Menzies door Nasser van „bedreiging" beschuldigd In Zeeuwse dracht over de van de Vierdaagse finish Wij waren bij Sinaï aan de winnende hand" Piloten gaan nu verder volgens boekje te werk tussen Amerika en Rusland Amsterdamse wisselloper slachtoffer roofoverval Eregoud voor 11.704 wandelaars op vakanti PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ZEELAND VAKANTIELAND INTERNATIONALISATIE VAN SUEZKANAAL VOORGESTELD VEERTIG DODEN BIJ BRUILOFT Tunesische regering afgetreden Onderhandelingen tussen vliegerorganisaties en KLM*directie in impasse geraakt Chroesjtsjef stelt V.S. voor: Padvinder in zee gesprongen? „EENHOERAATJE VOOR ZEELAND" Marosan eiste hulp van Russen Engeland en Frankrijk akkoord met plan van de V.S. minimum! Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3764 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Zaterdag 27 juli 1957 Zie pagina 3 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.55 u., onder 20.37 u. Maan op 6.51 u., onder 20.48 u. Hoogwater zondag 28 juli: Vlissingen: 2.24 u. 2.26 m., 14:43 u. 2.36 m. Terneuzen: 2.54 u. 2.40 m., 15.14 u. 2.50 m. Wemeldinge: 4.13 u. 1.96 m., 16.40 u. 1.87 m. Zierikzee: 4.03 u. 1.68 m., 16.24 u. 1.60 m. President Nasser van Egypte heeft in Alexandrië in een toespraak tot het volk premier Menzies van Australië ervan beschuldigd hem te hebben bedreigd. Menzies had hem tijdens zijn bezoek aan Egypte internationalisatie van het Suezkanaal voorgesteld. Hij beschuldigde Engeland en Frankrijk ervan met Israël samengezworen te hebben om Egypte een lesje te geven. Nasser vertelde zijn juichende toehoorders dat Egypte's leger in de Sinaiwoestijn en ook de vloot tegenover Israël aan de winnende hand waren voor de Brits-Franse actie begon. Daarna had hij de Egyptische troepen opdracht gegeven zich ten westen van het Suezkanaal terug te trekken om het kanaal voor vernieling door de imperialisten te sparen. De slag om Port Said had volgens hem politiek gezien tot het Russische ultimatum aan Engeland en Frankrijk van 5 november ge duurd. en oostelijke blokken. Daarop zon de Egyptische Nationale Unie toezien. Zijn rede, afgestoken ter gelegen heid van het feit dat het een jaar geleden was dat Egypte het Suez kanaal naastte, duurde ruim ander half uur. In Engeland worden op het ogenblik proeven genomen met radar-snelheidscontrolemeters; een en ander tot verontwaardiging van de verenigingen van automo bilisten Het overtreden van de maxi mumsnelheid wordt op eenvoudi ge wijze gecontroleerd; een tele foontje naar een politiepost iets verderop garandeert de haastige autobestuurder dan een „bon". Het Egyptische staatshoofd zei, dat ondanks Amerikaanse druk en de be vroren Egyptische activa in Amerika en Engeland het land „voor het eerst sedert vijf jaar over een overschot aan buitenlands geld beschikt". Hij zei dat alleen Syrië Egypte daadwerkelijk in zijn strijd tegen het imperialisme bijstaat. „Wij zullen geen deel uit maken van welke Arabische unie dan ook, v/elke het imperialisme dient. We voegen ons niet bij verraders". Nasser verklaarde voorts, dat de Algerijnse strijd „deel uitmaakt van ons nationalisme". Hij betoogde dat Egypte's politiek wordt bepaald door onpartijdigheid tussen de westelijke Huis stortte in Veertig mensen zijn gisteren te Cairo om het leven gekomen, doordat het huis waar een bruiloftsfeest werd ge vierd instortte. Onder de doden bevindt zich de bruid. De bruidegom behoort tot de 45 gewonden. Van de leden van een or kest overleefde alleen de drummer het ongeluk. Twee der vijf verdiepingen van het oude huis oude huis in een volkswijk In het centrum van Cairo begaven het toen de gasten aan het feestvieren wa ren. De Tunesische regering is vrijdag afgetreden ingevolge de uitroeping van de republiek. Het kabinet zal de lopende zaken behartigen, totdat er een nieuwe regering aan de constitu erende vergadering is voorgesteld. De bevolking van Tunesië viert in tussen feest. De straten worden steeds meer versierd met vlaggen en guirlan des. In de cafe's weerklonk tot diep in de nacht muziek. De Vereniging van KA.M.-vIiegers en de International Pilots Association of K.L.M. hebben verklaard, dat de onderhandelingen tussen de directie van de K.L.M. de pilotenorganisaties over de Ionen en pensioenen in een impasse zijn gekomen. Met ingang van maandag zullen niet meer bepaalde extra prestaties worden verricht, terwijl men zich volledig aan de reglementen zal houden. De checkpilots en de selected captains zullen geen extra arbeid meer verrichten, hetgeen tot nu toe vrijwillig werd gedaan. De voorzitter van eerstgenoemde organisatie verklaarde, dat tot op heden steeds een hardnekkige stilte is bewaard. Publiciteit over loononder handeling achtte men niet gewenst. Maar thans zijn de besprekingen met de directie in een dergelijk stadium gekomen, dat met praten in een pret tige sfeer geen resultaten konden worden bereikt. Men heeft voorts verklaard, dat door de maatregelen, het vliegen niet in gevaar komt. Wel zal schade wor den toegebracht aan de economie van het bedrijf. „De vliegtuigbestuurders hebben in de afgelopen jaren de onderhande lingen begonnen reeds in 1952 hun moeilijke werk met zeer veel goodwill gedaan door vele extra prestaties te verrichten, maar aan ons geduld, ge toond bij de onderhandelingen, is thans een einde gekomen". De K.L.M. heeft zich onthouden van elk commentaar aangezien de maatschappij officieel nog niets van (Ingezonden mededeling adv.) de maatregelen af weet. De directie heeft op 11 juli voorstellen gedaan, waarop van de zijde van de vliegers nog geen antwoord is gegeven. Franse gevangenbewakers weer aan het werk De Franse gevangenbewakers zul len zaterdag weer aan het werk gaan na een staking van tien dagen om kracht bij te zetten aan looneisen. Vrijdag heeft koning Mahendra van Nepal een nieuwe regering van elf ministers beëdigd. De koning heeft sinds 14 juli, toen de vorige regering aftrad, het bewind in handen gehad. Bewegingsvrijheid Sowjet- diplomaten in Japan beperkt De Japanse regering heeft meege deeld, dat leden van de Sowjet-ambas- sade niet verder dan veertig km. bui ten Tokio mogen komen. Indien zij reizen moeten zij 48 uur tevoren een buiten het betrokken gebied willen speciale vergunning aanvragen. De maatregel is genomen na een soortgelijke beperking van de bewe gingsvrijheid van Japanse diplomaten en burgers door de Sowj et-autoritei ten. Chroesjtsjef heeft de V.S. uitge daagd om verscheidene honderden studenten tussen beide landen uit te wisselen. De studenten moeten een jaar in een van beide landen studeren en de kosten moeten door het als gastheer fungerende land betaald worden. Een woorvoerder van het „State Department" verklaarde vrijdag, dat de V.S. bereid zijn een duidelijk om schreven voorstel van Russische zijde voor uitwisseling van studenten in overweging te nemen. Voorts hebben de V.S. ongeveer 'n maand geleden de Sowjet-Unie voor gesteld om radio- en televisieprogram ma's uit te wisselen, maar er is nog steeds geen antwoord hierop binnen gekomen. Chroesjtsjef zei erbij, dat er wel licht iets kan gebeuren met de Ame- Waarschijnlijk in toestand van slaap wandelen zou een 14-jarige Deense padvinder, Finn Andersen, die met anderen aan boord van een Belgisch schip was, op weg van Ostende naar Dover, in de afgelopen nacht in zee zijn geraakt. De jongens, die gaan deelnemen aan de Jamboree, die van 1 tot 12 augustus in Sutton Park bij Birmingham wordt gehouden, sliepen in slaapzakken aan dek van de boot. Een van hen zag des nachts Andersen opstaan, naar de reling gaan en in zee springen. De leider van de ongeveer 1000 pad vinders, die zich aan boord bevonden, verklaarde bij aankomst te Dover, dat de vermissing van een jongen nog niet vastgesteld was. Men is inmiddels na sporingen begonnen. Een 33-jarige Amsterdamse wis selloper is gisteren het slachtoffer geworden van een brutale roof overval. Tenminste op het ogen blik kan men nog geen andere re den opgeven voor he verdwijnen van een tas, waarin zich een be drag van f 55.000.bevond. De wisselloper G. B. liep tegen tien uur in de ochtend met de tas langs het koninklijk paleis te Amsterdam. Plotseling kromp hij ineen, doordat 'n bijtende stof in zijn ogen kwam. Op dat moment liet hij de tas met 55.000 vallen. Toen hij even later wel kon zien, bleek de tas verdwenen te zijn. De wisselloper rende direct terug naar het kantoor van de bank, waarna de politie werd gewaarschuwd. De politie had gisteren nog geen op heldering in de zaak kunnen brengen. Een arts kon in het ziekenhuis geen sporen van bijtende stof in de ogen van de wisselloper vinden. Onderzocht wordt of er sporen van de stof op de jas van B. worden aangetroffen. De directie van de Amsterdamse Bank heeft een bedrag van 5000 uitgeloofd voor diegene, wiens aan wijzingen kunnen leiden tot het op sporen van de dader. (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN, vrijdagavond 26 juli „EEN KOERAATJE voor Zeeland!" brulde plotseling een enthou siaste officier vanaf de eretribune, toen temidden van al die duizen den Vierdaagselopers de Zeeuwse deelneemsters in hun mooie kleder dracht en beladen met door toeschouwers geschonken bloemen over de finish in Nijmegen stapten. Spontaan gingen de handen op elkaar voor een daverend applaus, dat met een hartelijke lach door de dames Lena van Hal en T. Riemens uit Oostburg werd beantwoord. Zo ein digde voor haar beiden deze zoveelste Vierdaagse, die de traditie ge trouw weer een glorieus slot heeft gehad, waarbij de 11.704 tippelaars die deze vier dagen tot een goed einde wisten te brengen, bijkans bedolven werden onder bloemen en muziek. Wanneer er een schoonheidsprijs had moeten worden uitgereikt, dan was deze ongetwijfeld naar de Israë liërs gegaan, daar was een 'ieder het wel over eens vrijdagmiddag na het slotdefilé van de Nijmeegse vier daagse. Verdiend Het kleine, sympathieke groepje heeft, in amper vier dagen, de har ten van de deelnemers en van de Nijrnegenaren gestolen. Daarin slaag den de Israëliërs dank zij hun zelf verzekerd en correct optreden, door hun charme en door hun levenslust, die te horen was in hun zang. En het was dan ook een spontane reactie van de honderden genodigden op de ere tribune, dat zij tijdens dat défilé bij het saluut van de voorbijkomende groep uit Israël opstonden en de groet met een warm applaus beant woordden. Verregend Zeker, de belangstelling was ouder wets en ook ditmaal zullen het er gauw I50.0C0 zijn geweest, dié een plaatsje hadder. gevonden langs de kilometers lange St. Annastraat. Maar de regen, die voor het eerst in de geschiedenis van de Vierdaagse op de laatste dag het wachten vaak nu niet bepaald tot een genoegen maakte, had het enthousiasme van het publiek ge broken. Slechts een bijzondere presta tie kon die passiviteit doorbreken. Zo'n prestatie leverden de voorbij trekkende Israëliërs. Daarin slaagden ook de jongens van de ondergrondse vakschool voor mijnwerkers „Oranje Nassau" uit Heerlen. In hun eenvou dige blauwe overalls en met de mijn werkershelmen op gingen ook zij door de applaudiserende rijen toeschou wers. Verstrooid Even nog leefden de mensen langs de kant op toen zij een eerste lui tenant van de Utrechtse studenten- weerbaarheid met professorale ver strooidheid hoorden commanderen: „hoofden linksik bedoel rechts". Toch zullen wij de laatste zijn, die zullen beweren dat de 41e vierdaagse van Nijmegen niet geslaagd is. Ten slotte hebben toch 11.704 wandelaars de afstandmarsen, onder zee moeilijke omstandigheden, uitgelopen. Van de 12.051 vielen er slechts 347 uit. Op de laatste dag toen de regen nog over vloediger viel dan in de beide voor gaande dagen, waren het er maar 19. Verkleumd Op deze laatste dag hebben wij medelijden gehad met. de 11.000 Vier daagse lopers. Vroeg in de morgen het zal amper negen uur geweest zijn troffen wij ze al bij tientallen aan in een klein cafeetje te Gassel, achter de brandewijn met suiker. Verkleumd door de striemende regenvlagen wa ren zij binnengekomen. Na een korte rust gingen zij weer verder, inwendig wat verwarmd. Doch veel hielp dat niet want op hun tocht via Grave, Beers, Cuijck, Mook en Malden, was het steeds weer de regen die maakte dat de masseurs druk werk kregen. Maar het slot van de Vierdaagse de intocht maakte alles weer goed met bloemen en muziek. rikaanse studenten, hoewel ik ver onderstel, dat jullie de meest ver stokte kapitalisten naar de Sowjet-Unie zullen sturen", aldus de Russische partijleider. Volgens Chroesjtsjef houdt het niet toelaten van Russen in de V.S. uit veiligheidsoverwegingen „geen steek" omdat Rusland al de waterstofbom heeft. Desgevraagd antwoordde Chroesjtsjef dat het tot op zekere hoogte waar is, dat Joden niet uit de Sowjet-Unie mogen emigreren. „Wij verstrekken slechts paspoorten aan hen, wier reis nut afwerpt, aldus Chroesjtsjef. Hij verklaarde dat de Russische autoritei ten kortgeleden paspoorten hebben gegeven aan Joden opdat zij naar Polen konden repatriëren. „Maar het is ons bekend, dat zij rechtdoor naar Israël zijn gegaan. Wij zijn van me ning dat Israël een agressieve poli tiek voert". De Hongaarse minister van staat Marosan heeft gezegd, de hulp van Russische troepen tijdens de gebeur tenissen in oktober 1956 niet slechts goedgekeurd, maar ook geëist te hebben. In 1919 had Horthy zijn toevlucht genomen tot Tsjechoslo waakse, Fran se en Senagalese troepen om de volks macht te verpletteren, aldus Marosan. „Wij hadden ook het recht een beroep te doen op onze vrienden om herha ling te voorkomen van de gruwelen van de witte terreur". Premier Macmillan van Engeland heeft vrijdag voor de Amerikaanse advocatenvereniging in Londen o.m. verklaard, dat Engeland sinds het einde van de oorlog aan tenminste 500 miljoen mensen in Azië en Afri ka vrijheid en onafhankelijkheid ge schonken heeft. Hij stelde daartegen over, dat de vrijheid van 10 miljoen Hongaren door het rode leger „tot atomen" was verbrijzeld. De Britse koloniale politiek had in het verleden meer kritiek dan be wondering in de V.S. gehad, maar thans geloofde Macmillan, dat vele Amerikanen geleidelijk meer begrip gaan tonen voor deze politiek. „Engeland", aldus Macmillan, „is de enige mogendheid geweest, dte uit vrije wil zich tot taak gesteld heeft, volledige onafhankelijkheid te verle nen aan alle delen van zijn rijk. Wan neer men dit vergeleek met wat el ders gebeurd was, kon men zien hoe dwaas en kwaadaardig de aanvallen zijn op het zogenaamde Britse kolo nialisme. Sedert de oorlog had de Sowjet-Unie een bevolking van ten minste 100 miljoen mensen in Europa tegen haar zin opgeslokt. Wij streven thans, in nauwe samen werking met de V.S., Frankrijk en Canada, naar het totstandkomen van een gedeeltelijke ontwapeningsover eenkomst, als eerste fase, waardoor enige bezorgdheid zal worden weg genomen, zonder dat de landen van de vrije wereld blootgesteld worden aan de gevaren van agressie en con ventionele oorlog' Tncrf»7onfIen rnorfode]jng (adv.) ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN GRIEKSE PRIMAAT OVERLEDEN De Grieks-orthodoxe primaat van Griekenland, aartsbisschop Dorotheos, is vrijdagmiddag in een ziekenhuis te Stockholm plotseling overleden. De aartsbisschop was 5 juli in Stock holm aangekomen om zich onder me dische behandeling te stellen. Op 8 juli werd hij geopereerd met goed ge volg en de gezondheid van de primaat scheen goed te zijn. DE BILT MELDT: Plaatselijk enkele buien Nu en dan opklaringen maar plaat selijk ook enkele buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1