MISLUKTE STAATSGREEP IN EGYPTE Meer kans op akkoord ontwapening? Prins opende munitiefabriek MAANDAG START DE VIERDAAGSE MET RECORD AANTAL DEELNEMERS o.w. tientallen Zeeuwen Overlevende van ramp met „Neutron" geeft verslag Familie overlevenden naar Biak vertrokken DEELNEMERS VIERDAAGSE ATTENTIE Russische leiders in Moskou bijeen Botsing en vuurstorai PROT ESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen overeenstemming over kernwap ens Nasser vermoorden Moordaanslagen op Syrische leiders Drama voltrok zich binnen vijftien seconden Dr. Mansholt in Bonn Duitsers moeten sparen Telefoonkabel tussen Frankrijk en V.S. SAMENZWERING VAN MILITAIREN EN POLITICI Dan gaan we door naar Amsterdam.... NIEUWR USSISCH VLIEGTUIG Russische jeeps voor Indonesische leger Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3757 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Vrijdag 19 juli 1957 r WerJc aan de kust (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.44 u., onder 20.48 u. Maan op 23.47 u., onder 14.00 u. Hoogwater zaterdag 20 juli: Vlissingen: 7.13 u. 1.59 m., 19.32 u. 1.60 m. Terneuzen: 7.36 u. 1.77 m., 19.55 u. 1.78 m. Wemeldinge: 8.40 u. 1.54 m„ 20.58 u. 1.34 m. Zierikzee: 8.23 u. 1.34 m., 20.37 u. 1.14 m. De Russische burgerluchtvaart be- schikt thans over een nieuw straalpas- sagiersvliegtuig. De foto boven geeft een beeld van het viermotorige vliegtuig, dat een I vliegbereik heeft van 5000 km en een kruissnelheid van 600-650 km. De foto onder geeft een beeld van het interieur, dat is berekend op 75 a 100 passagiers. „De vooruitzichten op een beperkt naar een volledig ontwapenin koord kan streven. „De vooruitzichten op een beperkt akkoord over de ontwapening zijn se dert maart jl., toen de subcommissie der V.Ni voor ontwapening haar werk hervatte, verbeterd", zo verklaart de Britse regering in een witboek over de stand van zaken bij de besprekingen. Dit witboek is gisteren gepubliceerd. De Britse regering 'stelt vast, dat er in beginsel overeenstemming bestaat over een aantal kwesties. Zo zouden de Sowjet-Unie en de V.S. in het eers te stadium van de ontwapening hun troepensterkte tot 2.500.000 man moe ten verminderen. Voor Engeland en Frankrijk zou een plafond van 750.000 man gelden. (Men moet echter nog vaststellen, wat er in dit verband on der „troepen" moet worden ver staan). Voorts moeten alle staten in dit eerste stadium hun klassieke be wapening beperken. Ook zouden de militaire begrotingen moeten worden besnoeid. Tevens is men het er over eens dat door middel van control^ van uit de lucht en te land gewaakt moet worden tegen een eventuele verras singsaanval. Tenslotte schijnt men de mening te delen, dat men in eerste in stantie beter naar een gedeeltelijk dan Twee beelden met betrekking tot de komende Jamboree in Enge land: Links het hoofd van de in ternationale padvindersbeweging, Lord Rowallan, die uit de cabine hangt van de lokomotief, die naar hem genoemd is. Rechts de drie bijzondere postzegels, die door de Engelse P.T.T. ter gelegenheid van de Jamboree worden uitge geven. Alle drie de zegels dragen de beeltenis van Koningin Eliza beth H ontwapeningsak- Kernwapens Op het gebied van de kernwapens en de proeven hiermee is men het nog niet eens. De Russen willen de proeven onmiddellijk laten staken, terwijl de westelijke afgevaardigden een derge lijke maatregel willen verbinden aan een verbod om kernwapens te ver vaardigen. In het witboek worden niet de Ame rikaanse voorstellen voor een gedeel telijke ontwapening behandeld. In Cairo is gisteravond medege deeld dat een staatsgreep tegen het regime van president Nasser is verijc'idd. De samenzwering was beraamd door enige voormalige officieren van het leger en aan de kant gezette politici. Onder de samenzweerders bevon den zich Mohamad Salah Eddin, voor malig minister van buitenlandse za ken, en Abdel Fattah Hassan, voor malig minister van binnenlandse za ken, aldus de mededeling. Andere deelnemers aan het complot waren ze ven voormalige hoge officieren, twee lagere officieren en vijf burgers. Een militair tribunaal van zeven hoge officieren onder voorzitterschap van brigade-generaal Foead Digwi, is gevormd. De samenzweerders hadden bekend, dat zij van plan waren president Nas ser en zijn ministers tijdens een ka binetszitting te vermoorden en dan de macht over te nemen. Salah Eddin zou president worden. De samenzweerders waren voornemens de staatsgreep ge wapend met machinegeweren en ge kleed in militaire uniformen uit te voeren, aldus de bekendmaking. Dr. Mohammad Salah Eddin, een Wafdist, was van december 1950 tot januari 1952 minister van buitenland se zaken tijdens het bewind van ko ning Faroek, die in 1952 werd ont troond. In april 1954 werd gemeld, dat hij behoorde tot degenen die krach tens een order van het revolutionaire opperbevel en het kabinet voor tien jaar van hun politieke rechten werden beroofd. Sindsdien hoorde men niets meer van hem. Abdel Fattah Hassan was onder van bin ten tijde van Faroeh werd hem een maand huis arrest opgelegd, omdat hij zou hebben getracht onrust te zaaien. De ochtendbladen te Damascus heb ben gisteren gemeld, dat de Syrische politie een lid van de Mohammedaanse broederschap uit Jordanië heeft gear resteerd, die opdracht had een aantal vooraanstaande militaire en burgerlij ke autoriteiten in Syrië te vermoorden. Onder hen waren de minister van de fensie, twee socialistenleiders, de mi nister van buitenlandse zaken en een communistenleider. De Indonesische regering heeft een plan opgesteld om de gewapende strijdkrachten met moderne wapens uit te rusten, heeft het ministerie van defensie bekendgemaakt. Niet werd medegedeeld hoeveel de regering aan de modernisering van de strijdkrachten wil besteden. Als eerste stap in de richting van vervanging van de verouderde wapens en uitrusting, die thans bij de strijd krachten in gebruik zijn, heeft de re gering van de Sowjet-Unie jeeps ge kocht. Nadat de laatste lichten van de startbaan onder het vliegtuig waren verdwenen en het vliegtuig wegvloog, was er door de ramen van da kajuit buiten niets meer te zien. De purser was blszig met het uitdelen van lectuur aan de passagiers, toen over de omroep-installatie in het vliegtuig werd gezegd: „dames en heren, over circa een minuut kunt u de lichten van Biak nog zien en dan gaan we door naar Amsterdam",, ER KOMT EEN NIEUW ele ment in de 41e Vierdaagse te Nij megen, die volgende week dins dag begint. De internationale Vierdaagse afstandmarsen van dit jaar krijgen hun „vriende lijkheids-ambassadrices". Een aantal Belgische jongedames, die tijdens de Wereldtentoonstelling van 1958 in Brussel als „gast vrouwen" zullen optreden, ko men naar Nijmegen om daar bij de wandelaars belangstelling te wekken voor deze tentoonstel ling. Dropping en parade Ook de Belgische parachutisten zullen, der traditie getrouw, weer landen in de polder bij de Waalbrug. Maandagmiddag zullen 30 van deze Belgische militairen in de Ooypolder gedropt worden, 's Avonds volgt dan de vlaggenparade in het Goffert-sta- dion. Zoals reeds eerder werd gemeld hebben 13.154 deelnemers voor deze internationale vierdaagse afstands marsen ingeschreven, bijna 700 meer dan in 1956. Deze stijging hadden de officials niet verwacht. Men dacht dat bij de 40e Vierdaagse het „abso lute record" was bereikt. De praktijk wijst evenwel steeds weer uit, dat de propaganda die van de marsen zelf uitgaat, maakt dat dit aantal blijft toenemen. Dus: ook nu weer een re cord. Er nemen méér dan 1500 dames deel. Ook uit de West Het worden met recht internatio nale afstandsmarsen. Er komen bv. 1451 Engelsen, 91 Belgen, 114 Cana dezen, 39 Duitsers, 50 Israëliërs, 23 Amerikanen en 18 Luxemburgers. Dan zijn er nog de kleine contingen ten, zoals de 3 Fransen, de 3 Noren en de 2 Zwitsers. Zelfs komen er enige speciaal hiervoor overgekomen deelnemers uit de West, nl. een van Suriname, een van Curasao en een van Aruba. Evenals verleden jaar nemen weer enkele tientallen Zeeuwen aan de Nijmeegse Vierdaagse deel. Het juiste aantal is ons nog niet bekend. Wel zullen weer verschillende bekende Zeeuw se wandelaars, die zo lang zamerhand ervaren Vierdaagse- lopers zijn geworden, opnieuw vanuit Middelburg, Yerseke, Vlissingen, Goes en vele andere plaatsen van de partij zijn. Aangemoedigd door de vele gunstige reacties op onze exclu sieve Vierdaagse-reportages van vorig jaar, zal wederom geduren de de gehele Vierdaagseweek een speciale verslaggever van het Zeeuwsch Dagblad met het wan- delleger meerijden, teneinde elke dag een eigen exclusieve reporta ge voor onze krant te schrijven over het wel en wee van de Zeeuwse deelnemers. Daar het weer onze bedoeling is, dagelijks contact te zoeken met de Zeeuwse tippelaars, ver zoeken wij hun, die aan de Vier daagse deelnemen, zich tot onze sportredactie te wenden. Wan neer zij hun naam, woonplaats, leeftijd, wandelprestaties, logeer adres in Nijmegen 'liefst met te lefoonnummer!) aan ons opge ven, bestaat er zeer grote kans, dat zij bezoek krijgen van onze speciale verslaggever. Geeft u dus zo vlug mogelijk op aan onze sportredactie, Lange Vorststraat 90, Goes, Tel. 2438 of 3987. Hun, die als militair deelnemen wordt verzocht tevens hun on derdeel en kazerne te vermelden. Z.K.H. prins Bernhard heeft giste ren in Zaandam een nieuwe munitie fabriek geopend. In deze fabriek wordt de z.g.n. .50 munitie vervaardigd. Op de bovenste foto zien we hoe de prins, na de officiële opening, aan de president-commissaris de versierselen uitreikt, behorende bij het comman deurschap van Oranje Nassau. De onderste foto kijkt de prins naar de werkzaamheden aan een moderne draaibank. Naast de prins de Ameri kaanse ambassadeur in ons land, de heer Philip Young. (Zie ook pag. 3). De minister van landbouw, dr. S. L. Mansholt, heeft woensdag en donder dag te Bonn besprekingen gevoerd met de Westduitse minister van voedsel voorziening, Luebke. Naar het Westduitse ministerie van voedselvoorziening bekendmaakte, hebben de beide ministers kwesties, samenhangende met de ontwikkeling van de gemeenschappelijke markt en het vrijhandelsgebied, besproken, zo mede algemene landbouwpolitieke on derwerpen. Leiders uit Albanië, Bulgarije en Zuid-Slavië hebben gistermiddag in een landhuis bij Moskou een „kame raadschappelijke bijeenkomst" gehad, aldus een bericht van Tass, het Rus sische persagentschap. Ook de Sowjetrussische partijsecre taris Chroesjtsjef was bij het onder houd aanwezig. Op een gisteren te Frankfurt gehou den economische dag heeft Franz Et- zel, voorzitter van de economische commissie van de C.D.U. verklaard dat het Duitse volk weer een volk van be zitters moet worden. Getracht moet worden de Duitsers tot sparen te be wegen, merkte Etzel op. Zo begint het ooggetuigeverslag dat de heer H. O. Wagenaar, overlevende van de ramp met de „Neutron" tele grafisch naar Nederland heeft ge stuurd. Direct nadat de woorden over de lichten van Biak waren gesproken werd de microfoon haastig afgesloten. Onmiddellijk daarop werd een botsing' gevoeld, toen waarschijnlijk de linker vleugel met iets in aanraking kwam. Na een duidelijke beschadiging van het vliegtuig volgden voor de inzit tenden vreselijke seconden, toen het vliegtuig over de linkervleugel omlaag scheen te vallen. Dit vallen ging zeer snel, de schat tingen over de duur variëren van één tot vijftien seconden en daarna kwam het eind. De enige herinneringen van de heer Wagenaar zijn het „desinte greren van alles, het snijden van da stoelriem in het lichaam en direct daarop de vuurstorm". De heer Wage naar herinnert zich dat hij vervolgens beklemd raakte tussen wrakstukken. Hij slaagde erin door achteruit ta kruipen, los te komen, en lag daarna in zee met rondom hem heen bran dende benzine. Enige 1. De heer Wagenaar was er aanvan kelijk van overtuigd, dat hij de eniga overlevende van het ongeluk was, om dat hij op het eerste ogenblik nergens een levend wezen kon ontdekken. Na dat het yuur minder was geworden en nadat hij zich had ontdaan van zijn bovenkleding, slaagde hij er in, naar hij zelf zegt tot zijn verwondering, zijn vrouw terug te vinden en latei- hun kind. De heer Wagenaar heeft vervolgens tussen de lijken, waarvan de meeste geheel ontkleed waren, gezocht naar drijfmiddelen die zeer schaars bleken. Er volgde een lange en uitputtende poging om de wal te bereiken. Dit was onmogelijk geweest indien niet op tijd de Papoeprauwen waren verschenen. Aldus besluit de heer Wagenaar zijn mededelingen. Gouverneur Van Baal, die gister morgen op reis van Nederland naar Hollandia, te Biak is aangekomen, heeft in een communiqué medege deeld dat de- „Neutron" normaal is ge start. Het drama moet zich bijzonder snel hebben voltrokken. Gebleken is dat de staart is afgebroken. De toe stand van vier gewonden is nog ern stig. Vermoedelijk zijn de omgekome nen op slag gedood. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt ingesteld. Een commissie van deskun digen is inmiddels uit Nederland ver trokken. Gisteren zijn op uitnodiging van da K.L.M. enkele familieleden van over levenden met de „Mesa" naar Biak vertrokken. Voor zover bij de K.L.M. te 's Gra- venhage bekend is, bevinden zich ern stig gewond in het hospitaal te Biak: de gouvernementsarts dokter Leiker, mevrouw De Rijke, een kind van de familie De Rijke en de heer De Boer. Voorts vernemen wij dat de 'oe- stand van de stewardess, mej. D. J. Klein Klouwenberg, iets minder guns tig is dan zich in het begin heeft laten aanzien. Te Parijs is gisteren een Frans- Westduits-Amerikaans akkoord gete kend betreffende de gezamenlijke aanleg en beheer van een transatlan tische telefoonkabel tussen Frankrijk en de V.S. Deze kabel, die de eerste recht streekse telefoonverbinding tussen het Europese vasteland en de V.S. zal zijn, zal veertig miljoen dollar kosten en in 1959 worden gelegd. DE BILT ZEGT: Enkele buien Veranderlijke bewolking met enkele buien, sommige vergezeld van onweer. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1