AUTOMATION: ZEGEN OF VLOEK VOOR MENSHEID? NEUROTONIC 1-klas Baby-verzorging DIE TOD VAN TEG3NW00RDIG OOK! Dat zit maar in de kerk... - ZENUWEN gaterdag 13 juli 1957 Nog onbeantwoorde vraag: Friedrich Pollock schreef voor deze problematiek goede introductie niet verdovend maar genezend Nederlands grootste wandtapijt 75 v°or de lounge van de nieuwe 75 York. Vier meisjes hebben de af- 75 doorgebracht. S HERENTRUI MET LANGE SHAWLKRAAG Zigeuners hielden kerkdag bod ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 11 (Van een onzer redacteuren) Twee jaar geleden schreven we een uitvoerige beschouwing over de omwenteling in het industriële produktieproces en in de admini stratie, die met de term „automation" wordt aangeduid. We trachten toen aan te tonen, dat het hierbij maar niet gaat om een verandering in de produktiemethode, maar om een omwenteling die zich niet slechts op technisch gebied afspeelt, maar die ook zeer ingrijpende economische en sociale consequenties heeft zodat de naam „tweede industriële revolutie" hier alleszins op zijn plaats is. We betoogden, dat een ongeremde ontwikkeling in deze richting, uitsluitend gebaseerd op economische motieven, aanleiding zou kun nen geven tot een massale werkloosheid gedurende een lange reeks van jaren, tot een verstoring van het evenwicht tussen de factoren kapitaal en arbeid ten gunste van eerstgenoemde factor, tot het ont staan uan een kleine groep technisch hooggeschoolde producenten en 'een grote massa overbodigen, kortom tot een maatschappelijke chaos waarbij de grote crisis van de dertiger jaren in het niet zou verzinken. We concluderen daarom, dat deze niet tegen te houden ontwikkeling niet ongeremd, zonder overleg en uit sluitend op basis van de uitkomst van kostencalculaties in de afzonderlijke bedrijven mocht plaatsvinden. We we zen er op, dat tegen deze achtergrond de oude leus van de chr. sociale be weging: «geen klassenstrijd maar sa menwerking" meer dan ooit in de praktijk gebracht zou moeten worden. Vloek inplaats van zegen Er zijn na die tijd heel wat sprekers en schrijvers geweest, die ontkenden dat de niet-geleide automation zulke ernstige gevolgen zou hebben als we destijds schetsten. Zij betoogden, dat er weliswaar in Amerika fabrieken zijn, die thans met twee arbeiders doen, wat zij enige jaren geleden met 200 deden doch dat de door automa ten overbodig geworden werkkrach ten zeker elders werk kunnen vinden en dan met name in de industrie, die voor het vervaardigen en het onder houd van de automaten zorgt. Zij ver klaarden, dat de automaten zich slechts tot een beperkt aantal indu strieën zou uitstrekken, omdat tal van produktieprocessen zich niet voor dit proces lenen. Zij vertelden ons, dat de automation slechts heel geleidelijk kan worden ingevoerd, omdat slechts langzamerhand nieuwe toepassingen worden ontdekt. Zij berekenden, dat de zeer hoge kosten de toepassing in tal van bedrijfstakken lange tijd zou af remmen en voorzagen daarom 'n zeer geleidelijke invoering gedurende een, reeks van jaren met als gevolg ook een zeer geleidelijke afvloeiing van arbeidskrachten, die zeker elders met name in de sectoren van de dienstverlening of de vermaakindustrie opgenomen zou kunnen worden. Nu zijn we twee jaar verder en heb ben de automaten vooral in de Ver. Staten enorme vorderingen gemaakt. Nu ligt voor ons een boek van de Duitser Friedrich Pollock, getiteld «Automation, de tweede industriële revolutie en haar economische en so ciale gevolgen". (Ned. vertaling uit gegeven bij H. J. Paris, Amsterdam). Deze auteur heeft een diepgaande studie gemaakt van het wezen van de automation, van de ontwikkeling in de laatste jaren en in de naaste toekomst en van de economische en sociale consequenties hiervan. Hij ba-voering van de automation wordt ge- seert zich hierbij op een overvloedig koesterd. De Amerikaanse vakbewe- en up to date cijfer- en feitenmate- ging, altijd nog werkend volgens het riaai. En op grond hiervan komt hij tot de conclusie, dat de automaten PA een vloek in plaats van een zegen voor de mensheid zal zijn als men Het gevolg van de auto- dë ontwikkeling op dit gebied over- mation: slechts één man is laat aan de klassieke wetten van er nu nodig om de inge- vraag en aanbod. nieuze machines te contro leren. Op het ogenblik Theorie en praktijk produceren in een radio industrie twee arbeiders De bewering dat de automaten zich meer dan vroeger, volgens slechts tot een beperkt aantal indu- de oude methode, 300 ar- strieën zal uitstrekken is volgens Pol- beiders voortbrachten. matisering, hebben inmiddels de eerste schrede op deze weg gezet. De ver wachte remmingen, die het automati seringsproces tot geleidelijkheid zou den dwingen, bleken afwezig te zijn. Technische moeilijkheden worden in zeer korte tijd overwonnen en bij de huidige hoge loonstandaard blijken zelfs de duurste apparaten voor de automation hun aanschaffingskosten in enkele jaren te kunnen terug ver dienen. De bewering, dat tal van door auto maten overbodig geworden arbeiders in de fabricage van de controle-appa raten en de kalkulators zelf te werk gesteld kunnen worden blijkt onjuist te zijn. De elektrische industrie, die deze apparatuur vervaardigt, heeft zelf haar produktie in twee jaar tijd tot 275 pet. kunen opvoeren met slechts 40 pet. arbeiders. Daar het uit sluitende doel van de automation voor de meeste industrieën slechts is het drukken van de produktiekosten, is 't ook logisch dat de ontslagen arbeiders niet bij de vervaardiging en het on derhoud van automatische apparatuur tewerk gesteld kunnen worden. Dat zou immers slechts een verschuiving maar geen vermindering van de loon kosten betekenen. Het doel blijft ech ter uitschakeling en geen verplaatsing van dure en onvolkomen menselijke arbeid. Nu de ontwikkeling in de Ver. Sta ten zo veel sneller blijkt te zijn, dan door de optimisten verwacht werd, is dan ook van een geleidelijke over gangsperiode geen sprake. De situatie op de arbeidsmarkt aldaar wordt ver doezeld door de enorme mankracht die direct of indirect in of voor de oor logsindustrie in beslag wordt geno men. De gevolgen van de automation zouden zich anders nu reeds duidelijk in de werkgelegenheid doen gevoelen. Het is dan ook geen wonder, dat de Amerikaanse vakbeweging zich dage lijks intensief bezig houdt met deze zaak, die tot dusver voor de vakbewe ging ten onzent nog slechts een aca demische kwestie is. Eisen van' een gegarandeerd jaar loon, verkorting van de arbeidstijd, uitbreiding van de werkloosheidsver zekering en stapsgewijze invoering van de automation volgens een voor opgesteld plan in overleg met de vak beweging duiden alle op de vrees, die in deze kring voor een ongeremde in- systeem van „hard tegen hard en de sterkste wint" begint nu zelfs te spre ken over de noodzakelijkheid van overleg. Dat is een veelzeggend teken. Goede introductie Wij hebben hier in West-Europa nog iets meer tijd om ons voor te bereiden op de geweldige problematiek, die de automation meebrengt. Het boek van Pollock kan hierbij een goede intro ductie zijn. Het onderschrijft onze con clusie van twee jaar geleden: Auto mation kan een zegen zijn, als zij ge- bruikt wordt in dienst van de mens heid. Dan kan de materiële nood over de gehele wereld mede hierdoor in een betrekkelijk snel tempo aanzienlijk worden verminderd. Wordt de auto mation gebruikt als machtsmiddel van de zijde der werkgevers in een her nieuwde klassenstrijd, als middel om zich onafhankelijk te maken van de te grote machtspositie der in vakbonden verenigde arbeiders, dan is een chaos het gevolg. Slechts door af te zien van een machtsstandpunt, door het die nen van groepsbelangen ondergeschikt te maken aan het dienen van het ge heel, door tijdig en reëel overleg tus sen alle betrokken groeperingen kan de uitdaging, waarvoor dit nieuwe en gigantische probleem ons stelt op de juiste wijze worden beantwoord. Ingezonden mededeling (adv.) wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijden Een „moderne" arbeider in een geautomatiseerd bedrijf Het grootste wandtapijt, dat >5 voorzover bekend, ooit in Neder- 1 land is geweven is thans bij een J, handweverij te Baarn gereed ge- 75 komen. Het is vervaardigd naar 1 een ontwerp van de heer H. de -l, Vos te Roterdam en is bestemd 1 stationshall van de K.L.M. op de pr. luchthaven Idlewild bij New- l gelopen maanden 6000 tot 7000 O, werkuren aan het weefgetouw ER BLIJKEN IN FRANKRIJK heel wat protestantse zigeuners te wonen. Drieduizend van hen, met hun kinde ren uit alle hoeken van Frankrijk ge komen, hebben in de bossen van Ar- mainvilliers een kerkdag gehouden. Vierhonderd woonwagens omzoomden de plek waar men samenkomsten hield. Bezoekers van huiten de kring der zigeuners maakten melding van aangrijpende geloofsgetuigenissen, die zij hadden gehoord wanneer het kamp vuur aangelegd was. Er werd 'n doop- dienst gehouden. Een ander hoogte punt was de huwelijksinzegening van achtentwintig zigeunerparen. lock al achterhaald. Talrijke produk tieprocessen, die men enkele jaren ge leden nog ongeschikt achtte voor auto- (Ingezonden mededeling adv.) 9 Generaal-majoor Teimoer Bak- tiar, plaatsvervangend premier en hoofd van de Perzische veiligheidspo litie heeft medegedeeld dat een bende is gevangengenomen, wier leden sabo tage wilden plegen in de oliestad Abadan. Wilt u nog meer voor beelden? Jn de Fordfabrie ken in Amerika bedient één man een machine die meer dan 500 machinale verrichtingen verzorgt, terwijl men vroeger 35 tot 70 arbeiders aan het werk had. In een andere onder neming verricht nu een machine in één minuut hetzelfde waar vroeger een arbeider een hele dag voor nodig had. In vele andere takken aan industrie heejt e automatisering reeds zijn intrede gedaan, met name in de hoog ontwikkelde landen en uooral in de Verenigde Staten en de Sowjet Unie. Het vraagstuk van de automatisering is onlangs aan de orde geweest tij dens de 40ste zitting van de Internationale Arbeids organisatie. Behandeld werd het rapport, opge steld door de directeur van deze organisatie, de heer David Morse. Ook Morse is van me ning dat ouder meer een gevolg van de automatise ring de werkloosheid zal zijn. Hij wijst er evenwel op dat in het verleden is gebleken, dat werkloos heid kan worden opgevan gen, mits de nodige om schakeling plaats vindt. Men zal dit vraagstuk evenwel scherp in het oog moeten houden, zo meent Morse, en de sociale poli tiek er op moeten afstem men. Materiaal: 650 gram Scheepjes Silvret- ta kl. 1628; 4 breinaalden no. 2% zonder knop; 2 breinaalden no. 3 met knop; 2 knopen. Stekenverhouding: 28 steken breed én 36 naalden hoog gebreid in tricotsteek op naalden no. 3 zijn 10 cm. Kabelpatroon. In voor- en achterpand worden 4 kabelrandjes gebreid van 2 st. averecht, 4 st. recht, 2 st. averecht. De eerste 2 kabelrandjes in de rechterkant van het pand rechts kabelen en de laatste 2 kabelrandjes in de linkerkant van het pand links kabelen. Rechts kabelen; de eerste twee steken van de 4 rechte steken op een hulpnaald zetten en achter het werk houden, de volgende 2 st. recht breien en vervolgens de 2 st. van de hulpnaald achter het werk om recht breien. Links kabelen: de eerste 2 st. op een hulpnaald zetten en voor het werk hou den, de volgende 2 st. recht breien, ver volgens de 2 st. van de hulpnaald voor het werk om recht breien. Rugpand. Opzetten 128-(132-138) ste ken op naalden no. 3. Brei in tricotsteek 7 naalden hoog, daarna 1 naald recht op de verkeerde kant van het werk, zodat op de goede kant een ribbel ontstaat, aan beide kanten van deze naald 2 st. bijop- zetten, dan 8 naalden tricotsteek en ver volgens de zoom inbreien. In de naald van de zoom meerderen als volgt: le nld: 20-(21-23) st. recht, 1 st. meer deren door uit de volgende steek 1 steek recht, 1 st. averecht te breien, 4 st. recht, 1 st. meerderen, 14 st. recht, 1 st. meerde ren, 4 st. recht, 1 st. meerderen, 40-(42- 44) st. recht, 1 st. meerderen, 4 st. recht, 1 st. meerderen, 14 st. recht, 1 st. meer deren, 4 st. recht, 1 st. meerderen, 20-(21- 23) st. recht. Brei verder in het volgende patroon: 2e nld: 20-(21-23) st. averecht, 2 st. recht, 4 st. averecht, 2 st. recht, 14 st. ave recht, 2 st. recht, 4 st. averecht, 2 st. recht, 40-(42-44) st. averecht, 2 st. recht, 4 st. averecht, 2 st. recht, 14 st. averecht, 2 st. recht, 4 st. averecht, 2 st. recht, 20- (21-23) st. averecht. 3e nld: 20-(21-23) st. recht, 2 st. ave recht, 4 st. recht, 2 st. averecht, 14 st. recht, 2 st. averecht, 4 st. recht, 2 st. ave recht, 40-(42-44) st. recht, 2 st. averecht, 4 st. recht, 2 st. averecht, 14 st. recht, 2 St. averecht, 4 st. recht, 2 st. averecht, 20-(21-23) st. recht. Deze 3e en 4e naald steeds herhalen. Men krijgt dus op vier plaatsen een kabelrandje van 2 st. averecht, 4 st.recht, 2 st. averecht. Wanneer het werk 6 cm hoog is, het eerst een vierde kabelrandje kabelen en dit na iedere 1214 cm herha len. Wanneer het werk 10 cm hoog is het tweede en derde randje kabelen en dit eveneens na iedere 1214 cm herhalen. In de zijnaden iedere 6 cm aan beide kan ten 1 st. meerderen tot er 148-(152-158) st. zijn. Hierop breien tot het werk totaal 30-(30-31) cm hoog is,dan voor de arms gaten iedere 2e naald aan beide kanten 1 x 5, 1 x 2, nog 5 (6-7) x 1 st. afkanten, over 124-(126-130) st. Doorbreien tot de totale hoogte 51-(52-54) cm is, dan de schouders in 9 x 5 st. afkanten, echter op 53-(54-56) cm hoogte voor de halsron ding in het midden 12-(14-18) st. op een draad rijgen en per kant afbreien. Aan de halskant nog 1 x 4, 1 x 3, 2 x 2 st. af kanten. Voorpand. Dit wordt tot het armsgat 8 st. breder gebreid dan de rug. Aan het begin en einde van de naald worden 4 st. tricotsteek meer gebreid, dus 24-24-29 st. recht enz. Doorbreien tot het werk 24- 24-25 cm is, dan alleen op de middelste 16 st. afkanten. Nu per kant afbreien. Aan de halskant er 1 x 2 st. bjjopzetten en doorbreien tot de totale hoogte 30-30- 31cm is, dan voor het armsgat 1 x 5, 1 x 4, 1 x 2 en vervolgens steeds 1 st. afkan ten tot er 56-57-59 st. over zijn. Hierop doorbreien tot de totale hoogte 45-45-46 cm is, dan aan de halskant 1 st. minderen en deze mindering elke 4de naald herha len tot er voor de schouder 47 st. over zijs. Bij een totale hoogte van 53-54-58 cm, de schouder in 9 x 5 en 1 x 2 st. af kanten. Andere helft in spiegelbeeld breien. Mouwen. Opzetten 61-63-65 st. op naal den no. 2(4 en 1 st. recht verdr., 1 st. ave recht breien, totaal 9 cm, met in de laat ste naald meerderen tot 68-70-72 st. Hier na overgaan op naalden no. 3 en tricot steek breien met aan het begin en einde van de 1ste naald 2 st. bijopzetten, daarna elke 6de naald aan beide kanten 1 st. meerderen tot er 88-92-96 st zijn. Ver volgens elke 4de naald aan beide kanten 1 st. meerderen tot er 124-128-132 st. zijn. Doorbreien, tot de totale hoogte 44-45-47 cm is, dan voor de kop elke 2de naald aan beide kanten 1 x 4, 1 x 3, daarna aan het begin van elke naald 2 st. afkanten tot de hoogte van de kop 11 cm is, dan de ove rige steken ineens afkanten. Kraag. Schouders met een stiksteek dichtnaaien. Hierna met naalden no.2Ai zonder knop de steken langs de hals als volgt breiend opnemen: 122-126-130 st. langs 1 schuine halskant, 69-71-75 st. langs de rughals, 122-126-130 st. langs de andere schuine halskant. De draad af breken en op de 69-71-75 st. van de rug 2 naalden in 1 st. recht verdr., 1 st. ave recht breien, de 1ste steek na het om draaien steeds averecht afhalen. Door breien in 1 st. recht verdr., 1 st. averecht met aan beide kanten steeds 4 st. verder breien tot er aan beide kanten 80 st. bij- gebreid zijn, daarna over alle steken van de hals (dus ook de laatste 42-46-50) in 1 st. recht verdr., 1 st. averecht breien, met in de 10de naald aan de linkerkant 2 knoopsgaten van 5 steken. Voor de knoopsgaten 15 st. breien, 5 st. afkanten, 25 st. breien, 5 st. afkanten, de afgekante steken in de volgende naald weer bijop zetten. Hierna nog 10 naalden breien, daarna de steken los afkanten in 1 st. recht, 1 st. averecht. Afwerken. Het werk aan de verkeerde kant onder een vochtige doek luchtig persen, boorden niet raken. Zij- en mouwnaden met een stiksteek dichtnaai en, manchetten overhands. Mouwen glad inzetten, tot slot de naden even bijpersen en knopen aanzetten. (Ingezonden mededeling adv.) met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei Niettegenstaande het hete weer was een jonge- rendienst in de Zuidwijk- kapel te Amsterdam toch goed bezocht. In de gewo ne avonddienst van de Willem de Zwijgerkerk was een aanzienlijk getal jongeren present, terwijl ouderen verstek hadden laten gaan. De hervormde predikant van Amsterdam, ds. A. J. Schneider, die deze feiten in Hervormd Amsterdam vermeldt, vindt dit zeer moedgevend. „Die jeugd van tegenwoordig ook! Dat zit maar in de kerk", schrijft hij. „Hoe vaak lees je niet dat het kerkvolk sterk aan het verouderen is en dat de kerkgangers bijna ge heel uit middelbaar en ou der bestaas, dat jeugd diensten voor een goed deel door ouderen bezocht worden, enzovoort. Ik kan met deze opmerkingen be slist niet instemmen. Ze worden ook vaak met een zekere wellust gemaakt, hoe verontrust men ook voorgeeft te zijn. We pra ten elkaar in de kerk graag naar de kelder. Dat mag met warm weer een heerlijk plekje zijn, maar op de duur treedt de dood in. We willen de ogen niet sluiten voor barre feite lijkheden in het kerkelijk leven. Als we dan ook maar een wijd open oog hebben voor de vele be moedigende verschijnse len." Op dezelfde pagina, waar ds. Schneider dit schrijft, staat het wekelijks bericht van de koopvaardijpredi- kant ds. L. A. Bodaan. Hij rapporteert: „Een grootse week.Spreekbeurt voor Jonge Kerkgroep. Resul taat: aanstaasde medewer kers. Contact met studen ten in de heilige godge leerdheid. Resultaat: aan staande medewerkers. In de oorlog zeiden we wel: Het gaat goed. We zeggen nu ook: Het gaat veelbe lovend goed. Nee, dit alles hadden we echt niet dur ven verwachten".

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 11