Zuid-Slavie moet niet worden ui tgeslot en Huurverhoging gaat gepaard met verhoging lonen Kwestie Nieuw-Guinea weer naar de V. N. ZEEUWSCH DAGBLAD-TOCHT WORDT WANDEL EN MUZIEKFESTIJN Het is niet nodig ruzie te mahen om te weten wie slim of dwaas is... PROGRAMMA PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Chroesjtsjef hield redevoering in Praag EENHEID VAN ACHE HOUDING VAN TITO 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 CHROESJTSJEF Laat ons trachten vooruit te komen COMMENTAAR Drie Hongaren uit gevangenis ontsnapt Engeland; Frankrijk en Canada akkoord met voorstel van Amerika Indonesische regering treft voorbereidingen Een van de vijf punten van het programma van noodkabinet Euphonia, Hosanna en Ju liana ook van de partij - „EXPO-58" IN OPBOUW - Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goei Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3751 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Vrijdag 12 juli 1957 WANDELEN MET MUZIEK (Zie pag. 1 en 2) Op- en ondergang van Zon en Maant Zaterdag: Zon op 4.35 u., onder 20.56 u. Maan op 21.13 u., onder 6.25 u. Hoogwater zaterdag 13 juli: Vlissingen: 2.54 u. 2.10 m., 15.05 u. 2.12 m. Terneuzen: 3.24 u. 2.24 m., 15.36 u. 2.26 m. Wemeldinge: 4.39 u. 1.75 m., 16.56 u. 1.65 m. Zierikzee: 4.28 u. 1.48 m., 16.41 u. 1.38 m. CHROESTJSJEF heeft gisteren in Praag voor het personeel van de C.K.D. Stalingrad de grootste machinefabriek in de buurt van de Tsjechische hoofdstad een redevoering gehouden. „Wij willen de eenheid van de revolutionaire krachten verwezenlijken. Ik erken, dat er verschillende wegen zijn, die naar dat doel leiden, speciale wegen voor ieder land, maar er is ook een hoofdweg, die voor allen dezelfde is: de hoofdstroom is het Marxisme-Leninisme", aldus partij secretaris Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie, die een stormachtig ap plaus kreeg. lijke radio-actieve neerslag van kern explosies te elimineren, als 'n dwaas heid beschouwt. Het vermijden van een massale vernietiging van mensen in een atoomoorlog is en was steeds een eerste oogmerk van president Eisenhower en zijn regering". Deze foto-combinatie geeft een beeld van de aankomst in Praag van Nikita Chroestjsjef, die met de Russische premier Nikolai Boelganin naar de Tsjechische hoofdstad reisde voor het voeren van besprekingen met de rege ringsleiders van dat land. De foto links toont Chroesjtsjef, die staande in een open wagen met zyn hoed de grote menigte toewuift, welke bij zijn intocht juichend in de straten van Praag stond. De rechterfoto laat zien hoe de Tsjechische president Antonin Zapo Tocky (rechts) Chroesjtsjef hartelijk verwelkomde in Praag. Indien de wetswijziging, die de huurverhoging regelt, op 1 augustus a.s. in werking treedt, zal het college van rijksbemiddelaars 'n beschikking „compensatiebijslag huurverhoging 1957" uitvaardigen, die in werking zal treden met ingang van het loontijd- Chroesjtsjef vervolgde: „Wij allen delen de Marxistische overtuiging, on ze voornaamste taak is het verenigde front van de socialistische landen uit te breiden en Zuid-Slavie moet niet van dit front worden uitgesloten". Hij zei, dat het streven gericht moet zijn op de eenheid van actie der arbeiders onder wie de werkers van Zuid- Slavie. Nadat Marx de vooruitzichten van de arbeidersklasse had aangegeven, had Lenin van een achterlijk en on geletterd Rusland, dat geen vakorga nisatie kende, een staat gemaakt, die nu een tweede plaats inneemt wat de produktie betreft, na de V.S. Volgens de Russische partijleider zullen de Russen de Amerikanen spoedig van deze eerste plaats verdringen. „Tegenwoordig zijn er grappen makers, die kritiek op ons komen leveren en ons onze fouten verwij ten. Tot hen zeg ik: mijn beste jon gens, waar waren jullie toen wij uit het niets een socialistisch land op bouwden? O, ik zie Zuidslavische journalisten in het gezelschap. Schrijft dat niet op, beste vrienden, ik zal het persoonlijk aan kameraad Tito zeggen, als ik hem zie". Aan het streven naar eenheid van actie der arbeiders, onder wie de Zuidslavi- s-'-e werkers, is er, volgens spreker, een voorwaarde verbonden: „Het is niet nodig ruzie te maken om te weten wie een slimmerik is en wie een dwaas. U, Zuidslaven, hebt uw arbeidersraden uitgevonden. Goed, behoudt ze en ik hoop, dat zij u veel voordeel zullen brengen, maar tracht ons niet te beïnvloeden en kritiek op ons te oefenen, want. wij kunnen met gelijke munt betalen". Sprekend over de gebeurtenissen in Hongarije zei de Russische partijlei der, dat de houding van „een Eisen hower of een Mollet en anderen" niet verrassend was, maar dat men dit niet van Tito kon zeggen. „Wat deed hij in dat gezelschap? Het spreekwoord zegt: „Wanneer een Bourgeois je geluk wenst, ga dan na welke dwaasheid je hebt uitgehaald". Wat Zuid-Slavie be treft, heeft het westen dit land niet alleen gelukgewenst, maar ook steun verleend. Dit kunt u opschrijven, want ik heb het al tot kameraad Tito De Russische partijleider, Chroesjtsjef, heeft donderdag op een receptie in Praag gezegd: „Laat ons ermee ophouden el kaar als vijanden te zien, maar trachten vooruit te komen ,ik geloof dat er geen andere weg is. U zegt dat u tegen het socia lisme bent. Wij zijn ervoor. Er zijn vele gevallen van mensen die niet van elkaar hielden maar toch trouwden en het samen best konden vinden. Zonder lief de, maar met begrip voor el kaar. De V.S. zijn een groot, sterk land. Wij ook geloven dat we geen kleine en zwakke staat zijn. Derhalve kan men ons be schouwen als gelijkwaardige partijen", aldus Chroesjtsjef, die vervolgde: „Waarom hebben we behoefte aan vrede? Oorlog kan slechts tranen brengen en vernietiging van menselijke le vens en waarden. Niet alleen willen wij geen oorlog, maar we willen ook geen tijd aan bewa pening verspillen". Wapens verouderen zo snel, dat bewapening ook een dure kwestie bleek. „De huidige be wapeningswedloop komt voort uit bepaalde historische ontwik kelingen, maar is geen wet voor de toekomst. Maar met de ontwikkeling van de bewapening zou de toe stand rampzalig kunnen wor den". fefw Cfo vfo Ufo ufo ufo ufo Ufo ufo Ufo ufo ufo ufo verklaard en ik zal het hem nog eens zeggen", aldus Chroesjtsjef. Volgens hem vertelde president Eisenhower „onzin", toen hij meedeel de dat Amerikaanse geleerden erin waren geslaagd „schone" kernwapens te vervaardigen. Overigens noemde hij de president een „intelligent man", voor wie hij veel achting had en die hij persoonlijk kende. „Ik weet dat hij een man is die, hoewel hij militair is, de vrede wil en dat hij beginselvast is", aldus de partijleider. Het Witte Huis fieeft naar aanleiding van Chroesjtsjefs rede verklaard, dat het tamelijk verbazingwekkend is, dat de heer Chroesjtsjef de pogingen van Amerikaanse geleerden om de gevaar- Drie Hongaarse „tegenrevolutio- nairen", die tot de doodstraf wa ren veroordeeld, zijn donderdag uit de Marko Utfa-gevangenis in Boedapest ontsnapt. Radio Boedapest deed een be roep op de bevolking om de auto riteiten te helpen de ontsnapten te arresteren. De ontsnapten zijnde 23-jarige Zwigmund Sipos, de 25-jarige Pal Bakosi en de dertigjarige Joszef Er- desz. De drie ontsnapten werden 22 juni jl. ter dood veroordeeld, omdat zij in januari jl. een majoor van de Hon gaarse militie te Boedapest zouden hebben vermoord. Zij werden er ook van beschuldigd voorbereidingen te hebben getroffen voor een opstand, die 15 maart jl., de dag waarop Hon garije in 1848 tegen Oostenrijk in op stand kwam, had moeten uitbreken. De Britse, Franse en Canadese af gevaardigden hebben donderdag op de ontwapeningsbesprekingen in Lon den hun instemming betuigd met het Amerikaanse voorstel om kernproeven voor de tijd van tien maanden op te schorten, als onderdeed van een alge mene ontwapeningsovereenkomst. De Amerikaanse vertegenwoordiger, Stassen, zei, dat de opschorting niet slechts een sybool van een bestand in de koude oorlog zou zijn, maar ook po tentiële atoommogendheden ervan zou kunnen weerhouden met kernproeven te beginnen. In antwoord op de verklaring van de Rus Zorin, dat het Russische voorstel om de proeven drie jaar op te schor ten doelmatiger zou zijn, zei Stassen, dat toekomstige atoommogendheden dan in de verleiding zouden kunnen komen toch proeven te nemen. De Fransman Moch was het met door alle vijf landen van de V.N.-sub- commissie voor ontwapening (de V.S., de Sowjet-Unie, Engeland, ï^ankrijk en Canade) getekend moet worden en dat andere landen zich er bij moeten kunnen aansluiten. DE BILT MELDTt Tijdelijk regen Aanvankelijk zwaarbewolkt met tij delijk regen, later gevolgd door op klaringen. Zwakke tot matige, maar langs de kust later mogelijk tot krach tig toenemende wind tussen zuidoost en zuidwest. Dezelfde temperaturen als gisteren, of iets lagere. De regering van Indonesië treft op het ogenblik voorbereidingen om het geschil tussen Indonesië en Nederland over het westelijk deel van Nieuw Guinea nog dit jaar opnieuw aan de Verenigde Naties voor te leggen. Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft reeds contact opgenomen met de Aziatisch-Afrikaanse groep in de V.N. teneinde zich te verzekeren van de steun om deze aangelegenheid op dè agenda van de volgende algemene vergadering geplaatst te krijgen. Nadat woensdag in het kabinet een rapport over de kwestie Nieuw-Gui nea van dr. Abu Hanifah, hoofd van de afdeling Verenigde Naties van het mi nisterie van buitenlandse zaken, is be handeld, is bekend gemaakt dat de regering op korte termijn een besluit over deze kwestie zal nemen. In politieke kringen vertrouwt men, dat een nieuw beroep van Indonesië tot vreedzame regeling van het geschil door tussenkomst van de V.N. thans een goede kans maakt. De voortgezette strijd om het weste lijk deel van Nieuw Guinea weer bij Indonesisch grondgebied te krijgen, is een van de vijf punten van het pro- DE ZESDE Zeeuwsch Dagblad-wandeltocht belooft een wandel festijn te worden als nooit tevoren. Met een heerlijke wandeltempe- ratuur, een lieflijk zonnetje, een bijzonder mooie roete, een record aantal deelnemers eneen lawine van muziek. Het wordt een wandel-en-muziek-festijn. De honderden tippelaars, die reeds inschreven (we verwachten, dat er zaterdagmiddag misschien wel duizend van start gaan!) zullen van geen vermoeidheid of blaartje last hebben. Het wordt alles wegge spoeld door al die vrolijke muziek. Van muziekkorpsen, drumbands en pijpers, met pittige marsen en gezellige ontspanningsmuziek. Niet alleen bij de start, maar ook tijdens de gehele wandelroete, met 's avonds als klap op de vuurpijl een goed concert en een daverende taptoe. In overleg met de jubilerende har monie „Euphonia" te Goes, die zater dag haar 70ste verjaardag viert, zijn we tot een harmonieus geheel geko men, waarvan de beide programma's op uitstekende wijze in elkaar haken. Het programma van zaterdagmiddag a.s., de dag van „Euphonia" en het Zeeuwsch Dagblad, staat hiernaast af gedrukt. Zoals collega Artemis in zijn „Zeeuwse Babbelaars" vandaag reeds schrijft, is het aantal deelnemers over weldigend. Uit alle delen van Zeeland zijn de aanmeldingen binnenge stroomd en nog groeit de lange lijst met het uur. Er zijn militairen bij, padvindsters, verpleegsters, politiemensen, P.T.T.- ers, gymnasten, schoolkinderen, jon- natuurlijk vele, vele individuele tippe en natuurlijk, vele, vele individuele tippelaars. Evenals vorig jaar meldde de heer S. Visser uit O.-Souburg zich ditmaal weer als eerste. Maar nu neemt hij zijn 12-jarig dochtertje Betsy mee, die voor 't eerst (maar zeker niet voor de laatste maal) in de Zeeuwsch Dagblad familie wordt opgenomen. Van jong tot oud, inderdaad. Het is moeilijk te zeggen, wie de jongste deelnemer is, en wie de oudste, maar ze zijn er bij van 7 jaar en van 72. UITTOCHT Nadat alle honderden tippelaars van een straatkaart zijn voorzien, gaat om half drie de enorme wandelkaravaan van start. Voorop de tamboers en pij pers van het populaire Middelburgse korps „Juliana", die niet alleen voor een klank- en kleurrijke uittocht van de Zeeuwsch Dagbladtippelaars zullen zorgen, maar die tevens de gehele tocht meelopen en de tippelaars de nodige moed zullen inblazen met hun pittige marsmuziek. De roete door Goes is: Grote Markt, Lange Kerkstraat, Ganzepoortstraat, Voorstad, Oostsingel, Beatrixlaan, Heernisseweg, binnendoor naar Kloe- tinge. (Vervolg op pag. 2). 1.45 uur: Startbureaus in de Ko- y renbeurs gaan open voor aanmelding. J 2.00 uur: Officiële ontvangst van y „Euphonia" ten stad- i stadhuize. J 2.30 uur: Start Zeeuwsch Dag- y bladwandeltocht (10. 15i en 25 km). J 3.00 uur: Marswedstrijd op de y Grote Markt. 3.30 uur: Tamboerwedstrijd op de J Grote Markt. y 4.00 uur: Concertwedstrijd in 't V Schuttershof. J 4.307.30 uur: Binnenkomst van y het Zeeuwsch Dagblad- v, wandellegioen. j J.30 uur: Prijsuitreiking aan beste y groepen. z 8.00 uur: Avondconcert door de J Chr. muziekver. „Ho- y sanna" te Goes in de a muziektent op de Gro- 7 t© Markt. 10.30 uur: Grote Taptoe op de Markt door de Kon. Harmonie „Ons Genoe- y gen" uit Vlissingen. j L»f*J lAfc cfv ufv b»f\> ofo Of*J Cfv ufvofv Ufo ffo gramma van het noodkabinet onder leiding van premier Kartawidjaja. Nog niet lang geleden heeft een woordvoerder van de regering met nadruk erop gewezen, dat de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië slechts beter kunnen worden, wanneer de kwestie van West-Irian een oplos sing heeft gevonden. Staking in Hongarije Volgens het Weenseblad „Bild Te- legraf" heeft een Hongaars commu nistisch blad woensdag bericht dat de mijnwerkers van Sajo-Szentpeter in Noordoost Hongarije op 5 juni ge staakt hebben voor loonsverhoging. Deze werd hun geweigerd vanwege hun „slechte arbeidsdiscipline". De politie moest tussenbeide komen om de orde te herstellen, aldus het blad. Dit is de eerste keer sin'ds de „ok toberrevolutie" van het vorig jaar, dat er in Hongarije een staking is uitge broken. Golda Meir eerder terug Golda Meir, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, die tot zon dag in Frankrijk zou verblijven, heeft besloten reeds donderdagavond per vliegtuig naar Israël te vertrekken. Volgens Israëlische persberichten heeft minister Meir haar terugkeer verhaast in verband met de gespan nen toestand aan de Israëlisch-Syri- sche grens. vak, waarin 1 augustus 1957 valt. Volgens deze beschikking zal do werkgever een bijslag van twee pet. van het rechtens geldende in geld ge noten loon moeten uitkeren aan ia Nederland wonende werknemers van 23 jaar en ouder, met uitzondering van gehuwde vrouwen die geen kostwin- ster zijn, en aan in Nederland wonen de werknemers beneden 23 jaar, voor zover zij kostwinner zijn. Voor het bedrag van de bijslag worden zowel minima als maxima gesteld. In de vijf gemeenteklassen vol gens de noodwet ouderdomsvoor ziening zal het per week, resp. per maand, niet minder mogen zijn dan: klasse 1: 3.10 en f 13.50, klasse 2s f2.60 en f 11.30, klasse 3: f2.60 en f 11.30, klasse 4: f 2.10 en f 9,10, klas se 5: f 2.10 en f 9.10. De bijslag mag per week, resp. per maand niet ho ger zijn dan f 4 resp. f 17.40. Uitbetaling van de bijslag is niet verplicht ten aanzien van de werkne mers die meer dan f 10.400 per jaar verdienen en wier loon niet is gere geld in een c.a.o. of bindend vastge stelde loonregeling. Wel is het de werkgever toegestaan ook aan deza werknemers de bijslag toe te kennen. Aan werknemers die niet in volle dige dienstbetrekking zijn of niet ge durende de normale arbeidstijd wer ken wordt het minimum en/of maxi mum van de compensatie in evenre dige verhouding tot de normale ar beidsduur bij volledige dienstbetrek king berekend. Afwijking Voor afwijking van de in deze be schikking voorgeschreven gemeenten indeling moeten partijen, betrokken bij c.a.o.'s of loonregelingen, waarvoor een andere indeling geldt, goedkeuring verkrijgen van het college van rijks bemiddelaars. Voor werknemers, die een uitkering op grond van de alge mene ouderdomswet ontvangen, kan een aftrek worden toegepast van da reeds in deze uitkering begrepen huur- compensatie. Op voorstel van partijen bij een c.a.o. of bindende regeling kan het college van rijksbemiddelaars een hiertoe strekkende voorziening vast stellen. Vast tijdloon, garantieloon, tarief- verdienste, produktiepremies en an dere met de met de arbeid of met de prestatie of produktie rechtstreeks verband houdende loonbestanddelen zullen bij de berekening van de bijslag als loon worden beschouwd, echter niet extra-uitkeringen, vakantiebij slag, winstuitkeringen en dergelijke. De regering, zo merkt het college in zijn overwegingen op, is van mening dat wijziging van bindende loonrege lingen en c.a.o.'s, ten doel hebbende deze bijslag in het loon te verwerken, niet voor 1 juli 1958 mogelijk zal zijn. Van die datum af zal de verwerking in bindende loonregelingen kunnen geschieden, mits tenminste een jaar verlopen is sinds de loonbepalingen voor het laatst zijn gewijzigd, terwijl voor c.a.o.'s de verwerking moet sa menvallen met de afloopdatum. In beide gevallen zal de vewerking bij voorkeur binnen een half jaar, nadat zij mogelijk is geworden, dienen te zijn gerealiseerd. De regering staat op het standpunt dat de uit de maatregel voortvloeiende kosten niet In de prijzen zullen mogen worden doorberekend. Brand veroorzaakte schade van een ton Gisteravond heeft te Putte (N.Br.) in de houtzagerij van de fa. Hendrickx in twee houtloodsen een felle uit slaande brand gewoed. Het vuur werd bestreden door de vrijwillige brandweren van Putte, Os- sendrecht en Braschaet (België), als mede door de brandweer van de vlieg basis Woensdrecht. Na vier uur hard werken was men de brand meester. De schade wordt geschat op tachtig tot honderdduizend gulden. Een beeld van de opbouw van de Wereldtentoonstelling de „Expo '58" in Brussel: op de foto ziet men het stalen geraamte voor de koepel, die op het Nederlandse paviljoen komt.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1