ZEVENENVIJFTIG DODEN VLIEGTUIGRAMP BIJ Brandend in zee gestort Broodje vriendelijkheid" Dulles gaat niet naar Oost-Europa Sterke stijging kosten van levensonderhoud PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bange vrees is verschrikkelijke werkelijkheid geworden Gered meisje in ziekenhuis gestorven Drie ernstig gewonden OORZAAK NIET BEKEND Geen noodseinen Ui 1 Drie politieke leiders gewipt ZUIVERING IN BULGARIJE Kinderverlamming in Hongarije )}Ik kan mijn tijd beter gebruiken' DE SLACHTOFFERS Industrieel garantiefonds Blindheid door vislossing Russisch'Duits overleg Inkrimping V.S.4eger Scholier pleegde dertien inbraken Classis tegen parendans uiwuimtvwr. Xj. TOrSWtfHBt JTU, CFOES TeL (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3755 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Woensdag 17 juli 1957 Alle textielzaken gaan koffie verkopen (zie pag. 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.41 u., onder 20.50 u. Maan op 22.59 u., onder 11.48 u. Hoogwater donderdag 18 juli: Vlissingen: 5.47 u. 1.94 m., 18.00 u. 1.82 m. Terneuzen: 6.11 u. 2.11 m., 18.27 u. 1.99 m. Wemeldinge: 7.22 u. 1.67 m., 19.38 u. 1.44 m. Zierikzee: 7.07 u. 1.44 m., 19.16 u. 1.22 m. De bange vrees is werkelijkheid geworden: het vliegtuigongeluk bij Biak heeft aan zeven en vijftig mensen het leven gekost. Vrij kort na de start van het vliegveld te Biak is maandagavond tegen zeven uur de K.L.M.-Super-Constellation brandend in zee gestort. Het vliegtuig brak op het water doormidden en hieraan is het te danken dat twaalf inzittenden niet in de golven zijn omgekomen. Zij werden door Papoea's met prauwen aan land gebracht, doch een van hen, een kind, is aan de opgelopen brandwonden in het ziekenhuis van Biak over leden. Het toestel, dat op weg was naar Amsterdam, waar het hedenmiddag zou arriveren, had 59 passagiers en een bemanning van negen leden aan boord. Drie passagiers waren Britten. Zij behoren tot de slachtoffers. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp is de Kon. Marine te Biak met alle beschikbare materiaal in actie gekomen. De Papoea-bevolking ver leende met prauwen medewerking. Bij het neerstorten van het vlieg tuig is de staart afgebroken, zodat de passagiers die in het achterste deel van het toestel zaten via de breuk de ma chine konden verlaten. Twee getuigen hebben onafhankelijk van elkaar ver klaard, dat de „Neutron" brandend in zee is gestort. Het wrak is niet uit de lucht zichtbaar. Het ligt in diep water, doch de plaats ervan is bekend, daar steeds wrakstukken boven komen drij ven. De „Neutron" was een van de acht- Sen Lockheed „Super Constellation"- riiegtuigen die de K.L.M. bezit. De geredden Behalve de stewardess, mej. D. J. Klein Klouwenberg uit Hengelo (O.), die sedert dec. 1954 in dienst was van de K.L.M., behoorden tot de geredden: mr. J. O. de Rijke, met echtgenote en drie kinderen, de heer H. O. Wage naar, vertegenwoordiger van een tech nisch bureau, met echtgenote en een kind, de heer S. M. de Boer van de K.P.M. te Biak, de gouvernementsarts D. L. Leiker met één kind. Van de drie omgekomen Britten waren twee ijzerhandelaren. De heer G. Mac Robert was zendeling. Van het gezin Van Vliet zijn de moeder en twee kinderen om het le ven gekomen. De vader, die ambte naar is, was op Nieuw-Guinea geble ven. Gewond meisje overleden In het ziekenhuis te Biak is gisteren het uit het water geredde meisje V. G. Leiker overleden. Van de overlevenden blijken me vrouw De Rijke, de heer S. de Boer en de heer Leiker ernstig gewond te zijn. De overige overlevenden zijn niet levensgevaarlijk of licht gewond. Nadat het toestel was neergestort, was de zee ter plaatse bedekt met brandende benzine, waardoor de ge redden wonden opliepen. Deelneming Het enige lid van de bemanning, die de ramp met de „Neutron" overleefde was de stewardess, mej. 1). J. Klein Klouwenberg, Van vele zijden zijn bij de K.L.M. bewijzen van medeleven ontvangen. In de Eerste Kamer hebben gistermid dag mr. J. A. Jonkman namens de Ka mer en mr. J. Algera namens de rege ring deelneming betuigd. Voor de levensloop van de twee Zeeuwse slachtoffers bij dit droevige ongeval verwijzen wij naar pag. 2. In Biak tast men nog geheel in het duister omtrent de oorzaak van het ongeluk. Het toestel had een normale start en verdween in de lucht op volkomen normale wijze. Voordat het radiocontact met het toestel tot stand kwam gebeurde het ongeluk. Er zijn van het toestel geen noodseinen opge vangen. De weersomstandigheden waren redelijk. Er was een bedek' te lucht en een behoorlijk zicht. De Papoea's voeren met prauwen uit en slaagden er in, twaalf mensen te redden. Het toestel brak namelijk, toen het met de zee in aanraking kwam, in tweeën. De mensen, die vlak voor en vlak achter het breukvlak za- ten, zagen kans het toestel te verlaten, voordat dit in de diepte verdween. Volgens een ooggetuige werden deze mensen als het ware uit het vliegtuig „gespoeld". Nadat de mededelingen over het on geluk waren ontvangen is men direct met schepen en vliegtuigen aan het werk gegaan om de eventuele verdere overlevenden te redden. Met vliegtui- tqt, boven het eebied van de 1- De acnt omgeKomen bemanningsleden zijn van links naar rechts: Boven: gezagvoerder J. de Roos, t weede piloot B. Chardon, boordwerk tuigkundige J. Oudejans en boordwerktuigkundige H. H. Iseke. Onder: Marconist P. T. Hooyboer, navigator J. F. Machielsen, steward K. de Groot en steward A. J. Almekinders. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking Aanvankelijk opklaringen en slechts hier en daar een bui, in de middag van het westen uit toenemende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige zuidwestelij ke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. Britse vliegtuigen mogen weer in Egypte landen Krachtens een bepaling van het Egyptische ministerie van financiën mogen Britse lijnvliegtuigen weer over Egyptisch gebied vliegen en in Egypte landen. Ogenschijnlijk onderscheidde het gistermiddag te Amsterdam tot „broodje vriendelijkheid" uit verkoren verse, goed belegde ca- detje zich in aanzien niet veel van de andere eveneens naar de titel mededingende weelderig met allerlei vleessoorten en bij behorende garneringen belegde broodjes. Maar unaniem was de uit zes Amsterdamse journalisten bestaande jury het er over eens, dat de inzending van de heer J. J. Knaap zowel uiterlijk als inner lijk voldeed aan de gestelde ei sen: een nieuw soort belegd broodje, eventueel door een nieu we combinatie van gebruikelijk belegsel en vriendelijk van uiter- lijlc. De wedstrijd was uitgeschre ven ter gelegenheid van de op 20 juli a.s. beginnende „vriendelijk heidsactie zomer 1957". Alle Am sterdamse „broodjeswinkels konden aan de wedkamp deelne men. De deelnemers aan de wed strijd hebben toegezegd het be kroonde broodje al is 't van hun ergste concurrent, in hun assorti ment te zullen opnemen. Tot de ingrediënten van „broodje vrien delijkheid" behoren o.m. ons tartaar, hard gekookt ei, 20 gram kaas, zout, peper, aroma, mayo naise, sla en tomaat, waarbij de tartaar met de staafjes kaas be stoken is „als waren het zonne stralen". Georgiu Tsjankof, vice-premier van Bulgarije, is uit het politieke bureau en het centrale comité van de Bulgaar se communistische partij gezet, even als de oud-ministers Dobri Terpetjef en Janko Panof. Het centrale comité heeft deze be sluiten met algemene stemmen geno men. Hem is verweten stelselmatig een tegen de partij gerichte politiek te hebben gevoerd. Terpetsjef was minister van arbeid. Janko Panof was een generaal, die vol gens in het westen ontvangen berich ten, vorig jaar was gedegradeerd we gens verzet tegen de regeringspolitiek. In politieke kringen te Belgrado In Hongarije zouden duizend perso nen door kinderverlamming zijn ge troffen. De Verenigde Staten hebben geneesmiddelen en medische uitrus ting aangeboden. De Hongaarse auto riteiten hebben nog niet op het aan bod gereageerd. ziet men in de gebeurtenissen in Bul garije een aanwijzing, dat vice-premier Tsjerwenkof voordeel trekt uit de zui vering in het Kremlin om zich te ont doen van tegenstanders. N.T.S. neemt B.B.C.- programma over De Nederlandse Televisie Stichting zal op woensdagavond 24 juli een te- lerecording uitzenden van het pro gramma, dat de B.B.C. op 30 juni uit zond ter introduktie van het interna tionale geofysische jaar. De directie televisie-reportages in dit programma werden ingeleid door Z.K.H. de Hertog van Edinburgh. Nieuwe communistische internationale In Praag wordt steeds meer reke ning gehouden met de mogelijkheid, dat de communisten binnenkort een nieuwe internationale organisatie op richten naar het model van de ontbon den Cominform. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft gisteren verklaard, dat de Russische leiders op de duur rekening zullen moeten houden met de onweerstaan bare eis van het Russische volk voor meer vrijheid. Volgens hem is een scherpe tegen stelling in de Russische topleiding over de vraag hoe men deze situatie het hoofd zal moeten bieden, oorzaak ge weest van de val van de groep Molo- tof. Dulles zei dat Chroesjtsjef en de zij- nen de strijd maar met kleine meer derheid hadden gewonnen. Desgevraagd antwoordde Dulles dat de grondslagen van de Amerikaanse buitenlandse politiek door de wijzi gingen in Rusland niet veranderd zul len worden. En deze houden o.m. in de aanmoe diging van de aspiraties voor lotsver betering van het Russische volk. De Amerikaanse minister wees het voorstel van de democratische senator Mansfield af om hem (Dulles) naar de Oosteuropese landen te sturen ter be studering van de wijzigingen „die zich daar voordoen. Volgens hem zou hij dan geen pro- duktief gebruik van zijn tijd maken. De V.S. hebben meer dan 200 amb tenaren in Oost-Europa, die geschoold zijn en ervaring hebben op het gebied van de berichtgeving. ramp gezocht, met boten voer men er rond. Doch het toestel was in de diep te verdwenen en alleen brandende benzine en bovenkomende wrakstuk ken gaven de plaats aan waar de tra gedie zich had afgespeeld. Het wordt uitgesloten geacht dat het ongeval aan sabotage is te wijten. Twaalf lijken zijn inmiddels gebor gen. J. J. van der Gaag, Loosduinen; H. J. Goossens, Katwijk aan Zee; L. J. Mijn- ders, Melissant; P. T. van Vliet, Kon. Marine, Nw. Guinea; J. G. van Vliet, idem; W. P. van Vliet, idem; J. Zijder- veld, Veenendaal; J. A. Okkema, Loenen aan de Vecht; A. Paulusse, Terneuzen; A. A Leiker, Nw. Guinea; M. G. Leiker, idem; C. H. Leiker, idem; W. Jansen, B.P.M., Nw. Guinea; C, Jansen, idem; W R. Jansen, idem; W. L. J. G. de Rouchemont, P.T.T., Nw. Guinea; R. L. Köllner, politie, Nw. Guinea; I. E. Köll- ner, idem; H. Köllner, idem; C. C. R. Laarmene, dienst gezondheidszorg, Nw. Guinea; T. E. Laarmene. idem; C. Laar mene, idem; C. Mac Mootry (Ned.), id.; P. J Mac Mootry, idem; J. D. Mac Moo try, idem; R. Mac Mootry, idem; R. Mac Mootry, idem; G. M. Mac Mootry, idem; A. W Mac Mootry, idem; F. M. Kraake, magazijnmeester, Hollandia; L. H. Kraa ke, idem; R. W. Kraake, idem; D. Kraake, idem; W. C. Kraake, idem; F. M. P. van Doorenmalen, Hollandia; G. G. van der Wende, (in dienst bij K.L.M. op Nieuw Guinea); W. van der Wende, idem; C. C. van der Wende, idem; C. H. van der Wende, idem; M. van der Wende, idem; J G. de Winkel, B.P.M., Nw. Guinea; J. R. Meijer Ranneft, binnenlands be stuur, Nw. Guinea; Z. S. Meijer Ranneft, idem; J. W. Meijer Ranneft, idem; J. W. Meijer Ranneft, idem; D. P. Meijer Ran neft, idem; G. Mac Robert; L. Newman; Newman. Bemanning J. de Roos, gezagvoerder vlieger le klasse, Laren (N.H.); E. H. Chardon, vlieger 3e klasse, Amstelveen; J. Oude jans, boordwerktuigkundige le klasse, Hilversum; H. H. F. Iseke, boordwerk tuigkundige 3e klasse, Nieuw Loosdrecht; J. J. Machielse, navigator radio telegra fist le klasse. Badhoevedorp; P. Th. Hooyboer, radio telegrafist 2e klasse. Badhoevedorp; M. J. Almekinders, pur ser 2e klasse, Alkmaar; K. de Groot, hof meester, Amsterdam. (Van onze parlementarie redacteur). De Eerste Kamer heeft gister middag na een kort debat zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot stichting van een Industrieel Garantiefonds aange nomen- Via dit fonds zullen klei nere ondernemingen aan risico dragend kapitaal geholpen wor den. Voor het wetsontwerp bestond niet veel enthousiasme. Ook minister Zijl stra, die het moest verdedigen, zei er niet graag zijn ministeriële leven aan te willen verbinden. Als dit fonds met de stichting waarvan een bedrag van dertig miljoen gulden is gemoeid niet zou worden gefinancierd uit tegenwaardegeld, zou de bewindsman van economische zaken niet met dit ontwerp zijn gekomen. Vreemd verschijnsel Bij de lossing van zandspiering voor chemische fabrieken te Beverwijk heeft zich het nogal verontrustende verschijnsel voorgedaan, dat enige IJmuidense havenarbeiders, die met de lossing waren belast, door blind heid werden getroffen. De blindheid duurde ongeveer 48 uur. Daarna brandden de ogen nog wel maar ver dween het ongemak. Het gerucht ging door IJmuiden dat radio-actieve vis was aangevoerd, doch deze bewering kan met grote stelligheid worden te gengesproken. Tal van havenarbeiders voelen er thans echter weinig meer voor om de zandspiering van de Urker kotters te lossen. Als een mogelijke oorzaak wordt aangenomen dat op de kotters, die enige maanden geleden voor het eerst met deze industrie-visserij zijn begon nen, geen conserveringsmiddel werd gebruikt. Vooral wanneer er reizen van vier of vijf dagen worden gemaakt, treedt een ontbindingsproces bij de zandspie ring in de visruimen op, waardoor be paalde stoffen kunhen vrijkomen. De ze stoffen sprake is van ammoniak verbindingen zouden op de ogen kunnen inwerken. 0 Premier Ben Goerion van Israël heeft ln het parlement zijn plan om op de duur diplomatieke betrekkingen met West-Dultsland aan te knopen, verde digd. Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud, dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 is 100, vertoonde van 15 mei tot 15 juni een stijging met 4 punten. Het index cijfer exclusief de a.o.w. steeg van 111 naar 115 en het indexcijfer inclusief de a.o.w. van 116 naar 120. Deze belangrijke stijging deed zich in hoofdzaak voor in de sector voeding (van 115 naar 124) en wei met name bij de nieuwe aardappelen, het zomer fruit (aardbeien en kersen) en de nieuwe haring. Het indexcijfer voor groenten, dat de vorige maand een be langrijke stijging onderging, vertoon de deze maand een lichte daling. Bij de met-voedingsmiddelen steeg het indexcijfer voor de groep hygiëni- Een woordvoerder van de Westduit- se regering heeft bevestigd dat de Sowjet-Unie erin toegestemd heeft op 22 juli te Moskou met West-Duitsland besprekingen te voeren. Het overleg betreft handel, repatriëring van Duit sers, die nog in Rusland zouden zijn en een consulaire overeenkomst. Met het overleg komt een eind aan een lange uitwisseling van nota's se dert Adenauers bezoek aan Moskou in september 1955. Toen beloofden de Russen nog in de Sowjet-Unie aanwe zige Duitsers te zullen repatriëren. De Sowjet-Unie betoogde in nota's dat deze repatriëringen inmiddels op en kele uitzonderingen na voltooid zijn. Maar de Westduitse minister voor vluchtelingenzaken verklaarde de vo rige week dat er volgens betrouwbare cijfers nog steeds 80.000 Duitsers in het land verblijven. De Russen heb ben verklaard dat anderhalf miljoen Duitsers de Russische nationaliteit hebben verkregen. President Eisenhower heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een in krimping van de Amerikaanse strijd krachten met 100.000 man binnen zes maanden. sche en medische zorg met 1 punt. Deze stijging werd enerzijds veroor zaakt door een verhoging van de kap perstarieven en anderzijds door het op lopen van het indexcijfer voor de pre mie voor verplicht ziekenfonds. De politie te 's-Gravenhage heeft een 16-jarige scholier aangehouden, die sedert maart een dertiental inbra ken heeft gepleegd, voornamelijk in. Scheveningen. De jongen drong de huizen binnen door inklimming of verbreking van ramen. De buit bedraagt een f 2.000,en bestaat onder meer uit geld, foto- en filmattributen. 0 Te Sao Paulo in Brazilië is op 56- jarige leeftijd overleden de heer W. Wolthers, president-directeur van S. A. Philips do Brazil. De classis 's-Gravenhage der Geref. Kerken heeft zich bezig gehouden met het dansvraagstuk, naar aanleiding van een vraag van een der kerken over de moderne parendans. De classis deed terzake aan haar een rapport uitbrengen en nam de conclu sie van de studiecommissie over. De classis oordeelt, dat de huidige paren- dans veelal op geraffineerde wijze aan het seksualisme van deze tijd tegemoet komt en daarin een zondige nadruk legt op het erotische. Voorts, dat deze dans ook al wordt hij slechts gezocht uit be hoefte aan afleiding, gezelligheid of vermaak en ten aanzien van het eroti sche door milieu, opvoeding en fatsoen geremd, alsook in de zg. onbevangen heid der speelsfeer begeerd, niet gezien kan worden als een vrucht van de le vensgemeenschap met Christus. Daar om sprak de classis uit, dat het niet naar de eis van Gods Woord kan zijn mee te doen aan deze huidige dansvor men, omdat deze, opkomend uil een aan het evangelie vreemde geest, niet kunnen dienen tot beleving van de in Christus gefundeerde levensvreugde. Zij adviseert de kerkeraden in overeen stemming met het bovenstaande, de gemeenteleden pastorale voorlichting te geven.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1