Zwarte lonen zijn een gevaar voor nationale economie VANDAAG: PROEFALARM IN V.S. Bezinning op dit vraagstuk is Minister neemt maatregelen om huurverhoging te effectueren „Hoogste noodtoestandaj PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Convent der christelijk-sociale organisaties Prins Karim volgt Aga Khan op NEERLANDS GROOTSTE WANDTAPIJT „Scania" bij De Schelde in dok Geen uniforme sancties Beteugeling CNV-conf erenties in Zeeland Aziatische griep breidt zich uit 2eeuwóch ^^acfl(acl-wan(leito>cht BntS'Egyptische betrekkingen spoedig weer normaal? Streefdatum is 1 augustus Eisenhower per helikopter vertrokken In dit nummer: Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3752 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Zaterdag 13 juli 1957 c BURG. BOLKESTEIN NAM AFSCHEID (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maant Zondag: Zon op 4.36 u., onder 20.55 u. Maan op 21.36 u., onder 7.31 u. Hoogwater zondag 14 juli: Vlissingen: 3.27 u. 2.11 m., 15.38 u. 2.14 m. Terneuzen: 3.56 u. 2.25 m., 16.09 u. 2.28 m. Wemeldinge: 5.12 u. 1.79 m., 17.29 u. 1.64 m. Zierikzee: 5.01 u. 1.52 m., 17.11 u. 1.37 m. PRINS KARIM, de oudste kleinzoon (20) van wijlen de Aga Khan is volgens de laatste wils beschikking benoemd tot de op volger van de 48ste Imam van de Ismaelitische Mohammedaanse sec te. De prins is een zoon van prins AU Khan, uit diens eerste huwelijk met de vroegere mevr. Loei Guinness. „Met het oog op de in de laatste jaren volkomen veranderde toestan' den in de wereld, door onder meer de ontdekkingen van de kernweten schappen, ben ik ervan overtuigd dat het in het belang van de Ismaili-ge- meenschap is, dat een jonge man mij zal opvolgen, die opgevoed is en zich ontwikkeld heeft in de laatste jaren en midden in de nieuwe tijd en die een nieuwe kijk op het leven heeft voor zijn hoge dienst als Imam". Karim zal de vierde zijn, die de ti tel Aga Khan zal dragen, welke oor spronkelijk door de Britse regering is verleend. Prins Karim kon zelf nog niet zeg gen of hij naar Harvard terug zal ke ren om zijn studie te voltooien. 'i"i mededeling adv.) hazetfabrieken te zevenbergen De Zweedse vrachtboot „Scania", die in januari van dit jaar in de ha venmonding van Vlissingen zonk en die ruim twee weken geleden door de firma Van den Akker werd gelicht, is gisteren weggesleept en zal bij de Kon. Mij. „De Schelde" in dok gaan. Hier mee zijn dus de werkzaamheden voor de firma Van den Akker afgelopen. Het schip, waarvan de huid vol mod der en zeepokken zit, zal worden schoon gemaakt, Ook de machines krijgen een goede beurt en zullen om roesten tegen te gaan in de olie worden gezet. Het gat, dat de „Scania" aan bakboord in het achterschip had, is tot anderhalve meter boven de wa terlijn gedicht. Bij „De Schelde" zal een bodemonderzoek worden inge steld. Valt dit onderzoek gunstig uit, dan zal de Zweed binnen afzienbare tijd weer in de vaart komen. Waar het schip verder gerepareerd wordt, is nog niet bekend. Geheel onverwacht is gistermor gen ook de „Pieter S", die onlangs een aanvaring had op de Noordzee" en naar Vlissingen was gebracht, door de sleepboten „Nolle" en „Ram- mekens" naar Vlaardingen gesleept om bij de maatschappij Vlaardingen- Oost weer opgekalefaterd te worden. Nadat in Vlisingen de lading uit het schip was gehaald, is de romp in de buurt van het lek verstevigd. Zodra ergens zwarte lonen worden betaald heeft dit tot gevolg, dat andere ondernemingen niet achter kunnen blijven. Daardoor komt het algemene loonpeil dermate in beweging, dat ongewenste prijs- gevolgen niet of nauwelijks te vermijden zijn. Het zwarte loon draagt bij tot de verzwakking van het normbesef in brede lagen van ons volk. De stilzwijgende sanctionering van het bestaan der zwarte lonen vormt een gevaar voor de handhaving van wet en recht in het algemeen. zich rekenschap moeten geven van de noodzaak van coördinatie met de ar beidsvoorwaarden in het bedrijfsleven. 4. Effectieve controle op de naleving der loonvoorschriften is onmisbaar. Tenslotte wordt opgemerkt, dat het betalen en ontvangen van zwart loon als een kwaad moet worden aange merkt. Bij de beoordeling mag even wel niet het oog worden verloren, dat de omstandigheden niet overal gelijk zijn. Het zou niet juist zijn tegen hen een uniforme sanctie te eisen. Tot deze conclusies is het Convent der christelijk-sociale organisaties waarin samenwerken het Verbond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland, de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders Bond, de Christelijke Middenstands Bond en het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland gekomen. Men heêft de bezwaren tegen de zwarte lonen in een rapport samen gevat, dat dezer dagen is uitgekomen. Men ziet het euvel der zwarte lo nen als een gevaar voor de nationale economie. Derhalve acht men bezin ning op dit vraagstuk dringend gebo den. Vervolgens worden de aanbevelin gen ter beteugeling van het euvel der zwarte lonen in enkele punten samen gevat. 1) De ondernemer kan ertoe bijdra gen, dat de spanning op de arbeids markt niet wordt vergroot door reke ning te houden met het hem ter be schikking staande arbeidspotentieel; 2) Opleiding, arbeidsbesparende in vesteringen, vestiging van bedrijven in gebieden met een arbeidsoverschot kunnen bijdragen tot ontspanning; 3. De overheid als werkgeefster zal Het Christelijk Nationaal Vakver bond hoopt in september a.s. op elk van de Zeeuwse eilanden en in Zeeuwsch-Vlaanderen conferenties te beleggen, waarvoor de predikanten zullen worden uitgenodigd. Reeds nu is gebleken, dat daarvoor grote belangstelling bestaat. De voor bereiding geschiedt voor elk der ver gaderingen in overleg met een aantal predikanten. De bedoeling is, dat de leiding van de conferentie berust bij de Chr. Be sturenbond in de plaats waar de con ferentie wordt gehouden, terwijl de bestuurders van het Verbond de be spreking van het thema: „Grondmo tieven voor christelijk sociaal hande len" zullen inleiden. Het hoofdkwartier van de Wereld gezondheidsorganisatie heeft vrijdag te Genève medegedeeld dat bij opva renden van Amerikaanse oorlogssche pen, die zich in de Amerikaanse mari nebasis van San Diego en Norfolk be vonden, een influenza verwekkend vi rus is geconstateerd, dat overeenkomt met het virus, dat aansprakelijk is voor het ontstaan van de zg. „Aziati sche griep". Dit virus is ook gevonden bij grieppatienten in Cleveland, in de Amerikaanse staat Ohio. De bedevaartgangers in Mekka heb ben thans ook van de Aziatische griep te lijden, evenals soldaten van Perzi sche kazernes. Ook in Korea doet zich een influenza-epidemie voor. Vandaag is dan de grote dag voor het Zeeuwsch Dagblad en voor de vele honderden wandelliefhebbers aangebroken. Weken lang hebben de tippelaars al naar de dertiende juli uitgezien en >anmiddag gaat het wandelleger van de Grote Markt in Goes van start. Om half drie zal de Markt bruisen van levenslustige pope lende mensen, die de schitterende omgeving willen gaan ver kennen. En, hoe kan het ook anders, muziek zal niet ontbreken. Wanneer de 10, 15 en 25 kilometer lopers tussen vijf en acht weer in het hartje van de Ganzestad terugkeren zullen zij niet alleen worden verwelkomd door de reportagewagen van het Zeeuwsch Dagblad, maar al weer door muziek. ,n half acht zal de prijsuitreiking plaats vinden waarna in de muziektent een concert te beluisteren zal zijn door de christelijke muziekvereniging „Hosanna" en tenslotte geeft de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" uit Vlissingen een daverende taptoe. Premier Nehroe van India heeft vrijdag verklaard, dat de Brits-Egyp tische betrekkingen binnenkort weer normaal zullen worden. De premier zei dit voor zijn vertrek naar Khartoem, waar hij 24 uur zal, verblijven. Hij is op de terugreis naar zijn land. Nehroe zei, dat hij de kwestie van de betrekkingen tussen Engeland en Egypte met president Nasser had be sproken. Hij was van mening, dat de verhouding tussen beide landen beter zal worden en dat de diplomatieke betrekkingen spoedig zullen worden hersteld. Bij een handweverij in Baarn is een wandtapijt gereed gekomen, dat met zijn afmetingen van 2,5 bij 8 meter het grootste van ons land is. Vier meisjes hebben er de afge lopen zes maanden 6000 uren aan gewerkt. Geen proces tegen Malenkof c,s. Vrijdag is te Moskou van officiële Russische zijde verklaard dat er geen sprake is van een proces tegen ex-pre mier Malenkof en de andere terugge zette leden van de z.g. „anti-partij- groep". Alle gissingen hieromtrent zijn uit de lucht gegrepen, zo werd hieraan toegevoegd. Het koninklijk paar heeft vrijdag morgen de gouverneur-generaal van Canada met zijn echtgenote, zoen en schoondochter op het pa leis te Soestdijk ontvangen. Na de lunch poseerde het gezelschap op het bordes van het paleis. V.l.n.r. mevrouw en de heer Th. A. Ston (de Canadese ambassa deur in ons land)de Koningin; de gouverneur-generaal de heer Vin cent Massy; Prins Bernhard; me vrouw Massy en de heer Massy. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft de gemeentebe sturen enige richtlijnen doen toeko men met het verzoek reeds nu met de voorbereidende werkzaamheden te be ginnen, opdat indien het wetsont werp door de eerste kamer zal zijn aangenomen de huurverhogingen inderdaad per 1 augustus effectief kunnen worden. Blijkens de circulaire zullen de huurprijzen, van woningwetwoningen tot stand gekomen in de periode van 27 december 1940 tot en met het jaar 1950, alsmede die van een aantal in 1951 gereed gekomen woningen, met 25 procent worden verhoogd. De huurprijzen van de noodwonin gen, zoals zij gelden op 31 juli 1957, worden eveneens met 25 procent ver hoogd. De huurprijzen van woningen tot stand gekomen met toekenning van een jaarlijkse bijdrage ingevolge de fi nancieringsregelingen woningbouw 1947 en 1948, zullen worden verhoogd met eveneens 25 procent. Aangezien door deze verhoging de onrendabele top van de bewuste woning kleiner wordt, zal de jaarlijkse bijdrage met ingang van 1 augustus 1957 worden herzien. Daarbij zal mede de huurver hoging van 5 procent, ingegaan op 1 september, in aanmerking worden ge nomen. De minister heeft ook meegedeeld in hoeverre de verhoging zal gelden voor Brits schip weer vlot Het 17.872 ton metende Britse pas sagiersschip „Reina del Pacificio", dat maandag op een koraalrif bij de Ber muda-eilanden liep, is donderdagavond weer vlot gekomen. De passagiers werd gezegd dat er met het onderzoek van het schip verscheidene dagen heen zullen gaan. woningen, die tot stand zijn gekomen met premiën krachtens de premiere geling woningbouw 1950, de vermin derde premieregeling woningbouw 1950 of de premie- en bijdrageregeling 1953. Aangezien de huur prijzen van deze categorieën woningen voor het merendeel uitgaan boven de verhoogde huren van vergelijkbare particuliere objecten waarop de huur verhoging van toepassing is,'bestaat er geen aanleiding tot een algemene huurverhoging over te gaan. Slechts ten opzichte van huurprijzen, in deze categorieën, welke lager liggen dan de krachtens de huurwet verhoog de huurprijzen van vergelijkbare ob jecten, is de minister bereid op ver zoek van de belanghebbenden de huur prijzen te verhogen. Deze verhoging kan variëren van 1 tot 25 procent. DE BILT MELDT: Onbestendig Opklaringen, afgewisseld door enige buien. Matige tot krachtige zuidwes telijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Hammarskjoeld in Parijs De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, is vrijdagmiddag in Parijs aangekomen voor besprekingen met president Coty en de Franse mi- van buitenlandse zaken, Pineau. Pineau had, toen hij hoorde dat Hammarskjoeld naar Europa kwam om de vergadering van de economi sche en sociale raad der V.N. bij te wonen, de secretaris-generaal uitge nodigd voor een kort bezoek aan Pa rijs. Hammarskjoeld keert zaterdag ochtend weer naar Geneve terug. Een Franse woordvoerder verklaar de vrijdag, dat ongetwijfeld ook de Algerijnse kwestie besproken zal wor den, maar dat men niet verwachten moet dat er bepaalde besluiten geno men zullen worden. Overal in de V.S. loeiden vrijdag de sirenes ter aankondiging van een oefening van de dienst be scherming bevolking en een mo bilisatie-oefening, genaamd „Ope ratie Alarm 1957". Er is alarm gemaakt op 200 mogelijke aan valspunten. De „hoogste nood toestand" is afgekondigd en men gaat er vanuit, dat het gevaar van de „invasie" bestaat. Binnen het tijdsverloop van enkele uren zullen „aanvallen met kernwa pens meer dan de helft van deze in dustriecentra en verdedigingsinstalla ties hebben uitgeschakeld en zullen er tientallen miljoenen doden en gewon den zijn". Noodhoofdkwartier President Eisenhower en zijn voornaamste medewerkers zijn met helikopters uit Washington naar een „noodhoofdkwartier" vertrokken, dit ligt in een berggebied binnen een af stand van 300 km. van Washington. De eerste fase van de oefening heeft ten doel na te gaan hoe snel het per soneel van de bescherming bevolking een overzicht kan krijgen van de door kernwapens aangerichte verwoestin gen. In de stad New York moesten de de mensen op straat en in sommige gebouwen naar de schuilkelders toen er luchtalarm werd gegeven. Op één plaats werden tien mensen aange houden die weigerden naar een kel der te gaan. Zij noemden de oefe ning een psychologische oorlogs voorbereiding. Sommigen hunner waren bij vorige oefeningen ook al aangehouden. WATERSTOFBOM Vrijdag is het eerste officiële hand boek over het resultaat van het ont ploffen van een waterstofbom van groot kaliber verschenen. Volgens dit geschrift, dat door het Amerikaanse ministerie van defensie en de commis sie voor kernenergie is uitgegeven, is de kracht van 'n dergelijke bom gelijk aan twintig miljoen ton t.n.t. in een gebied met een straal van vier km. wordt een ieder, die aan de ontploffing bloot is gesteld, gedood. Tot op 80 km. afstand kan de explosie nog lichte brandworden veroorzaken. In een ge bied met een straal van twintig km. worden houten huizen vernield, ter wijl er totaal in een gebied van 250 vierkante km. schade wordt aange richt. Wanneer men op dergelijke aan vallen voorbereid blijft, kan men een herhaling van de resultaten van een aanval als op Horisjima, waar een atoombom van 20.000 ton t.n.t. aan on geveer 70.000 mensen het leven heeft gekost, voorkomen, aldus het geschrift. Dodelijk ongeluk in staatsmijn Emma De 25-jarige locomotief machinist G. J. F. L. uit Vaesrade bij Nuth is- gisteren in de laadplaats van schacht 3 op de 546 meter verdieping van staatsmijn Emma te Heerlen gestrui keld en door een passerende trein overreden. Hij overleed ter plaatse. In de krant van vandaag staat weer „voor elck wat wils". Een ieder kan zijn hart ophalen in de veertien pagina's. Collega Artemis schreef over: Zestig Auiboneesjes zoeken een meester pag. 2 Bent U misschien het 600.000ste lid van het Rode Kruis? pag. 3 Het Streekplan Walcheren op nieuw in Zeeuwse Staten pag. 4 't Zeeuwsch Weckend „druipt" weer van de verhalen: De heer Elfferich over Canada pag. 9 Op dezelfde pagina vindt U het verhaal van een van onze verslag gevers over de reis naar Londen met de Europabus. Nieuw-Guinea in het epicentrum pag. 10 Een artikel over „automation" pag. 11 Tenslotte een bezoek aan Wolf- heze pag. 11

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1