BLANK EN ZWART IN ZUID-AFRIKA De Belgische straaljagers Orgelfeest kabouters.... doen het Goedkoper verzekeren Enorme groei bij UBO sedert overname door C.N.V. ROYCO KIPPENSOEP INTEGRATIE IS ONMOGELIJK Verzekerd kapitaal zal dit jaar met 45 tot 50 pet toenemen Met Royco maakt U de soep waar Uw man zo van houdt! Vrijdag 5 juli 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Minister J an de Klerk, de minister van arbeid en openbare werken van de Unie van Zuid-Afrika, die op het ogenblik ons land bezoekt, is een afstammeling van Nederlanders, die enkele eeuwen geleden naar Zuid-Afrika vertrokken. Hij voelt de stamverwantschap sterk aan, een der redenen, waarom hij graag ons land bezocht. Hij had gisteren een onderhoud met minister Suurhoff, waaruit we hier enkele hoofdpunten weergeven, evenals uit een onderhoud, dat hij had met Nederlandse journalisten. Het deed hem genoegen, te kunnen mededelen, dat hij in Europa veel begrip had aangetroffen voor de problemen in Zuid-Afrika. Met name in Genève was de geest goed te noemen en kenmerkend ook ten aanzien van het rassenvraagstuk en de wijze, waarop het door de regering is ter hand genomen. Overigens kan men de reacties, welke men vaak in Europa beluistert, begrijpen, als men het begrip discri mineren, verschillend behandelen, kop pelt aan dat van apartheid. Als men dan nog denkt aan hetgeen Europa heeft meegemaakt met de kampen en dergelijke onder Hitier, dan heeft men een achtergrond voor die reacties. De vijanden willen dat alles gaarne aan de apartheid toeschrijven, aldus de minister. „Wij hebben nu een blanke bescha ving van 300 jaren. Zou men nu van ons mogen verwachten, dat wij op de afgrond aansturen? Geen wit man wil een beleid, waarbij hij als blanke het onderspit gaat delven". Minister De Klerk merkte nog op, dat er tussen de politieke partijen in zijn land geen beginselverschillen be staan of hebben bestaan. Generaal Smuts was de grootste voorstander van apartheid, toen „segregatie" genoemd. De zaak ligt in de Unie geheel an ders dan waar ook ter wereld. Wij zijn niet uit op onderdrukking, maar wij willen het gelukkig voortbestaan van het blanke en het zwarte volk in de Unie verzekeren. Men heeft nu twee mogelijkheden: vooreerst aparte gebieden voor blank en zwart. In de tweede plaats zou men alles door elkaar kunnen laten gaan. Maar een mogelijkheid tot integratie van de blanken en de naturellen is er niet. Het zou betekenen, het mes te zetten op de eigen keel, „zelfmoord", aldus de minister. Emigratie Minister De Klerk heeft grote be langstelling voor de heropleiding van arbeiders, waartoe de automatisering en de verandering van werkgelegen heid in bepaalde bedrijven, vaak dwingen. Minister De Klerk heeft met minis ter Suurhoff terloops de immigratie aangeroerd. Hjj kon als minister van arbeid zeggen, dat de Unie zeer ge brand is op geschoolde arbeiders uit de Europese landen, als Nederland, Duitsland, Frankrijk en andere. In 't bijzonder zijn de Nederlandse emi granten er welkom. Zij hebben ook reeds het voordeel van de stamver wante taal. Brief van Mike Eisenhower naar Roosendaal De directeur van het Roosendaalse kampeercentrum „Zonneland", de heer A. Koopmanschap heeft dezer dagen een pakje ontvangen van Mike Eisen hower, kleinzoon van Amerika's pre sident. In dat pakje zat een zakmes je en een brief, waarin Mike de heer Koopmanschap bedankt voor het feit dat deze hem onlangs een mesje gaf toen hij het zijn in het kampeercen trum verloren was. De heer Koopmanschap kon zich dit voorval wel herinneren, maar wist in dertijd niet dat hij met de kleinzoon van Eisenhower te doen had. Bij een hevige brand te Velddriel (gem. Maasdriel) zijn twee grote boer derijen verloren gegaan. Hooibroei is de oorzaak van de brand. q Het accent ligt in de Unie in hoofd zaak op geschoolde werkers, zoals voor de constructiebedrijven, de staalnij- verheid, de ijzerfabrieken. Werktuig kundigen zijn er zeer welkom. Voor de agrarische sector ligt de zaak in de Unie anders dan bijvoorbeeld in Aus tralië en Canada. Zo moet men kapi taalkrachtig zijn om een plaats, een boerderij, te kopen of te besturen. Wel is er behoefte aan deskundige krach ten voor de akkerbouw en de bos bouw. De staat heeft voor hen betrek kingen van velerlei aard beschikbaar en wil deze immigranten opnemen, ook al beschikken zij niet over geld. Ook met de ongeschoolde krachten ligt het in de Unie anders dan in de hiervoor genoemde immigratielanden. Er is met name verschil in loon tus sen de geschoolde en ongeschoolde krachten, dat in de Unie, door aanwe zigheid van de naturellen, veel groter is. Op de vraag, of de Unie niet bereid was, naast de geschoolden ook onge schoolden op te nemen zoals in de andere hiervoor genoemde landen zei minister De Klerk, dat men in de Unie wil overwegen, uit de Europese landen ook enkele ongeschoolden te laten emigreren en deze dan in de Unie een opleiding, c.q. heropleiding te doen ondergaan. Aan het zoeken naar de piloten van de twee Belgische straaljagers, die dinsdag niet zijn teruggekeerd van een vlucht boven de Noordzee, zijn woens dag Amerikaanse, Belgische, Britse, Franse en Nederlandse vliegtuigen en schepen gaan deelnemen. Een Nederlandse mijnenveger be vindt zich in het gebied, waar eerder door een viermotorig Frans vliegtuig een rubberbootje is waargenomen. De eerste piloot van het vliegtuig zei, dat hij niet had kunnen vaststellen of zich mensen in het bootje bevonden. Hij meende lichten te hebben gezien. Het blijkt nu, dat in hetzelfde ge bied woensdag ook een Engels toestel is verloren gegaan. Tot gisteren na middag was nog niets gevonden. De levensverzekeringsmaatschappijen, aangesloten bij de Nederlandse vereni ging ter bevordering van het levensver zekeringswezen (NVBL), hebben beslo ten, de tarieven voor individuele verze keringen, die tegen koopsom worden ge sloten, te verlagen. De maatschappijen kunnen de bedragen, die zij voor deze verzekeringen tegen koopsom ontvangen, thans tegen betere intrestvoorwaarden beleggen dan voorheen. De verlaging bedraagt in het algemeen 8 percent voor kapitaalverzekeringen met een duur van 20 jaar of langer en 6 percent voor verzekeringen van lijfrente, waarbij de lijfrente ingaat voor de 70- jarige leeftijd. Voor verzekeringen met een kortere duur dan 20 jaar en voor lijf renten, ingaande na de 70-jarige leeftijd, is de verlaging minder dan de bovenge noemde percentages. De tarieven voor verzekeringen tegen premiebetaling worden niet gewijzigd, omdat de gelden daarvan eerst in de toe komst belegd kunnen worden, en dus de beleggingsmogelijkheden onzekerder zijn. (Van een onzer redacteuren) Sedert de N.V. Levensverzekeringsmaatschappij UBO te Utrecht een jaar geleden eigendom van het C.N.V. is geworden, heeft deze in 1902 door de Chr. Nationale Werkmansbond opgerichte instelling een stormachtige groei doorgemaakt. Dit bleek op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering, die te Utrecht gehouden werd onder leiding van de voorzitter van de Raad van Commissarissen, de heer M. Ruppert. Eigenaars van UBO zijn thans dus de ruim 200.000 leden van het C.N.V. en aandeel houders de aangesloten bonden, die hier door hun bestuurders vertegenwoordigd waren. De directeur, de heer G. Lenderink ver telde, dat in het afgelopen jaar de ruim tenood reeds dwong tot aankoop van een naastliggend gebouw. Ook werd een dochtermaatschappij opgericht voor di- Ook dit jaar zal de N.C.R.V. alle concerten uitzenden, die worden uit gevoerd op het Internationaal orgel improvisatieconcours in Haarlem. Aan dit concours nemen deel: de Oosten rijkse organist J. F. Doppelbauer, die reeds verschillende prijzen bij impro visatiewedstrijden behaalde; de Duit ser Hans Günther Wauer uit Merse- burg; de jonge Nederlandse organist Klaas Bolt uit Haarlem, tweede orga nist van de St. Bavo, winnaar van het vorig jaar en Wim Daim, organist van de Gereformeerde kerk aan de Kei zersgracht in Amsterdam. Het impro visatieconcours zélf wordt uitgezonden op woensdagavond 10 juli, doch er zijn nog allerlei muzikale evenementen rondom dit concours, welke op de band zullen worden vastgelegd, om la ter te worden uitgezonden. verse vormen van varia-verzekering. Het verzekerd kapitaal, dat ultimo 1955 nog ƒ28.512.861 bedroeg, steeg in 1956 tot ƒ36.782.229 terwijl het op dit ogenblik reeds ƒ45.375.000 bedraagt. In 1956 dus een. stijging van 29 terwijl voor dit jaar een groei van 45 tot 50 verwacht kan worden. Daar de gemiddelde groei bü de Nederlandse levensverzekeringsmaatschappijen ruim 11 bedraagt, staat UBO sedert de overname door het C.N.V. veruit aan de kop. Wat de produktie betreft, deze bedroeg in 1955 6.099.769, doch dit bedrag was na het samengaan met de Chr. vakbewe ging in juli 1956 al overschreden. In dat jaar bedroeg de totale produktie 9.927.337 en in dit jaar wordt een pro duktie van 20.000.000 verwacht. De ƒ10 miljoen-is op dit moment al ruim schoots overschreden. Deze zeer snelle groei brengt natuur lijk hoge aanloopkosten met zich mee. De Raad van Commissarissen stelde dan ook voor dit jaar geen dividend uit te keren om de innerlijke kracht van de maatschappij verder te kunnen verster ken en de investeringen, die door de te verwachten -verdere uitbouw vereist zul len zijn. uit eigen middelen te kunnen fi nancieren. Dit voorstel werd met alge- mene stemmen aanvaard. Ja, dit is kippensoep, bereid als bij U in de keuken. Het recept is van Royco, dus... iets bijzonders. Mooi, blank vlees van uitgezochte kippen heeft 2'/z uur getrokken op een zacht vuur. De bouillon wordt even gekrnid en afgemaakt met geurige peterselie en I de fijnste vermicelli. Voor slechts 48 cent brengt U vier volle ft borden op tafel. Een elegante Yack-kalfs queenie met luchtige perforatie. In championkleur en gebroken wit. Heerlijk soepel en een ongekend lage prijs Heerlijk soepel flatje passend bij elk zomertoiletje. Met onverslijtbare zooltjes. En de prijs11 90 GROENTESOEP KALFSBOUILLONSOEP ASPERGESOEP VERMICELLISOEP ERWTENSOEP KIPPENSOEP Een evenwichtig wit lederen fliztje met concentrische perforatie. Lederen zolen Een schat van een schoentje. Vederlicht met onverslijtbare Continental zooltjes. In beige en gebroken wit. Hier heeft U op gewacht I Royco vooral - complimenten toe. Zodra de borden gevuld zijn met geurig- dampende Royco-soep kan het feest beginnen. Een feest! Ja, kijk maar naar die blijde gezichten, die grage monden. Geen beter compliment voor Uw kook kunst. Onthaal Uw gezin vaak op een van die zes overheerlijke Royco-soepen. Voor elke dag van de week deze schitterende beige lederen mocassin. Een zeer bijzonder koopje. Ook in wit. Zo'n leuke en charmante California ziet U nergens tegen zo'n aantrekkelijke prijs. In wit leder en zwart suède 90 filialen te GOES, Lange Kerkstr. 47 IlIDDELBURG, L. Delft 42; VLIS IINGEN, Walstraat 68

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4