Bijbetaling gevraagd, ook door gesaneerde patiënten Deltagebied Planeconomie PHILIPS GEVAPAN tajm omZmdag! Voedings- en genotmiddelen op najaarsbeurs te Utrecht Voor conserverende hulp Internationale expositie van laadkisten en spoorwegwagons Geeft produktschap vis en visprodukten te veel uit? Indonesische in gevaar eenheidsstaat gebracht Uitbreiding varkensstapel is niet gewenst ZWARE SHAG maagklachten Donderdag 25 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Gaat zwaluwenstand achteruit Utrecht verhoogt ook huur nieuwe woningen Vechtpartij in de hoofdstad Officierenen burgers in arrest Salarispost bestreden Onderzoek besteding vrije tijd Duizend Chinezen verdronken OostvSumatra wil autonomie Watersnood in Oost-Duitsland DOUWÊ EGBERTS ORCAM EVAERT Oliemaatschappijen verlaten Indonesië Ingezonden mededeling (adv.) De Ki_-..ciiandsfc Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid bericht, dat zij zich met het voorstel van de minister, inzake de honorering van de tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzekerden een bindend ad vies in te roepen, kan verenigen, zo vernemen wij van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Naar de mening van het hoofdbestuur der maatschappij zal gedu rende de tijd, dat het bindend advies wordt voorbereid een voorschot regeling moet gelden op basis van de gemiddelde maanddeclaraties over het laatste halfjaar voorafgaande aan de datum van 1 april 1957. Het zonder meer Het hoofdbestuur acht het in het be lang van een meer verantwoorde wijze van tandheelkundige hulpverlening en van een doelmatiger besteding der be schikbare gelden noodzakelijk, dat op korte termijn in overleg met de zie' kenfondsorganisaties een regeling wordt getroffen met betrekking tot een bijbetaling ook door gesaneerde patiënten boven een nader te bepalen leeftijd voor conserverende hulp. Het hoofdbestuur van de maatschap pij zal de spoedige invoering van een nieuw schema voor de tandheelkun dige hulp bevorderen en de leden van de maatschappij adviseren de mede werking aan de Ziekenfondsen te her vatten. De Ziekenfondsen hebben aan ml nister Suurhoff medegedeeld, dat zij alsnog bereid zijn arbitrage te aan vaarden op basis van de door de mi nister gedane aanbeveling de moeilijk heden te ondervangen door arbitrage omtrent de tussen partijen gerezen ge schilpunten nl. 25 ct en 27.64 ct. per minuut voor verleende hulp. HET BEZOEK, dat de R.K. kamer leden vorige week aan het Deltage bied brachten, heeft ons op één punt iets geleerd. Dat is, dat de R.K. een andere kijk op de Deltawerken en de gevolgen daarvan hebben dan wij. Dat geldt met name de gevolgen van het ontstaan van een recreatiegebied. Wij verwachten daarvan grote ge varen, omdat de recreatiezoekenden uit de „randstad Holland" en andere gebieden, de goede levensgewoonten van de bevolking, bijvoorbeeld en met name ook ten aanzien van de zondags viering en -rust in gevaar zullen bren gen. Aan R.K.-zijde ziet men dat anders. Het trof ons, dat men daar de moge lijkheid ziet, dat veel van de recrea- tiebedrijven in R.K. handen zullen ko- men. Dat is een zijde van de zaak, die wij nog niet overwogen hadden, ke ontwikkelingen in afwijking van de Maar het accentueert nog meer, wel- bevolkingsgeaardheid de Deltawerken tengevolge kunnen hebben. Men weet het: wij juichen het Del taplan toe. Maar wij menen, dat het in verband met de gehele positie van het Zeeuwse volk niet juist is, maar zonder meer te zeggen: en dan wordt Zeeland het grote recreatiegebied. Juist ook in onze kringen zal men op deze punten waakzaam moeten zijn om te bereiken, dat wij in Zeeland zo veel mogelijk zullen blijven wie we zijn. WIJ HEBBEN ER AL EENS EER op geduid, dat in de huidige omstan digheden blijkt, dat de moderne, de zgn. planeconomie, er niet in slaagt, tegenvallers, zoals ons land op het ogenblik treffen, te voorzien, nog te voorkomen, hoezeer de voorstanders ervan verkondigd hebben, dat dit het geval zou zijn. Ons zusterorgaan voor Friesland, het „Friesch Dagblad", wees vorige week op een merkwaardig voorbeeld daarvan. De bedoeling van de planeconomie is geweest, dat in elke provincie een voorraad „aanvullende werken" opge steld zou worden, om die in tijd van werkloosheid te kunnen aanvatten ter bestrijding daarvan. Die werken moes ten geïnventariseerd worden en er moest een voorraad voor twee jaar aanwezig zijn. Zoiets had in de jaren dertig ontbroken, meende men. Wat is nu gebleken? Naar aanleiding van vragen van één der A.R. statenleden hebben Ged. Staten van Friesland aan de Staten bericht, dat de voorraad loonintensieve werken, dus werken, waarbij veel handenarbeid te doen is en dus veel loon betaald moet worden en die daar door juist geschikt zijn voor werkloos heidsbestrijding, zo klein is, dat de in het seizoen 1957/'58 te verwachten werkloosheid niet opgevangen kan worden. Dit is nu het geval in een tijd van arbeiderstekort. Laat staan hoe het zou zijn in een tijd van crisiswerkloos heid. Terecht schrijft het „Friesch Dag blad": „toch blijft het een feit, dat de theorieën, de nieuwe inzichten, de progressieve programma's en de stel lige beloften, die allemaal zeiden, dat we het nu wel wisten, hoe een mas sale werkloosheid moet worden voor komen, wel erg wrak komen te staan, als nu al gezegd moet worden: wij kunnen geen draaglijk program, zelfs van aanvullende werken, voor elkaar krijgen". We vermelden deze feiten uiteraard zonder enig leedvermaak. Want als hier leed uit zou komen, zou het toch ook ons gehele volk treffen. We moeten alleen hopen, dat de planeconomen, die zo grif waren met hun kritiek op de kabinetten uit de jaren dertig, die door onbekwaamheid, conservatisme en wat niet al meer de werkloosheid onvoldoende zouden hebben tegengegaan, hier enige be scheidenheid uit leren. laten vaststellen door derden van een honoreringsrege ling heeft ten aanzien van de struc tuur en de ontwikkeling van het zie kenfondswezen consequenties, die voor deze organisaties onaanvaardbaar zijn. Vermoedelijk gaat, ondanks het, in vergelijking met verleden jaar, beter weer de zwaluwstand achteruit. Om de vraag te beantwoorden of dit vermoeden juist is, wordt een onderzoek op grote schaal in ons land gehouden door de heer Jan Ivangh, Heemskerkerweg 236 te Beverwijk. De heer Ivangh wil gaarne weten hoeveel zwaluwnesten er dit jaar meer (of minder) zijn dan in 1956. Hij mocht op zijn eerder verzoek van be langstellenden reeds vele opgaven ont vangen, maar verzoekt nog even met het zenden van gegevens door te gaan en daarmede niet te stoppen. Hij ziet gaarne vermeld of de opgave de huiszwaluw met witte borst of de boerenzwaluw met rood keeltje betreft. Er zal een actie beginnen om kunst nesten uit te hangen, waarmede in Zwit serland succes is bereikt. Tal van bewoners van nieuwe ver- enigings- of gemeentewoningen in Utrecht hebben van de bouw- en wo- ningdienst te Utrecht bericht ontvan gen, dat ook de huur van hun woning met ingang van 5 augustus verhoogd zal worden. De gemeente Utrecht meent dat 4440 woningen die na 1950 in Utrecht ge bouwd zijn, in aanmerking komen voor een huurverhogong, en wel 3273 woningen met 6 procent tot 10 pro cent, 699 met 15 procent, 388 met 20 en 80 woningen met 25 procent. Deze woningen bevinden zich voor namelijk in de nieuwe wijken. In de circulaire die de gemeente de bewoners heeft toegezonden, wordt medegedeeld, dat de minister van volkshuisvesting en wederopbouw nog geen goedkeuring heeft verleend op deze verhoging. De huurverhoging zal, volgens de bouw- en woningsdienst te Utrecht, op 5 augustus ingaan. Mocht de minister menen, dat het percentage nog te gering is, dan zal, aldus de cir culaire, met terugwerkende kracht van 5 augustus af, als nog een verho ging worden berekend. De gemeente Utrecht kondigt in de ze circulaire voorts een tariefsverho ging van het water aan met 15 cent per week. O Drie Amsterdammers, de 22-jarige zeeman M. S., zijn 26-jarige broer F. S. koopman van beroep en de 29 jarige koopman C. L., zijn wegens po ging tot doodslag, verzet en belemme ring door de politie ingesloten. Het drietal kreeg dinsdagavond in een café ruzie met enkele andere per sonen. De oorzaak was, dat het trio een paard liet grazen op het land van een boer, waarvoor deze geen toestem ming had gegeven. De ruzie ontaardde in een vechtpar tij, die buiten op straat werd voortgezet. Vijf agenten waren nodig om de vechtenden te scheiden. De 26- jarige koopman kon echter niet op houden en vloog op het publiek in. Toen hij door een der agenten werd vastgegrepen, werd hij door zijn mak kers ontzet. De broers grepen stuk ken ijzer van een bakfietst en kwamen hiermee zwaaiend op de agenten, die inmiddels versterkt waren met perso neel van drie radiowagens, af. Pas toen drie agenten waarschuwingsscho ten losten, liet het opstandige drietal zich inrekenen. insectendodende lamp Het modernste en voordeligste insectenbestrijdingsmiddel Geen uitzonderingen bij schorsing investeringsaftrek Minister Hofstra is niet bereid uit zonderingen te maken bij de voorge nomen schorsing van de investerings aftrek. Afgezien nog van de techni sche bezwaren zou door het maken van uitzonderingen een eenvoudige maatregel voor korte duur gemaakt worden tot een ingewikkelde regeling, terwijl ook de schorsing van te gerin ge betekenis voor de bestedingsbeper king zou worden als er uitzonderingen op zouden worden gemaakt. Dit zegt de minister in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot schorsing van de in- vestigingsaftrek. Ingezonden mededeling (adv.) Als U tot dusver zonder resultaat tabletten, poeders enz. gebruikte om van Uw maagklachten af te komen, neem dan nü de frappant werkende RABRO MAAGTABLETTEN. Het grote succes van RABRO is tweeledig. In de eerste plaats is de samenstelling gericht op een veelzijdige werking, zódat zuurbranden en pijnen verdwijnen. Bovendien brengt RABRO een blij vende verbetering. En dat is wel het allerbelangrijkste! RABRO COMPANY N.V. HlJMEGEH HOLLAND 3nfl per 50 tabletten. •UU Ook in grotere of kleinere verpakkingen Verkrijgbaar bij apotheker of drogist De chef-staf van de Indonesische landmacht, generaal-majoor Abdul Harris Nasution, die op het ogenblik een inspectietocht door Noord-Suma- tra en Atjeh maakt, heeft tijdens zijn verblijf in^Medan, verklaard dat er in enkele delen van het land op het ogenblik een beweging bestaat, die ten doel heeft de structuur van de Indo nesische eenheidsstaat te veranderen in een federale structuur. Hij onthul de, dat documenten, betrekking heb bende op de plannen van deze bewe ging, door het leger in beslag waren genomen. De chef-staf wilde echter niet op bijzonderheden ingaan. Een woordvoeder van het leger in Bandung maakte bekend, dat daar en in Djakarta twaalf officieren en bur- bers zijn gearresteerd, die voornemens zouden zijn geweest een actie, gepaard met gewapend geweld, te ondernemen. Of er verband bestaat tussen deze laatste bekendmaking en de opmer king van de chef-staf, is echter in Dja karta nog niet bekend. Op de openbare vergadering van het produktschap vis en visprodukten deelde de voorzitter D. J. van Dijk mede. dat de export van haring naar West-Duits- land teleurstellend is geweest. Van het totale overeengekomen bedrag van 1.129.000 werd tot nu toe slechts haring tot een waarde van ƒ684.000 afgenomen terwijl per 1 augustus een nieuwe tran che van 1 miljoen ter beschikking was gesteld. De voorzitter schreef deze ge ringere afname vooral toe aan de hogere prijs van het Nederlandse produkt en aan het warme weer. Met Rusland werd een contract geslo ten voor de levering van 100.000 vaten, hetgeen een bijzonder mooie hoeveelheid genoemd mag worden, zo zeide de heer Van Dijk verder. Met Oost-Duitsland werd een contract gesloten voor 40.000 vaten, een hoeveelheid die geringer is dan verleden jaar en waardoor de prijs ook minder gunstig is. Verwacht mag worden, dat de propa ganda die in de Verenigde Staten is ge voerd voor de Nederlandse haring thans zijn vruchten zal gaan afwerpen. Bij de behandeling van de begroting 1 bleken verscheidene leden meer gege- In de gisteren gehouden vergadering van het produktschap voor vee en vlees is uitvoerig gesproken over de positie van de varkensmarkt. Het is ondenkbaar, merkte de voor zitter van het produktschap op, dat de regering voor een zich steeds uit breidende varkensstapel een garantie prijs kan handhaven. Een toeneming van de varkensstapel loopt onherroepelijk uit op lage prij zen, of bij een garantieprijs op een algemene reglementering, waarbij aan elke boer een aantal varkens of een aantal fokzeugen zal worden toegewe zen, gebaseerd op de jaren van voor de uitbreiding van de varkensstapel. In dit verband drong de voorzitter aan Koninklijk paar met prinsessen naar Londen H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins der Nederlanden en de Prinsessen Be atrix en Irene zijn gisterochtend per vliegtuig van Soesterberg naar Lon den vertrokken voor een particulier bezoek van enige dagen. Uit een in de winter van 19551956 op verzoek van de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen inge steld onderzoek naar de besteding van de vrije tijd, welk onderzoek door middel van steekproeven is uitge voerd, blijkt dat zes en zestig proeent van de vrije tijd binnenshuis wordt doorgebracht. De arbeiders besteden, aldus een mededeling over het onderzoek de meeste tijd aan ontspanning. Aardschok in Argentinië en Chili Uit Santiago (Chili) en Buenos Aires (Argentinië) is gemeld, dat in het noor den van Chili en in de Argentijnse pro vincies in het gebied van de Cordilleras de Los Andes een krachtige aardschok ls gevoeld. op matiging en betere spreiding van de produktie. De gunstige prijzen voor de vleeswarenvarkens van het ogen blik brengen, volgens hem, het gevaar mee, dat de varkens zwaarder zullen worden aangehouden. Hij waarschuw de tegen het aanhouden van varkens met een geslacht gewicht boven 100 kg. en noemde de vooruitzichten van de spekexport somber. De overstromingen, die sinds 19 juli de provincies Sjantoeng en Kiangsoe in communistisch China teisterden, hebben aan circa 1.000 mensen het leven gekost. Gebieden met een totaaloppervlakte van 1.400.000 ha kwamen onder water te staan en 1 miljoen mensen werden dakloos. De overstromingen zijn veroorzaakt door regenval, die in deze periode vier maal zo groot is geweest als normaal. Het bestuur van de buurtvereni ging Slotervaart te Amsterdam heeft een telegram gezonden aan de Eerste Kamer, naar aanleiding van de aan zegging van 23 tot 25 procent huur verhoging voor dure nieuwe wonin gen, die veelal nog niet geheel zijn ingericht. Verzocht wordt deze verho ging te doen intrekken. Volgens een bericht uit Medan heeft ■het comité voor het verkrijgen van autonomie voor Oost-Sumatra een re- sotutie aangenomen, welke het karak ter draagt van een ultimatum, waarin van de centrale regering wordt ge- eist dat binnen een maand autonomie aan Oost-Sumatra zal worden ver leend. Indien deze éis niet wordt in gewilligd, stelt het comité' zich niet verantwoordelijk voor de gevolgen, welke daaruit kunnen voortvloeien. In de resolutie wordt opgemerkt, dat de centrale regering kennelijk al leen maar een autonome status toe kent aan gebieden die hun toevlucht nemen tot machtsmiddelen of gebie den, die de regering voor een voldon gen feit stellen. vens te wensen over de taakverdeling vah het personeel van het produktschap, alsmede over namen en salarissen van dit personeel. De heer B. Krab, spreken de namens de groot- en kleinhandel en de verwerkende industrie, vond het op de begroting vorkomende bedrag van 1.227.090 gulden, waarvan 850.000 gulden bestemd is voor salarissen en sociale las ten, bijzonder hoog. Hij was van oordeel dat de verstrekte toelichting hierop niet voldoende was. Hij meende de verant woordelijkheid voor deze begroting dan ook niet te kunnen aanvaarden. Na een langdurige discussie werd tenslotte over eengekomen dat, aangezien de ter tafel liggende begroting reeds voor 1 augustus moet zijn ingediend, de door sommige le den verlangde toelichting eerst bij de begroting voor 1958 zou worden ver strekt. De begroting voor 1957 werd hier op met algemene stemmen goedgekeurd. In Oost-Duitsland, in het gebied van het Ertsgebergte, zijn door zware regen val verscheidene rivieren buiten de oe vers getreden. Vooral de stad Pirna en omgeving hebben volgens het Oostduitse ministerie van binnenlandse zaken veel van het water te lijden. De telefoonver bindingen met deze stad zijn verbroken. De spoorlijnen tussen Dresden en Bad Schandau en tussen Pirna en Gottleuba zijn voor het verkeer gesloten. Van per soonlijke ongelukken is geen melding ge maakt. Ook in Oostenrijk zijn vele riviertjes buiten de oevers getreden. Grote gebie den in de provincies Opper-Oostenrijk en Salzburg lopen gevaar te worden overstroomd. Het dorp Hammern bij de grens met Tsjecho-Slowakije is geheel door het water ingesloten. Surinaamse arbeiders naar Nederland? Uit Nederland is te Paramaribo aange komen mr. K. J. Niekoop van de Amster damse Droogdok Maatschappij voor het werven van een 200-tal ongeschoolde ar beiders, die in Nederland te werk gesteld zullen worden bij deze maatschappij. Voor dit doel zijn onderhandelingen ge voerd met het departement van sociale zaken. Het ligt in de bedoeling, dat de arbeiders eventueel een contract voor twee jaar zullen krijgen. (Ingezonden mededeling adv.) Werkloosheid niet ernstig in West-Duitsland Het per einde juni j.l. in West-Duits land vastgestelde aantal van ongeveer 450.000 werklozen kan naar de mening van het Westduitse bureau voor arbeids bemiddeling wórden beschouwd ais een bewijs, dat de werkloosheid in West- Duitsland thans, algemeen gezien, geen probleem meer vormt. Gemeten aan het aantal personen, dat deelneemt aan het arbeidsproces betekent het genoemde aantal, dat er geen ernstig te nemen werkloosheid in West-Duitsland meer bestaat. Einde juni bedroeg het aantal werknemers ongeveer 18,9 miljoen. Ingezonden mededeling (adv.) ROLF1LM Op de komende najaarsbeurs te Utrecht zal een nieuwe afdeling worden geïntroduceerd. Ruim 2000 vierk. meter van de parterre van de Vredenburggebouwen zal namelijk beschikbaar komen voor een expositie van voedings- en ge notmiddelen. Een aantal Neder landse fabrikanten heeft zich reeds voor deelneming gemeld. Behalve produkten van Nederlandse oor sprong, zullen hier ook buiten landse waren te zien zijn. De afdeling zal de volgende artikel- groepen omvatten: koffie, thee, spece rijen, tabak, sigaren en sigaretten, li monades, bier en wijnen, groenten en fruit (zowel vers als geconserveerd), vis- en vleesconserven, chocolaterie en suikerwerken, koek en banket. Daarnaast zal ook een overzicht worden geboden van moderne materi alen voor winkelinrichting en -betim mering, koel- en diepvriesapparatuur, verkoopautomaten en groenten- en vleessnijmachines. VERVOER Op het Croeselaanterrein zal verder een plaats worden ingeruimd voor een internationale expositie van containers (laadkisten) en spoorwegwagons. Voor expositie en daaraan verbon den demonstraties zullen zeven spoor wegemplacementen worden aangelegd en twintig goederenwagons worden opgesteld. In de Juliana- en Margriethal zal als onderdeel van de elektrobeurs een keur van elektro-teclinische huishou delijke artikelen te zien zijn. Impor teurs van merkprodukten die tot nu toe nog niet op de Jaarbeurs waren vertegenwoordigd zullen ditmaal deel nemen. SPEELGOED Met het oog op feestdagen in het ko mende seizoen zullen de exposanten van speelgoed, lederwaren, bijouterie- en, uurwerken, kunstnijverheidsarti- kelen en textielwaren met uitgebreide collecties verschijnen. De Daily Telegraph verneemt van een speciale correspondent te Beroet, dat de Shell en de British Petroleum, die geza menlijk de consolidated te Haifa exploi teert, onder druk van de Arabische lan den besloten hebben haar operaties in Israël te staken. Volgens het blad hadden de beide maatschappijen zich terug moeten trek ken om haar oliebelangen in de Arabi sche landen te beschermen. De op deze maatschappijen uitgeoefende druk ging voornamelijk van Saoedi-Arabië uit. De Daily Telegraph meldt voorts, dat de regering van Israël de Engelse rege ring heeft verzocht haar invloed te ge bruiken om de beide oliemaatschappijen te bewegen van haar besluit terug te ko men. De hoofdkantoren van de Shell en de British Petroleum te Londen weigerden nader commentaar op dit bericht. In Rabat is meegedeeld, dat er tussen Marokko en Nederland 'n overeenkomst is gesloten, waardoor onderdanen van beide landen met in gang van heden geen visa meer be hoeven voor toeristische en zaken reizen in beide landen, die niet lan ger dan 3 maanden duren. 9 Perzië zal binnenkort twee olie tankschepen van elk 32.000 ton, ge bouwd in Nederland, ontvangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3