LEXINGTON kaas ZEEUWSE Uil m Provinciale kampioenschappen landelijke rijverenigingen Rode Kruis kreeg in Zeeland ruim 2000 nieuwe leden yst a,.. jsjrsf J?jggia.te Wandelen met muziek Het huis van de bruid Bezwaren tegen nieuwe industrie in Zw-Vlaanderen DAT WORDT ME EEN FEEST, MORGEN/ Plannen voor hoogoven en staalfabriek REEDS NU EXTRA VERLAAGDE PRIJZEN aan Kamer van Koophandel hijeen Mulo-examens te Bergen op Zoom Bootje sloeg om op Oosterschelde AGFA films op 't eerste plan want... alles kan met ISOPAN! Borgstellingsfonds Zeeuwsch- Vlaanderen Classicale zendingsmiddag „dat bet hardst gaat" AMERICA'S BEST TOBACCOS Op 21 juli te Vrouwenpolder Een wandel- en muziekfestijn Doe'méér met „Juliana" zorgt voor vrolijkheid Artemis Vrijdag 12 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Tijdens de gisteren te Terneuzen gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch Vlaanderen, heeft Drs. M. C. Ver burg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland een gedetailleerde uiteenzetting gegeven van de functie van het E.T.I. Het E.T.L streeft naar verbetering van het economisch klimaat in Zeeland en tracht dit te bereiken als adviseur van beleidsinstanties. De samenwerking met de Kamers van Koophandel acht het E.T.I.-bestuur, om morele redenen, onmisbaar. Deze samenwerking kan leiden tot een gezamenlijke ontplooiing van activiteiten, welke zowel voor de provincie als voor de eigen streek van groot belang zijn. In zijn causerie zette drs. Verburg uiteen, dat het E.T.I. een algemeen sociaal economische taak kent waaronder de akties en adviezen val len op het gebied van industrialisatie, landbouw, visserij, handel en toeris me en daarnaast een bedrijfsecono mische taak. Deze laatste taak ligt in het aan trekken van industrieën en thans zijn besprekingen in vergevorderd stadium over de vestiging in Zeeuwsch Vlaanderen van een vlas- afvalverwerkende industrie, een Belgisch-Amerikaanse machinefa briek waar ruim driehonderd arbei ders werk kunnen vinden en de plannen van een hoogoven en staal fabriek. BEZWAREN Tegen deze nieuwe industrievestiging in Zeeuwsch Vlaanderen hadden vele leden ernstige bezwaren. Men uitte de vrees, dat bestaande industrieën con currentie wordt aangedaan, terwijl wegzuiging van arbeidskrachten uit de bestaande industrieën evenmin tot de onmogelijkheden kon behoren. Volgens gelanceerde gegevens zou de bestaande industrie een tekort hebben aan ruim 200 metaalbewerkers, welk aantal bij vestiging van de Belgisch- Amerikaans machinefabriek nog be langrijk zou stijgen. Volgens de leden ligt in Zeeuwsch Vlaanderen een groot knelpunt in de ontplooiing der streek en wel in de arbeidsmarkt. Men zou hierin alleen verbetering kunnen brengen, wanneer nog meer Belgische arbeiders kunnen worden aangetrok ken. De leden stelden voorts vast, dat de problemen in Zeeuwsch Vlaan deren te veel worden gezien met 'n zuiver Nederlandse visie, doch geen rekening wordt gehouden met een „zuidelijke bril". RAPPORT „HACCOXI" Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de directie der Rijks Waterstaat, waarin het rapport „Hac- cou" over de vraagstukken van het Verkeer tussen Midden- en Oost Zeeuwsch Vlaanderen met overig Ne derland werd behandeld. In dit schrij ven werd gesteld, dat door de Rijks waterstaat zowel uit eigen beweging als op grond van de herhaaldelijke malen gedane suggestie, de mogelijk heid van een tunnel door de Schelde tussen Zeeuwsch Vlaanderen en Nrd.- Brabant werd overwogen, doch de slotsom is geweest, dat de gedachte aan een dergelijk kunstwerk moet worden prijsgegeven. Het zou een zo danige kostbaarheid krijgen, dat het economisch niet te verdedigen is. De bouw van een brug over de Wes- terschelde is uit zover constructief oogpunt bezien wei mogelijk. Daar zij Examens MULO. Voor het mulo examen slaagden te Bergen op Zoom voor het diploma A: de dames J. J. L. van Dalen uit Scherpenisse: W. A. Stoel uit Stavenisse en de heer J. Moerland uit Tholen. Voor het diploma B slaagde de heer J. v. d. Klooster uit Kruiningen. Tien opvarenden gered Gistermiddag is op de Oosterschelde nabij het havenkanaal naar Zierikzëe een bootje met tien Belgische jongens van 14 tot 22 jaar omgeslagen. Het vaartuigje was door de zuiger Paula en de sleepboot Sieneke het kanaal van Zierikzee uitgesleept. Het scheep je was te zwaar geladen en kwam, na dat de sleepkabel was losgemaakt in moeilijkheden. Weldra was het vol water geslagen en kantelde. De zuiger en de sleepboot hebben de opvaren den, die in het water kwamen, aan boord genomen. Een groot deel van hun bezittingen ging verloren. R.H.B.S. afd. A. Aan de Rijks HBS te Bergen op Zoom slaagden voor het eindexamen afd. A. Cornelia J. H. Kurvink uit St. Annaland, Abramina G. Scherpenisse uit St. Maarensdijk, Cornelia G. Stouten uit Stavenisse; Johanna Vogelaar uit Oud Vossemeer, Chr. Zachariasse uit Tholen. echter een belangrijke zeevaartweg zou kruisen, zou zij van buitengewone en zeer hoge eisen moeten voldoen en daardoor buitensporig kostbaar wor den. Zij zou een vrije doorvaarthoogte van vele tientallen meters dienen te verkrijgen en daardoor zouden ook zeer lange en hoge wederzijdse en toe- leidende viaducten noodzakelijk zijn. Bovendien zouden de overspannin gen van de scheepvaartgeulen zeer wijd moeten zijn. Een riviermond als die van de Westerschelde geeft de moeilijkheid, dat de plaats van de thans bestaande scheepvaartgeulen niet als bestendig kunnen worden be schouwd. Zeer ingrijpende rivierwer- ken zouden bij uitvoering van een brug over de Westerschejdg. noodzake lijk worden. TA (Ingezonden mededeling adv.) Uit het jaarverslag van 't „Zeeuwsch- Vlaams Borgstellingsfonds" over 1956 blijkt dat de exploitatierekening van dit fonds over genoemd jaar een te kort aanwees van f 6.343,07, dat door de gemeenten, de provincie, de Kamer van Koophandel en het ministerie van economische zaken is gedekt. In 1956 werden 49 aanvragen afgehandeld. Aan tien aanvragers kon een krediet worden toegestaan tot een totaal be drag van f 27.050,In totaal werd in 1956 afgelost f 24.835,98. Per 1 janu ari 1957 bedroeg het totaal der uit staande kredieten f 46.106,12. Bij het onderzoek betreffende de boekhouding van aanvragers bleek dat van 54 belanghebbenden 22 een rede lijke boekhouding hadden, 19 personen minder geschikte boekhoudingen had den, 7 zakenmensen enige aantekenin gen bezaten en zes aanvragers geen boekhouding bezaten. Jaarverslag E.T.L Zeeland Uit het verslag over het jaar 1956 ven het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland blijkt, dat het E.T.I. in het afgelopen jaar f9.073,55 meer subsidie heeft ontvangen dan in 1955. Van de Zeeuwse gemeenten werd »en subsidie ontvangen van f 16.855,10 (in 1955: f 11.281,55) en van Rijk, provincie en de Kamers van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden en Zeeuwsch-Vlaanderen f 49.250, (in 1955: f45.750,—). Verder wordt in dit jaarverslag ver meldt dat er een goede samenwerking is geweest met vele instanties en dat door middel van lezingen en bespre kingen veel is tot stand gekomen. Zo was het Instituut nauw betrokken bij de vestiging van verschillende bedrij ven en fabrieken, terwijl tevens in omstreden gevallen of aan commissies adviezen werden verstrekt. Ook wat betreft de produktiviteitsbevordering is de activiteit in het afgelopen jaar verheugend groot geweest. Zaterdag te Goes Op zaterdag 13 juli a.s. om 3 uur wordt in de Oosterkerk te Goes een classicale zendingsmiddag gehouden van de Geref. kerken in de classis Goes. Ds. H. Schut, zendingspredikant te Blera, momenteel met verlof in Nederland, hoopt te spreken over zijn werk. Voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur slaag de te Delft de heer J. P. van Oeveren te Vlissingen. Ingezonden mededeling (adv.) Reinigingsdienst voor Schouwen-Duiveland In de gisteren gehouden vergadering van de reinigingsdienst op Schouwen- Duiveland is besloten aandacht te schenken aan de mogelijkheid de kos ten van het rioleringsapparaat niet te laten drukken op de exploitatie van de reinigingsdienst. Aanbeveling ver dient het wellicht, zo werd gesugge reerd, de kosten van het apparaat te doen betalen door de gemeenten, die hiervan gebruik maken. Ged. Staten hadden bezwaar ge maakt tegen het toekennen van pre sentiegeld aan de burgemeesters, die de vergadering van de dienst bijwo nen. Het bestuur meende evenwel toch het genomen besluit te moeten bandhaven. Op zaterdag 27 juli a.s. zullen te Vrou wenpolder de jaarlijkse kampioenschap pen van de landel. rijverenigingen in Zeeland verreden worden op het terrein „Oranjezon". Op deze dag zullen de ruiters met el- Ingezonden mededeling (adv.) Ziet etalages Kremerstraat 11 Bergen op Zoom In de kring Zeeland van het Ned. Verwacht wordt dat de jaarlijkse Rode Kruis is in de periode van sep- inzameling dit jaar een succes zal wor- tember 1956 tot maart 1957 het leden- den in Zeeland. De eerste cijfers recht- tal met 2160 toegenomen, dank zij een vaardigen deze verwachting. den gewonnen, in bss V3n Crent 350 en j VmnnimNfi. f Zuid-Beveland west 400, in Middel- burg 100 en in Oost- en West-Souburg le7®"'d®f (J 130. Per 1 maart j.l. telde Zeeland in ,dl® JA' kwartaal ln Zee totaal 210.070 leden. De verwachtingIand zljn ontPlooid- wordt gekoesterd dat in de loop van dit jaar de 22.000 leden zullen worden bereikt. Het landelijk gemiddelde be draagt 5.09 procent. Zeeland slaat der halve met 6,79 procent geen slecht fi guur. Ingezonden mededeling (adv.) kaar van de hoogste plaats strijden, niet alleen in clubverband, doch ook Indivi dueel zal een zware strijd geleverd wor den om de kampioenstitel. Wie deze titel behaalt mag mededingen naar de hoogste plaats in Nederland tij dens de nationale kampioenschappen die op 14 september gehouden zullen worden te Emmeloord. Behalve de verplichte rubrieken waarvan het grootste gedeelte in de mor genuren afgewerkt zal worden, zal in de namiddag een gevarieerd programma ge boden worden, o.a. een apai'te rubriek in het springen. ...toch verleid KAAS wint 't pleit.' Lokroep lekkere snoep? 'n Wortel, zeg?nee... weer pech! (Vervolg van pag. 1) In Kloetinge wordt gelopen: Konin gin Julianastraat, Prinses Irenestraat, Peperstraat, Schoolstraat. Wanneer de stoet vief en monter de Goese poorten weer binnenstapt, dan wordt de volgende roete genomen Oude Singel, Grote Kade, Koning straat, Opril, Grote Markt. PRIJSUITREIKING De jeugdige tippelaars van de 10 km worden half vijf aan de finish ver wacht, waarna die van de 15 km (tus sen vijf uur en half zes), en de wandelaars van de 25 km. roete wor den tussen zes uur en kwart over ze ven aan het eindpunt bij de Koren beurs verwacht. Om half acht volgt de prijsuitreiking bij de muziektent op de Markt door de directeur van het Zeeuwsch Dag blad. Daarna volgt een feestelijk mu ziekprogramma door „Hosanna" en tenslotte een daverende taptoe van „Ons Genoegen". ...misschien een ongewone situatie, maar de moraal is duidelijk: haal KAAS in huis en iedereen komt er op af. In deze dure tijd zoiets lekkers voor zó weinig geld, dat is gewoon een wonder! Elke dag opnieuw! Publllcal»» *m Hof Nederlands Zo'velburem DAT WORDT ME ZATERDAGMIDDAG wat, met die Zeeuwsch Dagblad-wandeltochten. Werden jaar na jaar de records gebro ken, wat het aantal deelnemers betreft, ditmaal gaat het nog beter. „Met angst en beven" ziet onze sportredactie elke dag de aanmeldingen binnenstromen. Er komt geen eind aan. Dat kan gezellig worden. Temeer daar het muziekkorps Euphonia die dag zijn 70-jarig jubileum viert en dat bepaald niet onder stoelen en banken steekt. Dat belooft wat: honderden wandelaars, bedolven onder muziek. Is er een betere combinatie denkbaar dan: wan delen met muziek? Ook voor de toeschouwers een niet te versma den gebeurtenis. Als het zonnetje even vriendelijk schijnt als de laatste dagen (niet te warm, niet te fris), dan zal het aantal tip pelaars niet ver beneden de duizend blijven. Zo komen zoals vanouds van heinde en verre. En natuurlijk zijn er tal van groepen bij. Laat ik eens een greep doen uit 't aanmeldings archief van de sportredactie: De gymnastiekvereniging „De Arend" uit 's Heer Arendskerke bij voorbeeld komt met een kleine hon derd leden. Een goed begin. Na tuurlijk zijn ook de Goese Padvind- degalm" te Hansweert zullen deel nemen. En of het nog niet genoeg is, doen we het 's avonds nog eens dunne tjes over. Want zodra de laatste groepen binnen zijn en de prijsuit reiking (natuurlijk weer met veel muziek) in de Korenbeurs heeft plaatsgehad (van 7-7.30 u.), treedt „Hosanna" uit Goes naar voren, om een avondconcert te presenteren, waarop het Vlissingse korps dan in haakt met een grote taptoe. Ziet dat er goed uit of niet? IDEAAL Nu moet u niet denken, dat al die muziek nu speciaal voor de Zeeuwsch Dagbladtochten ten hes- te wordt gegeven. „Euphonia" viert zaterdag haar 70ste verjaardag, pre cies op de dag van onze reeds lang van tevoren vastgestelde wandel tocht. Nu kun je elkaar in de wie len gaan rijden maar daar is nie mand mee gebaat. Welnee, er is 'n veel betere oplossing gevonden, ik zou bijna willen zeggen: DE ideale oplossing. Want na enige overleg van onze directie met het jubile rende bestuur zijn beide program ma's zó in elkaar gehaakt, dat het een bijzonder feestelijk geheel is geworden, waarvan wandelaars, toeschouwers en muziekliefhebbers naar hartelust kunnen genieten. WASLIJST zo werden vroeger de tippelaars na afloop onderscheiden sters weer van de partij. Zowel de seniorengroep, als de junioren. „W.S.V.-Kruiningen", een van de getrouwen, komt met een man of zestig, D.O.K. uit Oostkapelle met twintig, de stoere mannen van GE- WA-Breda (gevangenispersoneel) met een dozijn, „Obadja" uit Kam perland met dertig tippelaars, de reserve-politie van Goes, twaalf man sterk met drie tamboers, twee groepen van „Vrederust" uit Ber gen op Zoom, een damesgroep nit Oostburg, de padvinders en welpen uit Heinkenszand, leerlingen van de o.l. school te Wilhelminadorp, de gymn. vereniging „Astrow" uit Souburg. Dat zijn zo de groepen, die zich tot donderdagmorgen hadden aan gemeld. MUZIEK MUZIEK Bijzonder blij waren we natuur lijk met de aanmelding van het tamboers- en pijperkorps „Juliana", uit M'burg dat met vliegend vaan del en slaande trom in de Zeeuwsch Dagbladgelederexi zal meewandelen De mensen in Goes, Kloetinge, We- meldinge, Kattendijke en omgeving kunnen zich maar vast klaarmaken, want „Juliana" is voornemens niet alleen bij de start en de finish een enorm stuk muziek weg te geven, maar ook tijdens de routes. Leuk voor de toeschouwers, maar bijzon der stimulerend voor al die hon derden tippelaars. Muziek maakt 't wandelen tot een genot, waar of niet. Misschien komen de drumbands van „Excelsior-Goes" ook nog, om de grote Zeeuwsch-Dagblad-wandel- familie „uit-en-in-te-luiden", zoals dat heet. Hoe meer muziek, hoe meer vreugd. 9 Trouwens over muziek zullen de wandelaars en toeschouwers za terdag niet te klagen hebben. Di rect na de start harsten op de Goe se Markt mars- en tamboerwedstrij den los, waaraan de korpsen „Ons Genoegen" uit Vlissingen en „Schel- Wie er behalve al die groepen zoal individueel meelopen? Neen, die kunnen we heus niet allemaal opnoemen. Dat zou me een waslijst worden. Ze komen uit alle delen van Zeeland en West-Brabant: uit Middelburg, Bergen op Zoom, Krui ningen, Hansweert, Breda, Oost burg, Axel, Vlissingen, Kloetinge, Westkapelle, Vrouwenpolder, Zie rikzee, Domburg, Kamperland, Oostkapelle, Driewegen, Terneu zen, Haamstede, Goes, Kortgene, Borssele, 's Heer Arendskerke, Sou burg, Tholen, 's H. Hendrikskinde ren, Steenbergen, St. Maartensdijk, Zaamslag, Hulst, St. Annaland, kortom van alle eilanden, tot in de verste hoekjes, waar onze krant verschijnt. Het wordt een pracht-dag, let op mijn woorden. Een record aantal deelnemers, heerlijk weer (natuur lijk!), een prachtig wandeltraject, een vrolijke Zeeuwsch Dagbladfa milie en dat alles bedolven on der een lawine muziek. Tot zaterdagmiddag op de Grote Markt! ...hi Mexico is het wandelen heel wat lastiger... P.S. Op mijn bureau ligt een hele stapel brieven te wachten om te worden beantwoord. Hebt u nog even geduld, beste lezers. Zodra de wandeltocht achter de rug is, wordt uw "brief hetzij in deze kolommen, hetzij persoonlijk, beantwoord. In de krant van maandag a.s. A. Modelwoningen in Goes en Vlissingen In ongeveer veertig plaatsen in Ne derland is gisteren een tentoonstel ling geopend op het gebied van het moderne wonen, getiteld Het huis van de bruid! Deze tentoonstellingen, die in Zeeland zijn ingericht in Goes en Vlissingen, zullen tot en met 20 juli bezichtigd kunnen worden. In het huis van de bruid te Goes aan de W. de Withstraat werden de genodigden welkom geheten door de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate. Voorts werden redevoeringen van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte en van de staatssecretaris van binnen landse zaken, bezitsvorming en pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, drs. W. K. N. Schmelzer, bij de ope ning van het landelijke huis van de bruid, door de radio beluisterd. In zijn toespraak stelde drs. Schmel zer vast, dat de regering vooral waar de hecht aan de eigen woning als een vorm van bezitsvorming. De heer Schmelzer vervolgde: „De regering is voorstander van het bevorderen van duurzaam persoonlijk bezit. Men kan zich dit in een aantal verschillende vormen denken". Drs Schmelzer sprak tenslotte als zijn mening uit, dat de eigen woning een voorname factor is in de strijd tegen de massificatie. De staatssecretaris bleek grote waar dering te hebben voor het initiatief voor het N.V. Bouwfonds Nederl. ge meenten om ter gelegenheid van het gereedkomen van de 10.000ste woning, in 40 plaatsen een tentoonstelling in te richten. De modelwoning is ingericht volgens een door binnenshuisarchitect S. Aar dewerk te Den Haag ontworpen in richtingsplan, en geeft de modernste mogelijkheden voor niet al te grote woningen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2