Koffieverkoop bij textiel gaat onverminderd voort GEVANGENEN HONIG Actie commissie cadeaustelsel bleek een proot succes Nog geen oplossing voor vuile flessen probleem Melkverbruik is gedaald „Nuclon'5 heeft vertraging van twaalf uur Christenen moeten aandringen op staking atoomproeven Voor copiën van fruitfilm f 12.500> beschikbaar Vrijdag 2 augustus 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Zelfs Duitsers tonen al belangstelling Produktschap Zuivel Hatta in september naar China Actie K.L.M.-vliegers doorgezet OLIELEIDING VAN 1500 KILOMETER Felle brand in sigarenfabriek Voorstel aan 'Wereldraad van Kerken Minister Staf bezocht België Anstige landing in Lissabon STEUNACTIE VOOR RAMP OP JAVA PRODUKTSCHAP GROENTEN EN FRUIT Vragen in Kamer: Berichtgeving over de ^Neutron" gestagneerd? „Operatie Centraal geslaagd Baby van één pond leeft nog De textielwinkeliers gaan onverminderd Voort met de verkoop van hun „Texaromakoffie" tegen inkoopsprijs. „De actie van de commissie cadeaustelsel, waarin de drie middenstandsorganisaties uit de textiel handel en de textielinkoopcomhinaties samenwerken, is een groot suc ces gebleken". Sedert het moment waarop de actie begon, n.l. 20 juli j.l. is de koffie-omzet al boven een miljoen gulden gestegen. Deze week wordt 40.000 kg. gedistribueerd onder de textieldetaülisten. Het publiek koopt grif en de textielhandelaren nemen het ongemak zeer sportief op. tie hoopt te geraken. De produktie wordt langzamerhand in overeenstem ming met de vraag gebracht. Op initiatief van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel zal vanmorgen in Den Haag een bespreking worden gehouden over het conflict tussen de textielorganisaties en de vakorgani saties van de kruideniers. In textiel- kringen zou men gaarne zien, dat men tot elkaar kwam, doch men is van mening, dat het niet de vakor ganisaties, maar vooral de commer ciële orgapisaties van kruideniers, de z.g. vrijwillige filiaalbedrijven, zijn die bewogen moeten worden tot Inmiddels blijven de textielorgani saties bereid met de kruideniers te praten over het staken van de reclame met textielaanbiedingen tegen onzake lijk gecalculeerde prijzen in de krui deniersbranche. De textielorganisaties blijven er naar streven de kruideniers en met name de commerciële kruide niersorganisaties, er toe te brengen zich terug te trekken op hun eigen terrein, n.l. dat van het levensmidde lengebied. Moeilijkheden Dit heeft het lid van de commissie cadeaustelsel van de Mitex, de samen werkende textielorganisaties, de heer B. Terheijden, gisteren te Amsterdam meegedeeld. Hij zei, dat de bevoorra ding van de ruim 3500 aan de actie meewerkende leden, vele moeilijkhe den heeft opgeleverd, doch dat men thans tot een meer geregelde distribu- ER IS UITERAARD nogal wat te doen rondom de ontsnapping van ge vangenen, die tegenwoordig herhaal delijk voorkomt. Velen wijten dit aan de pogingen tot toepassing van het systeem van de zgn. „open gevange nis", dat wil zeggen: een gevangenis, waaromheen geen muren meer staan en waar zelfs de bewaking ontbreekt. Nu willen wij vooropstellen, dat wij sterke voorstanders zijn van een menselijke behandeling van gevange nen, met alle mogelijkheden om hen te resocialiseren, zoals dat tegenwoor dig heet, wat betekent: opnieuw ge- schiktmaken voor een plaats in de maatschappij, of te reclasseren, wat een oudere uitdrukking is voor onge veer hetzelfde begrip. Als het goed is, moet ieder Christen dagelijks bidden voor de gevangenen, zoals de Heiland ons dat leerde. Toch kan men, zoals wij het zien, bij deze dingen ook te ver gaan. 'iemand wordt tot gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een overtre ding van de wetten heeft begaan. De veroordeling is als straf bedoeld. Zij moet toch ook, naar wij menen, als straf gezien worden. Als nu een man als prof. Van Bern- melen, hoogleraar in het strafrecht en de strafvordering te Leiden, het eysteem van open gevangenissen ver dedigt, zoals hij in „De Telegraaf" van 1 augustus deed, dan zijn wij ge neigd, een heel eind met hem mee te gaan. Alleen rijst er bij ons een vraag. Als men nu aanstuurt op gevange nissen zonder muren en bewakers, waarbij dus de gevangenen als het ware zichzelf moeten bewaken, heeft het dan nog zin, om dergelijke ge vangenissen te bouwen? Zou men er niet toe moeten komen, bij de recht spraak alleen te zeggen: ge hebt fei telijk twee jaar gevangenisstraf ver diend, we veroordelen u dus daartoe en ga nu maar naar huis en gewoon door met uw eigen leven, de ver oordeling is de straf, maar die straf wordt niet toegepast? En zou men dan niet nog een stap verder moeten gaan en op de duur die formaliteit van strafoplegging zonder toepassing ook maar, niet afschaffen? Het lijkt ons, dat men logischer wijze daartoe moet komen. En dat dit inhoudt, dat men de politie, die overtreders aanhoudt en opsluit, al leen als een hinderlijke spelbreekster ziet, voor wier gezag men alleen een schouderophalen over moet hebben. Zodat er dan veel waars zit in de klacht, die de voorzitter van de Chris telijke bond van politieambtenaren uitte in zijn laatste openingsrede, waarin de zgn. humanitaire behande ling van delinkwenten aanwees als één der grootste oorzaken voor het tanend gezag van de politie. Prof. Van Bemmelen wijst erop, dat ontvluchtingen van gevangenen doorgaans geen ernstige gevolgen hebben en dat ze gewoonlijk weer gauw gearresteerd worden. Letterlijk schrijft hij: „Zij bedrijven tijdens hun tijde lijke vrijheid soms maar lang niet altijd opnieuw misdrijven, maar dat doen zij ook wanneer zij definitief of voorwaardelijk in vrij heid worden gesteld. Een enkele maal zoals b.v. in het geval van de Zwarte Ruiter worden zeniet zo spoedig weer gegrepen, maar dat is nog helemaal geen argument om voor al onze gevangenen een streng regime in het leven te roepen." Wij willen ons natuurlijk niet meten met een hoogleraar in strafrecht en strafvordering, maar we vragen slechts: als het zo staat, is dan het ongelijk niet aan de zijde van hen, die ont snapte gevangenen opnieuw arreste ren en zijn die ontsnapten niet feite lijk alleen hun tijd en degenen, die hen niet alleen straf oplegden, maar die straf ook nog lieten uitvoeren, vooruit? Vooralsnog lijkt het ons een won derlijk systeem van strafrecht en Strafvordering. goederen uit een andere branche, al dus de heer Terheyden. Daarom zien de textielorganisaties gaarne, dat ook vertegenwoordigers van deze filiaalbedrijven aan de besprekingen zullen deelnemen. Strijdbijl begraven „Wij juichen een initiatief als in Hattein, waar de kruideniers en de tex tielwinkeliers hebben besloten de strijdbijl te begraven en aan beide zij den geen acties te ondernemen, van harte toe", zo zei de heer Terheyden. Ruim de helft van de bij de Mitex aangesloten leden neemt aan de' kof fieverkoop deel en het aantal is nog steeds groeiende nu men ziet, welk 'n omvang deze verkoop aanneemt. Ook van Duitse zijde is belangstelling ge toond voor de goedkope koffie, zo zei de heer Terheyden. De Duitsers zijn zelfs met een autobus naar een Ne derlands grensplaatsje gekomen om daar de koffie te bemachtigen. „We zullen met de actie onder alle omstandigheden voortgaan, totdat een overeenstemming zal zijn bereikt, op dat de kruideniers het geven van ge schenken uit een andere dan de krui deniersbranche zullen stakeri", aldus de heer Terheyden. Luxaromakoffie Naar we vernemen, zullen ook de centrale van bonden in de speelgoed-, huishoudelijke en luxe artikelenbran che met de koffieverkoop onder de naam „Luxaromakoffie" voortgaan. Men hoopt van die zijde over de actie het staken van het cadeaustelsel met binnenkort een overzicht te geven. (Van een onzer verslaggeefsters) „Spoel om die fles" was het motto van de actie, die enige tijd gevoerd is om alle melkvefbruikers er toe te brengen, de lege flessen direct na het gebruik schoon te maken. Helaas heeft deze actie weinig resultaat gehad: de meeste melk fabrieken blijven lege flessen ontvangen, die zó vuil zijn, dat zij zelfs met de bes te apparatuur niet zodanig gereinigd kunnen worden, dat zij geij gevaar meer opleveren voor de gepasteuriseerde en gesteriliseerde melk waarmee zij weer moeten worden gevuld. De Centrale Zuivelcommissie beeft dezer dagen aan. het Produktschap voor (Van een onzer verslaggeefsters) Uit een steekproef, genomen door de economisch-statistische afdeling van het Produktschap voor Zuivel, naar het melkverbruik na de per 1 juli van kracht geworden prijsverhoging, is ge bleken, dat er minder melk is gekocht in de eerste drie weken van juli 1957 dan in het overeenkomstig tijdvak in 1956. In de week van 30 juni tot' en met 6 juli 1957 bedroeg de hoeveelheid ver kochte gestandaardiseerde melk 63,6 van het totaal aan geconsumeerde melk- produkten, in het jaar daarvoor was dit percentage 71,6. Voor de tweede week zijn deze cijfers: 62,7 in 1957 en 69,1% in 1956 en voor de derde week: 68,2 in 1956 en 63,1 in 1957. De hittegolf had tot gevolg, dat er in de eerste week van juli drie maal zo veel karnemelk (15.8 van het totaal) werd geconsumeerd als in dezelfde week in 1956, terwijl de hoeveelheid yoghurt die werd verkocht bijna twee maal zo groot was als in het jaar daarvoor. De voormalige vice-president van In donesië, Hatta zal, in september op uit nodiging van de Chinese regering een rondreis door de Chinese volksrepubliek maken. Hatta zeide, dat hij speciale aan dacht zal besteden aan de ontwikkeling op het gebied van de industrie en de landbouw. Zijn bezoek zal zes weken duren. Zuivel ter beoordeling en eventueel ter vaststelling een concept toegezonden van een verordening, waarin wordt be paald, dat melkhandelaren niet langer vuile melkflessen en consumptiemelk- artikelen tegelijkertijd mogen vervoeren. De vaststeling van deze verordening zou tot gevolg hebben, dat de melkverkopers geen vuile flessen meer van de huis vrouwen zouden kunnen accepteren. Het Produktschap heeft de conceptver ordening op zijn laatstgehouden open bare vergadering te Den Haag bespro ken. en het kwam tot de conclusie, dat de verordening in de praktijk heel wat moeilijkheden mee zou brengen. Een melkhandelaar is nu eenmaalgeen poli- tie-agent en bovendien is „wat is rede lijk schoon" een vraag, die door de huis vrouwen en de melkhandelaren wel eens verschillend beantwoord zou kun nen worden. De meeste bestuursleden waren van mening, dat het probleem van de vuile flessen meer op het terrein ligt van het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Melk en Melk- en Zuivelproducten dan op dat van het Produktschap voor Zui vel. Besloten werd, eerst overleg te plegen en met het Bedrijfschap. Alvorens even tueel over te gaan tot de behandeling zal men de huisvrouwen er op blijven wijzen, dat het een kleine moeite is, de melkflessen direct na het gebruik even om te spoelen, terwijl de fabrieken daardoor grote moeilijkheden zouden worden bespaard. Acht koeien door trein gedood Acht koeien zijn gisteren nabij Bo degraven door een trein aangereden en gedood. De trein werd ernstig be schadigd en kreeg 40 minuten vertra ging. De bestuurder van de trein, die om 6.21 uur uit Leiden vertrok in de rich ting Utrecht, zag tussen Bodegraven en de Wierikerbrug plotseling een aantal koeien de spoorlijn oversteken. Ondanks krachtig remmen en signalen kon een aanrijding met de koeien niet worden voorkomen. Persoonlijke ongevallen - deden zich niet voor. Sproeivliegtuig verongelukt Gisteren is in een akker aan de Drietorensweg in de Noordoostpolder een sproeivliegtuig van een in Rotter dam gevestigde onderneming veronge lukt. Het toestel, een Piper Super Cub, werd vrijwel geheel vernield. De be stuurder, een 35-jarige uitgeweken Hongaar, bleef ongedeerd. Het ongeluk is vermoedelijk ont staan door brandstofgebrek. Het K.L.M.-vliegtuig „Nuclon", dat donderdag van Djakarta naar Amster. dam had moeten vertrekken, heeft een extra-vertraging van twaalf uur als gevolg van de weigering van de bemanning om met een half uur minder rust genoegen te nemen dan de voorgeschreven rust van twaalf uren, in verband met de loonactie van de vliegers. De superconstellation „Nuclon" arri veerde in de afgelopen nacht op Kemajo- ran met een vertraging van 7% uur, als een gevolg van de omstandigheid dat het toestel op de uitreis van Düsseldorf naar Schiphol had moeten terugkeren uit technische overwegingen. Het vlieg tuig had volgens het dienstschema voor de thuisreis, via Colombo, donderdag morgen om half zeven weer van Kema- joran moeten vertrekken. De leiding van het KLM-kantoor in Djakarta had de bemanning verzocht om op zijn laatst te half twaalf 's morgens de terugreis te De Argentijnse Staatsoliemaatschappij Y.P.F. is door de regering gemachtigd met een particuliere groep een contract te sluiten voor de .aanleg avn een olie leiding van 1500 kilometer en een gas leiding van 1700 kilometer van de Salta- olievelden naar de rivierhaven San Lo renzo, resp. Buenos Aires. In "de late avond van woensdag heeft een felle brand gewoed in een sigaren fabriek te Eersel (N.B.) waardoor de binnengoedafdeling op de tweede etage geheel is uitgebrand. Enige afdelingen, waarbij de sigaren- makerij, zijn nu tijdelijk buiten werk, waardoor ongeveer 300 werknemers gis termorgen het werk niet konden hervat ten. De fabriek heeft volgende week ech ter gezamenlijke vakantie, van welke ge legenheid de directie gebruik wil maken noodmaatregelen te treffen zodat de pro duktie weer gedeeltelijk op gang ge bracht kan worden. De commissie voor internationale aangelegenheden van de Wereldraad van Kerken heeft donderdag in New Haven, waar het centrale comité van de Wereldraad hijeen is, het voorstel gedaan, dat de Christenen er bij hun regeringen op aandringen atoomproe ven voor een proefperiode te staken, zonder te wachten op hechte ver dragen. Het dagelijks bestuur van genoem de commissie, dat het voorstel aan nam, noemde de volgende 5 doelen, die volgens hem nagestreefd moet Ingezonden mededeling (adv.) 48 cent per zakje worden om de veiligheid van alle vol keren zo volledig mogelijk te garan deren. 1. Het staken van de atoomproeven door middel van een internationale overeenkomst. 2. Het stopzetten van de produktie van kernwapens met toepassing van een controlesysteem, dat de meeste kans biedt aanvaard te worden. 3. Het tot stand komen van maat regelen, waardoor de nationale bewa pening, zowel de kern- als klassieke wapens, verminderd zal worden, maar waarin voorzien wordt in de bewape ning voor de noodzakelijke bescher ming. 4. Het bespoedigen van de internatio nale samenwerking bij de ontwikke ling van de atoomkracht voor vreed zame doeleinden, met inachtneming van de nodige veiligheidsmaatregelen. 5. Het in het leven roepen van een doeltreffender mechanisme voor de vreedzame regeling van internationale geschillen. De Nederlandse minister van defen sie, ir. C. Staf, heeft een particulier bezoek van twee dagen aan België gebracht. Dinsdag bezocht hij, met zijn Belgische collega, Spinoy, de technische school van de Belgische luchtmacht op de Safraanberg en het opleidingscentrum voor parachutisten commando's te Marche-les-Dames. Woensdag bezochten de beide mi nisters de school van pantsertroepen te Stokkem, waarna zij veldoefeningen in de buurt van Marche-les-Dames bijwoonden. Minister Staf is woensdagmiddag naar Nederland teruggekeerd. De Franse modeontwerpster Coco Chanel bewondert een van de char mantste modellen van haar nieuwste collectie. Aangezien zij gebroken heeft met het „Syndicaat" van de grote modehuizen behoeft zij zich niet aan de embargodatum te hon den, zodat zij haar modellen eerder kon publiceren dan de leden van het syndicaat. aanvaarden, zodat de bemanning nog een rusttijd van 11% uur zou hebben en bet mogelijk zou zijn om nog voor zons on dergang Colombo, dat niet voor nacht- landingen is ingericht te bereiken. Op grond van de actie der KLM-vlie- gers om zich strikt aan de maatschappij- voorschriften te houden en overwerk te weigeren, bleef de Engelse gezagvoerder Ronald Penn evenwel staan op een rust tijd van twaalf uur in Djakarta. Dit heeft thans een extra-vertraging van twaalf uur tot gevolg, daar de Nuclon nu niet eerder dan middernacht kan ver trekken, om morgenochtend bij zonsop gang in Colombo te kunnen landen. De 64 passagiers en negen beman ningsleden van een viermotorig Zwit sers vliegtuig hebben donderdag ang stige ogenblikken doorgemaakt, toen bij de landing in Lissabon bleek dat het landingsgestel van het toestel niet in orde was. Toen het vliegtuig de grond raakte, brak een der wielen af en gleed het gevaarte met de onderkant van de romp en een vleugeluiteinde over de grond. Een der motoren vloog in brand, doch kon snel geblust worden. Alle inzitenden bleven ongedeerd. Het vliegtuig was op weg van New York naar Zwitserland. In verband met een vandaag van het Indonesische Roode Kruis ontvan gen telegram heeft de Liga van Roode Kruisverenigingen een oproep doen uitgaan tot steunverlening aan de 160.000 slachtoffers van de overstro mingen op Java. Het Indonesische Roode Kruis had gemeld, dat de onverwacht zware regenval in de droge moesson ernsti ge overstromingen op Java heeft ver oorzaakt, waardoor 160.000 mensen dakloos zijn geworden en 25.000 ha. bouwgrond onder water kwamen te staan. Tijdens de gisteren gehouden open bare vergadering van het bestuur van het Produktschap Groenten en Fruit is besloten een bedrag van f 12.500 ter beschikking te stellen voor het vervaardigen van een aantal copieën van de fruitfilm, die beschikbaar ge- Het lid van de Tweede Kamer de heer Vrolijk heeft aan de minister van zaken overzee de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat de bevolking van Nieuw-Guinea op de dag van de ramp van het K.L.M.-toestel „Neutron" via Australische radiozenders en de We reldomroep eerder en tevens meer bij zonderheden omtrent deze tragische gebeurtenis moest vernemen dan via de eigen publiciteitsmedia? 2. Kan de minister meedelen of van gouvernementswege te dezen beper kingen zijn gesteld aan de berichtge ving door radio-Biak en, zo ja, op wel ke gronden dit is geschied? 3. Is het juist, dat een perstelegram, in verband met de ramp door een cor respondent op Nieuw-Guinea ten be hoeve van de Nederlandse pers ter verzending aangeboden, door de auto riteiten een dag is vastgehouden? 4. Is het juist, dat in het algemeen perstelegrammen uit Nieuw-Guinea slechts verzonden mogen worden na goedkeuring door de procureur-gene raal en zo ja, wil de minister hieraan dan een eind maken? n De „Operatie Centraal", de centrale verzorging van de ruim 9000 militaire deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaag se, kan geslaagd worden genoemd. Dit verklaarde kolonel L. W. Proost woens dagmiddag tijdens een persconferentie in de Snijderskazerne te Nijmegen. Alleen het feit al, dat dit jaar slechts 90 militaire trucks zijn ingeschakeld voor de verzorging van de militairen, een aantal dat in 1956 om en nabij de 500 lag, toont aan welk nut de „Opera tie Centraal" heeft gehad. De maaltijden konden, als regel, rip tijd worden „ge serveerd" en ook over de kwaliteit van de voeding, waren de militairen tevre den. Ondanks de zware eisen, die aan de militaire chauffeurs moesten worden gesteld om met de zware wagens op de vaak smalle wegeD de deelnemende groepen te passeren, werd slechts twee maal melding gemaakt van een onge lukje in beide gevallen was de mate riële schade gering. steld zullen worden van het comité kinderpostzegels. Tevens besloot het bestuur met 8 tegen 6 stemmen een bedrag van f 5000 te voteren voor de ook verleden jaar gevoerde fruit mandenactie. De voorzitter van het Produktschap verklaarde op deze vergadering dat tot einde van de maand juli 80.000 ton tomaten waren geëxporteerd tegenover 51.000 ton op hetzelfde tijdstip van verleden jaar. Verwacht mag_ dus worden dat de totale uitvoer in 1957 aanmerkelijk hoger zal zijn dan verleden jaar. Ver der deelde hij mee, dat de onderhan delingen met Frankrijk over de in voer van peren en appelen zijn her vat. Besloten werd de ontwerp-groente- conservenverordening 1958, waarover gisteren van gedachten werd gewis seld, allereerst met de commissie voor de import te behandelen en hierbij in het bijzonder het vraagstuk van het etiketteren nader te bestuderen; Het bestuur hechtte hierna zijn goedkeuring aan de ontwerpverorde ning „kwaliteit conserven bij export" aan de ontwerpverordening tot wijzi ging van de verordening 1952 kwali- teits- en sorteringsvoorschriften fruit en van de verordening 1954 kwali- teits- en sor'tëringsvoorschriften groen te, aan de ontwerpverordening tot vaststelling van de begroting voor 1956 en aan de rekening van inkom sten en uitgaven over 1956. In het St. Janziekenhuis te Zaandam wordt op het ogenblik de uiterste zorg besteed aan een 3% maand te vroeg geboren ba by, die op woensdag 24 juli j.l. bij de geboorte slechts een pond woog en thans negen dagen later nog steeds in leven is. Het kindje heet Elisabeth Johan na Maria en is de dochter van 't echtpaar C. Visser-Van Beek te Zaandam. Na de geboorte kwam het kind eerst een ons aan, doch viel later op 't geboortegewicht terug. Het ligt in een couveuse. Het hoofdje is even groot als een citroen en het ontvangt acht druppels voe ding per uur, die met een spuitje door het keeltje worden ge bracht. Volgens de vader, die mede spreekt na 'n onderhoud met de arts, zou de vroege geboorte van het kind zijn toe te schrijven aan een bloedziekte, die men in de Middellandse Zee Anaemie noemt. Engeland erkent republiek Tunesië In Londen is donderdag bekend ge maakt, dat Engeland de Tunesische republiek heeft erkend.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5