Westelijke voorstellen zijn „vrijwel waardeloos" Binnenkort beslissing over bouwkernenergie-centrale Autobus botst op kleine militaire wagen In 1962 in bedrijf? Sowjet-Unie verlangt belofte kernwapens niet te Europa zucht onder hitte Vier ontslagen leiders waren overtuigd van succes... PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zorin op Londense ontwapeningsconferentie ZATERDAG GAAT DE WANDELTOCHT VAN START! Brits schip bij Bermuda gestrand Dinsdag 16 juli installatie burg. Bolkestein Premier Nehroe in ons land Nederlandse regering bood diner aan ITALIAANS BLAD „UNITA" Centrale comité verleende geen medewerking TWEE DODEN Overheid heeft stimulerende taak Reële mogelijkheden Vijf bommen ontploft in Buenos Aires Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: by geen gehoor: Hoofdred. (01100} 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3748 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Dinsdag 9 juli 1957 Wandelen met het Zeeuwsch Dagblad (Zie pagina 1 en 5) 5 Op- en ondergang van Zon en Maant Woensdag: Zon op 4.32 u., onder 20.58 u. Maan 19.38 u., onder 3.21 u. Hoogwater woensdag 10 juli: Vlissingen: 0.46 u. 1.86 m., 13.08 u. 1.98 m. Terneuzen: 1.12 u. 2.01 m., 13.37 u. 2.13 m. Wemeldinge: 2.22 u. 1.58 m., 14.51 u. 1.65 m. Zierikzee: 2.10 u. 1.33 m., 14.37 u. 1.39 m. „VRIJWEL WAARDELOOS" noemde de Russische afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie, Zorin, de westelijke voorstellen voor opschorting van de kernproeven en de produktie van kernwapens, door de daaraan verbonden voorwaarden. Zorin zei, dat de westelijke mogendheden de produktie van der gelijke wapens willen legatiseren en dat zij de weg voor een gedeel telijke ontwapeningsovereenkomst blokkeren. Volgens de Sowjetafgevaardigde zullen de volkèren er geen genoe gen mee nemen, dat de westelijken weigeren de belofte te geven, dat zij geen kernwapens zullen gebruiken. vernietiging van de voorraad kern wapens. Dit laatste wordt door de weste lijken geweigerd. Realistisch Verbod voor twee jaar Opnieuw herhaalde Zorin het Rus sische voorstel, dat de proeven voor 'n tijd van twee jaar verboden moeten worden. Hij verlangde ook een on voorwaardelijke belofte van de atoom- mogendheden de kernwapens niet te gebruiken. Voorts heeft Zorin het Britse voor stel om deskundigen een plan voor in ternationale controle op de naleving van een overeengekomen verbod van atoomproeven te laten opstellen, ver worpen. Het Russische voorstel be helst de instelling van controleposten in de Sowjet-TJnie, de V.S., Engeland en het gebied van de Stille Oceaan. De westelijke mogendheden heb ben in beginsel het voorstel om de proeven voor een bepaalde tijd te staken, aanvaard, maar zij verbin den hieraan voorwaarden zoals op schorting van de produktie van kernenergie voor atoomwapens, be perking van de strijdkrachten en gewone bewapening en de organi satie van een controlesysteem. Rusland wil volgens Zorin een al geheel verbod van atoomwapens en Het Britse passagiersschip „Keina del Pacifico" (17.872 ton) is maandag hij de Bermuda-eilanden, ongeveer 10 km uit de kust, gestrand. Het schip, dat op weg is naar Engeland, heeft 400 passagiers aan boord. Men stelt alles in het werk om te voorkomen, dat het op koraalriffen lek slaat. Het schip maakt een slagzij van 12 graden over stuurboord. Twee sleep boten zijn bij de hand om afdrijven naar de rotsen te voorkomen. Men zal proberen het schip bij hoog water los te krijgen. De „Reina del Pacifico" vaart in een geregelde dienst tussen Liverpool, en de Zuidamerikaanse westkust. Dinsdagmiddag 16 juli komt de ge meenteraad van Deventer in een bui tengewone vergadering bijeen om dr. N. Bolkestein, tot nu burgemeester van Middelburg, als eerste burger van Deventer te installeren. Loco-burge meester Th. H. Beerents zal de instal latie verrichten. Na afloop daarvan geeft de heer Bolkestein aan de De venter burgerij de gelegenheid met hem en zijn gezin kennis te maken. DE BILT MELDT: Dezelfde temperaturen Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Rusland ziet in een opschorting van de kernproeven gedurende twee of drie jaar een eerste stap in de rich ting van ontwapening, los van alle an dere maatregelen. Als de westelijke mogendheden werkelijk een einde willen maken aan de wedloop met kernwapens, zuilen zij een realistische houding moeten aannemen. De Sow jetdelegatie is bereid mee te werken om spoedig te komen tot over eenstemming over maatregelen voor gedeeltelijke ontwapening en in de eerste plaats tot een onmiddellijk in gaand verbod van atoomproeven on der internationaal toezicht, zo ver klaarde Zorin. De volgende vergadering is vastge steld opwoensdag. NU DE GROOTSTE hitte voor bij is en we momenteel van een ideale wandeltemperatuur kunnen genieten, wordt het tijd enige aandacht te schen ken aan onze jaarlijkse Zeeuwsch Dagbladtochten, die zaterdagmiddag weer als het grootste evenement in de Zeeuwse wandelsport - zullen plaats hebben. Met veel mu ziek gaan zaterdagmiddag om half drie de vele honderden enthousiaste wandelaars van start, om zich te vertreden in de schone Bevelandse dreven rond Kloetinge, Kapelle, We meldinge en Kattendijke. HET WORDT WEER GOED, die jaar! Het belooft weer een ouderwets, gezellig wandelfes- tijn te worden. Dat beloven de voortekenen, dat beloven ook de vele aanmeldingen, die da gelijks binnenstromen. Oud en jong, Zeeuw en niet-Zeeuw, gymnasten, politiemensen en LQUCl, ...J*. UUVW. dagmiddag van de partij. f I MORGEN vindt U nadere bijzon- i j derheden over de tocht en over t de deelnemers op deze plaats y in ons blad. Vandaag verwijzen r J we naar pag. 5, waar u de j 7 routes kunt vinden voor de af y s te leggen parcoursen van 10, 1 15 en 25 kilometer. w jufo Premier dr. Drees neemt afscheid van de Indiase premier Pandit Nehroe na het korte bezoek dat de laatstgenoemde zijn Nederlandse ambtsgenoot op diens kabinet bracht. Toen bij de hitte van vorige week een zending van 20.000 eendags- kuikens bestemd voor de pluim veeteelt, uit Amsterdam in Milaan aankwam, bleek bij controle, dat alle diertjes door de hitte waren gecrepeerd Deze foto laat zien hoe inwoners van Milaan in het station de treu rige resten van de eerste zending bekijken In sommige delen van Europa is een glnde gekomen aan de hittegolf, doch het grootste deel van het vasteland zucht nog onder de hitte. Vooral in Italië en Oostenrijk is het warm. In Italië zijn in het afgelopen week einde meer dan 32 mensen om het le ven gekomen bij het zwemen of als ge volg van een zononesteek. Het totaal aantal doden als gevolg van de hitte golf is hiermee gestegen tot boven de 600. In het stadspark in Wenen kreeg een vrouw het zondag plotseling te kwaad in een temperatuur van 42 graden in de schaduw. Zij rukte zich alle kleren van het lijf en rende spiernaakt door het groen, tot zij door politiemannen werd opgepakt en naar een ziekenhuis gebracht. In Oostenrijk zijn in het weekeinde 36 mensen om het leven gekomen. 25 van hen verdronken bij het baden. In Zweden, Praag en Parijs hebben zware onweersbuien een einde aan de hitte gemaakt. De hitte heeft ook in Polen talrijke slachtoffers geëist: Joij het baden in rivieren en meren kwamen zondag in totaal 45 mensen om het leven, van wie acht in de rivier de Weichsel. De Nederlandse regering heeft de premier van India, Nehroe, die eed bezoek aan Nederland brengt, gister avond een diner aangeboden. Tijdens dit diner heeft minister-president dr. W. Drees in een rede doen uitkomen, wat Nederland en India gemeen heb ben. Dr. Drees herinnerde aan eea van de geschriften van de premier, waarin hij zijn bewondering uitsprak over de vrijheidsstrijd van de Neder landers. „Al verschilt onze wijze van den ken", zo vervolgde dr. Drees, „overdo meest geschikte manier om bij te dra gen tot een durende wereldvrede, on ze doeleinden en de ernst van onzo pogingen zijn dezelfde". Gistermiddag heeft de Indiase pre mier een bezoek gebracht aan Rotter dam en daarna aan Delft. In de Maas stad werd aan boord van de „Prinses- seplaat" de lunch gebruikt in aanwe zigheid van de burgemeester van Rot terdam, mr. G. E. van Walsum en en kele wethouders. Daarna ging de reis via Vlaardin- gen naar Delft, waar de hoge gast een bezoek bracht aan het Waterloopkun dig laboratorium. Nehroe liet zich ook uitvoerig inlichten over het model van de deltawerken, welke uiteenzetting werd gegeven door prof. Thijsse. De Nationale Unie op Alg. Chr. Grondslag heeft in een brief aan da premier van India zijn tussenkomst gevraagd bij het verkrijgen van de vrijheid voor Schmidt en andere Nederlanders, die in Indonesië ge vangen worden gehouden. Mede werking wordt in deze brief het grootste geschenk genoemd, dat de heer Nehroe aan ons land zal kun nen geven. (Zie ook pag. 3) Zoals wij gisteren reeds meldden, heeft het Italiaanse communistische blad „Unita" een artikel gepubliceerd over de gang van zaken in het Krem lin hij het ontslag van de vier leiders. Het blad schrijft, dat de vergadering van het presidium werd gehouden bij afwezigheid van 3 leden. Direct na de aanvang deden Molotof en twee an dere leiders een grootscheepse aanval op Chroesjtsjef en bestempelden zijn politiek als opportunistisch en liggen de in de lijn van Trotzky. Zij eisten een wijziging in het par tijsecretariaat en overhandigden de aanwezigen een van te voren opge maakte lijst van kandidaten. Waar schijnlijk waren zij overtuigd van hun succes, want er werd door hen onmid- Tijdens een hevig onweer, dat gisteravond tussen zes uur en half ze ven woedde in de omgeving van Deur- ne is de ongeveer 30-jarige mevrouw M. van den Berg-Mortel door de blik sem gedood. Zij was bezig de koeien te melken. Het slachtoffer laat twee kinderen na. Bij Hulshorst op de rijkssstraat- weg AmersfoortZwolle zijn gistermiddag een toeringcar uit Enschede en een militair auto busje met zes inzittenden tegen elkaar gebotst. Twee militairen kwamen om het leven, terwijl een derde zwaar gewond werd. Twee bussen van dezelfde firma re den achter elkaar, toen de voorste plotseling moest stoppen voor een personenauto die wachtte om linksaf te slaan. De tweede bus kon niet gauw tot stilstand komen en de busschauf feur trachtte zijn voorganger te ont wijken door naar links uit te halen. Bij deze manoeuvre vloog de toering car op het autobusje. De 57-jarige gehuwde sergeant eer ste klas W. A. Mulder uit Den Haag (vader van twee kinderen) en de 36- jarige gehuwde sergeant eerste klas R. F. Birkenholz uit Utrecht (vader van drie kinderen) werden gedood. Bij de botsing werd zwaar gewond de 46-jarige sergeant A. Ortse uit Amersfoort, die in het centraal mili tair ziekenhuis in Utrecht is opgeno men. De bestuurder van de militaire auto en nog twee inzittenden van deze wagen werden licht gewond opgeno men in de Pius-stichting te Harder wijk. Van de passagiers uit de toering car hebben enkele slechts lichte ver wondingen opgelopen. Het verongelukte busje werd aan de zijkant geheel opengereten. De minister van economische zaken heeft aan de Staten Generaal een nota aangeboden inzake de kernenergie, waarin hij zich beperkt tot de toepassing van kernenergie voor de elektriciteitsvoorziening. In deze nota wordt medegedeeld, dat de minister het gewenst acht dat zo spoedig mogelijk met de bouw van een eerste kernenergiecentrale wordt begonnen. Een beslissing daartoe door een of meer elektrici- teitsproduktiebedrijven kan op korte termijn worden verwacht en de in bedrijf stelling van een dergelijke centrale zal omstreeks 1962 kun nen geschieden. In de nota wordt een plan ontwikkeld voor de periode 1962-'75, waarbij er van is uitgegaan dat van de jaarlijks tot stand te brengen elektriciteits- produktiemiddelen voor uitbreiding en vervanging een steeds toenemend aan deel zal bestaan uit kernenergiecentrales, zodat de noodzakelijke uitbreidin gen en vervangingen in 1975 geheel op basis van kernenergie zouden kunnen plaatsvinden. miljard gulden boven de ruim 6 mil jard gulden, die in die periode vereist zullen zijn voor investering in appa ratuur ten behoeve van dfe bouw van conventionele centrales en voor aan vullende investeringen in het elektri citeitstransport- en distributie-appa raat. Indien dit plan uitvoerbaar blijkt zou in 1975 reeds de helft van de ge hele elektriciteitsproduktie verzorgd worden door kernenergiecentrales. Hierdoor zou voor 15 procent in de to tale energiebehoeften worden voor zien. Daar staat tegenover dat in die periode een extra investeringsbedrag nodig zou zijn van naar schatting 2.6 Geen spoedige verzadiging Wat de ontwikkeling van het elek triciteitsverbruik in ons land betreft wordt er in de nota op gewezen, dat wanneer rekening wordt gehouden met de invloed van de industrialisatie van Nederland op de energiebehoefte nog geen spoedige verzadiging van het elektriciteitsverbruik is te verwachten. Gedurende de laatste vijf jaar is dit verbruik, voor zover het de openbare elektriciteitsvoorziening betreft, ge middeld zelfs met nagenoeg 10 pet. per jaar gestegen. Het is nog niet te overzien welk type kernreactor tenslotte de beste mogelijkheden zal bieden voor de elek triciteitsopwekking. Deskundigen De ontwikkeling van de kernener gie is in hoge mate afhankelijk van het beschikbaar zijn van voldoende deskundigen. Verwacht wordt, dat de opleiding op lager en middelbaar technisch niveau aanzien van de opleiding van acade- geen direct probleem vormt, doch ten misch gevormd personeel zullen zeker bijzondere maatregelen van de zijde van de overheid nodig zijn. Kosten Een kostenvergelijking tussen con ventionele en kernenergiecentrales, waarbij werd uitgegaan van zeer voor zichtige veronderstellingen, geeft een duidelijke aanwijzing, dat reeds thans reële mogelijkheden in Nederland aan wezig zijn om elektriciteit door middel van kernenergie op te wekken tegen een economische verantwoorde prijs. De verwachting is dat deze prijsver houdingen zich steeds meer zullen wij zigen ten gunste van de kernenergie. dellijke stemming geëist. Zij rekenden op een meerderheid, omdat er drie le den afwezig waren. De eerste strijd was dus de stemming op te houden, totdat het presidium voltallig was. De aanhangers van Chroesjtsjef be toogden toen, dat het vraagstuk slechts kon worden opgelost door het centrale comité. De vier tegen de partij gerich te leiders eisten, dat het centrale comi té niet eerder bijeen geroepen zou worden, voordat de beslissing in het presidium was gevallen. Het nieuws was echter zeer snel ver spreid onder de leden van het centrale comité en spoedig presenteerden zich de leden van dit college. Het centr. comité kwam op 22 juni bijeen. Kam. Soeslof deed de aan wezigen mededeling van de feiten en daarna kwamen ,de vier" aan het woord. Tijdens de 7 of 8 dagen, dat de vergadering werd gehouden bleek, dat niemand van de 225 leden de vier leiders steunde. Molotof, Ma lenkof, Sjepilof en Kaganowitsj be gonnen toen de aftocht te blazen. Het centrale comité was daarmee echter niet tevreden en eiste, dat de vier leiders volkomen ontmaskerd zouden worden, aldus het Italiaanse blad. Chroesjtsjef en Boelganin zijn intus sen naar Praag vertrokken. Zij zullen daar besprekingen voeren met de Tsjechoslowaakse leiders. Vandaag worden de hoge Russische gasten te Cierna verwacht. BESCHULDIGING Inmiddels is tegen Malenkof weer een beschuldiging ingebracht. Een communistische functionaris in Lenin grad heeft verklaard, dat Malenkof hem acht jaar geleden heeft bedreigd en dat hij hem toen een valse verkla ring heeft laten tekenen. Hij noemde Malenkof een ruwe, wrede man, zon der eergevoel of geweten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles heeft maandag in Washington verklaard, dat het nog niet duidelijk is of de wijzigingen in het presidium een gevolg zijn van po litieke meningsverschillen of van een strijd om de macht tussen verschillen de personen. In Buenos Aires zijn de laatste 24 uur vijf bommen ontploft en zes an dere onschadelijk gemaakt. De bom men waren gelegd bij fabrieken, open bare gebouwen, stations en in straten van de binnenstad. Er waren geen slachtoffers. Enkele minuten nadat president Aramburu bij een betoging het woord had gevoerd, werd een zware ontplof fing gehoord. De verzamelde menigte rende verschrikt uiteen. Enkele ogenblikken later ontplofte een tweede bom, maar niemand raak te gewond. De menigte achtervolgde een verdacht individu, die door de po litie voor een lynchpartij moest wor den behoed.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1