Nederland moet in de voorste gelederen staan Samenwerking met andere naties ie vereist Frankrijk aanvaardt twee Europese verdragen Schietpartij tussen en Israëliërs met mortieren VOORLOPIG GEEN UITZICHT IN TAND AR TSENKWESTIE In oktober zullen Europese verdragen behandeld worden KERSEN ZIJN DUUR PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 13e Jaargang No, 3749 Woensdag 10 juli 1957 J' "V E.G.K.S.-landen Gezondheid Van Nederlandse zijde wordt grote waarde gehecht aan de regelingen in het verdrag betreffende de bescher- NEHROE OP SOESTDITK Regering licht wetsontwerp voor Eurotom-verdrag toe Peron blijft in Caracas AARDBEVING TEISTERDE PERZIË Tweede Kamer met 2omervakantie verhoogd Ruime meerderheid itt Nationale Vergadering Zal Boelganin binnenkort vallen? DE BILT MELDT: Koel Tweede Kamer nam pachtwet aan Straaljagers in zee gestort Piloten ongedeerd Noordzee wordt uitgemoord Visreders ongerust over vangst van landsgier Boelganin en Chroesjtsjef in Tsjecho-Slowakije In totaal negen gewonden vjcrmgc dd.n vu cl [dlo,s per dag Meningsverschil in ziekenfondsorganisaties Velen gaan te laat naaf de, tandarts PREMIE RESTITUTIE Wordt Spanje weer monarchie? Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Foofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Djjkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT HEREN VOLGEN KOOKCURSUS (Zie pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.33 u., onder 20.57 u. Maan op 20.15 u., onder 4.18 u. Hoogwater donderdag 11 juli: Vlissingen: 1.30 u. 1.97 m., 13.48 u. 2.05 m. Terneuzen: 1.57 u. 2.11 m., 14.19 u. 2.19 m. Wemeldinge: 3.11 u. 1.64 m., 15.36 u. 1.64 m. Zierikzee: 3.00 u. 1.38 m., 15.21 u. 1.37 m. NEDERLAND MOET, indien het zich wil handhaven, in de voorste ge lederen staan van de landen, die in de komende jaren een zo ruim mogelijk gebruik zullen maken van de kernenergie, zo zegt de regering in haar memorie van toelichting op het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp voor het Euratom-verdrag. In het verdrag is er niet naar gestreefd voor het militair gebruik van kernenergie een oplossing te vinden. Dat punt verdient veeleer behandeling in het kader der V.N. Het is uitgesloten, zo zegt de regering, dat ons land de ontwikkeling zal kunnen volgen. Slechts voor de allergrootste landen is dit mogelijk en zelfs grijpen deze staten iedere kans aan om door verantwoorde uitwisseling van kennis het effect van hun inspanningen te vergroten. Daarom zal ons land een zeer nauwe samenwerking met andere naties onderhouden, hetgeen trouwens zijn nut reeds heeft bewezen. De weg, die ons land moet volgen wordt duidelijk genoeg afgetekend door de voorsprong, die andere weste lijke landen op het gebied van de kernenergie hebben bereikt. Het is van belang, dat met landen als de V.S., Engeland en Frankrijk een zo nauw mogelijke samenwerking wordt gezocht, temeer daar deze landen be reid zijn tot samenwerking. Het ligt voor de hand dat daarbij in het kader van de bevordering van de Europese integratie het eerst wordt gedacht aan de landen van de EGKS. Naar de mening van de regering biedt het Euratom-verdrag voldoen de waarborgen voor een hechte sa menwerking tussen de zes landen. Het Euratom-verdrag is het enig mogelijke compromis op grond waarvan de bestaande belangen der deelnemende landen in concreto 'n gemeenschappelijke behartiging kunnen vinden. De regering heeft zich steeds op het •tandpunt gesteld, dat deelneming aan de op te richten atoomorganisatie in het kader van de OEES, evenmin als aan de internationale atoomorganisa tie der V.N., in strijd is met het lid maatschap van de Euratom. Men dient rich dan ook voor ogen te stellen, dat aan hetgeen de Euratomlanden geza menlijk tot stand kunnen brengen, grenzen zijn gesteld, die alleen over schreden kunnen worden door het zoeken naar samenwerking in ruimer verband. ming van de gezondheid. Ook op dit gebied is in vergaande mate tegemoet gekomen, omdat is voorzien in een in ternationale controle op de radio-acti viteit van lucht, land en water. De ge ografische ligging van ons land aan de mond van grote rivieren heeft tot ge volg dat aan een dergelijke controle de grootste waarde moet worden ge hecht. Tenslotte wordt opgemerkt in de memorie van toelichting, dat Neder land in het onderzoek- en onderwijs programma over vijf jaar ongeveer f 56 miljoen zal bijdragen. Daar er geen concrete bewijzen van een schending van het asielrecht door Peron zijn, zal deze in Caracas blij ven, zo heeft de Venezolaanse minis ter van buitenlandse zaken Arismendi verklaard. Over het verbreken van de diplo matieke betrekkingen, waartoe de Ar gentijnse regering besloot, zei de mi nister: de op niet te rechtvaardige wij ze door Argentinië veroorzaakte situ atie is zeer te betreuren. Zij is te wij ten aan de houding van de Argentijn se ambassadeur te Caracas. De Tweede Kamer is gisteren aan haar zomervakantie begonnen. Voor zitter Kortenhorst deelde mee, dat zij de eerste week van september weer De Franse Nationale Vergadering heeft dinsdag met 341 tegen 235 stemmen het verdrag inzake de instelling van een Gemeenschap pelijke Markt in Europa goedge keurd. Het verdrag inzake de Euratom werd met 337 tegen 243 stemmen geratificeerd. Het wetsontwerp tot bekrachti ging van de vedragen inzake de Euromarkt en Euratom en de in stelling van de gemeenschappelij ke assemblee werd vervolgens als Het Franse blad „France Soir" schreef gisteren, dat niet-communis- ten te Praag geloven, dat maarschalk Boelganin niet lang meer minister president van de Sowjet-Unie zal blij president van de Sowjet-Unie zal blij ven. Boelganin zou het gevaar lopen te worden ontslagen. Dinsdagmiddag heeft de Koningin de premier van India, Pandit Nehroe op het paleis te Soestdijk ontvangen. We zien de Koningin hier in gesprek met de premier en zijn zuster, Shrimati Vijakakhsmi Vandit, die hoge commissaris van India in. Londen is. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. geheel met 346 tegen 240 stem men aanvaard. Tevoren hadden premier Bourges- Manoury en drie van zijn voorgangers de radicaalgezinde Pleven, de con servatieve Reynaud en de volksrepu- blikein Schuman gepleit voor aan vaarding van de verdragen. Bourges-Maunoury had verklaard, dat de afgevaardigden door aanvaar ding van de verdragen de continuiteit van de Franse buitenlandse politiek zouden waarborgen. Deelneming aan de twee projecten betekende niet, dat Frankrijk zijn lot geheel toevertrouw de aan internationale organen. Pleven verklaarde, dat de gemeen schappelijke markt de beste manier vormde om Engeland uit zijn eiland positie te halen. Reynaud was van oordeel, dat de gemeenschappelijke markt o.m. tot voordeel zal hebben, dat de economische fouten, die Frank rijk de laatste tijd heeft gemaakt door zijn decifit op de handelsbalans te la ten vergroten, voortaan kunnen wor den vermeden. De afgevaardigden, die vóór stem den, waren de socialisten, de r. k. volksrepublikeinen, een deel van de radicalen en het merendeel van de ge matigden of conservatieven. De tegen stemmers waren de communisten, de radicale aanhangers van Mendes- France, de Poujadisten, de Gaullisten en enig rechts georienteerde nationa listen. te Rome is dinsdag vernomen, dat de Italiaanse minister-president, Zoli, dinsdagochtend op een vergadering van het kabinet heeft gezegd, dat de verdragen betreffende een Europese gemeenschappelijke markt en Eura tom, voor het zomerreces van de ka mer van afgevaardigden zullen wor den ingediend. bijeen zou komen om het eerste boek van het nieuwe b.W. te behandelen. Omstreeks 1 oktober zullen de verdra gen inzake de gemeenschappelijke markt en de Euratom in het openbaar worden behandeld. Om dit mogelijk te maken zal ook in de vakantietijd nog veel voorbereidend werk verricht moeten worden. Na een kort debat heeft de Tweede Kamer een aantal wetsontwerpen aan vaard, waardoor de sociale uitkeringen en de kinderbijslag met 3 procent wor den verhoogd. Men ging ervan uit, dat de Eerste Kamer de huurvoorstellen zou aanvaarden. Deze 3 procent is be doeld als compensatie voor de huur verhoging. Zo zal de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind met 2 cent worden verhoogd, namelijk van resp. 56 en 63 tot 58 en 65 cent. Van het der de kind af wordt de kinderbijslag met 3 cent per dag verhoogd. Voor het vierde en vijfde kind krijgt men name lijk 91 cent per dag. Voor het zesde en de volgende kinderen 102 cent. De grote gezinnen krijgen dus een extra compensatie. Met 105 tegen 7 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren de nieuwe Pachtwet aangenomen. Tégen stemden de C.P.N. en de S.G.P. Namens de A.R.-fractie heeft de heer Biesheuvel verklaard vóór deze wet te zullen stemmen ondanks de bezwaren tegen de wijze waarop de landbouwkundige toetsing erin is geregeld. Een ernst.ge aardbeving heeft de streek ten noordwesten van de Iraanse hoofdstad Teheran geteis terd. Het dorp Abe'garum werd in twee minuten en drie seconden van de aardbodem gevaagd (foto boven) Tussen Knocke en .Vlissingen zijn gistermorgen twee straaljagers met elkaar in botsing gekomen en neerge stort. De beide piloten luitenant Van Sprundel en sergeant-vlieger Van Ingen Schenau konden zich met hun schietstoelen in veiligheid brengen. Zü kwamen ten noordoosten van de Belgische stad Brugge veilig aan de grond. Een der toestellen is brandend in 'n weide te Damme neergestort, terwijl het andere op de grond te Sijsele te pletter is gevallen en daarna in brand is geraakt. Ernstig ongerust zijn vele Neder landse reders ter visserij over de ont wikkeling van het vissen op „zand- spier" en „olieharing" op de Noordzee. Deense, Duitse en Nederlandse kotters halen enorme hoeveelheden „zand- spier", een bijzonder vet palinkje van 10 tot 15 cm lengte, van de Noordzee kusten weg. Dit palinkje zit in het zand en dient tot voedsel voor schol en tong. Het is bijzonder olierijk en wordt voor f 100,per 1000 kilogram door de vismeelfabrieken gekocht voor de produktie van visolie. Tegen de 70 Nederlandse kotters vangen op contract zandspier voor de Nederlandse industrie. Per twee dagen wordt per schip tussen de 15 en 40 ton aangevoerd. Gisteren waren de vang sten zo groot, dat een deel van de aanvoer als mest op het land moest worden geworpen. Een tweede punt, waarover^ de Ne derlandse rederijen zich ernstig onge rust maken is de jacht op de „olie haring", die in augustus weer gaat be ginnen. Het weghalen van het voedsel voor de jonge platvis en van de jonge haring dreigt de visserij op de Noord zee te vernietigen, zo menen vele re ders. De Noordzee wordt uitgemoord, zo stellen zij en daarmee zal de Ne derlandse visserij grotendeels ten dode opgeschreven zijn. De So wj et-leiders Boelganin en Chroesjtsjef zijn gisterochtend per trein,in de Tsjechoslowaakse grens plaats Cierna aangekomen, waar zij door Antonin Novotny, eerste secreta ris van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij, Vaclav David, de mi nister van buitenlandse zaken en an dere leiders werden ontvangen. Novotny zei in zijn welkomsttoe spraak, dat de jongste wijzigingen in het Kremlin „de dag van de Sowjet- overwinning op het kapitalistische stel sel hebben vervroegd". Chroesjtsjef sprak over „de eenheid van ideologie en beginselen" die tus sen beide landen bestaat. Aan de grens tassen Israël en Syrië is dinsdag een vuurgevecht geleverd waarhij gebruik is gemaakt van mor tieren. In de jongste incidenten werd slechts met lichte vuurwapens gescho ten. Het gevecht begon toen vanuit i Cr/>rir\m> perkt tot enkele duizenden t /-M-* V70l'1i«rr/>rt kwaliteit van de markiezen, Up VCllüiycll (de meest voorkomende soort in I A C? Zeeland) is over het algemeen vrij 1 i De kersenoogst is weliswaar f°.?d- °.e Pr"fn voor goede kwali- j„ jteiten liggen tussen f 2,20 en f 2,30 i 'J1 Zeeland beter dan in de an- per ;tg op veïiing. Voor de con- S dere kersenstreken, doch grote sument zijn dit prijzen om van te i drukte brengt de kersentijd in schrikken! Zeeland niet met zich mee. De JÜSlgZSi£tStStStSi aanvoer blijkt, zowel te Goes allerminst reden heelt om in zijn als op de veiling in Kapelle be- handen te klappen. j De beëindiging van de stagnatie in de tandheelkundige behande ling dreigt nog verder op de lange baan geschoven te worden, door een verschil van mening in de ziekenfondsorganisaties. En intussen doen zich meer en meer gevallen waaruit blijkt, dat men te laat voor hulpverlening naar de tandarts gaat. De Centrale Bond van onderling be heerde ziekenfondsen heeft de Nederl. Mij. tot Bevordering der Tandheel kunde meegedeeld, dat hij NIET ak koord gaat met een voorstel, dat de andere ziekenfondsorganisaties tijdens de laatste bespreking onder leiding van de minister van sociale zaken en volksgezondheid hadden geopperd als ernstige poging uit de impasse te ge raken. Overigens doorkruiste dit tus sentijdse voorstel de besprekingen over arbitrage, waaromtrent de par tijen juist nader tot elkaar schenen te zijn gekomen. Door deze verdeeldheid worden de verzekerden dus opnieuw gedu peerd, terwijl zij voorlopig nog moe ten blijven doorgaan met betalen van premie, zonder dat hiertegen over de gegarandeerde tandheel kunde staat. Arbitrage is de enig overblijvende mogelijkheid volgens de Nederl. Mij. tot Bevordering der Tandheelkunde, Dit is dan ook aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid mee gedeeld. Tevens heeft het hoofdbestuur van laatstgenoemde organisatie de minis ter gevraagd te willen bevorderen, dat aan de verzekerden restitutie wordt verleend voor gedane betalingen ter zake van tandheelkundige hulp, om dat niet is te beoordelen hoeveel tijd de besprekingen nog in beslag zullen nemen. Syrië met mitrailleurs op een Israëli sche petrouille werd geschoten. Later gingen de Syriërs ertoe over het ge bied te beschieten met middelzware mortieren. Doordat de Syriërs later het dorp Gonen gingen beschieten, werd een burger gedood en werden zeven poli tiemannen gewond. Zowel Israël als Syrië heeft een klacht bij de V.N. ingediend. Vijf Israëlische soldaten zijn ge wond. Aan Syrische kant hebben twee vrouwen en twee kinderen verwon dingen opgelopen. Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van V.N., heeft van Genève uit Syrië en Israël verzocht herhaling van grensincidenten te voorkomen. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger had pas een vierde verzoek van V.N.-waarnemers om het vuren te staken, succes. Op het V.N.- hoofdkwartier zouden dinsdag ver scheidene telegrammen van de chef staf, kolonel Leary, zijn ontvangen, in een waarvan zelfs gerept was van een 'mogelijk ernstige toestand'. Volgens bepaalde persberichten zou generaal Franco van plan zijn op de nationale feestdag van 18 juli de we derinstelling van de monarchie af te kondigen. In gewoonlijk welingelichte kringen van Spaanse monarchisten neemt men dit niet zonder meer aan, maar oordeelt men het wel waar schijnlijk dat Franco op die dag iets zal zeggen over de rol, die Don Juan Carlos, de kleinzoon van exkoning Al- fons de Dertiende, in de toekomst in Spanje zou moeten spelen. Inmiddels meent men in welinge lichte kringen te Madrid dat bij de ont moeting tussen Franco en Salazar, de Portugese premier te Ciudad Rodrigo aan de Spaans-Portugese grens is heeft plaats gevonden, onder andere de wederinstelling van de monarchie in Spanje en Portugal ter sprake zal komen. Op 31 maart 1947 verklaarde gene raal Franca dat Spanje weer een mo narchie zou worden, met een regent- schapsraad en hemzelf als staatshoofd. Ingeval van ongeschiktheid of dood van het staatshoofd moet de regent- schapsraad met een meerderheid van twee-derden een koning of regent voorstellen, die dan door een meerder heid van twee-derden van de Cortes (parlement) moet worden aanvaard. Op 6 juli 1947 werd deze opvolgings- wet bijvolksstemming aangenomen, waarbij veertien miljoen van de ze ventien miljoen stemgerechtigden voor stemden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1