Bondsdag keurt de Europese verdragen goed Slechts 2 vice-premiers behouden hun functie Geen angst ZANDBAK KANTELDE IN HOLLANDS DIEP Dinsdag eindstemming over de nieuwe Pachtwet NIETS BIJZONDERS AAN DE HAND MET DE A-GRIEP PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tour-toer en 13e Jaargang No. 3746 Zaterdag 6 juli 1957 Westduitse socialisten voor, liberalen tegen Op de vuist In Frankrijk wordt dinsdag gestemd Woningbouw kan nog vooruit „KAASEXPRES" rijdt weer Dezelfde of hogere temperaturen ANGST IS EEN SLECHT GEZELSCHAP IN HET LEVEN, OOK VOOR DE GEZONDHEID» LAAT 'N IEDER DAAROM IN DEZE ZOMERMAANDEN VAN ZIJN VAKANTIE GAAN GENIETEN, MAAR DAN ZONDER ENIG GEVOEL VAN ANGST, WANT Harold Stassen V.S. willen geen volledig verbod van kernwapens Dr. Van Binsbergen vraagt ontslag als advocaat-generaal Omgebouwd landingsvaartuig van 2000 ton Vier opvarenden konden worden gered twee personen nog niet gevonden Tweede Kamer behandelde amendementen Dr. P. Muntendam van de volksgezondheid verklaart TIJDIG BERICHT Goedaardige ziekte die verloopt ONWAAR Bomaanslag in Djakarta Volkstuinen Prins Bernhard naar Parijs Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad C (zie pagina 2) Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT öp- en ondergang van Zon en Maant Zondag: Zon op 4.29 u., onder 21.00 u. Maan op 16.54 u., onder 1.04 u. Hoogwater zondag 7 juli: Vlissingen: 10.14 u. 1.63 m. 22.39 u. 1.65 m. Terneuzen: 10.39 u. 1.81 m., 23.07 u. 1.82 m. Wemeldinge: 11.38 u. 1.56 m., u m. Zierikzee: 11.22 u. 1.36 m., 23.50 u. 1.22 m. Bij handopsteken heeft de West duitse Bondsdag met grote meer derheid van stemmen de verdra gen inzake de Europese Economi sche Gemeenschap (Euromarkt) en de Europese Atoom Gemeen schap (Euratom) goedgekeurd. De socialisten stemden met de rege ringspartijen vóór ratificatie, de liberalen en de vluchtelingenpartij tégen. De Franse Nationale Vergade ring zal dinsdag over beide ver dragen stemmen. Na een debat van zes uur ging men in Bonn over tot de stemming. Het was tijdens de besprekingen gebleken, dat de liberale en de vluchtelingen- partij tegen de goedkeuring van de verdragen waren, omdat zij daarin 'n mogelijke belemmering voor de Duit- (Van onze parlementaire redacteur) Het verbod voor de gemeentebestu ren om de woninbouw te financieren met zgn. „kort geld", zal voorlopig voor de woningproduktie geen ern stige gevolgen hebben. De woning bouw zal de eerste maanden nog ge financierd kunnen worden uit de gro te lening, die enige tijd geleden met de institutionele beleggers is geslo ten. Deze mededeling deed minister Hofstra gistermiddag in de Tweede Kamer, n.a.v. mondelinge vragen van de heer Fransen (soc.). De regering meent een rem te moe ten aanleggen, omdat de omvang van de vlottende schuld te groot is ge worden. Behoudens hoge uitzonde ringen zullen de gemeenten nieuwe investeringen uit vaste leningen moe ten financieren. De regering beraadt zich op het ogenblik over maatrege len, die nodig zullen zijn om de wo ningproduktie niet te laten terug lopen. Daarover kon minister Hofstra nog geen nadere mededelingen doen. se hereniging en een grotere Europese economische gemeenschap zien. De so cialisten hebben voor het eerst bij een belangrijke kwestie van buitenlands beleid met de regering meegestemd. De Westduitse Bondsdag nam voorts afzonderlijke moties aan. De regering dient ervoor te zorgen, dat de handel tussen Oost- en West-Duitsland en uit breiding van de handel met landen, die niet bij de Euromarkt zijn aange sloten, geen schade wordt berokkend. Voorts werd besloten, dat in de Euratom de winning van kernenergie voor vreedzame doeleinden het enige doel moet blijven. Het orgaan van de Euromarkt, de „Europese Commissie" zal, zo werd in Bonn bekend gemaakt, haar zetel in Brussel krijgen. De desbetreffende commissie van de Euratom zou in Lu xemburg worden gevestigd. De parlementaire vergaderingen zou den in Straatsburg plaats hebben evenals de vergaderingen van de Raad van Europa. Bij een incident in de wandel gangen van het gebouw van de Franse Nationale Vergadering is donderdagavond de uiterst rechtse afgevaardigde Jean Di- des door een fles getroffen en zodanig gewond, dat hij door 'n arts moest worden behandeld. Dides was de communistische afgevaardigde Remy Boutavant toen deze in de Nationale Ver gadering sprak over de Euro pese verdragen, in de rede ge vallen, waarna er een woorden wisseling tussen beide parle mentsleden ontstond. Later kwam Dides in de om geving van goutavant, die zich met een aantal fractiegenoten in de wandelgangen bevond. Er ontstond een handgemeen, waarin Dides licht werd ge wond door een slag met een fles. Nog twee Russische leiders, die deze week hun partijfuncties verloren, zijn van hun functie in de regering ont heven. Het zijn Perwoechin en Saboe- rof, (eerste vice-premiers) resp. mi nister voor de middelzware machine- industrie en eerste «vice-voorzitter van de ministerraad. Na deze ontslagen hebben nog slechts twee van de zes eerste vice- premiers, n.l. Mlkojan en Koezmin hun functie behouden. De kritiek op de ontslagen Sow- j et-leiders houdt niet alleen aan, maar wordt steeds krachtiger. Voor al in de Oekraine zijn de beledi gingen en ernstige beschuldigingen niet van de lucht. In vele Russische kranten worden de werkzaamheden van Molotof, Sjepilof, Malenkof en Kaganowitsj gekraakt. Een regionaal blad, dat vrijdag In Moskou verscheen meldt zelfs, dat de inwoners van het plaatsje Molotof eisen, dat de vroegere naam, Perm, weer officieel wordt erkend. Tot de buitenlandse reacties behoort ook die van bondskanselier Adenauer. Hij zei op een partijbijeenkomst in Kiel, dat de betekenis van het ont slag van de vier leiders politiek niet moet worden overschat. „De wijzi gingen in het Kremlin zijn voor mij niets anders dan een strijd om de „macht", aldus Adenauer. Von Brentano ziet de toekomst voor de hereniging van Duitsland donker der in dan voorheen. „Chroesjtsjef is even hard, als sommige van de ont slagen leiders, zo niet harder", aldus de Westduitse minister van buiten landse zaken. Het K.N.M.I. heeft gisteravond mee gedeeld, dat men in het algemeen op zonnig weer kan rekenen. In het zui den van ons land moet echter reke ning worden gehouden met onweers buien. Ongeveer dezelfde temperatu ren of iets hogere. Bij Bretagne bevindt zich een klei ne depressie, die onweer veroorzaakt, zodat zaterdagmiddag dit deel van ons land de storing zal opmerken. De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Meir, heeft in Wenen verklaard, dat de Russen een betere propaganda in het Midden- Oosten kunnen maken als zij, in plaats van wapens, voedsel en landbouw werktuigen zenden. De kranten in Praag, die aanvan kelijk het nieuws zonder commentaar gaven, prezen vrijdag de ontslagen in gloeiende bewoordingen. Ook de Bul gaarse en Hongaarse pers hadden niets dan lof over de genomen maatregelen. In Polen gelooft men, dat de vriend schap en samenwerking met de Sow- jet-Unie versterkt zullen worden. Vrijdagochtend is de traditionele „Kaasexpres" uit Amsterdam naar Alkmaar vertrokken, waarmee weer een begin is gemaakt met dit jaarlijkse toeristenevenement. Op de foto ziet men een tweetal dames In Westfriese klederdracht, die voor het vertrek de reizigers kaas aanbieden. Harold Stassen heeft vrijdag in de subcommissie voor ontwapening ver klaard, dat de V.S. niet bereid zijn in te stemmen met een volledig verbod van het gebruik van kernwapens. Wel waren de V.S. genegen, in een ont wapeningsakkoord te beloven, dat zij nooit kernwapens zullen gebruiken te gen een staat, tenzij deze het handvest der volkerenorganisatie heeft geschon den. De Britse afgevaardigde Allan Noble steunde de opvatting van Stas sen. Volgens diplomatieke waarnemers betekent dit een afwijzing van het Sowjet-voorstel om door de kernwa pens producerende landen de V.S., de Sowjet-Unie en Engeland een verklaring te laten tekenen, dat zij geen kernwapens zullen gebruiken. De Nederlandse kustvaarder „Pie- ter S" is op de Noordzee aan gevaren door het Noorse schip „Fernvolley". De foto toont de geredden, die weer voet op vaste bodem hebben gezet. (Zie ook pag. 2 en 3) De gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, zal zich het komende weekeinde naar Londen begeven voor I dringende besprekingen met de Britse I regering over de toekomst van Cyprus. Dr. W. C. van Binsbergen te Wil lemstad heeft vrijdag per 1 augstus zijn ontslagaanvrage als advocaat- generaal ingediend. Hij wordt als ad ministrateur bij het Nederlandse mi nisterie van justie belast met het ont werpen van een nieuw wetboek van militair strafrecht. Hij zal later moge lijk verbonden worden aan een Euro pese internationale organisatie. De Antilliaanse regering had on langs besloten dr. Van Binsbergen, die optrad als wnd. procureur-generaaij, te ontslaan daar hij geen gevolg had gegeven aan de opdracht de hoofd redacteur van „Beurs- en Nieuws berichten" A. de Wit, uit te vlijzen. Deze kwestie kwam o.m. ter sprake op een speciale zitting van het Rijks kabinet, waarbij de Antilliaanse pre mier, de heer E. Jonckheer, tegen woordig was. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat mr. W. R. Boom, de hui dige officier van justitie, door de An tilliaanse regering wordt voorgedra gen voor benoeming tot procureur- generaal. De zandbak „Merwede" van 2000 ton van de firma Oosterwijk te Rotterdam is in de nacht van donderdag op vrijdag in het Hollands Diep omgeslagen. Aan boord bevonden zich zes opvarenden van twee gezinnen, waarvan er tot nu toe vier konden worden gered. De poging om de zandbak in de zeehaven van Dordrecht te kantelen en alsnog te proberen de vermisten onder de bak te bereiken, is mislukt. Men vreest, dat de reddingswerkzaamheden, die gis teravond wegens de duisternis werden gestaakt, te laat zullen eindigen om de man en de vrouw nog te redden. Het gevaarte, een omgebouwd lan dingsvaartuig, had zand geladen uit de zandzuiger „Ahoy", toen de diepgela- den zandbak ter hoogte van het licht van Strjjensas, kapseisde. Het vaartuig liep vol, toen de opvarenden beneden zaten. Van twee sleepboten af had men gezien, wat er gebeurd was en men besloot de „Merwede" naar een zand plaat te trekken. Intussen waren klop signalen waargenomen. Een bergings vaartuig was inmiddels met de gealar- (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft het gistermiddag nog niet aangedurfd om de nieu we Pachtwet aan te nemen. De behandeling van de vele amendementen werd soms zo verwarrend, dat niemand de verantwoordelijkheid voor een eind stemming op zich durfde nemen. Tot dinsdag a.s. zal het vele malen gewijzigde ontwerp nog eens duchtig worden bekeken. Na de behandeling in tweede lezing zal de eindstemming plaats vinden. Ongetwijfeld zal deze nieuwe Pachtwet dan met een grote meerderheid worden aangenomen. Urenlang heeft de Kamer zich met de amendementen bezig gehouden. De 191 artikelen leverden overigens toch reeds voldoende stof voor discussie op. „Er is in Nederland niets bijzon ders aan de hand met de griep", zo verklaarde gisteravond de di recteur-generaal van de volksge zondheid, dr. P. Muntendam, in 'n radiotoespraak. Volgens hem is er totaal geen reden aan deze epide mie meer aandacht te besteden dan aan alle andere epidemietjes, want wij hebben hier te maken met een goedaardige ziekte, die 'n normaal verloop heeft. Hij zei, dat er in Nederland een onnodige alar merende berichtgeving is geweest. Er zijn in ons land slechts enkele gevallen van Aziatische griep ge constateerd. Dr. Muntendam nam als overheids vertegenwoordiger volledig de ver antwoordelijkheid op zich door te ver klaren, dat er niets bijzonders aan de hand is. „Mocht er onverhoopt een verandering in de toestand intreden", zo verklaarde de directeur-generaal van de volksgezondheid, „dan kunt U er zeker van zijn, dat de betrokken autoriteiten van de volksgezondheid U tijdig zullen inlichten". Hij besloot met te zeggen: „Laat iedereen deze zomermaanden van zijn vakantie gaan genieten zonder enig angstgevoelen. Want angst is een slecht gezelschap in het leven, ook voor de gezondheid". Zoals bekend zijn in het buiten land berichten rondgestrooid, dat in Nederland een Aziatische griep-epi- demie heerst. De Algemene Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer te Den Haag heeft haar vertegen woor- grafisch meegedeeld, dat deze be richten onwaar zijn. Een groep artsen in Singapore heeft meegedeeld, dat hij de epidemie van de A-griep te Singapore is gebleken, dat Aziaten veel vatbaarder zijn voor de ziekte dan Europeanen. Dit wordt toegeschreven aan verschillen in le vensomstandigheden. Naar thans gebleken is, werden don derdagavond omstreeks middernacht twee handgranaten geworpen naar 't hoofdkwartier van de Indonesische communistische partij en drie naar 't dichtbij gelegen kantoor van'de som- munistische bond van vakverenigingen „Sobsi". Volgens de woordvoerder van de plaatselijk militair commando in Djakarta, werden reeds enkele uren later enige personen gearresteerd, die ervan verdacht worden bij deze aan slagen betrokken te zijn. Hij was niet bereid het juiste aantal aangehoude- digers in Keulen, Londen, Parijs, nen en hun namen bekend te maken, Brussel, Stockholm en Zürich tele- uit veiligheidsoverwegingen. Toen eindelijk het laatste artikel was behandeld, zei voorzitter Kortenhorst, dat hij er „helaas" een einde aan moest maken. Deze ironie kon ondanks de warmte nog gewaardeerd worden. De indieners van de amendementen heb ben overigens niet veel succes gehad. De meeste voorstellen tot wetswijzi ging werden verworpen of ingetrok ken. De heer De Ruiter (C.H.) had geen succes met zijn amendementen. Een 65-jarige pachter, die zijn bedrijf niet meer goed kan voeren kan aan de grondkamer vragen zijn bedrijf te la ten overnemen door een bloedverwant in de rechte lijn. Nu wilde de heer De Ruiter deze mogelijkheid uitbreiden door deze kans te geven aan niet-fa- milieleden. Dat was een logisch amen dement, omdat de verpachter een an der persoon aan de grondkamer voor kan stellen. De verpachter behoeft dus geen rekening te houden met de wen sen van de pachter. De grondkamer moet naar billijkheid beslissen. Voor stemden de C.H., A.R., V.V.D. en S.G. P. Een poging van de heer De Ruiter om volkstuincomplexen onder deze Pachtwet te brengen, werd verwor pen. De c.h.-afgevaardigde vond het goed, dat deze complexen ook onder de prijsbescherming van de Pachtwet vallen. Minister Samkalden was daar tegen. Dan zou men er sportterreinen ook onder kunnen brengen, zo zeide hij. Dat ging hem te ver. Het amen dement werd bij zitten en opstaan verworpen. De Britse parlementsleden, minis ters en onderministers krijgen een ho- geer salaris, heeft premier MacMillan bekend gemaakt. meerde rijkspolitie naderbij gekomen en daarna heeft men met een snij brander een gat in de bodem gebrand. Drie personen kropen naar buiten en aangezien men niets meer hoorde wil de men de pogingen om de andere drie te redden, opgeven. Plotseling hoorde men het 15-jarig dochtertje Ursula „Hilfe" roepen. Een schipper van de rijkspolitie heeft zich daarna door het gat laten zakken en hij slaagde erin het kind te redden. Van haar- vader en moeder heeft men echter niets meer gehoord. Schipper Ruiter en zijn vrouw en zoontje hebben drie uur in de roef onder water gezeten. Er stond een meter water in het vertrek. Naar de schipper vertelde, zijn zijn vrouw en hijzelf erg kalm gebleven. Hij was vol goede moed, dat men hen zou bevrijden en heeft zijn vrouw aan geraden, zich zo min mogelijk te ver roeren, om daardoor zo weinig moge lijk zuurstof te verbruiken. Intussen gaf hij voortdurend klopsignalen. Het meisje, dat later naar boven is gehaald, wist niets van haar moe der, die Duitse is, en stiefvader te vertellen. Het wrak was gisteren in de Dordt- se zeehaven gebracht om hem weer vlak te leggen. Twee bokken van Van der Tak's bergingsbedrijf uit Rotter dam, elk met een hefvermogen van 200 ton namen de ondersteboven lig gende bak in de takels. Tegen negen uur, toen alles gereed stond om dit moeilijke karwei op te knappen (me dische hulp met zuurstofapparaten was aanwezig) bleek dat alle moeite voor niets was. Toen de bokken de takels aantrokken, braken de pols- dikke staaldraden Vanmorgen vroeg zijn de reddings werkzaamheden voortgezet. Ingezonden mededeling (adv.) HAZET FA BRIEKEN TE ZEVENBERGEN Prins Bernhard is gistermiddag van de luchthaven Rotterdam met de Da kota van de rijksluchtvaartdienst naar Parijs vertrokken. De Prins bestuurde zelf het toestel. Hij was per auto ge komen even nadat het vliegtuig, ko mende uit Soesterberg, was neer gestreken.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1