J EERSTE KAMER ACCEPTEERDE HUURVOORSTELLEN 56-8 Verhoging Engeland stuurt halve leger naar huis Naar Oman WAT IS DE OPDRACHT VAN ZAMORSKI? Engeland beschuldigd van tegenwerking „Brigitte Toft" in Haifa aangekomen PROJ ES1ANTS-CHRISTEL1JK DAGBLAD VOOR ZEELAND Antirevolutionairen stemden tegen> behalve prof, Diepenhorst Laatste bemanningslid Neutronoverleden Tegen eind 1962 Student uit de V.S. gevangen in Indonesië Kwestie Oman voot V eiligheidsf aad Perwoechin krijgt nieuwe functie Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: by geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Djjkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3762 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Donderdag 25 juli 1957 MINISTER ALGERA IN ZEELAND (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.52 u., onder 20.40 u. Maan op 4.09 u., onder 19.44 u. Hoogwater vrijdag 26 juli: Vlissingen: 0.54 u. 1.89 m., 13.16 u. 1.97 m. Terneuzen: 1.20 u. 2.05 m., 13.45 u, 2.12 m. Wemeldingeo 2.32 u. 1.73 m., 15.02 u. 1.74 m- Zierikzee: 2.20 u. 1.48 m., 14.48 u. 1.48 m. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteravond met een ruime meerderheid de huurvoorstellen van de regering geaccepteerd. De huurverhoging met 25 procent werd aangenomen met 568 stemmen. Tegen waren slechts de antirevolutionairen (behalve prof. Diepenhorst) en de com munisten. Het voorstel om de helft van deze verhoging tijdelijk te blokkeren werd aanvaard met 4024 stemmen. Tegen stemden de A.R. (uitgezonderd prof. Diepenhorst), C.H., V.V.D., C.P.N. en de heren Regout en Van Meeuwen (Kath. v.). Een motie van prof. Hellema (A.R.) om de huurverhoging voor dure nieuwe woningen te beperken tot wat strikt noodzakelijk is, werd z.h.s. aangenomen. Alle constructieve fracties, behalve de S.G.P., had den deze motie ondertekend. Zij was dusdanig geformuleerd, dat minister Witte daarin een onderstreping van zijn beleid zag. Oplossing Prof. Diepenhorst was dus de enige antirevolutionair, die de regering tot het einde toe bleef steunen. Hij zeide in een korte verklaring, dat de prin cipiële onhoudbaarheid van de wets ontwerpen niet was aangetoond. Een andere oplossing voor het huurvraag- stuk is naar zijn mening politiek niet mogelijk. De verantwoordelijkheid voor de verwerping van deze voor stellen durfde prof. Diepenhorst niet te dragen. Juist deze ontwerpen be tekenen een begin van een oplossing van het huurvraagstuk op langere ter mijn, zo verklaarde hij. Deze verklaring paste geheel in 't betoog, dat door de A.R. woordvoer der prof. Hellema in eerste instan tie was gehouden. Deze had immers verklaard dit kabinet-op:brede-basis te willen steunen en geen der mi nisters onaangenaam te willen zijn. Men kan niet anders zeggen, dan dat het gehele debat in de Eerste Kamer op een uiterst welwillende toon is gevoerd. Maar dat neemt toch niet weg, dat iedereen die te gen deze wetsontwerpen stemde zijn stem tegen het kabinet uitbracht. Aftreden De ministers Drees en Witte hebben nl. dui delijk verklaard dat het kabinet zal aftreden als een der wets ontwerpen ver worpen werd. Het huurdebat was daarom heel wat plezieriger dan destijds in de Tweede Ka mer, omdat het vraagstuk van de morele bin ding aan het ka binetscompro mis geen enkele rol speelde. De Eerste Kamer staat geheel vrij tegenover af spraken die tijdens de kabinetsforma tie zijn gemaakt. Minister Drees wees daarop met grote nadruk. Maar daar aan voegde hij met even grote nadruk aan toe, dat de ministers wel aan het regeringsprogram zijn gebonden. Zij konden dan ook niet anders dan juist met deze wetsontwerpen komen. Minister-president Drees vond het onbegrijpelijk dat er nog Eerste Ka merleden waren, die socialistische trekken in het blokkeringsvoorstel ontdekken. Maar deze blokkeringsge- dachte kwam ook voor in het rege ringsprogram van prof. De Gaay Fort man toen deze probeerde een kabinet zonder socialisten te vormen, ao zeide dr. Drees. Nieuwe woningen Minister Witte had niet de indruk, dat het gemeentebestuur van Amster dam te hoge huurverhogingen voor nieuwe woningen heeft voorgesteld. Bij het huurdebat in de Tweede Ka mer heeft hij reeds verklaard, dat de woningen die gebouwd zijn met de financieringsregeling 1950 zullen wor den getoetst aan de huren van de wo ningen die zijn gebouwd met de fi nancieringsregeling 1948. Daar is geen .bezwaar tegen gemaakt. Op grond van deze algemene richtlijn kunnen de ge meentebesturen handelen. Maar de uiteindelijke beslissing over de huur voorstellen wordt door de minister van bouwnijverheid genomen. Minister Witte moet deze definitieve beslissing nog nemen. Blijkt dat de gemeenten verschillende maatstaven hebben aan genomen, dan zal deze bewindsman Minister Witte had tegen dit voor stel geen bezwaar, mits hij het zo mocht verstaan, dat het voor vele be woners van nieuwe woningen bijzon der moeilijk is een nóg hogere huur te betalen. Dat is dan een fraaie inter pretatie van het woord „onmogelijk". THoVkering Het blokkerings voorstel ontmoet te dus de meeste tegenstand. Voor zover deze tegen-- stand van princi piële aard was, viel daar niet veel aan te doen. De A.R.-fractie had slechts zakelijke bezwaren. Prof. Zijlstra trachtte nog zijn partijge noten over de streep te trekken, maar het lukte hem niet. Als men een huurverhoging van 25 pet. uit econo mische overwegingen te veel vindt, PROF. HELLEMA Motie aanvaard DE BILT MELDT: Enige regen Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk wat regen. Zwakke of matige wind, hoofdzakelijk tussen west en noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. niet aarzelen een nadere algemene richtlijn uit te vaardigen. Na de huurverhoging van 25 pet. zal het huurpeil van oude woningen zijn opgetrokken tot een indexpeil van 185. In de grote gemeenten staat het huurpeil voor nieuwe woningen echter op 176. Daar moeten de nieu we woningen dus tot Kei peil van de oude woningen worden opgetrok ken. Dit probleem zal waarschijnlijk het meest in de hoofdstad spelen. De voorlopige huren zullen echter be taald moeten worden, tot de defini tieve huur is vastgesteld. Motie-Hellema Deze redenering ontmoette bij de Kamer veel begrip. Het resultaat was dan ook een vrij tamme, doch niet on nodige motie. In deze motie-HelIema sprak de Eerste Kamer als haar oor deel uit, dat „de bewoners van dure nieuwe woningen op goede gronden hebben geleefd in de verwachting, dat de huurverhoging van 1 augustus 1957 niet voor hen zou gelden en dat het voor zeer vele bewoners van dure nieuwe woningen onmogelijk is een nóg hogere huur te betalen. Daarom werd de regering verzocht nauwlet tend toe te zien, dat een eventuele verhoging van de huur van de nieu we woningwetwoningen in elk geval beperkt wordt tot wat strikt noodza kelijk is ten einde een evenwichtige verhouding tot de huren van de oudere woningen tot stand te brengen". Geen inkrimping Koreaanse strijdkrachten 1 De Zuidkoreaanse ambassadeur te Washington, Joe Tsjari Jang, heeft verklaard, dat president Syngman Rhee een Amerikaans voorstel tot aanzienlijke inkrimping van de Zuid koreaanse strijdkrachten van de hand heeft gewezen. Zuid-Korea heeft op het ogenblik 700.000 man onder de wapenen. PROF. DIEPENHORST moet men tenslotte toch kunnen in stemmen met de blokkering, zo zeide hij. Want dan worden de economische bezwaren althans voor de helft be perkt. Dit alles mocht niet baten. De A.R. bleef in grote meerderheid tegen de blokkering. De minister van economische zaken was het niet met zijn partijgenoot prof. Hellema eens, dat een huurverhoging van 25 P«t. economisch niet te dragen zou zijn. Waarom zou een huurverho ging van 12% pet. wel te dragen zijn en van 25 pet. niet? Het verschil in dit precentage is daarvoor te klein. Het is de ontwikkeling van de ruil voet en de arbeidsproduktiviteit, die beslist of deze huurverhoging te dra gen is. Als dat niet lukt, dan zullen de bestedingen in 1958 nog meer be perkt moeten worden. Maar het is be ter om de kans het huurvraagstuk in beginsel op te lossen (door deze huur verhoging te aanvaarden) dan om de kans te laten voorbijgaan. Toen tenslotte na de lange principi ële en staatsrechtelijke debatten het resultaat van de eindstemmingen be kend was, zag men de ministers op gelucht adem halen. Zij hebben de huurdebatten overleefd en vele Ka merleden wensten hen daarmede van harte geluk. Premier Boelganin van de Sowjet- Unie heeft in zijn antwoord op de brief van premier Macmillan van Groot-Brittannië de suggestie gedaan dat- de regeringen van de Europese landen en de V.S. zich de verplich ting opleggen om militaire en econo mische hulp te weigeren aan de lan den die de vrede in Europa verstoren. Boelganin beweert in zijn antwoord dat bepaalde westelijke mogendheden en de regering van West-Duitsland overeengekomen zijn om de subcom missie voor ontwapening van de V.N. te misbruiken met het doel steun te verlenen aan verkiezingsmanipulaties Engeland zal tegen eind 1962 het leger hebben ingekrompen van 370.000 man tot 170.000 a 160.000. Ook de keur regimenten zullen in aantal worden beperkt. In 1960 zal de eerste fase van de inkrimping voltooid zijn. De Britse regering heeft bekendge maakt, dat zij de officieren en man schappen, die als een gevolg van de inkrimping vervroegd met groot ver lof zullen gaan, een belastingvrij be drag ineens zal uitkeren. Dit bedrag zal variëren van 1.250 pond (ongeveer dertienduizend gulden) tot zesduizend pond (ruim zestigduizend gulden). Ook zullen de betrokkenen recht op pensioen kunnen laten gelden voor zo ver zij minstens tien jaar in dienst zijn geweest. Normaal zouden zij pas na een diensttijd van twintig jaar pen sioengerechtigd zjjn. Men verwacht, dat er vijf- tot ze venduizend officieren en een even groot aantal manschappen naar huis zullen worden gestuurd. Naar de Britse marine heeft mee gedeeld, zullen de kuststrijdkrachten teerden verminderd tot een kleine eenheid in actieve dienst, die zal be staan uit twee patrouilleboten die voor opleiding en proeven met nieuwe en verbeterde wapens zullen worden ge bruikt. De rest van genoemde strijd krachten zal gedeeltelijk in reserve worden gehouden met het oog op de Britse verplichtingen tegenover de NAVO. De overigen zullen naar huis worden gestuurd. Mej. D. J. KLEIN KLOUWENBERG Bij de K.L.M. is gistermiddag be richt ontvangen uit Biak, dat daar in het hospitaal is overleden mej. D. J. Klein Klouwenberg, de stewardess van de „Neutron". Zoals gemeld zijn de ouders van mej. Klein Klouwen berg vorige week naar Biak gevlogen. Zij waren daar zaterdag j.I. aan gekomen. Met de Super constellation „Mes- son" is gisteren de heer H. C. Moulijn, operations manager van het route- bedrijf Azië en Australië van de K.L.M., uit Biak op Schiphol aange-, komen. De heer Moulijn verbleef in Kara chi toen de „Neutron" in zee stortte en was de eerste K.L.M.-official die na de ramp in Biak aankwam. Hij vertelde, dat het onderzoek naar deze vlieramp nog in volle gang is. Op 'n vliegveld in Nairobi wach ten Britse troepen naast een groot „Beverly"-transportvliegtuig, ge reed om eventueel naar Oman te vertrekken, indien hun hulp daar vereist is. Voor het zover is, moet er echter „gewacht" worden en dan blijkt een theeketel een pri ma zetel op te leveren De enorme afmetingen van het vliegtuig komen goed tot hun recht in vergelijk met de drie- tons vrachtwagen, die er naast staat. Lucien Zamorski is een Amerikaans student in talen, die in 1953 met een groep van tien studenten uit de V.S. door bemiddeling van de Ford foun dation naar Indonesië ging voor een studie op Ambon, Djakarta, Medan, weer in Djakarta en daarna weer terug naar Ternate. Deze Zamorski, die woensdag op Schiphol wachtte op doorverbin ding naar New York, vertelde, dat hij twee maan den in Indonesië in gevangenschap is gehouden, zonder formeel in staat van beschuldiging te zijn gesteld. Enkele dagen geleden werd hij door de Indonesische autoriteiten aan de Amerikaanse am bassade afgeleverd, met de boodschap, dat Zamors ki binnen 72 uur Indonesië moest verlaten. Medicijnen Zamorski vertelde een lang verhaal. „In 1953 liet ik van gespaard geld medicijnen komen voor de be volking, want er was op Ternate toendertijd totaal geen medische hulp. In die tijd heb ik zeker 5000 mensen geholpen, ja zelfs heb ik injecties gegeven en verscheidene operaties verricht, waarvoor ik drie maanden in de leer was geweest bij een Euro pese arts. In mei van dit jaar werd ik plotseling wegge haald door twaalf leden van militaire politie. Men had orders uit Makassar gekregen om mij en mijn Chinese vriend, te arresteren. En mijn vriend zit nu nog gevangen in Djakarta. Niemand wist waarom ik in hechtenis was ge nomen. Wel was er twee dagen eerder een artikel gepubliceerd onder de kóp: „Wat is de opdracht van Zamorski?", waarin werd gesuggereerd, dat ik met behulp van een rubberboot contact zou hebben gehad met Nederlandse onderzeeboten buiten de kust. Daarbij zou ik wapens voor de opstandelingen in ontvangst hebben genomen". Volgens Zamorski heeft kolonel Sukandro, chef van de militaire inlichtingendienst in Djakarte te gen hem gezegd, dat overste Ventje Semoeal ach ter deze arrestatie heeft gezeten. „Vermoedelijk omdat hij vreesde, dat ik te veel wist van een af faire, waarbij miljoenen dollars en vele Chinese agenten betrokken zijn, en mij daarom uit de buurt wilde hebben". Zamorski ontkende ten stelligste iets met spionage te maken gehad te hebben. Zamorski ging door: „37 dagen hebben mijn vriend en ik in de barakken van de militaire po litie op Ternate gevangen gezeten, zonder dat wij ondervraagd werden. Ik slaagde erin via lekken in de bewaking telegrammen te sturen naar de am bassadeur in Djakarta. Vervolgens belandde ik via Makassar in Djakarta. Ik mocht geen contact heb ben met de ambassadeur, die toen vier protestnota's verzond. Alle zonder succes. Het leger is machtiger dan buitenlandse zaken. Ik werd drie dagen verhoord en men probeerde het gesprek in de richting van spionage te leiden, om tenminste een motief te krijgen voor mijn ge vangenhouding. Alles liep op niets uit. State Departement Ik kwam in een andere gevangenis terecht waar officieren waren ondergebracht. Weer zag ik kans telegrammen naar buiten te smokkelen, onder meer naar het State Department. Daar heeft men ver klaard, dat er maatregelen genomen zouden wor den, wanneer ik niet direkt werd vrijgelaten". Tenslotte zei Zamorski op de vraag of hij nog terug wilde naar Indonesië: „O nee, als ik geen Amerikaan was geweest, dan zou ik een tweede Jungschlaeger geworden zijn. Ik ben één van de eerste voorbeelden van recht onder Soekarno's ge leide democratie". in West-Duitsland. Hij beschuldigt de Britse regering ervan, dat zij de voor- raadvorming en vervolmaking van de meest destructieve wapens toestaat onder de dekmantel dat zij ontwape ningsbesprekingen voert. Boelganin zegt, dat Engeland en zijn bondgenoten telkens als de Sowjet- Unie op de ontwapeningsbesprekingen een stap voorwaarts doet, „een stap achterwaarts doen en daarmee hun eigen voorstellen laten vallen", vol gens hem verbindt Groot-Brittannië de ontwapening met ingewikkelde problemen, zoals de hereniging van Duitsland en dit kan de ontwape ningskwestie alleen maar ingewikkel der maken. Boelganin merkt op, dat het, naast een akkoord over een Europees veilig heidsverdrag, wellicht verstandig kan zijn om te overwegen of de Europesa landen en de V.S. zich niet gezamen lijk moeten verplichten om geen mi litaire of economische hulp te ver strekken aan elke staat die de vrede in Europa verstoort. De regering van de Sowjet-Unie is bereid "opnieuw besprekingen te be ginnen over de Britse suggesties voor een overeenkomst inzake de sterkte van de strijdkrachten, die zich aan de west- en oostzijde van de scheidings lijn in Duitsland bevinden. Hij dringt voorts aan op een over eenkomst tussen het westen en oos ten om geen kernwapens te distri bueren op het grondgebied van da Europese landen. West-Duitsland mag in de eerste plaats geen wapens heb ben, aldus Boelganin. Tenslotte verklaart de Russische premier, dat de tendentieuze strek king en soms de vijandigheid van da uitzendingen van de B.B.C. de ver ontwaardiging opwekken van de Rus sische luisteraars. Reactie De brief van Boelganin heeft te leurstelling gewekt in officiële Britse kringen. Men vindt dat de inhoud weinig vooruitzichten biedt op nauwe re betrekkingen tussen Groot-Brittan nië en de Sowjet-Unie. In Arabische diplomatieke kringen te Beiroet is gezegd dat de kwestie- Oman mogelijk spoedig voor de Vei ligheidsraad gebracht zal worden, van wege de „Britse interventie". Tussen het secretariaat van de Arabische Liga en de ledenlanden zou reeds overleg over een beroep op internationale in stanties worden gepleegd. Vliegtuigen van de Britse lucht macht hebben woensdag een fort te Ikzi, ongeveer 80 km ten zuiden van Nizwa gelegen, bestookt. Zij maakten 12 vluchten en veroorzaakten grote schade. Boven Nizwa zijn opnieuw pam fletten uitgeworpen, waarin het ulti matum wordt gesteld dat de rebellen zich binnen 48 uur moeten overgeven. Het ultimatum loopt donderdag af. Vandaag zal de Britse luchtmacht nieuwe aanvalsvluchten maken. Bij decreet van het presidium van de Opperste Sowjet is het directoraat- generaal voor de economische betrek kingen met de volksdemocratieën om gezet in een staatscommissie voor de economische betrekkingen met het buitenland. Michail Perwoechin is tot voorzitter van deze commissie be noemd, na ontheven te zijn van zijn post van minister der middelzware machinebouwindustrie. Het Deense vrachtschip „Brigitte Toft" is woensdag in Haifa aangeko men na het Suezkanaal te zijn door gevaren. De lading van het schip is voor Israël bestemd. De „Brigitte Toft" is het eerste schip dat sedert de Brits-Franse actie tegen Egypte door het kanaal naar Israël is gevaren en de bestemming niet ge heim gehouden heeft, in tegenstelling tot andere schepen die eveneens door het kanaal zijn gegaan maar niet heb ben bekendgemaakt, dat zij Israëli sche havens zouden aandoen. De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, heeft Israël mee gedeeld, dat hij bij Egypte zal infor meren naar de arrestatie van Eylon. Burgemeester Van Hall hervat werkzaamheden De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, is zover hersteld, dat hij maandag 5 augustus a.s. zijn werkzaamheden gedeeltelijk zal her vatten.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1