Zal premier Boelganin ook nog moeten verdwijnen? EDAM President Woroshil zou ook tegengestemd hebben Hoe meer zielen hoe meer vreugd 600 jaar Egypte zou Syrië helpen tegen Israel Klacht bij Int. Gerechtshof over Nederlands meisje Twaalf gewonden bij botsing Nehroe in Cairo aangekomen IN ZEELAND WORDEN VOGELS VERGIFTIGD EN GEDOOD PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Chroesjtsjef had nog meer tegenstanders Malenkof directeur waterkrachtcentrale Westduits-Russische handelsbesprekingen gaan nu toch door Geen wijzigingen in Oost'Duitsland Handeling Zweedse regering onjuist Griepepidemie in Perzië uitgebroken Als conflict zich uitbreidde Protest melk- en zuivelhandelaren Vragen in Kamer over voedergranen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per o-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3750 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de smit Donderdag 11 juli 1957 Garnalenvissers op non-actief (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maant Vrijdag: Zon op 4.34 u., onder 20.50 u. Maan op 20.46 u., onder 5.21 u. Hoogwater vrijdag 12 juli: Vlissingen: 2.14 u. 2.05 m., 14.29 u. 2.10 m. Terneuzen: 2.43 u. 2.19 m., 15.00 u. 2.24 m. Wemeldinge: 3.57 u. 1.70 m., 16.20 u. 1.63 m. Zierikzee: 3.47 u. 1.42 m., 16.04 u. 1.36 m. Het is niet onmogelijk, dat ook premier Boelganin uit zijn leidende functie zal worden ontslagen en vervangen door de huidige minister van defensie, maarschalk Zjoekof. Volgens in New York ontvangen diplomatieke berichten zou premier Boelganin, die op het ogenblik met partijsecretaris Chroesjtsjef voor besprekingen in Tsjecho- Slowakije is, in de kritieke uren van de omwentelingen tot de tegen standers van Chroesjtsjef behoord hebben. En tegelijk wordt dan ook de naam van president Worosjilof genoemd. Ook hij zou enige weken geleden Chroesjtsjef in de steek hebben gelaten. De voormalige correspondent van de „New York Times" in Moskou schreef in dit blad, dat een van de redenen van Chroesjtsjef om Boelga nin te handhaven zou kunnen zijn, dat er niet te veel nadruk op wordt ge legd, dat de oppositie tegen hem zo sierk was. Radio Moskou heeft het bericht de wereld ingestuurd, dat Malenkof, een van de vier uitgestoten leiders, een benoeming heeft gekregen tot direc teur van een waterkrachtcentrale in Oost-Kazakhstan. Dit is een van de grootste centrales in de Sowjet-Unie. In de uitzending werd voorts ge zegd, dat er geen sprake kon zijn van vervolging der ontslagenen: zij waren slechts overgeplaatst in andere func ties. De omroeper sprak de geruchten als zouden Molotof en ICaganowitsj ge vangen zitten, tegen. Het officiële dagblad van de Ame- De Westduitse regering heeft woens dag verklaard, dat zij bereid is met de Sowjet-Unie handelsbesprekingen te beginnen. De bereidheid van Rusland om ook de kwestie van de repatriëring van Duitse burgers uit de Sowjet-Unie op de agenda te plaatsen is voor de bonds regering doorslaggevend geweest. Aan het besluit van Bonn is een maandenlange nota-wisseling met Moskou voorafgegaan. Het is het er reeds met Moskou over eens, dat wel een handelsovereen komst, doch geen „klassiek" handels verdrag op lange termijn kan worden gesloten. Het aantal Duitsers dat nog in de Sowjet-Unie vertoeft wordt in West- Duitsland op 80.000 geschat. HOE MEER ZIELEN, hoe meer vreugd. Onder dit veel gebruikte motto vestigen wij er nogmaals de aandacht op, dat zaterdag de zesde Zeeuwsch Dagblad-wandeltocht zal worden gehouden. U wist al dat zaterdag 13 juli de grote dag is? O, maar U wacht de weers omstandigheden van die dag af. En daarom hebt U nog steeds niet in geschreven. Of U gelijk hebt. Het welslagen van een tocht met zoveel honderden deelnemers hangt in derdaad in grote mate van het weer af. En bovendien bestaat er aan de start Grote Markt in Goes HALF DRIE nog gelegenheid zich te laten in schrijven voor de 10, 15 of 25 kilo meter afstand. Het parcours leidt dus richting We meldinge. Dat heeft deze week uit voerig in de krant gestaan. We gaan dan een schone omgeving tegemoet, waarin een ieder naar hartelust kan genieten van de prachtige Zeeuwse natuur. Voor alle zekerheid geven we nog en kele bijzonderheden. Men kan zich elke dag opgeven bij de administra tie van het Zeeuwsch Dagblad. Het zij per brief, hetzij per telefoon, het zij door een persoonlijk bezoek. Een ieder is welkom. Abonné of geen abonné. De prijs bedraagt voor de deelnemers tot en met 15 jaar f 0.75 en voor liefhebbers van 16 jaar en ouder f 1.25. Leden van de N.W.B. krijgen f 0.50 reductie. Vele weken geleden schreven we al, dat dit jaar het aantal deelnemers aan de Zeeuwsch Dagblad-wandel- tocht nog groter zal zijn dan verle den jaar. TippelaarAAN U HET WOORD!! rikaanse communistische partij, de „Daily Worker" heeft kritiek ge oefend op de leiders in Rusland in verband met de jongste wijzigingen in de partijleiding. „Indien Malen kof werkelijk schuldig is aan het geen hem door Chroesjtsjef is ten laste gelegd, dient hiervan bewijs materiaal aan het Russische volk te worden overgelegd, terwijl voorts beide partijen moeten worden ge hoord", zo schreef de redacteur-bui tenland, Clark. Woensdagmiddag zijn op de Heerler- baan onder de gemeente Heerlen een vrachtwagen en een autobus met el kaar in botsing gekomen. De aanrij ding ontstond toen een personenwa gen plotseling achteruit de weg op reed en de bestuurder van de vracht wagen verplicht was naar links uit te wijken. Een botsing met de autobus werd hierdoor onvermijdelijk. De bus vervoerde dertig mijnwer kers (Oostenrijkers, Italianen, Honga ren en Engelsen). Twaalf gewonden moesten naar het St. Jozefsziekenhuis te Heerlen worden vervoerd. Negen van hen konden later naar huis wor den gebracht. De overige drie, twee mijnwerkers en een bijrijder van de vrachtautobestuurder liepen een her senschudding op. De vrachtauto is in beslag genomen. De materiële schade was zeer groot. Vandaag zal op Schiphol arriveren de minister van handel en arbeid van Ghana, de heer Kojo Botsio, die in ge zelschap van het lid van het parle ment van Ghana de heer Bardoe An- sah, en van de voorzitter van de ka mer van koophandel voor Ghana, de heer Aweh Kumi, een oriëntatie-be zoek aan ons land zal brengen. De secretaris-generaal van de Oost- duitse socialistische (communistische) eenheidspartij, Walter Ulbricht heeft verklaard, dat het ogenblik niet gun stig is voor wijzigingen in het partij bestuur. Dat zou de positie van de par tij tegenover West-Duitsland verzwak ken. nederland !s! De Nederlandse regering heeft gis teren bij het Internationale Gerechts hof in Den Haag een klacht aanhangig gemaakt tegen de regering van Zwe den, inzake de 12-jarige Nederlandse Marie Elisabeth Bol. In de klacht wordt aangevoerd, dat het meisje in 1945 in Zweden als kind van een Nederlandse vader en een moeder, die voor haar huwelijk de Zweedse nationaliteit bezat, de Neder landse nationaliteit bezit. Nadat de moeder in 1953 was over leden namen de Zweedse autoriteiten maatregelen ten opzichte van het kind met betrekking tot haar voogdij, ter wijl de Nederlandse autoriteiten voor zieningen troffen aangaande haar voogdij volgens de Nederlandse wet geving. In weerwil van protesten tegen de door Zweden genomen maatregelen van de Nederlandse voogden en ver- NIEUWE JAPANSE REGERING De Japanse premier, Nobosoeke Kisji, heeft woensdag een nieuwe re gering gevormd. Slechts twee minis ters uit zijn oude kabinet zijn aange bleven, nl. Mitsoejiro Isjii, die vicé- premier blijft, en de kabinetssecreta ris Haroehide, die minister van arbeid is geworden. Kisji benoemde vijftien nieuwe ministers. m togen van de Nederlandse regering, werden deze maatregelen niet onge daan gemaakt. Het aanhangig maken van de klacht is gebaseerd op de door beide partijen aanvaarde bindende jurisdictie van het hof door de verklaringen, die zjj hebben uitgegeven ingevolge artikel 36 van het statuut. Minister Luns weer naar Geneve De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns is woensdagmiddag naar Geneve ver trokken ter bijwoning van de verdere zittingen van de economische en soci ale raad der Verenigde Naties. Zater dag jl. is minister Luns uit Geneve teruggekomen teneinde aanwezig te zijn bij het officiële bezoek van pre mier Nehroe van India. De Westduitse president Theodor Heuss heeft een bezoek van enige uren gebracht aan de grote inter nationale bouwtentoonstelling in het Hansa-district van West- Berlijn De foto laat zien hoe de president (vijfde van rechts) bij zijn bezoek aan de Nederlandse inzending van de Nederlandse minister voor bouwnijverheid en volkshuisves ting, ir. H. B. J. Witte (met don kere bril), uitleg kreeg bij een maquette van waterbouwkundige werken In Perzië, waar men met de gevolgen van een rampzalige aardbeving in het noordelijke deel van het land te kam pen heeft, is een griepepidemie uitge broken, waardoor reeds een 5.000 men sen getroffen zijn. De sjah en zijn echtgenote zullen hun vakantiereis door Europa onder breken. Donderdag vliegen zij met een gehuurd vliegtuig naar Teheran terug. Verscheidene landen, Engeland, de Sowjet-Unie en India, hebben hulp aangeboden voor het lenigen van de nood in de getroffen gebieden. Volgens de jongste, niet-officiële schattingen, zijn 4600 mensen bij de aardbevingen om het leven gekomen. Woensdag zijn in Noord-Perzië weer aardschokken gevoeld. Egypte zal Syrië te hulp komen, wanneer het conflict tussen Israël en Syrië zich zal uitbreiden, aldus heeft radio-Cairo meegedeeld. Inmiddels heeft Israël bij het hoofd van de V.N.- waarnemers geprotesteerd tegen deze uitlating. Een Israëlische woordvoerder heeft meegedeeld, dat Syriërs gistermorgen op de nederzetting „Dan" opnieuw het vuur hebben geopend, nadat de nacht rustig voorbij was gegaan. Bij de schietpartij werd een boer gewond. Eenzelfde incident deed zich voor bij het dorp Lehavot Habasjan, dat niet ver van de bronnen van de Jor- daan ligt. In de Israëlische pers heeft het be richt gestaan, dat op het ogenblik 400 Russische instructeurs in Syrië zijn. De eerste minister van Nepal, Tanka Prasad Atsjarja, heeft het ont slag van zijn kabinet bij koning Ma- gendra ingediend. DE BILT MELDT: Plaatselijke buien Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag' begint in Edam een feest- week ter gelegenheid van het 600- jarig bestaan van de stadsrechten van Edam. Dinsdagmiddag vond reeds een voorproefje plaats, toen de ingezetenen, zich in hun feest- kledij in de straten van de stad vertoonden Voorafgegaan door Edams burge meester C. G. M. van Baar met echtgenote en kinderen, bewoog de stoet zich door de straten in middeleeuws costuum. Op de ach tergrond ziet men de speeltoren van Edam PRINS BERNHARD IN ONS LAND TERUG De Prins der Nederlanden is gister middag per vliegtuig in ons land te ruggekeerd uit Parijs waar hij een vergadering van het „Stearing Com mittee" van de Bilderberg-conferentie heeft geleid. Het vliegtuig waarmee de Prins reisde landde omstreeks kwart over vijf op het vliegveld Soesterberg. Premier Nehroe van India is giste ren per vliegtuig uit Nederland in Egypte aangekomen voor besprekin gen met president Nasser, Het Egyp tische staatshoofd verwelkomde hem op het vliegveld van Cairo. Naar verluidt zal Nehroe de opvat tingen van de landen van het Britse Gemenebest, die onlangs te Londen een conferentie hebben gehouden, over het Midden-Oosten bekend ma ken. Ook zal er, naar men verwacht, gesproken worden over de Brits-Egyp tische betrekkingen, de kwestie van het Suezkanaal, het geschil om de Golf van Akaba, het ontwapeningsoverleg, de proeven met kernwapens en de jongste ontwikkelingen in de Sowjet- Unie. Overal in Europa schijnt nu een ein de aan de hittegolf gekomen te zijn. In Italië zijn 210 mensen het slacht offer van de hitte geworden, in Oos tenrijk 75 en in Frankrijk 42. In Milaan heeft men doodgravers van vakantie teruggeroepen om de ve le slachtoffers van de hitte te begra ven. De Centrale Besturenbond van Melk en Zuivelhandelorganisaties heeft de minister van economische zaken een telegram gezonden, waarin ertegen wordt geprotesteerd, dat de minister van economische zaken het advies van de prjjzencommissie uit het Produkt- schap voor Zuivel betreffende da melkprijs verhoging niet heeft willen opvolgen. Voorts wordt vastgesteld, dat bere keningen voor de melkhandel tot nu toe altijd gebaseerd waren op de kale kostprijs, en dat het de taak van de melk-detailhandel is om de consument op behoorlijke wijze van dienst te zijn. Geconstateerd wordt, dat de zelfstandige melkhandel de distributie van melk niet langer op verantwoorde wijze kan verzorgen en er wordt bij de minister met klem op aangedron gen om te bevorderen dat de zelfstan dige melkhandel niet langer ten ach ter gesteld blijft bij de overige bevol kingsgroepen. Het Tweede Kamerlid de heer Borst heeft aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Is het naar de mening van de mi nister juist, dat volgens de berekening van het L.E.I. de herziene kostprijzen van enkele binnenlandse voedergra nen, waaronder zomergerst en rogge, boven de gemiddelde prijs van f 27, per 100 kg zijn gestegen en dat deze kostprijzen zullen dienen als basis voor de prijsvaststelling 1956/'57? Is het naar het oordeel van de mi nister juist, dat de wereldmarktprijs voor voedergranen de laatste tijd ca. 20,50 bedraagt, met andere woorden f 6,50 per 100 kg lager ligt dan de binnenlandse prijzen? Kan de minister mededelen, of hij met de gestegen binnenlandse kost prijzen en een mogelijk nog verder dalende wereldmarktprijs de monopo lieheffingen in evenredigheid wil gaan verhogen? K.L.M.-machine met bergingsmateriaal naar Bermuda Gisteravond is uit Londen de KLM- machine „Generaal Snijders" met een vracht van 7500 kg bergingsmateriaal aan boord, naar Bermuda vertrokken. Bij dit materiaal is een 540 meter lan ge sleepkabel van 4000 kg, die ge bruikt zal worden bij de pogingen om het bij Bermuda gestrande Engelse passagiersschip „Reina del Pacifico" vlot te trekken. Aan boord van dit schip zijn onder meer 60 padvinders, die onderweg zijn naar de Jamboree in Engeland. Waar schijnlijk zal de K.L.M.-machine deze padvinders naar Londen brengen. Hevige onweersbui boven Renkum Aan het einde van de middag heeft zich gisteren o.a. boven Renkum een hevige onweersbui ontlast. Een uur- lang is er het hemelwater, gemengd met hagel, bij stromen gevallen. De juist aangelegde riolering kon het wa ter niet verwerken. Verscheidene straten leken snel stromende rivieren. In de Dorpsstraat zijn bij verscheidene zaken de kelders volgestroomd. De brandweer had druk werk met pom pen. Ruim 300.00 gulden voor een Van Gogh Een schilderij van VXincent van Gogh, de fabrieken te Clichy", heeft gisteren 310.000 gulden opgebracht. Het schilderij werd samen met andere stukken van de collectie van de overle den Amerikaan Wilhelm Weinber ge veild. De opbrengst van de veiling, ruim drie miljoen gulden, is bestemd voor liefdadi ge doelen. Er waren meer dan duizend kunsthandelaars, museumdirecteuren en particuliere verzamelaars uit Engeland en het buitenland naar Londen gekomen. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft zich gewend tot de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening met verzoek het zoveel mogelijk daarheen te leiden, dat de vergiften die in de landbouw worden gebruikt, voor het bespuiten van groenten en bossen zodanig worden samengesteld, dat deze zo min mogelijk gevaar opleveren voor de mens, alsmede voor de dieren, op wier verdelging die vergiften niet gericht zijn. Het is bekend dat o.a. in Zeeland vogels in ernstige mate worden uitgeroeid, doordat deze dieren vergiftige gewassen nuttigen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1