President van Guatemala door communist vermoord Communistisch Duitse voorstel voor statenbond verworpen Op weg naar eetzaal door soldaat doodgeschoten Canada beperkt immigratie Suikerprijs met acht cent per kilo omhoog Adenauer (gesteund door alle partijen) vierkant tegen Geslaagd concours-hippique in Vrouwenpolder Dit jaar geen Beneluxronde Sow jet-Unie wil radio' t.v.- programma's uitwisselen met PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Brief uit Moskou Ongeluk militaire auto; twee doden Vrees voor onvoldoende werk in de winter Egyptenaren aangeklaagd Stijgend aantal doden in Japan NOG GEEN RUST IN OMAN Ingaande vandaag Eén dode, zes gewonden bij autobotsing Aardbeving in Mexico „Daar kan geen sprake van zijn" 94 CENT PER KILO Op het terrein van Oranjezon Ouders overleden stewardess terug Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3765 Hoeidreaactenr: R. BAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Maandag 29 juli 1957 VERKOOPCURSUS (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.58 u., onder 20.34 u. Maan op 9.39 u., onder 21.42 u. Hoogwater dinsdag 30 juli: Vlissingen: 3.55 u. 2.43 m., 16.11 u. 2.49 m. Terneuzen: 4.27 u. 2.57 m., 16.45 u. 2.64 m. Wemeldinge: 5.48 u. 2.13 m,, 18.10 u. 1.97 m. Zierikzee: 5.37 u. 1.86 m., 17.52 u. 1.70 m. President Carlos Castillo Armas van Guatemala is vrijdagavond in de stad Guatemala door een soldaat van de garde van het presidentiële paleis vermoord. Dit is door de Guatemalaanse ambassade te Washing ton bekend gemaakt. De 42-jarige president werd tweemaal in de rug geschoten toen hij de eetzaal van zijn paleis binnen ging. Hij was vergezeld van zijn echtgenote. De moordenaar pleegde daarop zelfmoord. Dr. Luis Arturo Gonzalez, vice-president van de republiek, is in overeenstemming met de grondwet Armas opgevolgd. Hij heeft verklaard, dat hij de anti-communistische politiek van zijn voorganger hoopt voort te zetten. Een lid van de veiligheidspolitie van Guatamala verklaarde dat documen ten hebben uitgewezen, dat de moor denaar, Kamero Vasquez Sanchez, in verbinding stond met het internatio nale communisme. Hij liet een corres pondent een brief zien met een post stempel uit Moskou, die op het lijk van de moordenaar zou zijn gevonden. Geen greep naar de macht Hoewel duidelijk is dat de president door een communistische fanaticus is vermoord, bestaan er geen aanwijzin gen dat de communisten direct een poging zullen doen om naar de macht te grijpen. Castilla Armas, die destijds luitenant kolonel was, leidde in juli 1954 een anti-communistische inval in Guata mala, van het naburige Honduras uit. Hij wierp het regime van president Jakobo Arbenz Guzman, waarop de communisten Invloed hadden gekre gen, omver. De opstand had de stilzwijgende, doch krachtige morele steun van de Verenigde Staten. President Eisenhower zal zijn zoon, majoor John Eisenhower, als zijn ver tegenwoordiger naar de begrafenis zenden. Minister van buitenlandse zaken Dulles heeft van de vermoorde presi dent gezegd: „Zijn leiding in de strijd tegen een gehate vreemde tirannie heeft allen, die waarde hechten aan vrijheid en volkswelvaart geïnspi reerd." In de nacht van zaterdag op zondag is op de Wouwsestraatweg onder Ber gen op Zoom een auto, bestuurd door de 40-jarige kapitein Van Lonkhuizen uit Breda, waarin mede gezeten waren de kornet Van der Poel en de 18-j. Nellie Hagenaars en de 19-jarige Ma ria Demming, beiden uit Bergen op Zoom, op nog onverklaarbare wijze tegen een boom aan de linkerzijde van de weg opgereden. De bestuurder en mej. Hagenaars, die naast hem was gezeten, werden vrijwel op slag ge dood. De beide andere inzittenden werden ernstig, doch niet levensge vaarlijk, gewond. President Carlos Castillo Armas t De Canadese regering heeft me dedeling gedaan van maatregelen ter beperking van de immigratie in de tweede helft van dit jaar. Volgens de nieuwe bepalingen zul len immigranten die geen van te voren geregeld arbeidscontract hebben, na 31 juli niet meer wor- De Egyptische openbare aanklager heeft gisteren in Cairo een aanklacht tegen dertien personen gepubliceerd, die beschuldigd worden van een po ging om de regering omver te werpen en president Nasser te vermoorden. Onder de beschuldigden bevindt zich de vroegere Wafdistische minister Sa- lah el Din. De aanklacht eist vervolging van de leiders der samenzwering op grond van een wetsartikel dat als zwaarste straf de doodstraf noemt. Tien dagen geleden werd officieel bekendgemaakt, dat de samenzwering ontdekt was en dat zestien arrestaties waren verricht. Leider van de samen zwering was volgens deze verklaring de vroegere brigade-generaal Ahmad Atef Massar. Salah el Din, die minis ter van buitenlandse zaken is geweest De groep samenzweerders omvatte vroegere officieren en functionarissen van ontbonden politieke partijen. Zij zouden eind april hun plannen hebben willen uitvoeren. In de laatste week van april zijn zij gearresteerd. In de aanklacht wordt gezegd, dat de samenzweerders generaal Nagib, die na de verdrijving van koning Fa- roek president is geweest en die later door kolonel Nasser is afgezet, weer aan de macht wilden brengen. Een van de beschuldigden, een func tionaris van het ministerie van voor lichting, zou volgens een getuige heb ben verklaard, dat het nieuwe natio nalistische regime met de Ver. Staten tot een volledige overeenstemming zou kunnen komen. De Japanse politie heeft gisteren de vo'gende cijfers verstrekt over de slachtoffers van de overstromingen 568 doden, 420 vermisten en 3.679 ge wonden. Er zijn 33.000 daklozen. Het aantal geheel of gedeeltelijk verwoeste huizen bedraagt 2.806. Door nieuwe regenval dreigt de wa tersnood nog ernstiger afmetingen aan te nemen. De gevangenbewakers in Frankrijk hebben zaterdag hun staking beëin digd. De bankemployé's zullen, op grond van beloften voor een hoger sa laris, hun voorbeeld vandaag volgen. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koel Vrij veel bewolking met plaatselijk enkele lichte buien. Matige en aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tus sen west en noordwest Aanhoudend koel weer. De woordvoerder te Cairo van de imam van Oman, Mohammed el Ha- rithi, heeft de berichten volgens welke opstandelingen in het fort Izki zich hebben overgegeven aan de sultan van Moeskat en Oman „absolute leugens" genoemd. Volgens de imam strijden zijn vol gelingen nog overal en doen de Brit ten hevige aanvallen. De Britse politieke resident sir Ber nard Burrows heeft gisteren bij zijn terugkeer uit Moeskat in Sharjah ge zegd, dat de Sultan van Moeskat op timistisch is over het resultaat van de operaties tegen de opstandelingen in Oman. Enkele hoofden uit de rand van het gebied van de imam waren naar Moeskat gegaan om zich aan de Sul tan te onderwerpen. Sir Bernard sloot de mogelijkheid van nieuwe luchtoperaties tegen de opstandelingen niet uit. De beweging van de imam had haar kracht echter geheel verloren. Militaire plannen in West- Duitsland verdwenen Uit een kazerne van het Amerikaan se leger bij Landau in de Palts zijn geheime plannen voor de aanleg van lanceerinrichtingen voor Nike-raket- ten in dit deel van West-Duitsland ge stolen. De dieven hebben een grote som geld, die met de plannen in een brandkast lag, ongemoeid gelaten. den aangenomen voor plaatsing op de open arbéidsmarkt. Na ge noemde datum zullen slechts nau we familieleden van eerder aange komen immigranten worden toe gelaten. De toevloed van Hongaarse vluchte lingen, die naar verwachting per augustus 34.000 in aantal zullen zijn, zal onmiddellijk worden beperkt tot hen, voor wie wordt ingestaan door familieleden, die hen kunnen aanhou den of door ondernemingen die hun terstond werkgelegenheid kunnen aan' bieden. Dergelijke ondernemingen moeten eerst aantonen dat de voorge stelde functie niet vervuld kan wor den door daartoe geschikte Canadezen of reeds in het land verblijvende lm migranten of vluchtelingen. Het departement voor immigratie verklaarde dat de beperkingen waren gesteld na bestudering van de werk gelegenheid in Canada in de winter en de mate waarin nieuwe bevolking kan worden geabsorbeerd. Het totaal aantal immigranten in de eerste helft van dit jaar bedroeg 175.000, onder wie 72.000 Britse, dat is meer dan het totaal voor geheel het vorige jaar. Auto haalde bus open Op de Huybergseweg te Hoogerhei- de is een truck met oplegger van de firma Oomen uit Oud-Vossemeer zo dicht langs een passerende autobus, waarin 45 militairen van de leger plaats Ossendrecht zaten geschoven dat de bus achter de chauffeur geheel open scheurde. De militairen liepen schaafwonden op. Het ongeluk ont stond, doordat voor een uitrit een auto geparkeerd stond, voor een klein ge deelte op de rijweg, die daardoor niet voldoende ruimte meer bood voor het passeren van truck en bus. De auto uit Oud-Vossemeer was beladen met ste nen. Met ingang van vandaag wordt de prijs van suiker voor de consu ment met 8 cent per kg. verhoogd, aldus deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening mee. De minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening heeft de prijs van suiker De Sowjet-regering heeft zich be reid verklaard het Amerikaanse voor stel tot uitwisseling van radio- en te levisieprogramma's te bestuderen. Zij stelt tevens voor te onderhandelen over een dergelijke uitwisseling. Vol gens het Amerikaanse voorstel kunnen de details van een overeenkomst het best langs diplomatieke weg worden geregeld. Behalve de uitwisseling van radio- en t.v.-programma's moeten volgens de Sowjet-Unie ook andere mogelijk heden tot contact worden bestudeerd. Een woordvoerder van het State De partement heeft verklaard dat de V.S. ingenomen zijn met de Russische me dedeling. Gedetineerde ontvlucht Zondagochtend omstreeks half elf is uit het Huis van Bewaring te Amster dam de 28-jarige M. E. uit Hilversum, die daar was gedetineerd, ontsnapt. De ;>olitie vermoedt, dat de man via de leuken op het dak is geklommen en zo langs een regenpijp op de begane grond in het straatje bij het casino is terechtgekomen. Op het dak werd de gevangeniskleding van de vluchteling aangetroffen. Op de rijksweg Utrecht—Arnhem zijn gistermiddag twee personenauto's tegen elkaar gebotst. Zeven personen werden hierbij gewond, waarvan en kele ernstig. Een der gewonden, de echtgenote van de bestuurder, is aan de gevolgen overleden. De automobilist H. R. uit Arnhem, reed met een snelheid van ongeveer 80 kilometer in de richting Utrecht. Hij passeerde op de linkerhelft van de rechterrijbaan een file auto's. Plotse ling verliet een tot nu toe óhbekeride personenwagen de file, waardoor R. nog meer naar links moest uitwijken, door de afscheidingsweg schoot en op de tegenovergestelde rijbaan terecht kwam. De bestuurder van een uit de richting Utrecht komende personen auto, J. van E. te Enschede, die daar reed kon, ondanks krachtig remmen, een botsing niet voorkomen. De zes inzittenden van de auto uit Arnhem werden uit de wagen geslingerd. Ook de chauffeur van de auto uit Enschede werd gewond. In de auto uit Arnhem bevonden zich, behalve de bestuurder, diens vrouw en drie kinderen en de 18-jarige mej. A. H. P. uit Schiedam. 41 doden Tengevolge van een aardschok in de nacht van zaterdag op zondag zjjn in Mexico 41 personen omgekomen en 65 gewond. Een aantal huizen en andere gebou wen is ingestort. De elektriciteitsvoor ziening werd gestoord, zodat de stad Mexico geheel in het donker werd ge huld. Toeristen vluchtten In nachtkledij uit hun hotels de straat op. Een flatgebouw van twaalf verdie pingen is ingestort. Van de twaalf ge zinnen ïs nog geen spoor gevonden. Vele gebouwen in de stad Mexico ver tonen scheuren. Het acht meter hoge Mexicaanse vrijheidsbeeld was zijn voetstuk gevallen. Arrestaties in Hongarije In gewoonlijk welingelichte kringen te Boedapest gelooft men, dat ver scheidene duizenden Hongaren tot dusver in het gehele land zijn gearres teerd om, zoals een minister eerder heeft verklaard, een tweede opstand te voorkomen. De arrestaties begonnen tien dagen geleden, maar men weet niet of de actie nog voortduurt. De ar restanten behoren tot alle lagen der bevolking. Oost-Duitsland heeft de Westduitse bondsrepubliek voorgesteld een statenbond te vormen, mits beide landen het opslaan en het vervaar digen van atoomwapens op Duits grondgebied verbieden, West-Duits land uit de Navo treedt en Oost-Duitsland het verdrag van Warschau verlaat. Voorts stelde premier Grotewohl van Oost-Duitsland de voor waarde dat West-Duitsland de dienstplicht zou afschaffen en een akkoord zou sluiten betreffende de troepensterkte in beide delen van Duitsland. Ook stelde Grotewohl de eis dat beide landen zouden aandringen op het terugtrekken van vreemde troepen van Duits grondgebied. Een verdrag tussen West- en Oost- Duitsland 'over deze belangrijke kwes ties zou het begin van een bond van twee soevereine en onafhankelijke Duitse staten vormen, dat zou kunnen leiden tot verdere overeenkomsten op het gebied van de economische be trekkingen, in- en uitgaande rechten en valutakwesties, vervoer en verbin dingen, vraagstukken inzake de status van Berlijn en de opheffing van het verbod ten aanzien van de communis tische partjj en haai nevenorganisaties in West-Duitsland', aldus Grotewohl. Besluiten van de statenbond zouden volgens de Oostduitse verklaring, op basis van volledige vrijwilligheid moe ten worden uitgevoerd. Geen verkiezingen Het houden van verkiezingen in ge heel Duitsland als stap om te komen tot hereniging van het land wordt door de Oostduitse regering van de hand gewezen. Dr. Adenauer Bondskanselier Adenauer heeft gis teren op een grote bijeenkomst te Munster het Oostdnitse voorstel zonder meer verworpen. „Daar kan geen sprake van zijn zo zei hij. De bondsregering zal nooit instemmen met maatregelen die de communistische 'slavernij' in Oost- Duitsland bestendigen. Het verheugde Adenauer, dat alle politieke partijen in West-Duitsland op dit punt eenzelfde standpunt in nemen. af fabriek verhoogd van f76 op f 84 per 100 kg. Deze prijsverhoging houdt verband met het niveau van de garantieprijs voor de suikerbietenverbouwers voor suiker van oogst 1957, dat ten opzichte van de garantieprijs voor oogst 1956 is verhoogd. De verhoging van de garan tieprijs vindt haar oorzaak in de nieu we grondslagen voor de kostprijsbere keningen van landbouwprodukten, als mede in de gestegen produktiekosten van de suikerbieten en in de stijging van de kosten verbonden aan de ver werking. Zoals voorzien in de rege ringsnota inzake de bestedingen wordt de verhoging van de kostprijs volledig aan de consument doorberekend. Zij moet reeds thans worden toege past, zo deelt het ministerie mee, om dat de vraag naar suiker, als gevolg van verwachtingen omtrent de komen de prijsverhoging, zo sterk toeneemt, dat voor speculatieve voorraadvorming moet worden gevreesd. Bovendien moest dure buitenlandse suiker wor den aangekocht. ADVIES AAN KRUIDENIERS: De besturen van de drie kruideniers vakorganisaties, de Algemene Neder landse Kruideniersbond, de Christelij ke Kruideniersbond, de Katholieke Kruideniersbond, de commerciële or- ganisatiees in de kruidenierswaren- branche en de Vereniging Grootwin kelbedrijven in Levensmiddelen, heb ben besloten hun leden te adviseren de consumentenprijs van suiker met ingang van vandaag te stellen op 94 cent per kilo. Hoezeer er, naar de mining van de besturen, ook voor de handel termen aanwezig zijn kostprijsverhogenda factoren in de calculatie van de sui kerprijs op te nemen, dringen genoem de besturen er bij de handel met klem op aan zich aan deze prijs van 94 cent te houden. De besturen vertrouwen fï op, dat spoedig overleg met de minis; ter van economische zaken kan wor den gepleegd over de nieuwe gevolgen van de nieuwe suikerprijs voor die ar tikelen, waarin suiker als grondstof is verwerkt. De Franse minister van defensie André Morice heeft verklaard dat de Algerijnse opstandelingen op grote schaal wapenhulp van Egypte krijgen, van De wapens worden via Tunesië naar Algerië gebracht. De gewestelijke Bond voor Zeeland van de Landelijke Rijverenigingen or ganiseerde zaterdag op het terrein van Oranjezon In Vrouwenpolder de pro vinciale kampioenschappen van de landelijke ruiters. Omstreeks half twee opende de bur gemeester van Vrouwenpolder, de heer A. de Kam, de festiviteiten. Des morgens waren reeds de voorkeurin gen gehouden, waarna in de middag uren het eigenlijke concours hippique begon. Onder de gasten bevond zich o. m. ook de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die een groot gedeelte van het concours hip pique heeft bijgewoond. In verband met gebrek aan plaatsruimte zullen wij in de krant van morgen de uitslag brengen van dit concours, dat slechts door een betrekkelijk klein aantal be zoekers werd bijgewoond. De weersomstandigheden waren ge lukkig van die aard, dat de kampioen schappen als volkomen geslaagd be schouwd kunnen worden. De organi- Met de Sydneymachine van de KLM zijn gisteravond op Schiphol de ouders van de bij het ongeluk met de "Neutron' gewonde en later overleden stewardess mej. Dien Jantje Klein Klouwenberg teruggekeerd. De heer en mevrouw Klein Klouwenberg wa ren op uitnodiging van de K.L.M. don derdag 18 juli van Schiphol vertrok ken om hun dochter, die in het hospi taal van Biak werd verpleegd, te be zoeken. Woensdag j.l. is de stewardess echter overleden. Het stoffelijk overschot van mej Klein Klouwenberg zal per vliegtuig of per schip naar Nederland worden overgebracht en te Hengelo ter aarde worden besteld. Plastisch chirurg naar Biak Met de K.L.M.-machine „Electron is gistermiddag van Schiphol naar Biak vertrokken dr. J. Hagen, plas tisch chirurg, verbonden aan het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg, die in opdracht van het ministerie van zaken overzee mede zal helpen de gewonden van het ongeluk met de 'Neutron' te satie was in prima handen. Vermelden wij tenslotte nog dat o.a. prijzen be schikbaar waren gesteld door de Com missaris der Koningin en de Kon. Mij. De Schelde. Dreigende moeilijkheden bij de le vering van aardolie-produkten en het daarom niet verlenen van een vergun ning zijn de oorzaak geweest dat de M.A.C. „Scheldegouwen" dit jaar haar groots toer-evenement, de Benelux ronde, niet kon laten doorgaan. In de afgelopen maanden heeft het bestuur der M.A.C. „Scheldegouwen" echter besprekingen gevoerd om te ko men tot de organisatie van de achtste Beneluxronde in 1958. Bij de organi satie van deze achtste ronde wordt wederom gedacht aan een vorm van samenwerking met Prov. V.V.V. Woensdag 7 augustus wordt er in het Nederlands Koffiehuis te Middel burg de algemene ledenvergadering van de M.A.S. „Scheldegouwen" ge houden, waar het bestuur nadere me dedelingen zal doen over deze achtste Beneluxronde. De vergadering dient te beslissen of al dan niet dit inter nationaal sportevenement in 1958 zal plaats vinden. Bij verkregen goedkeu ring van de leden wordt onmiddellijk begonnen met de opbouw van de om vangrijke organisatie voor dit evene ment. behandelen en hulp te verlenen. sneuveld. Van betrouwbare zijde te Jeruza lem is vernomen, dat in de vroege ochtenduren van zondag een Israëli sche politieman bij een vuurgevecht aan de Jordaanse grens is gedood. 0 In de Amerikaanse staat Nevada is zaterdagavond een raket gelanceerd. Zij bereikte een hoogte van 25.000 me ter. Franse autoriteiten maakten gis teravond in Algiers bekend, dat in het afgelopen weekeinde 24 opstandelin gen in het gebied van Oran zijn ge-

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1