Jongeren krijgen meer macht in Sow jet-Unie LE) Buitenlandse politiek wordt niet gewijzigd C.PMMoskousegrille dienen 'en mensheid pjsie Pelle Pingo PUZZLE WSÊtèÊËÉÈÈM Niet te kloppen ANANIAS Maandag 8 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Geen huisarrest AMERIKAANS VERZOEK Succesvolle vredespolitiek Gouverneur Van Baal in getroffen gebieden Saoed „positief neutraal" De vrolijke avonturen van en AMERICA'S BEST TOBACCOS Minder melk Inschrijvingsformulier De wijzigingen in het Kremlin zuilen niet leiden tot een verande ring in de Russische buitenlandse politiek. Dit heeft een medewerker van radio-Moskou in een voor Groot-Brittannië bestemde uitzending verklaard. De commentator verklaarde, dat de groep Molotof-Malen- kof-Kaganowitsj werd verwijderd, omdat zij poogde wijziging te brengen in de koers, die in 1956 op het twintigste congres der Sow- jetrussische communistische partij werd aanvaard. Er zal geen wijziging komen in de buitenlandse politiek der Sowjet-Unie, die gericht is op vermindering der inter nationale spanning en die gebaseerd is op het beginsel van een vreedzaam naast el kander bestaan van staten met afwijken de maatschappelijke instellingen", aldus de omroeper, die ook nog verklaarde dat de Sowjet-Unie blijft streven naar meer handel met andere landen. Zij is ook voor het vestigen van persoonlijk contact tus sen Sowjetrussische leiders en politici en staatslieden uit andere landen. Hoe eu .rom het gebeurde Don Dallas, voormalig correspondent /an „Reuter" te Moskou, schrijft n.a.v. de jongste wijzigingen in de Sowjetrus sische leiding: „Het ontslag van nog twee der hoog ste Sowjetrussische leiders versterkt de aanwijzing, dat de verhouding der stem men, uitgebracht na een hoogst belang rijke bijeenkomst van het presidium der Sowjetrussische communistische party, vijf tegen vijf was, dat wil zegen dat er evenveel tegen- als voorstanders waren Chroesjtsjef zelf had zijn stem nog niet uitgebracht en natuurlijk had hij de ver houding op 65 in zijn voordeel kunnen brengen. Doch Chroesjtsjef wfenste een grotere meerderheid voor zijn politiek en hij •be sloot een beroep te doen op het centrale partij comité. Dit, uit 133 volledige leden en 122 kandidaat-leden bestaande comité, steunde Chroesjtsjef. Het resultaat was, dat vier volledige leden van het presidi um werden ontslagen en een terugggezet. •Was de stemming in het centrale comi té anders uitgevallen, dan zou Chroesj tsjef aan de dijk zijn gezet en de stali nistische politici zouden het heft weer in handen hebben gekregen. De gemiddelde leeftijd van de léden van het centrale partijcomité ligt aan merkelijk lager dan die van de presidï- umleden. En deze jongere communisten zijn meer anti-stalinistisch dan de „oude garde", die nu het veld hééft moeten rui men", aldus Don Dallas. Hit dé bekendmaking, die te Moskou na de bijeenkomst van het centrale'co mité is uitgegeven, blijkt dat de voor naamste geschilpunten tussen Chroesj tsjef c.s. en de groep-Molotof-Malenkof- Kaganowitsj waren; 1. De Sowjetrussische politiek t.a.v. het westen; 2. De Sowjet-politiek in Oost-Europa; 3. De plannen van Chroesjtsjef voor een industriële reorganisatie; 4. Chroesjtsjefs voorstellen tot aanmoe diging van de boeren. Molotof verzette zich tegen: a. Chroesjtsjefs politiek van het vesti gen van betere betrekkingen met de wes terse landen en Zuid-Slavië; b. Het standpunt, dat er „meer dan één weg naar het socialisme leidt", blijkbaar omdat dit z.i. tot nieuwe opstanden in de Oosteuropese landen zou kunnen lei den. c. Chroesjtsjefs persoonlijke diplo matieke stijl, die gericht is op per soonlijke gesprekken met andere di plomaten en staatslieden. Chroesjtsjef had steun van leger Chroesjjtsef hamert er thans voor namelijk op, dat de Sowjet-Unie er naar moet streven de Verenigde Sta ten als het land, dat in de wereld de grootste hoeveelheid levensmiddelen en de meeste nijverheidsprodukten x-let Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag mee gedeeld, dat het nu afwacht of de Sowjet-Unie praktische maatregelen zal voorstellen voor het vinden van een rechtvaardige oplossing van vraag stukken ais de ontwapening en de her eniging van Duitsland. Ook zal worden afgewacht of de Sowjet-Unie thans bereid is mee te werken aan bevordering van vrede en rust in gebieden, waar spanningen heersen. Een van deze gebieden is het Midden-Oosten, aldus de Amerikaanse bekendmaking. voortbrengt, te evenaren en zo moge lijk te overtreffen. En hierin wordt hij ten volle door de leiding van het rode leger gesteund. Geen arrestaties of huisarrest De correspondent te Moskou van het Italiaanse communistische dagblad „Unita" meldt dat geen der afgezette Sowjetrussische leiders is gearresteerd of op andere wijze in zijn bewegings vrijheid beperkt. „De kameraden Molotof, Malenkof, Kaganovitsj en Sjepilof zijn slechts gewone leden van de Russische com munistische partij geworden. De je gens hen uitgebrachte beschuldigingen waren van politieke aard en het uit vloeisel van een politiek debat", aldus de correspondent. GOLF VAN GRAMSCHAP Naar het orgaan van de Sowjet- Russische communistische partij Prawda meldt, heeft de bekendmaking over de tegen de partij gerichte acti viteit van Malenkof, Kaganowitsj en Molotof in de gehele Sowjet-Unie ge leid tot een „golf van gramschap" te gen de betrokkenen. Volgens het blad is het volk vooral verbolgen over het verzet van de genoemde groep tegen de snelle ontwikkeling van de socia listische landbouw. De directeur-hoofdredacteur van 't in de Nederlandse taal in Djakarta verschijnende dagblad „Nieuwsgier", Hafas, is door de militaire autoriteiten gearresteerd. De legerwoordvoerder weigerde bijzonder heden over deze arrestatie bekend te maken. Het partijbestuur van de cpn is vorige week bijeen geweest ter bespreking van het communique en de resolutie van 29 juni 1957 van het centraal comité der. Russische communistische partij. Naar aanleiding hiervan verklaart het partijbestuur het volgende*. Het partijbestuur van de c.p.n. is ten diepste overtuigd van de onverbidde lijke noodzakelijkheid van de politiek voor vrede en ontspanning, zoals deze door het 20-ste congres van de c.p.s.u. is vastgesteld en door haar leiding is ten uitvoer gelegd. Ofschoon de oorlogszuchtige kringen alles in het werk hebben gesteld om de koude oorlog gaande te houden, heeft de ontleding van de mogelijkheden tot ontspanning en tot verhindering van een nieuwe oorlog, zoals op het 20ste congres is geschied, zijn voile geldigheid bewezen. wijze, waarop hier de partij, die aan het hoofd staat van de strijd voor het socialisme, verantwoording aflegt van haar daden tegenover de broederpar tijen en de internationale arbeiders klasse. Dit nieuwe blijk van proleta risch internationalisme van de c.p.s.u. en versterkt ons volle vertrouwen in haar en haar streven. Het partijbestuur is van mening, dat de jongste besluiten van het centraal comité der C.P.S.U. de strekking heb ben om geduldig en konsekwent, en in vol vertrouwen op succes, deze vredespolitiek voort te zetten. Zij on dersteunt dit streven ten volle, daar dit zowel de levensbelangen dient van de gehele mensheid, alsook in het bij zonder van het Nederlandse volk. Initiatieven tot vrede De gunstige vooruitzichten op succes van de vredespolitiek, zoals die door de c.p.s.u. wordt geleid, zijn bewezen door het feit, dat zij steeds meer weer klank vindt en overgenomen wordt door de volksmassa's in de kapitalisti sche landen. De nieuwe initiatieven uit verscheidene kringen van de be volking in ons eigen land getuigen hiervan". Onder andere is de verklaring van het partijbestuur van de P.v.d.A., waarin het zich voor het stopzetten van de proeven met atoomwapens uit spreekt, een zeer verheugend teken. Nu het partijbestuur van de P.v.d.A. deze uitspraak gedaan heeft, moet de weg gevonden worden om de Neder landse regering tot optreden te dwin gen ten gunste van het staken van de atoombomproeven. Uit het communiqué van het cen traal comité der c.p.s.u. put het partij bestuur van de c.p.n. het onwankel bare vertrouwen, dat de vredespoli tiek zal zegevieren. Besliste houding De besliste houding van de Sowjet- Unie bij het uitdoven van oorlogs haarden, zoals de imperialistische agressie tegen Egypte en de contra revolutie in Hongarije, heeft iedere illusie van de oorlogsstokers, dat het streven naar ontspanning als een te ken van zwakte van de Sowjet-Unie kon worden uitgelegd, verdreven. Het besluit van het centraal comité van de c.p.s.u. tot herstel van de een heid in zijn rijen is in het bijzonder in de huidige internationale situatie een politieke noodzakelijkheid van de eerste rang en een les voor de gehele internationale communistische bewe ging- Het partijbestuur van de c.p.n. spreekt zijn waardering uit voor de De gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, heeft op doorreis naar Nederland tijdens het oponthoud in Biak van de gelegenheid gebruik gemaakt een kort bezoek te brengen aan enkele kampongs op het eiland Japen, die op 23 juni door een aardbeving werden getroffen. De gouverneur bezocht de zwaar ge troffen kampongs. Nader is gebleken, dat de aardbeving werd gevolgd door drie vloedgolven van een tot twee meter hoogte, die grote schade aan persoonlijke eigendommen aanricht ten. Slechts weinig inwoners werden ge wond, daar de meesten van een tij dens de aardbeving in het kerkje, dat gespaard bleef, een godsdienstoefening bijwoonden. Het bestuur heeft de schade opge nomen, waarvan de geldswaarde nu wordt berekend. In Seroei is een co mité gevormd voor een inzameling ten behoeve van de getroffenen. Met man en macht wordt gewerkt aan het op trekken van nieuwe kampongwonin- gen. Volgens de correspondent van Belga te Cairo heeft koning Saoed van Sa- oedi-Arabië verklaard, de politiek van „Dositieve neutraliteit" van president Nasser te steunen en „alle vreemde verdragen" af te wijzen. Deze verklaring was te Djeddah be kendgemaakt enige uren na het on derhoud, dat de vorst heeft gehad met de Egyptische opperbevelhebber, ge neraal Abdel Hakim Amer, die onver wachts naar de koning was gekomen om te trachten de moeilijkheden tus sen de twee landen uit de weg te rui men. Uitkeringen nit fonds voor suikerbiet^ en voederbiet zaden Aan de minister, van landbouw is door het Produktschap voor Land- bouwzaaizaden voorgesteld uit de fondsen voor suikerbietzaden en voe- derzbietzaden uitkeringen aan telers en kwekers te doen. Het voorstel houdt in, dat uit het fonds voor suikerbietzadea f250 per hectare zal worden gedaan, waarvan f 150 aan telers en f 100 aan kwekers. Uit het voederbietzaadfonds zou f 100 per hectare alleen aan de telers wor den gedaan. De fondsen zullen hier mede niet geheel worden, uitgeput, zo als oorspronkelijk de indruk was. H.K.H. Prinses Beatrix verlaat aan de arm van Prins Jean van Luxemburg het stadhuis te Dreux, waar het bur gerlijk huwelijk werd voltrokken tus sen Prins Henri van Orleans en Her togin Maria-Theresia van Wuerttem- berg. (Telefoto) Ingezonden mededeling vet». 78) Terwijl ik in die ton ge-1 idee gekregen. I het dak van het schip. Nu, wat vangen zat heb ik een geweldig Zet de ton maar eens bótten op zeggen jullie er van? Zijn dat niet twee prachtige schoorstenen? De eerste helft van dit .jaar bracht als gevolg van de slechte ruwvoeder- positie anderhalf procent minder melk op, dan de opbrengst in het eerste halve jaar 1956. In de laatste twee gestegen. Of de aanhoudende droogte maanden echter is de produktie sterk ongunstig op de melkgift zal gaan werken moet worden afgewacht. In enkele streken des lands, vooral op hoge zandgronden, hebben, lokaal ge sproken, groepen weideboeren met verdrogende weiden te kampen. Het melkverbruik was tot 1 juli on geveer gelijk aan dat tussen 1 januari en 1 juli 1956. Dit betekent, gezien de bevolkingsaanwas, een geleidelijke teruggang van het verbruik. Niet gunstig' voor de boterafzet is de noodzaak om in Engeland en West- Duitsland het Deense prijspeil, dat weer door het Australische en Nieuw- Zeelandse peil wordt beïnvloed te volgen, Moeder van overleden baby in arrest De Haarlemse politie heeft de 30-ja- rige mevr. A. L.-v. M. uit Haarlem- Noord in arrest gesteld. Zij wordt er van verdacht haar zeven maanden oud zoontje opzettelijk van het leven te hebben beroofd. Het jongetje, dat met zijn zusje een tweeling vormde, is woensdagmiddag j.L tijdens'het hevige om weer in een schuur overleden, waar het door de moeder was geplaatst, omdat het zo huilde. Op hetachterhoofd zijn wonden ge constateerd. De vrouw weigert de po litie antwoord te geven op haar ge stelde vragen. Vijftig architecten uit de gehele wereld tonen in staal, glas en beton hun ideeën op de internationale bouw- tentoonstelling te West-Berlijn, die za terdag zal worden geopend door de West-Duitse president, prof. Heuss. Hiermee geef ik me op als abonné op het „ZEEUWSCH DAGBLAD" per week Ik wil per maand betalen per kwartaal Naam Adres ,7 Woonplaats Invullen en in gesloten enveloppe opzenden aan „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Lewis T. Strauss, heeft verklaard, dat de groei van de industrie die werkzaam is op het gebied der atoomenergie een weergaloos tempo te zien heeft gege ven sedert de opheffing van het rege ringsmonopolie. „Thans", zo zeide hij, „bouwen mins tens 21 Amerikaanse firma's derge lijke krachtcentrales of treffen voor bereidingen daartoe. In het laatste ka lenderjaar werd begonnen aan de bouw van 59 kernreactors voor parti culiere rekening, voor de regering of voor uitvoer, 29 daarvan voor energie- produktie en 30 voor onderzoek of be proeving. Bovendien werden de werk zaamheden voortgezet aan 17 reactors van verschillend type, die voor 1956 waren gegund. Bovendien hebben in het afgelopen jaar acht Amerikaanse firma's over eenkomsten gesloten voor de bouw van acht fabrieken voor verwerking van uraniumerts, vijf fabrieken voor de produktie van splijtstofelementen, ze ven zogenaamde critische installaties en drie fabrieken voor de vervaardi ging van de metalen van het atoom tijdperk, zoals zirconium en beryllium. Ga gij naar Saulus, want hij bidt, Terwijl hij in het duister zit. Ik heb hem hier naar toe gevoerd En zelf heb ik zijn hart beroerd. Ga Ananias, ga en spreek, Want Saulus zal nog deze week Van mij getuigen in de stad. Hjj is Mijn uitverkoren vat. Een werktuig, dat ik zelf hanteer, Want hij zal Mijn genadeleer Verbreiden onder Griek en Jood En velen helpen uit de nood. Tot voor de Keizer breng ik hem. Weet: Ik leed te Jeruzalem Zo moet hij te Rome lijden. Daarna zal Ik hem bevrijden. ADRI MALJAARS VANDAAG EENS PUZZEL No. 266 i Horizontaal: 1 Soort inktvis, 7. vuil, 8. klas, 9 Europeaan, 10. gram, 11. dek sel, 13. klap, 14. tijdperk, 15 drank, 16. lijkbus, 18. biljartstok, 19. geheel de uwe, 20 hoofd, 22. boom, 23. snaarin strument, 24. bewerkte haring. Verticaal: 1. Voorzetsel, 2. steen, 3. loop, 4. nazaat, 5. godsdienst„ 6. over schot, 7. slingerende fassa, 8. klein kind, 10 vuurwapen, 12 mager, 13. blikken drinkbakje, 17. kiekje, 20. ein der, 21. voedsel, 23. gulden, 25. ver brande rest. OPLOSSING PUZZEL No. 265 Horizontaal: 1. Beleven, 7. wijs, 8. merel, 10. el, 12. te, 13. schik, 15. beo, 16. kas, 18. koker, 20. Ob, 22. ka, 23. forel, 26. taf, 27. markies. Verticaal: 1. Beleven, 2. es, 3, Em, 4. vehikel, 5. er, 6 net, 7 weg, 9 les, 11. scooter, 13. sek, 14. kar, 17. dof, 19. laf, 21. bom, 22. kas, 24. ra, 25. L.K., 26. te.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3