Elke gelegenheid tot huurverhoging moet worden aangegrepen L Bloei van Zeeuwse culturele leven bleek in Zierikzee Plan van Onassis door Egypte verworpen Voor fabrieksaardappelen is garantieprijs f 6,85 Geestelijk leider kan niet tegelijk renstal houden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ministers antwoorden eerste kamer: Huidige verhoging is slechts een eerste stap traó DOOR DE WERELD Een tandem voor Amerikaanse ambassadeur SUCCESVOLLE WANDELTOCHT! MINISTER MANSHOLT BEPAALT: WIJLEN DE AGA KHAN MEENDE: DAG VOL HOOGSTAANDE KUNST Twee eerste prijzen in Landjuweel Nieuw fruitseizoen in Zeeland Egypte heeft zelf nieuwe plannen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3753 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Maandag 15 juli 1957 c Wandeltocht werd familiefeest (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op4.38 u., onder 20.53 u. Maan op 22.17 u., onder 9.40 u. Hoogwater dinsdag 16 juli: Vlissingen: 4.35 u. 2.09 m., 16.45 u. 2.07 m. Terneuzen: 5.01 u. 2.24 m., 17.15 u. 2.22 m. Wemeldinge: 6.18 u. 1.78 m., 18.32 u. 1.57 m. Zierikzee: 6.05 u. 1.52 m., 18.12 u. 1.32 m. DE REGERING HEEFT de leden van de Eerste Kamer geantwoord op het voorlopige verslag over het ontwerp tot wijziging van de huur wetten. De ministers gaan in op de door sommige Kamerleden ge maakte opmerking, als zou de regering al het mogelijke doen om het investeren van geld in de huizenbouw zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Deze leden hebben kennelijk het bloklieringsvoorstel op het oog. Zij zien echter over het hoofd, aldus de minister, dat deze maat regel alleen betrekking heeft op vooroorlogse woningen. De zin van de opmerking ontgaat de ministers dan ook. Bü het beantwoorden van de opmer kingen die door leden van de Eerste Ka mer zijn gemaakt over het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet, merkt de minister van volkshuisvesting o.a. op dat, indien compensaties voor huurverhogin gen worden gegeven de overcompensa ties bij twee kleinere huurverhogingen steeds groter zuilen zijn dan die welke bij een grotere verhoging optreedt. Voorts mag niet uit het oog worden verloren dat het belang van een goede volkshuisvesting een aanzienlijke ver mindering van de spanning tussen de hu ren van vooroorlogse en van nieuwe wo ningen vraagt. Nu een verhoging van de huren van de oude wosingen met vijfen twintig procent binnen het kader van onze gehele economie kan worden opge vangen, mak deze naar de mening van de minister niet achterwege blijven. Dat verhuurders van premiewonin gen hun huurders reeds zouden heb ben voorbereid op een huurverhoging van vtff en twintig procent is de mi nister niet ter ore gekomen. Een bro chure over het gehele thans voorgestel de complex van maatregelen is in voorbereiding, zij zal vermoedelijk in de loop van augustus verschijnen. De minister hoopt hiermede de mogelijk heid van speculatie op onwetendheid bij de huurders tot een minimum te kunnen beperken. Geleidelijk Het denkbeeld van de geleidelijke huurverhoging heeft stellig aantrek kelijke kanten. De minister wijst het in beginsel zeker niet af. Hij meent echter, dat het niet doenlijk is vooraf de tijdstippen waarop nieuwe verho gingen zullen ingaan bij de wet vast te stellen. Wel uitvoerbaar acht hij een systeem waarbij het aan de Kroon wordt overgelaten uiteraard onder zeker wettelijke waarborgen om bij de algemene maatregel van bestuur 't tijdstip en de grootte van verdere huurverhogingen te bepalen. Op deze wijze zou en wel terstond elke gunstige gelegenheid tot huurverho ging kunnen worden aangegrepen. Dit stelsel lijkt zo aantrekkelijk, dat de minister opdracht heeft gegeven tot nadere uitwerking hiervan. De minis ter meent dat een voordeel van een zodanige regeling ligt in de mogelijk heid van coördinatie tussen huurver hoging en „by uitstek geschikte gele genheden" daartoe, te weten bij alge mene loonronden. Eerste stap De verhoging met vijfentwintig pro cent, zo merkt de minister verder o.m. op, is slechts een stap op de weg naar 30 tot 35 ha vliegdennen en heide zijn vanmiddag een prooi der vlam men geworden ten noorden van de rijksweg Breda-Roosendaal. De oor zaak is zeer waarschijnlijk een wegge worpen sigarettenpeukje. De belangstelling voor de Neder landse film „De Vliegende Hollander" die deze week in Haarlem vertoond zou worden, was zo gering, dat de di rectie besloten heeft om de film, die handelt over het leven van Anthonie Fokker, de overige dagen van de week niet meer te vertonen. „Olympic Airways", de lucht vaartmaatschappij van de reder Onas- sis heeft twee Douglas D.C.-8 straal- verkeersvliegtuigen gekocht en een optie genomen van een derde machine van dit type. De prijs per stuk be draagt 6 miljoen dollar. „Olympic Airways" heeft thans in bestelling vijf Douglas D.C.-6B, twee Douglas D C.-8 en vier Convair 440 toestellen. In Regina in de Canadese provin cie Saskatchewan is vrijdagavond een siimese meisjes-tweeling geboren. Zij zijn aan de buik met elkaar vergroeid. Moeder en kinderen maken het wel. Er zal een onderzoek worden inge steld hoe de tweeling veilig kan wor den gescheiden. 9 Met een groep leerlingen van het Baarns lyceum heeft prinses Margriet van vorige week zaterdag 6 juli af tot vandaag 13 juli in het 15 km van Den herstel van het evenwicht tussen de huurprijzen van voorloorlogse en nieu we woningen. Het cijfer 25 is niet de uitkomst van een berekening. Er moet nu eenmaal een flinke kloof worden overbrugd. De eerste stap mag der halve niet te klein zijn. De huurprij zen van nieuwe woningen zijn mede afhankelijk van de stichtingskosten, Rijksbijdrage De rijksbijdrage voor woningwetwo ningen, waarop de huurverhoging van toepassing is, zal worden verminderd, zo wordt de Eerste Kamer nog eens bevestigd. Over de toekenning van compensa tie aan werknemers wordt nog opge merkt, dat men de werkgemeente tot uitgangspunt heeft genomen en niet de woongemeente, omdat dit een onge wenste administratieve rompslomp zou meebrengen. Looncompensatie zodanig dat het bedrag daarvan per gemeenteklasse geheel gelijk zou zijn geweest aan de huurverhoging, zou een aanzienlijke In óe Ko. i. mill i'renestino is, vermoedelijk doordat de enorme hitte trekking in de metalen dakspanten had veroorzaakt, een grote reparatieloods' van de Romeinse tram ingestort op het moment, dat daarin een honderd arbei ders aan het werk waren. Toen de stof wolken wat waren opgetrokken bleek. dat slechts enkele arbeiders erin waren geslaagd tijdig naar buiten te hollen; er waren twee doden en vele gewonden* onder wie twee ernstig. De bovenste foto geeft een overzicht van de ingestorte loods; de onderste foto toont een tramtrein welke in repa ratie was, bedolven onder het puin. vergroting van de afstand tussen de beloning in de verschillende gemeen teklassen hebben bevorderd. De regering roert ook de vraag aan of bij de looncompensatie rekening is gehouden met de opvatting, dat de huur een zevende van het inkomen zou bedragen. Zij meent, dat de om standigheid, dat deze verhouding in vroeger jaren voor een aantal groepen van de bevolking heeft bestaan, niet inhoudt, dat een dergelijke verhoging ook nu zou moeten worden nage streefd. De gewijzigde prijsverhoudin gen en de tegenwoordige inkomens verdeling wettigen een andere ver houding. Leden van de American Business men's Club te Amsterdam heb- (in het Amstel Hotel) kennis ge maakt met de nieuwe ambassa deur van de Verenigde Staten m Nederland en diens echtgenote, de heer en mevrouw Philip Young. Tijdens deze zeer druk bezochte receptie heeft de voor zitter van de club. de heer H. Wijkbrand de Jong, de ambassa deur toegesproken en hem een fraaie splinternieuwe tandem compleet met Amerikaanse en Nederlandse vlaggetjes de recep tiezaal binnengereden. Het be- utuur was op dit denkbeeld ge komen, nadat het vernomen had, dat de heer en mevrouw Young ons 'and per rijwiel wilden leren kennen De ambassadeur zeide, hel geschenk gaarne te zullen -■anvaarden en verzekerde het voornemen te hebben somen met zijn echtgenote vele tochtjes op deze „bicycle mode for two" te haan maken. Reeds een uur voor de start begon het zaterdagmiddag te stromen. Toen om half drie de marsleider, de heer A. C. Veenis, het startsein gaf, ver trok het wandellegertje op 1370 voe ten. Voor verslagen van de tocht zie pag. 2. De foto geeft een overzicht van de drukte voor het startbureau In de Korenbeurs. De minister van landbouw heeft de ga rantieprijs voor fabrieksaardappelen van de oogst 1957 vastgesteld op 6,85 per 100 kg. Deze prijs geldt bjj levering op de ge bruikelijke laadplaats voor gewassen aardappelen met een onderwatergewicht van 330 gram. Aan deze garantie is de voorwaarde verbonden dat niet meer aardappelen tot aardappelmeel zullen worden verwerkt dan 17 miljoen hl veld- gewicht. In overleg met het landbouwschap en de aardappelmeelfabrikanten is besloten, De nieuwe Aga Khan, prins Ka- rim, heeft zaterdag zijn eerste ze gen gegeven als geestelijk hoofd van de Sjie-Itische sekte der Is- mailieten, die miljoenen leden telt in Afrika en Azië. De zegening werd in ontvangst genomen door ongeveer vijftig Is- mailietische leiders en hun gezin nen in de tuin van de villa Bara- kat nabij Genève. In deze villa overleed donderdag prins Karims grootvader. Mevrouw Germaine Vuillier, die de leiding heeft van de renstal van prins Aly, heeft zaterdag te Geneve ver klaard, dat de vorige Aga Khan zijn kleinzoon Karim tot opvolger heeft gekozen, omdat hij van oordeel was, dat het onmogelijk voor prins Aly was voor zijn renstal te zorgen en tegelij kertijd zijn plichten te vervullen als De Zeeuwse culturele dag, zaterdag in Zierikzee gehouden, heeft bewezen dat op cultureel gebied in ons gewest goede prestaties kun nen worden geleverd en dat het culturele peil in Zeeland vooruitgaat. Gedeputeerde mr. dr. A. J. J. Mes opende dit provinciale evenement in de Zierikzeese schutterszaal. In een toespraak wees hij er op dat het culturele leven na de oorlog in Zeeland is opgebloeid, mede dank zij provinciale subsidies. Hij sprak de wens uit dat nog meer zal wor den gedaan ter stimulering van het culturele leven. Toneel en muziek Het muziekschoolkamerorkest voerde daarna werken van C. Ph. E. Bach en B. Marcello uit met medewerking van Cees d. Berg, hobo. In de morgenbijeen komst oogstte het poppentheater ,.De Tondeldoos" met het spel „De legende van Westenschouweh1' veel waardering. In de middagbijeeakomst, gehouden in de Concertzaal sprak burgemeester mr. Helder gelegen natuurreservaat „Het Th. Dijckmeester van Zierikzee zijn Zwanenwater" gekampeerd. vreugde uit over het leit dat de culturele dag dlit jaar in Zierikzee een stad, die drie rederijkerskamers heeft gekend wordt gehouden. Het publiek genoot daarna van kamermuziek, ten gehoure gebracht door mevr. M. L. E. Ochtman- Moelijker, piano en de heer E. A, de Loof, fluit. Veel bijval kreeg de lekespelgroep van de Hervormde jeugdraad te Goes onder leiding van wika D. A. Hiensch. Deze groep bracht o.a. creatief spel, d.w.z. siet vooraf ingestudeerd toneelspel. De Zierikzeese oratoriumvereniging o.l.v. Jacq Luykenaar met medewerking van mevr. C. Daniskas-van Swieten, so praan en Henk Stam piano liet „Die See- le des Weltalls" van W. A. Mozart en „Lo relei" van F. Mendelssohn Bartholdy op verdienstelijke wijze horen terwijl de dag besloten werd met de opvoering van „Meisjesgymnasium" door het Middel burgs Dilettantentoneel: Nadat de heer Hessel Jongsma namens de jury van het vierde Zeeuwse landju weel verslag had uitgebracht, waarbij hij o.a. opmerkte dat de jury vooral aan dacht heeft geschonken aan de opvoeden de taak in de cultuur en aan een goede vertolking van de stukken, reikte de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Sasembroot, die met zijn echtge note de hele dag meemaakte, de prijzen uit van het landjuweel. Middelburgs Di lettantentoneel en Reizend Zeeuws volkstoneel te Hulst behaalden ieder een eerste prijs. De prijzen gisgen voorts naar Semper Avanti te Sluiskil, Rectoria te Middelburg, Excelsior, Sas van Gent, Crescendo, Terneuzen, de Rederijkerska mer te Goes, St. Paulus te Middelburg, A.G.V. te Vlissingen en toneelclubs te Groede en te Souburg. leider van de sekte der Islamieten. Het gebalsemde stoffelijke over schot van de Aga Khan zal donder dag per vliegtuig worden overge bracht van Geneve naar Assoean in opper-Egypte, waar het dezelfde avond nog ter aarde zal worden be steld, aldus is zaterdag te Geneve vernomen in kringen, die nanwe betrekkingen met de tamilie van wijlen de Aga Khan onderhouden. Volgens het Perzische blad „Keihan" zou de regering te Teheran van plan zfjn successiebelasting te vorderen van de erfgenamen van de Aga Khan, om dat deze bij zijn overlijden een geldig Perzisch paspoort bezat. De Perzische regering zou op deze wijze het tekort op de begroting wil len verminderen. Brandweerwedstrijden te Putte Ter gelegenheid van het 100 jarig bestaan van de Puttense brandweer zijn zaterdagmiddag grote brandweer- wedstrijden gehouden waaraan korp sen uit St. Philipsland, Rilland-Bath, Arnemuiden, O.- en W.-Souburg, Mid delburg en van de Kon. Mi) de Schel de deelnamen. Het korps van Vlaar- dingen werd winnaar. Kon. Mij De Schelde I werd 2e, O.- en W.-Soubrug 12e en Kon. Mij De Schelde II 13e. dat ln afwijking van de regeling vas het vorig jaar, het eventueel nadelige ver schil tussen de garantieprijs en de op- brengstprijs van de aardappelen, zal wor den vastgesteld voordat met de aardap- pelmeelcampagne wordt begonnen. Correcties Ingeval achteraf zou blijken, dat de op- brengstprijs van het aardappelmeel aan zienlijk hoger, dan wel lager Is dan de aanvankelijk verwachte opbrengstprijg, zal op het van tevoren vastgestelde toe slagbedrag een correctie worden aange bracht. Indien het verschil tussen de getaxeer de en de werkelijke opbrengstprijs van het aardappelmeel kleiner ls dan ƒ0,90 dan zal geen correctie worden toegepast. Bedraagt het verschil 0,90 of meer, doch niet meer dan 1,50 per 100 kg, dan zal de helft daarvan tot uitdrukking in een verhoging dan wel verlaging van de overeengekomen toeslag. Ingeval de opbrengstprijs van het aardappelmeel meer dan ƒ1,50 hoger of lager is dan werd verwacht, dan komt dit meerdere zowel ln voordelige als ln nadelige zin, geheel voor rekening van de overheid. Het vorenstaande houdt in dat de aardappelmeelfabrlkanten in staat zullen zijn een gemiddelde aardappelprijs uit te betalen, die niet meer dan 0,25 per 100 kg afwjjkt van vorengenoemde garantie prijs. Deze week gaat in Zeeland 't nieu we seizoen van de oogst van hart fruit een aanvang nemen. Tijdens de zater dagmorgen in Goes gehouden verga dering van de Prov. Zeeuwse afzet- commissie voor fruit is besloten dat met ingang van a.s. dinsdag de eerste appels van het ras Yellow Transparent mogen worden aangevoerd, als ze een doorsnede hebben van minstens 85 mm. Met ingang van donderdag mo gen Yellow's worden aangevoerd met een doorsnede van 55 mm en de week daarop, maandag 22 juli, mogen alle maten Yellow Transparent worden aangevoerd. Verwacht moet worden dat de komende week het aanbod van deze appels nog niet groot zal zijn. Over het algeme enzijn de vruchten nog klein van stuk, hoewel ze nu be ginnen te kleuren. Egypte heeft het plan van de Griekse reder Onassis, om langs de westelijke oever van het Suezkanaal een oliebuisleiding van Suez naar Port Said te leggen, verworpen, aldus is zondag officieel in Cairo bekendgemaakt. Hassan Ibrahim, de voorzitter van de Egyptische economische organisatie, die deze verklaring aflegde, voegde hieraan toe, dat Egypte bezig is aan een nieuw en definitief plan voor een buisleiding en biervoor de medewerking tracht te krijgen van ondernemingen, die olie ver voeren. Ibrahim verklaarde voorts dat Onassis blijkens zijn project zijn plan alleen maar zelf wilde uitvoeren. Ook bevatte het plan-Onassls enkele li- nasciële aspecten, waartegen Egypte be zwaar had. Het nieuwe project beschermt de rech ten van Egypte volkomen. Egypte zal in ternationale aannemersbedrijven verzoe ken inschrijvingen voor de aanleg van de buisleiding te doen. DE BILT ZEGT: Enkele buien. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind, ruimend naar west of noord-west Dezelfde temperaturen of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1