Honderdduizend dames staan achter ziekenhuis van de V.U. Een bedrag van dertig miljoen is nodig Door nachtvorst oogst van peren en appelen aanzienlijk kleiner Autonomie in Indonesië Proces tegen Mafia Socialistische meningen over Duitsland ye natuur niet te verbeteren Ned. Rode Kruis (90 jaar) naar 60.000 leden Nachtvorst geen natuurramp Lemen P.V.D.A. EN ONTWAPENINGSSIREVEP BRITSE EN HONGAARSE MIJNWERKERS Koningin bij opening T.H. Vrije Universiteisdagen in Assen Minister Hofstra tot kamerlid u.iriQïi* Picnic Kamperen 7 Vrijdag 5 juli 1957 ZEEUW SCH DAGBLAD Pagina (Van een onzer verslaggever») Nadat rond het weekend de let ters T.T. het stadsbeeld van Assen hadden beheerst, zijn er in het midden van de week twee andere letters geweest, die accent gaven aan de Drentse hoofdplaats: de letters V.U. van Vrije Universiteit. Toegegeven, de V.U.-dagen waren minder spectaculair dan de T.T.- race. Maar Assen is juist nog klein genoeg dan dat een vergadering als de: onopgemerkt aan de stad zou voorbijgaan. Men zag woensdagmorgen al een reeks auto's parkeren; daarmee waren degenen gekomen, die de wetenschappelijke sa menkomsten gingen bijwonen. Een medi cus, een natuurhistoricus en een taal kundige, namelijk prof. dr. G. A. Linde boom, dr. R. L. Krans en dr. J. J. Thier ry verdedigden hier hun (tevoren rond gezonden) referaten. OVERVLOED VAN DAMES Maar in de middag vermeerderde de bezoekersstroom door de toevloed van een groot aantal dames. In de ruime zaal van Bellevue, die zij helemaal vulden, kwamen zij haar „busjesmid dag" houden. In het geheel van de V.U.-dagen is deze samenkomst misschien wel het opmerke lijkste verschijnsel. Want hier zit een gedeelte van de tienduizenden Neder landse vrouwen, die ergens in hun huis een V.U.-busje hebben geplaatst, waarin zij van tijd tot tijd iets offeren voor de Universiteit. Sedert 1932 hebben de vrouwen een belangrijk aandeel gehad in de uitbouw van de V.U. Op dit moment is de op brengst van de busjes bestemd voor het in aanbouw zijnde ziekenhuis. Mevrouw Oosterhof uit Assen zette uiteen van hoeveel gewicht de Vrouwen V.U.-hulp is. Vorig jaar brachten de bus jes de som van ruim ƒ258.900 op. Maar behalve deze financiële baten beschikt de V.U. over een netwerk van contacten in duizenden gezinnen. Niet iedere vrouw geeft naar vermo gen, maar er zijn vrouwen, die veel meer geven dan men redelijkerwijs van haar kon verwachten. WAAEOM EEN ZIEKENHUIS Wie geeft, geeft pas goed wanneer hij weet waarvoor het geld bestemd wordt. Daarom lichtte prof. dr. L. van der Horst, oudste hoogleraar in de medische facul teit der V.U., de dames in over de vraag waarom de V.U. een ziekenhuis nodig heeft. In de stichting van het ziekenhuis Het vorige jaar telde het Neder- Iandsche Rode Kruis 557.432 leden, dat is bijna zes procent van de Neder landse bevolking. Het hoofdbestuur hoopt dat op 20 juli, wanneer het 90- jarig bestaan van het Rode Kruis wordt gevierd, het getal van 600.000 leden zal zijn bereikt. Toen het Nederlandsche Rode Kruis op 19 juli 1867 werd opgericht, had het een hoofdcomité (hoofdbestuur), bestaande uit 26 leden onder voorzit terschap van de oud-minister, prof. dr. J. Bosscha, en een secretaris, dr. L. H. Verweij, benevens vier door koning Willem III benoemde ereleden. In de loop van 1868 werden elf plaatselijke „comité's" opgericht en als afdelingen erkend. Deze hadden tezamen bijna 1100 leden. In de negentig jaren Rode Kruis- geschiedenis hebben zowel de leden tallen als de inkomsten grote schom melingen vertoond, die beïnvloed werden door oorlog of oorlogsdreiging. Pas na 1921 gaat het met kleine schommelingen steeds naar boven vooral na 1933 tot in 1942 de veer tigduizend bijna zijn bereikt. Daarna zijn tijdens de oorlogsjaren geen cijfers meer bekend gemaakt. Doch de zorgen van de plaatselijke afdelingen voor slachtoffers van bom bardementen en speciale hulpverlenin gen deden de populariteit van het Rode Kruis dermate stijgen, dat in '45 werd begonnen met 500.000 leden. Dit is sindsdien zo gebleven. Ir. de kommervolle maanden na de bevrijding heeft het Rode Kruis veel r.ood gelenigd. De erkentelijkheid voor die hulp kwam tot uitdrukking in een ledental, dat in 1946 minstens 610.000 leden bedroeg. Daarna kwam weer 'n terugslag, die zijn dieptepunt vond in 1951 (460.732). Spoedig daarop begon, als resul taat van de energieke uitbreiding van de vredestaken, welfarewerk, lectuurvoorziening voor zieken, boottochten voor chronisch zieken en invaliden etc., een nieuwe stij ging, die in het vorige jaar een le dental te zien gaf van 557.432, en die in 1957 weer sterk omhoog liep. Op grond ddarvan hoopt het hoofd bestuur, dat op 20 juli a.s. als het 90-jarig bestaan wordt gevierd, het getal van 600.000 leden bereikt zal zijn. openbaart zich de eerbied voor de zieke mens. Dat is de hoofdzaak. Maar daar naast kan een medische faculteit niet buiten een ziekenhuis. Tot het kandidaatsexamen komt de me dische student niet met het ziekenhuis in aanraking. Na het kandidaatsexamen wordt het ziekenhuis in de studie be trokken, maar pas na het doctoraal exa men is er sprake van, dat de studenten de patiënten langs kunnen gaan. Het medisch onderwijs aan de V.U. heeft het ziekenhuis ook nodig voor zijn ideële taak. Een christen medicus kan niet zonder een christelijke mensbe schouwing. De christen medicus ziet de mens in zijn gebrokenheid. Daarachter ontwaart hij het probleem der collectie ve schuld van de mens. De vraag „waar om moet hij wèi lijden en ik niet" dringt zich aan hem op. En hij kan trachten hier evenwicht te brengen door zoveel moge lijk hulp te bieden. In het ziekenhuis moeten de mensen zich veilig kunnen overgeven aan de medici. De stichting van het V.U.-ziekenhuis geschiedt niet uit overwegingen van vriendelijkheid, zij wordt gedragen door de barmhartigheid van Christus. BETEKENIS VAN DE ACTIE Het woord was hierna aan een der ar chitecten van het ziekenhuis, ir. A. Rot huizen. Aan de hand van lichtbeelden liet de heer Rothuizen zien, hoe het ge bouw wordt. Na hem trad de heer B. Faber, admi nistrateur van de V.U. achter het spreek gestoelte. Hij vertelde dat honderddui zend vrouwen meedoen aan de busjes hulp, velen al vijfentwintig jaar achter een. Nergens vindt men een ziekenhuis, waar wereld is er een universiteit, die hon derdduizend vrouwen „de onze" noemen. Nergens vindt men 'n ziekenhuis, waar op honderdduizend vrouwen een zeker „eigendomrecht" kunnen laten gelden. Er is een bedrag van dertig miljoen gulden nodig voor de bouw van het zie kenhuis. Hiervan moet drie miljoen uit de gelederen der voorstanders van de V.U. komen. Als de dames nog een aan tal jaren haar busjes blijven vullen, zal dit bedrag er zijn. Op deze vergadering, die ook werd bijgewoond door de arts F. H. A. Kothe, benoemd tot directeur van het V.U.- ziekenhuis, vertelde ir. Rothuizen, dat het gebouw in 1963 voltooid zal zijn. (Ingezonden mededeling adv.) Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Koeverden in verband met de schade, geleden door ondernemers van fruitteeltbedrijven, ten ge volge van de in de maand mei opgetreden vorst heeft minister Hofstra, mede namens de ministers Mansholt en Suurhoff, geantwoord dat de voorlopige ramingen van de te verwachten fruitoogst de indruk wekken, dat als gevolg van de in mei j.l. in onderscheidene delen des lands opgetreden nachtvorst de oogst van appelen en peren dit jaar aanzienlijk kleiner zal zijn dan in normale oogstjaren. De omvang van de door de vorst veroorzaakte schade kan thans nog niet nauwkeurig worden geschat, zodat de vraag, of de bedoelde oogst één der de zal bedragen van de gemiddelde ge wichtsopbrengst der vijf voorafgaande jaren nog niet kan worden beantwoord. Inderdaad is op sommige bedrijven het gewas geheel of nagenoeg geheel ver loren gegaan. Te verwachten valt, dat vele onder nemers van zuivere fruitteeltbedrijven in door de vorst getroffen gebieden ten gevolge van deze nachtvorstschade in het oogstjaar 1957/'58 met verlies zullen werken. De heer Van Koeverden had ge vraagd of de ministers van oordeel zijn dat het redelijk en billijk is, dat, in dien iemand, die een dergelijk bedrijf exploiteert en een gemotiveerd ver zoek bij de daarvoor in aanmerking komende instantie indien om: a. zijn voorlopige aanslag inkomstenbelasting 1957, b. zijn opgelegde voorlopige A. O.W.-premie in overeenstemming te brengen met het werkelijk vewachte inkomen, dit ook geëffectueerd wordt, en of zij bereid zijn terzake de nodige richtlijnen te geven. Geen natuurramp Hierop antwoordde de minister dat indien de bezwaren gegrond worden bevonden, de aanslagen worden ver minderd. Hetzelfde geldt mutatis mu tandis voor de voorlopige premie-aan slagen A.O.W., zodat voor de onder havige gevallen geen bijzondere richt lijnen nodig zijn. Op de vraag, of de ministers deze vorst als een natuurramp in de zin van de wet op de grondbelsting zien, en of daarom aan de betrokkenen vrijstel link van grondbelasting verleend kan worden, luidde het antwoord; Ingezonden mededeling (adv.) Badtassen Toilettassen Zonnebrillen Zonne-olies Alles voor Zon en Zomer KLOKSTRAAT 4 GOES Assen heeft zevenhonderd jaar bestaan Te Assen heeft een vergadering van vertegenwoordigers uit het bedrijfs leven de middenstand, 't verenigings leven en de burgerij besloten in 1958 het 700-jarig bestaan van de stad daad werkelijk te vieren. Assen zou ont staan zijn in 1258. Reeds vorig jaar voteerde de ge meenteraad van Assen een bedrag voor de feestelijke herdenking, maar Gedeputeerde Staten van Drente hechtten geen goedkeuring aan deze uitgave. Reeds de in 1870 uitgevaardigde in structie tot toelichting der wet op de grondbelasting bepaalde, dat onder onvoorziene rampen in de zin van de wet niet zijn te verstaan nachtvorsten en dergelijke natuurverschijnselen. Het optreden van vorst In de maand mei is nu eenmaal een normaal ver schijnsel. De minister is dan ook niet van oordeel, dat de in de maand riieï van dit jaar opgetreden vorst te zien is als een onvoorziene ramp en aanlei ding kan zijn tot ontheffing of ver mindering van de grondbelasting. De Ind. minister van voorlichting, Soedibjo, heeft verklaard, dat vertra ging in het vaststellen van de status Noord-Celebes veroorzaakt wordt door de onvolledige gegevens over de ont wikkelingen in dit gebied. Het kabinet heeft reeds besloten tot het toekennen van de status van auto nome provincie aan een drietal gebie den in Midden-Sumatra, en tot verde ling van de provincie kleine Soenda- eilanden in twee afzonderlijke provin cies, waarvan de ene Bali, Lombok en Soembawa omvat, en de andere Timor, Soemba en Flores. Ook Oost-Sumatra, dat nog tot de provincie Noord-Sumatra behoort, heeft voor zich de status van autono me provincie geëist. Woensdag begon in de Zuiditaliaan- se plaats Vibo Valentia een proces te gen 65 mensen, die verwacht worden van lidmaatschap van de beruchte Mafia, een geheime organisatie. Aanleiding tot het proces zijn de verklaringen van een jonge man, Se- rafino Castagna, die volgens zijn zeg gen van de Mafia opdracht kreeg, een politieman in zijn dorp uit de weg te ruimen. Hij wilde dat niet doen en besloot, om zijn eigen leven te redden, een aantal van zijn superieuren in de Mafia te doden. Hij begon met zijn eigen vader. Daarna doodde hij nog twee mannen en twee vrouwen. De politie maakte jacht op hem en hield hem in de bergen aan. Er zijn speciale maatregelen geno men, om Castagna te beschermen, daar zich ook onder het gevangenisperso neel en zelfs onder de politie leden van. de Mafia kunnen bevinden. Lord Cherwell, die in de laatste wereldoorlog en daarna de weten schappelijke raadgever van Churchill was, is dinsdagavond in Oxford ge storven. Hij is 71 jaar geworden. <- v Het Partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft een bespreking ge wijd aan de proeven met atoombom men. Het Partijbestuur stelt zich achter degenen, die via de regeringen een poging willen doen om te komen tot het verbod van proeven met atoom bommen. Dit verbod zal alleen dan enig perspectief bieden, wanneer het gebaseerd is op een internationale overeenkomst, waarbij alle partijen van deze proeven afzien en bereid zijn, alle controlemaatregelen te aan vaarden, die de naleving van het ver bod kunnen verzekeren. Het Partijbestuur zou het toe juichen, als de besprekingen op de ontwapeningsconferentie tot positieve resultaten zouden kunnen leiden, daarbij nadrukkelijk vaststellend, dat conclusies van de ontwapeningsconfe rentie niet kunnen en niet mogen be tekenen: zich neerleggen bij de poli tieke situatie, zoals deze na 1945 is ontstaan. De verantwoordelijkheid voor het voortbestaan van de vrije wereld en de solidariteit met de onderdrukte vol ken achter het ijzeren gordijn gebie den echter, zegt de verklaring, dat de ontwapening dienstbaar heeft te zijn aan de vrijheid. De vrede kan nooit worden gekocht met verraad van de vrijheid. De leiders van de 700.000 Britse mijnwerkers hebben zich op hun jaar lijks congres akkoord verklaard met het voorstel van het bestuur, om 2500 Hongaarse vluchtelingen voor het werk in de mijnen aan te nemen. Dit besluit werd genomss na een heftig debat, waarin communistische afgevaardigden protesteerden tegen het feit, dat er Britse mijnwerkers zonder werk zijn en anderen kritiek oefenden op het beleid van de natio nale kolenraad. Gaitskell, de leider van de Britse Labourpartij heeft woensdag op het congres van de socialistische internationale verklaard, dat naar zijn mening de moeilijkheden voor Rusland bij het onderdrukken van de satellietlanden toenemen, terwijl de militaire betekenis van deze landen voor de Sowj et-Unie steeds minder wordt. Als de Sowjet-Unie er in toestemt, dat er in een herenigd Duitsland vrije verkiezingen gehouden worden en de satellietlanden hun vrijheid hergeeft, moeten de Russen gerustgesteld wor den inzake de veiligheid. Hij maakte voorts bekend, dat het plan van de Britse Labourpartij in houdt, dat de buitenlandse troepen uit Oost- en West-Duitsland en de satel lietlanden teruggetrokken worden. Te gelijkertijd moet een ontwapenings overeenkomst met controle op de na tionale strijdkrachten, die aan deze landen zullen worden toegestaan, van kracht worden. De Britse Labourpartij streeft niet naar opheffing van de NAVO. Indien het labourplan door de Russen wordt aanvaard, zal de terugtrekking van Duitsland uit de NAVO niet een te grote prijs zijn, mits de landen van het oostelijk blok tegelijkertijd uit het pact van Warschau treden, aldus Gaitskell. De voorzitter van de Westduitse so ciaal-democratische partij, Ollenhau- er, die hierna het woord voerde, ver klaarde, dat het Duitse vraagstuk niet door Duitsland alleen kan worden opgelost. Volgens hem zullen de Russen alleen akkoord gaan met vrije verkiezingen, als de vier grote mogendheden en de Duitsers tegelijkertijd zullen onder handelen over de toekomstige interna tionale status van een herenigd Duits land. Daarom hebben de Duitse socialis ten voorgesteld, het herenigde Duits land deel te laten uitmaken van een Europees „veiligheidssysteem". en Frankrijk De voorzitter van de commissie voor (Ingezonden mededeling adv.) Vraag receptenboekje (25 ct) aan Uw leverancier of schrijf aan Het Nederland? Zuivelbureau, (25 ct postzegel bijsluiten I) Cort va*» der Lindenstraat 7. Rijswijk Z.H. buitenlandse zaken van het Noorse parlement, Finn Moe, heeft kritiek ge leverd op de houding van de Franse socialisten ten aanzien van Algerië, Hij stelde voor, de Franse minderheid in Algerië naar Frankrijk over te brengen, omdat deze minderheid de grootste hinderpaal voor een vreedza me oplossing schijnt te zijn. Finn Moe wees erop, dat de socia listische internationale haar bestaans recht zal verliezen, indien zij geen standpunt kiest in kwesties als die in zake Algerië. De toespraak van Finn Moe werd met luide instemming door de aanwe zigen ontvangen. Een der Franse socialisten zij in zijn antwoord hierop, dat men zich naar Algerië moet begeven, om achter de waarheid over de toestand daar te ko men. en Israël De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Golda Meir, heeft in een uiteenzetting over de toe stand in het Midden-Oosten gezegd, dat de moeilijkheden, die thans in da Arabische landen bestaan, het gevolg zijn van de haat van de Arabische leiders jegens het buitenland. Om de vrede in het Midden-Oosten te bewaren moeten de Arabische lei ders van de gedachte worden afge bracht, dat zij Israël kunnen vernieti gen. De toespraak van mevrouw Meir werd gesteund door de voorzitter van de P. v. d. A. in Nederland, de heer E. Vermeer. Volgens hem moeten de Verenigde Naties een krachtig beleid voeren, om Israël in staat te stellen, voort te gaan met zijn ontwikkeling. De Koningin heeft toegezegd, dat zij aanwezig zal zijn bij de opening van de Technische Hogeschool te Eindhoven op donderdag 19 sept.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3