KLM-VLIEGTUIG BIJ BIAK (Nieuw-Guinea) IN ZEE GESTORT Bmc Herziening van Streekplan Walcheren goedgekeurd Laatste nieuws Nasser zal op 26 juli belangrijke rede houden Leden van Provinciale Staten hadden veel bedenkingen „Griep-patiëntjes" niet te vinden; op schoolreis r 59 passagiers en negen bemanningsleden aan boord JU AN CARLOS ZAL KONING VAN SPANJE WORDEN Stakingen in Frankrijk PROTES1ANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Democratie zonder politieke partijen Uitbreiding Britse voorlichtingsdienst Vier keer per week Na de dood van Franco OUD EN NIEUW IN EDAM NA „EEN PAAR WOORDJES" VOORAF Weinig enthousiasme Israël kan reageren Marie van Zeggelen overleden Alarmerende berichten in buitenland maartt Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3754 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Dinsdag 16 juli 1957 Toerisme en zondagsrust (zie pag. 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.40 u., onder 20.52 u. Maan op 22.36 u., onder 10.44 u. Hoogwater woensdag 17 juli: Vlissingen: 5.12 u. 2.05 m., 17.22 u. 1.95 m. Terneuzen: 5.38 u. 2.21 m., 17.51 u. 2.11 m. Wemeldinge: 6.51 u. 1.72 m., 19.05 u. 1.50 m. Zierikzee: 6.36 u. 1.47 m., 18.42 u. 1.26 m. De fcaper-Coiistellation „Neutron" van de K.L.M. is gister avond, korte tijd na het vertrek van het vliegveld van Biak (Ned. Nieuw-Guinea) op weg naar Amsterdam in zee gestort. Aan boord bevonden zich 59 passagiers, onder wie 56 van Nederlandse nationaliteit, drie Britten en een bemanning van negen personen. Om drie uur vannacht was omtrent het lot van de inzitten den en de omstandigheden van het ongeluk nog niets bekend. Een telefoongesprek is aangevraagd met Biak teneinde te trachten nadere gegevens te verkrijgen. De „Neutron" zou woensdagmiddag tegen vier uur op Schiphol hebben moeten aankomen. President Nasser van Egypte is van plan op 26 juli te Alexandrië een belangrijke rede uit te spre ken. Volgende week zal de vijfde verjaardag van de revolutie wor den gevierd. Op 22 juli zal de nieuw gekozen nationale vergade ring die twee vrouwelijke leden zal tellen geopend worden. De volgende dag wordt een grote pa rade gehouden. Op 26 juli wordt de verjaardag van de nationali satie van het Suezkanaal gevierd. „Wij hebben al eens eerder ver klaard dat Egypte bereid is om de kwestie die met het Suezkanaal te maken heeft, voor het internationale gerechtshof te brengen, maar voor we de beslissingen van dit hof kun nen aanvaarden, moet ook de andere partij beloven zich eraan te houden", aldus president Nasser van Egypte in een vraaggesprek voor het Deense blad Ekstrabladet. Over de Russische leveranties van wapen: „Ik kan alleen maar zeggen dat deze duikboten gebruikt zullen worden voor de verdediging van onze kusten. Ik kan echter niet zeggen welke wapens wij in de toekomst zul len kopen en waar". Op deze vraag of zich in het nieu we Egyptische parlement een georga- Groot-Brittannië zal in de komende twee jaar de uitgaven ten behoeve van de voorlichtingsdienst voor de landen overzee van 13 miljoen sterling verhogen tot ongeveer 15 miljoen. Uit een regeringsrapport blijkt dat de Britse voorlichtingsdiensten in Tunesië, Marokko, het gebied om de Perzische Golf, Perzië, Indonesië en bepaalde lan den van het Britse gemenebest uitge breid zullen worden. In het rapport wordt gezegd, dat deze uitbreiding noodzakelijk is om de Britse voorlichtingslienst op een niveau te hou den dat overeenkomt met de wereldom spannende verantwoordelijkheid van Groot-Brittannië. In het rapport wordt ook rekening ge houden met een kapitaalsuitgave in de eerstkomende jaren van ongeveer 5'A miljoen pond voor een nieuwe techni sche uitrusting, die hoofdzakelijk be stemd is voor de omroep. niseerde oppositie zou openbaren, her haalde Nasser zijn verlangen om een nieuw en eerlijk politiek leven te scheppen en zijn vrees, dat het land verdeeld zou geraken indien men in stemde met het bestaan van politieke partijen in het huidige stadium van de Egyptische democratie. Op het vliegveld Schiphol heerste vannacht grote stilte en enorme span ning. Alleen het postvliegtuig uit Zu rich en enkele vrachtmachines land den. De „Neutron" was, zo vernamen wij nog, op weg naar Manilla, waar het een tussenlanding zou hebben moeten maken. Het ongeluk is gebeurd onmiddellijk na de start, ongeveer tien mijl van Biak (zie kaartje) af. Volgens een Frans persbureau zou aan boord van de „Neutron" brand zijn uitgebroken, nadat het toestel was vertrokken. Het persbureau acht de kans op overlevenden niet gering. Hedenochtend tegen half vier was bij de K.L.M. nog niets bekend van brand aan boord van het vliegtuig. Een telegrafisch bericht zeer vaag gesteld maakt melding van twaalf overlevenden, t.w. elf passagiers en de stewardess. Het vliegveld van Biak, dat op de Schouteneilanden aan de noordkust van Nederlands Nieuw-Guinea ligt, wordt vier keer per week door een toestel van de K.L.M. aangedaan. Een keer per week als eindpunt van de toestel na ruim 24 uur de terugreis aanvaardt zoals bij het thans veronge lukte toestel, en twee keer per week bij een tussenlanding op de uit- en thuisreis naar Sydney. Het is het enige voor internationaal burgerluchtverkeer ingerichte lucht station in Nieuw-Guinea. Het vliegveld van Biak is ook het centrale punt van het luchtverkeer in Ned. Nieuw-Guinea, vanwaar de „Da- kota's" en „Beavers" van de lucht vaartmaatschappij „Kroonduif" de verbindingen met Hollandia, Merau- ke, Manokwari, Sorong en andere plaatsen onderhouden. De passagiers met bestemmingen buiten Nieuw-Gui nea dienen dan ook eerst met een toe stel van de „Kroonduif" naar Biak te vliegen, voordat zij op het K.L.M.-toe- stel kunnen overstappen. Als regel vliegt dezelfde bemanning van het K.L.M.-vliegtuig na de rust poos in Biak het traject naar Manila terug, een afstand van ongeveer vijf uur vliegen. In Manila „slipt" de be manning en een andere brengt het vliegtuig verder. DE BILT ZEGT: Zelfde weertype Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Overwegend ma tige westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Luis Carrero Blanco, het hoofd van het kabinet van generaal Franco, heeft gisteren het parlement officieel mee gedeeld, dat in Spanje de monarchie zal worden hersteld, wanneer Franco overlijdt of ais staatshoofd aftreedt. De minister zei, dat het koningschap „traditioneel en katholiek zal zijn en dat het getrouw de beginselen van het regime zai dienen". De vorst, die ge neraal Franco zal opvolgen, zal echter niet dezelfde macht hebben als gene raal Franco. De volgende koning zal, naar men verwacht, de thans negentien jarige prins Juan Carlos zijn. Franco, die 64 jaar is, kwam bijna twintig jaar gele den aan de macht. De zevenduizend bewakers van de 175 ^gevangenissen in Frankrijk zullen vandaag en morgen staken om aan hun looneisen kracht bij te zetten. Zij zullen weliswaar hun gewone bewa kingsdienst verrichten, maar zij wei geren gevangenen naar de rechtzaal of een andere gevangenis over te bren gen. Het personeel van het nationale gas- en elektriciteitsbedrijf eist ook hogere lonen. Men verwacht plaatselijk korte stakingen. De staking van het bankpersoneel, die woensdag j.l. begon, zal waar schijnlijk vandaag nog voortduren. wasmmj Engeland is „actief" bezig met het ontwerpen van een met behulp van kerenergie aangedreven koopvaardij schip. Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteren besloten tot her ziening Streekplan Walcheren en tot vaststelling van een „Provinciale schadevergoedingsverordening Streekplan Walcheren". Dat is met en kele woorden gezegd. Volledigheidshalve moet er dan nog aan worden toegevoegd, dat de S.G.P.-fractie tegen deze herziening was en daar van aantekening heeft gevraagd en yerkregen. Maar met deze luttele woorden is wel het resultaat van de beschouwingen over deze wij ziging medegedeeld, de discussie zelf zou, wilden wij trachten, deze volledig weer te geven, een week lang elke dag de krant volledig vullen. De leden van Provinciale Staten waren gisteren wel op dreef! Vooral gistermorgen en tijdens de eerste uren van de middag. Later op de middag nam kennelijk de lust om te spreken wat af. De heer L. P. van Oorschot (P. v. d. A). opende gistermorgen de rij van sprekers over de herziening van het streekplan. De eerste woorden reeds, die hij sprak, waren aanleiding tot re acties van leden van andere fracties. Het streekplan beoogt, zo zeide de heer Van Oorschot, ordening te bren gen en reeds uit dien hoofde ben ik (als socialist) daar voor. De knuppel was in het hoenderhok geworpen. De heer Schlingemann (V.V.D.) kon na tuurlijk deze opmerking niet zonder meer laten passeren en viel de heer Van Oorschot daar naderhand op aan. Ook andere statenleden - o.a. de heer Kodde deden dit. In de loop van de urenlange discussie gaf de heer Van Oorschot wel te kennen, dat hij niet zonder meer een. voorstander was van ordening,zoals hij schijnbaar eerst wilde betogen. „Ik ben voorstander van ordening als zulks nodig en wen selijk is", deelde de heer Van Oorschot mede. Dat was een tikkeltje minder boud gesproken dan aan het begin van de besprekingen. De heer Van Oorschot voelde er, zo als hij opmerkte niet veel voor, om het herzieningsvoorstel van Ged. Staten van a. tot z. na te pluizen en op vele details in te gaan. Volgend jaar komt de wettelijke regeling ruimtelijke or dening toch aan bod, meende de woordvoerder van de socialistische fractie en dan komt deze materie ui teraard aan de orde. Wij kunnen, zeide de heer Van Oor schot, nu wel over alles en nog wat gaan praten, maar beter is het, om het voorste] tot herzitning maar te aan vaarden. In de praktijk zal dan we) blijken of er fouten zitten in het her ziene plan. De heer D. Kodde (S.G.P.) vond een streekplan wel nodig, doch zijn grote bezwaar tegen het voorstel van Ged. Staten was, dat veel te veel volgens Zoutelandes burgemeester in details is getreden. Spr. vond het plan veel te ingewikkeld. De Kroon heeft, zo be toogde hij, enkele jaren geleden te kennen gegeven, dat naar vereenvou diging moet worden gestreefd. Spr. meende, hiervan niet veel te kunnen bespeuren. De heer Kodde betoogde verder, dat waarschijnlijk over een jaar zal blij ken, dat het plan niet juist zal zijn. Dan kan ontheffing worden gevraagd van diverse bepalingen. Het bezwaar van de S.G.P. was echter, dat bij het verlenen van ontheffingen veel be voegdheden bij Ged. Staten en niet bij Prov. Staten komen te liggen. De heer Kodde voerde voorts een pleidooi voor de gemeentelijke autonomie, die, vol- MR. J. F. G. SCHLINGEMANN „Niet verliefd op ordening" gens hem, door dit streekplan ook na de herziening wordt aangetast. Dit streekplan is, aldus spr. een „uit breidingsplan in hoofdzaken". De heer Kodde maakte verder de opmerking dat Walcheren z.i. ten onrechte moet dienen ais proefkonijn. Kamperen Spr. bracht vervolgens bezwaren naar voren tegen de wijze, waarop in het voorstel van Ged. Staten wordt ge tracht, het kamperen in bepaalde ba nen te leiden. (vervolg op pag. 5) Premier Ben Goerion heeft in het Israëlische parlement verklaard, dat Israël, niettegenstaande de stroom van Sowjet-wapens naar Syrië, gewapen derhand kan reageren op de Syrische aanvallen. In antwoord op een vraag van een communistische afgevaardig de over de toestand m het Israëlisch- Syrische grensgebied zei de premier: „vertel uw vrienden, dat het doden en verwonden van Israëlische burgers niet ongestraft kan voortgaan". Hoe wel hij de Sowjet-Unie niet bij name noemde, verklaarde Ben Goerion: „Iedereen weet, waar de wapen en de opruiende propaganda vandaan ko men". De feestelijkheden in Huam zijn in volle gang. Het hele stadje leeft op het ogenblik in twee eeliwen. De vijf tiende en de twintigste. De bijgaande foto geeft hiervan een aardig beeld. De hele foto die tijdens het défilé werd gemaakt ademt de sfeer van de middeleeuwen maar de echtgenote van de burgemeester legt de hoogte punten vast met een supermoderne kleinbeeldcamera. De schrijfster Marie Christine van Zeggelen is de afgelopen nacht op 87- jarige leeftijd in een tehuis voor be jaarden te Huizen (N.-H.) plotseling overleden. Een bulletin van de Wereld-gezond heidsorganisatie bevat het volgende bericht: „Rapporten, uit Nederland ontvangen, geven aan, dat, hoewel een hoog percentage schoolmeisjes in twee kostscholen door de Aziatische griep is aangestoken en er een zeker aantal, verspreide, infectiehaarden in ver scheidene steden is, de ziekte zich niet snel verspreidt. De Nederlandse Volksgezondheids- autoriteiten geven te kennen dat slechts enige verspreide lichte geval len zijn geconstateerd, in dezelfde ma te als dit andere jaren 's zomers het geval is. Over het algemeen is de ge zondheid van de bevolking in Neder land niet in het minst gestoord en het leven gaat zijn gewone gang". Daarnaar gevraagd gaf dr. C. Ban ning, hoofdinspecteur van de volksge zondheid, als zijn mening te kennen, dat de laatste twee zinnen van het be richt gerust achterwege gelaten had den kunnen worden. Tot nu toe, aldus dr. Banning, heb ik van geen van de provinciale inspec ties een alarmerend bericht ontvan gen. De inspecteurs hebben opdracht om iedere dag te melden hoe het er mee staat en juist gisteren is het eerste geval van „Aziatische griep" aa'ngege- schijnlijk longontsteking. De betref fende patient is trouwens 59 jaar en de laboratoriumgevallen van het a-virus betroffen uitsluitend patientjes bene den de 16 jaar. Over de griep die op de kostscholen zou zijn voorgekomen, zei hij, dat er op een kostschool in Amersfoort onge veer 10 tot 12 kinderen influenza had den gehad en op een kostschool in Maassluis ongeveer 30 leerlingen. Toen echter de provinciale inspecteur van de volksgezondheid naar hen ging kijken, waren zij weg: op een school reisje. OVERLEVENDEN De namen van de passagiers, die het ongeluk hebben overleefd, zijn: H. O. Wagenaar, A. Wagenaar, H. S. Wage naar, D. L. Leiker, V. I. Leiker, W. N. G. de Rijke, F. J. O. C. de Rijke, J. L. S. de Rijke, J. O. de Rijke, M. A. de Rijke, S. E. de Boer. De naam van de overlevende ste ven, maar dit is, volgens dr. Banning, wardess is; mej. D. J. Klein Klouwen- een dubieus geval. Het betreft waar- berg.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1