TUNESIË WORDT REPUBLIEK Nadat monarchie 250 jaar heeft bestaan Vijfhonderd tot duizend Hongaren gearresteerd Britse regering wil toezicht op lonen en prijzen PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Manschappen vermindering Britse marine Instelling onafhankelijke raad Bourguiba wordt president boven stad Zal melkprijs weer stijgen? voor vreedzame doeleinden Britten deden aanval op Nizwa Eylon bleek journalist/ Nederlandse kaas blijft rond Franse regering krijgt grotere bevoegdheden Buisleiding langs Suezkanaal Hoop op regeling van busstaking Middenstandsbonden tegen „koffie-actie" Vliegtuig ontplofte Nieuw opstand in voorbereiding Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Teineuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3763 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Vrijdag 26 juli 1957 Zeeuwse Amerikaan in Vierdaagse (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.54 u., onder 20.38 u. Maan op 5.28 u., onder 20.18 u. Hoogwater zaterdag 27 juli: Vlissingen: 1.38 u. 2.08 m., 13.59 u. 2.18 m. Terneuzen: 2.05 u. 2.23 m., 14.30 u. 2.32 m. Wemeldinge: 3.23 u. 1.86 m., 15.52 u. 1.82 m. Zierikzee: 3.12 u. 1.60 m., 15.37 u. 1.55 m. Het aantal manschappen van de Britse marine zal tegen 1962 van 120.000 tot 90.000 a 100.000 zijn verminderd, op grond van het nieuwe gestroomlijnde defensie program van de regering. Het be sluit volgt op de vermindering van het aantal manschappen van het leger. Naar schatting niet meer dan 1750 van de 14.000 officieren van de ma rine zullen de komende vijf jaar voor tijdig uit de dienst worden ontslagen. De luchtmacht deelde van haar kant mee, dat het aantal officieren en. onderofficieren van dit onderdeel der strijdkrachten, die op grond van de nieuwe plannen in de komende vijf jaar overbodig worden, waarschijnlijk niet hoger zal zijn dan respectievelijk 700 en 1000. TUNESIE IS EEN republiek ge worden. Nadat de monarchie 250 jaar heeft bestaan, heeft de Tune sische grondwetgevende vergade ring eenstemmig besloten deze af te schaffen, premier Bourguiba tot president te kiezen en de Bey af te zetten. Nadat het besluit was genomen, verliet de Bey het paleis onder po litiebewaking. Onmiddellijk daar na werd de Tunesische vlag naar beneden gehaald. Na zijn verkiezing tot president, werd Bourguiba langdurig en uitbun dig toegejuicht. Een artilleriebatterij in de tuinen van het paleis liet sa luutschoten horen. Bourguiba Bourguiba ging op 21-jarige leef tijd rechten studeren in Parijs. Hij werd later advocaat in Tunis en staat •nog bekend als een energiek en goed onderhandelaar. Bourguiba begon zijn actieve politieke loopbaan in 1930 toen hij een campagne voor onafhankelijk heid van Tunesië begon als lid van het uitvoerend comité van de grond wetspartij. Vier jaar later brak hij met deze partij en geraakte daardoor in gevangenschap. Sedert 1956 was de huidige presi dent premier. Bey De regering van Sidi Mohammed Lamine, de Bey van Tunis, die thans is afgezet, is een lange strijd, tegen impopulairiteit en politieke moeilijk heden geweest. Aanvankelijk was hij de Fransen vriendschappelijk gezind, later liep hij een groot risico aan de kant te worden gezet. Hij kwam ten slotte toch met de Fransen tot een akkoord over een serie hervormingen waardoor Tunesië geleidelijk aan zelfbestuur kreeg. Na de terugkeer van Bourguiba was de invloed van de Bey op de politiek van zijn land nog slechts onbeteke nend. De afgezette Bey is schatrijk en heeft drie zonen en negen dochters. Frankrijk De Franse regering beschouwt de afzetting van de Bey als een zuiver binnenlandse aangelegenheid. Het be sluit werd reeds enige tijd verwacht. De betrekkingen tussen Frankrijk en Tunesië zullen er niet door worden beïnvloed. Een straaljager van de Turkse lucht macht is donderdag boven Bursa (n.w. Turkije) neergestort. Hierbij kwamen 16 mensen om het leven en werden 16 mensen gewond. De gouverneur van Bursa deelde •mee, dat de straaljager boven de stad ontplofte en dat hierdoor 25 huizen in brand raakten. De piloot kwam ook om het leven, omdat zijn parachute niet openging vanwege de geringe hoogte. De Britse minister van financiën, Peter Thorneycroft, heeft in het Brit se Lagerhuis medegedeeld, dat de re gering een onafhankelijke raad zal oprichten, die toezicht zal houden op wijzigingen in prijzen, produktiviteit en het niveau der inkomens, met in begrip van lonen, salarissen en^ win sten. De minister deelde mede, dat deze raad niet als arbiter zal optreden en dat het geen orgaan zal zijn ter be handeling van looneisen of geschillen. Het doel van de nieuwe raad zal zijn gebruik te maken van de ervaringen in het verleden en hieruit richtlijnen te putten voor de toekomst. De minister zei, dat hij invoer- en andere beperkingen, waarvan de La- bouroppositie zich voorstander had verklaard, van de hand wijst. De po litiek van de regering blijft erop ge richt de -overheidsuitgaven te beper ken. Bij de opening van het debat in het Lagerhuis heeft de Labourleider, Wil son, de regering aangevallen voor haar falen bij het remmen van de inflatie. Volgens deze spreker was de onge- Oost-Cclebes wenst grotere autonomie Thans heeft ook het oostelijke ge deelte van Celebes zich akkoord ver klaard met de wens van andere bui ten Java liggende delen van de Indo nesische staat naar een grotere auto nomie. Twee leden van de Indonesische grondwetgevende vergadering te Dja karta, afkomstig uit het oostelijke deel van Celebes, hebben heden een be zoek gebracht aan de minister van binnenlandse zaken. Atoomproef in Nevada Boven de woestijn van Nevada is donderdag een kernapparaat, dat aan een ballon ongeveer 175 meter boven het aardoppervlak hing, tot ontplof fing gebracht. Het was de tiende proefneming in de huidige reeks. Honderden mensen verdronken in Japan De politie heeft meegedeeld, dat er op Kioesjoe (Zuid-Japan) naar schat ting duizend doden of vermisten zijn als gevolg van overstromingen, ver oorzaakt door overvloedige regenval. kend grote bezorgdheid onder de be volking over de inflatie de oorzaak van het huidige debat in het Lager huis. Volgens deze spreker zijn de vela looneisen welke de laatste tijd wor den gesteld te wijten aan de „bewuste politiek" van de regering tot verho ging der prijzen van brood, melk en brandstoffen, vervoer en vooral ook van de huren. Volgens Wilson zijn de prijzen in Engeland per maart 1957 in vergelij king met 1953 gestegen met 14 pro cent. Hij drong aan op een campagne tegen de „burchten van belastingpri vileges", zoals hij het noemde. In augustus zal de minister van economische zaken zich moeten bera den over het cijfermateriaal, dat do melkhandelaren in de afgelopen maan den verzameld hebben over hun ex ploitatiekosten. Met dit materiaal wil len de melkhandelaren aantonen, dat de huidige marge van 6 cent voor de gesaneerde en 6'/2 cent voor de niet- gesaneerde gebieden onvoldoende Is en schrijnend tekort doet aan deze groep in de Nederlandse samenleving. Dit verklaarde de heer C. A. Heuft, voorzitter van de R.K. Bond van Melkhandelaren. De heer Heuft meent, dat op een stijging van de consumen tenprijs voor melk met gemiddeld 2 cent per liter gerekend moet worden, wanneer de minister zich door het cijfermateriaal van de melkhandelaren laat overtuigen. Hij deelde voorts nog mede, dat de jongste prijsverhoging van de melk met vijf en zes cent per liter door de consumenten zeer goed is opgenomen. De omzet in de eerste maand van de verhoging steeg zelfs met negen pro cent. Hij schreef dit toe aan de war me periode. Na de vakantie verwacht de heer Heuft evenwel een scherpe daling van de omzet van melkprodukten. Stassen: Ruimte projectielen De Amerikaanse afgevaardigde Stas sen heeft donderdag op de ontwape ningsconferentie te Londen voorge steld een inspectiesysteem in het le ven te roepen, dat moet verzekeren dat ruimteprojectielen alleen zullen, worden gelanceerd voor vreedzame en wetenschappelijke doeleinden. Stassen stelde ook voor dat partijen, drie maanden na ingang van een gedeelte lijke ontwapeningsovereenkomst, een technische commissie in het leven roe pen, die het plan voor een dergelijk inspectiesysteem moet bestuderen. Stassen, die de Amerikaanse voor stellen voor een gedeeltelijke ontwape- ningsovereenkomst punt voor punt uit eenzet, sprak donderdag over raketten en geleide projectielen. Een familietafereel van Hen- drick ten Oever, een „vergeten" meester uit de 17e eeuw, wiens werk over de gehele wereld ver spreid is. Men beschouwt hem als de grootste Overijsselse schilder na Gerard Terborgh; zijn werk werd echter herhaaldelijk toege schreven aan Cuyp, Berkheyde en Potter. In het provinciaals Over ijssels geschiedkundig museum wordt nu een tentoonstelling van werken van Ten Oever ingericht. Het hierbij afgebeelde doek van 194x208 cm is op het ogenblik in het Rijksmuseum te Amster dam om gerestaureerd te worden. Vier Britse Venom-straaljagers heb ben donderdag met raketten en boordkanonnen aanvallen gedaan op het grote fort bij Nizwa, het hoofd kwartier van de opstandelingen van de Imam van Oman. Het bureau van de Imam in Cairo maakte donderdag bekend, dat een onderhandelaar van de sultan van Moeskat die de Imam om een wapen stilstand moest verzoeken, na de be spreking door een mijn ontploffing o'm het leven is gekomen. Een Brits officier, die met hem in de auto zat, werd gewond. De hoofdredacteur van een Israë lisch weekblad heeft meegedeeld, dat de door Egypte aangehouden Israëli sche zeeman Rafi Eylon in werke lijkheid een journalist is, die voor zijn blad werkt. Hij had op het Deen se schip gemonsterd om een verhaal over de reis te schrijven. Tussen de Duitse kaashandel en a j de Nederlandse exporteurs is een t conflict ontstaan over de vorm van de Nederlandse kaas. De a J Duitse handel, die op rationalisa- ■f tie uit is, enst, dat de kaas voor- y taan in rechte stukken wordt ge- a j leverd en niet meer in zijn tradi- f t itonele ronde vorm. De Néder- v landse zuivelindustrie heeft thans j echter besloten, dat de kaas rond f ■f blijft. De Duitse levensmiddelen- t handel heeft daarop „teleurgesteld tn verrast" hiertegen geprotesteerd s bij het Nederlandse ministerie van 4 landbouw en opnieuw aangedron- gen op de levering van kaas in s rechte stukken. De rationalisatie- deskundigen wensten deze vorm, f omdat de kaas dan gemakkelijker y 1 in kleine porties kan worden ver- 1 5 deeld, wat vooral van belang is f voor de filiaalzaken en zelfbe- y dieningszaken. gefco Jongen vermist uit Stadskanaal Maandagmorgen is de 19-jarige Jan Uitvlucht uit Stadskanaal per fiets vertrokken naar het Zuidlaarder meer om te gaan vissen. Tot op heden ont breekt elk spoor van hem. Een on geluk wordt gevreesd. De Hongaarse minister van Staat, Marosan heeft donderdag de berichten bevestigd, dat vorige week verscheidene honderden personen gearresteerd zijn. Hij verklaarde dat deze mensen, na de laatste besluiten van het centrale comité van de Russische communistische partij, hebben aangekondigd dat zij in oktober a.s. een nieuwe opstand zullen beginnen. Om hun dit te beletten hebben wij ze in de gevangenis gestopt, aldus Marosan. Dit is de eerste keer dat een Hon gaarse autoriteit de berichten beves tigt, dat minstens 500 mensen op het einde van de vorige week gearresteerd zijn. Marosan verklaarde, dat het groot ste deel van de gearresteerden aan hangers van Horthy, voormalige poli tiemannen en eigenaars van land zijn. Prijs baconvarkens gewijzigd Een beperkt aanbod van slachtvar- kens, dat vermoedelijk een tijdelijk karakter draagt, heeft een stijging van het prijspeil op de varkensmarkt ver oorzaakt. In verband hiermede heeft het bestuur van het produktschap voor Vee en Vlees besloten de prijs voor baconvarkens waarvan bij de be rekening van de toeslag op uitgevoer de bacon wordt uitgegaan aan te passen door deze met ingang van maandag 29 juli met 5 cent per kg te verhogen. De prijs zal dus voor de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 resp. f 2,39, f 2,35, f 2,31 en f 2,27 per kg geslacht gewicht bedragen. De maximum ge- wichtsgrens voor baconvarkens blijft voorshands op 70 kg koud geslacht ge wicht gehandhaafd. De Franse Raad van de Republiek (Senaat) heeft donderdag een wets ontwerp inzake speciale bevoegd heden voor de regering met 269 tegen 25 stemmen -goedgekeurd. Het ont werp, dat reeds door de Nationale Vergadering is aanvaard, vernieuwt de speciale bevoegdheden die de re gering al had om de nationalistische opstand in Algerië te bestrijden, en breidt sommige uit tot het moeder land. De Egyptische regering zal binnen kort een overeenkomst tekenen met de Griekse reder Onassis voor de aan leg van een buisleiding van 165 km. op de oostelijke oever van het Suez kanaal, van Suez naar Port Said. DE BILT MELDT: Veel wind Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen. Overwegend krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in tempera tuur. Er is vrijheid en democratie voor de arbeider, de boer en de oprechte intelligentia. Maar er bestaat geen democratie voor de kapitalist, de fas cistische reactionair en de klasse vijand. Dit wilde het grootste deel van de gearresteerden niet inzien, aldus Marosan. In gewoonlijk welingelichte kringen wordt het aantal gearresteerden op 500 a 1000 geschat. Het orgaan van de Britse regering voor industriële geschillen heeft don derdag aanbevelen, het thans staken de buspersoneel in Engeland een loonsverhoging te geven van 11 shil ling per week. De leiders van de staking hebben onmiddellijk voor zaterdag een spe ciale conferentie belegd om een be slissing over de aanbeveling te nemen. De eis van de stakers komt neer op een loonsverhoging van een pond sterling per week. De werkgevers hadden een loons verhoging van drie shilling per week aangeboden. Provinciale busondernemingen heb ben zich met het voorstel van de regeringsinstantie verenigd, zodat er hoop is op een regeling van de sta king, waarbij 100.000 man betrokken zijn. Deze staking, die reeds zes dagen duurt, is gepaard gegaan met onge regeldheden. De helft van de bussen in Engeland, Schotland en Wales rijdt niet. De in de commissie van overleg samenwerkende middenstandsvakcen- tralen, de Christelijke Middenstands bond, de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond hebben zich telegrafisch gewend tot het hoofd bedrijfschap detailhandel om bemid delend op te treden inzake de „kof- fie-acties" van de winkeliers in tex tiel en huishoudelijke artikelen, die naar aanleiding van de cadeauacties van de kruideniers worden gevoerd. Hangende de bestudering van het vraagstuk kan volgens de midden standsbonden gevraagd worden, de acties te staken. Zestien doden De gepensioneerde generaal- majoor P. J. Bont uit Beekbergen heeft voor het regiment intendan ce een mars gecomponeerd, die donderdag tijdens een plechtig heid in kamp Zeeburg te Amster dam overgedragen is aan de bri gade-generaal K. D. Scheffer, in specteur van de intendance. De Koninklijke Militaire Kapel speelde de mars tijdens deze plechtigheid voor de eerste maal waarbij dit overzichtje werd gemaakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1