Heineken's Bier" Verdwijnen van plattelandscultuur heeft ook goede kanten Op 1 sept. a.s. een zelfstandige C.B.T.B. Usst Franse benzine Zomers in Nederland Totaal graan areaal dit jaar niet gewijzigd Prijsbeweging in Duitsland Prins Bernhard opende prot. ziekenhuis te Bennekom Donderdag 4 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Algemene vergadering C.B.T.B. in Arnhem Auto' s nieuw en oud Centraal Bureau voor Statistiek deelt mee: In 't algemeen inkrimping beteelde oppervlakten afzonderlijke gewassen Vermist vliegtuig gevonden 2.5 jaar voor brandstichting Onzuiver bloed veroorzaakt Uw Rheumatische Pijnen. Beteugeling van varkensteelt noodzakelijk met prijzen alleen voor vrouwen Meer coördinatie prot. christelijke kinderuitzending -o Hemek||JJ Hoe vindt Hoe het gaat (Van één onzer redacteuren) Zal de plattelandseultuur door de toenemende verstedelijking van ons kleine land geheel verdwijnen en hoe moet de boer hier tegenover staan? Deze vragen besprak prof. dr. R. Schippers op de te Arnhem gehouden alg. vergadering van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Spr. was van mening, dat er ook in de omwenteling van deze tijd nog wel iets zal overblijven van het boerenwezen, dat zich door de eeuwen heen steeds gehandhaafd heeft. De verstedelijking van de levensvor men zal de plattelandscultuur echter in wezen doen verdwijnen en prof. Schippers zag in dit proces ook verschillende goede kanten. Een groot aantal jonge agrariërs zal immers toch in de industrie en de stad terecht komen. De invloed van de stad is trouwens al zeer groot op alle j'ongeren van het platteland, vooral in het westen. Het doordringen van de stadscultuur in het plattelandsleven zal dit laatste voor tal van j'ongeren veel leefbaarder maken. Een onnodige ontvolking van het platte land wordt hierdoor voorkomen. Belangrijke taak Prol Schippers zag een belangrijke taak voor de agrarische jeugdbonden en het onderwijs op het platteland: zij moe ten de jeugd hier voorbereiden op het leven ïn de stad en de industrie, dat tal van jongeren zullen gaan leiden. Zij moeten leiding geven, bij het onstuitbare proces, dat aan de gang is, nu tal van technische, organisatorische en andere zaken vanuit de stedelijke sfeer zonder meer in het plattelandsleven geschoven worden. Cultuur is het bouwen en bewaren van alle geestelijke en materiële waarden, die de mens zijn toevertrouwd. Van cultuur kan pas gesproken worden, als de mens zich deze waarden heeft eigen gemaakt en er zich verantwoordelijk voor voelt. De steedse zaken en levensvormen, die nu vanuit de stad het platteland over stromen, zijn de plattelandsmens in we zen vreemd. De christen-boer zal deze dingen critisch moeten benaderen, maar hij zal toch bereid moeten zijn om ze in zijn levenssfeer op te nemen als ze de critiek vanuit de christelijke levensvisie kunnen doorstaan. Vraag en antwoord Tijdens de huishoudelijke vergadering konden de aanwezigen bij de behande ling van jaarstukken en bestuursbeleid alle zaken aan de orde stellen, die hen bezig houden. De kwestie van de voeder- graanprijzen en de monopolieheffingen bleken de gemoederen nogal te beroeren, Mr. B. W. Biesheuvel beantwoordde de vragen rond dit penibele onderwerp, waarbij de belangen van de akkerbouw enerzijds en van de veehouderij en de pluimveehouders anderzijds zo tegenge steld liggen. Hij deelde mee, dat de rege- [ngezonden mededeling (adv 1 De K.N.A.C. organiseert zaterdag middag aanstaande aan de Scheve- ningse Boulevard haar tweejaarlijks concours van koetswerken. Daarbij zullen 130 van de nieuwste auto-mo dellen getoond worden. Verder zal extra kleur aan bet con cours verleend worden door een tien tal antieke personenauto's, waarvan de inzittenden (althans voor een deel) de kledingmode uit het begin van deze eeuw zullen aanhouden. Zakelijke resultaten nationale landbouwexpositie De eerste Nationale Landbouwexpo sitie, die in de laatste week van juni te Utrecht werd gehouden, heeft vele bezoekers uit de kringen van land bouw, tuinbouw en veeteelt getrokken. Zij waren afkomstig uit alle delen van bet land, maar daarnaast ook uit het buitenland. Er werden belangstellen den uit totaal 36 landen geregistreerd. Uit de onder de deelnemende firma's gehouden enquête blijkt, dat de expo santen vooral tevreden zijn over het zakelijk gehalte van het bezoek. 84 van de deelnemers verklaarde nieuwe relaties te hebben aangeknoopt en 50 gaf te kennen tevreden te zijn over de tijdens de expositie verkregen or ders. Wat de direkte bestellingen be treft zijn de resultaten enigszins be neden de verwachtingen van de ex posanten gebleven. 33 van de deelnemers heeft kon takten met buitenlandse gegadigden gelegd. Aanvragen werden ontvangen van bezoekers uit België, West-Duits- land, Engeland, Frankrijk, Israël, Lu xemburg, Afghanistan, Australië, In donesië, Spanje, Zwitserland, Saoudi- Arabiê, Brazilië, Sovjet-Unie, Joego slavië, Hongarije, Suriname, Venezuela en Hongkong. De geboekte exportorders waren af komstig uit België, West-Duitsland, Frankrijk, Israël en Afghanistan. ring naar verluidt haar beslissing voor de oogst 1957 al genomen heeft. In de wandelgangen vernamen we later, dat de regering hierbij volkomen zou zijn afgeweken van het standpunt van het Landbouwschap, dat lage mo- nopolieheffingen wenste, aangevuld door een toeslag. Er zou nJ. geen geld zijn voor het verlenen van een toeslag. De regering zou daarom besloten heb ben om de gestprïjs waarvan de ove rige voedergraanprijzen worden afge leid uitsluitend door monopoliehef- fïng te brengen op ƒ26,75 per 100 kg. De heer H. M. Gerbrandy beantwoord de de vragen over de melkprijs, ir. G. Wansïnk die over de ruilverkaveling en de voorzitter nam het landbouwonder wijs voor zijn rekening. Meegedeeld werd nog, dat op 1 septem ber een tiende regionale C-B.T.B. in het leven zal worden geroepen. Met ingang van die datum wordt de Noordoostpolder nJ. losgemaakt van Overijssel en zal een zelfstandige C.B.T.B. Usselmeerpolders het levenslicht aanschouwen en tot de landelijke bond toetreden. De heer Chr. van den Heuvel werd met 269 van de 279 stemmen als voorzitter herkozen. De tien stemmen gingen naar de heer Ger brandy, voorzitter van de Friese C.B.T.B. Kritiek op fusie van waterschappen in Brabant Op de algemene vergadering van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw heeft de vice-voorzitter van deze maatschappij, de heer G. de Lint, stelling genomen tegen het plan van het provinciaal bestuur om vijftien waterschappen in Brabants westhoek samen te voegen tot een groot water schap „De Striene". In het licht van de bestedingsbeperking achtte de heer De Lint de kosten van dit plan (vijf miljoen gulden) onverantwoord, te meer daar volgens deskundigen door gedecentraliseerd werken met minder uitgaven hetzelfde bereikt kan wor den. Ook de ingelanden van de betrok ken waterschappen hebben zich tegen het plan van G.S. verzet. Buitenlandse bezoekers van Frank rijk zullen voorlopig nog de op 1 juli jt ingegane verhoging van de Franse benzineprijzen mee moeten betalen. Er is de toezegging geweest, dat voor buitenlanders reductiebonnen zouden worden ingevoerd, zoals dat o.a. ïn Italië reeds gebeurd is. Naar de KNAC heeft vernomen, moet het echter on waarschijnlijk worden geacht, dat dit systeem nog vóór 1 augustus wordt doorgevoerd. Geruchten hebben de ronde gedaan, dat op de reductiebon nen de gewone benzine voor 50 cent per liter zou worden verkocht. Ook dat staat echter nog niet vast. Het schijnt zelfs niet ondenkbaar, aldus de KNAC, dat er tenslotte in het ge heel géén uitgifte van reductiebonnen komt. De buitenlanders zullen dan blijvend de zware tol aan de Franse schatkist moeten betalen, die begrepen is in een benzineprijs van tussen de 88.80 en 92.40 francs voor de gewone benzine en tussen de 94.80 en 98.80 francs voor de super (afhankelijk van de streek waar getankt wordt). In Pa rijs betaalt men resp. 90.00 of 96.40 francs. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend ge maakte voorlopige uitkomsten van de landbouwtelling mei 1957 is het totale graan areaal vergeleken met 1956, niet gewijzigd. Het be draagt rond 524.000 ha. In de oppervlakten van de afzonderlijke ge wassen hebben zich echter wel verschuivingen voorgedaan. Het tarwe-areaal blijkt met rond 13.000 ha of 15 procent te zijn uitgebreid en beloopt thans bijna 98.500 lia. Met uitzondering van de provincie Overijssel, waar een inkrimping van de beteelde oppervlakte met 8 procent plaats vond, geven de overige provincies alle een uitbreiding te zien, welke in verhou ding het grootst is in de zuidelijke provincies, t.w. Zeeland 45 procent, Lim burg 33 procent en Noordbrabant 27 procent. Volgens de Pakistaanse internatio nale luchtvaartmaatschappij heeft men het verkeersvliegtuig, dat sedert en kele dagen werd vermist, thans waar genomen op het eiland Sjarlachi in de Golf van Bengalen. Het toestel lag gedeeltelijk in het water. Men vreest, dat er geen overlevenden zijn. Een ge tuige had drie explosies gehoord, waarna het toestel was neergestort en in brand gevlogen. De oppervlakte rogge is 14.500 ha kleiner dan verleden jaar en beslaat nu 156.700 ha (8 procent). Ook het gerst-areaal blijkt te zijn ingekrompen en wel met 2000 ha of 3 procent. De achteruitgang van de oppervlak te maïs, welke de laatste jaren kon worden waargenomen blijkt zich dit jaar nog in versterkte mate te hebben voorgedaan. De oppervlakte bedraagt 1790 ha, hetgeen een inkrimping be tekent met bijna 60 procent. Peulvruchten achteruit De oppervlakte mengsels van gra nen is met 6 procent uitgebreid en be slaat thans rond 36.600 ha. Het peulvruchten-areaal blijkt met 3300 ha of 7 procent te zijn achter uitgegaan. Tegenover een uitbreiding van de oppervlakte schokkers met 15 procent tot ruim 5100 ha vertonen de overige peulvruchten alle een teruggang, wel ke naar verhouding het grootst is bij de veldbonen en stambonen (resp. 27 procent en 20 procent). De oppervlakte oliehoudende en ve zelgewassen blijkt met 13.000 ha of 24 procent te zijn verminderd. Het koolzaad-areaal daalde met 37 procent tot ruim 6400 ha. Ook de op pervlakte vezelvlas is aanzienlijk te ruggelopen en beslaat thans ruim 23.300 ha, hetgeen 9600 ha of 30 pro cent minder is dan in 1956. De arrondissementsrechtbank te Groningen heeft de 36-jarige P. J. G. uit Assen wegens brandstichting in het voormalige hotel ,Van der "Woude* te Haren in de nacht van 15 op 16 november van het vorig jaar, veroor deeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. G. had, in samenwerking met N. A. van H. in het hotel brand gesticht, opdat op de plaats van het hotel snel ler met de bouw van flats en winkels zou kunnen worden begonnen. De oppervlakte kanariezaad vertoont na de aanzienlijke uitbreiding in 1956 een achteruitgang met 1760 ha of 34 procent. Het areaal blauwmaanzaad is tot rond 4900 ha uitgebreid (20 procent). Bij de knol- en wortelgewassen heeft alleen een uitbreiding plaats ge vonden van de oppervlakte fabrieks aardappelen tot 36.700 ha (10 procent). De oppervlakte klei-aardappelen ter grootte van 52.000 ha is 3 procent klei ner dan verleden jaar. De verbouw van zand- en veenaard- appelen beslaat thans een oppervlakte van 46.300 ha, hetgeen 3500 ba ol 7 procent minder is dan in 1956. Het suikerbieten-areaal is met ruim 5000 ha (7 proeent) ingekrompen en bedraagt thans 64.000 ha. (Ingezonden mededeling adv.) Kraidun nlitrt dat bload w Jaagt io dia pijnen ornlt. Geen wonder dat ge U al gauw een ander mens voelt, tot wonder wat in staat, terwijl gij met die tergende Rheumatische Pijnen van alle dag nauwelijks meer op of neer kunt. Kruschen maakt U weer een ander mens vief, vitaal! Jaren vallen van U af en ge ziet 't leven weer van de zonnige kant. Uw apotheker of drogist levert U Kruschen graag. President Eisenhower heeft ge zegd, dat de Verenigde Staten moe ten proberen onpartijdig te blijven in het Algerijnse conflict. Juridisch maak te Algerije deel uit van Frankrijk. Tienduizenden kuikens uit Ne derland zijn dood in Milaan aangeko men. Zij zijn van de hitte bezweken. De Italiaanse vereniging voor dieren bescherming heeft aanbevolen, dat de dieren in grotere en beter geventi leerde kratten worden verstuurd. „Wanneer de ontwikkeling van de var kensteelt in ons land in hetzelfde tempo blijft verlopen als thans het geval is, zal de handelswaarde van varkensvlees rond maart van het volgende jaar ver bene den de kostprijs liggen", aldus de voor zitter van het produktschap voor vee en Vlees, de heer J. de Veer, in een lezing, g«(houden op de algemene vergadering van de Noord Brabantse Maatschappij van Landbouw te Heerle (Wouw). Het instellen van vestigingseisen voor varkensteelt zou een van de middelen rijn waardoor een debacle in de nationale varkenshandel voorkomen kan worden, meende--de heer De Veer. Het is vooral de varkensteelt als ne- vehbedrijf, met haar steeds schommelen de over het algemeen te hoge produktie waarop geen peü te trekken is, die de grootste moeilijkheden oplevert voor de instanties die de garantie-prijzen moeten vaststellen, zei de heer De Veer. „Er is een goede markt in Engeland, de V.S. en In het binnenland, maar met een schom melende produktie kan geen solide afzet opgebouwd worden. Een beteugeling van de varkensteelt is een noodzakelijkheid (Ingezonden mededling (adv.) ALLEEN VOOR MANN Na een onderlinge bespreking tussen vertegenwoordigers van de Vereni ging van Christelijke gezondheids- j koloniënë in Nederland te Zeist, de Vereniging tot stichting en exploitatie van Christelijke Vakantiekoioniehui- zen in Nederland „Elim" te Gronin gen, de Haagse Vereniging voor Christelijke gezondheidskolonies te 's-Gravenhage, het Kinderherstellings oord „Bethanië" te Zeist en „Draagt Elkanders Lasten" te Utrecht, is be sloten tot oprichting van een contact commissie voor de Protestants Chris telijke kinderuitzending in Nederland, waarvan het voorlopig adres gevestigd is Maliebaan 88a, Utrecht. Deze contact-commissie krijgt tot taak meer coördinatie tot stand te brengen op het gebied van de Prot. Chr. kinderuitzending, de propaganda voor uitzending naar een Prot. Chr. kinderherstellingsoord met kracht ter hand te nemen en de vraag te bestu deren hoe zo spoedig mogelijk een Prot. Chr. b-huis tot stand zal kunnen komen. De werkgemeenschap van verbrui kersbonden in West-Duitsland heeft de Duitse huisvrouwen de raad ge geven, scherp af te dingen bij de aan schaffing van koelkasten, wasmachi nes, keukenapparaten en andere goe deren voor de huishouding. In een op roep van de werkgemeenschap tot het publiek heet het dat de ban is ge broken en de jacht op de gunstige prijs is begonnen. Overal ontvangen de kopers bij koelkasten aanzienlijke kortingen op de prijzen, die de fabri kanten hebben vastgesteld, aldus de oproep. Op de wasmachines ontvangen de wederverkopers kortingen die tot 53 procent belopen. Als gevolg van deze onweerlegbaar buitensporige winst marge begint zich een klantenkorting in te burgeren, «iie 30 procent be draagt. Smaken verschillen niet als 't gaat om Heineken's bier. Dat is „overal het meest getapt", 't Is het bier der-bieren. Smaken kunnen echter weer wèl verschillen als het bijvoorbeeld'om mensen gaat. Wat vindt U van haar, de jonge vrouw in deze advertentie Drinkt U eerst maar eens aandachtig Uw glas Heineken's leeg. Dan proeft U tenminste góéd wat U drinkt. Heerlijk, hè? En nu maar eens dat meisje bestuderen. Geef haar voor de vier deugden, die hieronder genoemd worden, een cijfer. Van 1 tot 10, net als op school. Nog een glas Heineken's? 'n Réóze idee! WAT VINDT U VAN HAAR? Schrijf Uw cijferlijstje in de volgorde die hierbij staat aangegeven op eenbriefkaart, met naam en adres - voluit en in blokschrift. De beoordeling wordt in handen gelegd van een deskundige jury bestaande uit de heren Guus O ster, acteur, Drs. W. F. Graven- daal, psycholoog en Edo Spier, journalist. En mi de beloning voor de 1000 inzenders die de cijferlijst van de jury het meest nabij komen een prachtige glazendrager (voor 6 glazenvan ttJlSftl|l^l (U weet wel: nr. 1 op het gebied van moderne, handige huis hondartikelen! Winkelprijs f 5.50 Uiterlijk: Charme: i Karakter: Intelligentie: Over uitslag of prijzen kan niet worden gecorrespondeerd. Er komen na deze nog 4 van zulke prijsvragen: één in de veertien dagen. Zorg dat deze keer Uw briefkaart vóór 12 juli 1957 in ons bezit is. Het adres: Heineken's Bier brouwerij Mij. N. V., Postbus 118, Amsterdam. Oveiaé /zet meert petept.' President Worosjilof van de Sow- jet-Unie heeft president Eisenhower zijn gelukwensen doen toekomen ter gelegenheid van de viering van on afhankelijkheidsdag in de V.S. Een ding is de laatste dagen het mid delpunt van de gesprekken in ons land, de hitte. De pessimisten zeggen dat dit jaar de Nederlandse zomer op een zon dag viel, waarmee zij maar willen zeg gen dat zij weinig vertrouwen hebben in de Nederlandse weergoden. Zij houden er maar rekening mee dat het mooie zo merse weer spoedig voorbij zal zijn om plaats te maken voor de oude vertrouw de regen in onze zomers. In hoeverre de pessimisten nu gelijk hebben ten aanzien van de zomers met regen toont U onze grafiek. Duidelijk zien wij dat de statis tiek de pessimisten gelijk geeft want het aantal zomers dat ingedeeld is als „natte zomers" heeft het hoogste cijfer van de tekening. Wat nu die natte zomers be treft, de natste periode voor ons land moet, sinds 1900, gevallen zijn in 1950 1954 toen iedere zomer een natte zomer was. In al die jaren was het aantal zo merse dagen beneden normaal, d.w.z. be neden de 20. Er zijn overigens ook nog jaren ge weest met minder dan tien zomerse da gen. Van 1900 af tellen wij totaal vier van dergelijke zomers, ml. 1907, 1909, 1954 en 1956. Gelukkig hebben wij ook betere be richten want de zomers in de periode 19321935 waren ieder jaar een droge zomer. Wat de zeer droge zomers betreft ontvingen wij de laatste in 1955 en dat was wel nodig ook na de beruchte regen zomer van 1954 en de bijna nog veel er gere zomer van 1956. ZO IS DE NEDERLANDSE ZOMER DE ZOMERS VAN 1900 1956 BESTONDEN UIT- 26 zeerdroge droge zeenatte natte zomers zomers zomers zomers Z.K.H. Prins Bernhard heeft gistermid dag het Protestants Christelijk streezle- keniiuis te Bennekom officieel geopend. Dit ziekenhuis telt 225 bedden en is met steun van de Orden van Sint Jan en van 31 kerken uit de omliggende gemeenten tot stand gekomen. Om half drie arriveerde de Prins, die landcommandeur van de Orde van Sint Jan is, bij het ziekenhuis in gezelschap van zijn adjudant luitenant-kolonel C. C. Geertsema. Na de begroeting begaf de Prins zich langs een erehaag van verpleegsters naar de zustereetzaal, waar de thee werd ge bruikt. Na de thee begaf het gezelschap zich naar een bij het ziekenhuis opgestelde tent, waar ongeveer 700 genodigden bij een waren. Nadat ds. Bouthoorn een openings woord had gesproken hield de Prins een toespraak. Aan het einde daarvan drukte hij op een knop, waardoor de beide deu ren van het nieuwe ziekenhuis opengin gen en de Nederlandse vlag en de vlag van de Orde van Sint Jan werden gehe sen. Het Franse ministerie van Finan ciën heeft meegedeeld, dat van het eind van de volgende week af buiten landse toeristen in Frankrijk benzine kunnen kopen voor 50 frs per liter. De Fransen zelf betalen 90 frs.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5