Arabier Maurice Hanna, de Graham van M.-Oosten Kom maar kijken bij kernproeven in VS RADIO EN TELEVISIE Studenten: Gek volslagen gek" Professor: „Een avonturier Zijn ouders vonden hem een idioot Vaste leningen Tien maanden geëist tegen Nederlander Eisenhower nodigt uit V.S. dwarsbomen de Arabische landen Hitte doodt visjes A.M.P. bestaat 25 jaar Nederlands glas in Brussel Duitse divisies aan Navo overgedragen Uitslag verkiezingen in Egypte nog niet bekend Uit de wereld VAN HET BOEK Maandag 8 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 IN 'T ALGEMEEN gesproken wordt de betekenisvolle geestelijke arbeid van hen, die op zending- en missieterreinen bezig zijn, de banier van het Kruis te planten, bij vele mensen niet hoog aangesla gen. Natuurlijk, men kent de naam van een Albert Schweitzer als medicus en zendeling wel en men heeft eerbied voor hem, wanneer hij als Nobelprijswinnaar de regeringen op hun fouten wijst, maar daar blijft het dan ook bij. Ook heeft men wel eens iets gelezen over de Amerikaanse evangelist Billy Graham en menigeen heeft zijn sym pathiek gelaat bewonderd. Maar tenslotte bleef het daarbij. Hoe komt dat toch? Jaarlijks trekken duizenden zendelingen en missionaire arbeiders en arbeidsters naar de zendingsvelden om in de duisternis van het heidendom de lichten van het evangelie te ontste ken. Zou het misschien kunnen zijn dat men te weinig weet van de offers, die deze mensen op maatschappelijk, geestelijk en cultureel terrein, brengen? Hebben wij, als het thuisfront, enig besloot men in het geloof, de aula van J.«vinniliilrVin- rl r\ immaroifoit tfl trrOCfOM "NT O O" TlAftlt ven en ook zijn ouders weer eens op te zoeken om tegenover hen te getui gen van de enige Naam, die er gege ven is onder de hemel, om zalig te worden. Zijn ideaal is echter, om in het land van zijn voorvaderen te evan geliseren als een tweede Billy Graham omdat hij als Arabier kan doen, wat geen zendeling vermag. Met mensen als Albert Schweitzer, Billy Graham en Maurice Hanna is onze bezeten we reld nog niet verloren. begrip van de ontzaglijke moeilijkhe den en problemen, waarvoor de zen ding in een vreemde, haar vijandige omgeving komt te staan? Immers niet! Een zendeling is een geroepene Wie dat niet wil geloven, moet het vreemde verhaal eens lezen van Mau rice Hanna, de „Billy Graham van het Midden Oosten". De bekende hoofdredacteur van het maandblad „Jeugd in actie", de heer Jan J. van Cappelleveen uit Benne- kom, heeft een merkwaardig gesprek met Maurice Hanna gehad. Een man, die als student deed, wat geen ster veling ooit vermocht. Hij hield inter kerkelijke evangelisatiecampagnes sa men met de Coptische, Armeense, Griekse orthodoxe en Evangelische kerken. En de toehoorders kwamen bij honderdtallen. Dwars tegen alle logica in Toen Maurice Hanna door de gro te glazen deur van de Bob Jones Universiteit in Amerika naar buiten ging, keken een paar studenten hem na en zeiden: „Gek, volslagen gek" en een professor mompelde: „Een avonturier. Hij zal het niet ver brengen in Gods werk". Maar was het dan zo gek, wat Mau rice Hanna van plan was te doen? Eigenlijk niet. Hij wist, dat hij nog Studeren moest. Maar aan de andere kant had hij een onstilbaar verlangen om als student te evangeliseren onder zijn mede-studenten. Op de universiteit studeerde hij met allemaal Christen jongeren. Langzaam kwam het plan bij hem op, om naar het Midden Oosten te gaan en zijn Studie verder voort te zetten aan de universiteit, waar zijn vader als Sy- risch jonge man, voor hij naar Ame rika emigreerde, colleges had gelopen. Waarom zou hij niet daar gaan stu deren? Hij was immers zelf Arabiër? Het plan begon vaste vormen aan te nemen. Hanna wist heel zeker dat God hem ertoe geroepen had. En hij ging! Geld had hij nauwelijks voldoende, om de overtocht te betalen en zeker niet om de vier jaar studie te bekos tigen. Hij had de directie van de uni versiteit geschreven, dat hij wilde ko men, maar men raadde het hem af, omdat de colleges overbezet waren met studenten uit het Midden Oosten. Maar God riep hem, dat wist hij heel zeker. Hij was toen negentien jaar oud. Zijn ouders lieten hem gaan, maar vonden hem volslagen idioot. Het feit, dat hij bij Billy Graham bekeerd was en dat hij een studiebeurs had gewei gerd om naar een Bijbelschool te gaan en later naar een Christelijke univer siteit was al voldoende geweest, om hem de deur uit te zetten en hem alle financiële en morele steun te ontzeg gen. Zo landde hij in 1953 in de Libanon. Hij werd door een zendeling, die van zijn komst op de hoogte was, afge haald en meegenomen naar een con ferentie voor jonge mensen. Hanna mocht een getuigenis afleggen. Ten slotte mocht hij ook een keer spreken. God zegende zijn woord en nog voor de colleges begonnen, kreeg hij al spreekbeurten voor bepaalde jeugd groepen te vervullen en leidde hij zelfs al kerkdiensten. Hij getuigde te gen de andere studenten. Het deed er niet toe, of zij Mohammedaan waren, Armeen, Grieks orthodox öf tot een van de zendingskerken behoorden. Hanna vertelde ze haarfijn, wat Chris tus voor hem betekende en het won der van de Pinksterdag herhaalde zich: ze luisterden. Nooit kan 't geloof te veel verwachten De Moslems zien in de Christenen mensen, die hun van God gegeven verstand niet gebruiken. Het Christen dom is een veel oudere godsdienst dan de leer van Mohammed. En waar het nieuwere altijd beter is, moeten de Christenen wel erg dom zijn, dat ze nog altijd aan die verouderde leer stellingen blijven hangen. Hanna was echter niet dom, maar de beste van zijn klas. Hij studeerde enkele maan den geleden cum laude af als de meest intelligente student, die de universi teit van Beiroet ooit heeft gehad. Zijn verstandelijke gaven onder streepten zijn getuigenis zeer nadruk kelijk. De leiding van de ene kerk hoorde van de andere, dat Hanna zo goed sprak en van toen af kwamen de aanvragen binnen om evangelisa tiecampagnes te leiden, die de geza menlijke kerken wilden organiseren. De kerken van Beiroet werkten op grote schaal samen. Na twee weken van gemeenschappelijk bidden en werken was de kerk te klein. Toen de universiteit te vragen. Nog nooit was deze zaal afgestaan voor 'n gods dienstige samenkomst. De professoren gaven weinig hoop. Maar het wonder gebeurde. De aula met zijn duizend zitplaatsen werd spontaan afgestaan en avond aan avond waren alle stoe len bezet met vertegenwoordigers van alle mogelijke godsdiensten, die met aandacht de eenvoudige Evangelie boodschap van Hanna beluisterden. Iedere vakantie was hij weer ergens anders De directie van Koeweits olie maatschappij nodigde hem uit te ko men spreken in de grote hal van het concern. Allerlei teaparty's werden gehouden. Hij sprak over bekering en terugkeer tot Christus. Of het nu directeuren of arbeiders, Hindoes of Mohammedanen waren, hij getuig de, evenals eenmaal de grote heiden apostel Paulus, van zijn geloof. In Turkije sprak hij in een Armeen se kerk, terwijl de deuren en de gor dijnen zorgvuldig gesloten waren uit vrees voor een aanval van fanatieke moslems. In Bagdad, Basra, Aleppo en andere plaatsen bracht hij de bood schap, soms weken achtereen. Het oosten ontwaakt Maurice Hanna kwam na de vakan tie moe terug met geen ander verlan gen, dan. om zijn studiën voort te zet ten aan de universiteit. Met les geven moest hij in zijn onderhoud voorzien. Thans, in 1957, is hij afgestudeerd en behoort hij tot de veel gevraagde sprekers in het hele Midden Oosten van Caïro tc' Instanboel. Maar nu vertoeft hij weer in Ame rika. Een jaar hoopt hij daar te blij- REGERING WENST: In een gehouden bespreking tussen de ministers van binnenlandse zaken, bezitsvorming en P.b.o., van financiën en van volkshuisvesting en bouwnij verheid, afgevaardigden van de col leges van Gedeputeerde Staten en een ruime kring van vertegenwoordigers van gemeenten, inzake de financiering van investeringen van gemeenten en provinciën heeft de regering medede ling gedaan van haar standpunt, dat behoudens hoge uitzondering, nieuwe investeringen slechts kunnen worden gedaan inudien tot het bedrag van de daarmede gemoeide kaptaalsuitgaven, vaste leningen worden gesloten. Spionageproces te Düsscldorf In het te Düsseldorf gevoerde proces tegen 3 mannen, onder wie de Neder lander T. N., die ervan beschuldigd zijn een bepaald type geweer van de NAVO aan belangstellenden in de Sowjetzone in handen te hebben wil len spelen, heeft de openbare aankla ger requisitoir gehouden. Hij eiste te gen de Nederlander, wegens poging tot landverraad, een gevangenisstraf van tien maanden, tegen de beklaag den Lingenen en Hardt wegens voor bereiding van een landsverraderlijke handeling respectievelijk negen en vijf maanden. President Eisenhower heeft op zijn persconferentie gezegd, dat hij alle landen ter wereld zal uitnodigen, instrumenten te sturen voor het meten van de radioactieve neerslag als Amerika weer een proef met een kernwapen zou nemen. Op die wijze konden andere landen de Amerikaanse verklaring, dat men de ontwikkeling van een absoluut „schone" kernbom nadert, toetsen. Amerika blijft bij zijn aanbod, om de kernproeven voor tien maan den op te schorten als onderdeel van een eerste ontwapeningsfase. Er moest voldoende controle zijn, eerlijkheid aan beide kanten en de afspraak, dat in de toekomst de produktie van kernwapens onder gemeenschappelijke controle zou staan. Eisenhower deelde mee, dat de V.S. de hoeveelheid uranio-335, die zij voor de vreedzaam gebruik van atoom-ner- gie In binnen- en buitenland beschik baar stellen, van ruim 40.000 kg tot 100.000 verhogen. De waarde van 100.000 kg is onge veer 1700 miljoen dollar. De president ontkende, dat de Ame rikaanse houding tegenover het vraag stuk van de ontwapening niet oprecht zou zijn. Het is een zeer moeilijk en dynamisch probleem. Het vraagstuk was ook zo ingewik keld, doordat de V.S. geen voorstellen willen doen, zonder de toestemming DINSDAG 9 JULI 1957 HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 R.V.U.: Mej. C. A. Ey- ken: „Julius Caesar by William Shake speare". 11.30 Mezzo-sopr. en piano, 11.50 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Twee piano's. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Strijkkwart. 14.30 Correspondentie uit de V.S. en Ca nada. 14.50 Gram. 15.15 Gevar. muz. 16.00 Viool en piano. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Discotaria. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Dr. M. J. Adriani: „Omgang met de natuur". 19.00 Lichte muz. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Ik kan ook kie ken, caus. 19.30 Spaanse melodieën. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.55 Gevar. muz. 21.25 Dansmuz. 22.00 Tips voor een Franse vakantie. 22.15 Omr. ork. 22.50 Act. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. 23.16 New York calling plus event, reportages of gram. 23.2524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.55 Pontificale hoog mis. 11.30 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Dansmuz. 13.50 Gram. 14.20 Idem. 14.30 V. d. plattelandsvrou wen. 14.40 Kamerork. en soliste. 15.30 Ziekenlof. (Tussen 16.00 en 18.00 Ronde v. Frankrijk). 16.00 V. d. zieken. 16.30 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.; Rijksdelen Overzee: Pater Th. Huigen Ó.P.: Mozaiek van be volkingsgroepen in de Nederlandse An tillen. 18.00 Lichte muz. 18.30 Gram. 18.45 Ronde v. Frankrijk. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Gram. 20.20 Ronde v. Frankrijk. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Holland Festival: Concertgebouwork. 22.10 Wat het is leraar te zijn, caus. 22.30 De verklaringen, die president Eisenhower en minister Foster Dulles over Algerië hebben afgelegd, tonen aan dat wij goede redenen hadden om te zeggen dat het Amerikaanse impe rialisme onze voornaamste vijand is en dat de Amerikaanse imperialisten er in de eerste plaats op uit zijn het stre ven der Arabische landen te dwarsbo men. Vooral in de laatste tijd is deze ontwikkeling duidelijk geworden, al dus werd donderdagavond door radio- Cairo verklaard. Hieraan werd toegevoegd dat de ver klaringen van Eisenhower en Dulles „datgene, wat de Amerikanen voor de Arabische landen poogden te verber gen, helder in het daglicht hebben ge steld, namelijk de houding der V.S. te genover onze nationale gemeenschap pelijke zaak? van de landen, die bij dergelijke voor stellen betrokken zijn. Op de vraag of de V.S. hun kennis betreffende het vervaardigen van „schone" bommen aan de Sowjet-Unie zullen meedelen, antwoordde Eisen hower, dat de Amerikaanse geleerden hem hadden gezegd, dat zij dit direct willen doen, als zij in hun opzet zijn geslaagd. 0 De ambassadeur van Venezuela en mevrouw De la Rosa hebben vrijdag avond ter gelegenheid van de natio nale Venezolaanse feestdag een recep tie gegeven in hun residentie te Was senaar. De warmte van de laatste dagen heeft een slachting aangericht onder de vissen in enige grachten in Den Haag. Duizenden visjes die de strijd tegen de hitte hebben moeten opgeven, drijven nu aan de oppervlakte van het groengrauwe water van de grachten. In het Concertgebouw te Haarlem is vrijdag het 35-jarig bestaan gevierd van de Algemene Militaire Pensioen- bond. Na het zingen van het Wilhelmus sprak de heer W. Stuut een inleidend woord. Met vreugde constateerde hij, dat sedert 1 januari j.l. recht is ver kregen. Dat mag evenwel geen reden zijn thans op de lauweren te gaan rus ten, want voor de leden, weduwen en wezen dient nog veel te worden ge daan. In een herdenkingsrede van de heer Koek uit Arnhem memoreerde deze 't werk van de oprichters van de bond. De heren Van Wijk, Brandwijk en Klooster. De onderofficierenvereniging „Ons Belang" kwam op voor de belan gen van die militairen, die niet in aanmerking kwamen voor pensioen. In 1922 werd de algemene militaire pen. sioenbond opgericht. De aanwezigen herdachten de oprichters door zich van zetels te verheffen. De vice-voorzitter van de bond, de heer H. W. Wolters uit Arnhem, richt te zich in het bijzonder tot de heren W. Stuut en W. van Liere, resp. voor zitter en secretaris. Als waardering voor hun werk werd beide heren het gouden erekruis van de bond overhan digd. Radiokoor. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 22.30 Filmprogr. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koer sen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Operet- temuz. 14.30 Kamermuz. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Roemeense muz. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Syn- dikale kron. 20.00 Maandelijkse radio- kron. 21.00 Operamuz. 22.00 Nws. 22.11 Strijkkwart. 22.35 Gram. 23.5523.00 Nws. Mishandeling van kind met dodelijke afloop? Een 34-jarige fabrieksarbeider is door de Rotterdamse recherche in ar rest gesteld. Maandagmiddag zou hij zijn vierjarig zoontje, dat vermoede lijk door de warmte wat lastig was, hardhandig hebben aangepakt en hem zelfs tegen de buik hebben geschopt. De volgende dag overleed het kind in een ziekenhuis. Sectie zal nu moeten uitwijzen, of de mishandeling als doodsoorzaak aangemerkt kan worden. De bezoeker van de Nederlandse af deling op de aanstaande Wereldtentoon stelling te Brussel zal kennis kunnen ma ken met glas in al zijn verschijningsvor men. Want Nederland is niet alleen be roemd om zijn gras, maar ook om zijn glas. Is België belangrijk als producent van vlakglas, Nederland heeft naam ge maakt op het gebied van de automatische flessenfabricage en de vervaardiging van huishoudelijk en laboratoriumglaswerk, geslepen kristal en kunstnijverheidsglas, dat naar alle delen van de wereld wordt geëxporteerd. In 1956 had de export van verschillende soorten glas en glasproduc- ten een totale waarde van bijna 47.5 mil joen gulden. De Verenigde Glasfabrieken hebben op de Nederlandse afdeling de beschikking over een ruimte van ongeveer 90 vier kante meter. Het ontwerp voor deze in zending werd gemaakt door de architect G. Rietveld van de Architectengroep Brussel 58, in samenwerking met de heer A. D. Copier, estetisch adviseur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Glasfa briek Leerdam. In de geheel uit glas be staande plafonds zullen, naar een ont werp van Floor Meydam, plastische ver sieringen in vlakglas worden aange bracht. De gedeeltelijk glazen wanden zullen door de ontwerper I. Valkema met voorstellingen in geblazen glas wor den versierd. In de glazen zuilen zullen fraaie uiteraard glazen kunstpro- dukten worden geëxposeerd. Dan komt er een grote vitrine niet minder dan vijf meter lang en drie meter hoog waarin men allerlei laboratorium- en in strumentenglas te zien krijgt, dat op een glazen wand is gemonteerd. De kunste naar W. Heesen heeft hiervoor een zeer imposant ontwerp gemaakt. In deze vi trine zullen ook aan de hand van vlak- glaspanelen de verschillende versie ringstechnieken, zoals door middel van diamant, zandstraal, etsen en inbranden met emaille-verven, worden gedemon streerd. De vloer krijgt glazen tegels van ver schillende vorm en kleur en zal van on deren worden verlicht. Nederlandse rattenvanger verdelgde 60.000 ratten De bekende Nederlandse rattenvan ger J. Olischlager uit Maastricht heeft tijdens een zeven-daagse verdelgings actie op de gemeentelijke vuilnisbelt van Moulins, departement Allier, Frankrijk, ongeveer 60.000 ratten ge dood. Ook deze ratten bleken erg ver zot te zijn op een door de heer Oli schlager samengesteld verdelgingsmid- del, welke snoeppartij zij met de dood moesten bekopen. Het terrein is nu volkomen rat-vrij, waarvoor de ge meentelijke en provinciale overheden zeggen de heer Olischlager buitenge woon dankbaar te zijn. Het volgende offensief tegen de rat ten in Frankrijk begint in oktober in L'Orient en Briare, waar het eveneens van ratten wemelt. Ook bereikte de heer Olischlager een verzoek tot rat- tenverdelging uit Finland. Eind juli houdt hij een verdelgings demonstratie in Aalst (België), waar hij tevens een lezing zal houden. Be gin september vertrekt hij naar Italië voor een veertiendaagse verdelgings actie in twee havensteden. A.O.W. EN GEMOEDSBEZWAREN Wij willen, ter verduidelijking, nog eens even de volgende opmerking plaatsen inzake AO.W. en gemoeds bezwaren. Toen wij iemand met (echte) gemoedsbezwaren schreven dat dit een grond is om van de A.O.W. af te komen, rees namelijk misverstand. Het is duidelijk, dat men op die manier niet van pre miebetaling kan afkomen. Men krijgt een belastingverhoging in plaats van de premie A. O. W., tot eenzelfde bedrag als de premie. Maar verandert men later van ge dachten, dan kan men alsnog „in de A.O.W." gaan en worden de hier voor bedoelde belastingbetaling weer beschouwd als betalingen A.O.W.-premie. Waar die belasting dan terecht komt? In de grote A.O.W.-pot en men moet dat dan beschouwen als een bijdrage voor hen die geen premie kunnen betalen of geen betaald hebben (omdat ze al 65 jaar of ouder waren). DE HUURBLOKKERING Een lezer wil graag weten, of zijn meerdere huuropbrengst ook wordt geblokkeerd, wanneer hij minder dan 25 huurverhoging rekent. In dit geval wordt inderdaad ook de blokkering toegepast. MINDERJARIGE EN RIJBEWIJS Ik heb een zoon van 18, die graag een rijbewijs wil hebben. Nodig voor zijn beroep is het niet. Maar als hem iets overkomt, ben ik dan aanspra kelijk? Inderdaad kunt u dan als vader voor de schade worden aan gesproken. U kunt er zich vrij zeker (bij een ongeval) niet op beroepen, dit niet te hebben kunnen voorko men omdat u uw zoon een rijbewijs bezorgde. Het beste is, als u het toch wilt doen, te zorgen dat er een goe de verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid is. Want daar is enige dekking te vinden. DREIGENDE ONTERVING Wij willen trouwen. Onze leeftijden zijn 35 en 27 jaar. Al zijn wij reeds, met toestemming van mijn moeder enkele jaren verloofd, nu weigert ze opeens de toestemming. Ze dreigt met onterving als we toch trouwen. Kan Nee, want u kunt uw wet tig e. _,eel steeds opeisen. Wel kan uw moeder u per testament enig nadeel bezorgen, maar die legitieme portie kan ze, zelfs niet door giften bij leven, niet aantasten. ANONIEME BRIEVEN Mogen wij er nog eens op wijzen, dat het ongeluk veroorzaakte, de scha de. Dit is min of meer een kwestie van „loven en bieden", een poging om het samen eens te worden. Te kent u tenslotte een overeenkomst, dan bent u hieraan ook gebonden. U kunt echter ook weigeren te te kenen, zodat er dan geen overeen komst tot stand kwam. In dat geval kan de rechter eventueel in de zaak worden gemengd, die dan de schade vaststelt. Of met andere woorden er moet dan over de schade worden anonieme brieven niet worden be antwoord? Dat gaat niet. Het kan zijn, dat er geen opzet in het spel is, maar dat men eenvoudig vergeten is naam en adres op de brief te zet ten. Alleen die brieven worden be antwoord, waar naam en adres dui delijk op voorkomen. HET RIETEN DAK Op mijn huis heb ik een rieten dak. Dit verkeerde in ondeugdelijke staat, en moest worden vernieuwd. Nu stuurt de eigenaar mij een deel van de rekening. Ben ik nu verplicht te betalen? Nee, zeker niet. De eige naar moet het verhuurde houden in goede en bruikbare staat, ook dat dak. De reparatie, eventueel zelfs de vernieuwing, is voor zijn reke ning. EXPERT U heeft de kwestie een beetje ver keerd begrepen. De meneer, die bü u kwam, regelde namens de verze keringsmaatschappij van degene die geprocedeerd, welke procedure van u moet uitgaat. WERKGEVER Een werkgever stelt ons twee vragen. Ik heb enkele werknemers die op 1 april weggingen. Nu eisen ze van mij uitbetaling van niet opgenomen vakantiedagen en de 4 die ik ge wend was te geven. Moet dat? Die mensen gingen zelf weg, ze hadden de vakantie kunnen opnemen, zodat u die nu niet in geld behoeft te ge ven. En die 4 zijn een kwestie van arbeidsovereenkomst, zoals u trouwens zelf weet, zodat wij daar niets over kunnen zeggen. ERVEN EN HUURDER Van een oom erfden wij een woon huis. Deze oom had nog enkele inwo ners, die nu nog in de woning zit ten. Moeten wij die er in laten of kunnen we ze opzeggen? Deze men sen hebben geen vergunning als hoofdbewoner «n wonen dus nu In tegenwoordigheid van de opper bevelhebber van de Navo, generaal Norstad, zijn gisteren de eerste drie Westduitse divisies officieel aan de Navo overgedragen. De plechtigheid werd gehouden in Marburg. Zoals bekend is zal West-Duitsland tegen 1961 in totaal 12 divisies aan de Navo moeten leverèn. In 169 van de 266 Egyptische kies kringen, waar meer dan één kandi daat was gesteld, zullen op 14 juli nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden, omdat geen der kandidaten de absolute meerderheid heeft ge kregen. Een woordvoerder van het Egypti sche ministerie van binnenlandse za ken deelde vrijdagavond mee, dat in de districten, waarvan de uitslag be kend is, 72 kandidaten de absolute meerderheid hebben behaald. In de overige moeten de kiezers op 14 juli kiezen tussen de twee kandidaten, die de meeste stemmen hebben ver worven. Alle kandidaten zijn aanhangers van president Nasser. „zonder titel" in de woning. Want nu de woning moet worden ver kocht door overlijden, waardoor er geen hoofdbewoner meer is, dient in dit laatste te worden voorzien. Het beste is, om hen via een deurwaar der gewoon op te zeggen. WONINGRUIL Mogen wij nog eens in het algemeen waarschuwen om bij woningruil voorzichtig te zijn, of liever: voor plannen bij woningruil? Wij krijgen nog al eens gevallen waar men te leur werd gesteld. Ga dus geen kos ten maken en afspraken met ver huizers zolang de zaak niet in kan nen en kruiken is. Dan moet het zeil weer worden gelegd, de gordijnen weer worden gehangen en zo meer. Beide eigenaren moeten in de ruil bewilligen en ze kunnen daartoe niet worden gedwongen, terwijl ook de gemeente ermee akkoord moet gaan. Niet eerder voor dit allemaal vaststaat moet u kosten gaan maken. HERTROUW VADER Kijk, hier is weer zo'n geval, waarbij de kinderen menen dat hun vader onder curatele staat. In dat geval is de vader 60 jaar en weduwnaar, dat laatste al jaren. De eenzaamheid verveelt hem, begrijpelijk, zodat hij wil hertrouwen. Nu komen de kin deren in opstand en krijgen wij brieven met als inhoud: kunnen we dit niet tegen gaan positiever dit kunnen we tegengaan zoals we weten, schrijft U even hoe (dan hebben wij met ons antwoord bij voorbaat dus ongelijk), erft die tweede vrouw dan ook zodat „wij schade hebben", en zo meer. Vader staat niet onder curatele van zijn kinderen en als hij trouwen wil is dat z ij n zaak waarover hij alleen beslist en dit is (gelukkig) op geen enkele manier tegen te gaan. Ja, ook de tweede vrouw kan erven, dat maakt vader uit. Hij kan trouwen onder huwelijkse voor waarden of zijn vrouw onterven per testament. Karper van acht kilo gevangen De sportvisser J. Dresens te Maas tricht heeft dezer dagen een karper van acht kilo en 2% ons aan de haak geslagen 's avonds te half negen in de Maas achter de stuw bij de Belgische grens. De heer Dresens viste met een werphengel met werprol en een snoer van 0.24 m.m. Voor de knaap op het droge lag, gingen tien minuten van worsteling tussen vis en visser voorbij. „Kantoren en Priëlen", door Jan Radinger. Uitgave van Van Hol- kema en Warendorf N.V. te Am sterdam. De korte inhoudsopgave, dat de klap per ons geeft van dit triest verhaal, zegt in de eerste woorden al meer dan genoeg: „Thijs Valck, de zesde gene ratie, de zesde directeur van een oude familie-N.V. is een mens van deze tijd: hij zoekt iets anders dan het harde, alles opeisende level#. Hij is een mens van deze tijd. D.w.z. hij heeft genoeg van de plicht en de verantwoordelijkheid voor zijn vrouw, zijn gezin, zijn zaak, de mensen die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd. Wanneer zijn vrouw en zijn verkeerde vrienden hem uit zijn verantwoorde lijkheid willen trekken het verkeerde pad op, beslist tenslotte toch nog de oude familie-traditie die zich gesteld wist voor de verantwoordelijkheid van het personeel. Het boek is als een teken des tijds te zien. We leven niet meer in de tijd van opbouw maar van afbraak, niet het zoeken van de plicht maar het ont vluchten daarvan, het zoeken van zich zelf, genot en de zonde. Het is ten slotte, naast een verloochening van alle normen, een boek, dat ook rauw en grof en vloekend te keer gaat, blijk baar zonder enig respect voor de le zer zelfs. We kunnen het helaas niet aanbevelen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5