Opstand tegen de sultan van Moeskat in Arabië Engelse regering heeft steun toegezegd reeds Ex-koning Leopold had auto-ongeluk Rode Kruis herdacht het 90-jarig bestaan IN KAPELLE WERKT JEUGD UIT NEGEN LANDEN Ontsnapte zwakzinnige schoot in 't wilde weg met stengun Wordt Tunesië republiek? Zaterdag werd 2e oecumenische werkkamp geopend PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Na arrestatie van Sjeik Ibrahim Ibn Hassa Aardappelregeling oogst 1957 Enorme beroering in Eindhoven Negen doden Amerikaans toestel verongelukt Bij Cortina d'Ampezzo Britse Labourpartij eist verbod van kernp roeven van Overlevende Neutron" op Schiphol UBENT GEWAARSCHUWD... Hoofdkantoor: l. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3759 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Maandag 22 juli 1957 FESTIVITEITEN IN KORTGENE (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.48 u., onder 20.44 u. Maan op 1.03 u., onder 17.16 u. Hoogwater dinsdag 23 juli: Vlissingen: 10.32 u. 1.44 m. 22.55 u. 1.44 m. Terneuzen: 10.56 u. 1.51 m., 32.21 u. 1.61 m. Wemeldinge: 11.58 u. 1.49 m., u. m. Zierikzee: 11.42 u. 1.28 m., u. m. Het overleg, door het Landbouw schap gevoerd met de overheid, met de aardappelmeelindustrie en met de pootaardappelhandel omtrent prijs regelingen bij aardappelen heeft er toe geleld, dat voor fabrieks- en poot- aardappelen garantieprijzen zijn vast gesteld, terwijl over het niveau van de minimum garantie voor consump tie-aardappelen nog geen overeen stemming is verkregen. Na overleg tussen de minister, het Landbouwschap en de aardappelmeel industrie is de garantie van fabrieks aardappelen vastgesteld op f 6,85 per 100 kg en geldt voor een te verwer ken kwantum van 17 miljoen hl. fa brieksaardappelen. In tegenstelling tot het vorig jaar deelt thans deland- bouw enigermate in liet risico of een van tevoren in alle redelijkheid vast gestelde verwachtingsprijs in werke lijkheid al of niet zal worden gehaald of overschreden. De voorstellen van het Landbouw schap inzake de aardappelregeling zijn door de overheid nog niet aanvaard. Wel wordt het uitvoerbaar geacht voor een drietal rassengroepen, zoals voorgesteld, verschillende minimum- garantieprijzen voor gesorteerde aard appelen bestaat evenwel nog geen overeenstemming. Het Landbouwschap heeft voorgesteld deze te baseren op 75 van de kostprijs. Ten aanzien van pootaardappelen heeft het bestuur van het Landbouw schap thans besloten tot een areaal- heffing van f130,— per ha. (in plaats van f 150,zoals oorspronkelijk voor gesteld), terwijl de exportheffing zal worden verhoogd tot 75 cents per 100 kg. Treinramp in Frankrijk Het aantal doden als gevolg van de treinramp in Zuid-Frankrijk is geste gen tot twintig. Een Fransman, die vanwege zijn ernstige brandwonden in het ziekenhuis te Avignon was opge nomen, is zaterdag bezweken. De Franse spoorwegen deelden mee, iet verkeer via 't station Bolene dat het La Croisiere, waar het ongeluk beurde, weer normaal is. ge -*..7 Er is een opstandige beweging gaande tegen sultan Said Bin Kai- moer van Moeskat in Arabië. De opstandelingen, die onder leiding staan van Taweb, de broer van de imam van Oman, opereren in de omgeving van Nizwa, ongeveer 200 kilometer ten zuidoosten van de oase Boeraimi. Dit gebied vormt een twistappel tussen Groot-Brittan- nië en Saoedi-Arabië. De aanleiding van de ongeregeldhe den was de arrestatie van de sjeik Ibrahim Ibn Hassa een bondgenoot van de imam. Na de inhechtenisne ming brak er een opstand uit onder de stammen in het gebied van Oman. Ongeveer 1500 stamleden verlenen medewerking aan de opstand. De imam eist onafhankelijkheid voor het sultanaat en is vroeger al eens met de pro-Britse sultan in botsing gekomen. Britse steun Een officiële woordvoerder van de Engelse regering in Bahrein heeft toe gezegd de sultan te zullen helpen. De vorm waarin deze hulp zal worden verleend, is echter nog niet vastge steld. Tot op heden zijn nog geen Britse troepen aangekomen. Volgens een verklaring van het Omaanse imanaat in Cairo is de op stand een vrijheidsstrijd. Russische waarschuwingen aan Israël Radio Moskou heeft Israël beschul digd van „uitlokkende daden van agressie" langs de Syrische grens. De Israëlëische leiders werden ervoor ge waarschuwd, dat er machten zijn, die in staat zijn hun intimidatie-politiek te laten varen. Israël had niets ge leerd van de nederlaag van Engeland, Frankrijk en Israël tegen Egypte. Zaterdagmorgen heeft een uit de psychiatrische inrichting te Boe- hel ontsnapte zwakzinnige 37-jarige man een deel van de Tongelrese- straat in Eindhoven in grote beroering gebracht, toen hij omstreeks drie uur van achter zijn ouderlijke woning en op straat in het wilde weg met een stengun begon te schieten. De bewoners van het huis waren in paniek gevlucht, en toen de man tenslotte in het huis ver dween, kwam de inmiddels gearriveerde politie voor een moeilijke taak te staan. Zij vreesde dat het binnendringen van de woning tot nieuwe salvo's zou leiden. Tito zendt boodschap aan Polen President Tito van Zuid-Slavië heeft ter gelegenheid van de nationale feestdag in Polen, die vandaag ge vierd wordt, een boodschap aan het Poolse volk gezonden. Hierin zegt hij, dat het Zuidslavi- sche volk de opmerkelijke successen van het Poolse volk op zijn weg naar een socialistische opbouw bewondert. De vruchtbare en brede samenwer king tussen Zuid-Slavië en Polen, die wij gestadig willen ontwikkelen, ver enigt onze beide socialistische landen bij de poging een gelukkiger toekomst op te bouwen. Zoals gemeld, is „Het Achterhuis", het perceel op de Prinsengracht 263 te Am sterdam, door een schenking het eigen dom geworden van de ,Anne Frank stichting", die het Achterhuis wil laten restaureren en in de oorspronkelijke staat inrichten als gedenkplaats, terwijl het voorste gedeelte van het hu^s een niet-commerctële bestemming zal krijgen De foto links toont de de deur tot het Achterhuis, waarvoor tijdens de tweede wereldoorlog, toen de familie Frank hier was ondergedoken, een archiefkast stond. Alleen door verraad heeft de Duitse Sicherheitspolizei de familie Frank naar Duitsland kunnen deporteren, waarvan haar vader alleen is teruggekeerd Rechts ziet men het bestuur van de Anne Frankstichting met de Vader van Anne, de heer Otto Frank, die in gesprek is met mevrouw G. WijsmullerMeyer voor het huls op de Prinsengracht 263 Een Amerikaans marinetoestal met tien inzittenden is zondag nabij Turijn in de bergen neergestort. Slechts één lid van de bemanning overleefde het ongeluk. De man werd met ernstige brandwonden naar een Turijns zie kenhuis gebracht. Het toestel nam deel aan een speur tocht naar een ander Amerikaans vliegtuig, dat met elf mensen aan boord vrijdag op een vlucht van Ma rokko naar Venetië verdween en tot nu toe nog niet terug is gevonden. Het verongelukte reddingstoestel was tegen een rotswand gevlogen. Volgens een groep Italiaanse bergbeklimmers, die het ongeluk hoorden gebeuren, zou het toestel door een krachtige en verraderlijke windvlaag gegrepen kunnen zijn. Het politieke bureau van de Tune sische nieuwe-grondwetspartij van premier Habib Bourguiba zaï, naar „l'Action" het weekblad van deze par tij weet te melden, maandag besluiten de monarchie af te schaffen. De grondwetgevende vergadering zou in de loop van de week de repu bliek uitroepen. Algemeen verwacht men, dat Bourguiba dan president zal worden. In de afgelopen week verklaarde hij, dat de staat voorbereidingen trof om „alle onrechtmatig verkregen voorde len" te niet te doen en dat daarbij voor de koninklijke familie geen uit zondering zou worden gemaakt. Uit welingelichte kring te Tehe ran wordt vernomen dat er op het ogenblik luchtvaartonderhandelingen tussen Perzië en Rusland gaande zijn. Ex-koning Leopold van België en zijn echtgenote, Rinsey Liliane, hebben kneuzingen opgelopen toen hun auto zondag op een bergweg bij Cortina d'Ampezzo tweemaal over de kop sloeg en in een greppel langs de weg terecht kwam. De auto werd door de prinses van Retie be stuurd. Beiden zijn er met lichte kneuzingen en schrammen afge komen. De auto is gedeeltelijk vernield. De ex-koning reed in een Cadillac, die men wilde la ten zien op een internationaal „concours d'ete- gance" in de Ita liaanse stad Cor tina. Toen het ongeluk gebeurde, keerde men net van een ritje in de bergen terug. De Italiaanse cou reur Farina, die achter ex-koning Leopold reed, Ex-koning trok hem en prin- Leopold ses Liliane uit de resten van de verongelukte wagen en bracht beiden naar hun hotel in Cortina. Ex-koning Leopold en zijn echtge note hadden eerder op de dag de ont hulling bijgewoond van een borst- Minister-president dr. W. Drees, bestaan van het Nederlandse Rode heeft bij de viering van het 90-jarig De telefoonaansluiting van het huis bracht daarop redding. De heer des huizes waagde het weer zijn huis binnen te gaan, waarna hij onmid dellijk werd opgebeld door de hoofdcommissaris van politie te Eindhoven, de heer B. van der Werf, die met behulp van de huisvader de psychopaat aan het toestel kreeg. De heer Van der Werf sprak ruim een half uur met de zwakzinnige om hem te bewegen de sten-gun naar buiten te gooien en slaagde er in de geesteszieke er toe te brengen het wapen aan zijn vader te geven, die het weer aan de politie overhandig de. Omstreeks zeven uur in de morgen was alles voorbij. De zwakzinnige De Britse Labourpartij heeft zondag de tekst gepubliceerd van 443 moties, die aan plaatselijke afdelingen van de partij zijn voorgelegd, met het oog op het jaarlijkse congres van de partij, dat in oktober wordt gehouden. Daarvan zijn er 128 gewijd aan de ontwapening. Merendeels wordt een onmiddellijk verbod geëist van de proefontploffingen van kernwapens en het opgeven door Engeland verlangd van de vervaardiging van kernwapens. Veertien moties gaan over buiten landse zaken. Drie hiervan hebben be trekking op het midden-oosten en één op de hereniging van Duitsland door een overeenkomst tussen de vijf grote mogendheden op grond van een Euro pees veiligheidsverdrag. Een afdeling te Birmingham dringt in een motie aan op uitstoting van de Franse socia listische partij uit de socialistische in ternationale wegens de in Algerije ge volgde politiek. man was juist vrijdagmorgen naar de psychiatrische inrichting te Boe kei overgebracht, waar hij reeds eerder was verpleegd. Nog dezelfde dag wist hij echter te ontsnappen en met een fiets naar de ouderlijke wo ning te Eindhoven terug te keren. Kruis mededeling gedaan, dat een der directeuren van het Rode Kruis, jhr. G. M. Verspyck bij K.B. benoemd is tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Verspyck dankt deze onder- derscheiding aan zijn uitstekende werk tijdens de oorlog gedaan, waarbij hij de bezittingen van het Rode Kruis uit handen van de bezetter hield. Na de oorlog verwierf hij zich verdiensten met het kweken van grote goodwill voor de organisatie, het opbouwen van de rampendepots, die onder meer tij dens de stormramp en voor de Hon gaarse vluchtelingen grote diensten hebben bewezen. Bij de opening van de herdenkings bijeenkomst heeft de voorzitter van 't Nederlandse Rode Kruis, ir. f. C. K. baron van Tuijl van Serooskerken van Zuijlen, de minister-president, de Bel gische ambassadeur en vele delegaties begroet. De voorzitter deed meidede ling van een telegram van gelukwens van koningin Juliana, die voordien van -i algemene vergadering een te legram van hulde en trouw had ont vangen. De bijeenkomst werd op het met Aalsmeerse bloemen gesierde podium opgeluisterd met muziek van de Kon. Militaire Kapel en zang van het Chr. Haags Knapenkoor. De plechtige bijeenkomst werd be sloten met een schimmenspel in kleu ren, geschreven door de dichter Mi chael van der Plas met decors van Jos van den Berg. De regie over de stem men van de medewerkers van de Haagse Comedie had Luc Lutz. „OIKU MENE" staat er op de grote witte vlag met het kruis, welke thans hangt voor het CJMV gebouw in de Ooststraat in. Kapel- Ie. In dit gebouw zijn momenteel de jonge mensen ondergebracht, die deelnemen aan het oecume nisch werkkamp van de Wereld raad van Kerken, dat gedurende vier weken in Kapélle zal worden gehouden. Zaterdag is dit kamp begonnen, nadat vrijdagavond de eerste deelnemers waren aangeko men. Gedurende vier wéken zul len niet minder dan 27 jonge men sen uit 9 verschillende landen van de wereld in Kapélle zijn. Zij zul len overdag werken in de boom gaarden, helpen met de pluk van het fruit en het geld dat zij met deze arbeid verdienen zal worden besteed voor het oecumenisch jeugdwerk in België. Zij zijn echter niet alleen geko men om fruit te plukken, maar zij zijn ook naar dit kamp in Kapelle gekomen om samen als jonge men sen uit verschillende landen en van verschillende kerken, te spreken over het geloof in hun Heer, Jezus Christus. Zij znllen vooral veelaan- dacht schenken aan Bijbelstudie en verder zullen zij ook op verschil lende wijzen in contact kunnen ko men met de inwoners van Kapelle en met het kerkelijk leven in deze gemeente. Vorig jaar werd voor het eerst een oecumenisch werkkamp in Kapelle gehouden. Dit kamp is toen ten zeer ste geslaagd. Talrijk waren toen de contacten welke werden gelegd met de bevolking van Kapelle en het ge volg is geweest, dat zich in deze ge meente heeft gevormd een groep van jonge mensen uit de vier verschil lende kerken van Kapelle en deze jonge mensen, die zich „Vrienden van het werkkamp" noemen, hebben alle voorbereidingen getroffen voor het voor het contact tussen de deel nemers van het kamp en de bevol king van Kapelle. De 27 jonge ïiiensen, die nu voor vier weken de gast van de Kapelse bevolking zullen zijn, komen uit Denemarken en Amerika, uit Enge land en India, Duitsland, Zwitserland en Griekenland en uit Nederland. Ze behoren tot verschillende kerkgenoot schappen, zoals de Presbyteriaanse en de Methodistische kerk. Er zijn Luthersen en Hervormden, Gerefor meerden en Grieks-orthodoxen, lei ders van het kamp zijn Ko Dey uit Oost-Souburg en Clive B. Reid uit Wales. A.s. zaterdag hoopt men een bijeen komst te beleggen met de bevolking en speciaal de jeugd van Kapelle. Meerdere ontmoetingen, maar dan in kleiner verband, staan op het pro gramma. beeld van de vader van ex-koning Leopold, koning Albert, die, zoals be kend, hij een klimpartij in de Arden nen om het leven kwam. Koning Albert kwam bij zijn leven vaak in Cortina d'Ampezzo om van daaruit bergtochten te ondernemen in de vlakbij gelegen Dolomieten. DE BILT ZEGT: Opklaringen Opklaringen maar hier en daar ook nog enkele buien. Dezelfde of iets la- - gere temperaturen. Overwegend ma- tweede kamp. Zij zullen ook zorgen tige wind tussen west en noord. Volgens uit Bandung en Suraba- ja ontvangen berichten, hebben onaf gebroken regen in West- en Oost- Java grote overstromingen veroor zaakt. Tot dusver zijn in West-Java vijf mensen verdronken. De heer J. Weber, planter op een onderneming in de Preanger, werd vrijdag, toen hij van een bezoek aan Bandung naar de onderneming terug keerde, door een gewapende bende aangehouden. Onder bedreiging met een revolver, moest hij 88.000 rupiah afstaan. De onrust onder de Noordafrika nen in Frankrijk tengevolge van de Algerijnse kwestie heeft zondag op nieuw een dode (Noordafrikaan) ge kost. Vier Noordafrikanen zijn min of meer ernstig gewond en er zijn twaalf arrestaties verricht. Groep Oostduitse hoogleraren tegen de partij Het voornaamste Oostduitse com munistische blad, het te Oost-Berlijn verschijnende „Neues Deutschland", heeft zondag bekend gemaakt dat er aan de universiteit van Halle een groep hoogleraren en docenten is ont dekt, die tegen de partij en tegen de staat gezind zijn. Dit was tot uiting gekomen in gesprekken, die zijn on langs met party-functionarissen had den gevoerd. Zij hadden ook de „te gen de party gerichte theorieën" van prof. dr. Harich gesteund, een jonge hoogleraar, die eerder in dit jaar tot tien jaar dwangarbeid wegens „land verraad" werd veroordeeld. Allen zyn verbonden aan de faculteit voor lette ren. Het is onbekend wat er met de groep is gebeurd. tf- Met de PH-LKR „Electron" uit Syd ney is zondagavond op Schiphol aan gekomen de marine-ambtenaar Van Vliet, wiens echtgenote en twee kin deren hij de ramp met de „Neutron" in Biak om het leven zijn gekomen. Op het vliegveld van Amsterdam con doleerde de directiesecretaris van de KX.M., de heer Schlingemann, namens de maatschappij de zwaar getroffen marine-ambtenaar met het grote ver lies. Met de Sydney-machine kwamen voorts 28 passagiers, onder wie en kele marinemannen, en vyf baby's mee, die in Biak aan boord waren gekomen. De verhalen van de Biak- passagiers over de ramp met de „Neu tron" stemden met elkaar overeen en bevatten geen byzonderheden, die niet reeds bekend waren. De jeugdige marinier G. B. Beek man had op de wachtlijst voor de „Neutron" gestaan, zo vertelde hij op Schiphol. Hy was naar het vliegveld van Biak gekomen met de mogelijk heid dat als een der passagiers de reis op het laatste ogenblik zou hebben afgezegd, er misschien nog een plaats voor hem in het vliegtuig zou vrij komen. Dat was niet het geval ge weest. Export van vlas niet centraal De Nederlandse export van vlas naar België zal voortaan niet meer cen traal geschieden, zo deelt het Land bouwschap mede. Deze export droeg tot nu toe het karakter van een „cen trale export", omdat de administratie geheel liep over de „Vereniging van Nederlandse strovlashandelaren en exporteurs" (voorheen Nevlex), ter wijl de import in België werd gere geld door het algemeen Belgisch Vlas- verbond (A.B.V.). De meerderhied van de exporteurs wenst thans echter haar geldzaken zelfstandig af te wikkelen. De ver eniging ziet in verband hiermede geen kans meer een centrale export te or ganiseren. Bovendien zijn ook in Bel gië verscheidene vlassers niet meer bereid met het A.B.V. in zee te gaan. Het Landbouwschap betreurt deze gang van zaken, omdat door de vele mogelijkheden waarop men thans zijn vlas kan verkopen de kans op moei lijkheden by de afwikkeling van trans acties is vergroot. Ongeval Op de Koningsbrug slipte de brom fietser P. en kwam te vallen, tegen een juist passerende auto, bestuurd door P. T. te Middelburg. Dankzy de snelle reactie van T. kreeg P. slechts een snijwond aan zijn rug. De bromfiets werd beschadigd. GEVAARLIJKlangzaam rijden! Dat staat dan op de borden, die iedereen tegen komt langs de verkeerswegen. En wat is meestal het gevolg, wanneer automobilisten of motorrijders zulke borden op de weg tegenkomen? Negen van de tien weggebruikers rijden door, alsof er niets aan de hand is. Maar langs de weg Goes's-Graven- polder staat ook een dergelijk waarschuwingsbord. En om het gevaar nog eens te beklemtonen staat er dertig meter verder de veelzeggende mededeling: BENT GEWAARSCHUWD Is het wonder dat menigeen onmiddellijk zijn rem indrukt7,

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1