J Geweldige stemmenwinst voor communisten op Java Machtig propaganda-apparaat werkt op volte toeren Britse vliegtuigen en troepen naar Moeskat GEEN ENKELE REDEN OM TE WANHOPEN VIERDAAGSE-LEGER VANDAAG GESTART PROT ESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND In vele plaatsen absolute meerderheid behaald Propaganda Meerderheid Kloof breder? ^Brigitte Toft mag door Suezkanaal Indonesië trekt haar troepen uit VNdeger M Eraó DOOR DE WERELD Egypte begint met bouw Assoean'dam TOESTAND STATIONAIR TWEEMAAL OVER DE KOP K. en B. naaf Oost-Duitsland Blokzijl op stelten Dulles over Ontwapeningsconferentie Nijmegen overstroomd door wandelliefhebbers cjeLe paracLuitiótmclroppmcj Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goe« Tel (01100) 2438; bi} geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 200S; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad MOET DAT ZOVEEL KOSTEN (Zie pag, r. 2) J 13e Jaargang No. 3760 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Dinsdag 23 juli 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.50 u., onder 20.42 u. Maan op 1.54 u., onder 18.13 u. Hoogwater woensdag 24 juli: Vlissingen: 11.37 u. 1.59 m., u. m. Terneuzen: 12.07 u. 1.75 m., u. m. Wemeldinge: 0.24 u. 1.45 m., 13.11 u. 1.60 nj., Zierikzee: 0.08 u. 1.24 m., 12.53 u. 1.38 m. De successen, die de communistische partij bij de verkiezingen voor de provinciale- en gemeenteraden in Midden-Java heeft geboekt, hebben alle verwachtingen overtroffen. Het is nu wel zeker, dat de P.K.I. in deze dichtbevolkte, arme provincies, de grootste partij is geworden. Indonesische politieke waarnemers in Djakarta voorspellen, dat de communisten niet alleen in Midden-Java, maar ook in Oost-Java de provinciale- en gemeenteraden zullen gaan beheersen. Hier en daar wordt in politieke kringen zelfs al gefluisterd, dat tegen 1960 bij de dan te houden algemene verkiezingen, de communisten de absolute meerderheid zullen behalen, indien de niet-communistische partijen hun passieve houding zullen handhaven en zullen doorgaan met hun onderlinge strijd inplaats van een vastbesloten front tegen de com munistische partij te vormen. twee grootste provincies van Java de kloof tussen de centrale regering en de opstandige buitengewesten, in het bijzonder Midden-Sumatra, zal ver groten. Buiten Java heeft de P.K.I. slechts enkele steunpunten, zoals in de Sumatraanse oliecentra en het onder- nemingsgebied bij Medan. Communis tische partijleiders in Midden- en Zuid-Sumatra zijn gevangen genomen na de opstand in deze gebieden. In Djakarta heeft de communistische partij een geweldige campagne ge voerd. Een ieder, die de reis door Midden- en Oost-Java maakt komt on der de indruk van de intensiteit van de communistische propaganda. De biljetten met hamer- en sikkel-em bleem zijn om de honderd meter langs de gehele weg van 500 kilometer lang tussen Banjumas en Surabaja aange plakt. Zelfs zijn kantoren van de communistische partij gesticht in ge huchten van niet meer dan 700 inwo ners. Men blijkt over een ontstellende hoeveelheid geld te beschikken om dit alles te kunnen financieren. De communistische partij behaalde een absolute meerderhied in Sema- rang, Sol-, Salatiga, Demak, Koe does, Blora, Wonogiri, Soekohardjo, Karanganjar, Bojolali, Klatan en Poerwadadi, terwijl in alle andere districten en steden in vergelijking met 1955, toen de algemene verkie zingen voor het parlement werden gehouden, het aantal op de commu nisten uitgebrachte stemmen even eens is gestegen. Volgens de jongste gegevens kregen de communisten tweemaal zoveel stemmen als de na tionalisten. In sommige districten verloor de nationalistische partij veertig procent van het aantal stem men, dat zij in 1955 kreeg. In Djakarta is de vrees geuit, dat een communistische overwinning inde tt Het Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal heeft maan dag bekendgemaakt, dat het Deen se vrachtschip „Birgitte Toft", dat met een lading goederen van Ran goon op weg is naar de Israëlische haven Haifa, dinsdag door 't Suez kanaal verder mag varen. De Israëlische zeeman Rafi Eyolon, die zich aan boord van het schip be vindt, is echter gearresteerd en zal aan de Egyptische militaire autoritei ten worden uitgeleverd. Sinds de aan komst van het schip op maandag zit hij in een hut opgesloten, die bewaakt wordt door de havenpolitie van Suez. Egyptische douane-autoriteiten ver klaarden, dat zij een fototoestel van Eyolon in beslag hebben genomen. Indonesië heeft maandag in New- York bekend gemaakt dat het zijn troepen, die deel uitmaken van het internationale politieleger in Egypte, uit dit leger zal terugtrekken. Indo nesië is het eerste land dat hiertoe overgaat. Sudjarwo Tjondronegoro, de per manente vertegenwoordiger van Indo nesië bij de V.N., die de beslissing van de Indonesische regering bekend maakte, zei dat zijn regering het diep betreurt, dat zij niet in staat is de terug te trekken troepen door andere te vervangen. Het Indonesische contingent is 584 man sterk. DE BILT MELDT: Opklaringen Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Matige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets hogere. Naar aanleiding van de Poolse nationale feestdag zijn boodschappen met gelukwensen ontvangen van pre sident Eisenhower, president Tito en leiders van Tsjecho-Slowakije, Oost- Duitsland, Italië en Indonesië. De Nederlander dr. J. Vixseboxse is maandag bij acclamatie tot voor zitter gekozen van de V.N.-commissie voor inlichtingen uit gebieden zonder zelfbestuur. De Zuidslavische vice-presidenten Kardelj en Rankovic, die onlangs te Moskou besprekingen hebben gevoerd, zijn maandag uit Helsinki te- Stock holm aangekomen voor een onoffici eel bezoek van twee dagen. 9 Egypte heeft de Verenigde Naties meegedeeld, dat het in juridische ge schillen over de exploitatie van het genationaliseerde Suezkanaal de ju risdictie van het internationale ge rechtshof erkent. 9 In Amerikaanse kringen in Bonn is maandag meegedeeld, dat de tank eenheden van het Westduitse leger zullen worden uitgerust met het nieuwste model Amerikaanse tank, de „M 48 A 1". President Nasser van Egypte heeft maandag in een rede in het Egypti sche parlement verklaard, dat Egyp te binnenkort zal beginnen met de bouw van de Dam van Assoean. Nasser zei dat de eerste fase zich zal uitstrekken over een periode van 5 jaar en ongeveer 630 miljoen gulden zal kosten, waarvan 290 miljoen in buitenlandse deviezen. Nasser verklaarde voorts dat de Brits-Franse aanval op Egypte „de geschiedenis zal ingaan als de laat ste dwaasheid van het imperialisme". Maar ondanks hun nederlagen heb ben de imperialisten de wapens nog niet neergelegd. Egypte is evenmin als Syrië en de andere Arabische lan den gevrijwaard tegen een nieuwe aanval, aldus Nasser. f. Zoeken naar Nederlandse geoloog gestaakt Men heeft het zoeken naar de Neder landse geoloog J. B. Smoor, die in het Dal van Ordesa (Pyreneeën) verdwe nen is, opgegeven. De pogingen o.l.v. de heer W. Rei- mer van der Vlugt, die tezamen met Smoor onderzoekingen in de Pyre neeën verrichtte, om laatstgenoemde op te sporen, zijn niet met succes be kroond. De vader van de jeugdige geoloog, die naar Spanje was gereisd om aan de nasporingen deel te nemen, heeft een beloning van 5000 peseta's in het vooruitzicht gesteld aan degene, die het lijk van zijn zoon vindt. Spionne gearresteerd in W est-Duitsland Een klein pension in de diploma tenwijk van Bonn-Bad Godesberg heeft in dienst gestaan van de Oost- duitse inlichtingendienst. De eigena resse, een weduwe van 68 jaar, is ge arresteerd. Haar naam wordt geheim gehouden. Zij zou bekend hebben dat zij op dracht had de gangen na te gaan van kanselier Adenauer. Zij verstrekte de Oostduitse autoriteiten rapporten over de politieke atmosfeer in de Bondsre publiek. Overal in het pension waren geheime microfoons aangebracht, en, daardoor was het mogelijk de gesprek ken van de gasten af te luisteren en vast te leggen. In Nicosia op Cyprus is bekendge maakt dat een klein aantal transport vliegtuigen ter beschikking is gesteld van de Britse bevelhebber op het Arabische schiereiland, luitenant-ge neraal Laurence Sinclair, die de lei ding heeft van de Britse hulp aan de sultan van Moeskat. Men vermoedt, dat de toestellen versterkingen uit Kenya naar de Perzische Golf zullen breneen. Personeel van de K.L.M. te Blak plaatst kransen op de graven van de slachtoffers op het kerkhof van Blak (foto boven). Een van de overlevenden is de heer H. O. Wagenaar, die wf) hier gefotografeerd zien In het hospitaal met de verpleegster en de behandelend chirurg, dr. Wester, (foto onder). Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldt, dat de Russische leiders Boel- ganin en Chroejtsjef in augustus een bezoek aan Oost-Duitsland zullen brengen op uitnodiging van partijen regering van dat land. Gooi geen flesjes uit de trein I Zondagavond omstreeks 22 uur 2, j werden op het perron te Heeze- 7 Leende, enige mensen licht ge- f 4 wond, doordat iemand uit een 2, passerende trein een limonda- j 7 flesje naar buiten wierp. Na be- f 4 handeld te zijn konden de slacht- - offers de reis voortzetten. V («go De Syrische premier Sabri el Assal- di heeft maandag in Damascus tegen verslaggevers gezegd, dat Syrië Oost- Duitsland als soevereine staat zal er kennen als West-Duitsland diploma tieke betrekkingen met Israël aan knoopt, aldus is in Beiroet meegedeeld. Op de vraag of Syrië in dat geval de betrekkingen met West-Duitsland zal verbreken, antwoorde de Syrische premier, dat „dit t.z.t, worden. Volgens de laatste berichten in Bah rein is de toestand in Oman op het ogenblik stationair. De sultan van Oman en Moeskat Wacht bijzonderhe den af van de militaire hulp waarom hij Engeland verzocht heeft. Ook de strijdkrachten van de Imam van Oman nemen een afwachtende houding aan in de „Groene bergen", ten westen van Moeskat. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft verklaard, dat in verband met de situatie in Cen traal Oman voorzorgs-bewegingen op kleine schaal van Britse troepen reeds uitgevoerd zijn. Voorzover de minis ter wist, zijn er geen Britse troepen in Moeskat. Lincoln White, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, heeft verklaard, dat de V.S. alles wat spanningen in het Arabische schiereiland kan oproepen zeer ernstig opvatten. De V.S. doen alles wat zij kunnen om de gemoede ren tot rust te brengen, aldus White. Het oude vestingstadje Blokzijl is zaterdagavond in opschudding geko men door een gevecht, dat drie broers die tevoren in een café herrie hadden geschopt, op straat leverden met de in allerijl versterkte politie. De drie gebroeders Van S., van wie er twee woonachtig zijn te St. Jans klooster en de andere te Zwartsluis, bevonden zich in café „De Beurs", die weigerde het drietal drank te ver schaffen, omdat zij daar kennelijk el ders al genoeg van hadden genoten. De broers begonnen herrie te schop pen en vernielden enkele glazen, maar tenslotte verlieten zij het café. De enige politieman, die in Blok zijl zelf beschikbaar was en die door de caféhouder was gewaarschuwd, had inmiddels versterking gekregen van de rijkspolitie te Vollenhove en Emmeloord. Toen de politiemannen de gebroe ders aanhielden, ontstond een hand gemeen, waarbij tenslotte de oudste van hen, J. van S., uit Zwartsluis, overmand kon worden. Toen de poli tiemannen hem wilden meenemen, werden zij echter plotseling van ach teren besprongen door de beide an dere broers. Een van hen stak de wachtmeester Buitenhuis met een mes in de nek, waarop een andere politie man een schot uit zijn karabijn loste, dat J. van S. in de voet trof. De broers sloegen op de vlucht. De door het kp'-bijnschot getroffen J. van S. werd besproken zal lai in zijn woning aangetroffen, doch niet zijn beide broers. In de Italiaanse Dolomieten bij Cortina d'Ampezzo zijn Koning Leopold van België en Prinses Liliane de Rethy aan de dood ontsnapt toen de auto, waarmee zij een proeftochtje maakten, tweemaal over de kop sloeg. De foto geeft een beeld van de twee maal over de kop geslagen auto NIJMEGEN IS WEER VIERDAAGSE STAD. Met extra treinen, bussen en talloze militaire trucks zijn ze maandag in de Keizer Karei- stad aangekomen, de vele tienduizenden die het legioen van Breunese vormen. Een legioen, dat niet slechts bestaat uit de ruim 11.000 wan delaars, die zich ditmaal hebben aangemeld, doch waartoe ook de duizenden „oudgedienden" behoren, de familieleden en de kennissen van de tippelaars, alsmede de velen die elk jaar in de laatste week van juli zo maar naar Nijmegen komen, omdat het dan 'Vierdaagse' is. Dropping In de middag begon het al. De „ouverture" was, der traditie getrouw, de landing van de Belgische parachu tisten. Voor een van die paratroepen, soldaat Balthazard had die dropping een triest slot. Hij kwam ongelukkig terecht en brak een been. Per zieken wagen werd hij naar zijn woonplaats vervoerd. Het was amper half drie, toen de eerste Belg landde in de Ooypolder aan de Waal. Toch stonden toen al de toeschouwers rijen dik op de Waal brug en aan de voet van het histo rische Valkhof opgesteld. Zij bleven bijna drie kwartier wachten tot het Belgische transportvliegtuig de laat ste ronde had gemaakt. Toen keerden de belangstellenden terug naar de binnenstad van Nijmegen. Twaalf landen Een binnenstad die feestelijk aan doet deze week. En niet alleen om dat er druk is van de mensen, die veel meer doen dan lopen en kijken, maar vooral door de fleurige „aankle ding" van de huizen en de straten na tuurlijk, de groene vlag met het Oranje Kruis, al dan iet voorzien van de klimmende leeuw het embleem van de N.B.v.L.O., die deze marsen organiseert waaien op bijna alle hoeken van straten. Maar ook de dun doeken van de op deze Vierdaagse vertegenwoordigde naties en dat zijn er maar liefst twaalf kan men overal op straat aantreffen. Ja, Nijmegen heeft wel wat weg van een metropool, deze week. Men kan er vele talen horen spreken, Engels, Frans, Noors, Duits, Ita liaans en nog andere. Óp straat treft men een waar internationaal gezel schap aan. Israëliërs praten met En gelsen, Noren en Italianen trachten, in weerwil van taalmoeilijkheden, van gedachten te wisselen. Vlaggenparade Internationaal was ook de vlaggen parade, die in de avond in het prach tig gelegen Goffertstadion werd ge houden. Het was een kleurrijke, sfeer volle ceremonie. Eei» bijzonder hartelijk applaus van de vele toeschouwers kreeg het kleine groepje van Israël, die met amper twintig man defileerde. Toen werden de vlaggen gehesen. De „Brabancon- ne" weerklonk en de Belgische vlag ging omhoog. Daarna volgden de na tionale hymnen van Canada, Duits land, Frankrijk, Engeland en de an dere deelnemende landen. Twaalf in getal. Een origineel en bijzonder fleu rig vlaggenspel ging hieraan vooraf. Daarna was het festijn ten einde. Nog eenmaal kwamen de groepen langs de tribunes. En evenals in an dere jaren waren het ook nu naast de Israëliërs de Londense bobbies die de sympathie van het publiek had den. Stram kwamen zij aangemar- cheerd, met de karakteristieke hoofd deksels op en de regenjassen netjes opgevouwen over de arm. Een van die „bpbbies" voerde een klein zwart bordje mee met woorden „London Police", een overbodige aan duiding, want Londenser kon het haast niet.... Apeldoorn De vierde Vierdaagse van de N.W.B., waaraan 900 wandelaars deelnemen, verdeeld in 17 groepen, is maandag avond geopend met het hijsen van de vlaggen en het défilé van de deel nemers en deelneemsters voor het ge meentebestuur van Apeldoorn. De plechtigheid had op de Markt plaats onder bijzonder grote belangstelling van de Apeldoornse bevolking. Na de opmars van de wandelaars- heeft de secretaris van de N.W.B. wegens ver hindering van de voorzitter een kort begroetingswoord uitgesproken, waar in hij een extra welkomstwoord richt te tot de groep van negen Hongaren. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft in een door de radio en televisie uitgezonden toespraak gezegd, dat er geen enkele reden bestaat om te wanhopen aan 't welslagen van de Londense ontwape ningsconferentie, maar zolang de Sow- jet-Unie geen bewijs van goede trouw gaf, moest Amerika zijn defensie op peil houden, voornamelijk door collec tieve -""ilieheidsverdragen. „Wij zullen niets doen", aldus de minister, „dat de vei ligheid van West-Euro pa in ge vaar brengt de gedeeld- heid van Duitsland bestendigt of de men selijke vrij heid en de onafhanke lijkheid der naties be knot onder de naam van ontwapening. Dulles zei dat Amerika bereid is in spectie van zijn gehele gebied toe te laten als de Amerikanen het Russische gebied mogen inspecteren. Met Cana da was overleg gaande om ook dit land bij de Noordamerikaanse inspec tiezone te betrekken. Amerika is ook bereid te beginnen met kleinere zo nes, die later kunnen worden uitge breid. Ook aan een zone in Europa wordt gedacht. Hier is de zaak veel ingewikkelder. Dulles zei, dat de ontwapening ver gezeld moet gaan van de regeling van politieke kwesties, het zoeken naar de mogelijkheid van ontwapening houdt altijd een zeker risico in, aldus de mi nister, maar het zou veel riskanter zijn uit angst helemaal niets te doen. DULLES: moed houden

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1