DOLCIN Gezellige toogdag van Zeeuwse NCLB-familie Borsselse ruitentikker voor politierechter WAARSCHUWING ZEEUWSE LlLl Zeeuws vocaal dubbelkwartet voor N. G R. V.-microfoon Landbouwhuishoudonderwijs te Oostkapelle start 1 sept. WEG DIE KWELLENDE REUMATISCHE PIJNEN DOLCIN ZEEUWSE HEREN GAAN POLLEPELS ZWAAIEN Interprovinciale contactdag dit jaar in Zeeland aars Thans 2700 leden in ons gewest Dhr Waelput burgemeester van VHeerenhoek Vandaag de aanbesteding der school Mishandeling in familieverband Schade f 200,' NA „EXAMEN" BIJ MEINDERT BOEKËL In Middelburgse huishoudschool Artemis iWoensdag 10 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 ,,'t WAS EEN GEZELLIGE DAG", zeiden rond honderdvijftig Zeeuwse landarbeiders gistermid dag in Goes tegen hun vrouwen, toen zij na afloop van de provin ciale toogdag van de Ned. Christ. Landarbeidersbond, afd. Zeeland, met hun collega's en een goede sigaar over de Goese markt wan delden. Zo was het, dank zij een stralende zomerdag, dank zij een fleurig programma rond de fraaie vijver in de Schuttershoftuin en ondanks (sic!) de toespraken van de beide Utrechtse bestuursleden. Nieuwe afdeling De afdelingsvoorzitter M. D. den Hollander vond een goed gehoor. In een korte, maar gepaste toespraak, gewaagde hij van de goede familie hand, die er bestaat tussen de N'CLR- leden en waarvan ook op deze Toog dag weer de prettige sfeer was te merken. Betreffende het ledental moest de heer Den Hollander echter minder op timistische geluiden laten horen. Hier viel een kleine achteruitgang te con stateren, zodat het ledental thans op rond 2700 staat, hetgeen de spreker voor Zeeland beslist te laag vond. Met blijdschap werd echter melding ge maakt van de nieuwe afdeling Ove- zande. De belangstelling voor de afdelings vergaderingen en de verschillende cursussen zag de voorzitter graag iets toenemen, waartoe hij de Zeeuwse le den dan ook van harte opwekte. Activiteit In tegenstelling tot de toespraak van de heer Den Hollander moeten Poli in Zeeland In de week van 23 tot en met 29 juni bedroeg het aantal gevallen van poliomegelitis met verlamming vier, waarvan een geval te 's-H. Arends- kerke. Aanbesteding Voor rekening van de heer J. A. Va der te Middelburg werd door de heer K. Boot, architect B.N.A., aanbesteed het bouwen van een woning aan de Oude Veerseweg. Hoogste en laagste inschrijvers waren: N. Th. van Doorn te St. Laurens f" 21.760, fa. J. Mesu en Zn te St. Laurens f 17.939. Oesterverzending In de oesterverzending valt, vergeleken met vorig jaar, toename te constateren, speciaal te danken aan de vergroting van de export naar Frankrijk. Met ingang van X augustus werd tot burgemeester van de gemeente 's- Heerenhoek benoemd, de heer R. O. M. Waelput, woonachtig te Middel burg en thans werkzaam als commies op de Eerste Afdeling van de Provin ciale Griffie in Zeeland. De heer Waelput werd op 28 janu ari 1924 geboren te St. Jansteen en belijdt de R.K. godsdienst. Hij is ge huwd, maar heeft geen kinderen. Na het doorlopen der lagere school te St. Jansteen volgde hij de Middel bare Handelsdagschool te Hulst en de opleidingen voor de diploma's ge meente-administratie I en gemeente- financiën. De heel Waelput bekleedt tal van functies. Zo is hij hoofdbestuurslid van de R.K Vereniging voor Woon- wagenwerken, Voorzitter der plaatse lijke afdeling van de R.K. Vereniging voor Woonwagenwerken, Voorzitter Interparochiaal Sociaal Charitatief Centrum Walcheren, Voorzitter Soci aal Charitatief Centrum Middelburg, lid der St. Vincentiusvereniging en lid der Vereniging van Oud-Verkenners, tevens Groeps Comitee. Feestelijke rondgang van jarig „Excelsior-Goes" Het zo populaire tamboer- en pij perkorps „Excelsior-Goes" viert van daag zijn 27e verjaardag. Ter gelegen heid van deze heugelijke dag zal het korps vanavond een muzikale rond- fang door de stad maken, waarvan de evolking als van ouds volop zal kun nen genieten. Proficiat, Excelsior! de redes van de bondsvoorzitter, de heer B. Meyer, en de bondssecretaris, de heer Holwerda voor de aanwezigen bepaald teleurstellend zijn geweest. Nadat zij beiden in een schijnbaar geïmproviseerde speech erin geslaagd waren bijkans het gehele wereldge beuren de revue te laten passeren, waarbij terloops nog even een kleinig heidje van de belangen der landarbei ders werd aangetipt, was het tenslotte de heer Meyer, die vele van zijn toe hoorders in de meest letterlijke zin uit de droom hielp met zijn slotzin: „Slaapt niet! Blijft wakker!", waar mee hij dan op de activiteiten in de NCLB doelde. Muziek en zang Met veel genoegen werd het optre den van de Westkappelse mondaccor- deonclub „De Krekels" beluisterd. Dit vrolijke, frisse ensemble wist met zijn afwisselend program de zomersfeer in de bloeiende tuin nog te verhogen, waartoe ook de samenzang meewerk te. Vroeg in de namiddag ging de NC LB-familie uiteen, waarna velen nog een bezoek brachten aan de Goese markt, om daarna in opgewekte stem ming huiswaarts te keren. Geslaagd Gisteren zijn aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland geslaagd voor de eindexamens Gymnasium-A: Hans Blok te Kruiningen; Taco Bos- ma en Tineke van Dokkum te Goes; Leen Oele te Hoedekenskerke en Frankie Schimmelpenninck van der Oye te Kloetinge. Geen der kandidaten werd afgewe zen. Alle examens zijn hiermede afge lopen. Van de 35 kandidaten werden in totaal 4 afgewezen. (Ingezonden mededeling adv.) Vandaag zal te Oostkapelle de openbare aanbesteding plaats hebben van het semi-permanente schoolge bouw voor de Landbouwhuishoud- school der Z.L.M. Per 1 september wordt met de cursus begonnen zij het, tot het gereedkomen van deze nieuwe school voor de „kop" van Walcheren, in enkele nood-lokaliteiten. Gistermiddag vond ten gemeente huize een persconferentie plaats, die DE JEUGDIGE landarbeider M. M. uit Borssele, die op 10 juni j.l. drie ruiten van zijn burgemeester op zijn naam bracht, heeft zich gistermorgen voor de politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, moeten verantwoor den. M. was op die avond het gebeurde om half tien vol gram jegens zijn burgemeester, omdat zijn broer, vol gens M. uit drie „delinquenten" geko zen, een bekeuring had gekregen. De 21-jarige M. zette daarom op de be wuste avond zijn fiets tegen een paal en stapte gezwind het grindpad van de burgemeesterswoning op. Hier hield hij halt en opende een beschei den mortiervuur, dat gevoed werd met kiezel, op de vensters. „Toen had je ineens zin om de bur gemeester uit z'n huis te laten komen" vroeg de politierechter M. bij de re constructie van het gebeuren. ,,'t Is buiten me om gegaan" zei M., maar hoe het ook zij, toen er na het kiezelvuur geen burgemeester ver scheen (hetgeen ook tot de onmoge lijkheden behoorde want hij was niet thuis) naderde M. de woning nog dichter en sloeg met de blote vuist re soluut drie ruiten tot scherven. M.'s polsen werden keurig verbonden en de rekening van de tamelijk uitgebrei de vensters bedroeg een dikke f 152. Welk bedrag ook weer spontaan door M. uit eigen buidel is gefourneerd. „Heb je dat uit een spaarpotje...." wilde de politierechter weten. „Ja." „En zit daar ook nog wat in voor een flinke boete?" „Nee, dat niet meer...." Uit welk potje het ook komen moge, M. zal nog vijftig gulden moeten op brengen want het vonnis was, over eenkomstig de eis van de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, f 50,subs. 10 d. en één week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Op deze zitting hoorden ook twee ijzerliefhebbers te verschijnen: één was er, de pakhuisknecht W. de F. uit Hoek. De ander, de chauffeur D. M. uit Zaamslag, werd bij verstek veroor deeld. Op een gegeven moment grensde het werkterrein van dit tweetal aan een ijzeropslagplaats. Het begeerde ijzer werd met behulp van een haak onder een afrastering „doorgehengeld". Een vliegwiel, waarvan een opkoper de herkomst niet vertrouwde, deed hen tenslotte de das om. Beiden kre gen een boete van f 30,subs. 6 d. De gehele familie B. uit Clinge moest er aan te pas komen om de land- (Ingezonden mededeling (adv.) aan waterverbruikers op Walcheren Gezien de abnormale hoge waterverbruiken en de langdurige droogte is het noodzakelijk dat de uiterste zuinigheid in acht wordt genomen. Wij doen een beroep op alle verbruikers om in hun eigen belang medewerking te verlenen om in ter voorkoming van verdere ingrijpende maat regelen. De directies van de Waterleidingbedrijven op Walcheren. Waterleiding Midden Zeeland Vlissingen Gemeente Bedrijven Middelburg arbeider A. de M. op de knieën te krij gen, maar toen het zover was heef men hem ook zodanig toegetakeld, dat de ongelukkige bewusteloos een woning moest worden binnengedragen. Dinsdagmorgen verscheen derhalve J. A. B. voor de politierechter als éénling beslist geen „strijdbare held", zoals de politierechter zo vis-a-vis, kon constateren. De vader van de versche nen verdachte, die eveneens deel uit maakte van het familie-leger, stond bü verstek terecht en kreeg zelfs de hoog ste boete, f 100 subs. 20 d. want J. A. B. jr. kreeg naast f 50,subs. 10 d. een voorw. gevang, straf van één week met twee jaar proeftijd. 'Ingezonden mededeling adv.) I Terstond verlichting door Ontelbare mannen en vrou- Vi'"® Q wen, jarenlang door de reu- matiek ondraaglijk gekweld, hebben hun pijnen blijvend verbannen eahun'oude activiteit weer herwonnen - dank lij de DOLCIN tabletten! Lijdt U aan jicht, ischias, reumatiek, spit en zenuwaandoeningen grijp.dan in! Begin nog vandaag met DOLCIN, het nieuwe uit Amerika komende prepa raat, dat terstond en beslist verlichting geeft bij pijnen van reumatische aatd Zonder voorschrift bij Uw apotheket of drogist verkrijgbaar. Flacons van 100 tabletten f4.15 - kuur- flacons van 500 tabletten J f 16.-. ft- werd geleid door de burgemeester van Oostkapelle, de heer F. G. Spren- ger, de secretaris-penningmeester der Z.L.M., mr. J. F. G. Schlinge- mann en vele andere functionarissen der Z.L.M. In 1946 werd begonnen met een po ging om het landbouwhuishoudonder wijs te doen starten, welke pogingen echter op een teleurstelling uitliepen. In 1954 werd opnieuw gestart en nu met groot succes. De cursussen werden goed bezet, zodat toen definitief een aanloop tot de vorming van deze school werd genomen. Mr. Schlingemann wees erop, dat de Z.L.M. de belangen behartigt van het landbouwhuishoudonderwijs sinds 1908 De Z.L.M. bezit dan ook reeds 8 scho len en de nieuwe school van Oostka pelle zal de negende worden. Aan de streek, waarin de scholen gebouwd worden, wordt overgelaten of deze scholen een openbaar dan wel bijzon der karakter krijgen. Van de 8 bestaande scholen heeft men één christelijk landbouwhuis- houdschool en wel te Haamstede. De nieuwe landbouwhuishoudschool te Oostkapelle wordt de tweede chris telijke landbouwhuishoudschool der Z.L.M. BEHOEFTE In de „kop van Walcheren" bestaat aan landbouwhuishoudonderwijs grote behoefte en vooral voor de platte-' landsmeisjes is dit onderwijs van zeer groot belang. Het departement van O., K. en W. heeft toestemming verleend, dat per 1 september gestart wordt. Het school gebouw wordt een houten barak, die echter aan alle gestelde eisen voldoen. De lengte van het schoolgebouw dat midden in eén grote tuin komt te lig gen is 27 meter lang, de grootste breedte bedraagt 14 meter. Het omvat een, hall, leraressenkamer, een theo rielokaal, een naailokaal, een combi natielokaal, waarin zowel kookonder- wijs als was en strijklessen worden gegeven, een provisiekamer en een droogkamer. De meisjes worden op de hoogte gebracht met het koken zowel op een kolenfornuis als een elek trisch- of gascomfoor. Het lesmateriaal kan alle toets der kritiek doorstaan want alleen hiervoor werd een bedrag bestemd van f25.000. De school is berekend op ca. hon derd leerlingen. In september wordt echter begonnen met 1 primaire klas, waarvoor zich reeds meer dan 20 meisjes hebben gemeld. Zonder twijfel zal de belangstelling groter worden wanneer de school eenmaal draait. EXPANSIE Een mogelijke expansie van deze school kan worden gevonden door het bijbouwen van een barak, welke de Z.L.M. voor dit doel ter beschikking staat. Naar verwacht mag worden zal dit nieuwe schoolgebouw, eind van dit jaar officieel in gebruik worden ge nomen. Dat het landbouwhuishoudonder wijs in Zeeland een belangrijke vlucht gaat nemen blijkt wel uit het feit, dat in Axel een permanent schoolgebouw van 5 lokalen komt, dat deZe zomer zal worden aanbesteed. In Tholen komt eveneens een grote landbouwhuishoudschool met 9 loka len. Dit grote schoolgebouw staat op da urgentie voor 1959 en hierin komen 5 eerste en 3 tweede klassen. SEDERT drie jaar bestaat te Mid delburg een vocaal dubbel kwartet, dat geleid wordt door de heer B. Lein- se en regelmatig rusthuizen bezoekt en zich bij tal van andere gelegenheden zoals in de „Diensten voor Belangstel lenden", die 's zondagsavonds in de Lutherse kerk worden gehouden, laat horen. Dit vocaal ensemble is er na een vrij strenge keuring door enkele bekende musici, onder wie Meindert Boekei, in geslaagd tot het hart van de N.C.R.V.- studio's in Hilversum door te dringen. Het resultaat van de auditie luidde: geslaagd! Het vocaal dubbel kwartet heeft thans een uitnodiging ontvangen bin nenkort een uitzending voor de radio te verzorgen. De datum van deze uit zending hopen w(j binnenkort bekend te kunnen maken. Dat het vocaal dubbej kwartet reeds drie jaar na zijn oprichting de eer te beurt valt enkele liederen voor de N.C. R.V.-microfoon te brengen is het be wijs, dat het dubbelkwartet over goede stemkwaliteiten beschikt. O.m. zullen ten gehore worden gebracht enkele geestelijke liederen, enkele liederen van Valerius en waarschijnlijk enkele volksliedjes. De j.l. zaterdag te Goes en Kloetinge gehouden kollecte voor het Zonnehuis, ten bate van ziekenhuizen voor lang durige zieken heeft opgebracht f 374,18 Marijke Kil won da hoofdprijs: zij had f 38,71 in haar bus. Een tiental moedige mannen, politiemensen, PTT-ers, mi litairen en ARTEMIS trekken de stoute kookhand- schoenen aan. Want deze ALS U EENS BIJ me langs wilt komen, thuis bedoel ik, stel uw bezoekje dan uit tot september, want dan kan ik u tracteren op een heerlijke zelfgebakken taart of een sprits of een slaatje. Tenminste als ik dan al zover gevorderd ben met mijn lessen. O ja, dat vergat ik nog te vertellen: de directrice van de Chr. Landbouwhuishoudschool te Middelburg, inej. A. M. Boudeling, heeft een kook- en bakcursus voor HEREN in het leven geroepen. Een tiental mannen heeft zich al opgegeven, t.w. enkele politie mensen, mannelijk personeel van de school, militairen van de COAK, PTT-mensen eneen journalist. U mag driemaal raden, wie die laatste is. Woensdagavond 2 september van 7 tot 9 worden we in de keuken losgelaten. Op andere plaatsen in ons land is de emancipatie van de man al iets verder gevorderd, maar voor Zeeland betekent dit een primeur, dat er over enkele weken mannen de pollepel zullen zwaaien. Het idee (of DE idee, zoals een meer deftige collega-vakbroeder van mij pleegt te schrijven), het idee komt dus van mej. Boudeling, Ik zal je leren, lummel! Hoe durf je de hand van mijn dochter te vra gen, terwijl je nog niet eens kunt koken. die onlangs zakelijk bezoek kreeg van enkele heren. Deze mannen betoonden zich dermate enthousi ast over de smaak van het door een klas gebakken koekje, dat zij daarbij opmerkten: „Tjonge, dat moesten wij toch ook zelf kunnen". Van het een kwam het ander, en dezer dagen besloot de directrice de koe (in dit geval: de mannen), maar bij de horens te pakken en met het voorstel te komen: heren, wij hebben alles voor jullie klaar staan, een keuken, ovens, potten en pannen, wie heeft de moed om zijn bak- en braadkunst te beproeven? Daar stonden de mannen, dat be grijpt u. Wetende, dat de meeste mannen de moed in de schoenen zakt bij het betreden van een keuken, ver wachtte mej. Boudeling dan ook geen grote toeloop. „Laat ik het eerst eens bij de dappere mannen van politie, Land macht en post proberen", dacht de directrice en wendde zich tot de Middelburgse gemeentepolitie, de commandant van de militaire op leidingsschool C.O.A.K. in de Zeeuwse hoofdstad, de P. T. T. en het mannelijke personeel van de school. Op alle fronten had mej. Boudeling succes. Ze kwamen wel niet met grote troepen aangesneld, maar gestadig druppelden de aan meldingen binnen. In de hoop, dat ook zal worden onderwezen, hoe nu precies de échte (en niet mijn papieren) Zeeuwse Babbelaars worden ge maakt, heeft Artemis zich ook aan gemeld. Als elfde. „Dat vind ik bijzonder leuk", hoorde ik de initiatiefneemster aan de andere kant van de lijn zeg gen. En uw nieuwsvergarende ru briekschrijver voelde zich zeer ge vleid, dat begrijpt u. Ik heb het mijn collega's-op-de-krant nog niet verteld, maar ze zullen wel gek op kijken, hoewel ze heel wat van on dergetekende gewend zijn. 0 Natuurlijk zijn er meer mannen, die zich niet generen om nu eens heerlijk als mannen-onder-elkaar te kokkerellen ente proeven. Gastronomen van Zeeland, zorgt dat u er (ook) bij komt. In septem ber starten we. Elke woensdag avond van 79 is het prijs in de Chr. Huishoudschool, Noordbol- werk 35 te Middelburg. „Pour les gourmets, pas pour les gourmands" luidt het devies, het geen in goed Zeeuws zoveel wil zeggen: niet voor de schrokkerds, maar voor de lekkerbekken. Daar om was Artemis ook zo snel met zijn aanmelding. Er wordt dus geen dagelijkse kost gekookt, maar meer het fijnere werk. Koekjes bakken, schotels bereiden en meer van dat lekkere, 't Water loopt me al om de tanden. Hallo Eliy, ja ik ben aan het ver ven. Neen, Joop kon niet, want hij moest naar kookles. Heren-van-de-fijne-tong, op naar de keuken! 17 kunt zich alsnog aan melden bij de directrice (tel. K. 11803674). Kom er ook hij en wordt kookcollega van Ruim twaalfhonderd personeelsleden van provinciale diensten in Nederland komen eind augustus naar Zeeland. Onze provincie valt namelijk dit jaar de eer te beurt de interprovinciale contactdag voor ambtenaren van provinciale diensten te mogen organiseren. Op 29 augustus worden 's avonds de .talrijke gasten in Middelburg verwacht, waar zij in het Abdijgebouw zullen worden verwelkomd door het provinciaal bestuur van Zeeland. Op 30 augustus vindt de eigenlijke contactdag plaats, waarop bij sport en spel en tijdens excur sies door het personeel der provinciale diensten volop gelegenheid zal zijn met elkaar kennis te maken en van gedachten te wisselen. Alle provincies, behalve Zeeland hebben reeds de interprovinciale con tactdag waarvan er in totaal tien zijn gehouden binnen hun grenzen gehad. Dit jaar is nu de beurt aan Zeeland en het personeel van de pro vinciale diensten in ons gewest stelt er uiteraard een eer in hun collega's uit de andere provincies een prettige dag te bezorgen. Aan de voorbereiding hiervan wordt dan ook zeer veel zorg besteed. Op 29 ^augustus tussen 7 en 9 uur 's avonds worden de gasten ontvangen in het Abdijgebouw. Daarna zullen de ambtenaren diverse bezienswaardighe den in de Zeeuwse hoofdstad kunnen bezoeken. Zij worden voorts voor zover mo gelijk gehuisvest bij collega's in Zeeland. Op 30 augustus vinden op het sport terrein in Middelburg diverse wed strijden plaats, o.a. voetballen-, volley bal, atletiek, zowel voor dames als voor heren. Excursies worden voorts gemaakt naar Vlissingen, Veere en Domburg. 's Middags wordt met ruim dertig bussen een tocht over Walcheren ge maakt. Op het programma staan voorts een boottocht op de Schelde en een gemeenschappelijke maaltijd te Vlis singen. De contactdag wordt besloten met een feestavond in Middelburg. GESLAAGD Mulo-examens. Voor het Mulo-exa men slaagden te Bergen op Zoom J. M. van Poortvliet uit Oud-Vossemeer; C. J. A. Bruijnzeel uit Rilland Bath; M. W. de Jager uit Krabbendijke; C. Hoek uit St. Maartensdijk; L. C. Hoek man uit Krabbendijke; J. C. Walraven uit Rilland Bath; M. Dees uit Krab bendijke; C. J. Geluk uit Tholen; D. J. de Bat uit Goes; H. Koeman uit Waarde; A. J. van Nieuwenhuijzen uit St. Maartensdijk; J. C. van Houte uit Krabbendijke; C. J. Griep uit Tholen; J. 11. van Dijke, Tholen, A. P. Bont uit St. Maartensdijk. De heer W. F. J. de Jager te Terneuzen is te Delft geslaagd voor het propaeden- tlsch examen voor clviel-ingenieur. Geslaagd. Voor het propaedentisch examen civiel-ingenieur is te Delft ge slaagd de heer P. S. Steijdert te Honte- nisse.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2