Pandit Nehroe vertrokken BOUILLON Twee dagen gast van Nasser Vrije vestiging detailhandel niet steeds gunstig 7ZhcVe Veredelingsindustrie op gebied van kernreactoren Interne bevrijding in Rusland? V erkeer scongres voor de politie Poging tot vergiftiging Goed honing jaar Zwitserse activiteit in Nederlandse keukens van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 ct per dubbel tablet vKwestie vcm leven of dood" V.S. moeten hulp aan buitenland blijven voortzetten Landbouwschap over E.E.G.'Verdrag Winkelsluiting tegen 5 en 25 december Zaterdag hoogtepunt Jan Zmrtherdenking Baby bij brand omgekomen RUIM 2i/2 MILJOEN NEDERLANDERS ONTVANGEN ONDERWIJS Donderdag 11 juli 19 0/ ZEEUW SCH DAGBLAD Pagina 3 De eerste minister van India, Pandit Nehroe, is gisterochtend om kwart voor acht aan boord van een vliegtuig van de Indische lucht macht van het militaire vliegkamp Valkenburg vertrokken. De pre mier van India begaf zich naar Cairo, waar hij een bezoek brengt aan president Nasser en waar hij twee dagen zal verblijven. Nehroe zal eveneens een bezoek aan de Soedan brengen. Bij zijn vertrek van Valkenburg werd de eerste minister van India o.a. uitgeleide gedaan door de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns en door zijn zuster Shrimati Vijaya- lakshmi Pandit, Hoge Commissaris voor India in Londen. Voor het vertrek inspecteerde premier Nehroe de gewapende macht, die met de marinekapel het eerbewijs bracht. spanning in de Sowjet-Unie zelf; een soort interne bevrijding. Het proces dat reeds enige tijd gaan de was is echter vertraagd door de ge beurtenissen in Hongarije. Nehroe had ook de indruk dat deze interne bevrij ding niet zozeer een beslissing is van de topfiguren in Rusland als wel een verandering betekent in de inzichten van het gehele Russische volk. Tijdens een te Den Haag gehouden persconferentie heeft Nehroe medege deeld, dat India het zou toejuichen in dien het thans tussen Nederland en Indonesië bestaande geschil met be trekking tot Nederlands Nieuw Guinea snel werd bijgelegd en beide landen tot een vriendschappelijke samenwer king konden komen. Het bezit van koloniën door wester se mogendheden is niet meer van deze tijd, zo ging de Indische eerste minis ter voort, en dit proces van vrijma king dat tijdens de oorlog is begonnen gaal onvermijdelijk voort. De houding van India is steeds een van sympathie geweest tegenover de betreffende ge bieden. Op een vraag antwoordde de pre mier nog dat hij bij de besprekingen met de Nederlandse bewindvoerders tijdens zijn verblijf in ons land geen enkel voorstel heeft gedaan met be trekking tot Nederland. Rusland Wat de gebeurtenissen in Rusland betreft verklaarde de eerste minister van India dat deze waarschijnlijk zul len leiden tot betere betrekkingen met de Westerse landen en ook tot een ont- De verkeerspolitie commissie in Ne derland, de sinds enige jaren bestaan de commissie van overleg op verkeers gebied van de politie uit de elf groot ste gemeenten en de rijkspolitie orga niseert, tezamen met de vereniging van hogere politieambtenaren en de A.N.W.B., in samenwerking met de internationale federatie van hogere politieambtenaren en de wereldorga nisatie van toeristenbonden en auto mobielclubs, van 8 t.m. 11 oktober a.s. het eerste internationale verkeerspo- litiecongres. Dit congres zal te Eind hoven worden gehouden en zal wor den bijgewoond door verkeerspolitie en -autoriteiten uit vrijwel alle west- Europese landen. Voor de eerste maal wordt hiermede aan de leidende func tionarissen der verkeerspolitiecorpsen uit West-Europa en met name ook uit verschillende weredsteden de gelegen heid geboden belangrijke verkeers- vraagstukken in georganiseerd ver band op internationaal niveau te be handelen, gedachten uit te wisselen en zo mogelijk, te komen tot een gecoör dineerd beleid. Men ziet in het regelmatig houden van internationale politiecongressen 'n uiterst nuttig middel om te geraken tot een juiste taakomschrijving, een gericht verkeersbeleid en een meer ef ficiënt gebruik van de verschillende mogelijkheden, welke de politiecorp sen ter beschikking staan, terwijl van zelfsprekend ook de gedachte aan een blijvend contact, dat hiervan het ge volg zal zijn, op de voorgrond staat. Soekarno wil nieuwe, geest in Indonesisch volk Soekarno heeft in een rede een nieuwe geestelijke revolutie onder het volk aangekondigd. Deze revolutie zal, zei de president een nieuw ras moeten scheppen. „Niet gelijk aan dat uit het verleden, dat conservatief is en ortho dox en over alles twist". De koloniale manier van denken moet worden uit gebannen en worden vervangen door een nieuwe geest. Atoomproeven Eerste minister Nehroe zeide verder dat de pogingen om tot een stopzetten van de proefnemingen met atoombom men te geraken onvermoeid voortge zet dienen te worden. „Ik verafschuw deze explosies en elk voorstel dat wordt gedaan deze, al is het ook maar tijdelijk, stop te zetten, moet worden overwogen. Zelfs indien wij tot tijde lijke stopzeting konden komen zou de grondslag gelegd zijn voor besprekin gen voor een verdere ontwapening, zo merkte hij op. De rijkspolitie van de groep Mant- gum (Fr.) heeft de 73-jarige W. K. v. d. M. uit Weidum aangehouden, omdat hij ervan wordt verdacht te hebben gepoogd de minder valide medebewo ner S. van het bejaardentehuis te Wei dum door middel van rattenkruit te vergiftigen. De aangehoudene, die is overgebracht naar Mantgum, ontkent hardnekkig. De heer S. werd de laatste dagen steeds zeer onpasselijk. Men besloot zijn boterhammen te onderzoeken. Het bleek dat zij rattenkruid bevatten. De politie werd in de zaak gemengd en de verdenking viel op de 73-jarige K. van der M. De politie heeft ontdekt dat de oude man rattenkruid op het brood van zijn medebewoner legde. pp p r3 KAGANOWITSJ VERANTWOORDELIJK Het Russische blad de „Prawda" heeft Kaganowitsj verantwoordelijk gesteld voor een vertraging in de ont wikkeling van de Russische spoorwe gen. De spoorwegen hebben een achter stand van verscheidene jaren bij de elektrificering van de lijnen en de bouw van diesel- en elektrische loco motieven. dat hij jegens zijn personeel een hoog- Verder werd Kaganowitsj verweten, hartige houding placht aan te nemen. In een rapport over het vestigings beleid in detailhandel en ambacht is een door het centrum voor staatkun dige vorming ingestelde commissie tot de conclusie gekomen dat een alge hele vrijheid van vestiging voor de tailhandel en ambacht niet onder alle omstandigheden gunstige resultaten zal opleveren. Het rapport is reeds in oktober 1956 gereed gekomen, doch het centrum heeft het eerst thans ge publiceerd. Voorzitter van de com missie was mr. dr. A. Schrijvers. De commissie is uitgegaan van het beginsel van vrijheid van beroep en bedrijf, maar stelt dat de overheid tot taak heeft de mogelijkheid te openen, dat onder bepaalde voorwaarden in detailhandel en ambacht vestigings regelingen tot stand komen. Bepalend voordeze taak van de overheid zijn volgens de commissie de gevolgen, die in concreto van een al gehele vrijheid van vestiging kunnen worden verwacht. De overheid heeft echter, aldus het rapport, niet alleen de noodzaak van een vestigingsregeling te beoordelen uit het oogpunt van het algemeen welzijn, doch ook de aard van de re geling. De geldigheidsduur van de vestigingsbesluiten ware te beperken tot tien jaren. Het beginsel van vrijheid van be roep en bedrijf houdt blijkens het rap- Tot de mensen die zich verheugen over de zomer 1957 behoren ook de im kers. Want na de slechte resultaten van vorig jaar, is thans een goed honingjaar in het vooruitzicht. Dank zij het gunstige weer in de voorzomer konden van fruit- bloesems en koolzaadvelden reeds goede drachten worden binnengehaald. Nor maal wordt de honing twee maal geslin gerd, maar dit jaar zullen de bijenkas ten op vele plaatsen drie maal en mis schien zelfs vier maal van hun zoete last ontdaan kunnen worden. Het gunstige weer maakt tevens, dat de honing van goede kwaliteit is, zodat de prijs voor nieuwe honing zich op een bevredigend niveau van ƒ2,50ƒ3,00 kan handhaven. Ingezonden mededeling (adv.) In Winschoten, Venlo, Hilversum, Nieuw-Lekkerlandoveral zult u ze ontmoeten: kleine, actieve kook- hulpjes uit Zwitserland, die zo ver rassend hun best doen in Nederlandse keukens. Kostelijk, wat ze allemaal op tafel toveren. Nu eens parelende soep met pure vleeskracht erin. Dan weer sprankelende bouillon, die van top tot teen verkwikt. Ook verrukkelijke ra gouts, sausen, groenten en zoveel meer. Weet u al wie die sublieme keuken- assistentjes zijn? Inderdaad, de be roemde Knorr Bouillontabletten. Dub bele tabletten waarmee u in twee tel len een liter pure bouillon maakt - bouillon die getrokken is van kracht rijk rundvlees en geurig verse groen- len. Licht gezouten en gekruid, heer lijk zuiver, kant en klaar! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten: alle met die parelende bouillon als smaak- verfijner. U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct, met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. ZWITSERLAND Varvoardlgd ond«r licentie dn controle van Knorr A.G. Thayngen Zwitserland, door Mondo N.V. Brussel port ook in, dat men in beginsel vrij is het goederen- of dienstenassortiment naar eigen inzicht samen te stellen, maar de commissie meent, dat de wijze van toepassing van de vestigingswet heeft medegebracht, dat dit beginsel onvoldoende tot zijn recht komt. Dit heeft tot gevolg gehad, dat in verschillende bedrijfssectoren een toe nemende spaning is ontstaan doordat het assortiment, dat men op een vol doende deskundige wijze zou kunen voeren breder is dan da branch-om- schrijving toelaat. De commissie heeft het niet tot haar taak gerekend de wenselijkhied van parallellisatie te beoordelen. Aangezien Nederland tezamen met Engeland van de Westeuropese landen de relatief grootste schaarste aan conventionele brandstoffen heeft, is het, gezien de noodzaak tot sterke industrialisatie, een kwestie van leven of dood voor ons land om een door on derzoek en ontwikkeling gesteunde veredelingsindustrie op het gebied van kernreactoren op te bouwen, aldus de directeur van het Reactor Centrum Nederland, prof. dr. J. M. W. Milatz, in een rede die hij gisterochtend te Aalsmeer heeft gehouden op een voor lichtingsconferentie voor de drie werkgeversorganisaties. Prof. Milatz was zijn rede begonnen met de ter conferentie aanwezige mi nister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, geluk te wensen met de totstandkoming van de kernenergie nota. Tot de taak van het R.C.N. behoort het zuivere en toegepaste onderzoek en ontwikkelingswerk, benevens het Benjamis Fairless, oud-president van de U.S. Steel Corporation, leider van een speciale door president Eisenhower ge vormde commissie voor het bestuderen van het Amerikaanse hulpprogramma aan het buitenland, heeft er in een be schouwing in „Look" o.m. op gewezen, dat de V.S. nog geruime tijd de hulpver lening aan het buitenland moeten voort zetten. Deze commissie welke uit zeven leden bestond heeft een rondreis door de wereld gemaakt teneinde de met de Amerikaanse hulpverlening bereikte re sultaten na te gaan. Volgens Fairless Zijn alle leden der commissie het er over eens, dat de buitenlandse hulpverlening moet worden voortgezet en dat de V.S. nog ge durende geruime tijd vele miljoenen dol lars zullen moeten uitgeven als zij hun doel van collectieve veiligheid willen handhaven. Fairless sprak echter de me ning uit, dat de V.S. de uitgaven voor hulpverlening aan het buitenland niet moeten verhogen boven het niveau van 7.9 miljard dollar, dat in 1956 werd be reikt. Wereldbank leent dollars in Duitsland De Wereldbank deelt mede, dat zij 100 miljoen dollar in dollar heeft ge leend bij de Bank Deutscher laender. De financiering hiervan zal geschieden in driejarige procent notes. Dit is de derde maal dat de Wereldbank dol lars opneemt buiten de Verenigde Sta ten. geven van adviezen en voorlichting voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Het programma van het R.C.N. wordt uitgevoerd in drie centra van activiteit: ten eerste in het reac tor centrum te Zijpe, waar een hoge- flux-roactor van 20 mw wordt ge plaatst, ten tweede in de laboratoria van de K.E.M.A. waar een suspensie reactor van 250 mw wordt geplaatst en ten derde in het gemeenschappelijk Noords-Nederlands instituut te Kjel- ler bij Oslo in Noorwegen, waar thans een experimentele reactor van 500 mw (jeep) in werking is. Het Landbouwschap heeft zich in een brief tot de leden van de Tweede Kamer gewend met een aantal opmer kingen en vragen over artikelen in het E.E.G.-verdrag, die de Nederlandse land- entuinbouw nauw raken. De vraag of het verdrag al dan niet aan vaardbaar geacht dient te worden wordt echter niet aan de orde gesteld, omdat het Landbouwschap van de ge dachte uitgaat, dat het in de eerste plaats verantwoordelijk is voor de be langen van de Nederlandse land- en tuinbouw. Het Landbouwschap begint met er de aandacht op te vestigen dat het zich in het verleden steeds een voorstander heeft getoond van een werkelijke inte gratie. Een gemeenschappelijke markt in deze zin wordt echter door de over gangsmaatregelen, die het verdrag be vat, voor de agrarische sector naar een verre toekomst verschoven. De lorig-termcontracten, waarvan volgens de brief veelal wordt aange nomen dat zij betrekking zullen heb ben op de granen, worden door het Landbouwschap in beginsel strijdig genoemd met de ontwikkeling van een vrij goederenverkeer omdat zij de mo gelijkheden van specialisatie doorkrui sen. Voorts zal de bepaling dat de con tracten gesloten moeten worden tussen landen met overschotten en landen met tekorten er toe leiden dat de on derhandelingen over hoeveelheden en prijzen in feite gevoerd zullen worden door de regeringen der landen. Gevraagd wordt op welke produkten nu in feite de minimum-importprijzen betrekking zullen hebben. Tenslotte rijst de vraag, wat de be tekenis zal zijn van de bepaling dat bij het sluiten der contracten de weder kerigheid in acht genomen moet wor den. De meeste agrarische exportpro- dukten van Nederland zijn geen sta- pelprodukten en lenen zich niet of nauwelijks voor contracten op lange termijn. Een meerderheid van het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhan del is van mening dat er onder de hui dige omstandigheden geen behoefte bestaat de sluitingstijd van winkels op de dagen onmiddellijk voorafgaand aan St. Nicolaas op 22.00 uur te stel len, zoals is voorgesteld in het wets ontwerp tot wijziging van de winkel sluitingswet 1951. Een minderheid in het bestuur juicht echter het voorstel toe en ver wacht van de voorgestelde regeling dat vooral de consument er door mid del van een betere bediening van zal kunnen profiteren. Voor wat betreft de dagen die aan Kerstfeest voorafgaan is het bestuur eensgezind van mening, dat de huidi ge regeling, die het sluitingstijdstip op 21.00 stelt, gehandhaafd kan blijven. Ook voor deze dagen is een sluitings uur van 22.00 uur voorgesteld in het wetsontwerp, maar het bestuur wijst dit voorstel af. Een aantal leden van het bestuur vraagt zich nog wel af, of door dit besluit niet een mogelijke ontwikkeling ten aanzien van de koopgewoonten rond het Kerstfeest wordt afgesneden. Zaterdag a.s. zal een der hoogtepunten zijn van de nationale Jan-Zwart-herden- kisg, welke dit jaar wordt gehouden. Op deze dag, de sterfdag van Jan Zwart, zal aan zijn graf op de algemene begraaf plaats aan de Zuiddijk te Zaandam een plechtige bijeenkomst worden gehouden, waar enkele sprekers het woord zullen voeren en een krans zal worden gelegd. Des avonds zal te 8 uur in de Oude kerk te Amsterdam een herdenkingscon cert worden gegeven, waarbij het orgel zal worden bespeeld door Feike Asma. Ds. Kret, de voorzitter van het herden kingscomité, zal een gedachtenisrede uitspreken, na afloop waarvan het eerste exemplaar van het gedenkboek aan me vrouw Zwart zal worden overhandigd. Voorts zal sog een krans worden gelegd op het graf van Jan Pietersz. Sweelinck, orgelist van de Oude kerk van waar schijnlijk 1577 tot 1621. In een huis aan de Oostersingel- dwarsstraat te Groningen is gistermor gen een baby van een jaar verbrand. Het was het dochtertje Corrie van da familie Van der Zande. De ouders la gen nog in bed, toen de moeder een brandlucht rook. Ze ging op onderzoek uit en zag dat in de keuken de kin derwagen in brand stond. Het kind is naar het ziekenhuis gebracht, waar 't aan de brandwonden is bezweken. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het brandje. Vermoedelijk hebben twee kinderen van twee en drie jaar, die al waren opgestaan, met lucifers gespeeld. In Indonesië Bijzondere belasting voor buitenlanders De Indonesische regering heeft een speciale belasting voor in Indonesië wonende buitenlanders ingevoerd. Het belastingtarief bedraagt 1500 rupiah per jaar voor elk gezinshoofd, 750 ru piah voor zijn echtgenote, 375 rupiah voor elk minderjarig kind en 750 ru piah voor elk ander lid van de familie. De nieuwe noodwet, waarbij deze belasting werd ingesteld, treedt in werking met terugwerkende kracht van 1 januari van dit jaar. Van deze heffing zijn uitgezonderd buitenlanders in dienst van de Indo nesische regering, diplomatieke ver tegenwoordigers en toeristen, die kor ter dan drie maanden in Indonesië verblijven. De nieuwe belasting is een onder deel van? de pogingen der regering tot verhoging der staatsinkomsten. Naar schating zullen o.a. ongeveer 600.000 overzeese Chinezen en om streeks 60.000 Nederlanders deze belas ting moeten voldoen. De belasting wordt geheven naar de samenstelling van het gezin bij de aan- van van de belastingperiode, welke op drie jaar is gesteld. 0 Z.K.H. prins Bernhard zal op donder dag 18 juli in Zaandam een nieuwe mu nitiefabriek openen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend, dat 2.660.000 per sonen (waaronder bijna V/i miljoen vrouwen) in ons land onderwijs ontvan gen. Kleuteronderwijs ontvangen 370.000 kinderen, lager onderwijs 1% mil joen, ulo 170.000, dag-V.H.M.O. 108.000, dag-vakonderwijs bijna 150.000 en hoger onderwijs 30.000. Het part-time (meest-avond-) onderwijs wordt gevolgd door ongeveer 250.000 personen. Van het 7e tot en met het 13e jaar ontvangt vrijwel de gehele bevolking onderwijs, terwijl dit in de leeftijdsjaren 14 t.m. 18 resp. 81, 60, 50, 40 en 30 bedraagt. Daarna loopt dit percentage snel terug. In deze cijfers zijn het schriftelijk onderwijs en de particuliere ongesub sidieerde opleidingen niet begrepen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3