Westelijke landen eensgezind over wederzijdse lucht- verkenning Kaasproducenten ondervinden moeilijkheden hij de afzet Premieregeling voor het gehele mijnpersoneel K.L.M.-vliegers gaan weer extra werk doen Russisch-Westduitse be sprekingen opgeschort Waardevolle schilderij voor enkele tientjes gekocht PROJ EST ANTS-CHRIST ELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND "V jT Ontwapeningsbesprekingen in Londen Gevangenis opstand in Montana Churchill wenst herziening V.N.- structuur Ongeval bij het zweefvliegen Verder praten is zinloos Geschillen over verruiming agrarische handel GOLDEN JAMBOREE IN ENGELAND Ontwerpverordening van Mijnindustrieraad Huurprijzen stegen in Denemarken het meest Militaire oefening op de „Harskamp" Studenten onrustig in Leipzig Geen tabaksvergunning voor ziekenhuis- wachtkamers Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters .10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3768 Hoofdredacteur k hagoort Directeur: jacq de Smit Donderdag 1 aug. 1957 r Verlo vingsfeest in Yerseke (Zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maani Vrijdag: Zon op 5.03 u., onder 20.29 u. Maan op 13.33 u., onder 23.08 u. Hoogwater vrijdag 2 aug.: Vlissingen: 6.21 u. 2.12 m., 18.41 u. 2.05 m. Terneuzen: 6.51 u. 2.29 m., 19.11 u. 2.23 m. Wemeldinge: 8.05 u. 1.28 m., 20.23 u. 1.61 m. Zierikzee: 7.48 u. 1.62 m., 20.03 u. 1.39 m. Schip vergaan in India Men vreest dat er bij het omslaan van een boot in de Hooghly, een mon- dingsarm van de Ganges, 57 mensen om het leven zijn gekomen. Volgens een overlevende is het on geluk gebeurd, toen het schip geteis terd werd door een storm en omsloeg. In de gevangenis van de Ameri kaanse staat Montana is een opstand uitgebroken. De gevangenen zijn thans heer en meester over de gevan genis. Ze hebben vijf cipiers over meesterd en houden deze als gijze laars vast. In kringen, die nauwe betrek kingen onderhouden met de dele gaties op de Londense ontwape ningsbesprekingen is vernomen, dat Dulles en de westelijke dele gatieleiders overeenstemming heb ben bereikt over een plan tot we derzijdse luchtverkenning van de len van Europa, de Sowj et-Unie, de Ver. Staten en het Noordpool gebied. Dulles heeft gisteren ook gesproken met de Russische delegatieleider Zo- Op de gistermorgen ge houden openbare vergade- zuivel heeft de voorzitter meegedeeld van twee Duitse importeurs van kaas een brief te hebben ontvangen waarin wordt geprotesteerd tegen het op de laatste bijeenkomst ge nomen besluit de Neder landse kaas geen vierkan te vorm te geven. In dit schrijven wordt de vrees uitgesproken dat de open bare mening in Duitsland zich tegen deze beslissing zal keren vooral omdat verscheidene bedrijven in de Duitse levensmiddelen branche hun voornemen te kennen hebben gegeven bij, levering van kaas met reclfie hoeken in plaats van de traditionele ronde kaas, hun verkoopprijzen met 5 tot 8 procent te zul len verminderen. Om deze reden verzoeken de beide importfirma's dringend op het genomen besluit terug te komen. Bij de bespreking van het betreffende schrijven wees een der bestuursle den op een kortgeleden in Engeland gehouden vergadering van de „Chee se Packeting and Marke ting Association" waarin werd meegedeeld dat men in Canada en Amerika steeds minder gaat voelen voor het vierkante model. Men is daar namelijk tot de conclusie gekomen dat het publiek dit vierkante model vereenzelvigt met de in de fabrieken bereide smeltkaas (processed cheese) en daarom de voorkeur geeft aan het traditionele ronde model waarvan men weet dat het van de boerderij afkoms- ig is. Het bestuur van het produktschap besloot hier op het schrijven van beide importfirma's voor ken nisgeving aan te nemen. rin, om te trachten de vastgelopen ont wapeningsbesprekingen weer op gang te brengen. Volgens een woordvoerder van de Westduitse regering hebben de Navo- landen vorige week Amerikaanse voor stellen voor een Europese zone, waar in de bewapening wordt geïnspecteerd goedgekeurd. Deze voorstellen omvatten plannen voor luchtinspectiezones en het instel len van controleposten op de grond. Zones Deze zone zou zich uitstrekken van de westkunst van Ierland tot de Oeral en zij zou in het zuiden de noordelijke helft van Spanje, een groot gedeelte van Italië, Griekenland, en Europees Turkije omvatten. Neutrale landen als Zweden en Zwitserland zouden buiten het zonegebied vallen. De westerse afgevaardigden keur den een voorstel van Dulles goed voor het instellen van een noordelijke in spectiezone. Het voor Europa voorgestelde in- spectiegebied is veel groter en strekt zich veel verder uit dan was voorzien in de jongste Russische voorstellen terzake. Waarnemers be twijfelen dan ook, of het Kremlin ze aanvaardbaar zal achten. Het denk beeld om de luchtinspectie te kop pelen met het instellen van toezicht- posten is van de Russen afkomstig. Kernwapens Bepaalde westerse delegaties over wegen thans een voorstel om de proef nemingen met kernwapens voor 18 maanden te staken (Amerika wenste tien maanden, Rusland 2,5 jaar). Al zou hierin een compromis bereikt wor den, dan hljjft nog een belanrijk ge schilpunt over: de Rassen willen een onvoorwaardelijke schorsing der proe ven. Twee communisten op Timor gearresteerd Volgens bet hoofdkwartier van de communistische partij in Djakarta, heeft de militaire commandant van Timor twee leden van de P.K.I. laten arresteren, omdat zij zich hadden ver zet tegen het „handvest van 2 maart dat na de actie van overste Sumual op die dag door een groot aantal lei dende figuren van Oost-Indonesië met algemene stemmen werd aangenomen. Volgens de P.K.I. zou een van de ar restanten mishandeld zijn, zodat hij in een ziekenhuis moest worden opge nomen. Sir Winston Churchill heeft op een banket ter ere van Amerikaanse ju risten, die een bezoek aan Londen brengen, gepleit voor een herziening van de structuur van de V.N., omdat er z.i. in de volkerenorganisatie geen recht wordt gedaan. Hij was er echter geen voorstander van, dat Engeland de V.N. verlaat. Piloot gewond Bij zweefvliegoefer.ingen van de Twentse zweefvliegclub, die op de Venlose heide een kamp heeft opge slagen, is gistermiddag een Tiger Moth -motorvliegtuig, dat voor het optrek ken der zweeftoestellen werd gebruikt, in een vrille geraakt en even over de Duitse grens bij Venlo neergestort. De bestuurder, de 22-jarige H. Vijfling uit Hollandse Rading, werd met verwon dingen in het ziekenhuis te Venlo op genomen. Ook eergisteren had men pech, toen een kabel waarmee een zweeftoestel werd omhooggetrokken, ontijdig los- Een dame en haar dochtertje, die op een bank bij het terrein de oefeningen gadesloegen werden door de vallende kabel getroffen en zodanig gewond dat zij in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen. DE BILT ZEGT: Overwegend zonnig Overwegend zonnig weer en op nieuw iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft de leider van haar han delsdelegatie uit Moskou teruggeroe pen, omdat de Russen hebben mede gedeeld, dat zij verdere besprekingen over terugzending van Duitsers als zinloos achten. De plotselinge opschorting der be sprekingen heeft te Bonn aanleiding gegeven tot gissingen. Men meent, dat de Russen thans, als gevolg van de viermogendhedenverklaring over hereniging van Duitsland, mogelijk een onverzoenelijker houding heb ben aangenomen. In Westduitse kringen is men echter niet pessimistisch gestemd. „De thans in Moskou vertoevende Westduitse delegatie doet haar best om het zgn. vraagstuk van Duitsers, Amerikaanse isotopen naar de Sowjet-llnie De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft haar goedkeuring gehecht aan een verzoek om een eer ste zending radio-actieve isotopen naar de Sowjet-Unie te zenden voor onder zoekingen in verband met de kanker bestrijding. Dit blijkt uit het halfjaar lijkse rapport van de commissie aan het Congres. De ministers van landbouw van de landen der O.E.E.S. hebben tijdens hun vorige week in Parijs gehouden vergadering geen overeenstemming kunnen bereiken over maatregelen tot verruiming van de agrarische han del tussen deze landen, zo vernemen wij nader over het verloop der jong ste besprekingen. Zij hebben dan ook bij hun bespreking van rapporten over de verruiming van de inter-Eu- ropese handel in groenten en fruit, vlees en zuivelprodukten geen beslui ten kunnen nemen en zij hebben aan de commissie van plaatsvervangers opgedragen na te gaan of er andere mogelijkheden waren om de handel uit te breiden. in de Sowjet-Unie, die niet naar hun !and zouden mogen terugkeren, op de voorgrond te plaatsen, aldus heeft de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko, verklaard. Hij voeg de hieraan toe: „De terugzending naar hun vaderland van Duitsers in de S.U. is geheel voltooid". Met 21 stemmen vóór en één tegen heeft de Mijnindustrieraad gisteren de ontwerp-verordening betreffende een premieregeling voor het gehele mijn- personeel vastgesteld. De verordening behoeft nog de goedkeuring van de Naar uit een publikatie van de Bank voor internationale betalingen te Ba zel blijkt zijn de huurprijzen in De nemarken in de laatste twintig jaar het meest gestegen, nl. met 67 procent terwijl de huren in de Verenigde Sta ten in die periode zijn gestegen met 53 procent, in Zweden met 46 procent, in Nederland met 45 procent, in Engeland met 38 procent en in Zwit serland met 30 procent. Voor West- Duitsland is de stijging relatief veel kleiner geweest met 23 procent. De geringste stijging wordt genoteerd voor Noorwegen, nl. slechts 16 pro cent. Straaljagers van de R.A.F. hebben gisteren de aanvallen op sterkten van de opstandelingen in Oman voortge zet. ministers Zijlstra en Suurhoff, die, zoals bekend, gekant zijn tegen een premie voor bovengronders. De pre mies zullen volgens de ontwerp-ver ordening variëren tussen 25 en 75 per maand. Alleen de vertegenwoordiger van de bij het N.V.V. aangesloten algemene bedrijfsbond in de mijnindustrie stemde tegen. Verder stelde de M.I.R. een ontwerpverordening diensttijd toeslag vast. Van regeringszijde is ons desgevraagd medegedeeld, dat er geen verandering is gekomen in het stand punt van de regering. Een van de redenen van de invoe ring van gen premieregeling is de ver wachting, dat daardoor, mede in het landsbelang, de kolenproduktie gun stig zal worden beïnvloed. Wanneer de vereiste ministeriële goedkeuring wordt verleend, zal de verordening nog voor 1957 gelden. In het Engelse graafschap j Berkshire wordt een inter- nationaal gidsenkamp gehou- den als onderdeel van de vie- ring van de honderdste ge- j j boortedag van Lord Baden Powell. Op de rechter foto l zien we hoe gidsen van veler- t lei nationaliteiten Lady Olave l Baden Powell verwelkomen S bij de officiële opening van S het kamp. i Links: demonstreren twee meisjes uit Zuid Rhodesia hoe 1 je op een makkelijke manier J drie emmers met z'n tweeën kan vervoeren. J Jongen verdronken in ondiep bad In een zwembad te Hengelo is gis termiddag de 12-jarige G. ten Bokum verdronken. Aangezien hij zich in een ondiep bassin bevond, moet aangeno men worden dat hij onwel is gewor den. De zendeling-arts en nobelprijs- winnaar dr. Albert Schweitzer heeft gisteren Lambarene in Frans Equato riaal Afrika verlaten voor een bezoek aan Europa. Naar wij vernemen hebben de KLM- vliegers besloten, ingaande morgen, de normale dienstuitvoering, alle extra-prestaties inbegrepen, te her vatten. In een verklaring wordt gezegd, dat dit besluit werd genomen niet vanwege een verandering van ge voelens ten opzichte van de directie van de K.L.M., maar omdat de vlie gers ervan overtuigd zijn, dat een rustige atmosfeer gewenst is tijdens de komende bemiddeling in het loonconflict door het college van Rijksbemiddelaars. PRIKKELEND Het besluit werd reeds maandag ge nomen, maar de uitvoering werd ver traagd door een persoonlijke brief van de president-directeur der maatschap pij aan alle vliegers, die dinsdagmor gen door hen werd ontvangen. De inhoud van dit schrijven, al- Amerikanen lanceren kunstmaantjes De Ver. Staten zijn van plan in november kleine kunstmanen te lanceren om de raketten te pro- 1 beren, die later gebruikt moeten worden voor de groter kunst- maan, zo is uit betrouwbare bron in Washington vernomen. Een der kleine kunstmanen, die circa twee kg. wegen, hoopt men t l zo hoog te schieten, dat zij veer- tien dagen om de aarde zal blij ven draaien. Op nel ogeuulin worat op net in- fanterieschietkamp „Harskamp" 'n driedaagse oefening gehouden door de 13de gevechtsgroep uit Oorschot. De 13de gevechtsgroep heette -tot nu toe het 43ste regi ment infanterie als onderdeel van de vierde devisie. Thans zijn ech ter de infanterieregimenten gere organiseerd en in gevechtsgroepen ingedeeld. De foto geeft een beeld van een bataljonsaanval op Oost dorp in de „Harskamp". Fonds voor onontwikkelde gebieden De economische en sociale raad van de V.N. heeft gisteren met 15 tegen 3 stemmen een resolutie aangenomen, waarin er bij de algemene vergade ring van de V.N. op wordt aangedron gen om op haar komende zitting een speciaal fonds te stichten voor de eco nomische ontwikkeling van minder- ontwikkelde gebieden (sunfed). Een onlangs door de Edese kunstschilder J. H. Brolsma voor een paar tientjes op een veiling gekocht oud schilderij blijkt nu een bij zonder goed stuk te zijn van H. Bloemaert, een vrij bekende zeven tiende eeuwse meester, die leefde van 1601 tot 1672. Het schilderij verkeerde in zeer verwaarloosde toestand. Er zaten gaten in en door vochtinwerking liet de verf bij de minste aanraking los, doch na een grondige restauratie kwam een fraai doek te voor schijn, dat een allegorie op vrouwe justitia voorstelt, die de lijdende onschuld beschermt. Het nu ontdekte schilderij, dat een afmeting heeft van 110 bij 83 cm., moet voor het in Ede ter veiling kwam enkele tientallen jaren op de zolder van een koetshuis te Rotterdam gestaan hebben. dus de verklaring van de zijde der vliegers, was zo prikkelend voor hen en behelsde zulke pertinente onjuistheden, dat daarmee de laat ste hoop van de vliegers op een in de toekomst mogelijk herstel van vertrouwen in een goede verstand houding met de directie te niet worden gedaan. De besturen van de vliegerorganisa ties kwamen door deze brief ten op zichte van hun leden tevens in een positie, waarin de schijn zou worden gewekt, dat het besluit tot herstel van de normale dienstuitvoering genomen is op initiatief of onder druk van de directie der K.L.M. Het Oostduitse communistische par tijblad Neues Deutschland heeft mel ding gemaakt van anti-communisti sche onrust aan de universiteit van Leipzig. De meeste studenten van de vee- artsenijkundige faculteit hebben vol gens het blad de schorsing geëist van studenten die „schandalige" kritiek op de staat hebben geuit. Vijftig fabrieksarbeiders uit Leipzig hebben een vergadering van de stu denten, waarop deze eis geformuleerd werd, bijgewoond „om hen te helpen een zuiver beeld van de wereld te krijgen". De minister van financiën voelt er niet veel voor, voor wachtkamers van ziekenhuizen tabaksvergunnin gen te doen afgeven. Hij heeft dit meegedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer De Vos van Steenwijk naar aanleiding van het afwijzen van een verzoek om een vergunning voor de wachtkamer van de Hervormde diaconessenin- richting te Meppel. Deze weigering was gegrond op de overweging dat een dergelijke wachtkamer niet als een café kan worden beschouwd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1