Cultuuropdracht Werkgevers aanvaarden gemeenschappelijke markt Maximumsnelheid vijftig km in bebouwde kom Reformatie door het Woord des Heren Autodieven opereren in Italiaanse steden TZhcVl BOUILLON Lening van V.S. aan Nederland voor hulp aan emigranten Beveiliging economische en sociale belangen gevraagd Scooter op drie wielen WEINIG VERBAND TUSSEN ROKEN EN LONGKANKER? Zaterdag 27 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Britse export van eieren Droogte in V.S. Incidenten aan Israëlische grens Conferentie Oec. Raad van Kerken Koffiehandel in speelgoedzaken Drieduizend Japanners verdronken Met spijkers en suikerklontjes Zijn Nederlandse mannen te benijden? van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 ct per dübbel tablet Rotterdammers leidden bruin leventje Angstige momenten in een lift GOD SCHONK DE MENS de natuur en Hij gaf die mens de opdracht, om door zijn arbeid het element van de cultuur aan die natuurlijke wereld toe te voegen. Voor het vervullen van die opdracht kreeg de mens van Hem de talenten mee. Reeds in het paradij sverhaal lezen wij, dat God de mens de hof van Eden gaf, om die te bewerken (bouwen) en te bewaren. Die opdracht werd door de zondeval niet weggenomen, doch alleen ver-> zwaard, omdat de mens nu te maken kreeg met een weerbarstige aarde, een natuur, die zich niet zonder meer naar hem schikte, maar zich soms zelfs te gen hem zou keren, zodat hij haar overwinnen moest. De mens kan zich aan die cultuur opdracht niet onttrekken. Reeds hier om niet, omdat die natuur hem niet zonder meer geeft, wat hij nodig heeft voor zijn voeding, kleding en huisves ting. Het land moet geploegd en be zaaid wordpn om de oogst te kunnen binnenhalen. Het dier moet gevangen worden en getemd, om af te staan, wat de mens zo nodig heeft. De ste nen moeten worden gehakt of ge maakt, het hout bewerkt, opdat de mens zijn woning kan bouwen. MAAR DIE CULTUUROPDRACHT is daarmee niet ten einde. Zij omvat als- het ware een opdracht tot een doorlopende reeks van opeen volgende arbeid, de aanwijzing van een taak tot aldoor voortgaande bouw, waarbij telkens weer een nieuwe bouwlaag wordt gelegd, die rust op de bestaande. En zij is daardoor ook niet beperkt tot de voldoening aan de eer ste levensbehoeften: voedsel, kleding, huisvesting. Want voor het bebouwen en bewaren van de aarde, de gehele aarde, heeft de mens nodig, dat hij zijn kennis steeds uitbreidt, dat hij een wetenschap opbouwt, dat hij de schoonheid, die God in de natuur ge legd heeft, ook in zijn cultuur probeert te benaderen. Ook hier is het weer een noodzaak, dm hem voortdrijft. De steeds groeiende bevolking der wereld noopt hem, te zoeken naar plaats en levensmogelijkheid voor die miljoenen, naar voedsel en kleding, ook als de voorraden van de natuur, die direct voor de hand liggen, dreigen uitgeput te raken. Hij moet al de voor raden, die in de natuur, waar ook ter wereld, liggen opgeslagen, opzoeken en vervolgens die natuur als het ware dwingen, om meer te produceren. Hij moet, waar ook dat schijnt te eindigen, door 't vinden van kunststoffen die in wezen toch ook weer aan de natuur onttrokken worden naar vervan gingsmiddelen zoeken. Hij moet kort om, voortdurend zijn werkzaamheden uitbreiden en voortzetten en zo vol doen aan de cultuuropdracht, die God hem gaf. MEN ZAL TOESTEMMEN, dat in deze weinige zinsneden toch feitelijk heel de ontwikkeling van de wereld is weergegeven. En dat eruit blijkt, dat alle werk, dat de mens, hij moge hoog of laag staan, doet, in wezen is een voldoen aan de cultuuroodraeht, die God de mens gaf. Daarom is alle menselijke arbeid ook voldoen aan een Goddelijke op dracht en daarom een Goddelijk be roep. Wie zich daaraan onttrekt, wie zijn tijd in ledigheid doorbrengt, ont trekt zich aan die Goddelijke op dracht. En wie een beroep, hoe nede rig ook, met liefde en toewijding ver richt, kan weten, dat hij in die arbeid, waarin hij, welk werk het ook zij, de naaste dient, een stuk Gods-dienst mag zien. Dat moet hem er toe bren gen, om, indien mogelijk, nóg meer ijver en toewijding te geven aan het werk, dat h°m dus inderdaad is opge dragen. HET IS MERKWAARDIG, dat daar aan vaak niet gedacht wordt, als men het heeft over de cultuur. Men denkt daarbij meestal aan hoge beschaving, aan kunsten en wetenschappen en ver geet, dat cultuur begon, toen de eerste mens zich met landbouw en veeteelt en tentenbouw ging bezig houden. Nu is het een feit, dat cultuur be schaving meebrengten ook ontwikke ling van kunsten en wetenschappen. Maar het is onjuist, om alleen de di recte beoefenaars daarvan een plaats te geven in de cultuur. Ten hoogste zou men de besten onder hen als cul tuurdragers kunnen betitelen, omdat zij het zijn, die zorgen, dat het voor heen gevondene niet alleen door prak tische overlevering, maar ook door formulering en beschrijving aan vol gende geslachten wordt overgedragen, opdat die te beter verder kunnen wer ken. Die ook door hun arbeid, hun studie van onbegrepen problemen, hun zoeken naar nieuwe middelen het voortbouwen mogelijk maken, of door het zoeken naar goede vormgeving een antwoord geven op de zucht naar schoonheid, die God in de mens gelegd heeft en waarvan Hij in de natuur het onnavolgbare, maar toch te benaderen voorbeeld gaf. MAAR ALLE MENSEN STAAN in de cultuur, hebben deel aan de cul tuur en voldoen zo aan de cultuurop dracht. Juist omdat het zo is, is toch de cul tuur het terrein, waarop vele gevaren dreigen, omdat meermalen de neiging aanwezig is, door die cultuur onafhan kelijk van God te worden en dus die cultuur los te maken van God. Voor dit gevaar moeten wij ons al tijd wachten. Maar toch behoeven wij daarom geen „neen" te zeggen tegen de cul tuur van onze tijd, maar moeten wij haar aanvaarden. Om dan juist in die cultuur van onze tijd te zoeken naar het dienen van God en van onze naas te Eerst als we dat doen, beantwoor den we immers, niet gedwongen, om dat het moet, niet onbewust, omdat het nu eenmaal zo is, maar vrijwillig, met bewuste blijdschap aan onze cul tuuropdracht, de taak, die God ons gaf. In een brief aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Gene raal hebben de besturen van de Nederlandse werkgeversverbon den hun instemming betuigd met het beginsel van een gemeen schappelijke markt, welke voor de Nederlandse industrie van essen tieel belang kan zijn. Zij geven echter als hun oordeel te kennen, dat met het oog op de thans aanhangige verdragen tot oprichting van de Europese Economische Ge meenschap en de Europese Gemeen schap voor Atoomenergie het beleid er op gericht moet zijn, dat: 1. de moda liteiten van de te nemen maatregelen zodanig worden gekozen, dat vitale Nederlandse sociale en economische belangen geen gevaar lopen; 2. in het belang van een voortgezette industria lisatie gestreefd wordt naar het be houd van een economisch verantwoord peil van lonen en prijzen om met in standhouding van een zo hoog moge- Premier Ben Goerion heeft het Israëlische parlement meegedeeld, dat James de Rothschild, die in mei in Engeland overleed, zes miljoen Israë lische ponden (ongeveer 12,5 miljoen gulden) heeft nagelaten voor de bouw van een parlementsgebouw in Israël, als symbool van de duurzaam heid van deze staat. Een ingenieursfirma uit Yorkshire, welke in de afgelopen honderd jaar lo- komotieven heeft gebouwd die naar alle delen van de wereld zijn verscheept, heeft besloten met een nieuw soort voer tuig op de markt te komen. Het nieuwe product, de „Scootacar" is een driewieler die de bescherming van een auto geeft en een normale autodeur heeft. Er is reeds een prototype gebouwd en beproefd en voor het einde van het jaar zullen de eerste „wagentjes" van de band komen, die voor de Engelse binnenlandse markt bestemd zijn. Later zullen ze ook worden uitgevoerd. De „Scootacar" is geen mini atuur autootje, maar een „dichte" scoo ter. Het voertuig biedt plaats aan twee volwassenen en een kind en heeft een redelijke bagageruimte. Het heeft bum pers, ruitenwissers, knipperlichten en een verwarmingskachel. De 197 Villiers motor met een vier-versnellingsbak le vert een kruissnelheid van 45 mijl per uur (bijna 70 km). Het benzineverbruik is 80 mijl per gallon (iets minder dan 1 op 30 km) bij een snelheid van 45 km per uur. Het wagentje is uitgerust met hydraulische Lockheed remmen en gaat in Engeland 297.10.0 kosten, weelde belasting inbegrepen. H.IVL de Koningin heeft de gemeente 's Gravenhage een groot aantal waarde volle etnografische voorwerpen, ten be hoeve van het museum voor het onder wijs geschonken. De verzameling bestaat uit vlechtwerk, aardewerk, kalebassen, 0 Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend waarmee de regering de mogelijkheid wil openen, tandartsen en vroedvrouwen die iif' Indonesië bevoegd heid hadden ook in Nederland toe te staan hun beroep uit te oefenen. lijk reëel loonpeil, de werkgelegenheid in ons land ook in de toekomst te ver zekeren. Een nauw overleg met het georgani seerde bedrijfsleven, waartoe de ver bonden zich gaarne bereid verklaren, zal, volgens de verbonden, hiertoe een belangrijke bijdrage kunnen leveren. Het Britse ministerie van handel deelt mede, dat met ingang van 1 se- tember a.s. licenties vereist zullen zijn voor de uitvoer van binnenlandse klp- pe-eieren. Op diezelfde datum zal een open algemene llcentieregeling van kracht worden, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de verstrekking van indi viduele licenties voor bepaalde bestem mingen zal worden beperkt. Er zullen licenties vereist zijn voor de uitvoer van eieren naar ongeveer 40 landen, waaronder West-Duitsland, Denemarken, Nederland. België, Luxem burg, Frankrijk e.a. In verscheidene belangrijke land bouwgebieden in het Oosten van de V.S. wordt door de droogte een schade van vele miljoenen dollars aangericht. Er wordt voorlopig geen regenval van enige betekenis verwacht. Het getrof fen gebied strekt zich uit van Zuid- Carolina tot Maine. Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft melding ge maakt van enige grensincidenten. Een Arabier, die van uit het ge bied van Gaza op Israëlisch gebied was doorgedrongen, is door een patrouille doodgeschoten. Boven dien hebben Jordaanse herders tweemaal nabij Amazah en Tai- beh de Israëlische grens over schreden en het vuur op Israëli sche patrouilles geopend, hierbij gesteund door Jordaanse militai ren. Volgens te Tel Aviv verschijnende bladen hebben Syrische burgers de laatste dagen* onder bescherming van militairen in de gedemilitariseerde zone van Tel Azaith de oogst binnen gehaald van Israëlische landerijen. Als de V.N. niet onmiddellijk iets doen te gen deze schending van het bestands akkoord, zal Israël krachtige maatre gelen nemen, aldus de Israëlische bla den. De begroting van de Nieuwzee- landse minister van financiën, die in het huis van afgevaardigden is inge diend, voorziet o.m. in belastingverla gingen tot een totaal bedrag van 6.500.000 pond sterling in het lopende fiscale jaar. Twaalf jaar geleden verloor de tuinder De Koning van de Veenweg in Nooadorp zijn trouwring bij werk zaamheden op de tuin. Thans is deze ring door een lid van zijn personeel gevonden. Ian Macdonald, een Amerikaanse hoogleraar in de heelkunde aan de universiteit van zuidelijk Californië, heeft voor een senaatscommissie, die zich bezig houdt met de gevolgen van roken en de vraag of het gebruik van filters de gezondheid werkelijk be schermt, verklaard dat men blijkens proefnemingen, meer dan 50.000 siga retten per dag kan roken zonder ge vaar te lopen hierdoor kanker te krij gen. De professor zei dat men meer dan 100.000 sigaretten per dag moet roken om naar verhouding dezelfde hoeveel heid kanker producerende dosis naar binnen te krijgen, die bij laboratori umproeven wordt gebruikt. Bij deze proeven worden muizen bestreken met teer, afkomstig van sigaretten rook. Wanneer de hoeveelheid teer bij dergelijke proefnëtningen wordt ge halveerd, krijgen de muizen geen kanker, aldus de professor. Hij verklaarde voorts, dat het be wijsmateriaal om aan te tonen dat verscheidene factoren zoals omge ving, erfelijkheid en zelfs aardrijks kundige ligging een rol spelen bij de bestrijding van het sterftecijfer voor kanker, steeds toeneemt. Communistische meerderheid in Semarang Van de 35 zetels in de gemeente raad van Semarang, zullen er na hun overwinning bij de verkiezingen van de vorige week, 20 door de communis ten worden bezet. In de oude gemeen teraad hadden zij 14 zetels. Gisteren is een staatsblad uitgege ven houdende een Koninklijk Besluit tot wijziging van het wegenverkeers reglement. Krachtens het onderhavige besluit is het de bestuurder van een motorrijtuig verboden daarmede te rijden over een weg of een weggedeel te, gelegen binnen een bebouwde kom, met een grotere snelheid dan 50 km. per uur, tenzij de weg of het wegge- t Op 1 augustus zal het produkt- schap voor Groenten en Fruit een openbare bestuursvergadering houden in het gebouw van het hoofdprodukt- schap voor akkerbouwprodukten in Den Haag. De agenda vermeldt onder meer de begroting en verlies- en winstrekening over 1956. Een Syrische regeringsdelegatie onder leiding van de minister van staat en defensie Kalde Azem, is in Moskou aangekomen voor het bespre ken van economische kwesties. Op 7 en 8 september houdt de oecu menische Raad van Kerken tn Neder land de jaarlijkse conferentie op kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest. De conferentie wordt geopend door prof. dr. W. F. Dankbaar, de voorzit ter van de raad. Daarna spreekt pro>. dr. ir. E. de Vries, voorzitter van het werkcomité van het departement „Kerk en Samenleving" van de Wereldraad van Kerken en voorzitter van de Ne derlandse organisatie voor internatio nale bijstand, over: „Christelijke ver antwoordelijkheid voor het welzijn van de wereld". Des avonds brengt dr. H. Berkhof verslag uit van de vergadering van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken, welke in augustus gehouden wordt. Op zondag 8 september geeft dr. ri. Emmen indrukken van het leven van de Z.-Afrtkaanse kerken. 's Avonds wordt een „dialoog tussen kerk en kunst" gehouden door ds. W. G. Over- bosch en ds. W. Barnard. deelte een aanduiding draagt voor grotere snelheid. In dat geval is de maximumsnelheid 70 km. per uur. Van rijkswege worden deze aandui dingen aangebracht door het Rijk, voor andere wegen op aanwijzing van Ge deputeerde Staten. Het besluit treedt 1 november a.s. in werking. Naar de commissie cadeaustelsel huis houdelijke, luxe- en speelgoedbranche meedeelt, hebben de organisaties in deze branche met grote waardering kennis ge nomen van het dGor de commissie van overleg van de samenwerkende midden- standsvakcentralen genomen initiatief, het hoofdbedrijfschap detailhandel te verzoeken bemiddelend op te treden in zake de koffieverkoop van de textiel- en huishoudelijke artikelenbranches ener zijds en de cadeau-acties van de kruide niers en hun leveranciers anderzijds. Zij zullen het toejuichen, indien door deze bemiddeling een wijziging van de wet op het cadeaustelsel tot stand kan wor den gebracht, welke een eind maakt aan wat zij noemen de huidige misstanden op dit gebied. Zij zijn gaarne bereid, lopen de de bemiddeling, hun tegenactie te sta ken met behoud van een bepaalde loop termijn, doch op basis van wederkerig heid, zo dat alle cadeau-acties op dezelfde voorwaarden worden stopgezet. Overstromingen in het noordelijke deel van het Japanse eiland Kioesjoe hebben, volgens de tot dusver bekende gegevens, aan 270 personen het leven gekost. Van de slachtoffers zijn er 180 afkom stig uit de stad Isaha, waar nog honder den mensen op daken op redding wach ten. Ook de steden Kóemamoto en Gago- sjima zijn zwaar getroffen. Sommige dagbladen schatten het aan tal slachtoffers op twee tot drieduizend. Toen kwam, de HEREbleef daar staan en riep als de vorige keren: Samuël, Samuël! En Samuel zeide: Spreek, want Uw knecht hoort. 1 Sam. 3 10. De HERE was tijdens de jeugdjaren van Samuël al bezig de grote reformatie voor te bereiden, die uitlopen zou op het koningschap van David, de man naar Gods hart. Samuël werd voorbereid om de grote reformator te zijn. Tot hem en door hem zou de HERE spreken. Toen hij zijn eerste godsspraak ontving, was hij nog jong. Geen kind meer, maar in de frisse kracht van de jeugdeen jonge man op wie de priester Eli bouwen kon. De HERE kwam, bleef daar staan en riep als de vorige keren. Hij bleef bij Samuël staan. God schonk Zijn Woord, dat Hij doen zou aan de jonge Samuël. Die behoorde met zijn ouders tot een groep mensen, die in de weg van reformatie Israël wilde doen terugkeren tot het leven met de HERE. Hij had geleerd zich te onderwerpen aan het Woord des HEREN en dan alleen kunnen we wat in de dienst van de HERE Het Woord des HEREN is er nu in de Bijbel. En daarin spreekt Hij. Toch is het niet genoeg om dat Woord te hebben als een dood boek. We moeten God zelf horen in Zijn Woord. We moeten het bewust horen en spreken in Zijn naam. Dat gold toen voor een jong mens als Samuël en dat geldt vandaag ook niet minder voor de jonge mensen als voor de ouderen. Van het Woord des HEREN is ook nu de reformatie van het leven van ouderen en jongeren te verwachten. Maar we moeten het horen. De HERE verscheen aan Samuël en bleef daar staan. En toen werd dat jonge leven aangesproken door God, Die hem verscheen. Daar hoor de hij zich bij zijn naam roepen. Samuël, Samuël! Het gold hem persoonlijk. De Bijbel is nu het Woord van God voor heel Zijn volk. Hoort toch, dat de HERE roept en u persoonlijk roept. Zijn bood schap geldt u. Het aantal diefstallen in Italië, waarbij buitenlandse toeristen tot slachtoffer worden gekozen, neemt de laatste maanden onrustbarend toe. Vooral buitenlandse auto's vormen het doelwit van dieven. Ook automobilis ten zijn bestolen. De dieven concentreren zich in de grote Italiaanse steden en houden zich daar intensief bezig met geparkeerde auto's. Zij hebben het niet alleen ge munt op waardevoorwerpen, maar evenzeer op benzinebonnen, grensdo- cumenten, kentekenbewijzen e.d. Na vervalsing worden deze waardepapie ren weer gebruikt. Zelfs wanneer men zijn auto in een drukke straat in een van de Italiaanse steden parkeert en goed afsluit, verdient het aanbeveling de belangrijkste waardevoorwerpen en in elk geval benzinebonnen, grensdo- cumenten en Nederlandse autopapie- Ingezonden mededeling (adv.) Ach, ze moeten minstens zo hard wer ken als andere mannen. Maar dit heb ben zij mee: als zij 's avonds thuis komen wacht hen extra gezelligheid Want nergens zijn de huiskamers zo knus als in Nederland ennergens gaat men met meer plezier aan tafel. Vooral de laatste tijd! Tegenwoordig kookt moeder de vrouw wel bijzonder lekker: ze heeft iets nieuws ontdekt, waardoor alles vèel en veel fijner gaat smaken! Wat dat nieuws wel is? Knorr bouillon tabletten uit Zwitser land! Smaakverfijners voor alles en nog wat: soep, sausen, groenten, ra gouts, hachee, puree en ga zo maar door. Van één zo'n dubbel Knorr ta blet tovert ook met kokend water een hele liter bouillon. Pure parelende bouillon, door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurige verse groenten; licht gezouten en gekruid, precies zoals u alles went! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk ge ïllustreerd boekje aan, met 17 prakti sche vlug-klaar recepten. Alles met die heerlijke Knorr bouillon als „basis". U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Am sterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. s ZWITSERLAND Vervaardigd onder Ucenil» m control* von Knorr A.G. Thayngnn Zwltinriand, door Monda N,V, BrvjtnL De Australische minister van arbeid, Harold Holt, heeft te Washington mei vertegenwoordigers van de Amerikaan se regering gesproken over de moge lijkheid van een Amerikaanse lening aan Nederland, waarvoor Nederland op zijn beurt Nederlandse emigranten zal helpen bij hnn vestiging in Australië. Een lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vorige ween voorgesteld, dat de Verenigde Staten Nederland een lening op lange termijn tot een bedrag van 5 miljoen dollar verstrekken voor hulp aan Nederlan ders in Australië, die met huisvestings moeilijkheden te kampen hebben. Minister Holt besprak deze kwestie met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor oosterse aan gelegenheden. Na zijn onderhoud zei de Australi sche bewindsman, dat hij goede hoop heeft, dat de Verenigde Staten Neder land een dergelijke lening zullen ver strekken. Deze lening zou vallen ln het kaden van de Amerikaanse hulp aan het buitenland. Twee Nederlanders in Duitsland verongelukt Twee Nederlanders zijn bij een ver keersongeval op de autobahn nabij de Duitse plaats Limburg om het leven gekomen. Twee Amsterdamse echtparen, de heer en mevrouw H. de Weerd, en de heer en mevrouw Stachof, waren sa men op motorrijwielen op de terugrit naar Nederland. Toen het begon te regenen stopten zij aan de kant vau de weg om regenkleding aan te trek ken. "Op dat moment kwam er een zwa re vrachtauto aan, die op de plaats waar de twee echtparen stonden, slip te. De vrachtauto raakte de heer H. de Weerd en mevrouw M. F. Stochof- Hensen; beiden werden gedood. Me vrouw De Weerd en de heer Stochof bleven ongedeerd. ren eruit te halen. Uit meldingen van leden en infor maties van Italiaanse zijde is de K.N. A.C. gebleken, dat de dieven op ui terst geraffineerde wijze te werk gaan. Behalve met het openbreken van au to's houden zij zich bezig met het slaan van spijkers in autobanden, het deponeren van suikerklontjes in ben zinetanks e.d. Wanneer dan een auto mobilist weg wil rijden en daarin niet slaagt, komt een „behulpzame" Itali aan hem de helpende hand bieden. Nadat die hulp verleend is, kan het gemakkelijk gebeuren, dat men een portefeuille mist of een handtasje. De behulpzame was in dat geval niemand anders dan de man met de spijker of suikerklontje. EVEN RUST Vandaag is bij ons blad niet de we kelijkse extra bijlage „Zeeuwsch Weekend" gevoegd. Met opzet zetten wij de uitgave van dit bijvoegsel en kele weken stop. Een groot deel van onze lezers stelt het namelijk op prijs in de drukke zomermaanden een min der dikke krant te ontvangen en zij waarderen het als in de herfst en win ter, wanneer de avonden langer zijn, hun krant extra leesstof biedt, natuur lijk zonder dat daarvoor de abonne mentsprijs wordt verhoogd. Ook bij het Zeeuwsch Dagblad is de klant koning en daarom zal van heden af tot de eerste week van september „Zeeuwsch Weekend" niet verschijnen om daarna weer gevarieerder dan tot op heden en vol nieuwe ideeën wekelijks uit te komen, waarvoor de redactie nu reeds aan het werk is. Aan alles komt een eind, ook aan het herenleventje, dat drie Rotterdammers sinds enige tijd op kosten van anderen leidden. Na in Duitsland al tegen de lamp te zijn gelopen en er zes weken ge vangenisstraf te hebben opgeknapt, zul len zij ook in Nederland nog voor de rechter moeten verschijnen. Het gaat hier om de 24-jarige koopman A. J. M., zijn 21-jarige broer W. Th. M. en hun 24-jarige vriend W. M. van B., die het beroep van matroos uitoefent. Het spel begon, toen hun kostjuffrouw in het ziekenhuis lag. Op haar naam bestelden ze toen maaltijden, vooral „Chinees" en namen er zelfs een goed flesje wijn bij. Zodra het weer naar buiten lokte, kregen ze zin in kamperen. Alle benodigheden daarvoor schaften ze zich aan, doch be taalden niets. In Duitsland zetten ze hun voordelige levenswijze voort, maar wer den er zes weken lang voor opgesloten in een gevangenis. Berooid kwamen ze in Vaals over de grens, waar de mare chaussee op haar qui vive bleek en ze meteen maar in arrest stelde en vervol gens naar Rotterdam bracht. Ze worden ervan verdacht oplichtingen te hebben In het najaar zal in Amsterdam een aanvang worden gemaakt met de vaccinatie tegen kinderverlamming. Drie arbeiders hebben een bijzonder angstig avontuur beleefd. Zij begaven zich, voorzien van brandblusapparaten met een lift naar de verdieping waar de brand woedde. Op 14 meter hoogte bleef de lift steken, doordat andere leden van het personeel uit veilig heidsoverwegingen de elektriciteit hadden uitgeschakeld, zodat de arbei ders .werden opgesloten. Aangezien dicht in de nabijheid het vuur woedde, werd bovendien de temperatuur in de lift bepaald onaangenaam. De mannen slaagden erin, door een noodluik in de schacht te komen, waarin zij zich langs de kabels omlaag konden laten zakken. Zij stonden echter doods angsten uit, dat de lift weer in be weging zou komen en zij zouden wor den verpletterd. Op de begane grond aangekomen bleek, dat zij de schacht niet konden verlaten, omdat de deur niet open was te maken. Collega's moesten met voorhamers het gaas in de deur vernielen, alvorens de man nen zich in veiligheid konden stellen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5