Zeeland Presenteert wordt een echt Zeeuws feest Aanvoer op Zeeuwse fruitveilingen was gering, de prijzen lagen hoog - SIANK Vlissingse bejaardenwoningen voorjaar 1958 Maar 18e eeuws verlovingsfeest in Yerseke Personenauto botste tegen vrachtwagen: schade f 800?— Programma's van Schouwen, Tholen en Bergen nu bekend Kersenteelt van weinig betekenis Goede frambozen^ en bessenoogst Opening sportterrein Sint Laurens Wees bèwonderd, het kan met KOMMA! Diepvriesinstallatie te Aagtekerke Ver. tot chr. verzorging van geestes- en zenuw zieken in Zeeland Bodemonderzoek bij Haamstede Geen maagklachten meer! 's-H. Arendskerke krijgt een nieuw sportterrein Kantonrechter Middelburg Ge2akt 'eproevtncf Donderdag 1 augustus 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De grootste drukte op de Zeeuwse fruitveilingen is achter de rug. Enkel bramen worden nog aangeboden en op een paar veilingen nog frambozen. Over het algemeen is de oogst voor Zeeuwse kwekers niet ongunstig geweest. Tegengevallen zijn de aardbeien voor de industrie. Het hoofdras Jucunda had dit jaar een opbrengst, die beduidend min der was dan in voorgaande jaren. De prijs was eveneens lager, zelfs 40 tot 50 cent per kg. De vroege aardbeien gaven een redelijke, doch geen topoogst. De prijs lag echter hoog. Kr is bij de kwekers een sterke neiging om deze teelt uit te breiden. De oorzaak van de gerin ge oogst in de late aardbeien moet worden gezocht in het koude voorjaar met de daarop gevolgde langdurige droogte. De warmte beïnvloedde daar na de kwaliteit in ongunstige zin. De frambozenteelt viel dit jaar mee. Voor de goede kwaliteit in doosjes werd in het begin van het seizoen f 1,80 tot f 1,90 per kg. betaald en deze prijs is opgelopen tot meer dan f 3,per kg. Bessenteelt Door elkaar genomen is voor de Zeeuwse kwekers de bessenteelt dit jaar goed geweest. De rode bessen gaven een redelijke kilo-opbrengst en de prijs lag tijdens de topaanvoeren regelmatig tussen f 1,20 en f 1,30 per kg. De lagere kilo-opbrengst in ver gelijking met andere jaren werd ruim schoots goed gemaakt door de hogere prijs. De Zeeuwse kwekers zaten met de rode bessen heel wat beter dan hun collega's in andere delen van het land die een zeer geringe oogst had den. Ongekend duur zijn de zwarte bes sen geweest. Tijdens de drukste aan- voerdagen lag de prijs van f5,tot f 5,40 per kg. Dergelijke prijzen zijn voor dit produkt nog nimmer betaald. Ook hier was weer sprake van een gevolg van de zeer geringe oogst, welke er landelijk was en ook in het buitenland. Kersen De kersenteelt is in Zeeland van weinig betekenis meer. Er zijn slechts enkele behoorlijke boomgaarden met kersen in onze provincie overgeble ven. Landelijk kan de kersenoogst praktisch als mislukt worden be schouwd. Het weinig dat er in Zee land was, legde geen gewicht in de schaal. De prijzen lagen steeds zeer hoog. Goede kwaliteiten werden niet ver kocht beneden f 1,80 per kg. Bramen Bramen worden evenals het meeste zachtfruit in Zeeland, hoofdzakelijk geteeld in de omgeving van Kapelle. Er zijn hier op het ogenblik dag- aanvoeren van rond 10 ton. De fa briek is nu de voornaamste koper en de prijs is opgelopen tot rond fl,40 per kg. De oogst is dit jaar in Zeeland zeer overvloedig. Appels en peren Hoewel het aanbod van appels, peren en pruimen in Zeeland groter Op 31 augustus Het ligt in het voornemen om op zaterdag 31 augustus het gemeentelijk sportterrein officieel in gebruik te ne men. De Oranjevereniging wil in samen werking met het gemeentebestuur ter gelegenheid van de opening een sport middag organiseren. De Korfbalver eniging „Ondo" zal een wedstrijd spe len en voorts staan er op het pro gramma spelen voor jong en oud. De muziekvereniging „E.M.M." van Se- rooskerke zal de muzikale omlijsting verzorgen. Ingezonden mededeling (adv.) Nü kunt U bereiken wat U tot dusver niet gelukte, wat onmogelijk was. Nü kunt U op prettige en bovendien gezonde wijze een kleine verandering brengen ln Uw voedings gewoonte, een verandering die U slank maakt! Drink vóór elke maaltijd een glas KOMMA (smaakt als citroenlimonade) en eet verder naar hartelust wat U lekker vindt. U zult merken dat U niet langer dat eeuwige teveel eet,'dat U dik maakt. Uw glas KOMMA heeft Üw honger reeds flink gestild, en U eet met eraaak genoeg om fit en gezond te blijven. Ja, fitter en gezonder dan ooit, want U wordt ECHT SLANK I Doe een eetlepel KOMMA ln een droog glas. Vul hel glas voor ongeveer driekwart metwater.Slechts even roeren en opdrinken vóór de vloeistof dik wordt. is dan in de andere fruitcentra van ons land, valt het toch ook in onze provincie niet mee. Het eerste appel ras, de Yellow Transparent is weer bijna geruimd. Nu is de beurt aan de Perzikrode zomerappel, maar die zijn er ook niet veel, zodat we dus weer een periode krygen met weinig aan bod. Bij de peren zullen de Précose de Trevoux gaan komen, maar ook hiervan zal het aanbod niet overwel digend zijn en slechts geleidelijk aan komen. Pruimen Van de pruimen tenslotte kan het zelfde gezegd worden als van de ap pelen en peren. Landelijk gezien blijft het aanbod bijzonder klein. Zee land zit iets gunstiger maar zal toch ook slechts een geringe oogst hebben. Dinsdagavond is de diepvriesinstal latie te Aagtekerke officieel in ge bruik genomen. Deze installatie gaat uit van een voor dit doel in het leven geroepen coöperatieve vereniging. De voorzitter, de heer P. de Visser, heette de deelnemers en genodigden welkom, waarna mevr. Geuze:Dorst de officiële opening verrichtte. De voorzitter bracht vervolgens dank aan burgemeester Geuze voor zijn hulp bjj de realisering van de plan nen. Ook werd dank gebracht aan architect en aannemers. In een toespraak sprak burgemees ter Geuze zijn vreugde uit over het tot stand komen van deze installatie en hij hoopte dat deze eerste diep vriesinstallatie op Walcheren door meerderen zal worden gevolgd. Op de Koninklijke Militaire Acade mie te Breda is geslaagd voor officier bij de luchtmacht, de heer E. van Muiswinkel te Goes. In Vlissingen is men begonnen met het noodzakelijke grondwerk voor de bouw van 31 bejaardenwoningen. Deze wonin gen worden opgetrokken op het terrein dat achter het postkantoor ligt. De grond wordt aan de ene zijde begrensd door de tuin van het postkantoor en zal aan de drie andere zijden aan de Nieuwstraat Wilhelminastraat en Hendrikstraat worden omsloten door de te bonwen wo ningen in twee woonlagen. Op de hoek Nieuwstraat-Wilhelminastraat komt bo vendien een concierge-woning met nog 6 kamers voor alleenstaanden. Elke woning krijgt een woonkamer, slaapkamer, keuken, douche en balkon. Elke 4 woningen krijgen voorts één trap- penhall. De woningen zijn bestemd voor bejaarden, die vrijwel zonder hulp hun huishouden kunnen doen. Daarom is geen centrale keuken in dit complex op genomen. Centrale verwarming is echter wel aanwezig. In de achter de woningen liggende tuin worden voorts ruime berg hokjes gebouwd. Het plan werd ontworpen door de ar chitect Ir. W. J. Bruynooge uit Schoon- dijke en de woningen zullen worden ge bouwd door het aannemersbedrijf Ste- gink. Volgende wgek wordt begonnen met het storten van de fundering voor dit complex dat in het voorjaar van 1958 in gebruik zal wórden genomen. Door deze bouw realiseert de Herv. Diaconie De vereniging tot Christelijke ver zorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland houdt woensdag 28 augus tus a.s. in de stichtingskerk op de in richting „Vrederust" haar 53e jaar vergadering. Om tien uur spreekt Ds. J. C. F. Hoffman te Koudekerke het wijdings woord en daarna volgt de huishoude lijke vergadering w.o. een bestuurs verkiezing van vijf leden wegens pe riodieke aftreding van de heren F. Dekker, J. C. Kram en L Ph. v. d. Plassche en in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer J. Biert, alsmede de vacature door het vertrek van Ds. J. G. van Ieperen. In de namiddag zal er gelegenheid worden gegeven tot beantwoording van verschillende ingekomen vragen door een forum bestaande uit diverse leden van het personeel onder leiding van de voorzitter. JAARVERSLAG Het jaarverslag van de vereniging is dit jaar niet zo uitvoerig dan voor gaande jaren. Op 31 december 1956 telde de vereniging 11.510 leden. De film „Der Zeeuwen trots op Brabants bodem" werd in verschillen de gemeenten vertoond. Het aantal verpleegden veranderde niet noemens waard; op 1 januari 1956 waren het er 917. De plaats, die de aetiveringstheo- rie inneemt in de psychiatrische in richtingen wordt steeds groter. Voor het jaar 1956 kan, evenmin als dat in 1955 het geval was, een sluitende exploitatie-rekening wor den overlegd. Ook dit jaar waren het de stijgende personeelslasten, die een verpleeggeldverhoging ver oorzaakten van 0,33 per dag waar door deze met ingang van 1 juli op 693 werd gesteld. Desondanks moest een negatief saldo van 12.791.32 naar de Verlies- en Winstrekening worden overgeboekt. In de Brabers te Haamstede zijn, be richt de Rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek, ten noorden van de in het vorige jaar opgegraven inheemse nederzetting uit de Romeinse tijd thans duidelijk sporen van bewoning uit het neolithicum aangetroffen. Met het onderzoek van deze vindplaats is een aanvang gemaakt. Aardewerkfragmenten en tal van vuurstenen werktuigen, o.a. tien pijlpunten en een fragment van een gepolijste bijl, kwamen reeds te voor schijn. Ook werden verschillende paal gaten gevonden, hetgeen op de aanwe- het bijltje er misschien zigheid van een nederzetting kan wijzen. te Vlissingen haar herbouwplichten van vroegere in de stad verspreid staande diaconie-woningen. Ingezonden mededeling (adv.) Niet alleen licha melijk, maar ook geestelijk gaat de maaglijder onder zijn kwaal gebukt. Pessimistische stemmingen, hu meurigheid, zijn 't gevolg van pijnen, krampen, zuur- branden enz. Wordt weer een prettig, opgeruimd mens zonder maag klachten met de verbijsterend en gunstig werkende RABRO MAAG TABLETTEN 1 3.90 per 50 tabletten. Ook in grotere of kleinere verpakkingen RABRO COMPANY N.V, NIJMEGEN HOLLAND Is een vlot tempo heeft de raad van 's Heer Arendskerke onder leiding van burgemeester D. M. Vermet dins dagavond een omvangrijke agenda afgewerkt. Onder meer werd besloten tot de aankoop van een perceel grond met opstallen bestaande uit een grote landbouwschuur annex woning in de kom van het dorp 's Heer Arendsker ke. Dit terrein dat in de toekomst bestemd is voor de bouw van een rusthuis van bejaarden zal voor een gedeelte aangekocht worden door het stichtingsbestuur. B. en w. waren ver heugd na de onderhandelingen die ge ruime tijd gevergd hebben, met dit voorstel te kunnen komen. Unaniem werd tot de koop besloten. Met algemene stemmen werd over eenkomstig de voordracht de heer J. van den Berg te Vlissingen benoemd tot onderwijzer aan de openbare lage re school te 's Heer Arendskerke. De raad verklaarde zich voorts ak koord met de toekenning van loons verhoging in verband met de huur verhoging en trad tevens toe tot de stichting verpleeg- en rusthuizen Mid den-Zeeland. De voorzitter kon de verheugende mededeling doen dat de aanleg van een sportveld te 's Heer Arendskerke hogere goedkeuring had verkregen. Een gedeelte van 't plein in de Kerk- ring zal op de plaats waar huizen zijn afgebroken worden bestraat. Op deze wijze zal er gelegenheid worden ge schapen om aldaar gemakkelijker te parkeren. Een belangrijk punt op de agenda vormde de eventuele toetreding tot de Zeeuwse muziekschool. Na enige ge- dachtenwisseling bleek dat de raad zich achter het voorstel van b. en w. schaarde om niet toe te treden. Bij de rondvraag informeerde de heer de Kooning naar de vordering van de woningbouw te 's Heer Hendrikskinderen, terwijl de heer Smit spoedige aanleg van een straat voor de nieuwe woningen bepleitte. Tenslotte wees de heerSandee nog op enkele gevaarlijke hoeken te Nieuw- dorp, waar door beplanting e.d. alle zicht weggenomen wordt. Verreweg de belangrijkste zaak, die gisteren voor de Kantonrechter in Middelburg werd behandeld, was de aanrijding, die op 25 mei 1957 plaats vond op de Prins Hendrikweg in Vlis singen. Het slot was dat mi. J. Moo- lenburgh de verdachte, M. de J. te B. schuldig achtte aan het hem ten Jaste gelegde, maar hem tevens ontsloeg van verdere rechtsvervolging, aange zien er twijfel was omtrent de vraag of verdachte volledig aansprakelijk kon worden gesteld voor de gevolgen van zijn overtreding. De zaak had zich als volgt toege dragen. De J. was met een veewagen uit een uitrit op de Prins Hendrikweg gereden, nadat hij zich ervan verge wist had of er links of rechts verkeer aankwam. Dit bleek niet het geval, zo verklaarde verdachte, dus reed ik heel langzaam door, maar stopte de wagen na korte tijd weer. Op dat ogenblik naderde uit de bocht een kleine personenwagen, die juist een bespannen wagen, stapvoets rijdend, had gepasseerd. De bestuur der, de vertegenwoordiger P. J. te T., van de personenwagen bracht na het inhalen zijn auto weer op de rechter kant van de rijbaan, maar botste toen tegen de veewagen op, die met zijn „neus" op de weg stond. Naar de me ning van verdachte had de chauffeur van de personenwagen gemakkelijk „voorlangs" kunnen rijden. De ander verklaarde echter, dat dit onmogelijk was, aangezien de afstand tussen de bespannen wagen en de al dan niet stilstaande vrachtwagen te kort was om na het inhalen nog uit te wijken naar links. De gevolgen van de botsing waren geweest, dat de chauffeur van de personenauto P. J. te T. in het zieken huis moest worden behandeld en de materiële schade in totaal 800 be droeg. De heer A. C. M. te W., werkzaam te Middelburg was op 16 juli te Dom burg aan het oefenen op een motor fiets, aangezien hij een dag later examen moest doen. Terwijl iemand op het duo zat, in het bezit van een rijbewijs, werd tegen M. proces verbaal opgemaakt. Eigenlijk begreep de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Nierop, niet goed wat verdachte in Domburg moest doen terwijl hij in W. woonde. Het feit, dat hij op 17 juli gezakt was voor zijn rijexamen, ging verd. nog parten spelen. De eis luidde 20 subs. 10 dagen hechtenis en de Kan tonrechter maakte er tenslotte 10 subs. 5 dagen hechtenis van, omdat hij erop vertrouwde, dat verdachte hem met zijn verklaringen niet om de tuin had geleid. Middelburgse politie vraagt getuigen Op zondag 28 juli j.l. te omstreeks 13.01 uur vond op de Koningsbrug in Middel burg een aanrijding plaats tussen een Nederlandse personenauto en een Belgi sche personenauto, waarbij het achter spatbord van de Belgische personenauto werd beschadigd. De bestuurder van de Ned. personen auto moest voorrang verlenen aan een autobus en stond daarom voor de Ko ningsbrug stil. Achter deze auto stond de Belgische personenauto. Daar de Ne derlandse auto, nadat de brug weer vrij was, niet direct kon doorrijden, reed dft Belgische auto langs hem heen. Op het zelfde moment ging de Nederlandse auto echter ook rijden, waardoor de aanrij ding ontstond. De Commissaris van Politie te Middel burg verzoekt getuigen van deze aanrij ding zich te melden aan het Bureau van Politie, Lange Giststraat 40 te Middel burg. Geslaagd Te Schoonhoven zijn gisteren de di ploma's en prijzen uitgereikt aan de leerlingen van de Stichting vakoplei ding goud- en zilversmeden, juwe liers, uurwerkmakers en graveurs. Voor het vestigingsexamen voor horlogemaker slaagde o.m. de heer G. P. Dingemanse te Terneuzen. 14) Ds. Guthrie zei een ogenblik niets. Hij had geen erg hoge dunk van de Ruthvens. Hij beschouwde de vader als 'n van die onbetekenende advocaten, die het niet veel kan schelen, wat voor zaken ze te behandelen krijgen, zo lang ze er geld mee kunnen verdienen. In het gerechtshof had hij woorden met hem gehad, over gevallen, die wat met zijn filantropische werken hadden te maken en een keer had hij Ruthven onomwonden gezegd, wat hij van hem dacht. De zoon beschouwde hij veeleer als 'n dwaas dan als 'n schurk. Maar hijzelf had zo weinig met Miss Demp ster omgegaan, dat hij niet was ge rechtigd zich met haar zaken te be moeien en dit zei hij aan haar nichtje. „Ik was toevallig kort voordat u uit Colchester kwam voor het eerst bij haar op bedelbezoek. Ik had geld no dig voor een paar arme mensen en daar ik van de rijkdom van uw tante had gehoord, was ik zo vrij daar een beroep op te doen. Ze hééft me niet heel hartelijk ontvangen en me weg gestuurd met het aanbod van een half pond, wat ik, geloof ik, heb geweigerd. Toen heeft ze me weer bij zich geroe pen en me een enveloppe overhandigd, die ik niet heb geopend, voordat het laat in de avond was. Tot mijn grote verwondering vond ik er een cheque van honderd pond in." Alice Harman glimlachte. „Dat verbaast me! Ik had nooit ge weten, dat ze zo vrijgevig was. Maar ze spreekt altijd zeer waarderend over u. Ze zou u vandaag ook wel ontvan gen hebben, als ze daartoe in staat was geweest. Maar ik betwijfel sterk, of ze wel zo rijk is, als de mensen denken. Ik geloof het niet, tenminste ik heb sinds ik hier kwam, niets gezien, wat er op wees". „Ah, maar u kent de gewoonten van gierige mensen niet, Miss Harman. Het zofa me niets verwonderen, als ze een groot fortuin naliet en ik hoop, dat ze aan u heeft gedacht. Voordat u kwam, was ze heel eenzaam, met nauwelijks een vriend in haar huis." Alice schudde haar hoofd „Ze doen, alsof ze aan haar gehecht zijn. Haar kamenier Dalgleish, laat me niet met rust. We liggen voortdurend met elkaar overhoop. Zij is jaloers op mjj en ik vertrouw haar niet. O, ik verzeker u, dat dit huis op het ogen blik een waar slagveld is, waar alle menselijke hartstochten elkaar bestrij den. Ik voel me heel eenzaam. Als Christina Caldwell er niet was, zou ik helemaal bij neerleggen." ons dagelijks vervolgverhaal „Dus Christina blijkt goed te beval len", vroeg ds. Guthrie, die het meisje hij Miss Dempster aanbevolen had. „Ze is een juweel. Trouw, gewillig en voorkomend en bezit een opge wekt humeur, dat me dikwijls uit mijn sombere stemming haalt, als ik meer dan gewoonlijk gedeprimeerd ben." „Ik ben blij, zulk goed nieuws over Christina te horen. Ik dacht al, dat ze •er zeer gelukkig uitzag, toen ze me open deed." „Ze is ook heel dapper. Zij is een indringster, evenals ik zelf en ze ma ken het haar in de keuken niet ge makkelijk. Dalgleish haat haar abso luut en tracht altijd gemene dingen over haar karakter en opvoeding te insinueren. We hebben al heel wat heftige woordenwisselingen Over dat onderwerp gehad. Het meisje is, geloof ik, wel op mijn hand en de enige die ik op het ogenblik hier heb." „Uw positie is zeker verre van aan genaam, maar toch vind ik, dat u dokter Ruthven, de eerstvolgende keer, dat hij komt, moet zeggen dat u het wenselijk acht, een consult voor uw tante aan te vragen. Dat wordt toch heel dikwijls gedaan, zelfs in ge vallen, die zich veel minder ernstig laten aanzien dan deze ziekte". „Dat zal ik dan maar doen. Hij kan elk ogenblik komen. Ik heb nog an dere verdenkingen, die ik nauwelijks uit durf te spreken. O, dominee, dit zijn heel moeilijke weken voor mij ge weest en het lijkt wel ,of ik erg ben veranderd. In Colchester heb ik veel geleden, maar er heerste daar "altijd vrede. Nog nooit eerder heb ik zulke onaangename mensen gekend. Deze schijnbare modellen van liefde en toe wijding, die hier al zo lang in betrek king zijn, zijn in werkelijkheid allen gieren, die azen op wat ze later zul len krijgen. Ze haten elkaar allemaal, de atmosfeer hier in huis is verschrik kelijk." Ds. Guthrie keek haar medelijdend aan. „Ik heb ontzettend met u te doen. Maar vergeet niet, dat u misschien ge roepen bent, een goed werk te ver richten. U kunt tenminste de bedien den in het oog houden. Denk eens even aan, hoe slecht de oude dame er nu aan toe geweest zou zijn, wanneer u er niet was, om haar bij te staan." Alice schudde haar hoofd. Op het zelfde ogenblik deed de voordeurschel zijn sombere galm door het huis weer klinken. Zoals wij gisteren reeds schreven, wordt de feestelijke opening van het oester- en mosselseizoen „Zeeland Presenteert" dit jaar uitgebreid tot verschillende Zeeuwse vissersplaatsen. Deze berichten, die wij reeds officieus konden melden, zijn gistermiddag tijdens een perscon ferentie door het organiserend comité bevestigd. Niet alleen Yerseke zal in feesttooi zijn, maar ook Bruinisse, Zierikzee, Tholen en Bergen op Zoom. De feestelijkheden beginnen in Rotterdam op 4 september, worden dezelfde dag voortgezet te Bergen op Zoom, Tholen en Brui nisse, op 5 september eerst in Zierikzee om tenslotte het hoogtepunt te vinden in Yerseke, waar de gehele Zeeuwse vloot present zal zijn en waar de grote ontvangst zal plaats hebben. De voorbereidende feesten beginnen dus de dag vóór „Zeeland Presenteert" Op 4 september wordt te Rotterdam Kaat Mossel met enkele Zeeuwse vis serschepen afgehaald. Dit zal waar schijnlijk met enig ceremonieel gebeu ren, maar de plannen daaromtrent ver keren nog in het stadium van over leg met de Rotterdamse autoriteiten. Bruinisse Het eerst begint Bruinisse. Het feestprogramma is als volgt opgesteld: 's middags 4 uur: Ronde van Bru (wielrennen); 6 uur: aankomst van Kaat Mossel; 6.30 ontvangst van het gezelschap door de burgemeester; 7 uur; rondgang door de stad; 8 uur: opvoering openluchtspel ,;Mosseloproer 1774"; 9.30 uur: taptoe; 10 uur: folkloristische optoccht met verlichting; 11 uur sluiting. Tholen In Tholen begint diezelfde woens dagavond om 7.30 de pret met volks dansen. 8 uur: aankomst van Pieter Corne- liszoon, de 17e eeuwse waard uit Yer seke (aankomst bij de brug); 9 uur: ontvangst van P.C. door de bur gemeester; 9.30 uur: openluchtvoorstelling „Oes terfilm"; 10.30 uur: fakkeloptocht; 11 uur: sluiting. Bergen op Zoom (Wordt vervolgd) verenigingen. In Bergen op Zoom wordt P.C. die zelfde avond ook ontvangen, maar iets vroeger, om 7.30 uur. Om 8 uur begint de vertoning van de oesterfilm openluchtvoorstelling) 9.15 volksdansen; 21.4523.00 uur: galaconcert door de plaatselijke harmonie. Zierikzee De volgende dag, op donderdag 5 september, valt Zierikzee de eer te beurt Kaat Mossel met haar gevolg te mogen ontvangen. Dit geschiedt ten stadhuize (om 10 uur 's morgens), na dat de historische gasten om half tien bij Tivoli zijn afgehaald. Om 12 uur vertrekt de vloot naar Yerseke, om daar het feest voort te zetten, maar in Zierikzee is dan het feest nog niet voorbij. 's Middags om 1.30 beginnen zwem wedstrijden en 's avonds om 6.30 uur is er een optocht van de plaatselijke Om 8 uur wordt in de openlucht de reeds genoemde oesterfilm vertoond, waarina om 9.30 een galaconcert wordt gegeven door „Kunst en Eer". Y erseke Al de voorbereidende feesten van „Zeeland Presenteert" monden ten slotte uit in het grote festijn te Yerse ke op donderdag 5 september. Om 9 uur in de ochtend gaan daar de vlaggen op de in de haven liggende visserschepen al in top. Dan zal Yer seke zich presenteren op haar best, met veel versieringen, vlagvertoon, muziek en gezelligheid. Om 9.30 krijgt de schooljeugd z'n kans met het uitbeelden van taferelen uit de oester- en mosselcultuur in een spectaculaire optocht 10.30 Premiere Van de film „Verse Mosselen" voor genodigden in zaal Van Oeveren, waarbij ook minister Mansholt (en misschien ook zijn Bel gische collega) aanwezig zal zijn. 10.30 vertrek van de Yersekse sche pen voor de vlootschouw. 2 uur: vlootschouw op de Ooster- schelde. Bij de schepen van Yerseke voegen zich de vloten van Tholen, Bruinisse, Zierikzee en Bergen op Zoom. Aan boord van een der schepen uit Zierikzee bevindt zich Kaat Mos sel. V erlovingsf eest Om 3.30 loopt de vloot weer binnen waarna aan de kade de officiële ont vangst plaats heeft. Het in historische kledij gestoken gezelschap maakt dón zijn intocht in Yerseke, waar het in de taveerne van Pieter Corneliszoon wordt verwelkomd. Hier spreken P.C. en Kaat Mossel elkaar toe (in een rijmgesprek met tekst van Jaap Kolk man), waarna de eenzame neef van de historische waard uit „De Drie Hae- ringe" zich daar een vrouw zal kiezen uit een der meegekomen nichtjes van Kaat Mossel. Dit verlovingsfestijn wordt omlijst met zang, dans en mu ziek, dat zijn einde vindt bij de oes terputten waar de jong-verloofden met hun familie en de genodigden oesters en mosselen zullen gaan eten. 's Avonds om 7 uur wordt het feest voortgezet. Diverse muziekverenigin gen zullen in het centrum concerteren, waarna een amusementsprogramma wordt opgevoerd. Het feest wordt pas laat in de avond afgesloten en wel met een groot vuurwerk op het sport park.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2