ZEEUWSE SPORT Prov. V.V.V. krijgt jaarlijks 10.000 gulden meer subsidie Sint Annaland krijgt een Hervormd Verenigingsgebouw Toch een openluchtuitvoering in Kortgene ZIEZO, OPGERUIMD STAAT NETJES? ZONDAGSR USTEN TOERISME A.R.*gedeputeerde is het niet eens met zijn fractie „DE VROLIJKE VROUWTJES VAN WINDSOR" Belangrijk besluit van kerkvoogdij IN 'T KORT Lijders san brandend maagzuur voelen zich geen half mens. Raad Kloetinge vergaderde Braderie en wandeltochten aaró In Haamstede koken de mannen Artemis Nieuwe keersluis in Brouwershaven MIDDELBURG Dinsdag 16 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteren besloten de sub sidie aan de Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer met ingang van het jaar 1958 vast te stellen op 16.000,— per jaar. Mo menteel wordt een bijdrage van 6.000,verleend. Over het toekennen van een hogere subsidie werden veel woorden gesproken, zelfs liep de bespreking uit op een principieel debat over de zondagsrust. Het bleek dat bij de A.R.- en S.G.P.-fractie grote bezwaren bestonden tegen het toekennen van tienduizend gulden subsidie meer per jaar. De heren P. Melieïste en D. Kodde zetten het standpunt van deze fracties uiteen. Van de zijde van Ged. Staten werd het voorstel verdedigd door de heer A. Schout, waarbij bleek dat hij het niet eens was met het standpunt van zijn politieke vrienden in de staten. Voor de discussie in het principiële vlak kwam te liggen, waren reeds di verse zakelijke bezwaren tegen het toekennen van een hogere subsidie in. tebracht. Ook werd door enkele leden ritiek geleverd op de wijze, waarop de Provinciale V.V.V. in de afgelopen jaren met het subsidiebedrag heeft ge handeld. Het moet echter direct wor den gezegd, dat deze laatste kritiek niet scherp was, doch meer een wijzen op een naar de mening der statenleden verkeerde handelwijze. De heer Kodde (S.G.P.) was het ronduit niet eens met het college van Ged. Staten. Alles goed en wel, zei de heer Kodde, maar de belanghebbenden dus de mensen, die van V.V.V. pro fiteren moeten eerst zelf dieper in de zak tasten. Dat was de heer A. H. S. Stemer- ding (C.H.) echter allerminst met hem eens. De C.H.-woordvoerder betoogde dat de belanghebbenden behoorlijk bijdragen en hij brak dan ook een lans voor het toekennen van het voor gestelde bedrag. Propagandablad De heer mr. J. G. F. Schlingemann (V.V.D.) bracht de verspreiding van het propagandablad „Zeeland-Vakan- tieland" ter sprake. Deze verspreiding zou, volgens hem, op groter schaal en efficiënter kunnen plaats vinden. De heer L. K van Oorschot (P. v. d. A-) stelde de vraag of de Prov. V.V.V. wel een juiste voorstelling van zaken heeft gegeven, toen enkele jaren gele den werd betoogd, dat meer geld nodig was in verband met de uitgave van het propagandablad. Gebleken is dat de exploitatie van het blad sluitend is te krijgen, dank zij de opbrengst van ad vertenties. De heer Schlingemann redeneerde heel zakelijk en betoogde dat welis waar diverse zakenlieden een adver tentie plaatsen in „Zeeland-Vakantie land", doch heus niet omdat zij enorm veel effect van dergelijke annonces verwachten. Het plaatsen van adver tenties, betoogde de heer Schlinge mann, vindt in de regel plaats om V. V.V. te steunen. Het is dus, zo betoog de de V.V.D.-spreker een vorm van contributiebetaling of het verkapt ver «trekken van een bijdrage. Principieel Daarop kreeg een discussie een prin cipiële kant. De heer Meliefste van de A.R.-fractie viel eerst op zakelijke gronden het voorstel van Ged. Staten aan. Kunnen Horeca (de hotelhou ders) en het zakenleven niet meer be talen, vroeg deze spreker. Daarna ver klaarde hij om principiële redenen niet enthousiast voor het voorste] te zijn. Zondagsrust Het toerisme in Zeeland legt, aldus de heer Meliefste een druk op de zon dag. De toeneming van het verkeer tengevolge van het toeristenbezoek verstoort in veel gevallen de rust van de zondag. De eerste dag van de week wordt, meende de heer Meliefste, meer en meer een dag van onrust. Het is druk op straat en als men in huis zit hoort men tenminste wanneer men aan een drukke verkeersweg woont onophoudelijk het gegons en gebrom van het passerende verkeer. Het be toog van de heer Meliefste kwam hier op neer dat hij meende dat veel van de wijding van de zondag verloren gaat door het toenemende verkeer. Voorts voerde hij nog aan dat het personeel van de prov. stoomboot diensten op zondag meer werk moet doen dan op door-de-weekse dagen, ook, zo merkte hij op, een gevolg van het vreemdelingenverkeer. En daar om, zo concludeerde tenslotte de heer Meliefste kunnen wij ook om principi ële redenen het voorstel van Ged. Sta ten niet steunen. De heer Kodde was het hier mede eens, stelde de taak van de overheid t.a.v. zondagsrust en zondagsheiliging zelfs nog scherper. Met meer dan gewone spanning za gen toen uiteraard de statenleden het antwoord van gedeputeerde Schout (A.R.) tegemoet. Deze maakte eerst de zakelijke opmerking dat, steunen de staten de Prov. V.V.V. niet extra, veel van het werk voor het vreemdelin genverkeer zal moeten worden afge kapt. Spr. zeide bewondering te heb ben voor het werk van de directeur Van V.V.V. Het bedrag van 10.000, achtte hij slechts gering, vergeleken met de grote baten, verbonden aan het toerisme. Twee soorten Ten aanzien van het principiële aspect van deze aangelegenheid bleek de heer Schout een ander standpunt te hebben dat de heer Me liefste. Er zijn vreemdelingen, zo betoogde spr., die de drukte zoeken, die zondags op reis gaan en rumoer op de wegen brengen, daarentegen zijn er echter ook vreemdelingen, die de drukte van de wooncentra ontvluchten en in Zeeland rust zoe ken, vooral op zondagen. De heer Schout merkte vervolgens aan het adres van de heer Meliefste op dat „van 10.000,subsidie meer of minder het gesnor en gegons op de wegen niet minder of meer zal wor den". Voorts betoogde de heer Schout dat de gemeenten ook zelf invloed hebben op het karakter van het vreemdelingenverkeer. In tweede instantie kwamen de standpunten van de heren Meliefste en Schout niet dichter bij elkaar. De heer Meliefste stelde dat de overheid tot taak heeft de zondagsrust te bevor deren, de heer Schout bestreed dat niet doch zeide niet te kunnen inzien dat de propaganda van de Provinciale V. V.V. daarom moet worden beknot, als zou deze instantie het rumoer op de Zeeuwse wegen brengen. Het resul taat van de besprekingen was dat het voorstel van Ged. Staten werd aange nomen, waarbij de A.R.- en S.G.P.- fractie verklaarden geacht te willen worden te hebben tegen gestemd. EEN IN REGENJASSEN gehuld en met paraplues gewapend publiek dat nauwelijks de helft van de plaatsruimte bezet hield, is gister avond in het knusse openluchtthea ter „Toorenvliedt" te Middelburg getuige geweest van de eerste op voering van William Shakespeare's „De vrolijke vrouwtjes van Wind sor" door „De Openluchtspelers". Niet zo'n enorme belangstelling dus voor deze pennevrucht van een van Engelands grootste toneelschrijvers, terwijl een grote opkomst zeker ge rechtvaardigd zou zijn geweest, ge zien het feit, dat de namen van en kele gerenommeerde Middelburgse dilettanten op het programma prijk ten. En dezen slaagden er werkelijk in, te zamen met de overige leden van het gezelschap, dit stuk gestalte te ge ven. Het spel van de heer J. M. Gel- jon bijvoorbeeld, als Sir John Fal- staff, was kostelijk; ook de dames G. Geljon-de Witte (Mistress Page) en N. J. Kunst-Lipjes (Mistress Ford) mochten er zijn. De heer C. van Hoek toverde als dokter Kajus een temperamentvol Frans genees heer op het grasveld en de heer J. de Heer droeg er zorg voor dat Clap- perman ook inderadaad de „slappe" figuur was, zoals Shakespeare zich die ongeveer voorgesteld' moet heb ben. De regie berustte bij de heer Jan Lemaire jr. Deze opvoering, die vandaag dins dag en morgen herhaald wordt, werd o.a. bijgewoond door de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de burgemeester van Deventermr. dr. N. Bolke- stein, een groot aantal Middelburg se raadsleden, verschillende wethou ders en de heer A. Schout, lid van G.S. V. d. B. Het college van kerkvoogden en no tabelen te Sint-Annaland heeft een zeer belangrijk besluit genomen, na melijk om de Ned. Herv. kerk aldaar uit te gaan breiden, in verband met het tekort aan zitplaatsen. Ds. P. West- land, de plaatselijke Ned. Herv. predi kant heeft daartoe met enkele leden van de kerkvoogdij een rondgang door de gemeente gemaakt. En niet zonder succes! De rondgang bij de Hervorm de leden en doopleden leverde een be drag op van ruim 50.000,waaron der ruim 40.000,— aan vrijwillige gif ten, terwijl de rest bestaat uit rente- gevende aandelen. In verband met genoemde kerkuit- breiding is het noodzakelijk, dat er een lokaal van de o.l. school gesloopt wordt. Hiertoe is overleg gepleegd tus sen gemeente- en schoolbestuur met de Inspecteur van het l.o. in de In spectie Goes. De openbare school heeft drie lokalen nodig en zou bij slopen van het naast de kerk staande lokaal een klas opschuiven en dan een lokaal krijgen, dat momenteel (sedert enkele jarep) in gebruik is bij de school met den Bijbel. Laatstgenoemde school heeft vijf lokalen nodig en ter com pensatie zou de kerkvoogdij daartoe het catechisatielokaal afstaan. Tijdens de laatste bespreking op het gemeente huis bleek echter, dat de Inspecteur met de catechisatieruimte, zoals ze mo menteel is, onvoldoende acht om het ook als schoollokaal te gebruiken. Ruimte en inrichting voldeden niet, zelfs niet aan de minimum eisen. Daar het catechisatielokaal ook niet meer als zodanig aan de gestelde eisen voldeed, heeft de kerkvoogdij E.M.M.-ers OP DE 10.000 METER Morgenavond, woensdag, zullen de EMM-ers Piet Zwartepoorte en Adri de Bel op de Renijtobaan te Rotterdam deelnemen aan een wedstrijd over 10.000 meter. ZEEUWEN NAAR SPRINT -DRIEKAMP Zaterdag zullen Gabe Woudstra van EMM uit Middelburg en Passieux van AV '56 uit Goes op de Nenijtobaan te Rotterdam deelnemen aan een sprint- driekamp voor C- en Dijklassers. De afstanden van deze driekamp zijn; 100 meter, 200 meter en 300 meter. WEER TRIAL TE VROUWENPOLDER Vanavond, dinsdag, organiseert de motorclub De Zeeuwen uit Middelburg weer een trial op het bekende circuit in de duinen van Vrouwenpolder. De wedstrijd begint om half acht en is voor iedere belangstellende gratis toe gankelijk. Atletiek-driekampen morgen te Goes Morgenavond, woensdag, organi seert AV '56 te Goes voor het eerst in dit seizoen atletiekwedstrijden, wel ke bestoan uit de volgende driekam pen; Heren: 100 meter, hoogspringen en speerwerpen; jongens A: 100 meter verspringen en kogelstoten; jongens B: 80 meter, verspringen en kogelsto ten; dames: 100 meter, verspringen en kogelstoten; meisjes A: 80 meter, ver springen en kogelstoten; meisjes B; 80 meter, verspringen en kogelstoten. Als bijnummers zullen worden ver werkt een 3000 meter voor heren, een 1500 meter voor A-junioren en een 600 meter voor B-junioren. naast de uitbreiding van het kerk gebouw tevens besloten, een ruimer verenigingsgebouw te stichten, waarin dan voor zplang noodzake lijk school gehouden kan worden. De tekening voor het nieuwe vereni gingslokaal is klaar en ook goedge keurd. Terwijl de huidige consistoriekamer blijft gehandhaafd, wordt een nieuw verenigingslokaal gebouwd van 14.50 meter bij 8 meter met aan de westzijde (de huidige ingang van het kleuter- schoolspeelterreintje) en aan de zuid oostzijde (tegenover de nieuwe woning van de heer Iz. Rijnberg aan de Ring) een ingang. Bovendien is een keuken tje geprojecteerd. De ruimte wordt dan gesplitst in een schoollokaal en een catechisatielokaal met tussendeu ren, waarvan één verenigingsruimte is te maken, met plaats voor ongeveer 225 personen. Dit laatste plan is reeds van oudere datum. Het zal nodig zijn, dat genoemd verenigingsgebouw er komt vóór de kerkuitbreiding, zodat daarin eventueel ook kerk gehouden zal kunnen worden, wanneer dat door de verbouwing niet mogelijk zal zijn. Men hoopt dat met een en ander nog dit najaar kan worden begonnen, daar er ook voor de kerkuitbreiding alleen nog maar rijksgoedkeuring nodig is. Naar men ons van bevoegde zijde meedeelde, zou het verenigingsge bouw voor een uitgebreider doel be stemd worden, dus niet meer be perkt zijn voor vergaderingen enz. van de uitsluitend Hervormde ver enigingen, maar voor alle mogelijke Christelijke doeleinden. Ingezonden mededeling (adv.) Kunnen geen eten zien - In 't Toornitzieht ran zo'n nieuwe aanval. Renmc-. herstellen prompt 'i even wicht neutraliseren alle overtol lig maagzuur in een wip. Op 't moment dat ge Rennies neemt èn deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Neem toch Rennies. Ge makkelijk in te nemen gewoon laten smelten op de tong. En hele maal niet naar om in te nemen. In tegendeel: smakelijk èn onopvallend! De raad van Kloetinge die maandag avond zonder de heer J. Q. C. Lens hoek in openbare vergadering bijeen kwam liet praktisch alle punten van de vrij lange agenda vlot onder de ha mer door gaan. Eén der belangrijkste punten gold het onderhands aanbesteden inzake de aanleg van de verlengde Koningin Wil- helminastraat en reconstructie van het Stenen pad met riolering. Dit karwei wordt opgeknapt door het aannemers bedrijf Leijs uit Kapelle-Biezelinge te gen de som van f 17.300, Mej. J. G. van Zee uit Goes werd benoemd tot onderwijzeres in vaste dienst aan de o.l.-school te Kloetinge ingaande 1 juli 1957. Met ingang van 1 september 1957 worden de toelatingsdata betreffende kleuters tot de openbare kleuterschool uitgebreid. Het raadsbesluit van 14 augustus 1956 werd daardoor ingetrok ken. De nieuwe data voor elk jaar zijn nu: 1 september, 1 december, 1 maart en I juni, één en ander ingaan de 1 sept. a.s. Op voorstel van b. en w. werd, het raadsbesluit van 6 maart j.L, inzake het onderhands aanbesteden van vijf woningwetwoningen ingetrokken en opnieuw onderhands aanbesteed. Het Chr. Lyceum en het R.K. Ly ceum te Goes zal een subsidie van ma ximaal f 50,per jaar en per leer ling worden toegekend ingaande 1 jan. 1956. Het voorstel van b. en w. om aan de heer H. D. Janssen te Kloetinge toe stemming te verlenen voor het exploi teren van de bar in het dorpshuis „Amicitia", gedurende het tijdvak van 17 juli 1957 tot en met 30 april 1958 deed de heer Leijs (arb.) enkele op merkingen maken. Omdat de voor waarden voor de exploitant momen teel nog niet bekend zijn was de heer Leijs wat huiverig dat men de kans loopt dat de betrokken exploitant er het bijltje bij neerlegt als de zaak niet floreert. De heer Leijs vroeg daarom of het niet mogelijk was dit punt aan te houden tot een volgende vergade ring. Na een uiteenzetting van de voor zitter was men echter toch van me ning dat een begin moet worden ge maakt mét de exploitatie voordat men een vaste lijn kan trekken wat defini tieve voorwaarden betreft. De nieuwe verplaatsbare muziek tent wordt voorlopig ondergebracht in een pand van de heer J. de Jonge aan de Lewestraat. Er wordt voor de tent een brandverzekering gesloten met een premie van f 1,50 per f 1.000, De verzekerde som werd vastgesteld op f 7.500, De rondvraag leverde niet bijzon ders op. HANSWEERT Brand. Zaterdagavond brak door on bekende oorzaak brand uit in een oude schuur van het voormalige oude „Ma- ria-Oord" aan de Kerklaan. De brand weer was spoedig ter plaatse en kon het vuur spoedig bedwingen. In Kortgene wordt toch nog een open luchtuitvoering gegeven. Nadat in een vergadering, die belegd was om te voorzien in de ontbrekende gelden voor de uniformen van de drumband van de Kon. harmonie E.M.M., beslo ten was dat de opvoering van een openluchtspel op het sportterrein te Kortgene op 20 juli a.s. wegens te gro te risico's geen doorgang zou vinden, maar dat in de plaats hiervan een bra derie zou worden gehouden is de si tuatie zodanig gewijzigd dat Kortgene toch nog een openluchtuitvoering zal krijgen. Enkele personen zijn thans bereid gebleken om zich voor de kosten ga rant te stellen. Om tegen ongunstige weersomstandigheden zoveel mogelijk gedekt te zijn is een regenverzekering afgesloten. De uitvoering wordt verzorgd door de toneelgroep „Studio" uit Amster dam, die het stuk „Een huwelijk onder Lodewijk XV" op zal voeren. De voor stelling begint om half zeven. De braderie, die oorspronkelijk zou worden gehouden is echter niet van de baan. Deze wordt voor en na de voorstelling in de Hoofdstraat ge houden, waarbij E.M.M. en haar Schip aan de grond Het Belgische motorschip „Roger", schipper Broeckaert, groot 356 ton en geladen met 325 ton grint van Wessen naar Oostende voer zaterdag bij de Overloop van Hansweert aan de grond, de sleepboten „Kees-M" en „Willem" Het schip is later met hoogwater door vlotgebracht en had grote lekkage. Met behulp van beide boten welke voor zien van een pompinstallatie is het schip te Terneuzen binnengebracht. drumband medewerking zullen ver lenen. Kortgene is dus zaterdag niet van evenementen verstoken, want des middags, zoals wij reeds gemeld hebben wordt een wandeltocht ge houden voor individuelen en groe pen over afstanden van 15, 10 en 5 CADZAND Zang. Zaterdag is weer de jaarlijkse zangersdag gehouden. Verschillende ver enigingen gaven enkele nummers ten beste. Er was veel belangstelling, vooral van de zijde der badgasten. Ds. Ten Cate sprak het slotwoord. WOLPH AARTSDIJK Uitvoering. De gymnastiekvereniging „Udi" gaf zaterdagavond op het sport veld een uitvoering. Vooraf werd met de muziekvereniging „Advendo" voorop, een mars door de gemeente gemaakt. Een uitgebreid programma werd afgewerkt en de belangstelling was goed. Het heeft wel lang geduurd, maar vandaag is dan toch een begin gemaakt met het beantwoorden van de Babbe laars-correspondentie, onder het motto: EEN STAPEL BRIEVEN grijnst me aan. Sinds veertien dagen ben ik reeds van plan die correspondentie nu direct te gaan be antwoorden, maar elke dag duikt er weer zoveel nieuws op, dat de post maar weer blijft liggen. Daar gaat-ie dan. Voor er weer iets anders tussenkomt. Laat ik beginnen met de brief van de heer J. W. uit Rilland, die nog eens terugkomt op de Babbelaar over het oude huisje, dat door de burgemeester beschikbaar was gesteld voor de jongens club „De Zwarte Hand". „Alles goed en best", zegt meneer W„ „maar met bepaalde punten ben ik het helemaal niet eens. „De burgemeester kan nu wel zeggen, dat die drie oude huisjes krotwoningen zijn, die afgebroken moeten worden om daar een ver enigingsgebouw te laten zetten", zo schrijft de heer J. W. te RiUand, „maar vele inwoners van onze ge meente denken daar wel anders over". een brief van Artemis, mevrouw, per luchtpost „Er zijn nog twee woningen bij, welke zelfs nog in zeer goede staat van bewoning verkeren. Eén wo ning bevat een voorkamer (4% bij 4% m), achterkamer met gang en boven drie slaapkamers. Er is zelfs geen enkele plaats waar het door regent, dus dit zijn lang geen krot woningen. Deze huizen kunnen zon der buitengewone uitgaven nog minsten tien jaar bewoond wor den". De heer W. vervolgt dan: „Het is niet mijn bedoeling, om bepaalde personen te kwetsen, maar om be doelde huisjes als krotwoningen te betitelen, dat gaat m.i. te ver. Meerdere mensen denken daar zo over. En wat het verenigingsge bouw betreft, het geld zou volgens mij en verschillende anderen beter besteed zijn aan een gebouw voor oude mensen". ARME TOERISTEN Van drie zijden ontvingen we dezelfde klacht. Mevr. A. M.-K. te Middelburg en de heren J. A. V. te Middelburg en M. L. te Dom burg schreven alle drie een brief waai-van de inhoud ongeveer van gelijke strekking is. Het komt hier op neer: „In Middelburg moeten de toe risten, die naar Domburg willen, zich een aap zoeken, om de juiste weg te vinden. De automobilisten komen op de Markt aan, rijden de Lange Noordstraat In, maar dan komt het. Juist waar de Noord singel een bocht maakt, mondt er een betrekkelijk smal straatje in uit: de Noordweg. Maarnegen van de tien toeristen rijden hier voorbij, omdat er geen ANWB- of enig ander bord staat. Het is geen uitzondering, wanneer per dag dertig of meer wagens zo de weg kwijt raken". Die arme vakantiegangers. Wat zij ervan zeggen? Niet veel moois, dat begrijpt u. Wat de officiële instanties zeg gen? „Vroeger heeft er een rich tingsaanwijzer gestaan, maar door de aanleg van een uitvalsweg bij de Seissingel naar Domburg toe, leek hen dit bord overbodig. Er staat op de Markt een ANWB-bord, dat de juiste richting aangeeft". „Ja, maar dat bord is zo gek ge plaatst", aldus verschillende Mid delburgers, „dat dit bij wat drukte op zomers dagen finaal over het hoofd wordt gezien". Wie brengt hier uitkomst? EREPALM 0 „Leuk, van die kookcursus voor heren in Middelburg", schrijft lezer P. S. te Haamstede, „maar eerlijk is eerlijk: Middelburg heeft daarmee niet de Zeeuwse primeur, want in Haamstede heeft men vorig jaar reeds zo'n mannen-kookcursus gehouden". Artemis heeft zijn licht eens op Schouwen opgestoken en inderdaad, alle eer aan Haamstede! Naar men mij wist te vertellen, wordt die cursus dit Jaar nog voortgezet ook. „Zou het niet aardig zijn, eens een wedstrijd te organiseren tussen de amateur-koks van Haamstede en die van Middelburg" vraagt de heer S. „Altijd", zou ik willen zeggen, „maar bedenkt u wel, dat wij-koks-van- Middelburg nog moeten beginnen. We weten nog niets, helemaal niets. Maar volgend jaar durven we de degens <lees: pollepels) waarschijnlijk we' kruisen. Zoekt u de weg paar Domburg soms, meneer? Inmiddels is het aantal klanten voor de Middelburgse cursus aangegroeid tot vijftien, zo vernam ik van mej. Boudeling, de directrice. Weet u wei er ook bij is? Een van mijn collega's van Binnenland. Kan gezellig worden. Enfin, u hoort er nog wel meer van. 9 De ruimte is vol. De overige brief schrijvers krijgen persoonlijk bericht. Alleen de tipgevers wil ik nog even in 't openbaar bedanken. Dat betreft de heer H. H. te Vlissingen, mevr. J. de B.—L. te Kruiningen, mej. A. C. P. te Goes, Henk L. te Yerseke en de heren M. de J. te Oudelande en M. P. V. te Tholen. Hartelijk dank! Zeeuwse organisten bijeen Zaterdagmiddag kwam een vijftien tal organisten bijeen in de consistorie kamer van de Ned. Herv. kerk te Zoutelande. De vice-voorzitter Jan Rijn uit Middelburg had de leiding; ds. S. P. de Roos uit 's-H. Hendriks- kinderen kon niet aanwezig zijn. De heer Cijsouw uit Groede bracht verslag uit van de algemene verga dering van de Ned. Organistenvereni ging. Jan Rijn speelde enkele stukken, o.a. uit de tijd voor Bach, ten tijde van Bach en van de hedendaagse mu ziek (De Klerk). Vervolgens hield de heer Rijn een lezing over de mogelijkheid van re gistreren van deze muziek en demon streerde dat tevens. In Tholen wordt de volgende ver gadering gehouden en wel op 28 sep tember. Bij voldoende deelname zal het nieuwe orgel van de Nicolaikerk te Utrecht worden bezichtigd. Drie nieuwe leden gaven zich op. Te Brouwershaven is gisteren op enigszins feestelijke wijze de nieuw gebouwde keersluis in het havenka naal in gebruik worden genomen. De sluis is gebouwd na de waters- neodramp op 1 februari 1953, toen bleek dat de haven een zwakke plaats was in de waterkering, waardoor het water Brouwershaven kon binnenstro men. Door de bouw van deze keer sluis, die wanneer men boog water verwacht, zal worden gesloten, wil men dit in de toekomst voorkomen. De sluis werd gebouwd door het aanne mingsbedrijf Van Dongen en Van Ho ven te Dordrecht onder directie van het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verheij te Amersfoort. Hij bestaat uit een dubbel stel deuren die met de hand worden bediend. De doorvaart breedte 8% meter, de sluisdrempel ligt op 2*/4 meter minus N.A.P. de bo venkom op 6 m plus NA.P. De aannemingssom bedrag f 828.500.—, De postduivenhoudersvereniging „De Telegraaf" hield een wedvlucht uit Orleans, afstand 418 km, in con cours 81 duiven. De uitslag is als volgt: 1. E. v. Vlaanderen, 2. J. Jonk heer, 3. D. Hoogesteger, 4. M. Wal raven, 5. P. Brand, 610. J. Huijs- soon, 7. J. de Ridder, 8. W. Walraven, 9. A. de Bue. Beiaardconcert Het beiaardconcert op woensdag van 20 tot 21 uur zal gegeven worden door de heer Sjef van Balkom, beiaardier van 's-Hertogenbosch, met het volgende pro gramma: 1. preludium in G (Staf Nees); 2. a. in den hemel is enen dans, b. Daar was een sneeuwwit vogeltje, c. Komt vrienden in het ronde; 3. Driekusman (Julius Rönt gen); 4. sonatine no 2 (Sjei van Balkom); 5. Aria uit Rinaldo (G. F. Handel); 6. Adagio en Bagatell CW. A. Mozart); 7. Gavotte (Giovanni B. Martini); 9 Zeeuw se reien (Jan Morks); 9. Improvisatie. Geslaagd Aan de Mode-Academie Ida de Leeuw van Rees te Amsterdam slaag den voor het diploma costumière de dames D. Rouw te Souburg en J. Zanddijk te Krabbendijke, leerlingen van de Mode Academie te Middelburg. SCHOONDIJKE Overleden, De oudste inwoonster van Schoondijke, mevr. de Wed. Corneliss van der Hooft is overleden. Zij bereikte de leeftijd van ruim 98 jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2