ZET DE STOELEN BUITEN Griepepidemie breidde zich in Azië niet verder uit Meer efficiency zou Polen meer kunnen doen verdienen Dinsdag 16 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Langzaam verliest ziekte terrein Benoemingen in Hongarije AFGEDAAN? Strijd tegen de Aziatische griep Passagier voorkwam paniek in vliegtuig Van wie is pot met gouden tientjes Man slaat schedel van vrouw in Londense groentemarkt in staking Kredieten voor fruitkwekers Areelheffing pootaardappelen Waarschuwing aan buspassagiers: WACHT MET OVERSTEKEN Veel voetgangers reeds slachtoffer Omkoperij diefstal en speculatie Inplaats van een dominee een auto Daar werd gewerkt DE KERK VANDAAG Hogeschoolpredikant te Eindhoven Tankauto's met water naar de Sahara Vijf demonen bedriegen kerk PRISMA v 6 Pagina 3 Volgens tot 11 juli door de We- reldgezondheidsraad ontvangen inlichtingen is de griepepidemie in Azië niet verder uitgebreid. In de Verenigde Staten wordt een onderzoek ingesteld naar een aantal griepgevallen. Bemanningsleden van Amerikaanse oorlogsschepen te San Diego en Norfolk (Virginia) bleken de virus van de Aziatische griep bij zich te dragen. Te Cleveland is een virus geïsoleerd, dat van hetzelfde type is als de verwekker van de Azia tische griep. Ion Gheorghe Maurer is tot minister van buitenlandse zaken van Roemenië benoemd, aldus heeft radio-Boekerest bekend gemaakt. H(j volgt als zodanig Grigore Preoteasa op, die kandidaat lid van het presidium van de Roemeen se communistische party en secretaris van het centrale comité van de party is geworden. De in 1955 tot minister van buiten landse zaken benoemde Preoteasa werd destijds als een beschermeling van Ana Pauker, voormalig Roemeens minister van buitenlandse zaken, beschouwd. Toen Ana Pauker in ongenade viel, behield h(j zijn functie van hoofd van de afdeling voorlichting en propaganda van de Roemeense regering, om later >elfs minister van buitenlandse zaken te worden. Radio-Boedepest meldde zondag voorts, dat Miron Constantinescu, die een week geleden werd ontslagen als lid van het politieke bureau der Roe meense communistische partij, thans van al zijn regeringsfuncties is ont heven. Constantinescu, die vice-pre mier en minister van onderwijs en culturele aangelegenheden was, wordt in iaatstgenoemde functie opgevolgd door Atanase Stoica. Constantinescu en Iosif Chisinevski, een ander gewezen lid van het politieke bureau, werden als Stalinisten be schouwd. Hun ontslag viel in dezelfde periode, waarin te Moskou de invloed Van de groep Molotof-Malenkof-Kaga- nowitsj werd gebroken. Zij werden, evenals de leden van deze groep, beschuldigd van „tegen de partij gerichte en onenigheid verwekkende handelingen". PRINSESSEN MET VAKANTIE Prinses Margriet is bevorderd tot de 3de klasse gymnasium van het in- crementum van het Baams lyceum. Prinses Marijke is bevorderd tot de 5de klasse van de nieuwe Baarnse school. Beide prinsessen zijn gistermiddag vertrokken voor een vakantie in Frankrijk. RIJKSWATERSTAAT heeft ge sproken. Er komt geen vaste oeververbinding tussen Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen berichtte deze dienst aan de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Wij weigeren echter, te geloven, dat de zaak met die uitspraak is afge daan. Wie meent, dat het hier alleen een intern Zeeuwse aangelegenheid is, die met een kort machtswoord: econo misch onmogelijk, terzijde kan gescho ven, vergist zich. Het gaat hierbij om een zeer belang rijke zaak voor de toekomstige ont wikkeling van de Benelux en van West-Europa. In het raam daarvan wordt de vaste oeververbinding immers een zaak niet alleen van de goede verbinding met en het openen van de mogelijkheid tot een gezonde economische ontwikkeling van een stuk Nederland, dat aan Bel gië grenst en dat door breed water nu van het centrum van zijn provincie, in de toekomst van overig Nederland is afgescheiden maar ook een zaak van een rechtstreekse verbinding van de „randstad Holland" mét het hart van België en met het centrum van een geïntegreerd Europa. Het is merkwaardig, dat jongeren deze dingen zuiverder zien dan een zo deskundig orgaan als Rijkswaterstaat. Het rapport van de ARJOS, dat wij een achttal dagen geleden publiceer den, getuigde van beter inzicht, toen het erop wees, dat het niet juist is, de verbindingswegen van het Deltagebied alleen te „plannen" aan de rand daar van, doch dat een weg daar dwars doorheen van grote economische waar de zou zijn. Wij menen, dat deze zijde van het vraagstuk alle aandacht moet houden. Voor de economische ontwikkeling van het Deltagebied, van Zeeuwsch- Vlaanderen, maar ook voor de ontwik keling van de Benelux en van Vere nigd Europa, is een dergelijke weg ab soluut nodig. De middelen, om deze weg te bouwen, moeten dan ook in het raam daarvan gezocht worden. Rijkswaterstaat heeft zijn afwijzing op een te beperkte basis gebouwd. In Azië neemt de epidemie af in Birma, Japan, Laos, Nederlands Nieuw-Guinea, Noord-Borneo en Se- rawak. Naar schatting heeft in Saoedi-Ara- bië ongeveer vijf procent van de bedevaartgangers naar Mekka griep gekregen. De epidemie verliest echter ook hier terrein. Uit Perzië worden griepgevallen gemeld uit kazernes van Teheran en Choesistan. Ook worden gevallen ge meld uit Korea. De dertig passagiers van een constella tion van de „Trans World Airlines", die j van Frankfort naar Londen op weg was, 1 beleefden vrijdagavond angstige ogen blikken. Een der motoren was in brand geraakt en het vuur bedreigde het toestel dat boven de Noordzee vloog. Het vlieg tuig kon echter nog een veilige landing maken op het kleine vliegveld van Roch- fort aan de monding van de Theems. De held van het avontuur was een Engelse reiziger die zijn goede humeur behield en door het maken van grapjes er in slaagde een paniek onder de passa giers, onder wie zich verscheidene vrou wen van militairen met hun kinderen bevonden, te voorkomen. Hij wist de verschrikte kinderen ge rust te stellen door het uitdelen van snoep en de belofte, dat hij een kikker uit het water zou vissen als het vlieg tuig in de zee terecht zou komen. Maar toen men na de geslaagde lan ding de Britse reiziger wilde bedanken, was deze verdwenen zonder dat men zelfs zijn naam te weten was gekomen. Meer vluchtelingen naar West'Berlijn Vorige week zijn ongeveer 3000 Oostduitsers naar West-Berlijn uitge weken. Het gemiddelde van de laat ste tijd bedroeg circa 2000 per week. Er zijn veel jonge mensen bij, die betere levensomstandigheden wensen. Ook het aantal boeren onder de vluchtelingen is gestegen. Een vijftienjarige scholier heeft dins dag j.l. op het IJsvogelplein in Den Haag bij een vuilnisemmer in een oude doos met potjes en busjes een glazen potje, ge vuld met gouden tientjes gevonden. De politie ging op onderzoek uit, informeer de eens bij de bewoners van het plein, maar vond de eigenaar of eigenares niet. Op de politiepost aan de Duinstraat wacht men nu maar af of er nog iemand zijn tientjes zal komen ophalen. De 45-jarige bankbediende J. L. G. heeft gisterochtend in zijn woning aan de Bredeweg zijn 46-jarige vrouw M. G.N., van het leven beroofd door haar met een hamer de schedel in te slaan. De man was herstellende van een operatie. Het echtpaar schijnt al dus de politie onenigheid te heb ben gekregen, waarna beiden tijdens een vechtpartij van de trap en door een glazen deur zijn gerold, daarna zou G. zijn vrouw met een hamer dodelijk hebben getroffen. De politie werd eerst van de moord in kennis gesteld toen het 11-jarig zoontje, dat na twaalf uur uit school kwam, de buren had gewaarschuwd. Deze hebben zich toen met de politie verstaan, die de man in zijn woning heeft aangehouden. De 1600 Sjouwers en employe's van de centrale Londense groente- en fruitmarkt zijn maandagochtend in staking gegaan als protest tegen een administratieve maatregel van de werkgevers. Verscheidene honderden vracht auto's met groenten moesten naar an dere markten worden gedirigeerd, maar ook daar weigerden de sjouwers ze te lossen. Het protest van de arbeiders is ge richt tegen een nieuw arbeidsschema. Kent Uw menselijke plicht Wij zijn niet geheel machteloos en ons hangt niet hetzelfde lot boven het hoofd als wij protesteren tegen de misdaad der concen tratiekampen. In talloze publicaties, gebaseerd op uitvoerige processtukken, getuigenissen van duizenden vluchtelingen is vastgesteld, dgt dc barbaarsheid der concentratiekampen in di verse tanden herleefd is. Wij mogen en kunnen ;r ons mei van af maken door te zeggen, dat protesteren toch niets helpt. Hulpeloze mensen zijn zonder erbarmen overgeleverd aan hun beulen, mensen, wier enige „misdaad" js, dat zij het met eens zijn met het regiem in hun landen. Het gaat om millioenen vrouwen, mannen en kinderen waarvan velen 's-avonds bidden om hulp van buitenaf. Doet daarom Uw plicht en stort voor het bevrijdings- werk naai draagkracht op girorekening 14632 Hollandsclie Bank Unie N.V., Den Haag met toevoeging! voor bestrijding concentratiekampen. In een fabriek In de Amerikaanse stad Indianapolis wordt aan de lopende band vaccine gefabri ceerd, dat wordt gebruikt tegen een nieuwe vorm van influenza, die bekend is onder de naam „Aziatische griep". Het virus, dat voor de bestrijding nodig is, wordt gekweekt in ambryonale kuikens, waarvoor miljoenen eieren wor den gebruikt. Op de foto ziet men het machinaal inenten van de eieren. Het bestuur van het Landbouwschap dat woensdag vergadert, zal enkele voorstellen van de afdeling fruitteelt inzake de schade die de nachtvorst aan de fruitteelt heeft toegebracht, be handelen. Het belangrijkste voor de getroffen fruittelers is, dat zij in staat worden gesteld de financiering van hun be drijven voort te zetten tot aan de volgende oogst. Het is gewenst bij de overheid aan te dringen dat gelden beschikbaar worden gesteld, die de fruittelers tegen een lage rente en met gemakkelijke aflossingsvoorwaar- den kunnen lenen ter financiering van hun bedrijven. De overtuiging bestaat, dat, indien per 1 oktober 1957 voor dit doel een bedrag van ongeveer f 10 miljoen be schikbaar zou zijn, de meeste fruit telers de moeilijkheden te boven zul len komen. Een degelijke kredietverlening zou moeten worden gebaseerd op de om vang van de vorstschade. Er wordt nog opgemerkt, dat men zich bezig houdt met de kwestie van de bestrijding van de nachtvorst in de fruitteelt. Plannen zijn in voorberei ding' om het onderzoek op dit gebied te stimuleren. De hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap heeft aan het bestuur van dit lichaam voorgesteld, voor 1957 'n areaalheffing voor pootaardappelen vast te stellen. Het bestuur van de hoofdaf deling achtte feen' verhoging van 90, zoals totnogtoe werd geheven, tot f 150 per ha nodig In verband met het feit, dat unaniem een vaste garantieprijs noodza kelijk wordt geacht, waarop bij ongun stig verloop geen kortingen worden toe gepast. Inmiddels is gebleken, dat een verze kering van het risico der garantieprijs regeling tot stand kon worden gebracht. In verband daarmee meent het dagelijks bestuur van het Landbouwschap, dat kan worden volstaan met een heffing van 125,a 130,per ha. In het hogere bedrag, dat de hoofdafdeling voorstelde, zit een bedrag voor reserve voor komen de jaren. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap acht deze echter niet no dig, omdat het toch in het voornemen ligt, in 1958 een heffingsbedrag vast te stellen, waarvan de hoogte is afgestemd op het gemiddelde risico, verbonden aan het overnemen van de overschotten ge durende een reeks van jar en. In zijn morgen te houden vergadering zal het bestuur van het Landbouwschap zijn standpunt in deze kwestie moeten vaststellen. Ingezonden mededeling (adv.) oooooooooooooo De A.N.W.B. heeft de Nederlandse au tobusondernemers door middel van hun organisatie, de Ned. Ver. van Transport ondernemingen, voorgesteld hun passa giers te waarschuwen voor het v-ór- of achterlangs de stilstaande bus oversteken van de rijbaan. Men zou daartoe in de bussen waarschuwingsbordjes kunnen aanbrengen welke het publiek aanraden met oversteken te wachten tot de bus is weggereden. Maar al te veel gebeurt het, dat voet gangers willen oversteken op een punt vlak voor of vlak achter een geparkeerde auto. Het vóórlangs oversteken heeft het gevaar, dat het uitzicht op het rijdend verkeer in ernstige mate door de gepar keerde auto wordt belemmerd. Ook het oversteken achterlangs een geparkeerde auto is gevaarlijk. Voigens de gegevens van het C.B.S. zijn in 1950 in totaal 36 voetgangers, die bij het oversteken van achter een ver voermiddel of object te voorschijn kwa men, gedood. In 1951 zijn 28 personen op deze wijze gedood; hiervan kwamen er 13 achter het (rechts van de weg geparkeerde) vervoermiddel te voorschijn en werden aangereden door een uit tegengestelde richting komend vervoermiddel, terwijl 15 personen vóór het rechts geparkeerde vervoermiddel de rijweg opliepen en aangereden werden door een in dezelfde richting rijdend motorrijtuig. Onder deze rubriek bevonden zich 6 personen, die uit een autobus en 2 personen, die uit een personenauto waren gestapt. In 1952 waren het 27 voetgangers, die op deze wijze werden gedood. Hiervan kwamen er 13 achter en 14 vóór het stil- Bij de indiening van de Sejm (twee- ke kamer van Polen) van het ontwerp voor het nieuwe Vijfjarenplan, heeft de woordvoerder van de ontwerpcom- missie, Cieslak, verklaard, dat er niet één onderneming in Polen is, waar niet meer geld verdiend kan worden als er maar meer efficiency zou be staan. Verspilling, prod 'ktie onder de norm, omkoperij, diefstal en speculatie brachten een zernstige slag toe aan de Poolse economie, aldus Cieslak. TOEN DE BEKENDE „wandelen de dominee", de doopsgezinde predi kant Craandijk in 1874 hg,t dorp Olter- terp bij Beetsterzwaag bezocht en er het kerkje bekeek, schreef hij: „Het kerkje bezit een verdienstelijk gesne den eikenhouten preekstoel, met de beeldjes van Mozes en de vier apos telen op zijn panelen versierd. Ove rigens, 't is er kil. Daarbuiten in het vrije veld en in de koele bossen schijnt het voor 't godsdienstig gevoel wel zo opwekkend. Mü dunkt, op een heerlijke zondag in de zomer moet de predikant van Beetsterzwaag, die hier dienst doet, wel eens in sterke verzoeking zijn, om een hagepreek te houden!" Wat toen ondenkbaar' was, gebeurt nu hier en daar vrij geregeld. De Ge reformeerde kerk van Den Haag- Moerwijk houdt al jaren achtereen op een zondagavond in de zomer haar dienst in het openluchttheater van het Haagse Zuiderpark; ook de Gere formeerde kerk van Appelscha kent diensten in de open lucht. En in het weekblad De Hervormde Kerk pleit „Goodwill" ervoor om hiermee ook eens de proef te nemen. Natuurlijk is de bedoeling van deze diensten niet in de eerste plaats om de kerkgangers wat frisse lucht te bieden, maar om daardoor ook mensen te trekken, die nooit in een kerk komen. Men hoeft hiervoor niet de geijkte vorm van een kerkdienst te kiezen, dat is zelfs niet gewenst. Men zou, voigens Goodwill, bijvoorbeeld een religieus spel kunnen laten op voeren, zoals de leerlingen van het in stituut Kerk en Wereld te Driebergen dat doen en waarmee ze deze zomer in Breda zijn begonnen. „De stoelen, die daar buiten gezet worden, zullen tot de laatste plaats bezet zijn. Want het wil voor velen nog wel eens pret tiger zitten onder de groene linden dan in een kerk. En wat het Woord betreft dat blijft zichzelf gelijk, in en buiten de kerk", zegt Goodwill. Bij de Gereformeerde Kerk van Klundert is overwogen of men moest beginnen met de stichting van een tweede predikantsplaats. Na ampel overleg viel het besluit om dit voor lopig niet te doen, maar inplaats daar van voor de predikant, die men nu heeft een auto aan te schaffen. Met behulp hiervan zal het deze dominee gemakkelijker vallen om het uitge strekte rayon van zijn gemeente te bewerken. Ds. L. H. Ruitenberg, perspredikant van de Hervormde Kerk, die steeds de zittingen van de synode der Her vormde Kerk bijwoont, heeft uitge- rekénd dat de synode in haar jongste vergaderperiode 54 uur aan de slag geweest is, zijnde meer dan tien uur per dag. En dat dit geen simpele uur tjes waren voor de leden, blijkt uit de vragen, die daar aan de orde kwa men. NU HET OECUMENISCHE studentenpastoraat te Eindhoven niet kon wor den verwezenlijkt, heeft de centrale kerkeraad der Hervormde gemeente een der eigen dominees aangewezen om als hogeschoolpredikant werkzaam te zijn. Het is ds. E. Sneller, die in universitaire kringen geen vreemde is, want zijn vader, wijlen prof. dr. Z. W. Sneller, was hoogleraar aan de Economische Hoge school te Rotterdam en later aan de Vrije Universiteit. Hervormd Eindhoven schrijft dat de kerkeraad ds. Sneller niet studenten predikant maar hogeschool-predikant heeft genoemd, om daardoor te laten uitkomen, dat zijn werk zich niet beperkt tot pastorale en apostolaire arbeid onder de studenten, maar dat zijn taak ligt in het geheel van de Technische Hogeschool-wereld. Voorlopig zal ds. Sneller een groot deel van zijn werk als wijkpredikant blijven doen. Over een aantal jaren zal het werk voor de hoge schoolpredikant wel zo uitgebreid worden, dat men dan een predikant alleen voor dit werk beroepen moet. Volgens hem koestert men echter grote verwachtingen van de arbeiders raden in de fabrieken en op de staats boerderijen. Zij moeten trachten de verspilling en de te lage produktie te gen. te gaan. Cieslak zei voorts dat Polen om streeks 1965, 32 miljoen inwoners zal tellen (op het ogenblik wonen er 28.500.000 mensen in Polen). Voor de toekomstige generaties moet de werk gelegenheid verzekerd zijn, aldus Cies lak. Maar dit kan alleen gebeuren als de geopperde plannen worden uitge voerd. Er zal per jaar ongeveer 280 miljoen gulden geïnvesteerd moeten worden. Hij verklaarde verder dat er dit jaar 400.000, het volgend jaar 500. 000 en in het laatste jaar van het vijf jarenplan 700.000 arbeiders die voor het eerst gaan werken, een functie moeten hebben, Van 1961 tot 1965 zul len 2.700.000 mensen aan de produktie deelnemen, van 1975 tot 1970 3.600.000 en daarom kunnen de investeringen nu niet verminderd worden, aldus Cieslak. Tankauto's met water zijn maandag naar de oases Laghoeat en Ghardaia in de Sahara gezonden, nadat zich zondag een ontploffing had voorge daan in de elektrische centrale te Laghoeat, waarbij zeven personen om het leven kwamen. Door de vernie ling van de centrale is er geen elek trische stroom meer voor de pompen, die Laghoeat en Ghardaia van water voorzien. Laghoeat, dat ongeveer 17.000 inwo ners telt, ligt ongeveer 330 kilometer ten zuiden van Algiers. Ghardaia ligt nog 160 kilometer verder naar het zuiden. staande voertuig te voorschijn. Gedetail leerde gegevens over ongelukken van deze soort zijn slechts bekend over de jaren 1950 t/m 1952, doch het is aan te nemen, aldus meent de A.N.W.B., dat ge zien de toenemende verkeersintensiviteit hun aantal een stijgende lijn vertoont. De ring van Episcopius Nadat de remonstranten door de Dordtsche synode uit de Gereformeerde kerk waren gezet, kwamen zij voor de noodzaak te staan een eigen opleiding voor predikanten te stichten. In 1634 opende prof. Simon Episcopius op stille wijze in zijn eigen huis het seminarie, dat nu nog bestaat. Toen onlangs de tegen woordige hoogleraar prof. G. J. Sirks zijn 70ste verjaardag herdacht in een feeste lijke kerkdienst, droeg hij in deze dienst zijn hoogleraarstoga. En om de verbon denheid met de eerste professor uit te drukken, had hij de ring van Episcopius aan de vinger. „De^ïeerbaan", tijdschrift van de Ned. Zendingsraad, bevat een uitvoerig ver slag van de conferentie van Oostaziati- sche kerken, in het voorjaar te Prapat jop Sumatra gehouden. Wij lezen daarin ook wat Chandu Ray, bisschop van de kerk in India, Pakistan en Ceylon ge zegd heeft. Deze bisschop, die zelf vanuit het hindoeïsme tot de kerk kwam, meen de dat de kerken indien ze haar op dracht goed wensen te vervullen voortdurend op zichzelf moeten letten. Daarna pas komt de omgeving aan de beurt. De kerken moeten ervan over tuigd zijn, dat zij slechts als één kerk met één boodschap naar buiten kunnen treden. Want zij staat nog tegenover de zelfde demonen als de nieuwtestamenti sche kerk. Bisschop Chandu Ray noemde vijf de monen. De eerste is de armoede. Armoe de is in het Oostaziatische gebied een be kend verschijnsel. Maar het is niet al leen gebrek aan geld of goederen. Ar moede is ook een geestelijk probleem. De mensen verwachten hierop een antwoord van de kerk. Tweede demon is het maatschappelijk onrecht. Er zijn in Azië enkele zeer rij ken en talloze armen. Wat dit voor ver houding schept, laat zich verstaan. Daar het onze taak is om de gehele mens te verlossen, is onthouding van politiek on mogelijk. De derde demon, het analfabetisme, is deels het gevolg van armoede, want op voeding is duur. Analfabetisme is een as pect van de christelijke boodschap, daar men in staat moet zijn het Woord van God voor zichzelf te lezen. De zending heeft volgens de bisschop teveel primaire opvoeding laten vallen. Vierde demon, de ziekte, is te wijten aan ondervoeding en het tekort aan dok ters. Met slechts één dokter op elke 70.000 Aziaten zijn dorpelingen verstoken van medische zorg. Ziekenhuizen zijn een aspect van de dienst der kerk. De vijfde demon, bijgeloof, is een angst voor dood en demonen. De hedendaagse kerk heeft de belofte van de Vader ver geten. Wanneer de Heilige Geest in ons .leven leeft, is er geen plaats meer voor de geest van de angst. Op zoek naar bus met radio-actieve afval Amerikaanse schepen en vliegtuigen zijn maandag by het aanbreken van de dag begonnen te speuren naar een sta len bus met radio-actieve afval. Deze bus is zondag niet gezonken toen zij 185 mijl ten zuidoosten van New YorK met 25 andere In zee werd geworpen. Het was toen duister en men verloor de bus uit het oog. De kustwacht heeft het betrokken gebied gevaarlijk voor de scheepvoort verklaard. Ingezonden mededeling (adv.) service-master Waarschuwt U S iinr hoorbaar op elke ff Chroom T tijd die U wenst. Edeldoublé f 135.-

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5