Personeelstekort bemoeilijkt goede verpleging van geesteszieken Een bezoek aan Wolfheze" Geen „gevaarlijke kranzinnigen" in dwangbuizen of cellen Eten met ongevaarlijke lepels Radicale veranderingen Eigen verantwoordelijkheid Beschamend Twee opleidingen Pastoraat in Zeeland DOOR DE WERELD Prins Charles zette zn beste (sport)beentje voor gaterdag 13 juli 1957 ZEEUWSCH WEEKENDPagina 13 (Van een onzer verslaggeefsters) Zuster R. A. R. Postema werkt nu al meer dan 25 jaar in de Psychiatrische Inrichting „Wolfheze" te Wolfheze. Als er dus iemand is, die iets kan vertellen over de veranderingen die zich daar in de loop der jaren hebben voorgedaan, is zij het wel. Zij heeft een gezellige zitkamer in de Lin- denhof een van de veertien paviljoens, die de inrichting rijk is en daar hebben wij een uurtje met haar gepraat. Envan minuut tot minuut groeide onze bewondering voor de doktoren, ver pleegsters en therapieleiders en -leidsters in Wolf heze, die met elkaar prachtige resultaten hebben bereikt op het gebied van de verpleging van gees teszieken. „Het is U waarschijnlijk wel opgevallen, dat het hier overal heerlijk rustig is", zegt zuster Poste ma, „geen scheldende, vechtende en vloekende mensen, geen tralies en meterhoge hekken, maar rust en stilte en vriendelijke gezichten". Maar, zuster Postema met haar lange ervaring, herinnert zich ook nog wel andere tijden. Nog niet zo lang geleden werd een inrichting voor geeste lijk gestoorden beschouwd als een plaats, waar lastige of gevaarlijke mensen zonder mqer worden opgeborgen, omdat zij in de maatschappij niet te handhaven waren. Ze lagen bijna de hele dag op bed, verveelden zich, gingen vloeken en schelden, trappen en slaan, en zij moesten in spanlakens worden geregen, omdat zij anders de hele zaal op stelten zetten. De grootste onruststokers - werden in een isoleercel gestopt, een kleine ruimte met wat houtwol of sto er in, waar zij net zo hard tekeer konden gaan als zij wilden. Het eten van de patiënten werd van te voren fijn gemaakt en met een ongevaarlijke lepel van een onbreekbaar tinnen bord geschept. Bij de brood maaltijden werd helemaal geen bestek gebrnikt: de zuster sneed de boter hammen een keer door en daarna stopte zij het mes zorgvuldig weg in haar grote schortzak. Om beschadigingen zoveel mogelijk te voorkomen, werden de stoelen en tafels aan de grond vastgeschroefd. De ramen waren van dik onbreekbaar glas en vazen op kleedjes waren nergens te vinden. De voornaamste taak van de verpleegsters bestond uit het schrobben en boénen van de gangen en zalen, die constant door de patiënten werden bevuild. De zusters hadden steeds een „noodfluït" in hun zak en die moesten zij nog al eens gebruiken, als een van de patiënten te agressief werd. Maar nu worden, er geen spanlakens meer gebruikt in Wolfheze. En de enige isoleercel die nog is overgebleven in een van de oude paviljoens, doet dienst als droogkamer voor de wasserij. Het hek om de tuin is nergens meer dan een me ter hoog, de ramen zijn overal van heel gewoon glas gemaakt en tralies ontbre ken overaJL Midden op de dag sonder rustig in de paviljoens, la patiënten die lichamelijk dan werken. De maaltijden verschillen in niets met die van een normaal gezin: het brood ligt op een stenen broodschaal, er wordt van stenen bordjes gegeten, alle patiënten leren hoe zij volgens de etiquette met mes en vork om moeten gaan en ook bij de warme maaltijden mogen zij zichzelf bedienen. De zitkamers zijn ontzettend gezellig ingericht met modern behang, lichte meubeltjes, leuke kleden en gordijnen en schemerlampjes. Op de tafels staan grappige asbakjes op kleurige kleedjes en overal pronken bloemen. Op de zol ders liggen nog dikke rollen stijve blauw-wit gestreepte stof, -waarvan vroeger de praktisch onverslijtbare uni forme kleding der patiënten werd ge maakt. Nu heeft de inrichting een eigen modemagazijn met een keurcollectie van leuke jasjes en modieuze jurken, waar Uit de dames zelf een keus mogen maken. „Ze zien er vaak nog chiquer uit dan de Verpleegsters", lacht zuster Postema, ^en van een jurk nemen we nooit meer dan twee exemplaren, want als verschillende dames elkaar in ons kerkje in een zelfde gewaad zouden zien zitten, was het leed niet te overzien!" De grote veranderingen in Wolfheze zijn te danken aan de nieuwe therapie, die onder leiding van de geneesheer directeur, dr. H. van der Drift, wordt toe gepast. Het centrale punt van deze nieu we behandelingsmethode is de verant woordelijkheidsgedachte. Vroeger werd het als logisch be schouwd, dat een geesteszieke „gek" deed en dat men hem, omdat hij ziek was, niet verantwoordelijk kon stellen voor zijn gedrag. Het is echter gebleken, dat a-sociaal gedrag geen noodzakelijk ge volg van een geestelijke storing hoeft te zijn. In Wolfheze worden de patiënten dan verantwoordelijk gesteld voor alles wat zij doen en wanneer zij zich storend gedragen, worden zij telkens voor een tijdje uit hun milieu verwijderd. Op deze manier leren zij de wisselwerking tussen het eigen gedrag en het antwoord van de omgeving daarop. En de geestes zieke, die niet wordt behandeld als een onmondig, lastig kind, maar als een vrij mens met een eigen verantwoordelijk heid, past zich meestal na korte, of lan ge tijd aan. Het spreekt vanzelf, dat iedere pa tiënt bij deze behandelingsmethode veel meer aandacht nodig heeft en veel beter geobserveerd moet worden, dan vroeger het geval was. De heraanpas sing vraagt deskundige leiding en de taak van het verplegend personeel is er dan ook niet gemakkelijker op ge worden. Want al hoeft er door de zus tertjes niet meer geboend en geschrobd te worden zoals vroeger, voor de be ïnvloeding van het gedrag der patiën ten is heel wat meer feeling nodig. Zuster Postema schetste voor ons in korte trekken de dagelijkse bezigheden van de doorsnee verpleegster in haar pa viljoen. 's Morgens vroeg helpt de zuster de dames bij het opstaan.' De patiënten wassen en kleden zichzelf, de ster houdt alleen maar een oogje in het zeil. Zij kijkt toe bij het ontbijt en zorgt daarna, dat al haar „schaapjes" netjes naar hun werk gaan. Daarna heeft ze vrij tot 12 uur. Op dat tijdstip komen de da mes weer thuis van hun werk in de weefkamer, de wasserij, de huishouding, Wandelen is een geliefkoosde ont spanningsbezigheid van de pa tiënten. In de loop der ;aren wer den er al heel wat medailles, be kers en lauwertakken bij elkaar getippeld. etc. De patiënten dekken zelf de tafels (zij hebben om de beurt corvee), de zus ter schept de schalen vol en begint de maaltijd met gebed. Na de maaltijd wan delen de patiënten wat door de tuin en om half twee gaan ze weer aan het werk. De zuster is dan vrij tot 6 uur. Na het avondeten wordt er in groepjes gewandeld in de prachtige omgeving, onder leiding van een van de patiënten of van een zuster. Bij een kopje thee of koffie wordt er 's avonds in de gezellige zitkamer een spelletje gedaan, de dames lezen en handwerken wat, en zo tassen negen en tien uur zoeken zij de slaapzaal op. De verpleegster kijkt toe bij het was sen en controleert zo nodig de tempera tuur van degenen die een medicamen teuze kuur volgen. In de ziekenklinlek, waar alle patiënten op bed liggen, heeft Uit groteprachtig gelegen ge bouw is ,fSonneheert"het domein van de verpleegsters. Hier heb ben zij allemaal een eigen kamer en in hun vrije uren kunnen zij pingpongen, lezen, platen draaien, piano spelen, of alleen maar een beetje luieren. het werk van de zuster natuurlijk het ka rakter van de gewone ziekenverpleging en de diensten zijn daar ook anders dan in de andere paviljoens. Zoals U ziet, onder de nieuwe therapie worden de patiënten als mensen met een eigen wil en verantwoordelijkheid be handeld en het is heel belangrijk, dat de zuster door haar houding en woorden laat merken, dat zij hen ook zo be schouwt. De resultaten van de nieuwe methode zijn prachtig, maar het is ontzettend jam mer en voor ons volk eigenlijk bescha mend, dat inrichtingen waar geesteszie ke mensen worden verpleegd (in ons land zijn 35.000 geestelijk gestoorden), niet alles kunnen doen wat mogelijk is, dat zelfs vele genezingen niet tot stand kunnen komen, omdat er een tekort aan personeel is. De beste resultaten zouden worden bereikt, wanneer er per vier pa tiënten één verpleegster beschikbaar was. Maar in Wolfheze, waar 825 zieken worden behandeld, bestaat het verple gend personeel uit slechts 39 mannen en 108 vrouwen. Hieronder bevinden zich bovendien reeds lang gepensioneerde verpleegsters en getrouwde vrouwen uit de omgeving, die vroeger dit beroep heb ben uitgeoefendIn andere psychia trische inrichtingen is de situatie ai niets beter. De meeste meisjes voelen zich meer aangetrokken tot kinderziekenhuizen dan tot inrichtingen voor geesteszie ken. Eén van de oorzaken hiervan is waarschijnlijk ook de volkomen foutie ve voorstelling die zij zich van een der gelijke inrichting maken. Zij denken met een bevend hart aan de „gevaar lijke krankzinnigen" en huiveren bij de gedachte, dat zij dag in dag uit met deze mensen zouden moeten optrekken. Maar van gevaarlijke krankzinnigen is geen spreke meer, dat wórdt wel be wezen door het feit dat spanlakens en isoleercellen overbodig geworden zijn. Het is lang met meer zoals vroeger, toen de geesteszieken praktisch allemaal hun leven lang in de inrichting moesten doorbrengen. Natuurlijk maakt de blij vende kern wel verreweg het grootste deel uit van de bevolking, omdat er van de nieuwkomers altijd ongeveer een tien de deel tot de zeer chronisch verlopende gevallen behoort, die langdurige verple ging nodig hebben. Maar dank zij de betere milieutherapie en de nieuwe ge neesmiddelen die steeds weer gevonden worden, komen zelfs in deze categorie wel verrassende genezingen voor. Maar de andere 80 a 90 gaat toch weer naar huis, al gaan daar soms jaren overheen. Hun genezing vraagt echter de inspan ning van alle krachten. Iedereen moet daaraan meewerken. En de verpleegster die niet de juiste feeling heeft voor dit bijzondere werk, kan veel bederven van hetgeen door de dokters en arbeidsthe- rapeuten moeizaam is opgebouwd. „Vroe ger dacht de dokter alleen, nu moeten we allemaal denken", zo pleegt zuster Postema de nieuwe situatie te karakte riseren. Wie iets voor dit werk voelt, doet het al gauw met hart en ziel. Zo is daar b.v. Klaske Bakker, hoofd van een van de afdelingen en een levend stukje propa ganda voor haar beroep. Het had heel wat voeten in aarde voor haar ouders het goed vonden, dat zij in een „krank zinnigengesticht" ging werken, maar uit haar enthousiaste verhalen blijkt wel, dat z\j ër nog steeds geen spijt van heeft. Haar zusje is er ook al door aangestoken en wanneer zij oud genoeg is, zakt ze be slist ook af van het hoge Noorden naar het mooie Wolfheze. De arbeidsvoorwaarden voor de ver pleegsters zijn precies dezelfde als in de gewone ziekenhuizen. Zij wordenv gratis opgeleid voor het Rijksdiploma B Zie kenverpleging (Zwarte Kruis: verpleging geestes- en zenuwzieken). Deze opleiding duurt drie jaar. De tweedejaars kunnen overgaan naar een gewoon ziekenhuis, omgekeerd kunnen de zusters die daar hun opleiding volgen, in het tweede jaar nog omschakelen naar de geesteszieken- verpleging. De meisjes hebben veertien dagen vakantie per jaar en een vrije dag per week. Ook voor hen geldt de acht- enveertlg-urige werkweek. De inrichting Wolfheze heeft een spe ciaal gebouw, Sonneheert, voor het ver plegend personeel. De zusters hebben ie der een eigen, leuk ingerichte kamer. In hun vrfje uren kunnen zij aan sport doen, zü kunnen lezen, platen draaien, piano spelen en winkelen, kortom, gelegenheid voor verveling is er niet. Heel erg belangrijk is ook het werk van de therapieleiders in de psychiatri sche inrichtingen. In Wolfheze bestaat daarvoor een speciale twee-jarige oplei ding die de vakken handenarbeid, spel- leiding, volksdansen, naaldvakken, mu ziek en zang, psychologie, psychiatrie, actievere therapie, geloofsleer, lekenspel, weven en e.h.b.o. omvat. De therapeutische ontspanning en de therapeutische arbeid vormen een be langrijk onderdeel van de behandeling der patiënten. Een speciaal arbeidsteam, bestaande uit een psycholoog, een psy chiater en een expert op het gebied van de actievere therapie, verdeelt de taken zo, dat o iedere patiënt de voor hem of haar meest geschikte ontspanning of het meest geschikte werk krijgt. De geestes zieken werken tin de kleermakerij, de weverij, de wasserij, in de tuin of in de huishouding, daar waar zij maar het best op hun plaats zijn. Er wordt ook erg veel aan ontspan ning gedaan. De patiënten hebben ver schillende sportverenigingen. Hun wandelclub is zelfs beroemd: bij de meeste marsen wordt door de Inrich ting een van de hoofdprijzen in de wacht gesleept. Korfbal, volleybal, schaken, voetbal, reciteren en badmin ton zijn zo de overige liefhebberijen. Het bestuur van de clubs wordt uit sluitend door patiënten gevormd, de verpleegsters mogen echter wel mee „sporten" als ze daar zin in hebben. De inrichting heeft niet alleen een ei gen moestuin, maar ook een compleet dierenpark. De levende have bestaat uit vissen, parkieten, kippen, konijnen, hon den, eenden, kalkoenen, pauwen en gan zen en er is zelfs een hertenkamp. Alle beesten worden door de patiënten met veel liefde verzorgd. De zusters hebben zelf twee organisa ties. De „Schakel" organiseert lezingen, toneelavonden en andere soorten van ontspanning, de „vakorganisatie", die bij het C.N.V. is aangesloten behartigt de dienstbelangen. Deze foto laat zien hoe Hans Fur- ler, afgevaardigde van de Westduit- se Christelijke Democratische par tij, in Bonn een toespraak hield in de bondsdag als de eerste spreker in het debat, dat voorafging aan de ratificatie door het Westduitse par lement van de Europese verdragen (gemeenschappelijke markt en Eu ratom). Op de achtergrond links ziet men in de regeringsbank bonds kanselier Dr. Konrad Adenauer. Eén der Hervormde predikan ten van Zierikzee, ds. C. J. van Royen, geeft in het Weekblad van de Ned. Protestantenbond indrukken van een „Predikant in Zeeland". Ds. Van Royen meent, dat in deze overwegende plattelands provincie met wat kleine steden erbij die krachtens een rijk ver leden een stedelijk karakter dra gen maar het moderne stempel van de grote bevolkingscentra missen, de blik niet ver gaat. „De kleine gemeente over heerst. De 76.000 Hervormden in Zeeland beschikken over 113 predikanten, de 165.000 Hervorm den in Drente over 77. Er valt kerkelijk nog wel wat te herka velen, vooral in de Hervormde kerk! Dat deze gemeenten in Zeeland steeds zwaarder zuchten onder de enorme lasten, die het handhaven van een predikants plaats met zich brengt, is geen wonder. Ook dit dreigt de blik te veel naar binnen te keren. Er staat tegenover, dat de offervaar digheid zeer groot is, en dat is iets wat toch ook wel bijzondere waarde heeft". cujo Chr. Vereniging Zedenoubouw De algemene vergadering van de Chr. Vereniging „Zedenopbouw" zal vrijdag 27 september in hotel Brink man te Haarlem worden gehouden. In de middagvergadering zal dr. G. B. Mastenbroek, zenuwarts, refereren over: „Vragen rondom de ongehuwde moederzorg". Een zeventienjarige verkoop ster te Innsbruck, Annemarie Ehrensberger, heeft de tweede prijs van een prijsvraag in een blad, een jachtexpeditie van vier weken in Afrika, niet willen aan vaarden, omdat zij nog nooit per trein heeft gereisd. Tot dusver was zij alleen nog maar met de plaatselijke autobus gegaan. Het meisje zei aan de prijsvraag te hebben meegedaan, omdat zij graag een breimachine, een troostprijs, had willen win nen. 9 Minster J. G. Suurhof van sociale za ken en volksgezondheid heeft gistermor gen het nieuwe eigen huis in de Viot- tastraat te Amsterdam van de nationa le federatie voor de geestelijke volksge zondheid officieel geopend. 9 De diplomatieke commentator van radio-Cairo heeft verklaard, dat Egypte met inachtneming van het handvest de uitspraken van de V.N. bereid is zijn betrekkingen met het westen te norma liseren, mits de druk van de V.S. op houdt, de Arabische kwestie in haar ge heel wordt bezien en er een einde komt aan de inmenging van het westen in de binnenlandse aangelegenheden van Egypte. 9 De Eerste Kamer heeft zonder hoof delijke stemming een wetsontwerp, dat de bevoegdheid tot zelfstandige uitoefe ning van de tandheelkunde verleent aan twee groepen van technici: de zgn. „groep van drie" en de „groep van ne gentien" aangenomen. Een belangrijk deel der Kamer had graag gezien, dat ook de „groep van veertig" zou zijn be genadigd, maar de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Suur- hoff, wilde die wens onder geen voor waarde inwilligen. West-Duitsland heeft er donder dag mee ingestemd om aan Nederland 400.000 mark te betalen als tegemoet koming in de kosten van de legering van Nederlandse militairen in de bondrepubliek. 9 Het Perzische dagblad Keihan bericht dat een staking van arbeiders in de olieindustrie zich van Aghajari Masjedsoleiman naar Abadan uit breidt. 9 De Raad van Europa zal bij de algemene vergadering van de V.N. aandringen op een zo spoedig moge lijke bespreking van het rapport over Hongarije. 9 Tijdens het Zweedse vlootbezoek van 23 tot en met 28 juli zal de in februari 1057 in dienst gestelde onder zeebootjager Hr. Ms. Rotterdam een eerste bezoek brengen aan Rotterdam. 9 De Perzische Majlis heeft een wet goedgekeurd waarbij de regering wordt gemachtigd de Perzische olie reserves tot ontwikkeling te brengen met buitenlandse hulp. 9 De hoge autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft bekendgemaakt, dat de Frans man Leon Daum benoemd is tot voor zitter van het permanente orgaan voor de veiligheid in de mijnen. Leon Daum is lid van de hoge autoriteit. 9 Prins Bernhard heeft gistermid dag een bezoek van twee uur gebracht aan de tentoonstelling „Amsterdam Diamantstad". De Prins nam speciaal contact op met een van de heren van de Diamond Trading Company. Prins Charles van Engeland neen. scnuul up hei terrein van de „Duke „nam', vol enthousiasme en onder de kriti- of YorUkazerne". De rechterfoto toont prins Charles sche blikken van zijn ouders en zijn De linkerfoto laat zien hoe het zusje prinses Anne, in Chelsea deel- prinsje, gadegeslagen door zijn vriend genomen aan de sportdag van zijn jes, in volle vaart een hoge barricade (rechts) gereed om de bal te vangen tijdens een balspel, dat hem kennelijk uitstekend beviel.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 13