Het Westen wenst volledige ontwapeningsovereenkomst Nieuwe onrust onder de Hongaarse arbeiders Meningsverschillen worden aan Navo-raad voorgelegd Vijf personen uit gevangenis in Scheveningen ontsnapt Ongeveer 75.000 Duitsers willen weg uit Rusland Dame lifte van Kaapstad naar Kampen PROT ESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Pineau verklaarde in Londen Mijn ingestort in België Vijftienjarig meisje beroofd W inkelbediende verduisterde ruim f 4000.— Frankrijk bezuinigt Voor den psalmist Drie konden gepakt worden Jamboree geopend VOOR DE AANVAL, Aanvallen in Oman duren voort Geestelijken gearresteerd Aziatische griep in Ambonezenkamp Britten klampten Chroesjtsjef aan Van Mau-Mau had ze weinig gezien Hoofdkantoor: 1». Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad W ereldtentoonstelling in Brussel (zie pagina 3) 13e Jaargang No. 3769 Hoofdredacteur K. HAGOORT Directeur: 3ACQ DE SMIT Vrijdag 2 aug. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.04 u., onder 20.27 u. Maan op 14.45 u., onder 23.45 u. Hoogwater Zaterdag 3 aug.: Vlissingen: 7.16 u. 1.89 m., 19.37 u. 1.78 m. Terneuzen: 7.45 u. 2.07 m., 20.06 u. 1.96 m. Wemeldinge: 8.54 u. 1.67 m„ 21.10 u. 1.46 m. Zierikzee: 8.35 u. 1.47 m., 20.51 u. 1.26 m. Verenigd Amerikaans- Canadees luchtcommando De V.S. en Canada hebben besloten te Colorado Springs, in de Amerikaan se staat Colorado, een gemeenschappe lijk luchtcommando te vestigen, zo blijkt uit een communiqué dat te Ot tawa is uitgegeven. Het nieuwe hoofdkwartier zal de plannen voor de luchtverdediging van Noord-Amerika coördineren. Twee arbeiders gedood Gisteren heeft zich op de 371-meter verdieping van de kolenmijn Aulniats te Farciennes een instorting voorge daan, waardoor vier arbeiders bedol ven werden. Twee gewonden konden bevrijd worden en men heeft weinig hoop de anderen nog levend terug te vinden. In de Wibautstraat te Amsterdam oost is een vijftienjarig meisje be roofd van een bedrag van 12,50. Het meisje stond op het trottoir te wachten tot zij de rijweg kon over steken. Een bromfiets, waarop twee naar schatting 19-jarige jongens wa ren gezeten, stopte vlak bij haar. Een van hen greep het meisje bij haar jas en griste uit de rechterzak het bedrag aan papiergeld, waarop beiden er van door gingen. De jongemannen zijn voortvluchtig. Een zekere V. uit Deventer is door de Veenendaalse politie aangehouden wegens verduistering in dienstbetrek king tot een bedrag van ruim f 4000,— ten nadele van zijn vroegere werkge ver, een Veenendaalse winkelier. De verduistering werd ongeveer een half teleden gepleegd, doch nu pas ont- Sekt. V., die inmiddels naar Deventer was verhuisd en dezer dagen in het huwelijk is getreden, heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd en zal voor de justitie te Arnhem worden ge leid. Overleg over salarispositie K.L.M.-vliegers wordt hervat Naar aanleiding van de enige dagen geleden gesignaleerde moeilijkheden i gistermiddag een bespreking gehou den van het college van Rijksbpmidde- laars met enkue directieleden van de K.L.M. en vertegenwoordigers van de Verenigingen van bij deze maatschap pij in dienst zijnde vliegers. Het re sultaat van deze bespreking is, dat het overleg over de salarispositie van de vliegers zal worden hervat. Overeenstemming bereikt Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat het Franse ka binet het gisteravond eens is gewor den over de begroting voor 1958. De overeenstemming werd bereikt na 2 dagen van moeilijke besprekingen, waarbij de ministers dikwijls in een fel debat waren gewikkeld. Herhaal delijk scheen het uit te lopen op het aftreden van de minister van finan ciën. Mollet schijnt een belangrijke bemiddelende rol in de conflicten te hebben gespeeld. Men is het er over eens geworden, dat er overeenkomstig de voorstellen 600 miljard frank moet worden be zuinigd op de uitgaven van 1958. Hiervan is 550 miljard reeds gevon den, zodat op de totale begroting nog 50 miljard bezuinigd moet worden. De bezuinigingen betekenen, dat de spoorwegtarieven omhoog gaan, dat het gas duurder wordt en dat de aan leg van een tunnel onder de Mont Blanc waarschijnlijk zal worden op geschort. DE BILT ZEGT: Droog weer met zonnige perioden, maar ook enkele overdrijvende wol kenvelden, voornamelijk in het noor den van het land. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. De Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, die Londen voor een dag heeft bezocht voor beraadslagingen met Foster Dulles en de vertegenwoordigers der westerse landen heeft tegenover verslag gevers verklaard, dat de westerse mogendheden een algemene en vol ledige overeenkomst over ontwapening wensen, onder toezicht te be reiken, en zij willen zich niet tevreden stellen met een loutere propa- gandazet. Zij zijn echter, om vorderingen in de richting van dit doel te maken bereid in het raam van de beraadslagingen der ondercom missie voor de ontwapening van de V.N. de mogelijkheid van een ge deeltelijke overeenkomst te bespreken. Veel aandacht is geschonken, al dus Pineau, aan het vraagstuk van de begrenzing van gebieden, die van uit de lucht moeten worden geïn specteerd en daarbij speciaal ge sproken over de luchtinspectiezones in Europa. Ook is beraadslaagd over het uit te oefenen toezicht op het verloop der ontwapening. „Wij ho pen dat onze Russische collega's be grip zullen hebben voor de concrete westerse voorstellen. Een eerste stap in de richting van ontwapening zou dan gedaan zijn", zo zei hij. Verschillen Na de eerste bijeenkomst van Dulles en de leden van de subcommissie, zei een westelijke woordvoerder, dat er onderling meningsverschillen bestaan over verschillende aspecten van de ontwapening. Het gaat niet om fun damentele kwesties, maar meer om de toepassing van beginselen, waarover overeenstemming bestaat. De menings verschillen zullen worden voorgelegd aan de Navoraad te Parijs, die van morgen vergadert. Waarnemers nemen aan, dat bij verschil van inzicht lan den zijn betrokken, die niet aan de ontwapeningsbesprekingen te Londen deelnemen. Betogingen Betogers trokken gisteravond door de Londense straten om op deze wijze adhesie te betuigen aan de vertogen van de „Britse nationale raad voor het stopzetten der proefnemingen met kernwapens" en om te protesteren te gen het trage verloop der bespre kingen. Sedert de aankomst van Dul les zijn de besprekingen van de sub commissie drie keer uitgesteld. Gewezen Jordaanse stafchefs in Egypte Het regeringsblad „Al Sjaab" maakt gewag van de aanwezigheid te Cairo van de generaals Ali Aboe Noewar en Ali el Hajari, gewezen stafchefs van het Jordaanse leger. Generaal Noewar heeft o.m. gezegd, dat de beschuldigingen van samen zwering tegen koning Hoessein werden verzonnen om het Jordaanse leger te zuiveren van alle nationalistische ele menten, die gekant zijn tegen de leer van Eisenhower en het Pact van Bag dad. Amerikaanse troepen uit Japan Charles Wilson, de Amerikaanse minister van defensie, heeft gezegd, dat de Verenigde Staten van plan zijn tegen het einde van het jaar 25.000 man landstrijdkrachten uit Japan te rug te trekken en de rest ongeveer 15.000 tegen augustus 1958. In Denemarken ontving een com ponist, die de psalmen van David op muziek had gezet, van een gra- mofoonplatenfirma een afrekening, waarin twee derde van het honora rium bestemd was voor de compo nist en een derde voor „de tekst dichter de heer David". Omstreeks kwart over drie gister middag zijn vijf gevangenen uit de strafgevangenis te Scheveningen ont snapt. Een van hen werd al gegrepen voordat hij het gevangenisterrein had kunnen verlaten. Twee anderen wer den in een nettenboetveld, vlak bij de gevangenis gepakt. Twee Duitsers zijn nog voortvluchtig. De gevangenen waren aan het werk Tientallen padvinders zijn gisteren bij de opening van de jamboree te Sutton Park in het Engelse graafschap flauw gevallen tengevolge van de on verwacht hoge temperatuur. Ongeveer 35.000 jongens uit 82 lan den begroetten de hertog van Glou cester, die de jamboree heeft geopend. De grootscheepse bijeenkomst zal tot 12 augustus duren. De padvinders ver wachten dat zij per dag ongeveer 100.000 mensen zullen ontvangen. op een werkzolder van de gevangenis. De Duitsers zijn waarschijnlijk met de ontvluchtingspoging begonnen. Uit een slot van een getralied venster zijn twee schroeven gedraaid. Men heeft daarna het slot heen en weer gewrikt totdat het losschoot. De Duitsers, die gevangen zaten wegens het plegen van diefstal zijn door dit raam gekro pen. Drie Nederlandse delinquenten hebben toen dit voorbeeld gevolgd. De mannen kropen van het schuine dak in de goot en van daar uit konden zij op een enige meters lager gelegen platje springen. Een van de vluchte lingen, .die bang was geweest, zo ver telde hij later, sprong zo ongelukkig, dat hij een niet ernstige ver wonding aan zijn schouder opliep. In- m'ddels v/as al alarm geslagen. Het kostte weinig moeite de gewónde man te vangen. De vier anderen lieten zich van dit plat op de binnenplaats zakken Britse straaljagers hebben de aan vallen op het gebied, dat de opstandi ge Imam van Oman bezet heeft, voort gezet. Het grote ronde fort te Nizwa werd bestookt. Een woordvoerder van de opstandelingen heeft verklaard, dat de opstandelingen bij een gevecht met troepen van de sultan, die naar het fort Ibri oprukten een broer van de sultan van Maskat en Oman gevan gen genomen hebben. In het gevecht sneuvelden 55 soldaten van de Sul tan. Reuter meldde echter, dat de broer met journalisten had geluncht. De Imam heeft een beroep gedaan op de Afrikaanse en Aziatische landen om te bewerken, dat er een einde wordt gemaakt aan de aanval. Hij heeft ook verzocht de landen, die in dertijd aan de conferentie van Ban doeng hebben deelgenomen, krachtig bij Engeland te protesteren. Dn rs ae versieruuig „Birkat al Mauz" bij Bahrein in Oman, voor dat de RAF er aanvallen op deed Na de aanval, die met „Venom" straaljagers werd uitgevoerd, was de linker hoektoren grotendeels verdwenen, evenals een van de zijden van het vierkante fort over de muur klimmen. Zij kwamen in de tuinen van de huizen van het bewakingspersoneel terecht. Ver volgens renden zij de Pompstations- weg op. De bewakers zetten onmiddellijk 'n achtervolging in en na enig zoeken vond men twee van de vluchtenden, die zich verscholen hadden in het boetveld. Direct heeft de politie van Den Haag de gehele omgeving afgezet. Er werd intensief gezocht. Vier speurhonden werden op de sporen van de vluchte lingen gezet, maar dit leverde geen resultaat op. Het spoor liep dood op de plaats waar de twee mannen al en konden via een berg steenkolen eerder gepakt waren. In Wenen zijn berichten ontvangen over nieuwe onrust en ontevredenheid onder de arbeiders in Boedapest. Zij maken zich ongerust over de „on rechtvaardige loonsverlagingen, die naar men verwacht binnenkort bekend gemaakt zullen worden. „De vijanden van de regering voelen zich weer sterk en trachten de onte vredenheid aan te wakkeren", zo wordt gezegd. De Weense radio meldde, dat tal rijke Hongaarse geestelijken zijn ge arresteerd wegens contra-revolutio naire activiteit". Kardinaal Minds- zenty wordt ervan beschuldigd, dat hij tijdens de revolutie in oktober opdracht heeft gegeven het departe ment voor religieuze aangelegenhe den te plunderen". Gezegd wordt, dat de geestelijken vele verhandelingen en ander propa- ganda-materiaal uitgaven. De samen zweerders onderhielden nauwe betrek kingen met verschillende groepen, voorzagen de contra-revolutionaire centra van voedsel tijdens de gevech ten en verborgen na het verzet ver scheidene terroristen. Een recente opname van H. K. H. Prinses Irene, die op 5 augustus a.s. haar achttiende verjaardag hoop te vieren. (Foto Meyboom) In het woonoord Lunetten te Vught is sinds enkele dagen een vrij groot aantal Ambonezen aangetast door de Aziatische griep. Hoewel de ziekte een goedaardig karakter en een snel ver loop heeft, heeft zij zich in enkele da gen snel verbreid. Naar men ons van bevoegde medi sche zijde meedeelde, is deze snelle uit breiding te wijten aan de beperkte ruimte, waarin duizenden Ambonezen in dit woonoord leven en ook wel aan een zekere zorgeloosheid waarmee zij de adviezen van de doktoren in de wind slaan. Verwacht wordt daarom, dat binnen enkele weken de besmet ting zich over het hele kamp zal heb ben uitgebreid. In de omliggende plaatsen zoals 's-Hertogenbosch en Vught is van een besmetting met Azi atische griep nog geen sprake, hoe wel hier, evenals vrijwel overal el ders, vrij veel gevallen van influenza voorkomen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde In Bonn is vernomen, dat de leider van de Westduitse delegatie, die in Een groep van vijftien Britse afgevaardigden naar het jeugdfestival in Moskou heeft gisteren bij een bezoek aan het Kremlin een ontmoeting gehad met de leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef Zij klampten hem aan toen hij uit een regeringsgebouw kwam en praatten tien minuten met hem. Een Engelsman klopte Chroesjtsjef op de schouder waarop de Russische leider glimlachte en de hem omringende mannen en vrouwen de hand schudde. Volgens een ooggetuige gaven de Britten Chroesjtsjef enkele insignes en Chroesjtsjef zou een van de zijne geschonken hebben. Een Engelsman werd gearmd met Chroesjtsjef gefotografeerd. Een Londens meisje zei minstens dertig foto's van Chroesjtsjef in de tuinen van het Kremlin gemaakt te hebben. De dochter van de Kamper bakker Gunnink, Corrie Gunnink, die negen jaar geleden naar Kaapstad in Zd.- Afrika vertrok en daar als medisch analiste aan een universiteit werkte, is onlangs naar haar ouderlijk huis in Kampen teruggekeerd voor een bezoek van enkele maanden. Het bijzondere is, dat zij deze lange reis voor een groot deel liftend heeft af gelegd, beladen met een enorme rug zak, die 55 Engelse ponden (22 kg) woog. Op 13 maart vertrok zij uit Kaapstad. Al liftend ging zij door geheel Zuid-Afrika, waarbij zij veel medewerking van chauffeurs ont ving, die vol bewondering waren voor haar ondernemingslust. Vervol gens reed zij geheel Rhodesia door, telkens van auto verwisselend. Hier na ging zij door de Belgische Congo, waar het iets minder vlot ging, om dat er tengevolge van de zware re genval weinig auto's reden. Zelfs moest ze een keer in de Congo drie dagen wachten voor er een auto be schikbaar was. De reis over de nogal slechte wegen in de Congo was niet altijd even gemakkelijk. Ze arriveer de o.a. via Elisabethville in Oeganda, Kéhya en Tanganyika. Van de Mau- Mau had ze weinig gezien, alleen hier en daar met prikkeldraad om rasterde dorpen, waar de opstande lingen werden samengebracht. Vanuit Uganda vloog zij per vlieg tuig naar Rome. Van Rome ging het liftend naar huis. Via Pisa, Floren ce en Venetië arriveerde zij in Inns bruck, waar ze een drieweekse tocht door Tirol maakte. Over Muenchen en Koblenz bereikte ze Nederland en Kampen. Het plan is om 11 oktober per boot naar Kaapstad terug te keren. Moskou onderhandelingen heeft ge voerd, Lahr, waarschijnlijk de vol gende week, na overleg, naar Moskou zal terugkeren. De Westduitse regering heeft be kend gemaakt, dat Lahr was terugge roepen voor repatriëring van Duitsers in de Sowjet-Unie. Duitsland zegt, dat er ongeveer 80.000 Duitsers in de Sowjet-Unie zijn. De Russen staan nog steeds op het standpunt, dat deze mensen bur gers van de S.U. zijn. BRIEVEN De Westduitse ambassadeur te Mos kou, dr. Haas, heeft donderdagavond op een in allerijl te Moskou voor wes terse journalisten uitgeschreven pers conferentie een 75.000 brieven ge toond van in de Sowjet-Unie verblij vende Duitsers, die naar Duitsland willen terugkeren. De brieven waren in hoofdzaak van Duitse burgers afkomstig. Er waren slechts zeer weinig brieven van Duit se krijgsgevangenen onder. De westerse journalisten mochten de brieven vrijelijk bekijken. De cor respondenten lieten vele brieven ver talen, of namen er foto-kopiën van. Bomaanslag in Algerië Bij aanslagen van Algerijnse re bellen zijn in het gebied van Constan- tine drie Mohammedanen en een Eu ropeaan om het leven gekomen. In Algiers zijn drie Europese vrouwen door het ontploffen van een handgra naat gewond. Op het hoofdbureau van politie in Algiers is een bom ontploft. Een sol daat 'en een politieman werden ge wond. De bom was verborgen in een zadeltas van een scooter, die vlak voor het hoofdbureau geparkeerd stond.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1