STREEKPLAN IN ZEEUWSE WALCHEREN STATEN OPNIEUW OUDE SCHOONHEID IN HET CENTRUM VAN DE GANZESTAD V aststellend karakter, niet incidenteel Spoedige algehek herziening met ruime visie wenselijk Monumentak gebonwi 'en A. P. Schat Middelburg ZEEUWSCH DAGBLAD Sfeer veel rustiger dan in 1951 BEPERKT BEVOOGDING BELOODSING RUIMTE Raad St. Laurens Discussie over straatnaam door te GEVELS DE GROTE KERK Malaise in Belgische Kongo Zaterdag 13 juli 1957 Pagina 4 Dezer dagen kan een besluit van de Staten'van Zeeland tegemoet worden gezien tot vaststel ling van de eerste herziening van het streek plan Walcheren. Wat aanstonds opvalt, is de veel rustiger sfeer, waarin deze herziening kon wor den voorbereid. In 1951, het jaar van de eerste openbare kennis making met het Walcherse streekplan, was dat wel anders! U herinnert zich nog wel de overvloe dige kopij in de kranten, toen de Walcherse vroedschappen, de een na de ander bloemlezingen van bezwaren tot de Zeeuwse Staten richtten. Was er zelfs niet een geacht raadslid, dat van een !an-met-streken sprak! Een gepeperde ontvangst werd echter niet al leen in de raadszalen bereid. Niet minder gekruid meenden de Zeeuwse landbouworganisaties te moeten zeggen, waar het op stond. Landelijke ver enigingen, stichtingen, jeugdgroepen en padvind- sters klommen in de pen. Particulieren voorzagen zich van rechtskundige bijstand; voorlichters maakten zich op om belanghebbenden te mobili seren. Zo groeide de stapel bezwaarschriften aan tot over de honderd. De gemeentebesturen vreesden, dat er niets meer ruimtelijk te regelen zou overblijven. Met de tuinschaar der uniformiteit zou de verordenen de bevoegdheid van het plaatselijk bestuur wor den besnoeid tot een copieerinrichting. Om kort te gaan, kan met voorbij gang van de overige bezwaren worden gesteld, dat de beslissing van de Kroon, die pas in de zomer van 1955 volgde, op dit kernpunt van de grie ven tegen het streekplan het belang wekkendst is. Want het gaat bij de opzet van provinciale maatregelen in zake het grondgebruik en de bestem ming van een groter gebied tenslotte om het effect op de lagere besturen en de binding van de daarbij betrok ken burgers. Wie van het Koninklijk Besluit in zake het streekplan Walcheren heeft kennis genomen, kan uit de conside rans wel aanvoelen, dat het tere punt van de vraag was, of men niet te ver was gegaan met de provinciale zeg genschap over de stedebouwkundige zelfwerkzaamheid van de plaatselijke besturen. Ondanks de koninklijke er kenning, dat voor Walcheren bizonde re omstandigheden golden, die tot een vérgaande detaillering van het streek plan hebben geleid, heeft het K.B. de vinger opgeheven bij de dreigende overschrijding van de provinciale be voegdheden ten aanzien van het recht der gemeenten, zelf regelen te stellen voor de bebouwing en indeling van hun gebied. Dit recht ligt muurvast in de wet verankerd. Terecht hebben de gemeenteraden hierop bij de behande- ng van het streekplan gestaan. Door deze controverse heeft het Streekplan Walcheren aanvankelijk aan good-will ingeboet en is het nut tig effect wat de aanpassing der ge meentelijke plannen betreft thans nog maar zeer ten dele geoogst. Vandaar dan ook, dat de herziening 1956 van het streekplan blijkens de toelichting met opzet beperkt gehou den is om de lacunes, door het gedeel telijk onthouden van de hogere goed keuring ontstaan, te dichten. En om in het algemeen het karakter van de voorschriften van het plan milder te maken. Dan pas is het geschikt om aan de gemeenten te worden „opge legd. Het streekplan Walcheren, editie 1951, had toch in sterke mate de in slag, dat het de burgers ging binden over de hoofden van het plaatselijk bestuur heen. Immers, allerlei zich rechtstreeks tot de burgers richtende voorschriften, geboden en verboden, waren in de streelcverordening opge nomen, waarvan men moeilijk kon aannamen, dat deze voorschriften eerst dan van kracht zouden worden, wan neer zij door de gemeentebesturen in de plaatselijke uitbreidingsplannen zouden zijn overgenomen. Anders wa re ook de voor belanghebbenden open gestelde mogelijkheid tot ontheffing van bepaalde voorschriften, zonder tussenkomst van het plaatselijk be stuur, zm'eos. Wat dit betreft heeft de Kroon juist die detaillering afgewezen, die meer aan bevoogding, dan aan beloodsing van de gemeentelijke activiteiten deed denken. De wens van provinciale zijde, om te komen tot meer rechtszekerheid door middel van een weloverwogen en waterdicht plan, is dus in zoverre ge corrigeerd, dat dit niet ten koste mocht gaan van de zelfwerkzaamheid der gemeenten in zaken, die gevoege lijk aan deze besturen kunnen worden overgelaten. Overigens heeft de Kroon zich toch uitdrukkelijk met de strekking van 't plan verenigd, zij het dan, dat het niet als algemeen navolgbaar werd aange merkt. De specifieke omstandigheden bij de wordingsgeschiedenis van het plan nu alweer tien jaar geleden, hebben een aparte behandeling en voorrang gerechtvaardigd. Aan een interim-regeling ten gelei de van het herstel van oorlogsschade en de herverkaveling, waar het rijk zovele tientallen miljoenen aan be steedde, werd aanstonds en terecht be hoefte gevoeld. Niet in het minst om- Het plan, dat in zijn aanvankelijke opzet een visie op de toekomstige ruimtelijke ontwikkeling in de komen de. 25 a 30 jaren poogde weer te ge- ven, blijkt nog binnen het eerste de cennium niet meer over voldoende re serves te beschikken. Aan één kant is dat maar gelukkig, omdat het met de Walcherse ontwikkeling sneller is ge gaan, dan wat de Staten daarvan in 1951 hebben verwacht. Maar van de ruimte, die het plan aan de gemeenten laat tot vaststelling van zinvolle uitbreidingsplannen, is door de tijd, die slijt, nog maar bitter weinig overgebleven. Als gevolg daarvan draagt het streekplan Walcheren inderdaad een vaststellend karakter, maar De Veerseweg, omzoomd door groen gewas. dan vrijwel over de hele linie en niet incidenteel, zoals is geant woord in de Statenstukken. Het is te hopen, dat spoedig een al gehele herziening volgt. Met een rui mere visie, dan b.v. Vlissingen bij de huidige herziening ervaart. Uit vrees voor het oproepen van nieuwe bezwa ren wordt in de Statenstukken voor gesteld het verzoek de oppervlakte van het plan-Paauwenburg in zijn nieuwe, op deugdelijke gronden ver antwoorde vorm op te nemen, niet in te willigen. In het Koninkijk besluit is echter nergens te lezen, dat de nu op de plankaart aangegeven begrenzing van het oude, uit de oorlogsjaren da terende ontwerp moet worden gevolgd. Een ontwerp, dat zelfs nooit ter inzage gelegen heeft. Ook is algehele herzie ning te wensen, om niet aangewezen te zijn op een eindeloos hanteren van de afwijkingsbevoegdheid van art. 44 der streekplanvoorschriften. Dit ver laagt het aanzien van deze provinciale verordening tot dat van een bij voor baat als verouderd te beschouwen pa pier. Tenslotte is er geen enkele in stantie, ook de Kroon niet, die, wan neer de onderhavige partieële herzie ning van het streekplan Walcheren straks is goedgekeurd, de Staten van Zeeland kan verplichten tot het vast stellen van een algehele herziening. De wet voorziet daar n.l. niet in. Moge het niet de weg opgaan van het streekplan-Westkust- Zeeuwsch-Vlaanderen, het enige streekplan van vóór de oorlog in ons land, dat nog steeds rechts kracht bezit, géén afwijkingsmo gelijkheden kent, maar waar nie mand zich meer mee inlaat of zich aan stoort. In de onder leiding van burge meester W. Baas gehouden raadsvergade ring werd tot lid van de Commissie van Beheer van de Schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en West-Zuid-Beve land werd benoemd Mr. H. J. M. Stieger, burgemeester van Hoedekenskerke. B. en w. stelden voor de nieuwe straat (verbinding Noordweg-Van Citterstraat) de naam te geven Verlengde Van Citter straat, De heren Marinissen en Simonse (beiden A.R.) hadden liever een aparte straatnaam, b.v. Molenstraat. De heer Hamelink (Gem. Belang) maak te bezwaar tegen het z.g. verlengde. Hij meende dat dit vooral voor de P,T.T. moeilijkheden geeft. Met 5 stemmen voor en 2 tegen (die van de heren Marinissen en Simonse) werd besloten de naam Van Cittersstraat zonder meer te geven. Aangeboden werd de gemeente-reke ning 1956. De heren Hamelink en Simon se werden aangewezen om deze te con troleren. Naar aanleiding van een verzoek van de heer W. S. Pouwer om een strook tuingrond te kopen achter en naast de pas gebouwde bungalow en van de heer J. Koole Jzn. een dergelijk verzoek voor achter en naast zijn nog te bouwen wo ning, werd besloten het verzoek van de heer Pouwer niet in te willigen omre den de bedoelde grond bestemd is voor plantsoen. Aan de heer Koole werd een strook verkocht voor ƒ3,per vierkante meter. Bij de rondvraag wees de heer Marinis sen op de slechte toestand van de Oude Nieuwenhovenseweg bij warm weer. De teerlaag smelt dan. Hij gaf in overweging te verzoeken dit gedeelte in onderhoud over te doen aan het Wegschap Walche ren. ST. LAURENS Vlugge cursist. Zowel het diploma wa renkennis als het diploma rookartikelen werd door'winkelier Bras, door het vol gen van twee cursussen tegelijk, in, zeven maanden behaald. Gewoonlijk wordt voor elk diploma een cursus van een jaar gerekend. WOLPH AARTSDIJK Zomerpostzegels. Te Wolphaartsdijk werden door de leerlingen der lagere scholen zomerpostzegels verkocht tot een bedrag van ƒ118,96. dat van een goede stedebouwkundige verzorging der gemeenten tengevolge van de grote herbouwactiviteit nauwe lijks sprake kon zijn en de vigerende plannen uit de tijd van voor de oor log en inundatie veelal onhanteerbaar waren geworden. Een snelle werkwijze als bij het re constructieplan van de Walcherse Snelcommissie bleek echter door de brede opzet en de omvang van de voorgeschreven procedure niet haal baar. Met alle respect gesproken is de po ging om Walcheren bij zijn herrijzenis onverwijld aan een goed bestemmings plan te helpen min of meer verzand in de brede bedding van de ambtelijke kanalen, die het moest passeren, en het nachtelijk duister van ontbreken de ervaring elders. Het plan kwam niet te vroeg, het werd te veel ver traagd. Over de gevolgep hiervan kan men alleen maar spijt hebben. Zeer begrij pelijk is het, dat nu door Statenleden blijkens het algemeen verslag van de afdelingsvergadering van deze zomer- zitting een vergelijking wordt getrok ken met een algemeen uitbreidings plan in hoofdzaak voor Walcheren. De wegen op Walcheren bieden een beeld van het herstelde eiland. Foto: de Oude Vlissingseweg. GOES STAAT VANDAAG in het centrum van de belangstelling. Velen uit ons gewest zullen naar de Ganzestad trekken om getuige te zijn van het muziekconcours of om deel te nemen aan het grote jaarlijkse evenement op wandelsportgebied, de Zeeuwsch Dagblad- wandelmars. Opnieuw zullen vandaag velen de schoonheid van Goes, centrumstad van Zuid-Beveland ontdekken. Zij zullen genieten van de goed aangelegde plantsoenen, van de riante nieuwe wijken, maar in niet mindere mate ook van de oude gebouwen in het centrum van de stad. wjj bovenstaande gegevens ontlenen schrijft ook over de Grote of Maria Mag- dalenakerk. Deze kerk had, aldus de be- schouwing in „Cobouw", een schip met vijf traveeën met kapellen en westtoren, die in 1618 door brand werden verwoest. Met Marcus Antonius als bouwmeester en Jan des Molijns als beeldhouwer werd tussen 1619 en 1621 de herbouw gereali seerd. Het is een kruiskerk geworden, be staande uit een schip met zijbeuken en kapellenrij, vijf traveeën lang. Voorts een dwarspand en een drieschepig koor van vijf traveeën. De zijschepen zijn slechts gedeeltelijk opgetrokken. De ingang van de kerk is bijzonder mooi evenals de spitsboogvensters in de zijmuren. Bijzonder rijk versierd is het noordfront. In Goes kan men voorts ruim dertig renaissancegevels aantreffen, pilasterge vels aan de Grote Markt en aan de Kreu- kelmarkt en zeven z.g.n Lodewijkgevels, waarvan hotel „De Korenbeurs" wel de bekendste is. Het fraaie stadhuis aan de Markt te Goes is het middelpunt van het ge meentelijke leven. Foto: jong geluk in een oude omgeving. Ingezonden mededeling (adv i Het Goese stadhuis. Van het oorspron kelijke gebouw, dat in 1665 door brand werd beschadigd en dat grotendeels werd vernieuwd in 1771 tot 1775, staan nog de rechter hoektoren en een deel van de muren van de linker zijgevel. Het is een bakstenen gebouw, bestaande uit een vier vensters breed middenstuk, geflan keerd door twee hoektorens. Het midden stuk heeft vier poortdeuren met hard stenen omlijsting en rococo-kuifversie- ring, waarboven een vlak gemetselde ge vel van twee verdiepingen, bekroond door een kroonlijst met consoles, waar boven een houten balustrade met in het midden een groot wapen van Goes, ge flankeerd door beelden van Waarheid en Gerechtigheid. De hoektorens hebben ge lijke deuromlijstingen als in het midden gebouw. De linkertoren, waarvan de ver diepingen gelijk zijn verdeeld als in het middenstuk, eindigt in een lage, vierkan te koepel, waarboven een open achtkan tige koepel met bal. De rechter toren is opgetrokken van grote baksteen met zandstenen banden, in vier geledingen met twee nissen in de derde geleding. De vierde is in de achtiende eeuw in baksteen hoger opgetrokken en wordt be kroond door een balustrade. Men ziet hier ook een koepel met acht ramen; waarboven een open koepeltje voor de klokken. De zijgevel in de Lange Kerkstraat is opgetrokken van baksteen. De zijgevel aan de Korte Kerkstraat vertoont over de breedte van de toren banden en hoek- blokken. Het blad „Cobouw" (orgaan voor de bouw- en aannemerswereld), waaraan Het Belgische blad „De Standaard" schrijft, dat onder de zwarte bevol king van Belgisch Kongo een malaise heerst die steeds groter wordt en tot uiting komt een latente ontevreden heid, waarvan moet worden gevreesd, dat deze bij de eerste de beste gele genheid tot uitbarsting komt, zoals enkele weken geleden in Leopoldstad het geval is geweest. Volgens het blad moeten de redenen van deze misnoegdheid op sociaal en politiek gebied worden gezocht. De so ciale redenen zijn het laag peil der lonen, de woningnood, de te hoge huis huren en de toenemende werkloosheid onder de inlandse jeugd. De politieke redenen ziet het blad in de zwakheid van de autoriteiten tegenover het Ki- bangisme, een tegen de blanken ge-

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4