Xhan gistermiddag te Genève overleden Verkorting militaire dienst is niet mogelijk Tërhorsf Duizend gulden zakgeld per dag Vliegtuig haalde zieke van schip Eén procent van inkomen voor daadwerkelijke gerechtigheid er meer komt, maar werving valt tegen Gevolgen atoomproeven zijn niet verontrustend Zullen Deltawerken peil van IJsselmeer verhogen? Vrouwen REEDS NU EXTRA VERLAAGDE PRIJZEN Geen feest in Steenbergen Vrijdag 12 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 HOOFD VAN MOHAMMEDAANS Zoon opvolger Zakgeld Sergeant van brandstichting vrijgesproken Voorbeeld een mooie beloning voor geslaagde scholieren E Amerikaanse deskundige betoogt Staking was gevolg Bedrijfsleider vocht met arbeider Amfibitoestel landde naast Prins Willem V Bespreking over eierexport MINISTER STAF OVER DE DEFENSIE m Amerikaanse senaatscommissie Actie groeit Klaas Bolt winnaar van orgelimprovisatieconcours Onzekere toekomst Arabische vluchtelingen Verplichtingen t.a.v. Navo Ergerlijke dierenverwaarlozing Duizend gulden boete geëist Twee mogelijkheden Gisteren is op 79-jarige leeftijd te Genève de Aga Khan overleden. Zijn vrouw en zijn zoons Aly Khan en Sadroeddin waren in zijn aan het meer van Genève gelegen villa aanwezig. Kort voor zijn overlijden waren zes leiders van zijn secte, die der Ismaïlieten, per vliegtuig uit Londen te Genève aangekomen. De Aga Khan is drie weken geleden te Genève aangekomen om te herstellen van een achteruitgang in zijn gezondheidstoestand tijdens een verblijf te Parijs. In April van dit jaar werd gemeld, dat de Aga Khan zwakker werd. In juni werd hij echter weer voldoende hersteld geacht om te Parijs paardenrennen bij te wonen. Daar kreeg hij plotseling een inzinking. Aga Sultan sir Sultan Mohammed Shah, zoals de volledige naam van de Aga Khan luidt, is op 2 november 1877 geboren. Hij was het hoofd van een mo hammedaanse secte, die tegenwoordig grotendeels in India en Pakistan geves tigd is. Deze mohammedanen behoren tot de Ismailietische onderafdeling van de Sji'ieten. Zij zijn voormalige Hindoes en beschouwen zich als een afzonderlijke kaste. De meeste zijn welgestelde han delslieden. De Aga Khan volgde, als kind nog, in 1885 zijn vader als religieus leider op. Hij resideerde in Bombay, maar ver toefde voornamelijk in Europa. Aan zjjn religieus leiderschap ontleende hij grote inkomsten. In de eerste wereldoorlog bewees hij Engeland grote diensten door zijn in vloed aan te wenden tegen de Duits- Turkse propaganda voor een heilige oor log. Hij vertegenwoordigde Engeland vele malen op rondetafel- en volken- bondsconfrenties. De Aga Khan was 'n groot liefhebber van de paardensport. In de persoon v. De Aga Khan was 'ngroot liefhebber westerse beschaving tot op hoge graad verenigd-. De Aga Khan werd beschouwd als de 48ste rechtstreekse afstammeling van All, neef en schoonzoon van Mohammed. Hij bezat geen eigen grondgebied en zijn leiderschap was zuiver geestelijk. Dit gaat nu over op zijn zoon prins Aly Khan, die korte tijd met de filmster Rita Hayworth gehuwd is geweest. Het inkomen, dat de Aga Khan van zijn gelovigen ontving, is eens geschat op meer dan vier miljoen gulden per jaar, zjjn kapitaal op een waarde van zes miljard gulden. Men zei, dat zijn kamerdienaar elke morgen duizend gulden in de portefeuille van zijn meester deed, als „zakgeld" voor die dag. Een groot gedeelte van zijn in komsten werd echter besteed aan lief- Het hoog militair gerechtshof te 's Gra- venhage heeft de dienstplichtige sergeant A. P. E. uit Apeldoorn vrijgesproken van de hem tenlastegelegde brandstich ting. De sergeant zou een stuk heide in Beekbergen in brand hebben gestoken als uiting van misnoegen tegenover een omwonende, zijn aanstaande schoonmoe der. De beklaagde had ontkend met opzet de brand te hebben gesticht. De advo caat-fiscaal had tegen E. een onvoor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden geëist. De krijgsraad had de sergeant tot vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar ver oordeeld. dadlgheid en ten gunste van zijn vol gelingen. (Ingezonden mededeling adv.) Ter gelegenheid van zijn diamanten jubileum in 1946 werd hij gewogen tegen een partij diamanten ter waarde van vier miljoen gulden. Tien jaar tevoren had zijn tegenwicht bestaan uit 250.000 gul den aan goud, door zijn volgelingen bij eengebracht. Al dit tegenwicht moest op order van de Aga Khan besteed worden voor het welzijn van zijn „geliefde gees telijke kinderen". In februari 1954 werd hij, bij gelegenheid van zijn zeventigja rig leidersjubileum, gewogen tegen een symbolische hoeveelheid platina. De Aga Khan stelde op twintigjarige leeftijd zijn oosterse volgelingen een voorbeeld, door zich in het openbaar, tij dens een pest. en cholera-epidemie in India, te laten Inenten. In 1914 wekte hij de Ismailieten op trouw te blijven aan het Britse imperium. De Britse regering verleende hem als blijk van waardering de titel „Zijne Hoogheid". Toen de tweede wereldoorlog uitbrak, ging hij van Frankrijk naar Zwitserland, waar WJ tot begin 1945 bleef. 2 diafragma's 2 tijd-afstellingen Hits-aansluiting doorzichtzoeker handige zijsluiting, geheel metalen uitvoering GRATIS! Bij aankoop van Gevabox ontvangt u tijdelijk gratis „OllieB.Bommel's Foto boek" de geestige handleiding voor foto-amateurs door Marten Toonder. „De gevolgen van proeven met atoom- en waterstofbommen voor mens en natuur zijn niet verontrus tend en de kwade gevolgen, die er zijn, zijn de tol die betaald moet wor den voor het behoud van de vrijheid en de vrede". Dit zei professor Wil liam F. Libby, lid van de Amerikaan se commissie voor atoomenergie, in 'n lezing voor Nederlandse geleerden, waarin hij aan de hand van wetenschappelijke onderzoekingen een toelichting gaf op de consequenties van kernexplosies. Professor Libby, die als een van de Amerikaanse pioniers op het gebied van de kernenergie wordt beschouwd, brengt als onderdeel van een reis door Europa een bezoek aan ons land, waar bij hij besprekingen zal voeren met Nederlandse geleerden en regerings autoriteiten. De Amerikaanse atoom-geleerde be toogde, dat de proeven met kernwa pens noodzakelijk zijn, omdat dit de enige mogelijkheid is de wapens op hun betrouwbaarheid te testen. Ook de Amerikaanse regering sluit daarbij haar ogen niet voor de daaraan ver bonden gevaren en jaarlijks wordt 'n bedrag tussen vijf en zes miljoen dol lar uitgetrokken en zijn 500 mensen aan het werk om de gevolgen te be studeren. Vastgesteld is, dat echter de radio-actieve neerslag van proeven met kernwapens klein is vergeleken met de uitstraling van natuurlijke oor sprong. Te Reuver (Limburg) heeft het 22 man omvattend personeel van de firma gebr. Schipholt, beton en isolatiesysteem in dustrie, het werk neergelegd. Aanleiding hiertoe was het niet inwilligen door de directie van de eis der arbeiders, dat aan de bedrijfsleider Van der K. op staande voet ontslag werd verleend. Bij een me- nisgsverschil tussen Van der K. en de ar beider M. over het werk van laatstge noemde, gaf deze de wens te kennen te lefonisch met de in Zwolle gevestigde directie te spreken. Van der K. volgde hem naar het kantoor. Daar kwam het tot een handgemeen, waarbij tenslotte een andere arbeider tussenbeide kwam. De politie heeft de bedrijfsleider in arrest gesteld. Gisteren zijn tussen directie en vertegenwoordigers der arbeiders be sprekingen gevoerd, doch deze zijn zon der resultaten gebleven. 0 „The Transport and General Workers Union", de grootste Britse vakbond, heeft er bij de Engelse regering op aangedron gen het binnenkomen in Groot-Brittanië van gekleurde arbeiders uit gemenebest- staten te beperken. Een vliegtuig van de Marineluchtvaart dienst heeft woensdagmiddag een zieke van boord van een Nederlands schip ge haald en naar de wal gebracht, waarna de patient naar een ziekenhuis is overge bracht. Het Nederlandse schip „Prins Willem III" van de Oranjelijn seinde, dat het een man aan boord had, die een sche- In de loop van deze week zullen be sprekingen worden gevoerd tussen de Engelse en Nederlandse regering over de afzet van uit Engeland afkomstige eieren, die dank zij een Britse subsidie voor lage prijzen op de exportmarkt wor den gebracht, waarheen Nederland nor maal exporteert. Ingezonden mededeling (adv.) Ziet etalages Kremerstraat 11 Bergen op Zoom De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft een resolutie aangenomen, voorge steld door de democratische senator Sparkman, waarin de vorming van 'n permanent leger der Verenigde Naties wordt aanbevolen. Dit leger zou op de been moeten worden gebracht door alle V.N.-leden behalve de grote vijf. De 1 -actie daarwerkelijke gerech tigheid zij bestaat thans een jaar telt op het ogenblik 800 deelnemers, die tezamen per jaar een bedrag.van meer dan een halve ton bijeenbrengen voor hulpverlening aan minder ont wikkelde gebieden. Aanvankelijk breidde de actie men begon met 34 deelnemers zich slechts langzaam uit. Na de bekend making van een oproep, die op 1 mei nrmens 275 deelnemers door 12 vooraanstaande Nederlanders onderte kend werd uitgegeven, groeide zij in versneld tempo. In twee maanden tijds traden 525 nieuwe deelnemers toe. Aan de actie nemen o.a. Kamerle den, hoogleraren en geestelijken deel van allerlei levensbeschouwelijke en politieke overtuiging, evenzeer als ge- De organist Klaas Bolt (Haarlem) is woensdag winaar geworden van het ze vende internationale orgelimprovisatie concours 1957 in de Grote of Sint Bavo- kerk te Haarlem. Tweede werd Uwe Röhl uit Sleeswijk, derde Josef Friedrich Doppelbauer uit Wei» (Oostenrijk), vier de Hans Gunther Wauer uit Merseburg (Duitsland) en vijfde Wim Daim uit Am sterdam. Als leden der jury traden op Marie Claire Alain (Parijs), prof. Anton Heil- ler (Wenen) en Adriaan Engels (Den Haag). 0 De Lagerhuisfractie van de Britse Labourparty heeft zich woensdag een stemmig uitgesproken voor onmiddellijke opschorting van de kernproeven. pensionneerden, huismoeders, arbei ders en soldaten. Vele jongeren ne men deel aan deze actie. De deelnemers aan O.G. storten re gelmatig 1 van hun inkomen op giro tie voor internationale bijstand te Den 64.53.00 van de Nederlandse organisa- Haag onder het moto daadwerkelijke gerechtigheid. Zij willen door hun persoonlijke daad te kennen geven, dat volkeren en regeringen, te begin nen bij eigen volk en regering, bereid moeten zijn 1 van hun nationale in komen af te staan en bijeen te bren gen in een speciaal fonds van de Ver enigde Naties (Sunfed) van waaruit een werkelijk grootscheepse aanpak van het probleem der minder ontwik kelde gebieden kan plaats vinden. 0 Aangezien het wetsontwerp inzake de atoomenergie de vorige week in de Bondsdag niet de vereiste meerderheid van tweederde heeft behaald, heeft de bondsregering woensdag het ministerie voor atoomenergie opgedragen een over gangswet op te stellen. 0 Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft besloten toe te staan, dat er tussen de V.S. en de Russische satelliet- landen ruilhandel gedreven wordt. Dit besluit is Opgenomen in het wetsontwerp inzake de beschikbaarstelling van land bouwoverschotten. 0 In de afgelopen 48 uur zijn bij ge vechten in Algerië 49 rebellen om het leven gekomen. Geen feest in Steenbergen volgend jaar. Tot deze conclusie Is het verleden jaar ingestelde comité gisteren gekomen. Grootse plannen had men in Steenbergen ontworpen om het feit dat vijf eeuwen geleden aan de plaats stadsrechten wer den verleend, luisterrijk te vieren. Al meer dan een jaar was men aan het voor bereiden van de festiviteiten. Nu heeft echter de plaatselijke mid denstand roet in het eten gegooid. De be langstelling van de zakenmensen voor de feestelijkheden is niet bijster groot en dientengevolge ontbreekt een sterke fi nanciële basis. „Dan geen feest", heeft het comité beslist en de stichting „Vijf eeuwen Nassaustad" werd opgeheven. Provinciale Staten van Overijssel hebben zich bezig gehouden met een nota over de waterstaatkundige toe stand in de provincie. Een van de sprekers, ir. Baas van de V.V.D., meen de, dat verwacht moet worden, dat na de uitvoering van de Deltawerken het peil van de IJssel en daarmee het peil van het IJsselmeer hoger zal worden. Omdat ook de waterafvoer uit Duits land groter zal worden, zo betoogde spreker, komen Zuid-Drente en het Land van Vollenhove dan in een tang van water te liggen. Spreker stelde voor een commissie in te stellen, die de gevolgen van de verhoging van het IJsselmeerpeil kan bestuderen. Gede puteerde Haverkamp antwoordde de heer Baas, dat men nog niet op een eventuele verhoging van het IJssel meer vooruit kan lopen, omdat de re gering hierover nog geen enkele be slissing heeft genomen. De verzorging van de 900.000 Arabi sche vluchtelingen in Jordanië (500.000), Libanon (100.000), Syrië (85.000) en de strook van Gaza (215.000) dreigt spaak te zullen lopen. Zowel het hulpprogram ma voor directe zorg als het herstel en herscholingsprogramma zullen moeten worden ingekrompen, indien niet meer geld ter beschikking komt. Dit vertelde de heer Henry R. Labouis- se, gedelegeerde der V.N. voor de Pale stijnse vluchtelingen, tijdens een bezoek aan Den Haag. Minister Staf heeft naar aanleiding van besprekingen, die in de defensieeommissie zijn gevoerd met betrekking tot een eventuele ver korting van de duur der eerste militaire oefening medegedeeld, dat hiertoe niet kan worden overgegaan. Vermindering van de duur der oefening zou, volgens de minister betekenen, dat Nederland zijn toe zeggingen aan de NAVO-bondgenoten niet zou kunnen nakomen en bovendien in zijn nationale verdedigingsverplichtingen tekort zou schieten. De minister komt tot de volgende conclusie: 1. Parate eenheden zijn nodig zowel in verband met de NAVO-afspraken als in het belang van de nationale verantwoordelijkheid. 2. Nederland heeft nationale defen sieplichten en dient de overzeese ge biedsdelen en Nederlands Nieuw Gui nea te beschermen. Het aantal te for meren eenheden luchtstrijdkrachten is geheel afhankelijk van de grootte van het dienstplichtcontingent en van de duur der eerste oefening. 3. Ook de zee- en luchtstrijdkrach ten zijn voor de vervulling van hun taken in belangrijke mate afhankelijk van de aantallen voor hen uit de lich tingen beschikbare dienstplichtigen en van de duur der eerste oefening. 4. Indien bij gelijkblijvend con tingent de duur der eerste oefening wordt verminderd, neemt de parate mankracht dienovereenkomstig af. 5. Het compenseren van deze ver mindering aan dienstplichtigen door 't in dienst nemen van meer beroeps- personeel zou uit militair oogpunt ge wenst en uit een efficiency-oogpunt nuttig zijn, doch is in Nederland niet zonder meer te verwezenlijken. 6. Een vermindering van de duur der eerste oefening zou thans beteke nen dat Nederland zijn aan zijn bond genoten gedane toezeggingen niet meer gestand zou kunnen doen en bo vendien in de vervulling van zijn na tionale verdedigingsverplichtingen zou moeten gaan tekort schieten. De minister zegt voorts dat reeds een geringe verkorting van de duur der eerste oefening zal moeten leiden tot een algehele herziening, zowel van onze Navo-afspraken als van de voor zieningen door de onder nationale ver antwoordelijkheid gebleven verplich tingen. Met name zal het plan tot vor ming van twee parate divisies moeten worden opgegeven, zal moeten worden aanvaard dat Nederlands Nieuw-Gui- nea niet meer naar behoren kan wor den verdedigd en zal de omvang van de luchtmacht in aanzienlijke mate moeten worden beperkt. Wil niettemin aan de Navo-afspraken worden vast gehouden dan zal dit slechts kunnen geschieden door vrijwel al het in de nationale sector ingedeelde parate per soneel naar de Navo-sector over te he velen. Dit zal echter tengevolge heb ben dat voor de territoriale verdedi ging geen parate eenheden waaron der luchtdoelartillerie aanwezig zullen zijn en het huidige systeem van de luchtverdediging geheel wordt ont wricht. BEROEPSPERSONEEL Op de vraag of, indien de duur der eerste oefening wordt verkort en der halve de parate sterkte wordt ver laagd, deze verlaging kan worden ge compenseerd door het in dienst nemen van meer beroepspersoneel, zegt mi nister Staf in zijn schrijven o.a. het volgende: deze vraag is in feite een rhetorische omdat het zonder meer duidelijk is dat zij bevestigend moet worden beantwoord. Wanneer door 't terugbrengen van de duur der eerste oefening tot 16 maanden, een ploeg dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht (ongeveer 7000 man), min der onder de wapenen is, kan deze vermindering worden gecompenseerd door het in dienst nemen van 7000 man beroepspersoneel. Bij de Kon. Marine en de Kon. Luchtmacht zou 'n verlies aan dienstplichtigen niet tel len, indien dit verlies werd goedge maakt door aanwerving van vrijwillig dienenden. Ook de strijdwaarde zou ongetwijfeld toenemen. Met deze constatering is het vraag stuk echter niet opgelost, aldus de mi nister, want het moet niet alleen nood zakelijk en gewenst doch ook nog mo gelijk zijn 7000 man beroepspersoneel voor het leger te werven en wel gro tendeels in de rang van korporaal en in de stand van soldaat. Het moet ook mogelijk zijn om daar- delbasisfractuur bad opgelopen. Het schip voer tussen Noordhtnder en Goe- ree. Van Valkenburg steeg een helikopter op, onder bevel van luitenant ter zee van vakdienst tweede klasse oudste catego rie H. J. Poestkoke, die met een zieken verpleger aan boord op zoek ging naar het schip. Het was de bedoeling, dat d« helikopter zou landen op het achterschip van de „Prins Willem III", dat inmiddel» ontruimd zou worden. De helikopter kon echter het schip niet direct vinden. Daarom steeg van Valken burg een tweede toestel van de Marine luchtvaartdienst op, een Martin Mariner Amfibietoestel, onder commando van lui tenant ter zee vlieger tweede klasse T. M. A. Hoebink. Daar dit toestel langer in de lucht kon blijven dan een helikop ter en dus meer tijd had om te zoeken achtte men het raadzaam, juist dit toe stel uit te zenden. Het plan de campagne werd gewijzigd. Als de mariner het schip vond en de zee kalm genoeg, dan zou het naast het schip „landen" om de pa tient zelf over te nemen. Dit zou voor de patient zelf beter zijn gezien de beschik bare ruimte. Was een „landing" onmo gelijk, dan zou de mariner de helikopter naar het schip loodsen. De mariner vond het schip en consta teerde, dat de zee inderdaad kalm ge noeg was. Het vliegtuig „landde" naast de „Prins Willem III" en nam de patient over. Daarna steeg het weer op en bracht de patient naar Valkenburg, vanwaar deze per ziekenauto naar de Ursulakll- niek in Wassenaar werd vervoerd. De he likopter werd naar Woensdrecht gecom mandeerd om daar brandstof te laden en vloog vandaar terug naar Valkenburg. Tegen de 25-jarige jkvr. M. T. C. D. O. B. van D. uit Baarn heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof te Amster dam in hoger beroep terzake van dieren mishandeling twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar plus een boete van 1.000 gld, subsidiar een maand hechtenis geist. De officier van justitie, die twee maanden voor waardelijk, een boete van 3000 gld en pu blicatie van het vonnis had geëist, wag in appèl gegaan. De freule aan wie de rechtbank een boete van 1.000 gld had opgelegd, had in dit vonnis berust. Op haar landgoed had de freule in mei van het vorig jaar een kwekerij van kip kuikens, jonge hennen en kalkoenen op gezet. Het was haar echter volkomen over het hoofd gelopen met het trieste resultaat, dat de dieren niet meer vol doende verzorgd werden en bij bosjes te gelijk stierven. Door het ingrijpen van de politie en de dierenbescherming werd toen een einde gemaakt aan de weerzin en walgingwekkende toestanden die in deze kwekerij heersten. Prof. dr. H. Kramer, oud-hoogleraar aan de R.U. te Leiden en oud-direc teur van hét Oecumenisch Instituut van de Wereldraad van Kerken te Bosseybij Genève, is uit Amerika, waar hij gastcolleges heeft gegeven, In Nederland teruggekeerd. Hij zal vol gende maand nog een reis maken naar Singapore, waar hij eveneens voor drachten zal houden. Prof. Kramer zal op zijn verzoek worden ingeschakeld bij de opleiding van de Hervormde Kerk „Kerk en Wereld" te Driebergen en zich daar met ingang'van 1 oktober a.s. metter woon vestigen. (Ingezonden mededeling (adv.) Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0,95, f 2,40 en f 8.88. 1 Er zijn twee mogelijkheden in ---- --- studie om aan het nodige tech- naast nog voor marine en luchtmacht njsche beroepspersoneel en vrij- iv\ Vtrvr noviicici smvi fliowoTrvlinhTlrt Y\£Y*»_ - in het verlies van dienstplichtig per soneel te voorzien. Een en ander acht minister Staf thans in ieder geval uit gesloten. Reeds nu slaagt men er alle wervingscampagnes ten spijt nog niet geheel in om voor het leger de vereiste aantallen aspirant-beroeps- onderofficïeren te werven en benadert men deze aantallen slechts door niet te streng de hand te houden aan de aannemingseisen. Ook bij de Kon. Marine en de Kon. Luchtmacht zijn de laatste jaren de wervingsresultaten niet van dien aard dat enig succes kan worden verwacht van pogingen om op korte termijn veel groter aantallen vrijwilligers aan te trekken. Integen deel, het is thans niet of nauwelijks mogelijk de huidige sterkte aan be roepspersoneel te handhaven, minister Staf. f f willig dienend personeel te ko men: 1. Een geheel nieuwe groep beroepsmilitairen te vormen, een groep specialisten zonder de ge bruikelijke militaire rangen en 2. Voor dienstplichtigen de mo gelijkheid te openen vrijwillig in de rang van soldaat of korporaal 4 een beperkte tijd na te dienen op dezelfde voet als reeds geldt voor j jonge reserve-officieren en dienst- y 4 plichtige onderofficieren. Een i I dergelijke wijziging in de perso- J j neelsstructuur zou echter tal van y 4 repercusies hebben op de belan- gen van de zeer velen, die in de j reeds bestaande structuur hun f 4 plaats en vooruitzichten hebben^ aldus 4 gevonden. J. tpfr»

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3