VAN WELKE WONINGEN MAG HUUR WORDEN VERHOOGD? Onder de huurverhoging vallen: Ten Halve Bedrijfspanden LEXINGTON Korte samenvatting Nederland stelde 13 miljoen beschihbaar voor vluchtelingen Hongaarse groep wilde regime omver werpen Uitzonderingen Geschillen PARADE IN CAIRO Hongaarse vluchtelingen in 34 landen opgenomen Seizoen-Opruiming Andere woningen Lagere huren mogelijk Berekening Onderhuren Vertraging bouw televisiezenders Reservering van de helft 995 Enveloppe met elf mille verdwenen Overstromingen en droogte in China Kentekenregeling bedrijfsautc/s Koningin bezocht kinderrechtbank FRANSE SENAAT KEURT DE EUROPESE VERDRAGEN GOED Relletjes in Poznan Arrestaties verricht Relletjes op markten in Londen Vlootuitbreiding bij K.L.M Wegenwacht stelt hulpambulances in ONDERZOEK NAAR GELUIDSHINDER Vrijdag 26 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina I Nu de wetsontwerpen tot wijziging van de huurwet en tot instelling van een grootboek woningverbetering door de Sta- ten-Generaal zijn aangenomen, laten wij hieronder de zake lijke inhoud van beide ontwerpen in grote trekken volgen. De veranderingen kunnen op 1 augustus 1957 van kracht worden. a. Alle vooroorlogse woningen (woningen die gereed gekomen zijn voor 21 december 1940). b. Alle tijdens de oorlog gereed gekomen woningen, waarvoor ook de voor laatste huurverhoging van 5 procent heeft gegolden. Dat zijn de woningen waarvan de huurprijzen op verzoek van de verhuurders door de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid zijn verhoogd, alsmede de woningen welke in die periode met financiële steun van het rijk zijn gebouwd. c. Na-oorlogse woningen, gebouwd met rijkssteun op grond van de beschik king bijdragen woningwetbouw 1948, de financieringsregeling woningbouw 1941 of de financieringsregeling woningbouw 1948, alsmede de na de oorlog gereed gekomen noodwoningen. De woningen van deze groepen zijn vrijwel alle tot stand gekomen voor 1953. d. Woningen welke zijn gebouwd of herbouwd met een rijksbijdrage in ge leden oorlogsschade en waarvoor voor 24 februari 1950 boven die bijdrage extra steun uit 's rijkskas is verleend. Voor de tijdens of na de oorlog ge bouwde woningen die niet onder de wettelijke huurverhoging vallen en waarvan de huurprijs na 31 juli 1957 lager dan die van gelijksoortige pan den zou worden, kan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid 'n hogere huur vaststellen. Het percenta ge van de verhoging kan dan variëren van 1 tot 25. Bij de na-oorlogse woningen ge schiedt deze vaststelling eerst nadat het betrokken gemeentebestuur hier over heeft geadviseerd. Indien een gemeentebestuur gunstig adviseert kan de huurverhoging reeds per 1 augustus 1957 voorlopig in re kening worden gebracht in afwach ting van de ministeriële goedkeuring. Deze mogelijkheid tot afzonderlijke huurverhoging geldt bij de na-oorlog se woningen alleen voor die welke met rijkssteun zijn gebouwd. De huren In de zogenaamde vrije sector zijn na melijk geheel vrij. WEEKWONINGEN Voor week woningen kan de huur verhoging ingaan met het begin van de eerste volle week in augustus 1957. De nieuwe prijzen (huur vermeer derd met eventuele vergoedingen) worden naar boven afgerond op een veelvoud van vijf cent. De verhoging der huren van wo ningen geldt onafhankelijk van het geen in huurcontracten is bepaald. De huurders zijn dus verplicht de wette lijke huurverhoging te betalen. Ver huurders zijn echter niet verplicht tot huurverhoging over te gaan. Partijen zijn vrij om lagere huur prijzen dan krachtens de wet is be paald, overeen te komen. De huurverhoging wordt berekend over het bedrag van de totale prijs na aftrek van eventueel daarin begrepen vergoedingen wegens bijkomende voorzieningen of verhogingen wegens aangebrachte verbeteringen, enz. aan de woningen. Onderscheiding van bedrijfspanden De huurverhoging heeft alleen be trekking op zelfstandige woningen en woningen (niet winkelwoningen zijn de) die met een bedrijfsruimte een zelfstandig geheel vormen en waarvan het woongedeelte meer dan 60 procent van het totale vloeroppervlak be slaat. DE KON. NED. 'AUTOMOBIEL CLUB bericht ons, dat zij de voor dit jaar uitgezette nationale sportwagen races op het Zandvoortse circuit niet zal laten doorgaan, omdat zij het bij de huidige toestand niet verantwoord acht, op dit parcours autowedstrijden, zeker wedstrijden voor niet-beroeps- rijders te laten verrijden. Wij juichen, gezien in het licht van gebeurtenissen in het buitenland en ook bij de motorraces te Assen, dit be sluit ten zeerste toe. Terecht schrijft de KNAC: de snel heden bij automobielwedstrijden, zelfs die met gewone serie-auto's, zijn de laatste jaren zo hoog opgelopen, dat de grens van het menselijk reactiever mogen gevaarlijk dicht wordt bena derd. Een dergelijke zinsnede getuigt van een juist inzicht. Toch geloven wij, dat het besluit van de KNAC tot sanering van de autoraces te Zandvoort nog slechts een half besluit is. Wij zouden ervoor willen pleiten, dat dat hoofdbestuur van deze konink lijke organisatie het besluit nam, ook de zondag als wedstrijddag te elimine ren. Dit zou voor de KNAC zelve goed zijn. Ze noemt zich een „nationale auto mobielclub". Maar ze sluit door het zondagsmisbruik een gedeelte van de natie uit van allerlei manifestaties. Dit doet afbreuk aan haar nationaal karakter en leidt dus tot vermindering van waardering voor deze overigens zo sympathieke organisatie, die zoveel nuttig werk doet. Bij huur van een deel van een wo ning, hetzij rechtstreeks van de eige naar (deelhuur) of van de huurder (onderhuur) geldt, dat de huurprijs van dat deel stijgt in evenredigheid met de huurprijs van het gehele pand. In geval de eigenaar of hoofdhuurder zelf hoofdbewoner is, mag deze de evenredige onderhuur met 20 procent verhogen als vergoeding voor het on gerief, dat hij een deel van de woning aan anderen heeft afgestaan. Uitgezonderd van de huurverhoging zijn ingevolge de woningwet onbe woonbaar verklaarde woningen en woningen die door de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid daaraan zijn of worden gelijkgesteld. Vpor deze woningen geldt de huur prijs die 31 december 1950 verschul digd was. Uitgesloten van de huurverhoging zijn of kunnen worden woningen, die niet voldoen aan redelijke eisen ten aanzien van instandhouding en be woonbaarheid. Verzoeken tot vervallen verklaring van deze huurverhogingen moeten worden ingediend bij de huurcommis- sie of bij burgemeester en wethouders der gemeente van inwoning. Het wetsontwerp staat voor bedrijfs panden een maximale huurverhoging van 15 procent toe. Een verhoging van deze huren kan echter slechts tot stand komen door een overeenkomst tussen partijen. Tot de bedrijfspanden worden ook gerekend: a. Alle winkelwoningen; b. Alle woningen waarin een bedrijf wordt uitgeoefend, indien het bedrijfs- gedeelte 40 procent of meer van de totale vloeroppervlakte bestaat. Bij het ontbreken van overeenstem ming omtrent de betalingsverplichting (mede inbegrepen de vraag of al dan niet sprake is van een bedrijfspand) kan men het advies vragen van de be trokken huuradviescommissie en zo nodig daarna de huurprijs door de kantonrechter bindend doen vaststel len. Afgezien van de reeds vroeger ontsta ne vertraging is door de bestedingsbe perking een verder Uitstel veroorzaakt in de bouw van de televisiezender te Smil- de. Ter uitvoering van het volledige tele visieplan zal ook nog het vermogen van de bestaande televisiezender Lopik moe ten worden vergroot. De hiermee samen hangende vraagstukken zijn nog in stu die. De bestedingsbeperking speelt hier in nog geen rol. Dit heeft minister Algera geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Boekhoven. Het wetsontwerp grootboek woningverbetering voorziet in de reser vering van de helft der door de verhuurders van vooroorlogse wonin gen in het tijdvak van 1 augustus 195731 december 1966 te ontvan gen hogere huuropbrengsten. Vooroorlogse verhuurde woningen moeten door de verhuurders of beheerders voor 1 oktober 1957 bij het grootboek woningverbetering worden aangemeld. Formulieren hiervoor worden begin augustus kosteloos bij de postkantoren ter beschikking gesteld. Ingezonden mededeling (adv.) Van 13.95 mod« 29 Sportieve Moccaasia i in wit-zwart combinatie of geheel zwart. Er is een Bata.-filiaal vlalcbij Stortingen De directeur van het grootboek stelt de bedragen vast, die jaarlijks uiter lijk 1 augustus op het grootboek moe ten worden gestort. Deblokkering Om voor deblokkering in aanmer king te komen moet een verbetering ten minste 30 procent kosten van wat naar verwachting in totaal voor 1 ja nuari 1961 voor de betrokken woning op het grootboek moet zijn gestort. Gistermiddag heeft een 67-jarige inwo ner uit Blokker (N.H.) bij de politie in Amsterdam aangifte gedaan, dat hij een enveloppe met een inhoud van 11.310, die hij in de binnenzak van zijn colbert had opgeborgen, mist. Hij was 's ochtends met zijn echtgenote uit Blokker per trein naar Amsterdam gereisd om bij zijn in de Transvaalstraat wonende zoon op bezoek te gaan. Toen hij daar in de middag nog een straatje om ging bemerkte hij, dat hij de enveloppe met geld kwijt was. Het onderzoek van de politie heeft nog geen resultaat gehad. Men weet niet of het geld gestolen, gerold of verloren is. In een bij de Tweede Kamer inge diend wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1957 van het ministerie van buitenlandse zaken wordt voor gesteld enige posten van deze begro ting te verhogen met bedragen die Nederland ter beschikking van vluch telingenhulp heeft gesteld en aan de activiteiten van de Verenigde Naties tijdens de Suez-crisis heeft moeten meebetalen. In totaal is aan de vluchtelingenhulp beschikbaar gesteld een bedrag van 13.098,000, dat als volgt werd ver deeld: levensonderhoud van Hongaar se vluchtelingen in Oostenrijk f 4.440.000, financiering van transport naar landen welke in tweede instantie Donderdag 1 augustus zal in Sut- tonpark (nEg.) de gouden Jambo ree 1957 geopend worden door de Hertog van Gloucester. Temidden van 35.000 padvinders uit alle werelddelen kamperen in Suttonpark 1000 Nederlandse jon gens en meisjes. In de komende da gen zal de A.V.R.O. in samenwer king met de K.R.O., de N.C.R.V. en de Wereldomroep uitzendingen van de jamboree geven. Naar Sutton park gaan Tom Bouws (KRO), Jo- han Bodegraven (NCRV) en Kees de Wolf (AVRO). asyl bieden aan Hongaarse vluchtelin gen uit Zuid-Slavië, alsmede aanvul lend hulp voor de vluchtelingen, die langer in Zuid-Slavië blijven 2.000.000, bijdrage aan permanente oplossingen voor Hongaarse vluchte lingen in Oostenrijk 3.800.000, hulp aan Joodse vluchtelingen uit Egypte f 160.000. Nederland moet 171.062,50 dollar bij dragen in de kosten van het leger der Verenigde Naties in Egypte. Ruim twee en een half miljoen boeren en militairen zijn in de Chinese provin cie Hoenan aan het werk om de oogst te redden, die door een hevige droogte wordt bedreigd. Meer dan een miljoen watermolens draaien dag en nacht om de landerijen van water te voorzien. Radio-Peking meldde dat in Sjanghai, Nanking en nabijgelegen steden honder den boten zijn gevorderd om de slacht offers van de watersnood In de provin cie Sjantoeng in veiligheid te brengen. Tot dusver zijn veertigduizend mensen geëvacueerd. Het centraal overleg van de wegve#» keers- en wegvervoersorganisaties heefl in een adres de aandacht van de mini», ters van financiën en van verkeer en wa terstaat gevraagd voor enige door de ai» gemene verladers- en eigenvervoerder», organisatie aan de orde gestelde grieven, In het antwoord van de secretari». generaal van verkeer en waterstaat wordt gezegd dat verkorting van de ter. mijn, binnen welke kentekenbewijzen voor bedrijfsauto's worden afgegeven, zeer gewenst is. Er is een herziening van de kentekenregeling voor bedrijfsauto*» in voorbereiding waardoor waarschijn» lijk voor alle belanghebbenden een bo- vredigende oplossing kan worden verkre gen. Wijziging van het wegenverkeersre glement zal daarvoor noodzakelijk zijn. Koningin Juliana heeft donderdag ochtend een zitting bijgewoond van cto kinderrechtbank te Greenwich, in Zuidooost Londen. Het bezoek was onverwacht. Nie mand van het publiek scheen haar te herkennen. De Koningin, die een blauwe japon en een witte hoed droejfc zat in een houten stoel achter de ge rechtelijke functionarissen. De Raad van de Republiek, de Franse Senaat, heeft Sn de nacht van dinsdag op woensdag ratificatie van de Europese verdragen voor een ge meenschappelijke markt en Euratom door de Franse president met 222 te gen 70 stemmen goedgekeurd. De Nationale Vergadering heeft de verdragen veertien dagen geleden reeds met 346 tegen 240 stemmen goedgekeurd. De parlementaire proce dure is thans voltooid. De verdragen behoeven thans alleen nog door de president te worden getekend. In bevoegde Franse kringen is men van mening, dat na de ratificatie van het verdrag over de Europese econo- Volgens het Poolse blad „Zycie War- szawy" hebben zich te Poznan relletjes voorgedaan, waarbij er werd gevochten tussen de plaatselijke militie en een groep jonge „oproerkraaiers". De militie moest van traangasbommen gebruik ma ken om de orde te herstellen. lil Egypie is ue vyme verjaardag van de republiek met een grote parade in en over Cairo gevierd. Foto; Langeafstandsvliegtuigen van het Russische type „lljoesjin" en MIG-17 straaljagers boven de stad, terwijl op de begane grond tanks en hun bemanningen staan te wachten om aan de parade deel te nemen. Kansen voor Nederlandse boeren in Canada Wat betreft de Nederlandse landbou wers geloof ik dat zowel voor de tuin bouw als voor de veeteelt nog goede kan sen in Canada zijn te vinden indien de landbouwers althans enige jaren in de leer willen gaan om ervaring op te doen betreffende typisch lokale omstandighe den, zoals klimaat, bewerkingswijze, marktmogelijkheden enz. Aldus de heer M. Visser, vertegenwoordiger van het Verbond van Nederlandse werkgevers in Canada in een radiopraatje. Van de 193.00 Hongaarse vluch telingen, van wie er aanvankelijk 174.000 naar Oostenrijk en 19.000 naar Zuid-Slavië waren uitgewe ken, zijn er tot dusver 150.500 in 34 landen opgenomen. Dit is mee gedeeld door de Hoge Commissa ris voor de vluchtelingen, August Lindt. Intussen bevinden zich in Oosten rijk nog steeds Oosteuropese vluchte lingen, die al jaren geleden naar het Westen zijn uitgeweken. In 1955 wa ren het er nog 84.750. Dit aantal was in het begin van dit jaar tot vijftig duizend verminderd. Men schat dat er eind 1958 nog dertigduizend vluchte- geopend. lingen in de Oostenrijkse kampen zul len wonen. De Zuidslavische vertegenwoordiger Vukmanovic verklaarde, dat de inter nationale hulp welke Zuid-Slavië krijgt voor de verzorging van de 11.200 Hongaarse vluchtelingen, die zich nog in dat land bevinden, veel te gering is. Hij drong er op aan, dat an dere landen zich over ddeZe uitgewe kenen ontfermen. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal op dinsdag 3 september a.s. de nieuwe KLM-lijn van Amsterdam via Montreal naar Houston in Texas worden De Hongaarse politie heeft de hand gelegd op een tegen-revolutionaire groep", waarbij zich graaf Karoly Khuen-Hedervary en een minister van industrie uit de tijd van de tweede wereldoorlog, dr. Bornemisza, zouden bevinden. De groep wordt beschuldigd van een samenzwering om het regime omver te werpen. Voorts zijn de namen genoemd van de groegere industrieel dr. Kno en een ex-kolonel van het Oostenrijks-Hon gaarse keizerlijke leger, Revhedyi. Men was van plan een katholieke volkspartij op te richten. Onder lei ding van de graaf, die een vurig ko ningsgezinde is en eens hoofdverken ner van Hongarije was. Een handgemeen tussen stakers en niet-stakers, woensdagmorgen op de belangrijkste Londense groentemarkt Covent Garden, is door de politie met de gummiknuppel beslecht. Na het gevecht, dat met flessen werd gevoerd, en waarbij een vracht auto in brand werd gestoken, zijn elf arrestaties verricht. Ook op twee an dere markten ontstonden ongeregeld heden, waarbij heel wat fruit en groente verloren ging. Bij de staking zijn thans 3500 man betrokken. Vier schepen met ladingen fruit zijn naar andere Engelse havens gediri geerd. Langs de Londense kaden lig gen o.m. honderden tonnen Neder landse tomaten. Met het oog op de eisen, welke nog te -verwachten uitbreidingen en de moge lijke invoering van het derde-klasse ver voer over de Noordatlantische oceaan in 1958 aan de vloot zullen stellen, heeft de K.L.M. maatregelen genomen om een uit breiding van haar vloot in het komende jaar te verzekeren. Daartoe zijn orders geplaatst op een vliegtuig van het type dc-7c en 'n Lockheed Super Constellation L 1049 h en werd tevens een overeen komst gesloten volgens welke een optie is verkregen op de levering van nog vier dc-7c's en twee L 1040 h's. Indien van deze opties gebruik wordt gemaakt zullen alle vliegtuigen nog in 1958 in dienst kunnen worden gesteld. mische gemeenschap door het Franst parlement de onderhandelingen ovef de totstandkoming van een Europese vrijhandoelszone welke in september a.s. moesten worden hervat, opnieuw van belang zijn geworden. De wegenwacht van de A.N.W.B. Ml voortaan alle nieuwe Inspectieauto's zo» danig uitrusten, dat zij in een handom draai als ambulance voor gewondenver- voer kunnen worden gebruikt. Reeds zijn twee dezer wagens, die in de streken ten noorden van Den Haag, Leiden en Gouda in het noorden van Zuid-Holland en in Noord-Holland tot halverwege de Afsluitdijk dagelijks op de weg zijn, met een nieuwe installatie uitgerust. De A.N.W.B. is tot dit besluit gekomen, omdat van de ongeveer 2000 gewonden bij verkeersongevallen, die jaarlijks door de wegenwacht worden verbonden en geholpen, er vrij veel zijn, die een lange tijd op transport naar een ziekenhuis moeten wachten. Dit komt eensdeels, omdat het waar schuwingssysteem voor ambulances niet is gecoördineerd, anderdeels, omdat niet altijd op stel en sprong voor gewonden- vervoer kan worden zorg gedragen. Met behulp van de inspectie-wagens-hulp ambulances hoopt men in samenwerking met behandelende artsen althans enigs zins in deze moeilijkheid tegemoet te ko men. Een aantal geïnteresseerden in het probleem van de geluidshin der heeft een commissie ingesteld voor onderzoek op dit gebied. Secretaris is de heer C. de Jong, Lindelaan 12, Voorburg. De vijf leden tellende commis sie wil, met medewerking van het publiek, een overzicht ver krijgen van de soorten van ge luidshinder, die in Nederland be staan, en vervolgens de aandacht van de instanties, die het aangaat, hierop vestigen. 0 Donderdag zijn in een gevangenis te Algiers drie ter dood veroordeelde op standelingen terechtgesteld. Ingezonden mededeling (adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3