Veerse garnalenvissers staan op non-actief Een categorie verdient kost in tandbouw en fruitteelt SIMzi)n! Vliegende schotels in ruil voor lompen ZEEUWSE LM In Middelburg slaagden 693 leerlingen voor verkeersexamen VELE KAP(P)ERS OP OUDELANDSE „KUST" ZWARE SHAG maagklachten aaró Toeristen zien weinig activiteiten Grote verliezen Dat is Uw liefste wens: Recordmaand voor woningbouw Mulo-examens te Bergen op Zoom Motorrijder uit Waarde door auto gegrepen TE OUDELANDE Koopman verstrekte kinderen speelgoed Merelpaar houdt van groot gezin Jeugd'weekend in Wemeldinge DOUWE EGBERTS ORCAM ZEEUWSE BABBELAAR HAD SUCCES Uit alle delen van Nederland Artemis Bevorderingen Gymnasium te Middelburg Schoolsportdag in Kortgene Donderdag 11 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 iDe toeristen, die in deze tijd van het jaar dagelijks het decor vormen van het vismijnbedrijf in Veere, krijgen de laatsté weken weinig ac tiviteit te zien. De garnalen, die hier geveild worden, zijn er namelijk praktisch niet. De mijnmeester moet zich er dan ook de laatste tijd toe bepalen de verhandeling van wat schar en tong aan te kondigen. En dat, terwijl de Veerse vissersvloot geheel is ingesteld op de gar- nalenvangst! Of de garnalen zich niet meer laten vangen, of dat zij verhuisd zijn naar andere gebieden, blijft voorlopig een vraag. Het staat echter vast, dat de vissers een grote strop hebben. De garnalen zorgen dus op het ogenblik voor een mysterie, hoewel oude schippers zeggen, dat de pas siviteit van deze dieren niets nieuws is. Volgens hen gebeurde het vroe ger wel meer, dat er geen garnaal te vinden was. De jongere generatie staat hier evenwel anders tegenover! Zij hebben de laatste jaren een topaanvoer ge kend. Er waren dagen, dat de vloot met 12 a 13 ton terugkeerde. De en kele vissers, die het wagen er nu nog op uit te trekken, brengen dagelijks slechts 100 k 200 kg in Veere aan wal. GELUK BEPROEVEN Verschillende vissers zijn inmiddels naar de Wadden vertrokken om daar hun geluk te beproeven. Hoewel het in het noorden met de vangst wel iets beter gesteld schijnt te zijn, brengt de garnaal op het moment ook daar zijn achtervolgers geen gouden bergen. Hier komt voor deze Zeeuwse vissers nog bij, dat zij ver van huis zijn en de kosten dus belangrijk hoger liggen, zodat ook dit geen oplossing voor het probleem betekent. Het merendeel van de Veerse vis sers is dicht bij huis gebleven en onder hen treft men eraan, die zijn overgeschakeld op de schar- en tongvisserij. De scheepjes moeten hiervoor echter buitengaats en zo'n plotselinge verandering brengt al evenzeer moeilijkheden met zich mee, omdat het tuig, waarmee de garnalenvangst beoefend wordt, niet gebruikt kan worden. LANDROT Dan is er nog een categorie, die de visserij - althans voorlopig - vaar wel heeft gezegd. Zij proberen in landbouw en fruitteelt hun kostje te verdienen met bessen plukken en aanverwante bezigheden. Zij zijn lodoende noodgedwongen landrot geworden. Op de vraag, hoe het komt dat er geen garnalen zijn, blijft het grootste deel der vissers het antwoord schul- (i i - -ii mfledeling adv.) Het mooiste geschenk dat een vrouw kan krijgen: zonder gevaar, zónder opofferingen ■lank worden... Dat kan nu met de geheel nieuwe, natuur lijke vermageringskuur KOMMA! U drinkt een glas komma voor elke maaltijd als een heerlijk verfrissende citroenlimonade. U bemerkt onmiddelijk dat KOMMA het on mogelijke mogelijk maakt: voldaan zijn na •lke maaltijd en tóch niet teveel etenl Zó blijft U gezond en slank omdat U precies eet wat Uw lichaam en Uw arbeid opge bruiken, en niet meer. Een gezonde gewoonte: Drink vóór elke maaltijd een glas KOMMA. Doe een eetlepel KOMMA in een droog glas. Vul het glas voor ongeveer driekwart inetwateP. Slechts even roeren en opdrinken vóór de vloeistof dik wordt. Da enige vermageringskuur welke U op een verantwoorde wijze werkelijk siank maakt! 6,80 per verpakking Bij apothekers en drogisten In mei 1957 zijn volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 8122 woningen gereed gekomen. Nimmer tevoren werden in een maand zoveel wo ningen opgeleverd. In Zeeland kwamen in mei 155 woningen gereed. Mulo examens. Voor het Mulo examen gehouden te Bergen op Zoom slaagden voor het A diploma de dames L. Jagt uit St. Annaland, C. Korstanje, Krabbendijke (x), H. Melis, idem (x), J. F. A. Mulder, Goes (x), K. A. Col- paart, Rilland-Bath, G. N. M. Kouman Idem (x), en de heer A. H. Gaakeer, St. Annaland. dig. Volgens sommigen speelt het weer een grote rol. Zij zeggen, dat het schrale weer van het afgelopen voorjaar en vooral de wind, die lang durig uit het oosten waaide, er de oorzaak van kan zijn, dat het broed niet voldoende tot ontwikkeling is ge komen. Oude schippers schrijven het mede toe aan het feit, dat tegenwoor dig de zogenaamde puf wordt achter gehouden. Vroeger werden de garna len, die tot puf gerekend worden, te ruggegooid in het water en de senio ren onder de vissers zijn van mening, dat dit een heleboel scheelt. Waarin zij dan overigens weer van opvatting verschillen met de biologen. Hoe het ook zij, de vissers lij den op het ogenblik grote verliezen. Zij hebben veel geinvesteerd in hun schepen en iedere dag, die een schip aan de wal ligt, kost de eigenaar geld. Desondanks blijven de meeste vissers optimistisch gestemd. „Want' zo redeneren zij, „garnalen zijn een vreemd goedje. Grote kans, dat ze er volgende week weer zijn!" Gistermiddag is op het kruispunt bij Vogelenzang een ernstig ongeluk ge beurd. Uit de Dorpstraat te Halsteren naderde een vrachtauto van de firma G. uit Bergen op Zoom, welke de weg haar Tholen in wilde slaan. Uit de richting Bergen op Zoom reed op dat moment de motorrijder A.- Moerdijk uit Waarde die voorrang had en dacht dat de autobestuurder zou wachten. De chauffeur had de motorrijder ech ter niet gezien en reed door met het gevolg dat deze met de motor onder de vrachtauto schoot. Hij liep een beenfractuur en schaafwonden op en werd na verbonden te zijn naar Waar de vervoerd. DE HANDELAREN in lompen en metalen, die zich als sinterklazen Incog nito langs de Zeeuwse dreven hebben bewogen, weten het nu: het speelgoed- feest is uit. Ze deden er overigens goede, maar niet toegestane zaken mee. Zo bleek althans uit het verhaal van de te Den Haag gedomicilieerde en op 24 juni jl. te Oudelande opererende koopman A. M., die zich gistermorgen voor zijn laakbare transacties met kinderen beneden de 18 jaar voor de kan tonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, moest verantwoorden. M. had, toen hij te Oudelande ope reerde, de bagageruimte van zijn auto herschapen in een bescheiden speel goedwinkel, een opeenhoping van voor de jeugd aantrekkelijke snuiste rijen, waarmee hij ook de Zeeuwse kinderen en met name die van Oude- i In een tuintje achter een win- l kelpand aan de Middelburgse Lange Delft woont een bijzonder i merelpaar. Want de dertien na- l komelingen die dit duo in nog drie maanden tijds uit de schalen 1 l zag kruipen, is voor bescheiden 1 I vogels als de merels zijn, een lang niet gering aantal! Meestal 1 l blijft het bij vier a vijf jongen l per jaar. De bewoners van het pand waartoe het tuintje behoort, l 1 hebben met stijgende belangstel- l ling (en verbazing!) het trotse ouderpaar gadegeslagen. Eerst l kwam er een broedsel van vier, l begin mei. Nadat de 'diertjes wa- ren uitgevlogen, lag er een l maand later weer een viertal i blauw-groene eitjes in de zon te schitteren en als klap op de vuur- i pijl volgde er in de eerste dagen i van juli een broedsel, dat vijf eieren telde. Deze eieren zijn in- l middels ook uitgekomen en sinds l enkele dagen blikken 5, nog vol- komen naakte mereltjes in de l zomerzon. Het zal niet lang du- i ren of ook zij zullen de wijde wereld invliegen. Zal het oude l merelpaar het dan welletjes vin- i den? Belgisch motorjacht gezonken Op de havendam van Hansweert is het Belgisch motorjacht „Durk" van dhr Doms uit Gheel vastgelopen en, nadat het door een motorvlet was vlotgetrokken, gezonken. De beman ning (een man en een jongen) is door hetzelfde vlet gered en aan wal gezet te Hansweert. Weer tomaten naar België Met ingang van 10 juli is de export van Nederlandse tomaten naar België wederom toegestaan. Deze exportmo- gelijkheid is er nu weer dank zij de gunstige prijsontwikkeling voor toma ten op de Belgische markt. Ze geldt enkel voor de sorteringen A en B. Verhogen en verzwaren van zeedijken op St. Philipsland Het bestuur van het waterschap „Sint Philipsland" heeft aanbesteed het verhogen en verzwaren gedeelten van zeedijken van de polders Henriët- te en Oude van Sint Philipsland. Er waren in totaal 18 inschrijvingen bin nengekomen. De hoogste was die van de firma K. Reingoudt te Sint Philips land voor f 467.000; de laagste in- schrijfster de firma J. D. Jansen te Middelburg voor de som van f 287.000. lande, de elementaire beginselen van de handel bijbracht. Die snuisterijen varieerden van fluitjes en molentjes tot vliegende schotels. En kwam de lieve jeugd met een hoeveelheid van de door de koopman begeerde waren aanzetten, dan mocht er worden uitgezocht. En zo was er menig kind gelukkig met een fluitje of een leutig vliegend schoteltje Men mag aannemen de levens duur en de aantrekkelijkheidsduur van de snuisterijen even daargela ten dat voor de kinderen het feest nog even voortduurt. Maar voor de kooplieden is het beslist uit. Politie en justitie willen het beslist niet meer zien. En hoewel de koopman A. M. woens dagmorgen voor de kantonrechter met klem betoogde, dat de kinderen van Oudelande met afgedankte lompen op zijn vliegende schoteltjes kwamen af stormen hij moest genoegen nemen met een milde waarschuwingsboete van tien gulden. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, die de overtreding schetste als „een euvel, dat telkens de kop weer opsteekt, zoals dat heet" had zelfs f 15.geëist. De koopman wist niet beter of het mocht, zoals hij zei, maar de kanton rechter vroeg zich af, waarom M. dan niet direct bij de ouders heeft aange beld. PATATES-FRITES Een merkwaardige, maar toch ook weer duidelijke overtreding had de patates-fritesverkoper P. J. K. uit Arnemuiden gemaakt. K. verkoopt zijn frites namelijk in een verlof-lokaliteit in de tenlastelegging ook „tappe rij" genaamd welke ruimte volgens de Arnemuidse politieverordening des zaterdagsavonds te elf unr moet zijn ontruimd. Nu bevonden zich op de avond van de 23e maart om vijf voor half twaalf nog vier bezoekers in de met „tapperij" betitelde ruimte. K. gaf dit toe, maar vertelde erbij, dat dit frites-gegadigden waren. En verdachte zou het maar heel naar vinden, om elf uur te moeten zeggen: het spijt me, maar nu moet U uit het lokaal.En voordien was er nimmer iets gezegd. Dat voordien beliep zelfs een periode van vier tot vijf jaar. De kantonrechter dacht aan een „doorgeefluik", waardoor de lokali teitsmoeilijkheden omzeild zouden kunnen worden De fritesverkoper wees er vervol gens op, dat de druk van het gas tus sen tien en elf uur zo slecht is. Het ge- (Ingezonden mededeling (adv.) Als U tot dusver zonder resultaat tabletten, poeders enz. gebruikte om van Uw maagklachten af te komen, neem dan nü de frappant werkende RABRO MAAGTABLETTEN. Het grote succes van RABRO ls tweeledig. In de eerste plaats is de samenstelling gericht op een veelzijdige werking, zodat zuurbranden en pijnen verdwijnen. Bovendien brengt RABRO een blij vende verbetering. En dat ls wel het allerbelangrijkste I RABRO COMPANY H.V. NIJMEGEN NOllAND 3nn per 50 tabletten. •*»U öok ln grotere oi kleinere verpaf Verkrijgbaar bij apotheker ot drogist „Leven en Overvloed" Zaterdag 13 juli en zondag 14 juli hoopt men, uitgaande van de Vrije Evangelische Gemeente te Wemeldin ge, een jeugd-weekend te organiseren. Als sprekers werken mee de beken de Youth for Christ spreker ds. Jan van Capelleveen en de plaatselijke predikant ds. J. A. Hamers. Verder zal er zang zijn van mej. Thea Verhey uit Rotterdam, mej. Marike Stoop en de heer Stoop uit Dordrecht. Ook het ge mengd koor van de Vrije Evangelische Gemeente zingt enkele liederen. Zaterdagavond om 8.15 uur vindt 'n openluchtsamenkomst plaats op de speelplaats van de Openbare Lagere School. Zondagmorgen om 9 uur komt men samen voor een bidstond in de consis toriekamer van de kerk. Om tien uur vangt de jeugddienst aan, waarin beide bovengenoemde predikanten spreken. 's Zondagsmiddags om half drie is er een openluchtsamenkomst op het gemeentelijk sportterrein, tijdens wel ke ds. van Capelleveen spreekt over zijn reiservaringen in Amerika, plus getuigenissen en zang. Het week-end wordt besloten met een zangdienst in de kerk, die onder leiding zal staan van ds. van Capelle veen. Het onderwerp voor het gehele week-end luidt: „Leven en Over vloed". (Ingezonden mededeling adv.) volg is, dat hij zijn klanten om die tijd slechts langzaam kan helpen. De 25 minuten noemde de officier van justitie veel te lang; hij vorderde een waarsehuwingsboete van f 10. De kantonrechter maakte er 10 van. De Vereniging Veilig Verkeer, afd. Middelburg en Omstreken, heeft ook in 1957 weer de bekende schoolver- keersexamens afgenomen. De belang stelling voor deze examens ls gestegen, hetgeen o.m. blijkt uit het toenemende aantal deelnemers. Zo is dit jaar door 801 leerlingen van 31 scholen deelge nomen aan het examen, waarvan aan 693 een diploma kon worden uitge reikt 81 leerlingen werden afgewezen, terwijl 27 kinderen wegens ziekte of om andere redenen niet aan het prak tische gedeelte van het examen kon den deelnemen. De vereniging mag dit groot aantal geslaagden als een succes beschouwen, te meer daar geconstateerd is, dat de examenopgaven dit jaar niet eenvou dig waren. Aan het onderwijzend per soneel komt zeer zeker een woord van lof toe, voor de doeltreffende wijze, waarop he verkeersonderwijs is gege ven. De uitreiking van de diploma's vond deels plaats op de scholen, deels op het centrale punt van de gemeente, 't gemeentehuis. Bij de uitreiking waren behalve de voorzitter, de heer E. Visscher, meest al een of twee bestuursleden aanwe zig, waarbij de voorzitther de leerlin gen herinnerde aan de grote verant woordelijkheid, welke ook het kind heeft in het tegenwoordige verkeer. „RIDDERS VAN KAM en schaar, grijpt uw kans en helpt Oude lande uit de pruikenbrand. Dat spoedig de kappers van heinde en verre op Oudelande komen afstormen, als vliegen naar de suikerpot, dat is de vurige wens van Artemis." Herinnert u zich deze zinnen nog van onze Babbelaar op 24 juni j.l., over „Oudelande op jacht naar een kapper"? Welnu,- de kappers zijn komen aanstormen. Niet maar één of twee, maar een kleine twintig reeds. En nog komen er dagelijks sollicitaties binnen. Uit alle delen des lands. Tot Maastricht, Den Haag, Hoog- karspel en Harderwijk toe. Het vertrouwen van burgemees ter Van Liere in de rijkwijdte van de Zeeuwse Babbelaarsrubriek is niet beschaamd. Integendeel. „De dag na Uw verhaal in het Zeeuwsch Dagblad kwam de eerste kappers- brief al binnen", vertelde de bur gemeester van Oudelande ons gis termiddag, „sindsdien is het blij ven stromen. Vanmorgen weer een paar, zodat we nu al de twintig ge naderd zijn". "fcoy ïAv/s knippen naar elk gewenst model Het is interessant te vernemen, hoe ons Babbelaartje door heel Ne derland is gereisd. Sommige reflec tanten hadden het zelf in het Zeeuwsch Dagblad gelezen, an deren kregen het knipsel van Zeeuwse familieleden toegestuurd, en weer anderen lazen het in de landelijke dagbladpers, die ons ver haal in extenso had overgenomen. Plotseling wist iedereen waar Oude lande lag. EEN ZEEUW Waar komen ze zoal vandaan, die brieven? vroegen we aan bur gemeester Van Liere, die vervol gens een greep in het dikke dossier deed en opsomde: „Uit Halsteren, Hengelo, Eindhoven, Maastricht, Valkenswaard. Wouw, Boekelo, Enschede, Ulft, Harderwijk, Nijme gen, nog eens Nijmegen, Gaande ren (GldJ, tweemaal Den Haag, Hoogkarpsel enéén uit Zee land. (Om begrijpelijke redenen maken wij naam en plaats van deze kandidaat niet bekend). MOTIEVEN De strekking van de diverse brieven loopt nogal uiteen. Een viertal vraagt uitsluitend nadere inlichtingen, maar de overigen hebben zeer resolute plannen. Er zön ervaren Figaro's bij, zoals die uit Valkenswaard, die al twintig jaar in het vak zit (dertien jaar als baas), en de Maastrichtse en Enschedese kappers, die hun zilveren jubileum al achter de rug hebben. Er zjjn reflectanten bü» die de te grote concurrentie ontvluchten, sommigen willen zich verbeteren en ook zijn er, die nu eindelijk wel eens zelfstandig met kam en schaar willen optreden. 0 „Ik zoek een kapperszaak voor de verloofde van mijn dochter", schrijft een Hagenaar, terwijl de eigenaar van een Nijmeegse parfumeriezaak wel eens met de tondeuze in Oudelande wil optreden. „Mijn vrouw kan in Harderwijk niet aarden," luidt een ander schrij ven, „en daarom zou ik het best eens in Zeeland willen proberen". „Ik voel er wel iets voor, om een dag per week te komen knippen," al dus de Zeeuwse gegadigde, die daar bij dan ook graag de dames onder het mes zou nemen. „Ik ben al een kwart eeuw bedien de in Den Haag," schrijft nummer zo veel, „maar ik heb geen rooie cent en ook niet de benodigde papieren" EEN WONING? „We zij» erg blij met al die lief hebbers," vertelde burgemeester Van Liere mjj, „maar we zitten nu met een nieuwe moeilijkheid een woning. Het liefst hadden we gezien, dat er een kapper kwam, die zelf een pand liet bouwen, maar ik krijg uit de meeste brieven de indruk, dat men op een huurwoning rekent." Het woord is nu aan de Oudelan- ders zelf. Als er werkelijk ln het dorp belang wordt gesteld in een eigen kapper, dan komt er ontegenzeggelijk een huis voor de nieuwe haarvirtuoos. Want binnenkort zal wel in de ge meenteraad worden beslist, of er een woning aan een kapper kan worden toegewezen. Wanneer de bewoners van Oudelande en omgeving van de noodzaak doordrongen zijn en dit aan hun vertegenwoordigers in de raad laten weten, dan zullen dezen hun stem zeker niet aan het voorstel ont houden. Enfin, b. en w. zullen zich eerst nog over de nadere plannen be raden. .nog even geduld. Uw rubriekschrijver hoopt natuur lijk van harte, dat er spoedig een Ou- delandse kapper zal zijn. Immers, sa men met burgemeester Van Liere en bet raadslid Buteijn bezit ondergete kende het geestelijke vaderschap over deze nieuwe functionaris. En daarom moet u niet vreemd zien, wanneer straks, als er inderdaad een kapsalon wordt geopend, een der eerste klan ten, zo niet de allereerste klant, ls Aan het Gymnasium te Middelburg zijn bevorderd van klasse I naar II: Hendrik Jan Terbals, Marijke Fuk- ken, Ronald Fukken, Jan Kooman, Jaap de Lussanet, Robert Okker, Jaap van de Sande, Margriet Vermeulen, allen uit Middelburg; Peter Broerse, Max Kerkhof (Vlissingen); Antoinette Gosses, Arie Versteeg (Goes); Jan Frima (Zoutelande), Bram van Lange- velde, Ada Rutgers van Rozenburg (St. Laurens), Bennie de Pauw (Bres- kens). Afgewezen: 2 leerlingen. Van klasse H naar klasse IH: Ronny van Amerongen, Jan-Kees Bartel, Jos van Hooydonk, Hans de Pagter (Middelburg), Ineke van de Eertwegh, Lous Kemper, Anneke Ven- tevogel, Emile Pyckevet (voorwaar delijk) uit Vlissingen; Hans Gelder blom (Nieuwdorp), Marlies Gosses (Goes), Jan Geu Grootenhuis ('s-Heer Arendskerke); Peter Hondius, Pieter Haandrikman (Oostkapelle), Piet Post- ma (Kamperland), Jannie van der Ster (Sint Laurens). Afgewezen: 3 leerlingen. Van klasse IH naar IV: Annet Edelman, Kees de Jager, Sy- ke Mulder (Middelburg), Jet Merke- lijn, Jan Veening (Vlissingen), Daan de Jong (Koudekerke); Arie Joosse (Sint Laurens), Pauline van Rijn (Oostkapelle); Piet Wat tel (Seroos- kerke), Pim van Willenswaard (Dom burg). Van klasse IV naar klasse V: Iris van Bergen, Co Kooman, Ineke Sanderse, Marten Stol, Hans van 't Hof (voorwaardelijk) uit Middelburg; Huib Brand (Oostkapelle); Anneke Colijn, Pauline van Geen, Eveline Pyckevet (Vlissingen), Sjoerd Gosses (Goes). Afgewezen: 1 leerlinge. Van klasse VA naar VIA: Henk van Bergen, Jan de Meij, Adri Sturm, Wim van Woerden (Middel burg) Lucie Kolff, Annemarie Pycke vet (Vlissingen). Afgewezen: 2 leerlingen. Van klasse VB naar VIB: Marijke Ghijsen, Karei Hahlen (Middelburg) Anne Radder (Kamper land), Fred Vos (Wolfaartsdijk). Afgewezen: 1 leerling. Aan de jaarlijkse schoolsportdag op Noord-Beveland, welke te Kortgene werd gehouden, namen zes scholen uit het gehele eiland deel. In totaal kon den 195 diploma's worden uitgereikt, verdeeld als volgt: Gereformeerde school Kamperland 49 (5A, 16B, 17C en 11D); ols Wissen- kerke 16 (4A, 5B, 4C en 3D); ols Kort gene 35 (2A, 19B, 4C en ÏOD); ols Kats 20 (4A, 7B, 3C en 6D); ols Co- lijnsplaat 27 (5A, 5B, 10C en 7D); chr. nationale school Colijnsplaat 47 (8A, 13B, 12C, 11D en 3E). In het slagbaltoernooi zegevierde de ols Kats in de finale over de ols Co lijnsplaat en kwam daardoor definitief in het bezit van de wisselbeker. De uitslagen van de estafettes wa ren: meisjes: 1. ols Kortgene; 2. ols Wissenkerke; 3. ols Kats; jongens: 1. ols Kortgene; 2. Gereformeerde school Kamperland; 3. chr. nationale school Colijnsplaat.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2