Middelburg nam afscheid van burgemeester Bolkestein Raad bijeen in Schuttershof en receptie in Burgerzaal Woonwagenbewoner ramde motor en reed door BAAYENS ZEEUWSE LlU Bouw- en woningtoezicht in Zeeuwsch-Vlaanderen ZESTIG AMBONEESJES ZOEKEN EEN MEESTER Erkentelijkheid voor zeven jaar ambtsvervulling „Dasprijs geloof ik" EIS: TWEE WEKEN GEVANG EN EEN HALF JAAR NIET RIJDEN De speciaalzaak voor m Bril Veertig jaar bij posterijen in Veere Uitreiking diploma's aan Kruiningse landbouwhuishoudschool Miniatuur Walcheren verwacht 75.000ste bezoeker aaró Drie gemeenten krijgen geen gelijk „So heel grrraag, mijnheer. Artemis Zaterdag 13 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 OP BIJZONDER HARTELIJKE WIJZE is tijdens een „onofficiële", maar van de zijde van het publiek zeldzaam druk bezochte raads vergadering afscheid genomen van Middelburgs burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein, die gedurende zeven jaar zijn krachten aan het bestuur van de Zeeuwse hoofdstad heeft- gegeven. Mr. Bolkestein is, zoals bekend, benoemd tot burgemeester van Deventer. Deze raadsvergadering werd gehouden in de grote zaal van het Schuttershof; de publieke tribune, die vrijwel geheel bezet was, be sloeg meer dan de helft van deze zaal. één mens wordt afgewisseld". Burgemeester Bolkestein eindigde met het uitspreken van een paar wen sen voor de stad, waarbij hij dacht aan datgene, wat totnutoe minder ge slaagd is: de bouw van woningen en scholen, waarin hij hoopte op meer tempo. Andere problemen zijn het gymnasium, de doorbraak Lange Delft Korte Delft, de St. Pieterstraat en de restauratie van gewone woonhui zen om de schoonheid van de straten te behouden. „Het waren zeven buitengewoon Wethouder en loco-burgemeester 3. W. Kögeler was de eerste, die het woord tot de vertrekkende burge meester richtte. In deze toespraak gaf de heer Kögeler een overzicht van de werken, die er tijdens de Middelburg- ge ambtsperiode van mr. Bolkestein tot stand zijn gekomen. „Raad en burgerij zijn erkentelijk voor alles, wat U voor ons hebt ge daan", zo besloot de heer Kögeler, ..de raad weet deze dank niet beter tot ui ting te brengen dan door de aanbie ding van de zilveren legpenning van onze stad". Zo bood wethouder Kögeler de scheidende burgemeester de fraaie legpenning van de stad Middelburg aan onder het uitspreken van de woorden: „Moge het U en de Uwen in Deventer in alle opzichten wel gaan". BELOFTE INGELOST Tevoren had de heer Kögeler 3 juli 1950 in herinnering gebracht, de dag van burgemeester Bolkestein's instal latie. De wethouder was toentertijd zeer verheugd, omdat de burgemees tersvacature na tien maanden werd vervuld. De vraag had zich toen op gedrongen, of de nieuwe burgemees ter zich zou aanpassen aan de Zeeuw se mentaliteit. Er waren vanzelfspre kend terreinen, waarop raad en bur gemeester aan elkaar moesten gewen nen. Zo kon de gemeenteraad in het begin van mr. Bolkestein's ambtsperi ode zijn tempo niet altijd volgen. Maar geleidelijk groeide een uitste kend samenspel, zo memoreerde wet houder Kögeler, een samenspel, dat te danken was aan de stuwende kracht van mr. Bolkestein's optreden. Bij zün installatie, zo vervolgde de heer Kö geler, had de burgemeester zijn waar dering «uitgesproken voor de andere gezindten; een belofte, die bij volledig heeft ingelost. Het optreden van mr. Bolkestein kenmerkte zich door een grote open hartigheid. Het leek wel eens hard, aldus de heer Kögeler, maar het was altijd eerlijk. De wethouder meende, dat het voor de scheidende burgemeester wel een genoegdoening zat zijn, dat de herbouw van Middelburg onder zijn leiding is voltooid. Hij wees ook op het aandeel, dat mr. Bolke stein heeft gehad in de uitbreiding van Zeeland's hoofdstad. Tenslotte bracht de wethouder de restauratie van de molens in herinnering, even als de stichting van het openlucht theater. Ook memoreerde hij de ijver, die de vertrekkende burgemeester aan de dag legde, waar het ging om de op richting van de Zeeuwse Muziek school. WEEMOED Niet zonder weemoed vond de heer I. van Loo, die namens de raad het woord voerde en mr. Bolkestein twee boekwerken aanbood, dit afscheid. Boven alles wilde de heer Van Loo mr. Bolkestein danken voor al datge ne, wat onder zijn leiding tot stand is gekomen. „Mevrouw Bolkestein", zo zei de heer Van Loo. „heeft door haar eenvoud en lieftalligheid spoedig de harten van de Middelburgers gewon nen". De heer J. Ph. Koene, die in zijn Middelburgse secretaris-status nu al negen burgemeesters heeft meege maakt, dankte burgemeester Bolke stein vooral voor de goede samenwer king, die steeds bestond. NOG NIET DOOD. In zijn dankwoord zei mr. Bolke stein bij het aanhoren van deze toe spraken een ogenblik te hebben ge dacht, „dat ik al dood was. Want", zo zei hij, „meestal hoort men deze dingen op dat moment of liever ge zegd men hoort ze niet meer Tegenover de goede kwaliteiten, die hier zo breed uitgemeten zijn, zo vervolgde hij, staan andere eigen schappen, die ik zelf ken, maar die naar ik hoop, niet zo naar voren zijn gekomen. In het bijzonder dankte hij weth. Kögeler voor de plezierige samenwer king. „Met onze verschillende over tuiging zijn wij op andere terreinen tot elkaar gekomen", zo zei hij. Ook bracht dr. Bolkestein dank aan de an dere wethouders en de dame en heren raadsleden. De raad bewaart in de wijze van discussie en stijl het allure van een grotere stad, zo gaf mr. Bol kestein als zijn mening. MOOIE STAD „Ik heb hier zeven jaar met buiten gewoon veel plezier gewerkt en ge woond", vervolgde hij, „Middelburg is één van de mooiste steden van het land en heeft het mooiste stadhuis van het land. U vraagt zich misschien af, waarom gaat hij dan weg? Het is een kwestie van verstand en gevoel. Het gevoel zegt: Blijf. Maar het verstand zegt, dat het nieuwe zal dwingen tot meer concentratie en werkzaamheid. En het is voor Middelburg goed, dat de onherroepelijke éénzijdigheid van mooie jaren uit m'n leven ik zal ze nooit vergeten", zo besloot mr. Bol kestein. SPREKERS Verder spraken nog burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen, burge meester J. L. Dregmans van Koude- kerke, als voorzitter van de ver. van B. en S., als voorzitter van het Weg schap Walcheren; ds. P. van Til (na mens het college van curatoren van het Gymnasium); de heren J. AUewijn als voorzitter van de Middelburgse Middenstandscentrale; E. Visscher (namens de ver. voor Veilig Verkeer, de brandweer en de Groningse ver.); de burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael (als oud-Deven- tenaar); de heer Bom, namens enkele bedrijven op het groot-industrieter rein (Coöp. Eiland Walcheren, Peul vruchtencentrum en graansilo); pas toor H. Snel, namens de R.K. gemeen schap en tenslotte de heer D. A. Huys- se als voorzitter van de adviescom missie sportaangelegenheden, zulks onder aanbieding van een sporte'ncy- clopedie. In een geestige toespraak bracht burgemeester Bolkestein dank aan de ze sprekers. Na afloop was er een receptie in de Burgerzaal, waar velen van de gelegenheid gebruik maakten met een handdruk afscheid te nemen van burgemeester Bolkestein. WEINIG of eigenlijk helemaal geen goede woorden zijn er te vin den voor autobestuurders, die na een aanrijding doorrijden. En wanneer zulk 'n autobestuurder tegen een van zijn passagiers dan nog de opmerking maakt„d'as prijs, geloof ik", dan gevoelt men alleen maar minachting voor gilk een figuur. Toch is dit, hoe in-treurig ook, ge beurd. En de berechting ervan, vrij dagmorgen voor de arrondissements rechtbank te Middelburg, werd de held liet zich niet zien een verstek zaak. Het betrof hier de woonwagenbe woner A. N., verblijf houdend in de omstreken van Terneuzen, die op 3 mei op de Havenweg van deze plaats met een bestelauto in een linkse bocht geheel op het linkerweggedeelte ging Ingezonden mededeling (adv.) Gisteren herdacht de heer van Slo ten het feit, dat hij 40 jaar geleden in Veere bij de posterijen werkzaam was. Tegen elf uur gistermorgen verzamel den zich o.m. de directeur van de pos terijen van het district Zeeland, Bra bant en Limburg, waaronder het kan toor Veere ressorteert de heer Waele, evenals het college van b. en w. Bij monde van de heer Waele werd de heer van Sloten een oorkonde over handigd voor 40 jaar trouwe dienst, alsmede de gebruikelijke enveloppe met inhoud en een speldje- De heer Waele liet een en ander vergezeld gaan van een hartelijke toespraak en waarderende woorden. De burgemeester overhandigde hem namens de gemeente Veere de zilveren markiezaatspenning. De heer van Slo ten dankte met enige welgekozen woorden. Namens de V.V.V. overhan digde de heer W. Abeleven een spe ciaal voor hem vervaardigde postzegel en zijn boek „Tumult in Veere". Des avonds bracht de muziekvereniging Veere's Genoegen de jubilaris een se renade, terwijl de voorzitter de heer H. A. van Cranenburgh hem toe sprak. Rijkslandbouwwinterschool krijgt andere naam Teneinde de benaming der land bouwscholen, behorende tot het mid delbaar landbouwonderwijs, meer in overeenstemming te brengen met de namen van overeenkomstige scholen in het buitenland wordt met ingang van 1 september 1957 de benaming Rijks Middelbare landbouwschool ge wijzigd in Rijks Hogere landbouw school, terwijl de Rijkslandbouwwin terschool voortaan Rijks Middelbare landbouwschool zal heten. rijden en zo de motorrijder J. F., een koopman uit Terneuzen van de weg veegde. Be 60-jarige werkman J. J. H. uit Terneuzen was vrijdagmorgen in de raadszaal van het Middelburgse stad huis aanwezig om voor de rechtbank geplaatst. j De ...ongelukkige motorrijder kwam met een vöét onder zijn niachinè klem te zitten en bleef zo op de .weg liggen. Wonderwel kwam hij er betrekkelijk goed af; omdat hij enige tijd niet kon werken kwam hij toch, met de schade aan de machine mee, tot de schade post van f 127,50. „De aanrijding is veroorzaakt door grove nalatigheid van de verdachte", zei de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop in zijn re quisitoir. Gezien de uitlating van N. vond de officier het duidelijk genoeg, dat hij een vermoeden van de aan rijding had. Voor deze twee misdrijven eiste de officier twee weken onvoorwaar delijke gevangenisstraf en een ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. De civiele vordering van f 127,50 achtte de of ficier zeker voor toewijzing vatbaar, maar of het zin heeft De rechtbank zal woensdag 24 juli a.s. uitspraak doen. Reeds eerder had de jeugdige leer ling-lasser F. H. uit Vlissingen zich op het criminele pad bewogen en daarom achtte de officier voor twee gelddief- stallen totale buit f 36,ander half jaar gevangenisstraf, door te brengen in de gevangenis voor jonge lieden te Zutphen op zijn plaats. Op 2 juni stal H. van een Italiaanse mede-kostganger een bankbiljet van f 25,uit een portefeuille. Veertien dagen later werd een Belgische fami lie H.'s slachtoffer: uit een tasje ont vreemdde de 20-jarige H. elf gulden. Op verzoek van de officier deed de rechtbank, die zich hiervoor terug trok in raadkamer, onmiddellijk uit spraak. Het vonnis was conform. Pre sident van de rechtbank was mr. P. van Empel. EXAMENS LANDBOUW SPUITEN Aan het praktische deel van het Examen Loonspuiten in de Landbouw hetwelk te Zierikzee werd afgenomen, werd door dertien kandidaten deelge nomen. Allen slaagden voor dit ge deelte van het diploma. Te Goes werden voor hetzelfde on derdeel acht kandidaten geëxamineerd Daar dit het slot was van de gehouden cursus te Middelburg, werden door de Inspecteur van het Landbouwonder wijs, ir. J. Versteeg, met een toepasse lijk speechje en een hartelijke geluk wens de diploma's uitgereikt aan J. Dekker, Kleverskerke, C. P. Geldof te Serooskerke, J. M. Hermans te Oost- Souburg, M. Karelse te Koudekerke, J. A. Nijsse te Kleverskerke, Iz. Pro voost te Domburg, M. Provoost te Aag- tekerke en J. C. Smallegange te Wol- faartsdijk. Vandaag zwembad in Terneuzen geopend De werkzaamheden aan het oude zwembad te Terneuzen zijn thans ge- reed-gekomen en vandaag zal het offi cieel worden heropend. Dank zij een uitstekende samenwerking tussen de Waterleiding Mij. Zeeuwsch- Vlaanderen, de Rijkswaterstaat, de PZ EM en het waterleiding-laboratorium „Zuid" te Breda kon het werk binnen drie weken gereed zijn. Er is een persleiding van de buiten haven naar het zwembad gelegd, een afstand van ongeveer 700 meter. Bij vloed heeft deze leiding een capaciteit van 100 kubieke meter per uur en per dag kan ongeveer 400 kubieke meter water worden ververst. Bovendien zal aan het water chloor worden toege voegd. Hoewel nog niet van een ideale toe stand kan worden gesproken, kan men van vandaag af weer veilig zwemmen. Ruim dertig leerlingen van de land bouwhuishoudschool „Prinses Beatrix" hebben in een bijeenkomst in „Ons Dorpshuis" het einddiploma in ont vangst mogen nemen. Onder grote be langstelling van ouders, oud-cursisten en leerkrachten reikte burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny van Wol- phaartsdijk, als voorzitter van de land- bouwhuishoudonderwijscommissie van de ZX.M., de diploma's aan de ge slaagde meisjes nit. De heer Ter Haar Romeny hield een toepasselijk,speechje, waarin hij te vens hulde bracht aan de directrice, mej. Jongepier, het overige personeel en de 'Z.L.M. Namens de commissie van toezicht sprak mevr. Vogelaar. In haar slot woord bracht de directrice dank aan mej. A. Lammers, die de school gaat verlaten. Janny Lindenberg uit Yerse- ke en Tanny op 't Hof uit Wemeldinge boden tenslotte namens de leerlingen cadeautjes aan de directrice en de concierge aan. Hierna volgde een ge zellig programma, gepresenteerd door de scheidende leerlingen. De namen van de geslaagden zijn: Lieni Akkerman, Adrie van Ham, Jan ny dé Waard, Blanche de Koster en Koos Quist van Rilland, Laura Min- naard, janny Lindenberg, Janny Lam- per, .Corrie de Wee, Jo van Noorden en Tanny Rijngoudt van Yerseke; Lya Franje, Adri Minnaard en Ina bij de Vaate te Krabbendijke, Corrie Lobbe- zoo en Leny Weststrate te Waarde, Mina Braam, Janny Louisse, Sjaan Gijzel, Maatje de Jonge en Ina Tram per te Kapelle, Ria Brandt, Pantien Dek, Leny Dominicus, Corrie Hoog- strate, Toos Jansen, Marie Krijnsen en Annie v. d. Plasse te Kruiningen en Corrie Dominicus, Tannie op 't Hof en Willy Verhage te Wemeldinge. „Miniatuur Walcheren" te Middelburg verwacht nog deze week de 75.000ste bezoeker van dit jaar. Dit betekent, dat het aantal bezoekers praktisch even groot is als vorig jaar op deze tijd. Aan 't eind van de maand wordt de 100.000e bezoeker tegemoet gezien. Nog steeds tonen de buitenlanders de meeste belangstelling voor Walche ren in miniatuur; 80 procent van de bezoekers komt namelijk van over de grenzen en het „areaal" bestaat voor namelijk uit Belgen, Fransen en Duit sers. Ook komen er veel Engelsen, die aan de Belgische kust hun vakantie doorbrengen. Voor wat betreft de Ne derlanders is het opmerkelijk, dat een stijgend aantal landgenoten van boven de grote rivieren naar „Miniatuur Walcheren" komt. Een aantal gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen is in 1945 overgegaan tot centralisatie van het bouw- en wo ningtoezicht en van de dienst der ge meentewerken. Deze regeling is later gewijzigd, aan welke wijziging niet werd medegewerkt door de gemeen ten Axel, Hoek en Zaamslag. Deze beschouwden de aangebrachte wijzi gingen als een geheel nieuwe regeling waaraan zij zich niet verbonden acht ten. Gedeputeerde Staten van Zeeland keurden de nieuwe regeling echter goed, waarop bovengenoemde drie ge meenten zich wendden tot de Kroon met Het verzoek te beslissen, dat de gemeenschappelijke regeling de ge meentes Axel, Hoek en Zaamslag niet zou binden. De Raad van State heeft in de geest van dit gesprek aan de Kroon geadvi seerd. Deze heeft bovengenoemde gemeen ten echter in htm verzoek niet ontvan kelijk verklaard, op grond dat hier voor een beslissing van de Kroon, het zij op grond van art. 7 der wet ge meenschappelijke regelingen, hetzij op grond van art. 79 der grondwet geen plaats is. Op de School met den Bijbel in Westkapelle zijn zestig leerlingetjes uit het Ambonezenkamp. Vrolijke, leergierige kinderen, die graag naar school gaan. Er komen echter drie vacatures bij het personeel, zodat naar een oplossing wordt gezocht. Mulo-examens. Voor het Mulo-exa men slaagden te Bergen op Zoom voor het diploma A de dames J. C. Cornelis- se, Tholen; J. L. Bolier, Scherpenisse en de heer A. v. d. Rhee te St. Maar tensdijk. ALS EEN TROEP kwetterende mussen komen ze de school uitgerend, 't Valt ook niet mee, zolang in de klas stil te zitten, bij zo'n hitte. Zeker veertig Amboneesjes komen om mijn Bella heenstaan. Hun donkere, levendige oogjes flikkeren ondeugend in de richting van de vreemdeling. „Kijk eens, mijnheerrrr", pro beert een dapper joch mijn aandacht te trekken, „deze schip heeft Willem self getekend, mijnheerrr". „Ambonesi komen naar Holland", had hij onder de tekening geschreven, die een groot schip voorstelt, waarboven een vlieg tuig een duik maakt. „Dese strrraaljagerr schieten op dese boot, mijnheerrr, rrrrr-rrrrr", en zijn ogen glinsteren van jeugdig avontuur. De zestig leerplichtige Amboneesjes in Westkapelle gaan graag naar school. „O ja, mijnheerrr, heel grrraag", zegt Willem met een brede glimlach, die twee rijen prachtige witte tanden tevoor schijn tovert. „Jaaa, heel grrraag", valt meteen het hele vrinden koor instemmend in. Sinds 20 april bezoeken zestig kinderen uit het Ambonezenkamp te Westkapelle de School met den Bijbel van meester V. Sparrentak. Natuurlijk zijn ze een stuk achter op geraakt, want een jaar lang hebben hun ouders hen, toen er in het kamp gestaakt werd, thuis ge houden. Die tijd is gelukkig voorbij. De rust is teruggekeerd in het kamp en in Westkapelle. Zestig leerplich tige Amboneesjes kreeg meester V. Sparrentak op die 20e april weer aan zijn hoede toevertrouwd. De onderwijzers waren blij, dat de Ambonese jeugd teruggekomen was, maar het kostte wel enige moeite om al die zestig leerlingen zomaar een-twee-drie onder te brengen. Maar het ging. EXTRA PERSONEEL ,,'t Is oorspronkelijk een vier- mans-school", vertelde de heer V. Snarrentak mij, toen ik na school tijd even kwam aanwippen, „op grond van artikel 56 van de Onder wijswet hebben we er echter twee leerkrachten bijgekregen, speciaal voor de Ambonese leerlingen". De oplossing werd toen als volgt gevonden: 15 kinderen werden over de verschillende klassen verdeeld, waarin ze in overeenstemming met het reeds genoten onderwijs zou den meekunnen, 23 leerlingen, die de Nederlandse taal machtig waren en al een poosje op school waren geweest, zouden als klas apart les krijgen, om daarna met ingang van de nieuwe cursus over verschillen de klassen te worden verspreid, al naar gelang hun vorderingen. Ten- slote bleef er dan een groep van 22 leerlingen over, die wel leerplichtig waren (sommigen zelfs al een jaar of 8 oud), maar die nog geen woord Nederlands konden spreken, noch verstaan. Zij werden als zgn. „kleu terklas" aan de hoede van een juf frouw toevertrouwd, die de moei lijke maar mooie taak kreeg deze jeugd met alle mogelijke middelen onze taal eigen te maken op dat zij in september a.s. de meester in de eerste klas kunnen begrijpen en zich in het Nederlands kunnen uitdrukken. VACATURES Het ging zo goed. Meester Spar rentak was heel tevreden. „Ze gaan graag naar school en de vorderin gen zijn goed." Zelfs de „kleuters" spreken al een aardig mondje Ne derlands, dank zij spreekonderwijs zang en flanelplaten. 9 Maar nu is er een kink in de kabel gekomen. Over enkele weken zal het onderwijzerskorps van de school verminderd zijn tot drie. Drie vacatures zijn er dan en op de geplaatste advertenties is geen en kele sollieitant afgekomen. Toen ik naar huis reed, heb ik mezelf afgevraagd: zou daar nu nie mand naar toe willen, om die school, en in het bijzonder de zestig Amboneesjes te helpen? Is het geen prachtige taak, om voor zulke kin deren de basis te leggen voor een toekomst in een nieuw vaderland? Is er nog zoiets als roeping onder onze jonge onderwijskrachten? Het zijn Maar vragen, die los opwelden in het hoofd van een journalist, die geroerd was door hetgeen hij had gezfen en gehoord. Om zakelijk te blijven, materiële offers worden er niet gevraagd. De salarissen zijn goed, de verbindin gen met Middelburg zijn uitstekend, Westkapelle is- een pracht dorp om te wonen ener is een nieuwe, en ruime woning beschikbaar. Voor dienstplichtige onderwijzers bestaat er bovendien een gerede kans, dat zij voor dit geval uitstel van mili taire dienst krijgen. VERBETERING Wat het schoolgebouw betreft, dat telt maar vier lokalen. Een klas zetelt nu op de zolder, terwijl een andere klas in het gebouwtje „Westkapelle herrijst" is onderge bracht. Er moet een nieuwe school komen, dat is al uitgemaakt. „U staat op de urgentielijst", heeft Den Haag gemeld, maar voorlopig blijft het daar dan ook staan, helaas. Met september komt er evenwel een verbetering, want in de vakan tiemaanden zal er een noodgebouw- tje van twee lokalen worden opge trokken, waar dan de beide ge- isoleerde klassen dan in kunnen trekken. Een stap op weg naar een algehele oplossing. U weet het dus. Wanneer straks de nieuwe cursus begint, dan staan daar zestig Ambonese kinder tjes op bet schoolplein met glinste rende ogen uit te zien naar hun nieuwe meester of juffrouw. Vol vertrouwen, om met meesters hulp te leren lezen en schrijven. Dat ver trouwen mag niet beschaamd wor den. Doet u me één plezier en stuur deze Babbelaar naar de onderwij zers onder uw familie of kennissen. Want er móét een bevredigende op lossing komen. Dat is de vurige wens van de (nog onwetende) Am boneesjes, van meester Van Spar rentak en ook van Nog veel oesterbroed te verwachten In zijn laatste mededeling meldt S. Korringa dat thans en In 't begin der volgende week bij blijvend gunstige om standigheden (temperatuur van 't water) nog veel oesterbroed is te verwachten. Blijkbaar zijn er nu meer kleine flagel- laten (de voedingsstof der oesterlarven) in 't water. De pannen zijn nu ver in 't water ge bracht evenals de schelpen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2