Tien procent premie op door de jeugd gespaarde bedragen C.N.V. ziet nog geen aanleiding voor een loonac tie Opstand in gevangenis Zes jaar op bank laten staan Stoffelijke resten van negen passagiers gevonden Olifant at tasje met badmuts, badpak en wollen vest op Landbouwschap vergaderde VOORSTEL AAN DE TWEEDE KAMER NA STIJGING KOSTEN LEVENSONDERHOUD PROT ESJANTS- CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND "Y Jeugdsparen nu teleurstellend Ontmoeting tussen Wilson en Zjoekof Opsporingswerkzaamheden gestaakt Wrakstukken en poststukken Auto greep man bij oversteken Eerste stadium Deltawerken geslaagd VERTROUWEN IN MIN. ZIJLSTRA Credietregeling fruitteelt aanvaard Slang in ligusterhaag in Rotterdam Kamerleden in Deltagebied Meer Britse steenkool voot vasteland Europa Reeds honderd doden op Luzon Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bjj geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad l)e Jaargang No. 3756 Hoofdredacteur: R. hagoort Directeur: jacq de Smit Donderdag 18 juli 1957 J' Verdachte vol lof over de rechter (Zie pagina D Op- en ondergang van Zon en Maant Vrijdag: Zon op 4.43 u., onder 20.49 u. Maan op 23.21 u., onder 12 54 u. Hoogwater vrijdag 19 juli: Vlissingen: 6.28 u. 1.77 m., 18.42 u. 1.71 m. Terneuzen: 6.52 u. 1.95 m., 19.06 u. 1.89 m. Wemeldinge: 7.59 u. 1.60 m,, 20.12 u. 1.37 m. Zierikzee: 7.42 u. 1.39 m., 19.51 u. 1.16 m. (Van onze parlementsredactie). Minister Struycken en staatssecretaris Schmelzer hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat een gepremieëerde spaarregeling bevat, waaraan alle jongeren van 15 tot en met 20 jaar kunnen deelnemen. Deze Jeugdspaarwet is de eerste van een drietal maatregelen, waarmee de regering de bezitsvorming wil stimuleren. De andere twee maatregelen (waarover nog overleg wordt gepleegd) zijn: een gepremieëerde spaarregeling voor ambtenaren en een rege ling, waarbij werkgeversbijdragen in spaarfondsen van of voor werk nemers vrijgesteld worden van sociale en fiscale lasten. De laatste maatregel komt neer op een uitbreiding van de wet tot vrijstelling van lasten op werkgeversbijdragen in bouwspaarfondsen van werk nemers. De voornaamste punten uit het ont- werp-Jeugdspaarwet zijn: 1. Het Rijk geeft onder bepaalde voorwaarden een premie van voorlo pig 10 procent, op een door 15- tot 20- jarigen bijeengespaard bedrag. Hier van kunnen ook jongeren, die geen be roep uitoefenen, profiteren. 2. Op de premie kunnen slechts zij aanspraak maken, die het gespaarde gedurende tenminste zes jaar vrijwel ongerept op de bank laten staan. Voor hen die binnen de zes jaren willen hu wen is een uitzonderingsregeling ge troffen: zij kunnen het op de spaar bank ingelegde bedrag mits dit drie jaar heeft uitgestaan met inbegrip van de premie geheel of gedeeltelijk opnemen. De maximum spaarperiode is bepaald op negen jaar. 3. Het spaargeld mag ten hoogste ƒ200,en moet tenminste ƒ30,per jaar bedragen, met dien verstande echter, dat het totaal ingelegde mini mumbedrag tenminste evenveel ma len ƒ30,moet belopen als het aan tal jaren, dat de rekening heeft uitge staan. 4. De op de jeugdspaarrekening in gelegde bedragen zijn niet geblok keerd. Neemt men echter meer dan eenmaal per jaar gelden op of neemt men meer op, dan in dat jaar werd in gelegd, dan komt de spaarrekening te vervallen. Doet dit feit zich voor de afloop van het zesde spaar jaar voor, dan heeft men ook geen recht op pre mie, tenzij een gedeelte van het te goed werd opgenomen ter gelegenheid van een huwelijk. 5. De belanghebbenden kunnen met alle spaarinstellingen, de Rijkspost spaarbank en de Boerenleenbanken incluis, een jeugdspaarovereenkomst sluiten. Zij zijn dus geheel vrij in de keuze van de spaarinstelling. Om dub bele of zelfs veelvoudige inschrijvin gen door dezelfde spaarder te voorko men zal een centraal register worden ingesteld, waarin de persoonlijke ge gevens van alle ingeschreven spaar ders worden opgenomen en waarin de uittredingen en eventuele onregelma tigheden worden geregistreerd. 6. In de eerste drie jaren waarin uitsluitend uitgaven voor de voorlich ting en het centraal register noodza kelijk zijn zullen de kosten voor het rijk ongeveer 50.000 per jaar bedra gen. Na tien jaar zal dit bedrag ech ter uitgegroeid zijn tot 8,5 miljoen per jaar. Bedoeling De bedoeling van dit wetsontwerp is te trachten de jongeren gewoonte van het regelmatig sparen bij te bren gen en hen daarnaast in de gelegen heid te stellen vroegtijdig een bezit te vormen, waarmee later de kosten, die voortvloeien uit een huwelijk, een ge specialiseerde opleiding, de inrichting van een eigen zaak e.d. bestreden kun nen worden. De regering meent, dat het sociaal-economisch effect van de maatregel (bestedingsbeperking, fi nanciering van de structureel noodza kelijke investeringen) niet mag wor den overschat, ook al kan men het to tale door de jeugd gespaarde bedrag in 1960 op 171 miljoen stellen. Slechts indien de jeugdspaarregelin- gen tot een grotere spaarzin in latere jaren zou leiden, zou dit voor de finan ciering op langere termijn, van bete kenis zijn. Enige invloed op de finan ciële en monetaire situatie heeft de re geling echter wel. Nog geen vijf procent De omvang van het huidige jeugd sparen achte de regering teleurstel- Een ontmoeting tussen Wilson, de Amerikaanse minister van defensie en zijn Russische ambtgenoot Zjoekof kan wellicht nuttig zijn, heeft presi dent Eisenhower gisteren medege deeld. Men moet echter, zo voegde Eisen hower hieraan toe, niet reeds bij voorbaat grote verwachtingen van een dergelijke ontmoeting hebben. De president zeide in de oorlogstijd met maarschalk Zjoekof destijds Russische bevelhebber in Berlijn goede betrekkingen te hebben onder houden. Zjoekof is een zeer oprecht geen premies worden uitgekeerd en mens, merkte Eisenhower nog op. Over de oorzaak en de toedracht van de ramp met de „Neutron" tast de K.L.M. nog volkomen in het duister. Overigens is van de zijde der K.L.M. medegedeeld dat geen commentaar op de eventuele oorzaak kan worden verwacht voor het officiële onderzoek van de daartoe aangegeven rijkscom missie, die vandaag naar Biak zal vertrekken, heeft plaats gevonden. Dinsdag en gisterochtend is nog in tensief gezocht naar overlevenden, hoewel de hoop op het aantreffen van inzittenden, die de ramp overleefd zouden hebben, reeds was opgegeven. Men heeft hoop voor het behoud van het leven van drie ernstig ge wonden. De andere acht gewonden zullen waarschijnlijk vandaag reeds uit het ziekenhuis worden ontslagen. DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen Aanvankelijk geheel bewolkt met op de meeste plaatsen regen. Later op de dag van het westen uit opklaringen. Iets lagere middagtemperaturen. Gistermiddag zijn de stoffelijke res ten van negen volwassenen en twee kinderen geborgen. Zij zijn op de be graafplaats te Biak ter aarde besteld. Wrakstukken Op zee zijn wrakstukken van kof fers en voor Nederland bestemde post zakken aangetroffen. Na gisterochtend elf uur is niets meer gevonden en om lend. In totaal zetten de jongeren per jaar gemiddeld slechts 5 procent van het netto-loon op een spaarboekje of spaarrekening. Meer dan de helft van de jeugd is geen actief spaarder, d.w.z. doet per jaar zelfs niet één inlage. Door middel van een gepremieeerde spaarregeling wil de regering nu bereiken, dat de jeugd in het vervolg ongeveer 10 pro- Gistermiddag omstreeks half vier is de 65-jarige landbouwer, F. Dekker, uit Nieuwdorp op de rijksweg te Le- wedorp door een personenauto gegre pen. Met ernstige hoofdwonden en een hersenschudding is het slachtoffer naar het ziekenhuis Oostwal te Goes vervoerd. De heer Dekker wilde ter hoogte van het Shell-pompstation per fiets de weg oversteken. Een uit de richting Goes komende Mercedes Benz-perso- nenauto, bestuurd door de heer H. P. uit België, die de Nieuwdorper eens klaps voor zich zag opduiken, greep de fietser en sleurde hem een twintig meter mee. Met ernstige verwondin gen werd het slachtoffer opgenomen. Dokter Van de Putte verleende de eerste hulp. De auto werd aan de rech- tervoorkant zwaar beschadigd; de fiets, waaraan een jachtgeweer zat ge- cent van het netto-loon gaat besparen, bonden, werd totaal vernield. Het eerste werk van de Delta-afslui ting kan als geslaagd worden be schouwd doordat de bouw van de werkput bij Hellevoetsluis thans zover gevorderd is, dat geen terugslag ineer wordt verwacht bij de komende herfststormen. De bovenste foto geeft een beeld van bet aanbrengen van keien op de zinkstukken van de ring dijk, die ongeveer acht meter boven N.A.P. moet komen. De onderste foto geeft een beeld van de werkzaam heden vanaf het noordoostelijke punt. (Zie ook pagina 3). De directie van Ouwe- hands-dierenpark te R henen, stelt zich de vraag of plastic verteer baar is, nadat een leer linge van de Prins Mau- ritsschool uit Delft met een sip gezichtje kwam vertellen wat haar was overkomen. Toen de leerlingen bij de twee olifanten kwa men, die binnen een af gebakende ruimte vrij kunnen rondlopen, wilde zij evenals de andere kinderen de dieren op twaalf uur zijn de opsporingswerk- wat apenootjes tracteren. Daarom legde zij haar tasje op de stenen muur, die de afsluiting vormt tussen het olifantenver- blijf en de rest van het park. Een van de olifan ten, Elma, kreeg het tas je in de gaten en meende dat hier een lekker hap je voor haar was gede poneerd. Zonder zich een secon de te bedenken greep Elma het plastic tasje met haar slurf en bracht het naar haar mond. Enkele ogenblikken la ter waren tasje en In houd verorberd. Sinds dit ongebruike lijke etentje vraagt de di rectie van het dieren park zich af hoe een oli fantenmaag kans ziet 'n plastic tasje, een wollen vest, een badmuts en een badpak alsmede een handdoek te verwerken. Mochten onverhoopt de opgepeuzelde goederen sterker blijken dan de ingewanden van Elma, dan zou dit een strop be tekenen van 15.000 gul den. De recente stijging van het prijsin dexcijfer zal voor het Christelijk Na tionaal Vakverbond geen aanleiding zijn in dit stadium een loonactie aan de orde te stellen. Dit verklaarde gis teravond de voorzitter van het Chris telijk Nationaal Vakverbond, de heer M. Ruppert. Blijkens de gegevens van het C.B.S. is per medio juni het prijsindexcijfer van het levensonderhoud met vier punten gestegen, en daarmee geko men op 115 punten, exclusief de A.O. W. Het Christelijk Nationaal Vakver bond meent, dat de belangrijkste oor zaak voor deze, zelfs voor de vrijwel elk jaar extra dure junimaand abnor maal sterke stijging, gelegen is in de weersomstandigheden. Met name de nachtvorst is voor een aantal gewas sen funest gebleken, met als gevolg een sterke prijsstijging voor de be trokken produkten. Het Christelijk Nationaal Vakver bond, zo werd medegedeeld, heeft diep respect voor de prijsstabilisatiepolitiek van minister Zijlstra en, gezien de re sultaten daarvan in de afgelopen maanden, het volste vertrouwen in dit beleid voor de komende periode. Dit neemt echter niet weg, aldus de heer Ruppert, dat het C.N.V. met grote be langstelling het verdere verloop van het prijsindexcijfer zal volgen. Het bestuur van het Landbouw schap, dat gisteren te 's-Gravenhage heeft vergaderd, zal, zo heeft de voor zitter, de heer H. D. Louwes, mede gedeeld, spoedig een nota aan de mi nister van landbouw, visserij en voed selvoorziening zenden inzake het ga- rantiebeleid voor voedergranen voor het oogstjaar 1957. In deze nota, aldus de voorzitter, moeten wij natuurlijk uitgaan van het feit, dat de minister reeds heeft be slist. De beslissing van de minister houdt echter in, dat het garantiebeleid voor voedergranen voor het oogstjaar 1957 wordt gerealiseerd door middel van het systeem van monopolieheffingen zonder meer. Het Landbouwschap had besloten, dat het garantiebeleid dient te worden gerealiseerd door een ge combineerde toepassing van het sy steem van monopolieheffingen en het stelsel van toeslagen. In de zo fundamenteel mogelijk ge stelde nota zal men uitgaan van het algemene landbouwbeleid en de nood zaak uiteen zetten van een volledige compensatie voor de veehouderij. De heer Visser, voorzitter van de hoofdafdeling veehouderij, zeide, zeer pessimistisch te zijn. Hij vreest, dat er grote moeilijkheden zullen komen in de veehouderij, waaraan ernstige con sequenties verbonden kunnen zijn. De besprekingen met het ministerie zijn erg teleurstellend geweest. De voorzitter zeide nog, dat de be slissing was gevallen in het kader van de bestedingsbeperking. „Wij zijn nu over de twijfel heen en moeten nu een beleid opbouwen, dat goed en con structief kan zijn voor de toekomst". Pootaardappelen cn fruit De door ons reeds vermelde voor stellen inzake de heffing Pootaardap pelen 1957 en de kredietverlening in verband met de nachtvorstsehade aan de fruitteelt, werden aanvaard. Huur dienstwoningen Breedvoerig werd nog gesproken over een door de hoofdafdeling socia le zaken te verzenden brief inzake de huurverhoging en de compensatietoe slag. In deze brief wordt erop gewe zen, dat de huurverhoging van 25 pCt Een politieagent heeft gistermid dag in een ligusterhaag langs de Langegeer te Rotterdam een één meter lange slang gevangen. Het reptiel is overgebracht naar dier gaarde „Blijdorp", waar men ver telde dat het een Zuid-Europese slang is, vermoedelijk afkomstig uit Griekenland of ItaliëHet dier is niet giftig. Het dier had de agent nog in de hand gebeten, zodat deze zich voor alle zekerheid door de huisarts liet behandelen. Vooralsnog is het een raadsel hoe de slang in de liguster haag is gekomen. VONNISSEN IN HONGARIJE Het hooggerechtshof in Boedapest heeft aan zeven ter dood veroordeel de Hongaren gratie verleend, maar het doodvonnis van zeven anderen bevestigd. De eersten kregen in plaats van de doodstraf gevangenis straffen van 20 jaar en levenslang. De beklaagden zijn schuldig bevon den aan het bestormen van het poli tiebureau in Miskolc, het martelen en doden van zes politiemannen en het opknopen van deze mensen aan een Russische monument. niet automatisch per 1 augustus a.9. van toepassing is op dienstwoningen. Deze verhoging moet een punt van overleg zijn tussen werkgever en werknemer. Wel moet de compensatie- vergoeding worden betaald. Een daar mee overeenkomstige vergoeding voor het gebruik van een dienstwoning moet dus redelijk geacht worden. Do hoofdafdeling adviseert in verband hiermee, dat partijen, betrokken bij da landbouw-C.A.O.'s zich zo spoedig mogelijk beraden over de vraag, oï en zo ja met welk percentage de loonaftrek voor het gebruik van dienstwoningen moet worden ver hoogd. De hoofdafdeling spreekt overigens de verwachting uit, dat realisering hiervan een bijdrage zal leveren voor de verbetering van het woningpeil ten plattelande. c<$r> De groep leden van de r.k. fractia der Eerste en Tweede Kamer, die een tweedaagse oriënterende reis door het Deltagebied maakten, zijn gisteren ge confronteerd met de gedachten, die in Zeeuwsch Vlaanderen leven rondom dit nationaal project, o.a. een vasta oeververbinding en verdere industrië le ontwikkeling in de kanaalzone van Terneuzen en eventueel een nieuw in- dustriegebied met een grote zeehaven rond en tegenover Vlissingen. Na bijeenkomsten te Hulst en Ter neuzen met Zeeuwse burgemeesters en Statenleden vertrok het gezelschap naar Bergen op Zoom. De E.G.K.S. zal 150.000 ton Britse steen kool per kwartaal meer ontvangen, al dus is op 12 juli jl. in Luxemburg over eengekomen toen de Steenkoolcommissia van de Gemeenschap bijeenkwam. D« Britse steenkooluitvoer naar de Gemeen schap zal van 750.000 ton tot 900.000 ton per kwartaal worden opgevoerd. Aanvaring in Bremerhaven Het uit Rotterdam gekomen Zweed se schip „Burma" is woensdagochtend bij mistig weer op de Weser te Bre merhaven in aanvaring gekomen met de voor anker liggende Duitse vracht boot „Johann Schulte", aan boord waarvan de scheepskok om het leven kwam. De „Burma" kon enkele uren later met een beschadigde boeg da reis naar Bremen voortzetten. De Duitser werd met een lek aan stuur boord op de oever gezet. c$n 0 Op 16 juli werd te Warschau 'n overeenkomst tussen Nederland en Polen geparafeerd ter regeling van het goederenverkeer tussen beide lan den voor de periode 1 augustus 1957 tot 31 juli 1958. - - ofyn Volgens de laatste cijfers zijn door da overstromingen op het Philippijnse ei land Luzon 100 mensen omgekomen. Een duizendtal wordt vermist. Vijf duizend mensen zijn dakloos, doordat zeshonderd woningen vernield en 600 beschadigd werden. Onder de Algerijnen in de Parijse ge vangenis Santé was dinsdag een op stand uitgebroken omdat de cipiers, die om een salariskwestie 48 uur in staking waren gegaan, hun weigerden voedsel te verstrekken. De Algerijnen waren, ondanks de raad van de leider van het nationale bevrijdingsfront, Ben Bella, die ook in de gevangenis zit opgesloten, zich vooral kalm te houden, uit hun cellen gebroken en maakten veel rumoer. Manschappen van de Franse veiligheidsgarde en politie-agenten legden een cordon om de gevangenis teneinde erger te voorkomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1