Opnieuw woedde noodweer over Nederland In Vlissingen kreeg concert van Marinierskapel ontijdig einde Chroesjtsjef had ten val gebracht moeten worden oever- Arjosrapport kiest voor vaste verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen Omgeslagen zandbak Merwede weer in normale stand Argentijnse en Venezulaanse ambassadeurs teruggeroepen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Harde windstoten en hevige regenbuien Margarine EEN CENT goedkoper Zevenjarige knaap door auto gegrepen en gedood Stoffelijk overschot van vrouw gevonden Rusland beschuldigt Verenigde Staten Chinese hoogleraren beschuldigd van Rechtse sympathieën Pogingen waren voorbereid Drijvend op band verdronken Conferentie over Deltaplan te Goes Generatieconflict worde op hoger plan geintegreerd Diplomatieke betrekkingen 2ijn verbroken Nederlandse kuikens weer door hitte gedood Door aardbeving in Perzie 2500 doden Hittegolf Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwseh Dagblad 13e Jaargang No. 3747 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Maandag 8 juli 1957 Watergebrek in Zeeuwsch-Vlaanderen (zie pagina 2) Ojp- en ondergang van Zon en Maan* Dinsdag: Zon op 4.31 u., onder 20.59 u. Maan op 18.52 u., onder 2.28 u. Hoogwater dinsdag 9 juli: Vlissingen 12.17 u. 1.88 m., u. m. Terneuzen: 0.14 u. 1.89 m., 12.47 uv 2.04 m. Wemeldinge: 1.21 u. 1.50 rrt, 13.56 u. 1.62 m. Zierikzee: 7.06 u. 1.27 m., 13.40 u. 1.38 m. Het secretariaat van de Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten te 's-Gravenhage deelt mee, dat binnen zeer korte tijd de publieksprijs van het pakje margarine van 250 gram we derom met één cent zal worden ver laagd. Aanleiding om tot deze prijs verlaging over te gaan wordt gevormd door het gunstig verloop van de we reldmarktprijzen op de grondstoffen- markt. De prijsverhoging van marga rine, welke op 7 februari 1957 van kracht werd, is hiermee ongedaan ge maakt. Inmiddels worden maatregelen genomen, opdat de handel in de gele genheid zal zijn de prijsverlaging op maandag 15 juli voor de consument te doen ingaan. Zaterdagmiddag is in de Dorps straat te Halsteren een dodelijk onge luk gebeurd, waarvan het 7-jarig zoon tje van de familie Luijkx uit Halste ren het slachtoffer is geworden. De knaap reed op zijn fiets door de Dorpsstraat in de richting van de kerk, toen hij plotseling van achter een ge parkeerde melkwagen van de melk- slijter C. de Koning de weg over stak. Uit tegenover gestelde richting nader de op dat moment een grote bestel auto. De bestuurder, die plotseling het kind ontwaarde kon een aanrijding niet meer voorkomen, hoewel hij zeer krachtig remde waardoor de wagen dwars over de weg kwam te staan. Het ventje werd gegrepen en vrijwel op slag gedood. Opnieuw is ons land en vooral de kuststreek getroffen door een wervelstorm, die verschrikkelijke windstoten, hevige regenbuien en langdurig onweer tot gevolg had. Opnieuw is in verschillende steden, speciaal langs de kust grote schade aangericht, zowel door de storm, die loeiend over ons land joeg, als door de felle blikseminslagen. Op meerdere plaatsen moest de brandweer dan ook onmiddellijk met groot materiaal uitrukken om niet alleen het vuur te bestrijden maar ook de stukken van ingewaaide ramen, deuren en ruiten bij elkaar te schrapen. Vlissingen In Vlissingen kwam het wel bijzon der slecht uit, want daar werd de slot- avond van de feestelijke De Ruyter- herdenking gehouden. In het Bellamy- park concerteerde de Marinierskapel, maar het concert kreeg een abrupt einde toen de storm een groot deel van de kostbare partituren de lucht in en verloren deed gaan. Het grootse vuur werk, het slotstuk van de avond, kon ook geen doorgang vinden. Ter hoogte van Dishoek kwam za terdagavond een jachtje in ernstige moeilijkheden. Er waren twee perso nen aan boord. Omdat men de bui had zien aankomen was men voor anker gegaan, maar de felle windstoten en hoge zeeën sloegen het scheepje los, waarna het op een strandhoofd liep. Drie matrozen van de Koninklijke Ma rine slaagden er na veel moeite in zo wel het meisje als de man in veilig heid te brengen. Het jacht liep zware averij op. In Gasselternijveen zou gisteren een zangconcours worden gehouden. Door de storm echter is de tent, die plaats bood aan 10.000 mensen, waarin het festijn zou plaats vinden, totaal ver nield. In de gehele omgeving hangen nu flarden van de tent in bomen en tuinen. Omstreeks drie uur zaterdagmiddag is de in het Hollandsch Diep omgesla gen zandbak „Merwede", van de N.V. Aannemingsmaatschappij Oosterwijk te Rotterdam, door de bokken „Kolos sus" en „Arend", van W. A. van den Tak's Bergingsmaatschappij uit Rot terdam, in de Dordtse zeehaven in haar normale positie gebracht. Onmiddellijk nadat de „Merwede" weer op zijn vlak in het water lag, dreef uit de roef het sfoffelijk overschot van mevrouw J. van D.-L., de echtgenote van de schip persknecht K. van D. en moeder van het vrijdagmorgen op het laatste nip pertje uit de omgeslagen geredde 15- jarige meisje Ursula. De bemanningen van de bergings vaartuigen „(Potvis" en „Zeehond" begonnen de zwaar slagzij makende randbak leeg te pompen. Het stoffelijk overschot van de schip persknecht heeft men tot nu toe nog niet gevonden. Het stoffelijk overschot van mevröuw van D. is overgebracht naar het gemeenteziekenhuis van Dor drecht. Van vijf uur af is personeel van de bergingsmaatschappij bezig geweest maatregelen te treffen voor het om draaien van de gekapseisde zandbak. Een duiker bracht onder het wrak Radio-Moskou heeft zaterdag een verklaring van de Sowjet-regering om geroepen, waarin de V.S. worden be schuldigd van schending van de Kore aanse wapenstilstandsovereenkomst en het voeren van een politiek, welke be doeld is om de spanning in het Verre Oosten te handhaven. De V.S. zenden het modernste oor logsmateriaal naar Zuid-Korea. Er zou een groot gevaar voor de vrede ont staan, indien de Chinezen een derge lijke politiek zouden volgen, aldus de verklaring. De V.S. willen Zuid-Korea in een Amerikaanse atoombasis veranderen. Het opperbevel van de Verenigde Naties van de strijdkrachten in Korea heeft vorige maand de communisten in Noord-Korea ervan beschuldigd herhaaldelijk het bestand, dat het be sloten had verouderde wapens in Zuid- Korea door nieuwere te vervangen, omdat de communisten in Noord-Ko rea dit ook reeds hadden gedaan. staaldraden aan, waaraan de takels van de „Kolossus" en de „Arend" be vestigd zouden worden. Vrijdagmid dag mislukte de poging om het vaar tuig om te draaien, omdat de polsdik- ke kabels op de scherpe zijkanten van de bak als touwtjes afgesneden wer- den.Nu had men voorzieningen getrof fen om herhaling van deze tegenslag te voorkomen. In Stadskanaal deed zich ongeveer eenzelfde geval voor. Een tent sloeg om en de zich daarin bevindende per sonen geraakten in paniek. Er werden enkele mensen licht gewond. Den Haag In Den Haag moest ook neer de no dige schade genoteerd worden. De bliksem sloeg in de mobilifoon-instal- latie van het Haagse hoofdbureau van politie. Er ontstond geen brand, maar de apparatuur was niet meer te ge bruiken. Op het Scheveningse strand raak ten de badgasten in paniek toen de storm losbarstte. Men zag weliswaar een donkere wolk naderen, maar dacht niet aan een snel naderend gevaar en begaf zich rustig uit het water naar de plaatsen waar de kle ding en andere strandbagage lagen, foen op dat ogenblik de storm op stak, was het bereiken van kleren voor velen nog slechts een illusie. In zijn snelheid en wervelingen voerde de wind alle voorwerpen en stukken die onbeheerd lagen met zich mee. Verscheidene badgasten hebben niets meer kunnen terugvin den en moesten gekleed in hun bad- goed, zien thuis te komen ocuevemngse strand- gangers was er ernstig aan toe, want tijdens het schuilen bij een consump tietent werd hij door een ruit gebla zen. Hij werd in eerste instantie door de politie en later in een ziekenhuis opnieuw, verbonden. In Hoek van Holland deed zaterdag avond het gerucht de ronde, dat twee personen op de zuiderpier of door de bliksem getroffen öf door de wind in het water geblazen waren. Gelukkig bleek, toen de wind enigszins was ge luwd, dat beide vermisten bij een ba ken op de pier het slechte weer had den afgewacht en daarna rustig verder waren gaan vissen. Vroeg in de mor gen kwamen de hengelaars behouden weer thuis. Volgens te Hongkong ontvangen be richten zijn vier vooraanstaande Chi nese hoogleraren van de Foetan-uni- versiteit te Sjanghai, heftig gecriti- seerd wegens hun „rechtse neigingen". Prof. Koe Sjih Sjoeng van de uni versiteit van Peking heeft vrijdag ge tracht zelfmoord te plegen, toen zijn collega's van de democratische partij hem langdurig ondervroegen over zijn activiteit. De hoogleraar wierp zich met het hoofd tegen een pilaar, waar door hij zwaar werd gewond. Onder andere hadden zijn collega's hem verweten, dat hij in 1939 een on derscheiding van Tsjiang Kai Sjek had gekregen, toen hij door een Japanse spion was gewond. Ook zou hij twee maal hebben gezucht, terwijl hij keek naar aanplakbiljetten op de muren van het socialistische instituut van Peking. Dagelijks worden er door de kleine democratische partijen „beschuldi gingsbijeenkomsten" gehouden, waar op partijgenoten die kritiek hebben geleverd op de communisten en de re gering, aan de kaak worden gesteld. Na verloop van tijd bekent het meren deel der beschuldigden hetgeen van hen wordt verlangd. De vier afgezette Russische leiders, Molotof, Malenkof, Sjepilof en Kaganowitsj hebben twee weken voor hun eigen val een poging ge daan om Chroesjtsjef aan de kant te zetten. Dit meldt de Moskousé correspondent van het Italiaanse communistische blad „Unita". Op 17 of 18 juni hebben Molotof en Malenkof een spoedvergadering van het partij presidium geëist om de rede voeringen, die ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van Leningrad zou den worden gehouden, te bespreken. Inmiddels zijn deze redevoeringen uit gesproken. Chroesjtsjef heeft zijn ontslagen te genstanders ervan beschuldigd, dat zij zich hadden verzet tegen maatregelen om de spanning in de wereld te ver kleinen. Hij beloofde een krachtiger campagne om een dergelijke ontspan ning teweeg te brengen, waaronder pogingen om een einde te maken aan de bewapeningswedloop. In het bij zonder beschuldigde Chroesjtsjef Mo lotof van een politiek „van het aan draaien van de schroeven". Hij noemde Sjepilof, de opvolger van Molotof als minister van buiten landse zaken, een „Streber" met twe« gezichten. Het ontmaskeren van deze groep be tekende dat de besluiten van het 20ste partijcongres beter kunnen wordea uitgevoerd, omdat alle krachten, die zich ertegen verzetten, van het toneel verdwenen zijn. Ook Boelganin heeft op deze bijeen komst het woord gevoerd en gezegd, dat de uitgebannen groep drie of vier jaar tegen het beleid van de partij ia verzet was geweest. In alle grot® kwesties in de binnen- en buitenland se politiek waren de vier betrokkenen het met de partijpolitiek eens geweest- Radio Moskou heeft zaterdag ont kend, dat de ontslagen Sowjet-leiders zijn gearresteerd. In Belgrado is men van mening, dat president Tito met de macht hebbers in het Kremlin onderhan delingen voert over nieuwe Zuid- slavische en Russische besprekin gen. Zuidslavische functionarissen ho pen, dat Chroesjtsjef ertoe overge haald kan worden alle Stalinistisch® Oosteuropese leiders uit te schake len. Vooral vallen hieronder UI- bricht (Oost-Duitsland), Novotny (Tsjecho-Slowakije), Chervenkof (Bulgarije). Iu de mosselkreek te St. Philipsland ls zaterdagmiddag omstreeks half drit> de 18-jarige M. van der Male uit Sfc. Philipsland voor de ogen van zijn vrienden verdronken. Hij geraakte, drijvend op een band, in te diep water. H)j kon niet zwemmen. Vrienden heb ben nog getracht hem te redden. Het stnffejük overschot werd enkele uren De 38-jarige Engelse advocaat Patrick Marrinan, die als verdediger optrad in het proces tegen een van de Con dense onderwereldkoningen Billy Hill, is door de disciplinaire raad van de orde van advocaten verbannen uit de ze orde en voor de duur van zijn leven de uitoefening van een advocatenprak tijk in Groot-Brittannië ontzegd. Dit is het gevolg van het feit dat de politie afschriften van de telefoongesprekken tussen Marrinan en Hill aan de orde had verstrekt, waarover in het Lager huis veel te doen is' geweest. Op de foto ziet men advocaat Marrinan, die zijn auto instapt, nadat, na drie dagen verhoren de uitspraak was bekend gemaakt. Het is een goede gedachte geweest van de Nationale Organisatie ARJOS, de A.R. jongerenorganisatie, om een speciale conferentie te beleggen over de vraagstukken rondom het Deltaplan en deze dan niet ergens in het centrum van het land, maar in één der centrumplaatsen van het Deltagebied, in Goes, te houden. Het is stellig voor het eerst in de geschiedenis, dat Goes een dergelijke landelijke conferentie der A.R. partij mocht ontvangen en het was dan ook te begrijpen, dat naast het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, deze conferentie meemaakte. Het was alleen jammer, dat de A.R. partij zelf op deze dag een vergadering van het Centraal Comité belegd had, zodat daaruit verklaard moet worden, dat geen der uitgenodigde parlementaire figuren de confe rentie bijwoonde. Intussen heeft dat aan het welslagen geen afbreuk gedaan. Behalve een aantal ARJOS-leden, werd de vergadering bij gewoond door een aantal Zeeuwse burgemeesters, raadsleden en pre dikanten. Ongetwijfeld heeft het warme weer veroorzaakt, dat er niet meer waren. Doch dit heeft aan de animo geen schade gedaan. De jassen gingen erbij uit, doch dit lag toch meer aan de warmte dan aan meningsverschillen: de discussie vond plaats in een uitnemende stem ming. van Colijnsplaat naar Ouwerkerk. Dit wordt bepleit op grond van het feit, dat het voor het internationale weg verkeer logisch en noodzakelijk is, dat er een snelle, doelmatige verbinding komt van Zuid naar Noord, tussen het Noord-Franse en West-Vlaamse in dustriegebied ener- en de randstad Holland anderzijds, waarin tevens het nieuwe recreatiegebied zal worden betrokken. Vlak voor de conferentie was een interim-rapport verschenen van sectie lib van de Sociaal-Economische Werk groep van de ARJOS, dat een over zicht geeft van het Deltaplan en t.a.v. bepaalde punten positie kiest. VASTE VERBINDING Z. V. Het trekt de aandacht, dat in dit rap port gekozen wordt voor 'n vaste oever verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met Midden-Zuid-Beveland en een secundaire dam door de Oosterschel- de, die ongeveer zou moeten lopen Een ernstig nadeel van het wegen- ontwerp volgens het Deltaplan is, dat de nieuwe verbindingen langs de rand lopen. Een centrumverbinding heeft een zuigkracht naar beide kanten. Het gehele Deltagebied heeft daarom be lang bij de secundaire dam, waardoor het tijdrovende veer over de Ooster- schelde zal verdwijnen. Met een be roep op prof. Tinbergen wordt be toogd, dat de voordelen van deze dam opwegen tegen de kosten. In de toe komst zal men een grote stroom van verkeer kunnen verwachten uit de „randstad Benelux", waarover het rapport enkele malen spreekt ter ver vanging van „derandstad Holland". Bepleit wordt ook een tertiaire dam van Yerseke naar Gorishoek, waar door ook voor Tholen gemakkelijker een oplossing gevonden kan worden t.a.v. zijn arbeidsoverschot. Met betrekking tot de recreatiemo gelijkheden wordt betoogd, dat het gewenst zal zijn, een scheiding te be houden tussen de dagjesmensen en de meer rustige vakantiegangers zowel als tussen deze beide groepen en de bevolking. Voor de dagjesmensen worde daarom het recreatiegebied ge zocht in de nieuw te winnen gebie den buiten de dijken. De schadevergoeding voor de vissers worde bij uitzonderlijke wet geregeld. Uitvoerig bespreekt het rapport ook de sociale gevolgen van het Deltaplan. Bij de uitvoering -van de Deltawerken moet allereerst gezorgd worden voor een goede gezinshuisvesting voor de dijkwerkers, die na de voltooiing een nieuwe taak moeten krijgen in de in dustrialisatie en de recreatie. Kerken, jeugdverenigingen, politie ke en maatschappelijke organisaties moeten zorgen, dat de dijkwerkers zich niet isoleren. Voor de gehele provincie Zeeland wordt voorts bepleit een ontwikkeling van de industrialisatie. Argentinië heeft de diplomatieke he- trekkigen met Venezuela verbroken. Zaterdag was de Argentijnse ambassa deur in Venezuela „persona non gra ta" verklaard. Het ministerie van bui tenlandse zaken van Venezuela heeft verklaard ,dat op de Argentijnse am bassade in Caracas complotten zijn ge smeed om politieke vluchtelingen in Venezuela te vermoorden. Zaterdagavond werd aan de verkla ring, dat de Argentijnse ambassadeur het land moest verlaten, toegevoegd, dat daarom de diplomatieke betrek kingen niet verbroken behoefden te worden. In Buenos Aires is eveneens bekend gemaakt, -dat Argentinië bij de Vene- zuleanse regering heeft geprotesteerd tegen de politieke activiteit in dat land !»v) i Weer is een grote zending Neder landse kuikens naar Italië het slacht offer van de hitte geworden. Toen za terdag de speciale wagons waarmee zij vervoerd werden in Milaan ge opend werden, bleek dat meer dan 400.000 kuikens aan de hitte bezweken waren. De 150.000 kuikens die nog leefden, waren er slecht aan toe. De Italiaanse vereniging voor die renbescherming, die aan het begin van de hittegolf opschorting van de zen dingen had aanbevolen, heeft proces verbaal tegen de Nederlandse expedi teurs laten opmaken. Het Milaanse blad „Corriere della Sera" bracht het nieuws onder de kop „Weer een slachting van Nederlandse kuikens". Rode Kruis helpt bevolking van Iran Het Nederlandse Roode Kruis heeft 10.000 Zwitserse francs overgemaakt aan de liga van Rode-Kruisverenigin gen te Geneve als bijdrage in de hulp verlening aan de door een aardbeving zo zwaar getroffen bevolking van Iran. Het ligt in de bedoeling voor dit geld tenten te kopen voor de honder den die tengevolge van de ramp plot seling dakloos zijn geworden. van de gewezen Argentijnse president Juan Peron. Ook Venezuela heeft zijn ambassada te Buenos Aires gesloten en de mede werkers de opdracht gegeven naar Ve nezuela terug te keren. Het Perzische avondblad „Kaihan" heeft zaterdag gemeld, dat tengevolge van de aardbeving aan de Kaspische Zee 2500 personen zijn omgekomen. cvfo'l Vrijdagmiddag sneed een wielrijder in de Kinkerstraat te Amsterdam een bromfiet- ser. Een aanrijding volgde, i maar voordat de bromfietser de gelegenheid kreeg de wielrijder in de kraag te pakken, had deze zijn fiets in het water van de Da Costa- kade gegooid en was op een i juist passerende tram ge sprongen 0£0 ojAJ OjO CTJO VflO WjO WflO Israelisch-Syrisch incident Een militaire waarnemer van de Ver. Naties en een Israëlische officier hebben zondag in het gebied van het Hoelehmeer meer dan twee uur in -jfs uba jspuio 'uaSSji uajaouc gupppp risch gebied af met machinegeweren op hen geschoten werd. De twee offi cieren konden pas uit hun benarde positie ontsnappen nadat een Israëli sche patrouille het vuur op de Syri sche stellingen hadden geopend, zo heeft een Israëlische legerwoordvoer- der zondag in Tel Aviv verklaard. DE BILT MELDT Verspreide buien Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende regen- of on weersbuien. Matige tot zwakke over wegend westelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets la gere.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1