Opleiding Middenstands-diploma L00FD00D ASEPTA Muziek- en Grammofoonhandel WAGENVOORT KABOUTERS KABOUTERS doen hel De ijverige Leen snurkte als een „ouwe kerel" De inspecteur hwam 'epnoeum^ ZWITSAPLAST Petsie Pelle Pingo GESLOTEN Fa A. M. HOFMAN allround boekhoudkundige kracht J. A. SPEELMAN Zaterdag 27 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 6 LMINDERKOUD aankomende typiste Boekhandel Van Benthem en Jutting Seizoenopruiming verpleeghulpen hulpen in de huishouding Zuid Nederlandse Bouw-enHandelscombinatie N.V. Neboha Vraagt uitsluitend Op een warme dag in juni. Uii mijn klas de betere pleister Veroordeeld wegens dood door schuld Chr. bonden spraken over koffieoorlog De vrolijke avonturen van en Met blijdschap geven wij U kennis van de geboor te van ons zoontje en broertje IZAAK BASTLAAN I. C. Klok H. Klok—Vlasblom Mar ja Ingrid Oostkapelle, 26 juli 1957 „Elzenhout" Met blijdschap geven wij kennis van de voorspoe dige geboorte van onze zoon JACOBUS Jae. Brasser A. Brasser-Van Soelen Veere, 26 juli 1957 B 61, Poppenkinderenburg Tijdelijk adres: Zieken huis Middelburg Voor de vele blijken van belangstelling op 22 juli jj. ondervonden betuig ik langs deze weg mijn hartelijke dank. P. Louwerse Gr. Middenhof Oostkapelle DE RINGRIJDERS te paard van Serooskerke (W.), zeggen de burgerij van Serooskerke en allen die hebben medegewerkt tot het welslagen van de ringrijderij op 20 juli, hiermede hartelijk dank. Het bestuur Woensdag 3 september 1957 begint weer de enige Erkende Middenstandscursus te Middelburg (uitgaande van de Christ. Middenstands Vereniging te Middelburg) De lessen worden gegeven door bevoegde leraren, n.l.: Dhr. P. GEELHOED, Doornlaan 9, Middelburg J. VAN HOORN, Veerse singel 160, Middelburg beiden leraar aan de Mulo-school, Singelstraat Opgeleid wordt voor 1- en 2-jarige cursus Aanmelden en inlichtingen bij 't schoolbestuur, n.l.: L. A. C. Janse de Jonge, L. Noordstr. 70, Middelburg Tel. 2419 Jac. Allewijn, Langeviele 2, Middelburg. Tel. 2362 P. Visser, Langeviele 1, Middelburg, TeL 3234 Weer ontvangen Mooie partij nieuwe bloed koralen Verschillende prijzen FIRMA WESTKAPELLE Zuidstraat 66 - Tel. 284 Donderdags van 105 u. Zuidsingel 54, M'burg Bij de PROVINCIALE PLANOLOGISCHE DIENST VOOR ZEELAND, Nieuwstraat 27 te Middelburg kan worden geplaatst een voor bediening van de telefoon en werkzaamheden op de type-afdeling Sollicitaties te richten aan de directeur vóór 11 augustus 1957 MIDDELBURG 30 en 31 juli 2,per boek 1 en 2 augustus 1,per boek 3 augustus 0,50 per boek wegens vakantie van woensdag 31 juli t/m zaterdag 3 augustus WONINGINRICHTING Lange Noordstr. 25, Middelburg In het ZEEHOSPITIUM „ZONNEVELD", kindersanatorium te Oostkapelle, kunnen worden geplaatst enkele en Zij, die voor één dezer functies in aan merking wensen te komen, gelieven te schrjjven aan de adj.-directrice gevestigd te Vlissingen zoekt voor haar hoofdkantoor voor spoedige indiensttreding in het bezit van praktijkdiploma boekhouden en met tenminste 3 jaren praktische ervaring Zonder ruime kennis van boekhouden van het be drijf, belastingzaken, loonadministratie en sociale wetgeving onnodig te reflecteren Gegadigden dienen bereid te zijn zich te onder werpen aan een onderzoek naar hun kennis Uitsluitend schriftelijke sollicitaties te richten aan de directie met opgaaf van opleiding, praktijk, re ferenties, verlangd salaris, enz. Eventueel riante woning beschikbaar DE speciale zaak voor: ELEKTR. Grammofoons (PICK-UPS) met en zonder radio (ook op batterijen) Uitsluitend goede merken: GARRARD TRIOTRACK PHILIPS BRAUN UITGEBREID PLATENREPERTOHt I Lange Delft 8 MIDDELBURG Telefoon 3131 STICHTING VOOR VOORTGEZET ECONOMISCH ONDERWIJS MIDDELBURG Begin september a.s. vangen nieuwe cursussen aan ter opleiding voor de examens: Moderne Bedrijfsadministratie Staatspraktijkdiploma voor Bedrijfsadministratie Akte Boekhouden M.O. Prospectus en inlichtingen verkrijgbaar aan het adres der Stichting: Stadhuis Middelburg, afd. on derwijs en bij de direkteur: Drs. M. de BRUIJNE, Nieuwe Vlissingseweg 366, Middelburg, Tel. 01180 3972 PIANO'S - ORGELS - VLEUGELS Steeds voorradig de bekende AH». Hahn- en Rippen-piano'f Voordelige prijzen Franco levering FIRMA GEBR. VAN DAMME Middelburg: Lange Noordstraat 16 Vlissingen: Paul Krugerstraat 16 DIVERSEN: Gaarne bestellen wij voor u: graszaad, zaaitar- we en pootaardappelen. Donderdags café „De Een dracht", overigens thuis. Aanbevelend; L. Koole, Noordweg 102, St. Laurens Telef. 01180—2296. Steeds voorhanden een ruime keuze versieringen en onderdelen voor Friese klokken, kapitelen, sehuif- stukken enz. Fa. J. Mal- jers, Korte Noordstraat 38, Middelburg. Wasmachinefab. heeft enige lichtbeschadigde wasmachines, gloednieuw met garantie 125,en 145,Vraagt demonstra tie. Postbus 24, Zwijn- drecht. VOOR HET DOODSPUITEN VAN AARDAPPELLOOF Depot Asepta, Goes, Tel. K 1100-2108 en de bekende wederverkoper» U bent geen liefhebber van het strand, ook niet van de kermis. Dat is ook niet nodig, want u geniet met uw kinderen veel meer in Vogelpark-Speel tuin Veerseweg, Middel burg. Entré 25 cent. Kin deren 10 cent. Jongeman in bezit van rijbewijs, biedt zich aan om enkele dagen of een week als chauffeur een (vakantie)reis mee te ma ken. Geen loon. Br. onder no. A 4954 bur. v. d. blad Goes. •- Zaterdag 27 juli Dert's kleurenfilm „De Ruyter- herdenking" en „Vlissin gen 1957" in Verenigings gebouw, Noordstraat 34. Aanvang: 2, 3, 4, 5 en 7, 8, 9 uur. Voorverkoop der plaatskaarten in onze zaak Nieuwendijk 35, Vlissingen en indien nog voorradig aan de zaal. Wij verhuren voor 9,75 per jaar babyboxen met verhoogde vloer, door ge heel Nederland. Gorredijk- ster Verhuurinrichting, K.G. 149 Kortezwaag. Tel. 298 K 5133. Prima schoolvulpen, „CAW" Big Ben, ƒ5,95 en ƒ6,95, onbeperkte gar. op het mechanisme, 10 jaar gar. op de gouden pen. Den Boer, L. Vorststraat 110, Goes, Nieuwediepstr. 36, Terneuzen. Orgels. Zeldzaam mooie voorraad. Levering franco huis. Vele jaren garantie. Reiskosten worden zergoed Vraagt prijslijst. BOOT'S Orgel- en Pianohandel, Bo degraven Autorijschool van Zwee- den leidt U op voor alle rijbewijzen! Luxe wagen, motor, vrachtwagen en bus. Erk. en gedlpl. door B.E.A. en F.N.O.P. Schuit- vlotstraat 11, Domburg. Tel. 01188370, Gratis ge haald en thuisgebracht. Antieke meubelen te koop gevraagd, o.a. kabi netten, gebogen bureaus, kisten, tafels e.d. Kan ook ingeruild worden voor nieuwe meubelen. A. J. v. d. Sanden, Wouwsestraat 12, Bergen op Zoom, Telef. 1067 Wij leiden op voor het rijbewijs personenauto, scooter, motor, vrachtauto en bus. Autorijschool Jasperse. Erkend en gedipl door de FN.O.P Koude- kerke, tel 01185—343 Bezoekt onze verkeers- cursussen wekelijks in Middelburg en Vlissingen Autorijschool Jasperse. Er kend en gediplomeerd doot de F.N.O P Koudekerke tel 01185—343 Wij hebben aan ons les- materieel toegevoegd een nieuwe V W de Luxe Autorijschool Jasperse, Er kend en gediplomeerd door de F.N.O P. Koudekerke. tel 01185—343 Wij stellen ons ten doei u op te leider, tot een vol waardig weggebruiker Autorijschool Jasperse, Er kend en gediplomeerd door de F.N.O P. Koudekerke tel 01185—343 Scooterles! Wi; hebben thans aangeschaft een spe ciaal ingerichte gloed nieuwe les-scooter Auto rijschool Jasperse Erkend en gediplomeerd door de F.N.O.P Koudekerke, tel 01185—343 zonder Autoverhuur chauffeur, 4- en wagens. A. Nijsse, Telef. 3221 K 1100, Te Werfstraat 12, 's-Heer Hendrikskinde ren 6-pers. Té PERSONEEL GEVR.: Welk vriendelijk meisje wil mij helpen In de huis houding. Mevrouw Van den Boogert, Korte Delft 12, Middelburg. TE KOOP: Goedgekeurde stieï, goede afstamming. P. Lou werse, Noordweg 37, OosN kapelle. KABOUTERS, DOEN HET ALTIJD OOK VOOR U Het gebeurde op een van die warme dagen, onlangs, maar ik miste eerder de moed om het triest verhaal te vertellen. Doch nu moet het er maar uit, want je kunt niet altijd met de narigheid op je hart blijven lopen. En het doet een mens wel eens goed als hij (zij) dat overvolle hart uitgestort heeft. Het was dus warm. De haas had, hardop peinzend gezegd: „We zullen ze toch maar geen vrijaf geven, want daarmee doe je de moeders ook al geen pleizier en ten slote houden we ze in school eigenlijk veel rustiger en koeler, dan wanneer je ze maar aan hun lot overlaat. „Daarop kregen we nog de raad, maar een beetje kalm aan te doen. Ook zonder die welgemeende raad zouden we, tenminste ik in de eerste klas, werkelijk niet op hoi zijn geslagen van pure werklust. In de morgenuren gaat het'nog wel, maar o wee na het diner. Voor het eerste lesuur staat op ons rooster: re kenen. Er komt niet veel van terecht en mijn kroost zit me met glazige ogen aan te staren, terwijl ik weinig succes boek, ondanks al mijn pogingen wat goeds in die boze bolletjes te brengen, maar er op mijn beurt ook wat dege lijks uit los te peuteren. De meest briljante opluisteringen fa len. Ik geef ze eindelijk wat oude kost en daarmee heb ik de verplichte minuten met sommen volgepropt. Dan zullen we lezen, wat altijd veel plesanter gaat on der alle omstandigheden. Edoch, de warmte dóet letterlijk elk droppeltje energie verdampen, net als het zweet. Er is nog maar één leesbeurtje gegeven, of daar hoor ik een verdacht geluid. Ja wer kelijk, Leen, onze anders zo ijverige Leen, heeft het bijltje er bij neergelegd, of om concreet te blijven, hij heeft zijn bol op z'n armen neergevlijd en slaapt zeer hoorbaar de slaap des gerusten. SNURKEN Het klinkt een beetje cru, maar het is naar waarheid als ik zeg, dat hij snurkt als een „ouwe kerel". Ik benijd hemGeen haar op mijn hoofd, die er aan denkt, hem dat kostelijke slaap je te verstoren. Integendeel, ik zal voor hem waken. Ik zeg tegen het hele stel: „Het is wel een beetje warm hé. Nu daarom mogen jullie allemaal eventjes lekker uitrusten, net als Leen nu." Met opzet spreek ik niet over „slapen" want als ik dat zeg, komt het verhaal vanavond zeker in acht en veertig ge zinnen enNou ja, overdenk voor u zelf wat de gevolgen daarvan zijn. Uitrusten klinkt veel onschuldiger. In minder dan geen tijd, dan ik het u be schrijf, rusten vier dozijn blonde, bruine en zwarte bolletjes op mollige armen en er heerst volstrekte rust in klas één. Hoe wel ik hevige aanvechtingen voel om dit keer eens het voorbeeld van de jeugd te volgen, lijkt me dat, bij even nadenken, toch wel wat riskant en terecht. Daarom neem ik de sommenschriftjes alvast on derhanden, dat spaart me vanavond een kwartierke. Ge zoudt het bijna niet kun nen geloven, maar binnen enkele tellen is er een veelstemmig geknor. Vermoe delijk komt dit wel door de ongewone houding om te slapen. Nu ze allemaal zo volkomen onschadelijk en kinderlijk lief liggen te dutten, kan ik met vertederd ook op hen neerzien. Een ogenblik doe ik dat ook, helaas niet lang, want een bescheiden tikje op de deur doet me het oog derwaarts wenden. De deur gaat al open nog voordat ik enige reactie heb kunnen betonen en binnen schrijdt de Weledelgestrenge Heer klas slaaptMijn hart maakte van binnen opeens rare blubberbewegingen. Inspecteur, Hoogstderzelver en de hele Door het gerucht van de stappende Inspecteur en mijn opstaande bewe ging, ontwaakt al aldra een deel van het huishouden. Ze bieden geen intel ligent aspect, waarschijnlijk doet de juffrouw dat al evenminZoals het past neemt de Inspecteur het eerst het woord en hij complimenteert me met de goede orde en rust in mijn klas. Van binnen zeg ik de brutaalste woor den, want dat gezegde is je reinste sar casme en ik kan veel hebben, maar geen sarcasme op een dag als het boven de tachtig graden in de schaduw is. Maar ach, die warmte heeft blijkbaar de situa tie in mijn bol ook vertroebeld, want op eens komt er een milde glimlach op het Weledelgestrenge gezicht en deemoedig vraagt de grote man of ze, nu ze tóch wakker zijn, misschien zich ook eens mogen laten horen. Zo'n vraag door zülk een mijnheer gesteld, mag je nooit wei geren, dus geef ik Lineke, die een goede leerlinge is, en die me weer klaarwakker toeschijnt, een beurt. Ze brengt het er best af! De inspecteur snuffelt eens in de schriften en vraagt hier en daar eens wat op zulk een beminnelijke manier, dat de klas op slag overstag gaat en hem aar dig vindt. Het bezoek duurt niet eens lang en bij het vertrek zegt de mijnheer als na rijp beraad, terwijl verwonderlijke lichtjes in de ogen flitsen: „Ja, als ik zo eéns kijk en hoor, dan geloof ik toch wel, dat ze hier niet altijd slapen." Dat is nou wel geruststellend, maar nou vraag ik u, als je zo'n beurt maakt bij de inseetie? Van de weeromstuit heb ik de volgende nacht niet geslapen. Wellicht had toch ook de warmte hieraan wel eni ge schuld, want de uitwerking daarvan kan zeer verschillend zijn. De een kan de ogen niet open houden en de ander kan ze niet dicht krijgen. 10) Meikle was verbaasd, toen hij zijn bevelen betreffende het rijtuig ont ving, ofschoon hij zijn gevoelens niet liet blijken. Hoewel niet minder haat dragend dan zijn collega, wist hij toch zijn gevoelens beter te verbergen en ofschoon Alice hem een slechte be diende vond, die zijn plichten dikwijls verwaarloosde, beschouwde ze hem toch als volkomen onschadelijk. Toen hij de met de baai beklede deur, die de hall naar de sousterrain- trap leidde, opende, kwam hij recht tegenover Dagleish te staan. „Het rijtuig moet voorkomen", zei hij met een eigenaardige klank in zijn stem, „om twee uur en de lunch moet een half uur eerder opgediend worden. Ga jij naar beneden? Wil je het dan even aan de keukenmeid zeggen, want ik moet naar de provisiekamer". Dalgleish leunde tegen de muur en vouwde haar armen over elkaar. „Het rijtuig om twee uur; en waar is dat nou op zo'n dag voor nodig? Dat heeft die parvenue natuurlijk be dacht. Die zal nog eens de dood van mijn meesteres zijn. Dat is haar be doeling, dat verzeker ik je, Meikle. Jjj en ik kunnen net zo goed inpakken. Wij zullen geen cent krijgen." „Mr. Ruthven zegt, dat alles best in orde is", zei Meikle, maar hij keek somber, terwijl hij deze woorden uit sprak. „Als we maar wisten, waar ze het rjjtuig vandaag voor nodig heeft", voegde hij erbij en streek nadenkend over zijn kin. „Een keer heb ik mijn meesteres te gen haar horen zeggen, dat ze samen eens een dagje zouden gaan winkelen. Een dag winkelen, Meikle! Je weet, wat zoiets voor een parvenue als Har man betekent. Ze zal mijn meesteres hopen geld uit de zak trommelen. Ik wou, dat ik haar eens eenmaal kon zeggen, wat ik van haar vond." „Je zou direct op straat liggen", zei (Ingezonden mededeling adv.) ■n 7 witsal Ptoduci om lagelijh vervolgverhaal Meikle op dezelfde sombere toon. „Kun je het rjjtuig niet achterna gaan om te weten wat ze doen?" „Daar achteraan hollen, op mijn leeftjjd! Dank je hartelijk, Meikle. Doe dat maar zelf." Meikle luisterde met open oren, ter wijl hij de dames aan de lunch be diende, maar was niet in staat, de minste aanduiding betreffende hun plannen voor die middag op te van gen. Daar hij het niet goed met Sa muel Chisholm, de koetsier, kon vin den, wilde hij zich ni£t verlagen, hem om inlichtingen te "Vragen. Precies twee uur kwam het oude familierij tuig, dat zelden meer gebruikt werd, voor, met zijn twee glanzende, vette, goedaardige grijze paarden en een keurige koetsier op de bok. Meikle zo wel als Dalgleish stonden aan de deur en waren schijnbaar alle twee even bezorgd voor hun meesteres. Zij lette echter niet op hen en ging, op de arm van haar nichtje geleund, de brede in- diepe stoeptrede af. Na een tijdje te hebben gereden, draaide het rijtuig de Frederickstraat in en werd de koetsier bevel gegeven voor een zeker nummer stil te houden. „Ik ga hier een bezoek brengen aan zakenvriend van me. Alice en ik zal je het eerste half uur niet nodig hebben", zei de oude vrouw, toen het rijtuig stilhield. „Als je zin hebt, kun je naar de Prinsenstraat terug lopen. Hier heb je een pond, daar kun je dan wat voor kopen, handschoenen of kant. Derge lijk soort dingen hebben jullie jonge meisjes toch altijd wel nodig, niet?" „Maar wilt u niet liever, dat ik met u mee ga, of dat ik u tenminste even naar binnen breng?" vroeg Alice, ter wijl ze haar tante bedankte. „De man die ik op ga zoeken, woont parterre en hij verwacht me", ant woordde zij. „Geef me even een arm, als ik de stoep op ga en dan kun je me over een half uur hier weer komen halen". Alice gaf de vrouw een arm en hielp haar de paar stoeptreden op, die naar de deur leidden van 'n groot gebouw, dat eens een oud familiehuis geweest was, maar nu als kantoor verhuurd werd. Maar ze was zo volkomen vrij van enige nieuwsgierigheid, dat ze zelfs de naam niet las op de deur, die onmiddellijk werd geopend om hen te ontvangen. In het schemerige licht van de gang kon ze zien, dat de man, die naar voren kwam om haar tante Vijftien maanden cel De arrondissementsrechtbank te Gro ningen heeft de beschuitfabrikant D. S. uit Surhnisterveen tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid veroordeeld. De offi cier van justitie had twee jaar gevange nisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. De fabrikant had op 27 april jl. onder invloed van alcohol willen laten zien hoe snel hij kon optrekken met zijn nieuwe wagen. Met zeer grote snelheid had hij door het dorp Opende gereden. Toen hij een bocht niet goed kon nemen, reed hij een wielrijdster, de 21-jarige mej. A. Nijboer aan, die op slag werd ge dood. Daarna botste de auto tegen enke le bomen en kwam in een sloot terecht. S. en de naast hem zittende chauffeur van de fabriek wei-den licht gewond. Gereformeerde drankbestrijding De Gereformeerde Vereniging voor Drankbestrijding zal zich tot de komen de Generale Synode van Assen wenden om haar verontrusting uit te spreken over het toenemende drankmisbruik in Gereformeerde kringen. De vereniging nam dit besluit op haar 54-ste jaarverga dering, die gisteren te Amersfoort is ge houden. De vereniging zal haar jaarvergadering volgend jaar te Goes houden. te ontvangen, betrekkelijk jong en groot was. Verder maakte hij geen indruk op haar. Als alle meisjes vond Alice het heerlijk, door de deftige winkelstraat te lopen, waar het, ondanks het saaie weer, stampvol was. Ze stond voor de étalage van een grote manufacturiers- zaak te overwegen, of ze daar een boodschap zou doen, toen ze plotse ling haar naam hoorde uitspreken. Zich omdraaiende, zag ze Traqualr, die ze in de herberg te Blenkenfoot en zelfs verwacht, dat hij haar in de had ontmoet. Ze had in de afgelopen weken nog dikwijls aan hem gedacht vakantie zou komen opzoeken, zoals hij had beloofd. Hij was vergezeld van een dame, die zoveel op hem leek, dat Alice, nog voordat zij aan haar voorgesteld was, wist dat zij zijn zus ter was. Minder alcoholhoudende dranken gekocht Na de verhoging van de accijns Is do afzet van gedistilleerde dranken met 20 procent verminderd. Prestatiebeloning PTT Met de bedoeling een begin te mx ken met prestatiebeloning heeft de di rectieraad van het staatsbedrijf dei P.T.T. besloten het al verscheidene Ja ren in gebruik zijnde systeem van gra tificaties en extra-perldieke verhogin gen over een groter percentage van het personeel uit te breiden. Tot dus verre kwam vier procent van het per soneel voor een extra-beloning volgen» dit systeem in aanmerking, te beginnen met dit najaar, zal dit tien procent van het personeel zijn en voor dit jaar zal gebroken worden met het toekennen van extra-periodieke verhogingen. Er zullen dit jaar alleen gratificaties ge geven worden. Alle groepen van het personeel zullen procentsgzwijs van de ze prestatiebeloning profiteren. Zij zal minimaal f 75.— een maximaal f 200— bedragen. De Christelijke Middenstandsbond heeft een samenspreking gehad met de Christelijke Kruideniersbond, de Nederlandse Bond van Christelijke Detailhandenaren in Textiel en Mode artikelen en de Prot. Christelijke Bond van Detaillisten in Luxe- en Huishou delijke Artikelen, Speelgoederen, Glas, Porselein, Aardewerk, Gereedschap pen en Ijzerwaren (Prodeha) over de koffie-verkoop in textiel- en huishou delijke artikelenzaken. Eenstemmig was men van oordeel, dat deze actie geen gevolg is van strijd tussen de organisaties, maar dat de Wet Beperking van het Cadeaustelsel in zijn huidige vorm dusdanig gefaald, heeft, dat gemeenschappelijk naar verbetering daarvan moet worden ge streefd. Op korte termijn worden de bespre kingen voortgezet. 9 De premier van Pakistan, Soeh- rawardy, heeft verklaard, dat het ge schil tussen zijn land en India over Kasjmier aan de algemene vergade ring van de V.N. zal worden voor gelegd als de Veiligheidsraad niet tot (Wordt vervolgd) een besluit kan komen. 91. Nu goed vasthouden Ko Nijn, want nu gaat het pas goed beginnen. Je zou er haast toe komen om te geloven dat je een ooievaar bent, Pelle. Je bent een prima schilder, Ko Nijn. Dat is toch helemaal niet zo vreemd, want ik heb thuis een aoek over schilderkunst.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 6