Zestien doden van sneltrein bij ontsporing Nice-Parijs Commissaris dorpshuis te nieuwe opende Nieuwerkerk r Wagons doorboorden locomotief Maandag verklaring van Dulles over ontwapening Er blijft nog één wens: WEER EEN TOREN" Nederlands protest tegen Indonesische beschuldiging „Grap" met AitvFrance PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND -V. VERKEERDE WISSELSTAND lillIIIIIIIIISI Pakistan steunt Indonesiërs eisen inzake Nw. Guinea Tachtig gewonden Franse regering wint vertrouwensvotum ACHTTIEN PERSONEN ZOUDEN OP NIEUW-GUINEA VERMOORD ZIJN Golf van arrestaties in Boedapest Londense conferentie vordert weinig Panamees vrachtschip aan de grond Zeehond slikte gummislang in GEHEIME ORGANISATIE ACHTER DE MISLUKTE STAATSGREEP IN EGYPTE Kerkenböekje voor Europa NEUROTONIC GEZIN SLAAPT IN PORTIEK Toeristisch bezoek op gelijk niveau W erkgelegenheid in Canada proorCTR aura err: i>. vorsrsTrasr 90, (Joes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per djh. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3758 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Zaterdag 20 juli 1957 Folklore in Middelburg (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.45 u., onder 20.47 u. Maan op u., onder 15.07 u. Hoogwater zondag 21 juli: Vlissingen: 8.08 u. 1.44 m., 20.32 u. 1.45 m., 21.36 u. 1.12 m -»onrlpn <arJv ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. HAZET FA BRIEKEN TE ZEVENBERGEN De ambassadeur van Pakistan in In donesië, Abdurrachman Khan, heeft tijdens een persconferentie in Jogja karta gezegd, dat zijn land de aan spraken van Indonesië op westelijk Nieuw-Guinea steunt. „Wij twijfelen er niet aan, of het geschil over West- Irian zal spoedig ten gunste van In donesië worden geregeld", aldus de ambassadeur, die daaraan toevoegde, dat het volk van Pakistan dezelfde as piraties koestert en dezelfde proble men heeft op te lossen als de Indone siërs. Abdurrachman Khan maakt op het ogenblik een rondreis door Indonesië. Atoomraket van vliegtuig gelanceerd Boven de woestijn in Nevada is gis teren voor de eerste maal een atoom raket door een vliegtuig, dat zich in de lucht bevond, gelanceerd. Dit type ra ketten is bedoeld voor de strijd tussen vliegtuigen onderling. De sneltrein „Apris-Cote d'Azur" die in omgekeerde richting van de Middellandse Zeekust naar Parijs reed, is kort na gisternacht bij het stationnetje Bollene-La-Croiserie (bij Avignon) verongelukt. Zestien personen vonden de dood en een tachtigtal reizigers werd gewond, van wie zeker zes levensgevaarlijk. De trein, die in dit hoogseizoen van de vakantie vol reizigers was is door een verkeerde wisselstand op 'n zij spoor geraakt en ontspoord. De twee voorste rijtuigen schoven als een harmonica op de locomotief in elkaar. Het stationnetje was bezaaid met glasscherven, stukken verbogen me taal en bagageresten van treinreizi gers. Soldaten hielpen de ongelukki- gen uit de wrakstukken. Velen waren bovendien ernstig verbrand door de kokende stoom, welke uit de openge reten locomotiefketel ontsnapte. Kokende stoom over reizigers Het grootste aantal slachtoffers viel in de voorste wagons, die als een har monica op de locomotief schoven en daarvan de ketel doorborden. De stoom ontsnapte in kokend-hete stra len over de reizigers die beklemd la gen tussen de resten van de vernielde rijtuigen. Een bediende van de slaapwagen kwam als door een wonder er slechts met kneuzingen af. Naar schatting zul len pas over twee dagen de obst; xels opgeruimd zijn en het verkeer her steld. Wachter voorkwam nieuwe ramp De wachter van de overweg bij het station Bollene is meer dan 1% langs de spoorlijn gehold en heeft tijdig waarschuwingssignalen op de rails ge plaatst om te voorkomen dat de snel trein, die na de verongelukte trein moest binnenkomen, van achteren op de resten van de sneltrein Nice-Parijs zou lopen. De Franse regering Bourges-Mau- noury heeft gisteren in de Nationale Vergadering het vertrouwens-votum over haar Algerijnse politiek gewon nen met 280 stemmen voor, 183 tegen en 29 onthoudingen. De premier had de vertrouwens kwestie verbonden aan een wetsont werp, dat beoogt de Franse politie spe ciale bevoegdheden te geven ten aan zien van Algerijnse opstandelingen in Frankrijk. Het belangrijkste artikel van het ontwerp is dat waarin de re gering gemachtigd wordt personen voor onbepaalde tijd te interneren, die door een rechtbank schuldig zijn be vonden aan bepaalde misdrijven. Hier toe zullen dan interneringscentra in het leven worden geroepen. Verder zijn in het ontwerp voorzieningen ge troffen voor uitgebreidere bevoegdhe den tot huiszoeking. 0 Volgens in Djakarta ontvangen berichten zijn in Makassar naar schat ting 10.000 havenarbeiders werkloos als gevolg van de slechte economische toestanden in Celebes. De Nederlandse regering heeft vrijdag krachtig geprotesteerd te gen de door Indonesië geuite be schuldiging, dat de Nederlanders hun toevlucht hebben gezocht tot wreedheden tegen en executies van Indonesische burgers in Ne derlands Nieuw-Guinea. De betreffende protestnota werd door het hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta, de heer Hagenaar, overhan digd aan de waarnemend secretaris generaal van het Ihdonesische mini sterie van buitenlandse zaken, Suwito Kusumowidagdo. „De Nederlandse regering protes teert nadrukkelijk", aldus de nota, „tegen de officiële uitzending van ra dio Republiek Indonesia op 3 juli, waarin de Nederlandse regering wordt beschuldigd var wreedheden en de executie van achttien Indonesische burgers in Nederlands Nieuw-Guinea". De woordvoerder van de Nederland- Be diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta, de heer Pekelharing, zeide, dat deze beschuldigingen volkomen ongegrond zijn. In de protestnota ver klaart de Nederlandse regering, dat in Nederlands Nieuw-Guinea nooit Indo nesische burgers zijn geëxecuteerd, noch personen van enige andere na tionaliteit. In bedoelde uitzending van Radio In de afgelopen twee nachten is een nieuwe golf van arrestaties over Boe dapest gegaan, aldus berichten die uit Boedapest in Wenen zijn ontvangen. In totaal zouden minstens 500 mensen gearresteerd zijn, voor het merendeel arbeiders „met een witte boord". Het stoffelijk overschot van de Aga Khan is gisteren ter aarde besteld in een tijdelijk graf op het terrein van zijn villa te Assoean aan de Nijl. DE BILT ZEGT: Plaatselijk enkele buien Opklaringen maar ook plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Wei nig verandering in temperatuur. Over wegend zwakke veranderlijke wind. Republiek Indonesia had een woord voerder van het Indonesische mini sterie van voorlichting gezegd, dat de Nederlanders voortgaan met de portaties, arrestaties en moorden en dat berichten waren ontvangen over het ter dood brengen van achttien personen, die beschuldigd werden van pogingen tot omverwerping van het Nederlandse bestuur in West- Irian. Raadselachtige vogelsterfte Er heeft zich te Rotterdam een raadselachtig geval van vogelsterfte voorgedaan. Men vond op de Berg- singel een hele zwerm jonge spreeu wen, wel 50 in totaal, dood in het gras liggen. Is er plotseling een besmette lijke ziekte onder hen uitgebroken of hebben zij voedsel genuttigd dat ver giftigd was? Men weet het niet. Een van de spreeuwen heeft men ter on derzoek naar de rijksseruminrichting gebracht. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, zal maandag avond een uitgebreide verklaring voor de radio en televisie afleggen over het Amerikaanse standpunt in de kwestie van de ontwapening. Van bevoegde zijde te Washington werd vernomen, dat deze aankondi ging niet betekent, dat de ont—ape- ningsbesprekingen te Londen zijn mis lukt. De Verenigde Staten zijn niet voornemens van koers te veranderen in deze kwestie. Op de ontwapeningsconferentie te Londen heeft de Russische afgevaar digde verklaard dat het voorstel van de Amerikaan Stassen om in de eerste fase van een ontwapening de troepen sterkte van de V.S. en de Sowjet-Unie tot twee en een half miljoen man te beperken, voordelig voor de Amerika nen zou zijn, doordat Rusland langere grenzen heeft. Moskou is wel bereid de Amerikaanse voorstellen betreffen- Deze foto's geven een beeld van de slaapkamer van Anne Frank (onder) en van haar ouders (boven) in „het achterhuis", waar de familie Frank tijdens de tweede wereldoorlog was ondergedoken en Anne haar thans wereldvermaarde dagboek schreef. Het gehele pand is door de schenking van een Amsterdamse textielfirma het eigendom geworden van de „Anna Frank Stichting", die het achterhuis wil laten restaureren om in de oor spronkelijke staat als gedenkplaats te fungeren, terwijl aan het voorste ge deelte van het huis een niet-commer- ciële bestemming zal worden gegeven. 0 Een bijzondere commissie van het Luxemburgse parlement heeft de datum voor de bekrachtiging van de Euratom- en Euromarkt-verdragen op 1 oktober a.s. bepaald. Vrijdagavond is het Panamese vracht schip „Aegean Island" (8.440 brt.) ter hoogte van de Engelse zuidoostkust aan de grond gelopen. Het schip be vond zich ongeveer 60 mijl van Vlis singen. Het schip is juist een half jaar oud. Vanuit Vlissingen is de Belgische sleepboot „Scaldis" naar het gestrande schip vertrokken. Ook de sleepboot „Maas" van Leen Smit Co. te Maas sluis zou koers gezet hebben naar de Panamees. Een pas geboren zeehond, door de moeder op het strand achtergelaten, was door een familie uit Groningen vier weken geleden mee naar huis genomen en werd kunstmatig ge voed met behulp van een slang en een trechter. Vijf maal daags kreeg het diertje hierdoor melk met kof fieroom en levertraan toegediend. Maandag j.l. schoot de slang los en werd door het dier schielijk inge slikt. De zeehond werd naar het Noorderdierenpark te Emmen over gebracht waar men het vloeibare paraffine toediende in de hoop, dat de slang langs natuurlijke weg te voorschijn zou komen. Toen dit na drie dagen niet gelukte en het dier zichtbaar last kreeg van de slang werd een injectie met apo- morfine als braakmiddel toegediend. Dit middel hielp prima, want na 'n half uur begon de zeehond te kok halzen en kwam een stuk van de 42 cm lang en 1 cm dikke slang te voorschijn en kon deze uit de keel worden verwijderd. Hond voedt drie biggetjes Een zeug van de landbouwer D. Berkouwer onder Opperduit schonk deze dagen aan 18 biggen het leven. Een daarvan overleed spoedig doch omdat het moederdier slechts 14 jon gen tegelijk kan voeden bracht de boer drie van de jonge diertjes in het nest van de hofhond, die ook pas moeder geworden was. Deze hond, een Hol landse herder, heeft de zorg voor haar pleegkinderen trouw op zich genomen en voedt ze naast haar eigen jongen. De Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, beeft gistermiddag in de gemeente Nieuwerkerk een dorpshuis geopend, dat tot stand is gekomen dank zij een aantal royale giften, onder me|3r van het rijk, de gemeente Amsterdam en de pro vinciale overheid. Burgemeester A. A. van Eeten vanmeente werd gehouden voor de ramp. Nieuwerkerk, hield in het nieuwe ge- Van de toen aanwezige belangstellen- bouw, dat modern is ingericht, een korte begroetingstoespraak, waarin hij herinnerde aan de laatste avond, die in het verenigingsgebouw van de ge- den moeten we er nu helaas een aan tal missen, hetgeen ons met weemoed vervult, aldus spr. Dankbaar kun nen we echter zijn, dat we thans in juli 1957 weer een nieuw gebouw in gebruik kunnen nemen. De enige Jhr. mr. de Casembroot merkte op, dat Nieuwerkerk de enige gemeente was, die voor de ramp de beschikking had over een verenigingsgebouw. Waarschijnlijk is dit ook de aanlei ding geweest, dat nu bij de nieuw bouw van zovele zijden medewerking is verkregen. „Ik hoop, dat u in de goede verwachtingen, die u ten op zichte van de exploitatie van het ge bouw heeft, niet teleurgesteld zult worden", aldus besloot hij. „We hebben nog één wens", aldus de burgemeester tenslotte, „en dat is: weer een toren, zoals voorheen. Talrijke personen complimenteerden hierna nog het gemeentebestuur, waarbij verschillende cadeaus werden aangeboden. (A.N.P.). De mislukte staatsgreep in Egypte zou worden uitgevoerd door een ge heime militaire organisatie, die de naam „De vereniging van verdedigers der rechtvaardigheid" droeg. Eén der samenzweerders zou heb ben bekend dat men van plan was pre sident Nasser in een hinderlaag met machinegeweren te doden of anders in zijn werkkamer met een revolver, voorzien van een geluiddemper. De Nederlandse Christelijke Reis- vereniging heeft een „Kerkengids voor het buitenland" uitgegeven, waar in van vele bekende toeristenplaatsen in Duitsland, Oostenrijk. België, Frankrijk en Spanje de protestantse kerken vermeld zijn met, indien be kend, de aanvangstijden van kerk diensten. In het voorwoord tot het boekje wordt onder meer gezegd: „Het is voor ons Hollanders soms wonder heilzaam, om uit de gebrokenheid van het kerkelijk leven in eigen land, in contact te komen met eefi andere kerk of kerkformatie, vooral, als men tot de vreugdevolle ontdekking komt, dat wij met hen en zij met ons eenzelfde Heer mogen belijden en kennen". (Ingezonden mededeling adv.) Geef Uw zenuwen óók ontspanning I Geef ze Niet verdovend, maar genezend! de een vermindering van de troepen sterkte tot achtereenvolgens 2.500.000, 2.100.000 en 1.700.000 man, in gunstige overweging te nemen, mits een en an der niet afhankelijk wordt gesteld van vorderingen bij het oplossen van poli tieke geschillen. Princessen Beatrix en Irene met ouders naar Londen H.M. de Koningin en ZKH de Prins der Nederlanden zijn voornemens woensdag 24 juli a.s. met de prinsessen Beatrix en Irene voor enige dagen naar Londen te vertrekken. Het be zoek draagt een zuiver privé karakter. Een telefoontje van een onbekend gebleven vrouw dat aan boord van een niet nader omschreven Air France -toestel een bom zou zijn gelegd, was oorzaak dat donderdagnacht drie ver keersvliegtuigen van de Franse lucht vaartmaatschappij naar het dichtst bij- zijnde vliegveld in de Verenigde Sta ten werden gedirigeerd om te worden onderzocht. Het bleek echter een „grap" te zijn: aan boord van geen van de toestellen werd een bom gevonden. De toestellen konden met grote vertraging hun reis vervolgen. Te Delft bivakkeert de 22-jarige B. met zijn even oude vrouw en hun tien maanden oude baby al enige nachten in een winkelportiek. De man wil n.l. trachten door deze actie het huisves tingsbureau te bewegen hem woon ruimte te verschaffen. Van de zijde van het huisvestings bureau vernemen wij, dat B. is gaan inwonen bij familie te Delft. Hij wen ste daar niet te blijven en zocht met vrouw en kind het portiek uit, waar zij zich nu hebben geïnstalleerd. Op deze manier wil hij het toewijzen van een woning trachten te forceren. Da Delftse politie wenst niet in te grij pen, omdat dit zou betekenen, dat zjjj het gezin iedere nacht onderdak op het bureau zou dienen te verschaffen. Het toeristisch bezoek aan Neder land blijft volgens mededelingen van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer op onge veer hetzelfde niveau als in 1956. Da vooruitgang in enkele grote toeristen centra bedraagt tot op heden twee tot drie procent. In het buitenland is da storm rond de foutieve A-griep be richten vrijwel uitgewoed. De arbeidsraad voor Toronto en omgeving heeft donderdagavond een verklaring uitgegeven die bestemd is voor publikatie in de buitenlandse pers. „Wij geloven", aldus deze verkla ring, „dat het zeer belangrijk is voor immigranten uit de Europese landen te beseffen, dat de weersomstandig heden een grote invloed hebben op de werkgelegenheid in Canada. In de wintermaanden zal de werkloosheid snel toenemen en ongeschoolde en halfgeschoolde arbeiders en bouwvak arbeiders zullen niet te plaatsen zijn. De toestand op het gebied van de huisvesting is bijna hopeloos. De toe komstige immigrant moet er op voor bereid zijn dat hij een groot deel van zijn inkomsten aan onderdak zal moe ten besteden, als hij dat tenminste kan vinden en als hij er in slaagt een betrekking te bemachtigen". Britse minister weigert doodvonnis te herzien De 22-jarige arbeider John Vickers, die schuldig bevonden is aan een roofmoord op een bejaarde winkelier ster, zal de eerste moordenaar zijn, die sinds ongeveer twee jaar in Groot- Brittannië zijn leven op het schavot eindigt. De minister van binnenlandse zaken, A. A. Butler, heeft n.l. een ver zoek om gratie afgewezen. Vickers zal dinsdag in de gevangenis van Durham terecht worden gesteld. 0 De bestuurscommissie van de Europese Betalings Unie (E.B.U.) zal maandag a.s. te Parijs gedurende drie dagen bijeenkomen ter bespreking van het jaarverslag.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1