ENGELAND ZAL INGRIJPEN INDIEN NODIG Mendes-France wil gesprek met Marokko en Tunesië RUSSISCHE RESOLUTIE VERWORPEN Aanvaarding huurvoorstel waarschijnlijk Strooibiljetten over Oman TOUR DE V.N. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ZEEUWEN IN DE VIERDAAGSE Binnen twee dagen moet gebied ontruimd zijn Nieuw voorstel inzake Algerije Protest tegen aanhouding van Rafi Eylon Als een dier,,. Sociale raad van V.N. Zeiljacht in moeilijkheden Eerste Kamer over huurverhoging VIERDAAGSE 1957 Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe* Tel. (01100) 2438: bü geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg; Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per nj.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad (Zie pag. 2) r 13e Jaargang No. 3761 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Woensdag 2 4juli 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.51 u., onder 20.41 u. Maan op 2.56 u., onder 19.03 u. Hoogwater donderdag 25 juli: Vlissingen: 0.03 u. 1.65 m., 12.29 u. 1.76 m. Terneuzen: 0.28 u. 1.81 m., 12.59 u. 1.92 m. Wemeldinge: 1.35 u. 1.60 m., 14.09 u. 1.67 m. Zierikzee: 1.20 u. 1.37 m., 13.53 u. 1.42 m. De ROYAL AIR FORCE heeft boven een gebied van 160 kilome ter rondom de plaats Nizwa in Oman strooibiljetten uitgegooid, waarin de bevolking wordt ge waarschuwd binnen twee dagen 't gebied te ontruimen. Er stond voorts in het ultimatum, dat de R.A.F. vandaag een demonstratie van haar kracht zal geven, wan neer aan de waarschuwing geen aandacht was geschonken. De Britse minister van buitenlandse zaken Lloyd, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse mi litaire autoriteiten in Oman de vrij heid hebben gekregen „een beperkte Interventie" uit te voeren. Twee transportvliegtuigen van de R.A.F. met honderd man aan boord hebben gistermorgen Nairobi verlaten om naar Sjarjah te gaan, aan de Per zische Golf. Een derde Brits fregat heeft zich voor de kust van Moeskat bij de andere schepen gevoegd, die daar reeds lagen. Thans is komen vast te staan, dat de Engelse regering vast van plan is, zo nodig in te grijpen. Linkse socia listen hebben maandagavond ver klaard, dat Groot-Brittannië door an dermaal militair in te grijpen de ver zoeningspoging van de laatste maan den, waardoor het weer invloed in de Arabische wereld heeft teruggekregen, ongedaan zal maken. In een eerste Russisch commentaar heeft radio-Moskou verklaard, dat stamleden in Oman een „bevrijdings oorlog tegen het Britse imperialisme en zijn agenten voeren". Na het wieleravontuur dat „Tour de France" heet, rijdt er in ons land ook een „tour" rond, n.l. de „Tour de V.N.", een fietstocht voor jongens. Niet zozeer de snelheid komt er hier op aan als wel het algemeen gedrag, met als aan moediging op het einde een spur tje. De rechter foto toont een deel van de „karavaan" onderweg; de linker foto toont de renners, na dat zij na de strijd de zorg voor de komende nacht op ztcli nemen: hun .persoonlijke zaken en de de kens gaan n.l. per speciale auto vooruit naar de overnachtings plaats, waar de renners dan mét bekwame spoed hun wolletje kun nen inrichten. 0 De hittegolf in het oostelijke deel van de V.S. heeft tot dusverre aan minstens 43 mensen het leven gekost, van wie het merendeel door verdrinking om het le ven kwam. Oud-premier Mendes-France ver zoekt de regering, in de vorm van een ontwerp-resolutie die hij in de Na tionale Vergadering zal indienen, een conferentie met Tunesië en Marokko te beleggen voor het bespreken van de bestaande kwesties tussen Frank rijk en de landen van Noord-Afrika. Op deze conferentie zou de basis moe ten worden gelegd voor een „Frans- Noordafrikaanse gemeenschap". Op deze wijze kan het gevaar van een„in- ternationalisering van het Algerijnse vraagstuk" worden bezworen, aldus de oud-premier. Mendes-France is van oordeel, dat men ten aanzien van Noord-Afrika 'n „stoutmoedige politiek moet voeren, die leidt tot een federatief stelsel". Dit is voor de eerste maal, dat Men des-France met een plan voor een nieuwe benadering van het Algerijnse vraagstuk komt. Tot dusver had hij alleen aangedrongen op een verande- De Israëlische vertegenwoordiger bij de V.N. heeft opdracht te prote steren tegen de arrestatie van de Is raëlische zeeman Rafi Eylon door de Egyptische autoriteiten. Eylon was op varende van het Deense vrachtschip „Birgitte Toft". Hij is in Suez van boord gehaald. De Deense reders van het 2355 ton metende schip hebben het Deense mi nisterie van buitenlandse zaken ver zocht krachtig bij Egypte te proteste ren tegen de aanhouding van Eylon. 0 Het Britse Lagerhuis heeft dins dagavond een motie van Labour met 322 tegen 262 stemmen verworpen. In de motie werd kritiek uitgeoefend op de ontwapepingspolitiek van de regering. DE BILT MELDT: Weinig verandering Veel bewolking met voornamelijk in het noorden van het land enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. De zelfde temperaturen of iets hoger. ring van methode bij de oplossing van het probleem. Zoals bekend trad hij indertijd wegens een meningsverschil aangaande de Algerijnse kwestie uit de regering van de socialist Guy Mol- let. 0 In Transvaal en Noord-Natal zijn 7000 naturellen uit mijnstreken ge troffen door een ziekte, die sterk op Aziatische griep lijkt. In Kartoem in Soedan zijn ruim 2000 gevallen van griep geconstateerd. Ingezonden mededeling (adv.) Een Grieks-Cyprische pries- ter, die op grond van bepalin- v gen van de -noodtoestand op Cyprus, is aangehouden, heeft zich tot de plaatselijke afdeling van de dierenbescherming ge wend om een onderzoek, daar „alle andere organisaties zijn rechten als menselijk wezen hebben miskend". Het nationalistisch Griekse f blad „Ethnos" publiceerde dins- dag de inhoud van een open brief aan de dierenbescherming waarin de priester betoogde dat hij al meer dan een jaar in voorlopige hechtenis zat en dat hij geen doktersbehandeling ge- f noot voor de in deze tijd ont- stane reumatiek in zijn arm. „Ik doe een beroep op u als in- f stelling die zich ontfermt over vierpotige schepsels. Beschouw T mij alstublieft alsJeen dier en troost me wat". I>£v> cefcu o$«s In de sociale commissie van de eco nomische en sociale raad van de Ver enigde Naties, die in Genève bijeen is, is dinsdag een Russische ontwerp resolutie, waarin wordt aangedrongen op het staken van de kernproeven, met II tegen 6 stemmen bij I onthou ding verworpen. Voor de ontwerpresolutie stemden Polen, Rusland, Zuid-Slavië, Egypte, Finland en Indonesië. Tegen stemden Pakistan, Groot-Brittannië, de Ver. Staten, Argentinië, Brazilië, Canada, China, de Dominicaanse republiek, Frankrijk, Griekenland en Nederland. Mexico onthield zich van stemming. In de Russische ontwerpresolutie werd erop aangedrongen, dat de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en de Sowj et-Unie onmiddellijk een over eenkomst zullen sluiten over de de finitieve of tijdelijke staking van de kernproeven, die gelijktijdig moet ge schieden, zonder er op te letten of er al dan niet een algemene overeen komst over het kernwapenprobleem tot stand is gekomen. Volgens Selwyn Lloyd zou 'n over eenkomst over een onmiddellijk ver bod van het gebruik van kernwapens het papier waarop zij geschreven was niet waard zijn. Geen der partijen zou geloven, dat in het uiterste geval de ander de in zijn bezit zijnde wapens niet zou gebruiken. Lloyd zei voorts, zich niet te kun nen verenigen met de opvatting, dat De „Fiducia" vlot De kustvaarder „Fiducia", die zon dag aan de Engelse oostkust aan de grond is gelopen, is thans vlot geko men. De Nederlandse sleepboot 'Maas' zal de „Fiducia" die een defecte stuur inrichting heeft, naar de Engelse ha ven Boston slepen. De rijkspolitie te water heeft gis teravond het aan de Amerikaan Wil liam Goldman toebehorende zeiljacht „Amadeus", dat op de Noordzee bij Ameland in moeilijkheden verkeerde en lek was geslagen, de haven van Harlingen binnengesleept. De heer Goldman was met zijn Deense echtge note uit de Deense haven Humelebalk vertrokken met als bestemming een havenplaats in Engeland. Ten noord-westen van Ameland kwam het houten tweemast-zeiljacht echter in ernstige moeilijkheden, toen het bij windkracht zeven en een zeer ruwe zee te dicht bij het Bornrif, een zandplaat bij Ameland, geraakte. Tandartsen akkoord met arbitrage-regeling De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde kan zich verenigen met de door de minis ter van sociale zaken en volksgezond heid enkele dagen geleden voorgestel de arbitrage-regeling inzake de hono rering van de tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzekerden. Eén voorbehoud is nog gemaakt ten aanzien van de betalingsregeling ge durende de periode, dat het bindend advies wordt voorbereid. Het gaat hier om een voorschotregeling, totdat de honorering van de tandarts op basis van het bindend advies definitief kan worden verrekend. 0 Koning saoed van Saoedi-Arabië is dinsdag per vliegtuig te Addis Abeba aangekomen, waar hij op het vlieg veld doot keizer Haile Selassie werd begroet. kernwapens verboden moeten worden, terwijl conventionele wapens in grote hoeveelheden zouden blijven bestaan. Hij zag moreel geen verschil tussen het zenden van 1000 bommenwerpers om een stad met zeer onplofbare stof fen te verwoesten en het zenden van een toestel met een waterstofbom. De wereld zou met conventionele wapens evengoed verwoest kunnen worden als met kernwapens. De Londense „Times" zegt dat de westelijke ontwapeningsvoorstellen 't gevaar scheppen dat het bereiken van een stopzetting der proeven met kern wapens door te veel voorwaarden wordt belemmerd en dat daardoor an dere landen mee gaan doen aan de kernwapenwedloop. Het blad noemt 't verlangen van het westen om aan een opschorting der proeven een overeen komst over het stopzetten van de pro- duktie van kernwapens te verbinden alsmede een akkoord aangaande be- permk van conventionele wapens wel logisch, maar vraagt zich af of het leggen van verband met ontwapening op conventioneel terrein werkelijk noodzakelijk is in het licht van bo vengenoemd gevaar. (Van onze parlementaire redacteur) HET ZIET ER NAAR UIT dat ook de Eerste Kamer de voorstellen van de regering zal aanvaarden om de huren met 25 procent te ver hogen. De helft van deze huurverhoging zal dan geblokkeerd worden. De socialisten en de overgrote meerderheid van de K.V.P. hebben gisteren verklaard voor deze ontwerpen te zullen stemmen. De andere fracties zullen tegen deze wetsvoorstellen stemmen. Bij de A.R. is één uitzondering, nl. prof. Diepenhorst. Een belangrijk punt in dit debat is de huurverhoging voor woningen, die na de oorlog zijn gebouwd. Het komt voor door de beschikking, die minister Witte heeft uitgevaardigd, dat zelfs woningen, die in 1955 zijn klaar geko men, nog een huurverhoging van 23 pet. zullen ondergaan. Prof. Hellema (A.R.) heeft aangekondigd over deze kwestie een motie te zullen indienen. Daarover zal het laatste woord nog wel niet gezegd zijn. Veel nieuwe gezichtspunten heeft de Senaat niet naar voren kunnen brengen. Maar toch was het zeer op vallend, dat er van de zijde der A.R.- fractie een geheel ander geluid kon worden vernomen dan enige weken geleden van de A.R.-Tweede-Ka- merfractie werd gehoord. Prof. Hel lema zei, dat de blokkeringsgedach te niets met socialisme te maken heeft. En met klem stelde hij, dat zijn fractie niet de minste behoefte' heeft dit kabinet ten val te bren gen. „Het is onze stelligste overtui ging, dat op dit ogenblik alleen een kabinet op brede basis kans heeft een voldoende meerderhied achter zich te vinden. De ervaringen, op gedaan bij de laatste kabinetsforma tie, mag men niet veronachtzamen. Er is op dit ogenblik nu eenmaal geen homogene meerderheid voor 'n politiek program te vinden. Men moge dit betreuren, anderzijds bedenke men, dat wishful thinking tot niets leidt, zeker in de politiek. Maar het feit, dat onder de huidige politie ke verhoudingen een kabinetscrisis ons voor bijzonder grote moeilijkhe den zou stellen, mag er niet toe lei den, dat het kabinet een zakelijke dis cussie zou afsnijden door met heen gaan te dreigen", aldus prof. Hellema. Aan het slot van zijn betoog ver klaarde de A.R. senator, dat de over grote meerderheid van zijn fractie te gen de wetsontwerpen zal stemmen. Maar het was niet de bedoeling om het kabinet of enige, daarin zitting hebbende ministers onaangenaam te zijn, zo besloot hij zijn redevoering. Blokkering Een dergelijk loyaal geluid tegen over het kabinet heeft men van de A.R. in de Tweede Kamer nog niet gehoord. Geen wonder, dat de rede voering de nodige aandacht trok. Hij Het vreedzame leger der duizen den wandelaars is weer vier da gen op stap. Op de eerste dag stond onze fotograaf in alle vroeg te bij de Waalbrug, waar de deel nemers in gesloten colonnes over marcheerden (foto boven). Ook de bekende „rusters" waren de eerste ochtend al van de par tij: met de benen in de hoogte gaven zij een duidelijk bewijs, dat hekjes meer dan één nuttige func tie hebben. Verhoging sociale uitkeringen Binnenkort kan een wetsontwerp tegemoet worden gezien tot verhoging van de inkomensgrenzen ingevolge de ziekenfondsverzekering voor bejaar den. Dit deelde staatssecretaris Van Rhijn mee in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de verhoging van ongevals- en invalidi- teitsuitkeringen en van de kinderbij slag. had dus geen principiële bezwaren te gen de blokkering. De fracties der C.H.U., V.V.D. en de S.G.P. leverden wél kritiek op het blokkeringsvoorstel. Zij zullen „en bloc" tegen dit wetsontwerp stemmen. Dan was er de heer Reyers (C.H.), die van mening was, dat de regeling de noodzaak van de aantasting van het eigendomsrecht niet heeft aange toond. De gedachte van de huurblok- kering is uit politieke moeilijkheden voorgekomen. Naar zijn mening worden de huur ders nu nog langer afhankelijk van de staat. Hoe het zij, een verwerping van het blokkeringsvoorstel waar door een crisis zal worden veroor zaakt vond de heer Reyers verhel derend voor de politieke verhou dingen. „Prutsen met een rietje" De kritiek van de liberale opposi tie, bevatten ook geen nieuwe elemen ten. Zo ontwikkelde de heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) eveneens principiële bezwaren tegen de blok keringsgedachte, waardoor geen pers pectief voor verdere huurverhogingen wordt geboden. En de liberale fractie voorzitter, prof. Molenaar, vond, dat dit kabinet maar naar huis moet. Deze ontwerpen zijn een uitdrukking van de machteloosheid van dit kabi net, zo zei hij. Machteloos, omdat het liet probleem van de sluipende infla tie niet de baas kan. Machteloos ook, omdat het sparen niet door belasting verlaging wordt bevorderd, maar door een wetje voor het jeugdsparen. Dit laatste noemde prof. Molenaar „prut sen met een rietje in de goot". En dan was daar ds. Smits (SGP), die bleef volhouden onmogelijk voor deze wetsontwerpen te kunnen stemmen, omdat zij een uitvloeisel zijn van het staatsabsolutisme. Voor hem zijn er dus te grote concessies aan de socialisten gedaan. Dit nieu we onrecht aan de huiseigenaren de inbreuk op het particuliere eigendomsrecht was dus voor de meeste rechtse eenmansfractie niet te verteren. Nog een verschil Er was nog een belangrijk verschil met de Tweede Kamer. De A.R.- Tweede Kamerfractie stemde destijds voor de huurverhoging van 25 pro cent. Prof. Hellema (A.R.) zei, dat de overgrote meerderheid van zijn fractie tegen zal stemmen. Juist in deze tijd van bestedingsbeperking vond hij deze huurverhoging tè groot. Voor 1957 geeft min. Zijlstra dit toe. En ook in 1958 zal er nog rust moe ten komen in de lonen en prijzen, om deze huurverhoging te kunnen opvangen. Prof. Hellema vond het moeilijk om daar nu maatregelen te gaan invoeren, waarvoor bepaald geen ruimte is. Z.i. zullen de prijzen door deze huurverhoging moeten stijgen. De heer Kraayvanger (K.V.P.) was een vurig voorstander van deze huur verhoging. Hij zou het toejuichen, als de huurverhogingen hij algemene maatregel van bestuur kunnen wor den inge\)oerd. Ook de heer Reyers zal zich niet tegen de huurverhoging van 25 pCt verzetten, omdat zij eco nomisch noodzakelijk is. Nieuwe woningen Minister Witte heeft op 5 juli j.I. een circulaire aan de gemeentebestu ren verzonden, waaruit blijkt dat 269.000 na-oorlogse woningen onder de huurverhoging zullen vallen. Door deze huurverhoging is er geen sprake van, dat het huurverschil tussen oude en nieuwe woningen kleiner wordt, zo zeide de heer Hellema. Hij ver trouwde, dat minister Witte deze maatregelen zal herzien. Zo niet, dan zal door de A.R.-fractie een motie worden ingediend. De socialistische fractie-voorzitter, de heer In 'tVelt, zei, dat deze zaak hem bijzonder hoog zit. Vele bewo ners van na-oorlogse woningen voe len zich „genomen", zo zei hij. De P. v. d. A.-fractie was ook van plan met een motie over deze kwestie te komen, maar zij zal het initiatief maar aan prof. Hellema laten. Waar de fout Waar ligt de fout? zo vroeg de heer In 't Velt. Bij de minister of aan de dwaze wijze, waarop Amsterdam deze richtlijn heeft toegepast? Overigens verdedigde de heer In 't Velt deze wetsontwerpen en merk te hij op, dat de socialisten zich bij dit compromis zullen neerleggen. Een compromis, dat door prof. Romme is uitgevonden. Verwerping van deze wetsontwerpen zal een crisis beteke nen. Tegenstanders met principiële bezwaren zullen dat niet erg vinden. Zij willen een kabinet zonder P. v. d, A. Maar een kabinet op smalle basis zal leiden tot de Franse situatie, waarin telkens crises zullen voor komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1