Liefde en recht Rode Kruis wacht op het 600.000ste lid MAN SLIEP MET DERTIEN KATTEN IN ZIJN BED Interland-honkbalwedstrijd ontaardde in smijtpartij met bierfles Bevaarbaar maken Schelde voor grote tankschepen Ledensterkte korps ging achteruit Veel activiteiten IJzeren longen naar Hongarije DRIE TIPS OM VAN HET ROKEN AF TE KOMEN „Ballerina"'showbracht VEREN EN PUNTEN Kort geding over ontruiming KEUKEN WAS KATTEBAK Haagse jeugd richt grote schade aan NEDERLAND HAD DE LEIDING MET 9'0 Braziliaans schip wordt verbouwd op Rozenburg Tekort aan geleerden en technici CONTROLEER UW BLUSAPPARATEN Raad Antwerpen voorgelicht Zaterdag u iun i t/Di ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 GOD IS LIEFDE. Dit Bijbelse woord i3 wel algemeen bekend. Wij gaan nu niet schrijven over de twijfel, die door kortzichtigen rondom dit «voord is op geworpen. Wij willen ook in het licht van dit woord zien de rijkdom van 't d bbelgebod der liefde, waarover we vorige week schreven, als de moei lijkste les. Want de rijkdom van het liefdege bod komt hierin uit, dat de mens juist in het liefhebben beelddrager Gods mag zijn. Zoals Gods liefde is, zo geeft Hij de mens het vermogen tot liefheb ben. Het is een plicht, ons door het gebod opgelegd. Maar het is een plicht, die we vervullen kunnen, omdat God ons het vermogen tot liefhebben heeft gegeven. WIJ GEBRUIKTEN het woord ver mogen. Zoals we ook zeggen: hij of zij heeft veel liefde. Dit is zo merkwaardig, dat we bij liefde woorden gebruiken, die op bezit wijzen. Zoals we stoffelijke goederen, die we bezitten, kunnen uitdelen, zo kun nen wij immers ook liefde uitdelen, rondom ons verspreiden. Maar nu komt het wonderlijke, dat het bezit van liefdeschatten onder scheidt van alle stoffelijke bezittingen. Als wij stoffelijke schatten bezitten en vUdelen, wordt de hoeveelheid ■daarvan minder. Als we liefde bezit ten en uitdelen, vermeerdert het be zit aan liefde steeds. Liefde is een goed, dat tegen alle menselijke logica in gaat: hoe meer men weggeeft, hoe rijker men wordt. Dat maakt het liefdegebod tot het rijkste gebod, de rijkste opdracht, die we voor dit leven gekregen hebben. NU MOET MEN ECHTER voor één ding waken. Hiervoor namelijk, dat men liefde verwart met lievigheid. Het gevaar van die verwarring is altijd groot. We vinden daar al een Bijbels voorbeeld van in de hogepries ter Eli, die zijn „nietswaardige" zonen niet een® berispte. Liefde behoort altijd samen te gaan met recht. Dat ligt feitelijk in de rede. Wie een ander liefheeft, zal diens recht op alle wijzen erkennen. Zo is het ook met onze liefdesver houding tot God en tot onze naasten. Zoals God liefde is, zo is Hij ook de God van het recht. Hij vraagt van ons, dat wij Zijn recht erkennen, zo als Hij ons ons deel in dit leven wil geven. Hij vraagt daarna van ons, dat wij Zijn recht in de mensenmaat maatschappij zullen handhaven. Wij zullen het recht van hen, die ons ter verzorging zijn toebetrouwd, het recht van onze naasten, van allen, met wie wij in dit leven in aanraking komen, moeten handhaven. Dat heeft een negatieve zowel als een positieve zijde. Negatief omdat wij waken en waarschuwen tegen rechts- overtreding. Positief, omdat wij er naar streven, het recht te bestellen. JUIST IN HET MAATSCHAPPE LIJK leven gevoelen wij de verbon denheid van liefde en recht het stsrksta Op een andere plaats schreven wij hierover jaren geleden: „Wat geeft men voor de verklaring van een pa troon, dat hij zijn arbeiders liefheeft, wat geeft men voor al zijn schenkin gen aan zijn personeel, als hij in loon en arbeidstijd zijn arbeiders hun recht onthoudt en hun de mogelijkheid van een menswaardig bestaan ontrooft? En anderzijds wat geeft men voor de verklaring van een arbeider, dat hij zijn patroon en zijn mede-arbei ders lief heeft, doch die op allerlei wijze door dagdieverij zijn patroon be steelt en zijn mede-arbeiders het werk verzwaart, door hen ook voor zijn taak te doen opkomen?" Men kan dit voorbeeld naar allerlei kanten uitwerken. Hetzelfde geldt m de familiekring, in de verhouding van buur tot buur, in de relatie tussen de winkelier en zijn klanten, in het ver keer en ga zo maar verder. TE MOEILIJKER WORDT de na leving van dit alles, als we in de vij andige maatschappij, met haar vele tegenstellingen, ons geplaatst zien aan de kant van één dier tegengestelde partijen. Dat geldt voor concurrentie verhoudingen zowel als voor het ver- Schil in inzicht en opvatting, dat op zo menig punt bestaat. Hier is stelling geen plaats voor lie vigheid, die tegenstellingen zou ver bloemen, maar wel voor een optreden volgens de regels van het recht, dat toch ook door de liefde gedragen en verzacht moet worden. Wij willen het ditmaal op één punt uitwerken, een punt, waar wij zelf het meest mee in aanraking komen: het terrein van de principiële tegenstellingen. EEN CHRISTELIJK DAGBLAD heeft tot taak, zijn lezers voor te lich ten over het dagelijks leven, en dan in de lijn van het Evangelie. Daarbij komen we meermalen in conflict met anderen, die de zaken an ders zien dan wij. Met neutralisten, die de weg willen gaan van de alle- mansvrind en zo naar alle kanten, al thans voor de schijn lievigheid uit strooien. Maar ook met socialisten, li- beralisten, kortom met allerlei stro mingen, die we moeten zien als afwij kend van de lijn, die naar het Woord van God is. Meermalen moeten wij dan tegen over hen ons standpunt uiteenzetten. Dat betekent: hen bestrijden. Dat kan niet altijd zo geschieden, dat er geen hard woord bij valt. Is dat soms zouden sommigen die indruk krijgen omdat we de men sen, die de door ons bestreden stel lingen verdedigen, haten? We zouden ons op verkeerd pad bevinden, als dat zo ware. Men versta ons daarom in dezen goed. Nimmer bedoelen we in die ge vallen, de mensen als mens te tref fen. Het gaat er echter om, hun uit gangspunt te bestrijden, of de conclu sies, die zij uit een goed dan wel ver keerd uitgangspunt trekken. In wezen gaat het er dan om, uit liefde ook tot hen, ze terug te roepen tot wat het draagvlak is van heel het menselijk leven: de naleving van het dubbelge bod der liefde, het „heb God lief bo ven alles en uw naaste als uzelven". En in verband daarmee op de hand having van het recht Gods, dat moet uitkomen in de dienst aan Hem en in het dienen van de naaste. Het Nederlandse Rode Kruis had eind vorig jaar 557.432 leden. Dit betekent een toeneming met 42.000 sinds eind 1955. De in 1956 be gonnen ledenwerfactie, zo wordt in het directieverslag over dat jaar meegedeeld, is in 1957 voortgezet. In mei, bij het ter perse gaan van het verslag, was het 580.000, en als in de algemene vergadering te Scheveningen op 20 juli a.s. het negentigjarig bestaan herdacht wordt hoopt men de 600.000 te hebben bereikt. Het aantal afdelingen ver meerderde in 1956 met 7 tot 421. Drie doden bij ongeval op Curasao Bij een ongeval, dat zich heeft voor gedaan aan boord van het tankschip „Kosicia" van de Shell, dat gemeerd lag aan de steiger van de Curagaosche petroleum industrie maatschappij op Curasao, zijn drie personen door ver stikking om het leven gekomen. De slachtoffers zijn: de tweede werk tuigkundige W. F. V. den Houte, de pompman B. J. van de Pas en de ma troos P. de Ruiter, alle drie Neder landers. Zij zijn donderdagmiddag be graven. Het aantal Rode Kruis-hulpposten langs de wegen vermeerderde In 1956 van 853 tot 861. Aan circa 5500 slachtof fers van het verkeer werd door de hulp posten, aan ruim 2.000 door de mobiele hulpposten (voertuigen van de A.N.W.B.- wegenwacht) gratis hulp verleend. De le densterkte van het Rode Kruiskorps ging voor het eerst sinds de oprichting in 1936 achteruit. HULPVERLENING Voor 136.834,69 aan goederen werd naar het buitenland gezonden als hulp verlening aan door natuurrampen getrof fen en vluchtelingen (de hulp aan Hon garije niet inbegrepen). Daarvan was voor 8.093,61 afkomstig van de regering voor 55.996,75 van derden en voor ƒ72.744,33 van het Rode Kruis zelf. Het aantal bij de bloedtransfusiedienst inge schreven donors was 108.902. Bij bet welfarewer' waren 98 krachten in dienst van het hoofdbestuur en 1928 vrijwilligers werkzaam. HONGARIJE Afzonderlijke aandacht wordt in het verslag geschonken aan de hulp in Hon garije. Tot mei 1957, zo wordt o.a. meegedeeld, werd voor ƒ3.429.169 aan levensmiddelen verbandmiddelen en medicijnen, kleding, beddegoed e.d. naar Wenen gezonden, be stemd voor Hongarije zelf en voor de vluchtelingen in Oostenrijk. De afgevaardigde van het Interna tionale Rode Kruis te Boedapest heeft van het Hongaarse ministerie van ge zondheid opgave gekregen van meer dan 750 gevallen van polio, waarvan zeventig ernstig. Het Hongaarse Rode Kruis heeft verzocht om twintig ijze ren longen en andere uitrusting voor de verzorging der patiënten. Het Brit se Rode Kruis heeft twee ijzeren lon gen naar Hongarije gestuurd. Het W. Duitse Rode Kruis zal er twaalf zen den. Inentingen tegen tyfus Groepen medisch personeel uit Per- zië en van de wereldgezondheidsorga nisatie reizen per muilezel door het Perzische gebied, dat door aardbevin gen getroffen is, om de bevolking in te enten tegen de tyfus, die zich snel aan het verspreiden is. Grote partijen melkpoeder, door het kindernoodfonds van de V.N. ter beschikking gesteld, Is naar het gebied gezonden voor de meer dan vijfduizend dakloze wezen. Een Britse arts heeft in het Engelse weekblad voor genees kunde drie tips gegeven om van het roken af te komen: 1. De eerste tien weken moet men sigaretten met filter mondstuk roken tot de zin in een sigaret wat afneemt. 2. Vervolgens moet de roker op snoep en kauwgum over gaan en 3. Leeg sigarettenpijpje gebruiken. De arts raadt aan sigaretten voortaan „kankeretten" te noe men als psychologisch afschrikmiddel. In hetzelfde blad betoogt voorts een reclame-adviseur, dat de dagbladen advertenties van sigarettenfabrikanten zouden moeten weigeren. Op de modeshow, weiice onder het motto: „Ballerina" door Edward Har- vane in Londen werd gehouden, vielen o.m. de stijlvolle hoedjes op, welke deze fotocombinatie toont. Links dit kleine zwart-fluwelen hoedje, dat uitloopt in een soort piek, wordt gesierd door een enorme poe derdons van wit vossebont, welke om de piek heen is gedrapeerd en een koket geheel maakt. Midden: de rand van de konings blauw fluwelen hoed, gedragen door Barbara Miura (l.) is uitbundig bezet met witte struisveren. Pat O'Reilly, die kennelijk een geheimpje had voor Bar bara, draagt een grote rood-fluwelen hoed met bijpassende veren. Rechts: Jade fluweel gebruikte Har- vane voor dit, ook al weer puntige en aan de middeleeuwen herinnerende hoedje, waarbij een zwarte kap wordt gedragen. Protest tegen arrestatie Tibor Dery De Maatschappij der Nederlandse Letterkunde heeft in een telegram aan de minister-president van Hongarije, Kadar, geprotesteerd tegen de arres tatie van de schrijver Tibor Déry, die zich sinds 21 april in hechtenis be vindt. Zij verzoekt Kadar de schrijver volgens recht en wet in vrijheid te stellen. Dertien katten en een hond met schurft leven in de kleine behui zing in afgrijselijke hygiënische omstandigheden. De keuken, waar van de vloer met turfmolm is bestrooid, is ingericht als kattebak en de katten slapen waarschijnlijk bij de man in bed. De rotting van het houtwerk is toe te schrijven aan het jarenlange verblijf der katten. Geen arbeider wil een stap in dit huis zetten om de door b. en w. voorgeschreven herstelwerkzaamheden uit te voeren. eiser) en de huiseigenaren (gedaag den). Hoger beroep De kantonrechter heeft de bewoner, De bovenbewoners en buren hebben geklaagd over deze toestanden en de stank van de uitwerpselen der bees ten, waarvan zij enorme last hebben. Deze bepaald onwelriekende milieu beschrijving gaf vanmorgen de advo caat van de huiseigenaren bij de be handeling voor de vice-president van de Amsterdamse rechtbank van een kort geding, tussen de bewoners (als Drie firma's gelegen aan de Wal dorpstraat in Den Haag hebben in een adres aan de raad een eis ingediend tot betaling van enige duizenden gul dens ter vergoeding van de schade die „straatjeugd, bij het ongebreideld uit leven van haar baldadigheid", zoals 't adres zegt, aan hun gebouwen en aan de woning van de directeur van een der firma's heeft aangericht. De bebouwde terreinen van deze firma's liggen aan een braak stuk grond waarop enige tijd geleden voor de jeugd speel- en klimwerktuigen waren geplaatst. Deze werktuigen zijn volgens het adres door de jeugd reeds gesloopt en in brand gestoken. Nu gooit de jeugd keien door de ruiten van de gebouwen, vernielt houten schuttingen en haalt opgeslagen ma teriaal weg, dat later beschadigd te ruggevonden wordt. Er worden bedragen genoemd van f 700,—, f 360,—, f 1500,— en f 400,— die nodig waren voor het herstel van de schade. zo begon het .met bierfles. Te Mannheim in Duitsland is een honkbalwedstrijd Duitsland-Ne derland gespeeld in het kader van het Europese honkbalkam pioenschap. De wedstrijd moest met een 90 stand ten voordele van Nederland worden geëindigd omdat men het niet eens was met de beslissingen van de Belgische scheidsrechter Vink. De onenig heid ontaardde in een handge meen, waarbij de scheidsrechter onder geleide het veld moest verlaten. Op de foto ziet men (v. I. n. r.) scheidsrechter Vink, Ur- banus (Ned.), vanger Hoffman (Duitsl.), Jole (Ned.), die juist 'n voortreffelijke hoeksliding had gemaakt waar de onenigheid over ontstond, trainer Keulemans van het Nederlandse team, en Kraal (Ned.). Onder Claus Hel- mlg, de werper van het Duitse honkbalteam en secretaris van de Deutsche Baseballbund, met het bierflesje, waarmee hij naar Signor Baleste, de Spaanse scheidsrechter en voorzitter van het Internationale scheidsrech tercorps, ging en de Belgische scheidsrechter Vink, die deze wedstrijd leidde, beschuldigde van dronkenschap. MOND- EN KLAUWZEER IN ZUID-AFRIKA Naar gemeld wordt, breidt het mond en klauwzeer, dat In het gebied van Wit- waterrand is uitgebroken, zich verder uit en dreigt het de ergste epidemie van deze aard in Zuid-Afrika te worden. In Johannesburg en omliggende gebie den stijgen de vleesprijzen reeds. Veeart sen en inspecteurs begeven zich in aller ijl naar het getroffen gebied. W. A. J. G. C. H. M. van W. uit de Noorderdwarsstraat, gelast de woning te ontruimen, doch de man is in hoger beroep gegaan. Hij heeft nu de presi dent verzocht te bepalen, dat de ont ruiming wordt geschorst tot de ontrui mingszaak in hoger beroep is behan deld. B. en w„ die huiseigenaren last hadden gegeven tot het verrichten van herstelwerkzaamheden, hadden daar voor echter uitstel verleend, totdat de woning zou zijn ontruimd. Noodzaak De advocaat van de huiseigenaren, mr. A. J. M. Berkhoff, kwam op juri dische gronden tot de conclusie, dat de president zich niet ontvankelijk dien de te verklaren in deze zaak. De exe cutie van het ontruimingsvonnis is z.i. bittere noodzaak. De raadsman van de bewoner, mr. J. Zeijlemaker, betoogde, dat de kan tonrechter zonder bewijs van hetgeen de huiseigenaren hadden aangevoerd en zonder getuigen te horen vonnis had geveld. Op 19 juli zal de presi dent uitspraak doen. Hedenochtend zullen de sleepboten. „Thanes" en „Barentszee" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst het Braziliaanse vliegkampschip „Minas Gerais", een gevaarte van 13.190 ton draagvermogen, op sleeptouw nemen en naar de Rotterdamse haven bren gen. Maandag wordt het voor de Nieu we Waterweg verwacht, waarna het in de Waalhaven komt te liggen. De nieuwe „Verolme" scheepswerven op Rozenburg hopen het schip omge bouwd en gemoderniseerd in de eerste helft van 1960 weer aan de Brazilaan- se marine te kunnen opleveren. De organisatie voor de Europese economische samenwerking (OEES) heeft de 17 bij haar aangesloten lan den en de V.S. en Canada ervoor ge waarschuwd, dat hun levenstandaard en hulp aan de onderontwikkelde ge bieden gevaar lopen door het tekort aan geleerden op het gebied van de natuurwetenschap en techniek. De hoofdinspecteur voor het brand weerwezen vestigt er de aandacht op, dat tengevolge van de bijzonder hoge tempe raturen die de afgelopen weken hier te lande zijn voorgekomen, de mogelijkheid bestaat, dat de veiligheidsinriehtingen van koolzuursneeuwblussers in werking zijn getreden, waardoor de cylinders zijn leeggestroomd. Het verdient daarom de aanbeveling de koolzuursneeuwblusser» te controle ren. Mochten wederom hoge temperatu ren optreden dan kan het bedoelde euvel worden voorkomen door de toestellen buiten de directe zonnestralen te plaatsen of af te schermen. Raad vergaderde. De raad van Nieuw en St. Joosland kwam bijeen onder voor» ziterschap van Burgemeester F. S. K. J. Graaf van Randwljck. Door de heren Janse en Knuijt werd gewezen op de onafgewerkte bestrating aan de Oude dijk en-op het vele onkruid dat aan de Oude dijk en de Molendijk groeit. De heer De Jager Informeerde naar de mogelijkheid van een draaipunt voor auto's in de Molenweg en de heer Polderdijk naar de plannen voor de bouw van woningwet-woningen. B. en w. zeg den toe aan deze zaken aandacht te zul len besteden. De staking in de Belgische metaalin dustrie, die thans de elfde dag ingaat, duurt onveranderd voort ondanks de on derhandelingen die achter de schermen worden gevoerd. Het aantal stakers blijft schommelen rondom de 200.000. Voor de verenigde commissie van de gemeenteraad van Antwerpen heeft de heer L. Bonnet, ere-inspecteur-ge- neraal van bruggen en wegen een na dere uiteenzetting gegeven van de door hem opgestelde plannen voor het bevaarbaar maken van de Schelde voor grote tankschepen. Volgens de heer Bonnet kunnen tankschepen tot 50.000 ton de haven van Antwerpen zonder enige moeilijkheid binnenlo pen. Prijsstabilisatie en slijtersmarges In de gisteren gehouden vergade ring van het becfrijfschap detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten is besloten aan de minister van eco nomische zaken een schrijven te rich ten waarin wordt gewezen op de voor de melkdetailhandel ernstige gevolgen van het bij de toepassing der prijssta- bilisatiepolitiek geen of onvoldoende rekening houden met de eigen be- drijfs- en daaruit voortvloeiende kos tenstructuur. Het melkdetailhandelsbedrijf wordt in overwegende mate als uitbrengbe- drijf uitgeoefend. Dagelijks zijn 18.000 personen in de weer de melk aan huis af te leveren. Gezien deze wijze van bedrijfsuitoefening maken de loonkos ten een zeer belangrijk deel uit van de bedrijfskosten. Maandag heeft zich in en om de provincie Kigi Bingol in Oost-Turkije een aardbeving voorgedaan, die vijf seconden heeft geduurd. Verscheidene huizen zijn vernield. Hiervoor zouden nodig zijn het aan leggen van een steiger en het bedij ken van de polder Zandvliet. Het wa re gewenst buiten kleine plaatselijks baggerwerken in de buurt van de aan legsteiger tevens de oostelijke uitoper bij de Bol van Heyst in de Wielingen uit te graven. Voor de vaart van tan kers van meer dan 50.000 ton tot 100.000 ton doen zich drie moeilijke punten voor tijdens de vaart naar Antwerpen. In de Wielingen moet de drempel van de Wandelaar en van de Scheur verdiept worden. In het Zuidergat op de Schelde zelf moet eveneens de vaargeul verdiept en verbreed worden over een lengte van 2 km. Deze beide werken moeten zelfs niet ineens op volle diepte voor de vaart van 100.000 ton tankers uitgevoerd worden. Het werk kan bijvoorbeeld in drie fasen gebeuren. Tenslotte verschafte de heer Bonnet nog enkele toelichtingen over de kos ten van deze werken, die nog niet een tiende zullen bedragen van hetgeen Nederland denkt te besteden aan het Deltaplan. Vermiste Utrechtse jongetje nog niet terecht Naar aanleiding van het bericht over het Utrechtse jongetje Willem de la Parra, dat sedert 22 juni wordt ver mist, meldde zich gisteren bij de Rot terdamse kinderpolitie een man met de mededeling, dat hij degene was, die op die dag een lift heeft gekregen van Oudenrijn naar Rotterdam. Het jongetje met'het groene jasje, dat zich in zijn gezelschap bevond, was echter zijn zoontje. De politie is dankbaar voor deze re actie. Zij weet nu tenminste dat in deze richting niet verder gezocht be hoeft te worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3