Vrije verkiezingen eerste vereiste voor 'n herenigd Duitsland Het is de enigegezonde grondslag voor vreedzame orde in Europa Ronselarij van arbeiders breidt zich niet uit Britse bommenwerpers bestookten fort in Oman Geen uitzondering voor de Koningin Dulles praat in Londen over ontwapening Autobotsingen eisten drie doden r Advies aan kruideniers PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Spoken in Engeland 13e Jaargang No. 3766 Dinsdag 30 juli 1957 Verklaring van West<Duitsland, Engeland, Frankrijk en VS. REACTIES Von Brentano Ambassadeurs Londen Ollenhauer Sowjet>Unie Nieuwe regering in Tunesië Arbeidsbemiddelingswet Jn voorbereiding Mening van minister Suurhoff DE BILT ZEGT: W eersverbetering DE NAVO INSTEMMING Salarisconflict K.L.M.-directie piloten naar Rijks bemiddelaars Gevechten duren voort Suiker 93 cent per kilo Argentijnen stemden op Peron Jemen beschuldigt Engeland Verwoede gevechten in Algerië Soldaat bekneld tussen twee wagens Arrestaties in Guatemala Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: b(j geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad r (Zie pagina 4) Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Op- en ondergaan van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.00 u., onder 20.32 u. Maan op 10.59 u., onder 22.08 u. Hoogwater woensdag 31 juli: Vlissingen: 4.43 u. 2.44 m., 16.57 u. 2.40 m. Terneuzen: 5.14 u. 2.59 m., 17.31 u. 2.56 m. Wemeldinge: 6.35 u. 2.11 m., 18.53 u. 1.88 m. Zierikzee: 6.22 u. 1.86 m., 18.35 u. 1.63 m. Vanzelfsprekend kwamen onmiddel lijk na deze verklaring de reacties los. Wij beginnen met „Er is geen andere weg naar her eniging van Duitsland in vrijheid dan de in de verklaring geschetste. Een viermogendhedeneonferentie zoals in mei door bondskanselier Adenauer ge opperd is kan in de afzienbare toe komst in ernstige overweging geno men worden, mits zij zorgvuldig is voorbereid". De Amerikaanse diplomaat zeide, dat de Sowjet-Unie eveneens Europese veiligheidsstelsels had voorgesteld, maar met dit verschil, dat de Russi sche voorstellen gebaseerd waren op de bestendiging van de verdeling van Duitsland. De Franse ambassadeur veklaarde, dat er geen grotere bijdrage tot de vrede in de wereld kan worden gele verd dan de hereniging van Duitsland zoals voorgesteld in de westelijke ver klaring. „Een geest van soepelheid bij beide partijen is voorwaarde voor succes van onderhandelingen", aldus de Britse ambassadeur. „Geen kans. dat de Sowjet-Unie de westelijke politiek van een hereniging van Duitsland op basis van vrije ver kiezingen zal aanvaarden". „Berlijnse verklaring is teleurstel lend. Zij is weinig meer dan een her haling van vroegere verklaringen." De christen-democratische unie juichte de verklaring toe. Het woord is nu aan Moskou. Ook de vrije demo craten hadden kritiek: „Een verkie- zingscomedie van Von Brentano om een diplomatiek windei". „Nog een stuk papier over de Duitse kwestie, waarin niets nieuws staat. Onder het reactionaire regime van de Westduitse bondsrepubliek kan geen sprake zijn van vrije verkiezingen". Habib Boerguiba, de eerste president der Tunesische republiek heeft de eerste regering van het nieuwe be wind gevormd. Er zijn twaalf minis ters en drie staatssecretarissen be noemd. Het kabinet van Lybië heeft beslo ten zijn ambassadeur terug te roepen in verband met de staatkundige ver andering in Tunesie. De Egyptische regering erkent de republiek-Tunesie, zo is medegedeeld. De minister van sociale zaken en volksgezondheid hoopt, dat aan het probleem van de ronselarij van ar beidskrachten het hoofd zal kunnen worden geboden door de nieuwe ar beidsbemiddelingswet, die nu op zijn departement wordt voorbereid. Overi gens heeft hij niet de indruk, dat dit euvel zich de laatste tijd uitbreidt, zo deelt de minister mee in antwoord op schriftelijke vragen, die hem waren gesteld door het lid van de Tweede Kamer de heer Van Lier. De minister zegt voorts, dat voor de beantwoording van de vraag, of de ronselarij gepaard gaat met ontduiking en overtreding der sociale wetgeving op grote schaal en of zij leidt tot ver storing der arbeidsrust, onderscheid dient te worden gemaakt tussen het bona fide en het mala fide uitlenen. Ten aanzien van het bona fide uitle nen kan de gestelde vraag in het alge meen ontkennend worden beantwoord. Bij de mala fide bedrijven is veelal Enkele opklaringen; op de meeste p'aatsen droog weer. Overwegend ma tige westelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets hogere. sprake van overtreding van de ar beidswet 1919, in mindere mate van ontduiking der sociale verzekerings wetten, zij het, dat de premieinning in vele gevallen op grote moeilijkheden stuit. Het weglokken van arbeids krachten en het aanbieden van werk tegen een hogere dan de normale be loning kunnen leiden en hebben hier en daar geleid tot verstoring van de arbeidsrust. PAAL EN PERK Op verschillende manieren is met wisselend resultaat getracht aan het euvel der ronselarij paal en perk te stellen. De arbeidsinspectie tracht door overleg de ondernemingen er van te weerhouden van de diensten van mala fide uitleenbedrijven ge bruik te maken. Het probleem van de ronselarij, voor zover betrekking hebbende op de so ciale verzekering, wordt thans door de sociale verzekerinesraad bezien, ter wijl bij het onstellen van een nieuwe arbeidsbemiddelingswet getracht zal worden aan het euvel het hoofd te bieden. over de hereniging van Duitsland en een Europees veiligheidsakkoord te onderhandelen en wei op elk tijdstip, dat werkelijk uitzicht op het maken van vorderingen biedt. In de met vlaggen versierde zaal van het Westberlijnse stadhuis hebben de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. von Bren tano, en de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten gistermiddag een 12%>unten omvattende verklaring over de beginselen van de gemeenschappelijke politiek dezer landen aangaande de her eniging van Duitsland getekend. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de regering van een herenigd Duitsland vrij moet zijn om over haar eigen buitenlandse politiek en internationale bondgenootschappen te beslis sen, met inbegrip van het recht op zelfverdediging. Alleen een vrij ge kozen regering voor geheel Duitsland zou namens een herenigd land kunnen spreken. Een dergelijke regering zou moeten worden gevormd na vrije verkiezingen. Zolang Duitsland verdeeld is kun nen er geen vredesverdragen met dit land en geen stabiliteit in Europa be staan. De hereniging in vrijheid is de enige gezonde grondslag voor een per manente en vreedzame orde in Euro- Indien een herenigd Duitsland zou besluiten tot de Navo toe te treden zouden de westelijke mogendheden bereid zijn de Sowjet-Unie en an dere Oosteuropese landen, die zich aansluiten bij een Europese vei,:g- heidsovereenkomst, „belangrijke en verstrekkende garanties" te geven, waaronder de garantie, dat zjj geen militair voordeel zullen trachten te behalen uit de terugtrekking der Sowjettroepen. De westelijke landen kunnen echter niet ermee instem men, dat het bestaan van de Navo tot onderwerp van onderhandelin gen wordt gemaakt. De vier regeringen stellen voorts vast, dat de hereniging van Duitsland in verbinding met het sluiten van een Europese veiligheidsovereenkomst het tot stand komen van een uitgebreide ontwapeningsovereenkomst zou ver gemakkelijken. Omgekeerd zou het beginnen met een doeltreffende ge deeltelijke ontwapening ertoe kunnen bijdragen. „De westelijke mogendheden zul len niet akkoord gaan met een ont wapeningsovereenkomst, welke de hereniging van Duitsland in de weg zou staan". Alle ontwapeningsmaat regelen welke op Europa betrekking hebben, moeten de instemming van de betrokken Europese staten heb ben, aldus de verklaring. In de verklaring wordt opnieuw duidelijk gemaakt, dat de westelijke mogendheden het tot stand brengen van de Duitse hereniging als een ge meenschappelijke verantwoordelijk heid van de vier grote mogendheden Engeland, Frankrijk, de Sowjet- Unie en de V.S. beschouwen. De westelijke mogendheden verkla ren zich bereid met de Sowjet-Unie Naar het A.N.P. van de zijde van de vliegersorganisatie verneemt wordt het voornemen van de directie van de KX.M. om het salarisconflict voor te leggen aan het college van rijksbe middelaars met instemming begroet. In de objectieve en onpartijdige be middeling door het college van rijks bemiddelaars hopen de vliegers ten slotte een faire oplossing te krijgen voor het reeds zo lang durende con flict. Daarnaast blijft echter het pro bleem van het herstel van vertrouwen door de vliegers in de directie bestaan zo wordt gezegd in de verklaring. Minstens 86 mensen zijn gewond bij een treinongeluk in Canada, onge veer 60 km. ten oosten van Winnipeg. Doordat kinderen met de wissels had den geknoeid, vloog de trein uit de rails. Een woordvoerder van de Britse luchtmacht heeft meegedeeld, dat tien jachtbommenwerpers hun wapens hebben gedemonstreerd bij het fort Birkat, dat in handen is van aanhan gers van de Imam van Oman. De be zetting was 48 uur tevoren met pam fletten gewaarschuwd. Er is aanzien lijke schade aangericht. Op drie plaatsen, die tot dusver in handen waren van de opstandelingen in Oman is nu de rode vlag van de Britsgezinde Sultan van Muskat ver schenen. Een afdeling Britse infanterie is de olierijke oase Boeraimi binnengerukt. Deze oase ligt ongeveer 240 km van het gebied, dat in handen is van de opstandelingen onder leiding van de Imam van Oman. De Syrische minister van buiten landse zaken heeft meegedeeld dat de Imam Syrië om politieke, medische en materiële hulp heeft verzocht. SELWYN LLOYD De Britse minister van buitenlandse zaken heeft in antwoord op een vraag in het Lagerhuis gezegd niet te weten waar de wapens van de opstandelin gen vandaan komen. Het is echter duidelijk, aldus de minister, dat de anti-tankmijnen en mitralleurs niet in Oman zijn gemaakt. Er zijn geen bewijzen, dat de Egyptische of de Saoedi-Arabische regering de opstand heeft uitgelokt. Engeland is niet verplicht op grond van een verdrag de sultan te helpen. Er is wel een vriendschapsverdrag. De regering was echter niet verplicht tot het ondernemen van de huidige actie. De kruideniersvakorganisaties heb ben de handel geadviseerd, de consu mentenprijs voor suiker te stellen op 93 cent per kilo. Dit is het resultaat van een bespreking, die de organisa ties gistermiddag hebben gehad met de staatssecretaris van economische zaken. Het eerdere advies van de kruide niersvakorganisaties tot verhoging van de suikerprijs tot 94 cent per kilo is, zo wordt ons door deze organisaties meegedeeld, veroorzaakt door een reeks van misverstanden, waarin tij dens de bespreking van gistermiddag klaarheid is gekomen. „Deze misver standen zijn in de hand gewerkt door een voortijdige en onjuiste publikatie vanwege de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Bij het onderhoud met de staatssecretaris is duidelijk komen vast te staan, dat aan het toegezegde overleg tussen de or ganisaties van de handel en overheid met betrekking tot de marges geheel de hand wordt gehouden", aldus de kruideniersvakorganisaties. Een woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken van Pakistan heeft meegedeeld, dat Paki stan contact heeft opgenomen met communistisch China teneinde steun te krijgen voor het Pakistaanse stand punt inzake het geschil om Kasjmier. Meer dan een miljoen Argentijnse kiezers hebben tijdens verkiezingen hun trouw aan oud-president Peron gedemonstreerd door blanco te stem men. Naar de laatste cijfers zijn de regeringspartijen zeker van een vol doende meerderheid. Als men bij de stemmen van de oppositie de blanco stemmen van Peronisten telt komt men tot de slotsom dat slechts de min derheid van de kiezers de regering steunt. VrolijKe vakantiegasten en bewo ners wuiven naar Koningin Eliza beth en Prins Philip van Engeland tijdens hun bezoek aan Sark, een van de eilanden in Het Kanaal, die door het Britse koninklijke paar worden bezocht. Aangezien er op Sark o, heerlijk oord geen motorvoertuigen worden toe gelaten, en er voor de koninklijke bezoekers geen uitzondering werd gemaakt, ging de tocht met een open rijtuig. De legatie van Jemen in Londen heeft Engeland beschuldigd van een nieuwe „duidelijke aanvalsdaad". In een communiqué heet het, dat vier Britse straalvliegtuigen op 24 juli de post Sjoekair met raketten en zwa re bommen hebben aangevallen. De aanval duurde drie uur. De zaakgelastigde van Jemen heeft bij de Britse regering een protest in gediend. Bij verwoede gevechten in Algeriê zijn 42 opstandelingen gedood. Aan Franse zijde werden vijf man gewond. Bij een aanval van opstandelingen op een kleine militaire post in de bergen zijn 15 Franse militairen gesneuveld. Voorts zijn waarschijnlijk 7 soldaten ontvoerd. Vijftien mensen zijn gewond, toen bewoners van een Joodse wijk in Oran Mohammedaanse voorbijgangers aanvielen na twee aanslagen met handgranaten. Ook is nog een auto trein op een mijn gereden, waarbij I dode en 17 gewonden vielen. De afgelopen dagen zijn in West- Java bij overstromingen, veroorzaakt door aanhoudende regenval, 22 per sonen om het leven gekomen. Onge veer 65.000 mannen, vrouwen en kin deren zijn naar veiliger oorden over gebracht. De materiële schade wordt geschat op 60 miljoen rupiahs. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, is gisteren naar Londen gereisd om op verzoek van president Eisenhower zijn persoonlijke aandacht aan de ont wapeningsbesprekingen te wijden. De perschef van het Witte Huis, die dit meedeelde, zei, dat het verzoek van de president niet betekent dat Dulles' aanwezigheid in Londen drin gend vereist is. De minister zou ech ter beter in staat zijn een beeld van de toestand te krijgen dan door mid del van telegrammen. In een tevoren opgestelde verkla ring heeft minister Dulles er aan her innerd, dat president Eisenhower twee jaar geleden op de conferentie van re geringsleiders te Geneve zijn voorstel inzake wederzijdse luchtinspecties had gedaan. Iedere maand, die voorbijgaat zonder dat er een akkoord wordt be reikt, vergroot het ontwapenmgs- vraagstuk, zo meende Dulles. De V.S. waren echter hoopvol gestemd, dat er weldra in een of andere vorm een praktisch begin kan worden gemaakt. Dulles zei, dat hij de gelegenheid zou aangrijpen om ontwapenings kwesties te bespreken met premier Macmillan en minister Lloyd, als mede met de Franse en Canadese afgevaardigden in de subcommissie voor ontwapening Voorts zou hij een ontmoeting hebben met Perkins, de Amerikaanse ambassadeur bij de NAVO. De weg heeft gisteren zijn tol weer opgeëist. Drie personen zijn tijdens verkeersongelukken om het leven ge komen, terwijl een militair bekneld raakte tussen twee vrachtauto's en op slag gedood werd. In Denemarken liepen vier Nederlanders verwondin gen op bij een autobotsing. Gistermorgen omstreeks kwart voor zeven is de 59-j. mevrouw M. J. C.-K. uit Heerlen gedood, toen de auto, waarin zij met drie van haar kinderen op weg was naar Amsterdam bij Den Bosch slipte en met volle snelheid te gen een tegemoetkomende vrachtwa gen botste. De auto werd bestuurd door een van haar zoons, die evenals een andere broer licht gewond werd. De dochter, die met haar moeder ach terin had plaatsgenomen, liep ernstige verwondingen op. TWEE DODEN In de buurt van Beilen is gis termorgen omstreeks kwart over negen een personenauto in 'n bocht van de weg in botsing gekomen met een vrachtauto. De bestuurder van de personenauto was op slag dood. Zijn echtgenote werd zwaar gewond naar een ziekenhuis vervoerd, waar zij in de loop van dé middag is over leden Twee kinderen, die eveneens in de auto zaten, kwamen er vrij goed af. Op het terrein van het zgn. Bas tion Oudmolen te Naarden is de dienstplichtige soldaat H. Sieuwers uit Hoorn met zijn hoofd bekneld geraakt tussen twee vrachtauto's. Hij was vrij wel onmiddellijk dood. Het slachtoffer was 21 jaar en ongehuwd. GEWONDEN Vier inzittenden van een Neder landse auto, die in Denemarken tegen een boom reed hebben een hersen schudding en lichte kwetsuren opge lopen. De gewonden waren afkomstig uit Rotterdam. Volgens een ooggetuige slipte de wegen op een plek, waar het asfalt van de weg zacht was. Zes politieke partijen in Guatemala hebben gezamenlijk een verklaring uitgegeven, waarin zij bekendmaken dat zij tezamen de strijd tegen het communisme voortzetten, zich onvoor waardelijk aan de grondwet zullen houden en trouw zullen blijven aan het nationale leger. Voor de duur van de staat van be leg mogen de politieke partijen niet optreden. Een majoor, een luitenant en zes an dere leden van de presidentiële lijf wacht zijn, op verdenking van mede plichtigheid aan de moord op presi dent Cajlos Castillo Armas gearres teerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1