Plastic Vierdaagse-leger „bestormde" de heuvels FOLKLORISTISCHE DAG WERD IN MIDDELBURG EEN SUCCES ZEÏllWSi LlLl Hjalmar Roedas (5 7) uit Oslo is nu de held van de dag Goede resultaten van hernieuwde samenwerking aars Zeeuwse Vierdaagse-lopers weten van geen wijken WIJ ZIJN NIET TE LUI OM TE WERKEN!" ZEEUWSCH DAGBLAD 11.744 WANDELAARS VOLBRACHTEN DE DERDE DAG REGEN-REGEN EEN ZEEUWSE AMERLKAAN LNDE VIERDAAGSE 4 NOG ALLEMAAL IN DE RUNNING Rundveefokdag in Goes Oud-W alcher en herleefde weer 2/3 Een goede buur Artemis foei Zomerevenementen in Domburg Vrijdag 26 juli 1957 Pagina 2 (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN, donderdagavond HET IS EEN ZWARE klim geweest vandaag. Met precies 11.800 in plastic en gabardine gehulde tippelaars heeft de Vierdaagse-armee in de derde en zwaarste dag in de regen tegen de heuvels rond Nijmegen opgetornd. De EHBO kwam handen tekort, want rijk was I de oogst aan blaren en stijve kuiten. Toch viel het aantal uitvallers erg mee: 56, van wie weer geen enkele Zeeuw. En dat aantal is in vergelijking met de tweede dag, toen er 87 man „sneuvelden", niet eens zo groot. Man redt meisje van verdrinkingsdood Het dochtertje van de heer W. Stout- jesdijk te Sint Philipsland, die in de ha ven te St. Maartensdijk terechtkwam, is er door de accuratesse van haar vrien dinnetje en de heer Klapwijk met een nat pak vanaf gekomen. Het meisje viel met haar fiets en kwam in het water terecht. Haar vrien dinnetje begon om hulp te roepen. De heer Klapwijk, die kwam aangesneld, sprong gekleed en wel in het water en wist haar weer op het droge te brengen. Zo tussen de buien door en die perioden waren helaas maar kort viel er veel te genieten van het land schap bij de St. Jansberg en de Zeven- heuvelenweg, waar de korenvelden en bospartijen wedijverden in schoon heid. De afstandverslinders hebben er de moed in weten te houden, en tussen 't gespetter van de malse regendruppels door schalden de marsliedjes en vro lijke muziekklanken. Verslapen De Noorse snelwandelaar, de heer Hjalmar Roedas (57) uit Oslo is in- middels de held van de dag gewor den in Nijmegen. Hij was gisteravond nog laat met zijn langenoten aan het feesten geweest, en toen hij dan ook vanmorgen wakker schrok, was het veel te laat om nog te starten. De bureaus waren zelfs al gesloten. Mis moedig schudde Roedas zijn Noorse hoofd. Daarvoor was hij speciaal naar Nijmegen gekomenMaar er daag de redding. Vriendelijke officials gaven hem verlof alsnog te starten, maar hij was twee uur achter bij zijn maats van de 40 kilometer. „U mag starten", aldus majoor Breunese, „als u maar op de vast gestelde tijd binnen bent". En dat kwam voor elkaar. Want na een paar uurtjes had Roedas zijn landgenoten al weer ingehaald en twee uur vóór sluitingstijd was hij al bij de finish. 4 „LAAT MIJ MAAR TIPPELEN", 5 zei de heer Van Gemert uit Kort- T 4 gene toen onze fotograaf hem 4 knipte, toen hij Nijmegen kwam j binnenwandelen. Nu, het is hem f 4 toevertrouwd, want de heer Van 4 Gemert weet wat wandelen is, j dat zullen ze in Kortgene graag T 4 toegeven. i „Ik ben wel in jfortgene ge- j boren", aldus deze kordate zesti- T 4 ger, „en ik woon er momenteel 4 ook nog wel, maar ik ben van a J nationaliteit Amerikaan". Daar T 4 kijkt u van op? Een Zeeuw, die 4 Amerikaan is en toch in Zeeland a woont. 4 Dat kwam zo. Al heel jong ver- 4 trok de heer Van Gemert met j zijn ouders vanuit Kortgene naar j 4 Amerika. Daar vond hij een goed I bestaan en had het er best naar a J zijn zin. f 4 Toen hij werd gepensioneerd, 4 kreeg hij echter een tikkeltje a heimwee naar Zeeland. Hij ging J 4 met vakantie naar zijn geboorte- 4 grond terug ensindsdien a brengt hij er elke zomer door. r 4 Soms blijft hij maandenlang in 4 Kortgene hangen. Nu is hij bij- a J voorbeeld al ruim een jaar op 4 Noord-Beveland en 't bevalt hem f 4 nog altijd prima. 1 J „Wandelen is een pracht sport, J 4 isn't it?" zegt de heer Van 4 Gemert, die ai heel wat tochtjes c op touw heeft gezet op het 1 4 eiland en die ook een trouwe 4 4 klant is van de Zeeuwsch Dag- J bladwandeltocht. 4 „Tot ziens aan de finish!" riep 4 hij ons nog na, toen we uit el- kaar gingen, en we hebben deze 5 4 sportieve Zeeuwse Amerikaan van harte succes gewenst. Uit naam van de Zeeuwen. «#$*3 ï#£o CoJaJ ceftv ST. ANNALAND Verkoop zomerzegels. De op het eiland Tholen gehouden verkoop van de zomer zegels heeft 323,25 opgebracht, mede dank zij de actie van het plaatselijke co> mité. (Van onze speciale verslaggever). ZE WETEN VAN GEEN WIJKEN, die Zeeuwen. De regen mocht dan donderdag al met complete sloten tegelijk over de Vierdaagse- karavaan zijn uitgestort, al die veertig wandel-ambassadeurs van Zeeland zetten onvermoeid en onversaagd door. De grote kluif hebben ze nu gehad. En we twijfelen er niet aan, of al onze provinciegenoten zullen in blakende welstand de eindstreep halen. We zagen weer heel wat Zeeuwen voorbij-kuieren. Daar was de marinier HI C. Fraanje uit Krabbendijke, die stoer met zijn peloton uit Doorn mee- marcheerde, later kwam korporaal N. Filius uit Wissenkerke met de Hu zaren van Sytsema aangestapt en bij de LSK-groepen van Gilze-Rijen ont dekten we Joh. den Boer uit Nieuw- dorp. Pittig stapten ze voorbij. Zo ook korporaal W. den Boer uit Zierikzee, die als Commando wel wat gewend is en dan ook de blaartjes op de koop toe neemt. De Nationale Reserve Zeeland ont breekt dit jaar op het appèl. Slechts één van hen hebben we gezien en wel de sergeant I E. J. Mieras uit Kloetinge, die al heel wat keren de Nijmeegse dreven heeft verkend. Sergeant De Hond uit Middelburg liep met een collega-militair en het was hem niet aan te zien, dat hij al meer dan veertig kilometer op deze dag achter zich had, toen wij hem ontdekten. Flip Jonkheer uit Yersgke heeft het eveneens best naar zijn zin. „Jam mer van die regen", vond' hij, „maar alla!" Zo redeneerden ze bijna alle maal. Ook de drie Zeeuwse 'dames uit Oostburg en Middelburg. Laat ze maar tippelen! Verder moet u de groeten hebben van alle Vlissingers, de marinemannen incluis. Ze maken het best, evenals de drie mannen van „Achilles", Mid delburg en hun wandelende stadgeno ten. Nog een dagje! Jeugdverkeersexamen op de Bevelanden Dit jaar hebben aan het jeugdverkeers examen 62 scholen deelgenomen (vorig jaar 57 scholen). Aan het schriftelijk examen namen 1224 deel, waarvan er 1125 slaagden. Aan het praktisch examen werd deelgenomen door 1084 kandidaten waarvan er 916 slaagden, dus een totaal van resp. 74 en 83 pet (vorig jaar 81 en 43 pet). Het praktisch examen is op vijf verschillende plaatsen gehouden. Het ge hele examen stond onder auspiciën van de afdeling Zuid- en Noord-Beveland van het Verbond voor Veilig Verkeer. Zo kwam het Vierdaagse-legioen gistermiddag Nijmegen weer bin nengewandeld. (Eigen foto's). Middelburgse schaak vereniging 50 jaar De Middelburgse Schaakvereniging gaat haar 50-jarig bestaan vieren. Hoewel het programma nog niet defi nitief is vastgesteld, is het wel zeker, dat er in het tijdvak van september tot december iedere maand een bij zonder evenement zal worden georga niseerd. Hierbij is gedacht aan een Zeeuws toernooi, een Zeeuwse compe titie, een massakamp en jeugdwed strijden. Aan de voorbereidingen wordt thans druk gewerkt. Op dinsdag 17 september Op dinsdag 17 september zal te Goes de traditionele Zuid-Bevelandse rund veefokdag worden gehouden, tegelijk met de Provinciale Schapenfokdag, terwijl de Kring van Geitenfokvereni- gingen op Zuid-Beveland heeft beslo ten die dag eveneens een fokdag te houden, waarvoor reeds nu waarde volle stamboekdieren zijn opgegeven. De fokdag geniet ook reeds bekend heid bij onze zuiderburen; behalve dat meerdere Belgische autoriteiten op veegebied een bezoek zullen brengen wordt verwacht dat ook enige „vee kweeksyndicaten" met een aantal le den een excursie naar de veeshow zul len organiseren, temeer daar in België nu veel belangstelling bestaat voor de handel in vaarzen. De folkloristische dag, die gisteren in Middelburg werd gehouden en die georganiseerd werd door de Middelburgse V.V.V., de vereni ging „Handelsbelang" en de stichting „Nieuw "Walcheren", één en ander in samenwerking met de Zeeuwse Ringrijdersvereniging, is een eclatant succes geworden. Niet alleen om het enorm grote aantal vreemdelingen, dat zich in de Zeeuwse hoofdstad ophield, maar bo venal omdat men er uitstekend in is geslaagd op een waarlijk unieke wijze iets van Walcherens folklore te presenteren. De strijd nam hierna een aanvang. De béfen was geprojecteerd over het Noordbolwerk, via het Molenwater en de Branderij Molengang, ophieuw naar het Bolwerk en hier trokken de rijders hun rondjes, waarbij de vrou wen, die in de wagentjes meereden per ronde viermaal de kans kregen om een ring te steken. Omstreeks het middaguur werd er gepauzeerd, waar na het hoogtepunt volgde van deze dag, de optocht. Winnaars Het was het eerste festijn, wat tot stand kwam, nadat de moeilijk heden tussen V.V.V. Middelburg en de Z.R.V. waren opgelost en het is wel gebleken, dat een eendrachtige samenwerking vele goede vruchten kan afwerpen. Optocht De ringrijderij met sjezen begon reeds om tien uur 's morgens. Meer dan twintig sjezen, bemand met in Walcherse dracht gestoken boeren en boerinnen en bespannen met stoere Zeeuwse trekpaarden, namen er aan deel. Voor de aanvang van de kamp beoordeelde een jury in de Branderij Molengang de versiering van paarden en wagens en zij kwam tot de con clusie, dat G. Leendertse uit Middel burg en P. Lindenbergh uit Wol- phaartsdijk de eerste prijs verdienden. De stoet trok door een groot ge deelte van de binnenstad, waarvan duizenden kijkers getuige waren. Voorop kondigde een hoornblazer te paard de komst van de stoet aan, ge volgd door tien bóeren-ruiters. Daar na kwamen de groepen, o.m. een huif kar, een oud melkkarretje, miniatuur sjezen getrokken door ponnies en een groep in oud-Domburgse kleder dracht. Het bekende boerenmuziekkorps „E.M.M." uit Serooskerke liep midden in de optocht, vrolijke marsmuziek ten gehore brengend, waarachter de lange rij van wedstrijdsjezen reed, die afgesloten werd door een tiental boe- rij-ruiters. Voordat de stoet weer aan het Molenwater arriveerde, zei menig buitenlands fototoestel „klik" en snor den tal van filmcamera's. Nauwelijks was men op het wed strijdterrein gearriveerd of de rijders togen alweer op jacht naar ringen. En terwijl een grote mensenmenigte rond de baan samendromde, klonk menig maal het enthousiaste „Lekko, lekko!' of ,,'t Is in, 't is in" van de deelnemers in de sjezen. Maar er werd niet al leen in sjezen de ring gestoken. Want de ruiters, die in de stoet meereden, kampten onder niet minder belang stelling op een baan tegenover de In dustrie- en Huishoudschool. Ringrijderi Winnaar bij de sjezen werd M, Koole uit Sint-Laurens met 75 rin gen in 84 beurten. Hij behaalde de zege onbedreigd, want de 12 punten die hem van nummer twee, Jac. van Wallenburg, scheidden, zijn een niet gering aantal! De ringrijderij te paard werd een triomf voor P. Lampert uit Biggekerke, die in 30 beurten 27 rin gen verzamelde. De winnaars kwamen resp. in het bezit van de beker der gemeente Mid delburg en van de beker, die de „fol kloristische commissie" schonk. De prijsuitreiking geschiedde 's avonds in de Schouwburg. (Voor uitslagen, zie pag. 7.) Dat noem ik nog eens spontaan reageren. Met hele horden heeft de vakantiehoudende schooljeugd mij op het redactie bureau bestormd. „Artemis, weet u een baantje voor ons?" riepen ze in koor, want ALS DE JEUGD reageert, dan doet zij het ook duidelijk en. direct. Nu, ik heb het gemerkt gisteren. Het is de hele dag een komen en gaan van scholieren geweest op onze redactie. En dan praat ik nog niet eens over de talrijke briefjes en telefoontjes die ik in ontvangst kreeg te nemen. En dat allemaal als spontane reactie van de vakantiehoudende Zeeuwse scholieren op mijn Babbelaar van dinsdag j.l. „Zou je niet zelf eens je vakantiegeld gaan verdienen?" schreef ondergetekende. Waarop prompt tien tallen leerlingen van Ulo, HBS, Gym.,. Huishoudschool, MTS en Ambachtsschool reageerden met: „Oké! Maar hoe? En waar?" men daar al het mogelijke zal doen om de werkwillige scholieren aan een vakantie-job te helpen. Kijk, dat deed Artemis goed. Niet in de eerste plaats, omdat weer eens duidelijk bleek, dat ook de jeugd met deze rubriek meeleeft en meeleest. Maar vooral, omdat hier mee nog eens overtuigend is be wezen, dat de zoveel besproken „jeugd van tegenwoordig" nog zo probeer 't eens als violist.... beroerd niet is. Integendeel, al die reacties getuigden van die goede mentaliteit van jongelui, die mou wen willen opstropen om zélf hun vakantiegeld te verdienen. INVASIE „Werkgevers kunnen gratis onze bemiddeling inroepen, wanneer zij vakantiejeugd aan los werk willen helpen", aldus schreef ik dinsdag. Het bedrijfsleven heeft daarop in derdaad gereageerd. Negen jonge lui kon ik zo aan een job helpen, variërend van kwitantieloper tot veilinghulp. Maar toen de grote invasie van werklustige scholieren op onze re dactie begon, was ik gauw klaar met de baantjes-uitdelerij. Het liep storm, ,,'t Lijkt Oman wel", vond collega buitenland. „Net de Vier daagse", meende onze sportman en zo hadden al mijn zeven persbroe ders hun commentaar op onderge tekende, die in zulke gevallen mee warig wordt aangekeken met een blik van „heb je hem weer, ^die halve gare. NU DE ECHTE Enfin, het werd te gek. Onze kantoren begonnen op een echt ar beidsbureau te lijken, en dat was nu ook weer niet helemaal de be doeling. Ik heb daarom de echte arbeidsbureaus in de arm genomen en daar bleek men (gelukkig) di rect bereid het Werk over te ne men. „Stuur ze allemaal maar naar ons", aldus vertelden vriendelijke meneren me per telefoon, en dat doe ik dan bij dezen, wetende dat Waar je die Arbeidsbureaus kunt vinden? In Middelburg (Wagenaar- straat 4), Vlissingen (Walstraat 47), Goes (Oostsingel 150), Kruiningen, Zierikzee, Tholen, Terneuzen, Hulst Sas van Gent en Oostburg. Veel succes! En natuurlijk een pracht van een vakantie toegewenst, als je straks genoeg verdiend hebt! „Van je buren mo& je het maar hebben," dacht ik cfêze week, toen ik in de Korte Noordstraat te Mid delburg sigaretten insloeg, omdat ik voor de zoveelste keer mijn ge heelonthoudersprincipe (ivat roken betreft) ontrouw was geworden en zogezegd mijn blauwe (rokers) - knoop aan de wilgen had gehangen. „Drie huizen verder woont een apotheker", aldus vertelde de tabakkenist mij, „en we kunnen reuze goed met elkaar overweg. Maar sinds ik menthol-sigaretten verkoop, schijnt die buur zich be nadeeld te gevoelen. Als kleine wraak heeft-ie nu in zijn etalage een grote asbak staan met een re clamebord „Hier verkrijgbaar het nieuwste middel om van het roken af te komen". We lachen er allebei om, want na sluitingstijd zijn we weer de beste maatjes, meneer. Maar ja, zaken zijn zaken". of als schoonmaakster. En met deze wijsheid sluit ik vandaag de tent. Denkt u nog aan de Vriendelijkheidsactie? Ik van daag wel. Met vriendelijke groeten dan maar van Uw toegenegen P.S. De briefschrijvers krijgen vandaag schriftelijk antwoord van mij. Ingezonden mededeling (adv.) Mannen in Haamstede kunnen nu koken De kookcursus voor mannen, die aan de landbouwhuishoudschool te Haam stede werd gegeven is met een geza menlijk diner besloten, waaraan werd deelgenomen door de heren: J. M. v. d. Berge, B. den Boer, A. P. Boogerd, A. v. d. Bos, J. v. d. Bos, N. A. Dambruin, M. O. Dijkman, J. M. Groenleer, W. J. Goudzwaard, J. Jonker, J. Monig, J. W. Polderman en M. P. Zorge. De 1-jarige kookcursus voor dames en de halfjarige kookcursus werden ook met een gezamenlijk diner beslo ten. Voor de 1-jarige cursus namen hier aan deel: W. C. van Oosterom-van Dij- ke, L. J. Salger-van Dijke, G. J. Bod bijl, A. de Vletter, N. Kooman-Blom, L. Boot, C. G. O. de Meij, N. K. v. d. Graaf-v. d. Bos. Voor de halfjaarlijkse cursus namen deel J. N. Braai, C. C. van Liere-Saman, C. v. d. Wekken, L. Noordhoek-Beije, C. J. Fokker-Straai- jer, D. T. Hanse-Blok, H. Priemis- Meyers, J. C. Groenwegen-Hensen, J, H. Geluk-Slaager, D. Verton-Verhage, A. Jonker-Aalbrecht, H. v. d. Bijl-v. d. Nood, N. M. de Haan-Fokker. Nadat op 12 juli het Middelburg Mannenkoor met veel succes en voc een enthousiast publiek is opgetrede in het Badpaviljoen te Domburg kwf men woensdagavond de balletgroepe van mevr. Soesman op het recreatif terrein voor het voetlicht. Ook dit or treden was een succes. In Domburg is het V.V.V.-bestuv zeer actief en heeft voor de volgend weken enkele zeer attractieve event menten op het programma staan. Zo zal vandaag het marionettenthe; ter Bert Brugman optreden; 29 juli e 12 augustus wordt een show va Zeeuwse klederdrachten gehouden. Op 12 augustus wordt er tevens ee tentoonstelling van oudheden hierr betrekking hebbende georganiseerd. Zes augustus: optreden van Salzbu ger en Luxemburgse groepen m Kasporgo uit Goes; 13 augustus: ball van mevr. Soerman; 16 augustus: zaï van Sangerknaben uit Wienerwald; augustus: lampionoptocht. Verder verzorgt de plaatselijke mi ziekvereniging om de 14 dagen ee concert en zal de boerenkapel, g vormd uit dit gezelschap, enkele m; len optreden. O.a. op het kampeerte rein. De jaarlijkse ringrijderij met e: tra prijzen voor de badgasten vin' plaats op zaterdag 3 augustus. Op het sportterrein worden enkc voetbalwedstrijden gespeeld tussen Domburgse club en de badgasten. C het strand zal nog een fortenwedstri worden gehouden en tenslotte sta: een lintenwedstrijd en een vossenjac op het programma.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2