4 LEXINGTON Mogelijkheid van deling Cyprus niet uitgesloten ONTSTELENDE WERKELIJKHEID Prins bezocht verffabriek Molijn te Rotterdam Koningin bezocht Leemkule vakantieoord te Hattem RUSTIG AAN NIET FIDEEL Chefarine „4" ZEEUWSCH DAGBLAD Lennox-Boyd in Britse Lagerhuis: Besmettehjke ziekten in Nederland beroemde geneesmiddelen zorgen, dat U weer met plezier Uw werk doet Minder discipline in Polen Herderlijk schrijven van Anglicaanse kerk in Zuid'Afrika Griep eiste in Azië 511 slachtoffers Minister C. Staf: Vorstin tracteerde op taartjes Opening van derde uitbreiding Twee maanden geëist tegen Lubis Hr. Ms. Kortenaer op thuisreis Brazilie-tentoons telling geopend STALEN MEUBELEN WORDEN DUURDER Reactie van Prawda op rede van Mao Onderwijsakkoord in Luxemburg Woensdag 17 juli 1957 7 Pagina 3 De Britse regering heeft in het Lagerhuis laten weten, dat men de moge lijkheid van een deling van het eiland Cyprus niet kan uitsluiten. De minis ter van koloniën, Lennox-Boyd, verklaarde dat het ongelukkig zou zijn als het eiland wordt verdeeld, maar ingeval er zelfbeschikking komt zal dit ge schieden op basis van het zelfbeschikkingsrecht van de Grieken en dat van de Turken. John Profumo, de plaatsvervanger van Lennox-Boyd, zei dat de regering piet opnieuw uitziet naar mogelijk heden om weer een initiatief te ne men. Hij was van oordeel, dat aarts bisschop Makarios veel tot een oplos sing van het vraagstuk kan bijdragen, door kolonel Grivas en andere leiders Van de verzetsbeweging E.O.K.A. te bewegen, het Britse voorstel om Cy prus onder vrijgeleide te verlaten, te aanvaarden. James Callaghan viel namens de ■ocialistische oppositie de regering aan, omdat zij nog geen besprekin gen heeft geopend met aartsbisschop Makarios. Onder gejuich van zijn medestanders vroeg Callaghan, waar om er wel met Nasser wordt onder handeld en niet met Makarios. Labourmotie Een Labourmotie, waarin de rege- Blijkens een opgave in de staats courant van gisteren zijn in de maand juni 38 gevallen van varkenspest en EO gevallen van pseudovogelpest aan gegeven. De varkenspestgevallen waren als voigt over de provincies verdeeld: Friesland 1, Overijssel 2, Gelderland 7, Utrecht 8, Noord-Holland 1, Zuid- Holland 15, Noord-Brabant 2 en Lim- burg2. Voor pseudovogelpest zijn deze cij fers: Overijssel 5, Gelderland 4, Zuid- Holland 1 en Noord-Brabant 10. TOEN OP 21 JUNI het N.V.V. een verklaring publiceerde, waaruit gele een kon worden, dat het het initiatief zou nemen tot herstel van de samen werking der vakcentralen, die het 17 Juni 1954 verbroken had, ging er door een heel aantal bladen de zucht van verlichting: nu is Nederland weer ge red en dat herstel van die samenwer king is dus een feit. Wjj hebben direct erop gewezen, dat dit nog niet het geval was en dat deze zaak rustig bekeken zou moeten wor den. De gang van zaken heeft ons gelijk gegeven. En feitelijk de gehele historie van dit geval. Wij hebben zo nauwkeurig mogelijk de feiten nagegaan, die er over aan het licht kwamen. Het was al merkwaardig, dat uit de N V.V.-mededeling bleek, dat de be spreking met het R.K. episcopaat, die paar het oordeel van het N.V.V. de mogelijkheid voor het herstel der ge reglementeerde samenwerking open de, nog gevoerd werden door de heer Oosterhuis, die.eind vorig jaar als N.V.V.-voorzitter aftrad. Ze moest dus Ê1 een tijdje geleden gehouden zijn. >at is inderdaad zo. Deze besprekin gen werden gevoerd in1955, dus twee jaar geleden. Naar wij begrepen, is ook het C.N.V. in die tijd door het N.V.V. benaderd. Het heeft dus twee jaar geduurd, eer het N.V.V. besloot, de mogelijkheid die het twee jaar geleden al zag om de samenwerking te herstellen, pu bliek bekend te maken. Of er bijzon dere redenen waren, dit nu te doen en zo ja welke, is ons niet be kend, al uitten wij indertijd een ver onderstelling. Zeker is, dat ook door het N.V.V. geen haast gemaakt wordt, om zijn voornemen tot herstel der officiële sa menwerking te realiseren. Uiteraard moeten de beide andere vakcentralen wachten op een officiële uitnodiging van het N.V.V., waarin dit zijn voor stellen doet voor een nieuwe vorm van de samenwerking. Begrijpen wij het goed, dan is er op dit punt nog niets geschied. Wij zien hierin heus geen aanleiding, om het N.V.V. te kapittelen. Integen deel, ook wij geloven, dat het beter is, de nieuwe vorm van een gereglemen teerde samenwerking heel rustig te bekijken. Zonder meer herstel in de oude vorm, zou stellig niet mogelijk en ook niet gewenst zijn. Gelukkig zijn de verhoudingen in de drie jaar verbroken-samenwerking bijna nergens zo geweest, dat er geen samenwerking was. INTUSSEN MOETEN WIJ toch op één ding de vinger leggen. Kort na zijn persmededelingen over de mogelijkheid tot herstel der ge reglementeerde samenwerking heeft het N.V.V. een manifest laten ver spreiden over de huurverhoging en de compensatie daarvan. Het werd zo voorgesteld, alsof die compensatie eigenlijk alleen aan het N.V.V. te dan ken was. Dat manifest kunnen wij onder deze omstandigheden beslist niet prijzen. In de geest van zijn neiging, om te zoe ken naar een hei-stel van de samen werking, had het N.V.V. er o.i. juister aan gedaan, er op te wijzen, dat de beide andere vakcentrales aan deze taak stellig niet minder hebben ge daan dan het N.V.V. Wij herinneren in dit verband aan de ernstige poging, die het C.N.V. met name deed, om de huurverhoging minder groot te ma ken, waardoor de blokkering van een deel der huurverhoging had kunnen worden vermeden en bovendien de compensatie minder moeilijkheden voor het bedrijfsleven gegeven zou hebben. Heus, de verspreiding van dit mani fest door het N.V.V. was onder deze omstandigheden niet fideel. ringspolitlek ten aanzien van Cyprus werd gecritiseerd, werd met 326 tegen 260 stemmen verworpen. Volgens het Atheense persbureau heeft het Griekse ministerie van bui tenlandse zaken maandagavond de tekst bekendgemaakt van een nieuw Grieks beroep op de V.N. inzake Cyprus, dat des middags aan secre taris-generaal Hammarskjoeld is over handigd. Griekenland vraagt om toe passing van het beginsel van gelijke rechten en zelfbeschikking voor de bevolking van Cyprus, onder toezicht van de V.N. Het gewaagt van schen ding van de menselijke rechten en het begaan van wreedheden door het Britse bestuur op Cyprus. (Ingezonden mededeling adv.) Bij pijnen, griep of ..landerig' gevoel doet •n enkel tablet werkelijk wonderenl De voorzitter van de Centrale Raad der Poolse vakbonden heeft te War schau verklaard, dat stakingen In Polen niet gerechtvaardigd zijn, omdat het communisme ervoor zorgt, dat de be langen van de werkende klasse en de staat met elkaar kunnen worden ver enigd. Hrj noemde een ernstige teruggang ln de arbeidsdiscipline ln de afgelopen maanden „zeer verontrustend". In alle Aanglikaanse kerken van Zuid- Afrika is zondag een herderlijke brief voorgelezen, waarin de Anglicaanse kerk zegt, zich te verzetten tegen een nieuwe wet, die de minister voor natu- rellenzaken machtigt, blanken en ne gers de toegang tot eenzelfde eredienst te ontzeggen. De gelovigen worden aan gespoord in deze kwestie in de eerste plaats aan hun geweten te gehoorza men. De Indiase minister van volksge zondheid heeft meegedeeld, dat de griepepidemie tot 6 juli in India aan 511 mensen het leven heeft gekost. Kerkdienst na Vierdaagse Omdat na afloop van de vierdaagse tal van deelnemers het weekeinde nog ln Nijmegen blijven, heeft de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Nijme gen voor zondagmorgen 28 juli een bij zondere kerkdienst belegd, waarin zal voorgaan de hoofdvlootpredikant, ds. J. H. Sillevis Smitt uit Den Haag. Ingezonden mededeling (adv.' Premier Bourges-Maunoury van Frankrijk is van plan deze zomer, vermoedelijk in augustus, een bezoek aan Algerije te brengen. Hij wil daar met Franse en Mohammedaanse lei ders van gedachten wisselen over de hervormingen, die jn oktober ter goed keuring aan het parlement zullen wor den voorgelegd. In de uitzending voor Nieuw Guinea van Radio Nederland Wereldom roep heeft ir. C. Staf, minister voor defensie en van zaken overzee a.i., zich gisterochtend met de volgende woorden tot de rijksgenoten in Nieuw Guinea gericht: „Vanmorgen werd Nederland diep ge schokt door de mededeling van de ramp, welke een Super-Constellation van de KLM bij het vertrek van Biak heeft getroffen. In de eerste plaats wil ik namens de regering woorden van hartelijk medeleven spreken tot al degenen, die zo zwaar getroffen zijn door leed en in.rouw zijn ge dompeld door het verscheiden van zoveel familileden. Vannacht heeft men mij al vroeg ge waarschuwd, daarom ook, omdat enkele personeelsleden van de Kon. Marine ln het vliegtuig hadden plaats genomen en bij de ramp zijn omgekomen. Deze ramp treft ons onverwacht en erg zwaar. Wij dach ten dat het niet meer kon en nu in eens zijn wij geconfronteerd met de harde, ontstellende werkelijkheid. Ik ben net op Biak geweest en daar om treft mij deze ramp nog meer. Ik weet precies waar het gebeurd is en onder de passagiers zijn er, die Ik nog onlangs ln Nieuw-Guinea heb ontmoet, marine-mensen, maar ook anderen, die in andere delen van Nieuw-Guinea werkten. Ik ben ook bij hen thuis geweest en dan treft het in het hijzonder. Maar het treft mij ook in het bijzon der, omdat ik gemerkt heb, hoe men in Nieuw-Guinea op de „Connie" leeft. Op Biak leeft iedereen mee met de „Connie", die tweemaal in de week naar Nederland gaat en uit Deze ,u;o geeït een beeid van een ader vliegtuig uit dezelfde „serie", de K.L.M.-superconstella- tion „Proton". Nederland komt. Dat vliegtuig is de verbinding met het moederland. Die verbinding lijkt nu verbroken, maar zij is niet verbroken, al staan wij nu stil en ontroerd bij de baar van degenen die omkwamen. En ik denk aan het leed van hun families, aan sommige families, zelfs die, wel ke vrijwel geheel zijn omgekomen. Maar wij vliegen door: wij gaan door, zoals wij altijd gedaan hebben. Ont roerd denken wij aan degenen, die tot het laatst hun plicht gedaan hebben, in het bijzonder denk ik daarbij aan de bemanning van het vliegtuig, maar wij gaan door. De volgende „Constellation" zal weer van en naar Biak vliegen en wij zullen in Godsvertrouwen doorgaan met deze verbinding met het moe derland. Dat zijn wij aan degenen, die omkwamen, aan hen, die htm plicht deden, verplicht." KONINGIN JULIANA heeft gisterochtend, vergezeld van haar waarnemend particulier secretaresse een onverwacht bezoek gebracht aan het jeugdhuis „De Leemkule" te Hattem, een der vakantieoorden van de stichting „Het Vierde Prinsenkind" waar thans 45 minder va lide meisjes van 14 tot 21 jaar hun vakantie doorbrengen. De Koningin arriveerde tegen 12 uur en werd bij aankomst ontvangen door de vice-voorzitter pastoor Nic. Apel doorn o.p., de eerste secretaresse mej. mr. F. Ie Cosquino de Bussy en de tweede secretaresse mevrouw A. A. J. Driebergen-van der Meiden. Ook de burgemeester van Hattem, K. Toornstra en de voorzitter provin ciaal comité Gelderland van de stich ting tevens burgemeester van Hoeve laken, jhr. S. M. Snouck Hurgronje, die beiden aan de totstandkoming van dit vakantiecentrum veel hebben bij gedragen, waren ter begroeting aan wezig.. Na een korte inleiding over het werk van de stichting door pastoor Apel doorn bezocht de vorstin eerst de zwaar invalide meisjes, die bezig wa ren met knutselarbeid en musiceren. Uitvoerig onderhield de Koningin zich met de hoofdleider van het kamp, ds. H. de Boer, diens echtgenote en de verzorgsters, leidsters en verplegers die als vrijwilligers sommigen reeds voor de tiende maal hun eigen vakantie opofferen om deze kampen tot een hoogtepunt te maken in 't le ven van de zo zwaar getroffen kinde ren. Broodmaaltijd Samen met de kinderen gebruikte de Koningin in de grote zaal van dit speciaal voor de minder valide jeugd verbouwde kamp de broodmaaltijd. Na de maaltijd voerde een zestal kinderen een lekespel op, getiteld: „Waaruit de mensen leren" van Leo Tolstoi. i De Koningin vertrok om ongeveer twee uur, nadat zij alle kinderen op taartjes had getrakteerd. De stichting „Het Vierde Prinsen kind" heeft sinds 1947 aan ruim 30.000 oor logs weesjes een vakantie kamp aangeboden. In 1948 werd be gonnen ook de kinderen die tenge volge van oorlogshandelingen min der valide waren geworden, in spe ciaal georganiseerde kampen op te nemen. De laatste jaren werden ook niet-oorlogsinvalide kinderen voor deze vakantiekampen uitgenodigd, mits zij niet tot de een of andere jeugdorganisatie behoorden, daar deze organisaties hun eigen kampen hebben. Tot nog toe namen meer dan 2000 minder valide kinderen aan deze vakantiekampen deel. Aan de ouders der kinderen wordt, in dien mogelijk, een kleine bijdrage in de onkosten gevraagd. Burgemeester van Rockanje overleden In het havenziekenhuis te Rotterdam is geheel onverwacht overleden de heer H. E. Haak, burgemeester van Roc kanje. Hij was veertien dagen geleden in het ziekenhuis opgenomen met een gebroken knieschijf, opgelopen by een val met zijn fiets. De heer Haak was 59 jaar oud. Hij was burgemeester van Rockanje sinds mei 1948. Hij was voor dien resident op Ball. PRINS BERNIIARD heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Koninklijke Lak-,^ Vernis- en Verffabriek Molijn Co N.V. te Rotterdam ter gelegenheid van de derde bedrijfsuitbreiding na de tweede wereldoorlog. Na een kort welkomstwoord van de president-commissaris der N.V., mr. L. Salomonson en een rede van de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, verrichtte de Prins door het overhalen van een handle, de opening. Een bus, staande op een weegschaal werd gevuld met oranjekleurige verf. Bij het hereiken van het juiste gewicht flitste het laatste deel van he tableau het deel, dat de uitbreiding 1957 aangeeft in oranje licht aan en gingen gelijk tijdig de kogelmolens in de nieuwe galerij draaien. De sirenes loeiden ge durende tien seconden. Hierna maakte de Prins een rond wandeling door het bedrijf, daarbij be geleid door de technisch directeur, dr. ir. C. van Meeuwen. Onder meer be zichtigde de prins de kogelmolengale- rij, waar 12 molens draaiden. Tenslotte werd in de commissaris- senkamer de lunch gebruikt, waarna de Prins om kwart over twee vertrok. Tegen Mochtar Lubis, de hoofdredac teur van het onafhankelijke dagblad „In donesia Raya" en voorzitter van het In donesisch comité van het internationale persinstituut, is dinsdag voor het land- gerecht te Djakarta een gevangenisstraf geëist van twee maanden. De openbare aanklager achtte Lubis schuldig aan overtreding van het wet boek van strafrecht door de publikatie in zjjn blad van een artikel, waarin hij zich minderwaardig uitliet over de re gering. Lubis was belediging van de voormalige regering-Al! Sastroamidjojo ten laste gelegd, en in het bijzonder van de oud-minister vas buitenlandse zaken Ruslan Abdulgani, in een artikel over corruptie in Indonesië, dat hij tien maan den geleden schreef. Lubis bevindt zich reeds sinds eind januari onder huisarrest. Op 30 juli zal uitspraak worden ge daan. Vice-president van Zuid-Slavië naar Indonesië De Indonesische regering heeft de vice- president van Zuid Slavie, Svetozar Vukmanoivc Tempo, voor een officieel bezoek van tien dagen aan Indonesië uitgenodigd. De vice-president zou worden verge zeld door de onderminister van buiten landse zaken, Vladimir Velebit, en de gouverneur van de Joegoslavische Nati onale Bank, Vojin Guzina. De gasten worden op 14 augustus ln Indonesië verwacht en zullen de feeste lijkheden bijwonen ter gelegenheid van de herdenking vas de onafhankelijkheid- verklaring van Indonesië op 17 augustus a.s. Zij zullen met Indonesische autori teiten besprekingen voeren. Het ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms. torpedobootjager Kortenaer, onder bevel van de kapitein-luitenant ter zee J. Brink op 29 juli uit Nieuw-Guinea naar Neder land zal vertrekken. Het schip wordt op 3 september in de vooravond ter rede van Den Helder ver wacht en zal daags daarop de haven van Nleuwediep binnenlopen. De ambassadeur van Brazilië in ons land mr. J. de SousaLeao heeft gistermiddag in het Koninklijk nstituut voor de Tropen te Amsterdam officieel de „Brazilie-tentoonstelling" geopend die een economisch, cultuur-historisch en ethnologisch beeld geeft van het Brazilië on zijn bewoners. De ambassadeur sprak de officiële waardering van zijn land uit voor het streven van Nederland om Brazilië hier meer bekend te maken. Hij zeide er zeker van te zijn, dat bezoekers aan de ten toonstelling in hun verwachtingen zullen worden overtroffen. De minister van economische zaken heeft toegestemd in een verhoging van de „af fabriek-prijzen" van staaldraad matrassen, ledikanten, buismeubelen en plaatstalen meubelen. De prijsverhoging zal ertoe leiden, dat de prijzen van staaldraadmatrassen en ledikanten, gemiddeld genomen, met 5,5 en van buismeubelen en plaatstalen meubelen met 4,5 mogen stijgen. De minister heeft voorts nadrukkelijk be paald, dat de prijsverhoging niet tot ver hoging van de bruto-handelsmarg*s in geld uitgedrukt mag leiden. Het Russische partijblad „Prawdg* heeft gisteren voor het eerst geres. geerd op de rede, die president Ma* Tse Toeng van China onlangs ge houden heeft, waarin hij zei dat er in een communistische staat „tegen strijdigheden" kunnen bestaan tussen de leiders en het volk. Het blad noemt die rede „een ge weldige gebeurtenis" voor China. „Een aantal in deze rede ontwik kelde leerstellingen is van grote be tekenis voor de Marxistisch-Leninis- tische theorie in het algemeen", schrijft „Prawda". De „rectificatie"-campagne die volg de en tijdens welke kritiek op da regering geoorloofd was, is volgens „Prawda" geëindigd met de isolering niet van de communisten, maar van de „rechtsgezinden" die getracht heb ben het communisme te ondergraven. „Kameraad Mao heeft door zij» rede de krachten vermenigvuldigd, va» miljoenen aanhangers van het socia lisme in China, die overgingen tot 'a resolute aanval op de vijandige ma chinaties van de rechtse bourgeoisie", aldus 't Russische partijblad „Prawda". Te Luxemburg is maandag door ae vertegenwoordigers van de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, een akkoord ondertekend tot regeling van het Europese toelatings examen voor de universiteit. Dit examen zal worden afgenomen aan de leerlingen van de eerste Europese school, die te Luxemburg is opgericht ten behoeve van de kinderen van de E.G.K.S.-beambten. De internationale jury zal om de beurt gepresideerd wor den door een hoogleraar van een der landen. Het te Luxemburg ondertekende ak koord waarborgt aan de houders van het Europese Baccalaureaat de erkenning in hun eigen land van alle voordelen ver bonden aan het bezit van het einddiplo ma van middelbaar onderwijs, evenals de toelating tot de universiteiten en in richtingen voor hoger onderwijs op het grondgebied der betrokken landen. Ingezonden mededeling (adv.) from America's Best Tobaccos STEEDS FAVORIET I

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3