Verraad in fabrieken W est-Duitsland in Kleurrijk schouwspel bij ontvangst Nehroe Communisten maken misbruik van functies in bedrijfsraden Nog 120.000 Hervormde christenen in Rusland Chr. Zaterdagvoetb allers blijven in de KNVB Minister Luns vergiste zich L Niet akkoord met 26,5 cent per minuut voor tandartsen Dinsdag 9 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Oostduitse radio maak geheimen wereldkundig Duidelijk bewezen De Aziatische griep in de wereld Zuidafrikaanse minister bezocht kerkdienst Opleiding predikanten is moeilijk Vijftig jaar doctor in de theologie Utrechtse jongen verdwenen Onderling beheerde ziekenfondsen Jaarvergadering VCV te Utrecht VOOR DE TWEEDE MAAL IN NEDERLAND „Er is wel wat gebeurd DOOR DE WERELD (Van onze Westduitse correspondent) Bij de onlangs gehouden bedrijfsraadverkiezingen in de Duits-Ame rikaanse autofabriek van de Adam Opel N.V. (General Motors) koos het personeel van 26.000 man dertig nieuwe leden van de bedrijfsraad, waarvan slechts één communist. De communisten waren op de een- heidslijst van de metaalbewerkersbond met 16 candidaten vertegen woordigd. Deze uitslag is te verbazingwekkender, omdat de commu nisten bij de bedrijfsraadverkiezingen twee jaar geleden een groot succes behaalden: toen trokken zij met elf man in de bedrijfsraad. bond bij het begin van de bedrijfs raadverkiezingen tegen het binnen dringen van communistische elemen ten in de bedrijfsraden gewaarschuwd, maar aan deze waarschuwing schijnt in vele gevallen door de plaatselijke vakbonden niet veel aandacht te zijn geschonken. Anders zou het nauwe lijks mogelijk zijn geweest, dat op de grootste scheepswerven in Europa, op de Howaldt-werven in Kiel, die eigen dom zijn van de bondsrepubliek, de vroegere communistische bondsdag kandidaat Heinrich Wadle met 8786 van de 9021 stemmen tot voorzitter van de bedrijfsraad werd gekozen. Op de derde plaats, met slechts 613 stem men minder, stond de vroegere func tionaris van de communistische partij Willi Hein. Van de 20 door de aldaar werkende arbeiders te kiezen leden van de bedrijfsraad zijn twee-vijfde vroegere communisten. Ondermijning Of en in hoeverre de ondermijning door communistische elementen bij de laatste bedrijfsraadverkiezingen in de bondesrepubliek is voortgeschreden, is moeilijk te beoordelen. Een totaal overzicht is nog niet te krijgen. En ook hieruit kunnen geen definitieve conclusies worden getrokken omtrent de mate van ondermijning, omdat de bijna overal benutte kwalificatie „neu traal" geen antwoord geeft op de vraag naar de werkelijke houding en opvat ting van de betrokken bedrijfsraadle- den, en de verkiezing van communis ten vergemakkelijkt. Niet zeldzaam Dat communisten geheimen ver raden is niet zeldzaam. Door de radio-omroep van de Sowjet-zone wordt bijna dagelijks over gebeur tenissen in West-Duitse bedrijven bericht, die alleen uit communis tische bronnen afkomstig zijn. Maar niet altijd kan verraad zo duidelijk worden bewezen als bij de Opel-fabrieken. De oorzaak van de communistische mislukking is in het gehele bedrijf be kend. Men wist weliswaar al lang, dat berichten over de produktie en de be- drijfsverhoudingen uit moeilijk vast te stellen bronnen bij de radio-omroep in de Sovjet-zone terecht kwamen, maar steeds ontbrak het bewijs, dat deze be richten afkomstig waren van de com munistische leden van de bedrijfsraad. Totdat iets gebeurde, dat zulks ondub belzinnig bewees. Eind verleden jaar bracht de directie een vertrouwelijk en geheim rapport over de economi sche toestand van het bedrijf en de nieuwe productieplannen ter kennis van de bedrijfsraad. Nog geen 24 uur later kon de „Duitslandzender" van de Sowjet-zone uit dit rapport citeren. Hier was duidelijk sprake van het verraden van geheimen. In dit geval kon eindelijk worden vastgesteld, wie het verraad hadden begaan: de nauwe verbinding van de communistische leden van de bedrijfs raad met de Oost-Duitse communisti sche partij was nooit onderbroken en dit kon nu duidelijk worden bewezen. Consequentie De directie van de Opelfabrieken trok de consequentie uit deze gebeur tenis: zij weigerde ieder gesprek en iedere verdere samenwerking met de bedrijfsraad zolang het personeel van mening was aan mensen vertrouwen te kunnen schenken, die bewezen had den het vertrouwen te breken en het eigen bedrijf te schaden. De sociaal-democratische voorzitter van de bedrijfsraad moest dit besluit ter kennis van het gehele personeel brengen. Bij de verkiezingen voor een nieuwe bedrijfsraad heeft het perso neel de consequenties getrokken. In de bedrijfsraad zit nu nog slechts één communist. Niet overal Dat is niet overal het geval. In de afgelopen maanden werden 120.000 nieuwe bedrijfsraden gekozen in de bondsrepubliek. De vroegere leden van de verbonden West-Duitse com munistische partij traden bij deze ver kiezingen vaak ongecamoufleerd, of als „neutraal partijloos" gecamoufleerde kandidaten op de eenheidslij sten van de vakbonden, voor wie zij als voor heen „collega's" zijn. Weliswaar heeft het bestuur van het Duitse vakver- Buit circa 8000 gulden Twee gemaskerde en met pistolen bewapende jongemannen hebben gis termorgen een roofoverval gepleegd op het benzinestation aan de rijksweg Amsterdam-Utrecht, even voorbij de Utrechtse brug over de Amstel. Uit de geldlade namen de rovers de opbrengst van het weekend, circa 8000 gulden, weg. De 30-jarige pompbediende en 'n 53-jarige bromfietser, die kwam tan ken, konden de politie een vrij duide lijk signalement van de jongemannen geven. Een der overvallers hield de pomp bediende en de bromfietser die juist kwam aanrijden om te tanken met zijn pistool in bedwang terwijl de ander de geldlade lichtte. De jongelieden gin gen zeer deskundig en grondig te werk want zij vernielden de telefoon en dreigden de pompbediende en de bromfietser, dat zij 20 minuten in het kantoor moesten blijven „anders zou den zij worden neergeschoten". Vanuit de achter het pompstation liggende struiken hebben de overval lers het gebouwtje beslopen en een hunner is daarbij in de daar lopende sloot terecht gekomen want hij was drijfnat. Er zijn ook sporen van kroos gevonden. Het tweetal is, vermoede lijk per auto, in de richting van de Domstad verdwenen. Door het ver breken van de telefoonverbinding had den zij een niet onaanzienlijke voor sprong op de politie. De jongemannen waren tussen de 22-25 jaar. Een was van flink postuur, 1.85 m lang en droeg een blauw overhemd. De twee de, lang 1.65 m, droeg een grijs col bert en een Duitse zwarte skipet. Een woordvoerder van de wereldge zondheidsorganisatie heeft zaterdag in Geneve verklaard, dat het uitbreken van griep in Nederland niet zo ernstig ls als eerder was gemeld. Functiona rissen van de gezondheidsdienst heb ben verklaard, dat er geen sprake is van een zich snel uitbreidende epide mie, aldus de woordvoerder. In Vietnam schijnt de epidemie uit gewoed te zijn. Ook op Malakka en in Thailand is een verbetering in de toe stand ingetreden. De ziekte woedt nog in Irak, de Philippijnen, Pakistan, en Birma, en er zijn ook gevallen gesig naleerd in Aden, Bahrein, Koweit, Saoedi-Arabië en Jemen. De heer J. de Klerk, minister van ar beid en openbare werken in Zuid-Afrika, die vorige week woensdag een bezoek aan Nederland bracht, nadat hij als af gevaardigde de Arbeidsconferentie te Ge- nève had bijgewoond, is naar Brussel vertrokken. Minister De Klerk, die tot de Gereformeerde kerk van Suid-Afrika behoort, heeft zondagmorgen de gods dienstoefeningen bijgewoond in de Ge- ref. Noordderkerk te 's Gravenhage, waar voorging ds. W. C. v. d. Brink, Ge- ref. predikant te 's Gravenhage-Oost. De minister en zijn echtgenote waren onder meer vergezeld van de Z.-Afrikaanse ambassadeur dr. F. E. Geldenhuys. Een commissie uit de kerkeraad ontving het gezelschap bij de ingang van het kerk gebouw en begeleidde het naar de speci aal voor hen gereserveerde zitplaatsen. De dienst had een gewoon verloop, slechts de linten in Zuidafrikaanse kleu ren, die aan de bloemen voor de kansel waren gehecht, herinnerden aan het be zoek. Na de godsdienstoefening heeft de kerkeraad het, gezelschap ontvangen en heeft het de geheel gerestaureerde kerk nader in ogenschouw genomen. DE GROOTSTE, en vermoedelijk enige, Hervormde kerk in het gebied van de Sovjet-Unie, bevindt zich volgens een te Genève ontvangen bericht in het gedeelte over de Karpathen, dat bij Oekraïne hoort. Er wonen in deze streek 600.000 mensen, die sedert de eerste wereldoorlog meermalen van nationaliteit zijn veranderd: zij hoorden eerst bij Oekraïne, naderhand bij Tsjecho-Slowakije en tegenwoordig bij de U.S.S.R. De Hervormde kerk telt 120.000 leden, van wie negentig procent geregeld naar de kerk gaat. Wie lid van deze kerk wil worden, kan op zijn achttiende jaar toetreden na ondertekening van een belijdenis formulier. Hierbij verplicht men zich tot het mede bijdragen in de materiële noden der kerk. Even trouw als deze mensen in het kerkgaan zijn, vervul len zij deze financiële plichten, want er arbeiden in de 91 gemeenten dezer kerk 67 predikanten. Leidende figuur in deze kerkelijke gemeenschap is Paul Genei uit Sorty, die geen bisschop wordt genoemd, zoals bij de Gerefor meerde Kerk in Hongarije, of praeses zoals bij de Hervormde Kerken in Ter gelegenheid van het feit dat vijf tig jaar geleden de rustende hoogleraren prof. dr. F. W. Grosheide te Amsterdam en prof. dr. J. Ridderbos te Kampen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam pro moveerden tot doctor in de theologie, zijn twee Gereformeerde periodieken geheel aan hen gewijd. Van het Gereformeerd Theologisch Tijdschrift kwam een bij zonder nummer uit in dubbele omvang geheel gevuld met bijdragen ter ere van het gouden doctoraat van prof. Groshei de. „Het Gereformeerde Weekblad" ver scheen met een speciaal nummer, opge dragen aan zijn zo juist afgetreden hoofd redacteur, prof. dr. J. Ridderbos. Duitsland, maar „senior". De opleiding van predikanten geeft veel moeilijk heden. Men hoopt nu, dat dit in de toekomst in Hongarije of Tsjecho-Slo wakije kan gebeuren; de meeste ge meenteleden zijn van Hongaarse oor sprong en spreken nog Hongaars. De V.S. hebben een lid van de Hongaarse afvaardiging bij de Ver enigde Naties uitgewezen, omdat hij de grenzen van zijn diplomatieke voor rechten in de V.S. had overschreden. PANDIT NEHROE tweede keer Sedert zaterdag 22 juni te ongeveer vier uur wordt de 8-jarige Willem Jan Maria de la Parra uit de Dickenslaan 38 te Utrecht, vermist. Hij zou naar de bioscoop gaan, doch is niet meer thuisgekomen. Een Rotter damse winkelier deelde mee, dat hij op die dag een lift heeft gegeven van de rotende Oudenrijn te Utrecht naar Rotterdam aan een onbekende man van 40 of 45 jaar oud, die in gezel schap was van een jongetje van zeven of acht jaar oud. Vermoedelijk is deze man met een „volkswagen" van Utrecht naar ge noemde rotonde gereden, hij kwam althans met de jongen uit een „volks wagen". De man en de jongen zijn uit gestapt bij de Julianalaan in Rotter dam. De man maakte een zeer ongunstige indruk op de winkelier en toen deze dan ook van de verdwijning van een Utrechtse jongen in de krant las, gaf hij hiervan kennis aan een politiebu reau te Rotterdam. De man was 40 of 45 jaar oud, 1,75 meter lang, slank postuur en had een puisterig gezicht, de jongen had een groenachtige regenjas aan. Inlichtingen worden ingewacht bij de kinderpolitie te Rotterdam. Cefa benoemt directeur Het algemeen bestuur van de Christe lijke Filmactie heeft benoemd tot direc teur van het bureau der Cefa, drs. P. H. van Gorkum te Amsterdam. Drs. Van Gorkum heeft na zijn mid- delgare schoolopleiding economie en so ciologie gestudeerd aan de Vrije Univer siteit. Hij was voorts werkzaam in het internationale handelsverkeer, o.m. in Joego-Slavië en Spanje. Hij was drie jaar president van de In ternationale Vereniging van Studenten in de Economie en was laatstelijk ver bonden aan het'bureau voor werkbemid- deling van de V.U. Deze foto-combinatie geeft twee beel den uit de „Henley" Royal Regatta", de jaarlijkse roeiwedstrijden op de Theems bij Henley. De bovenste foto toont de uiterst spannende finish van het hoofdnum mer van de Regatta, de strijd om de Grand Challenge Cup, waarbij de acht van de Amerikaanse Cornell Uni versiteit (rechts) met nog geen halve lengte verschil won van de Olympi sche kampioen, de acht van de univer siteit van Yale. De onderste foto laat zien hoe de Rus Ivanov na de finish van de finale skiff, waarin hij bij verrassing werd geklopt door de Australiër Stuart Mackenzie, in hetwater sprong om zijn overwinnaar te feliciteren. Hongaarse opstandeling ter dood gebracht De 30-jarige Hongaarse fabrieksar beider Bela Barta, die schuldig is be vonden aan het leiden van een aanval op Russische militairen in december van het vorige jaar, is te Miskolc te rechtgesteld. Op 28 juni was gemeld, dat Barta ter dood veroordeeld was. Bij het be doelde gevecht te Miskolc kwamen vijf mensen om het leven en werden veertien gewond. Het werd een maand nadat het georganiseerd verzet in Hongarije was uitgebroken, geleverd, handeling van uitsluitend ziekenfonds- Het bestuur van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen heeft naar het mededeelt, met teleurstelling vastgesteld dat de poging van minister Suurhoff, om door arbitrage het conflict tussen tandartsen en ziekenfondsen tot spoedige oplossing te brengen, nog niet is geslaagd. De bond acht dit des te be treurenswaardiger aangezien alle btj bet conflict betrokken partijen zich in be ginsel met arbitrage hadden verenigd. Met het aanbod van een aantal zieken fondsorganisaties om de tandheelkundige bedrag van 26,5 cent per minuut, kan de C.B.O.Z. zich niet verenigen. Het bestuur van de bond herinnert er aan, dat de ziekenfondsorganisaties zich dit voorjaar na uitvoerige besprekingen en onderzoe kingen bereid hebben verklaard een ho norarium te aanvaarden, dat was geba seerd op 25 cent per minuut. De C.B.O.Z. staat op het standpunt, dat met dit be drag een redelijke honorering bij be- „Er zullen met de KNVB géén onderhandelingen worden aangeknoopt, die ten doel zouden hebben voor de christelijke voetbalverenigingen in Nederland, aange sloten bjj het V.C.V., een zodanige organisatievorm te scheppen, dat om aan de competities, georganiseerd door de KNVB en het zaterdagvoethal te kunnen deel nemen een verplicht lidmaatschap van de KNVB niet meer vereist Is." Tot deze conclusie is het Verbond van Christelijke Voetbalverenigingen zaterdag middag gekomen tijdens zijn jaarvergadering in Utrecht. Met twee-derde meerder heid werd het voorstel van A.C.V. uit Assen verworpen. Het bestuur van deze vereniging had gedacht aan een federatief samenwerken met de KNVB. Naar haar mening is door het besluit van de KNVB betreffende de instelling van de voetbalpool de grens van de in 1945 aangegane „fusie" met de KNVB, overschreden. Men ging namelijk van het standpunt uit, dat, hoewel in ne gatieve zin, de christelijke verenigingen hebben deelgenomen aan de besluitvor ming over deze zaak, hetgeen voortvloeit De eerste minister van India, Pandit Nehroe, brengt een twee daags officieel bezoek aan Neder land. Gistermorgen arriveerde hij op het vliegveld Valkenburg, waar hij o.a. werd verwelkomd door de Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. De Nederlandse minister verklaarde dat Nederland zeer trots is op het be zoek, dat Nehroe brengt, vooral om dat dit het eerste bezoek van Pandit Nehroe is. Hij verklaarde er zeker van te zijn, dat het verblijf van de eerste minister zal bijdragen tot een verster king der betrekkingen tussen beide landen. Pandit Nehroe dankte hierop minister Luns voor zijn hartelijke woorden. Glimlachend merkte hij op, dat het echter niet juist was, wat de heer Luns gezegd had over het feit, dat dit het eerste bezoek van hem aan Nederland zou zijn. „Ik was nl. reeds buitenlandse zaken 30 jaar geleden in Amsterdam'", zo merkte hij glimlachend op. „Maar se dertdien is er heel wat in de wereld gebeurd. De problemen, waarvoor wij thans staan, zijn niet zozeer het uit de weg ruimen van werkelijke barrières tussen de landen als wel het opruimen van de barrières, die zich in de gees ten der mensen bevinden". Tenslotte verklaarde Pandit Nehroe nog, dat hij naar Nederland is geko men om de goodwill en het begrip voor India bij het Nederlandse volk zo mogelijk nog te versterken. De ontvangst op het vliegveld was een bijzonder kleurrijk schouwspel, daar de vele vrouwelijke leden van de ambassades van India en Pakistan al len in nationale klederdracht, de fraaie met goud bestikte saris, waren ver schenen om de minister van India te verwelkomen. Gistermiddag heeft Nehroe een be zoek gebracht aan dr. Drees. Daarna begaf hij zich naar het ministerie van uit het volwaardig lidmaatschap van de KNVB en mede verantwoordelijk is. Nadat de voorzitter van ACV, de heer H. Ruiter het voorstel nog eens monde ling had toegelicht, gaf de voorzitter van het VCV, de heer J. van der Meijde het prae-advies van het hoofdbestuur weer. Naar zijn mening gaat de verantwoor delijkheid van het VCV niet verder dan de aansprakelijkheid, weshalve men zich tegen het voorstel van ACV verklaarde. Aangezien er jaren geleden evenmin reden is geweest om de KNVB te verla ten, aangezien in deze organisatie ook sport werd beoefend op zondag en deze reden ook niet aanwezig is geweest bij de invoering van het betaalde voetbal, achtte het bestuur van het VCV het ook thans niet noodzakelijk een andere or ganisatievorm met de KNVB te zoeken. De voorzitter herinnerde aan het gesprek, dat het bestuur enige maanden geleden heeft gehad met drie hoogleraren in de etiek, die een eensluidend advies hadden gegeven om om déze reden de KNVB niet te verlaten. De heer Ruiter was het hiermede niet eens, want hij was van mening, dat de verantwoordelijkheid verder ging dan alleen maar een negatief geluid laten ho ren. Hij vond, dat er thans iets moest ge beuren, waardoor de relatie van het VCV losser van de KNVB kwam te staan. Een stem uit de vergadering vroeg wat er zou worden gedaan indien de KNVB afwij zend beschikte. „Dan kunnen we altijd nog zien", was de repliek van de heer Ruiter. Binnen korte tijd waren de eerste zes punten van de agenda afgehandeld. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Meere (Enschede) en Remmers (Zwolle) herkozen. Laatstgenoemde werd tevens opnieuw benoemd tot vertegenwoordiger van het zaterdagvoetbal in het hoofdbe stuur van de KNVB. Voorts werd besloten de Koninklijke Goedkeuring der Statuten aan te vragen. De bondsdagen zullen wor'den georga niseerd door Oranje Nassau, Groningen verzekerden neerkomende op een. bruto- beloning van ongeveer S 30.000,per jaar aan de tandartsen werd aangebo den. De bond acht het, gezien de conse quenties, welke dit ten aanzien van da door de verzekerden op te brengen pre mies met zich meebrengt, in geen enkel geval verantwoord de medewerkers van de ziekenfondsen een hoger honorarium te bieden dan in feite verantwoord wordt geacht. Het Sow jet-ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Westduitse ambassadeur te Moskou, dr. Haas, za terdag een nota overhandigd, die een antwoord vormt op de Westduitse no ta van acht juni over de voorgenomen Russisch-Westduitse handelsbesprekin gen. Voor het einde van 1959 zullen er in West-Duitsland 48 vliegvelden voor de NAVO beschikbaar zijn weermee een bedrag van 2.9 miljard mark zal zijn gemoeid. Er zijn al negentien van deze bases gereed. De NAVO neemt 25 miljoen van de kosten voor haar reke ning. Oud-premier Sir Winston Chur chill heeft zich zaterdag in een toe spraak geschaard achter de weten schappelijke deskundigen, die van me ning zijn, dat de gevolgen van de proeven met kernwapens in de huidige omvang wat de gezondheid van de mensheid betreft te verwaarlozen zijn. Franse boeren in Algerije zijn be zig met het organiseren van een „Zwarte Garde" van 12.000 tot 15.000 man voor het beschermen van afgele gen boerderijen en oliebronnen tegen aanvallen van opstandelingen. Zij ho pen een officiële erkenning voor hun leger te krijgen. K.L.M.-toestellen met nieuwe interieuren Baanbrekend is het Interieur-ontwerp, dat de Amsterdamse binnenhuisarchitect Bueno de Mesquita in opdracht van de KA.M. heeft gemaakt voor de zes DC-6 toestellen, die momenteel, na 20.000 vlieguren, hun grote inspectie ondergaan. Het is de eerste maal, dat de K.L.M. bij de inrichting van haar toestellen het tra ditionele blanw-grjjs de kleuren, waar onder zij over de gehele wereld bekend is niet heeft toegepast. Bij het ontwerp is gestreefd naar een rustgevend interieur, dat een prettige omgeving voor de passagiers vormt. De toeristencabine van de PH-DPP „Prinses Margriet" de eerste DC-6, die onlangs is ingericht heeft stoelen in verschil lende kleuren grijs, dit, om de lengte van de cabine te breken. Het frame van de stoelen is groen, de gordijnen voor de vensters zijn grijs-geel. Het schot, dat de cabine van de cockpit scheidt, draagt een abstract kleurenpatroon. De stoelen in de eerste klasse cabine achter in het toestel hebben een blauwe kleur, maar de loper in het gangpad is rood. Het achterschot is eveneens met een helle kleurencombinatie beschilderd. Dit nieuwe cabine-interieur geldt als een experiment. De DC-6 toestellen werden er voor uitgekozen, omdat vier van deze toestellen zullen worden ingezet in het Westindisch Bedrijf van de K.L.M., waar zij die lijnen gaan vliegen, die momenteel met Convairs 340 worden bediend. De andere twee blijven in Europa. Op die manier zullen passagiers van alle delen der wereld hun mening kunnen vormen over het nieuwe cabine-interieur van deze toestellen, die in de West aangeduid zullen worden als „Royal Six" en aan de en vermoedelijk C.J.V.V. in Amersfoort. K.L.M. kenbaar maken.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3