Amendement-Biewenga was onaanvaardbaar Werkelijkheid? Zaken worden op dezelfde voet of beter voortgezet VLISSINGEN VERRAST DOOR TWEE VOSSEN Minister Mansholt wil toetsing toestaan in verkavelde gebieden L Laatste nieuws ras PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND INTERESSANT DEBAT OVER NIEUWE PACHTWET Hongaars hooggerechtshof Doodvonnissen gewijzigd Circa 1500 doden in Perzië EERSTE VICE-PREMIER MIKOJAN: Instemming in gehele wereld Geen ministriële functies meer Belastingvoorstellen aangenomen N.C.R, V, koos De Ruyterstad tot jachtgebied Ook twee Roemeense leiders afgezet Kritiek van Bevan op Algerijnse kwestie Belastingverlaging in Zwitserland DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (0X100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Nieuwstr. 68, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3745 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Vrijdag 5 juli 1957 Landbouw exposeert in Zierikzee (zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.28 u., onder 21.01 u. Maan op 15.44 u., onder 0.32 u. Hoogwater zaterdag 6 juli: Vlissingen: 8.57 u. 1.71 m., 21.27 u. 1.60 m. Terneuzen: 9.23 u. 1.89 m., 21.52 u. 1.78 m. Wemeldinge: 10.24 u. 1.60 m., 22.51 u. 1.38 m. Zierikzee: 10.06 u. 1.40 m., 22.32 u. 1.18 m. (Van onze parlementaire redacteur). De tropische hitte in 's lands vergaderzaal verhinderde gisteravond niet, dat er hartstochtelijk over de nieuwe Pachtwet werd gedebatteerd. Op de be langrijke punten had het overleg in de binnenkameren niet tot resultaat ge leid. En daardoor kreeg men een vaak interessant debat over de landbouw kundige toetsing. Een amendement van de heer Biewenga (A.R.) om deze toetsing niet in de nieuwe pachtwet op te nemen, uitgezonderd voor reeds verkavelde gebieden en voor de nieuwe IJsselmeerpolders, werd door minis ter Mansholt onaanvaardbaar verklaard. De A.R.-fractie ging daarvoor niet opzij. Het amendement werd echter verworpen met 38 tegen 72 stemmen. Tegen stemden de K.V.P. (zes leden uitgezonderd) en de P. v. d. A. ONDANKS DE WARMTE, die toch ook gisteren nog hèt gesprek van de dag bleef, heeft Rusland kans gezien, weer heel groot in het wereldnieuws te komen. Eigenlijk is dat begrijpelijk. In een normale democratische staat groeien de zaken geleidelijk. Maar in een communistische „democratie", die in werkelijkheid dus een dictatuur is, blijft de ontwikkeling achter de scher men tot het moment, dat de leiding of de leider het gewenst acht, de zaken op tafel te gooien. Maar dan is het natuurlijk ook tegelijk wereld nieuws, want dan is er heel wat ach ter gesloten deuren gebeurd. Een bewijs voor het „achterhouden' van het nieuws z-n Russische en Chi nese redevoeringen, die tijden ge leden gehouden werden en die pas gepubliceerd werden, toen het de lei ders nodig leek. Een bewijs voor de betekenis van het „opgespaarde" nieuws is de gis teren verschenen publikatie, waarbij werd meegedeeld, dat vier grote man nen van het Russische communisten rijk zo maar zonder meer wegens anti-partijpolitiek, conservatisme en dergelijke meer aan de kant werden gezet. Dat met name Malenkof, die na de dood van Stalin een tijdje door het buitenland als de eerste man van Rus land werd gezien, daarbij is, wijst er wel op, welk een strijd zich sinds de wijziging na de dood van Stalin achter de hoge muren van het Krem lin heeft afgespeeld. Twee vrogen dringen zich naar aan leiding van dit gebeuren naar voren. Bij voorbaat zeggen wij, dat wij deze vragen niet kunnen beantwoor den. We kunnen ze alleen noemen en er tegelijk iets van zeggen. De eerste vraag is: dit, onder het mom van een „verwijdering van de Stalinisten" in wezen een terugkeer tot het Stalinisme in deze zin, dat Rusland weer toegroeit naar een op perheerschappij van één man, n.l. Chroesjtsjef? Het heeft er immers alle schijn van, dat hij de rivalen, die eerst in het collectivistisehe bewind van na-Stalin naast hem stonden, heeft verwijderd en als enige topman is overgebleven. Het tegelijkertijd naar-boven-halen van „de man van het leger", Zjoekof, zou er dan op kunnen wijzen, dat het leger zich daarachter stelt. De tweede vraag is: zal de nieuwe politieke constellatie in Rusland tot internationale ontspanning leiden, of zullen de stengen juist straffer ge trokken worden? Dat de wijziging een buitenlandse betekenis heeft, bleek wel uit het feit dat de eerste publiciteit meer op het buitenland dan op het Russische volk gericht was. Dit laatste hoorde er later van dan het buitenland. In de radioboodschap in het Engels werd met name t.a.v. Molotof menig ver wijt gemaakt over de buitenlandse politiek. Wij citeren maar één passage: „kameraad Molotof heeft zich her haaldelijk verzet tegen de onvermij delijke nieuwe stappen van de Sow- jet-regering op het gebied van ver dediging van de vrede en de veilig heid van landen. In het bijzonder heeft hij de raadzaamheid ontkend van het vestigen van persoonlijke verbindingen tussen de Sowjetleiders en de staatslieden van andere landen, hetgeen van wezenlijk belang is voor het verkrijgen van wederzijds begrip en betere internationale betrekkin gen." Als men dat zo leest, zou men zeg gen: dat ziet er niet zo slecht uit. De vraag blijft: wat zal dit in werkelijkheid betekenen. Een veeg teken is, dat over Hon garije niet gezegd wordt, dat het daar verkeerd is gedaan. Trouwens daar stond generaal Zjoekow aan het hoofd van de Russische onderdrukkers. Wij zullen niet zo gemakkelijk in Russische trouw geloven, zolang de Hongaarse smet niet is gezuiverd en het Hongaarse volk zijn vrijheid heeft verkregen. En voorts: met name de ontwape ningsbesprekingen en vooral de be reidheid van Rusland om werkelijke controle te aanvaarden, zullen moe ten doen blijken, of er enige ver betering in uitzicht is. Dit amendement heeft de debatten van gisteren voor een belangrijk deel beheerst. De heer Biewenga betoogde herhaaldelijk geen enkel bezwaar te gen de landbouwkundige toetsing te hebben. Alleen vond hij het onjuist om deze nu in de Pachtwet te rege len. Beter kan worden gewacht op het rapport van de commissie-Hofstee, die op het ogenblik het saneringsvraag- stuk bestudeert. Het A.R. bezwaar was dus niet van principiële, doch van pro- ceduele aard. De heer Biewenga, die zelf zitting heeft in verschillende sub-commissies, sprak de verwachting uit, dat de com missie-Hofstee een goed rapport zal uitbrengen. De regering zal daarmee wat kunnen doen. Aan de hand van dit belangrijke rapport zal dan het ge hele vraagstuk van de landbouwkun dige toetsing, met alle facetten, die daaraan vastzitten, besproken kunnen worden. Maar minister Hofstra voelde daar niets voor. „Als men iets in de goede richting kan doen, moeten we dat niet laten", zo zei hij. Ook deze Pachtwet moet gebruikt worden om de land bouw een stapje vooruit te brengen. Onaanvaardbaar Namens het kabinet verklaarde mi nister Mansholt 't ongewijzigde amen dement van de heer Biewenga onaan vaardbaar. Na deze verklaring was de politieke spanning weer voelbaar. Zouden de anti-revolntionairen dit dreigement trotseren of het amende ment intrekken? In het ongewijzigde amendement werd geen uitzondering gemaakt voor de landbouwkundige toetsing voor reeds verkavelde gebieden en de nieuwe polders. Toen de heer Biewenga dit element in het amen dement bracht, zei minister Mans holt, dat het amendement voor hem persoonlijk en ook voor minister Samkalden nog steeds onaanvaard baar bleef. Hij kon nu echter niet het „onaanvaardbaar" uitspreken namens het gehele kabinet. De heer Biewenga was zeer slecht te spre ken over dit ministeriële optreden. „Het kabinet moet wel erg zwak zijn als het met dergelijke middelen amendementen van minder belang moet bestrijden", zo riep hij uit. Met nadruk stelde hij nogmaals vast, dat het niet in zijn bedoeling ligt deze zaak tot „Sint-Juttemis" uit te stel len. De toetsing Na de vele nota's van wijzigingen wenste minister Mansholt het vraag stuk der landbouwkundige toetsing als volgt te regelen: Alle pachtovereenkomsten zullen worden getoetst ondanks de bestaande toestand, aan de normen van een on doelmatige verkaveling. Een uitzonde ring wordt daarbij gemaakt voor reeds verkaveld land en voor de nieuwe pol dergebieden. Pachtovereenkomsten in deze gebieden zullen niet alleen ge toetst worden aan de verkaveling, maar ook aan de bedrijfsgrootte. Bij de overgang van een pachtbedrijf van vader op zoon zal niet getoetst wor den indien het gehele bedrijf wordt overgedragen. Wordt alleen los land in de rechte lijn geërfd, dan zal ge toetst worden aan een ondoelmatige, verkaveling. In het algemeen kan de grondkamer pachtovereenkomsten ook toetsen aan het algemeen landbouwbelang. Ook kan erop gelet worden, dat een groot bedrijf nog groter wordt, terwijl een klein bedrijf in de omgeving juist be hoefte heeft aan nieuw land. Behalve door de heer Biewenga, werd deze opzet van minister Mans holt ook bestreden door de heer Droe- sen (K.V.P.). Zijn kritiek richtte zich voornamelijk op twee punten. Ten eerste wilde hij voorkomen, dat de pachtovereenkomsten getoetst kunnen worden „ongeacht de bestaande toe stand". De K.V.P.-fractie wenste te voorkomen, dat deze pachtwet ge bruikt kan worden om de bestaande ongewenste situaties in de landbouw op te heffen. Zij gingen er wel mee akkoord, dat deze ongewenste situaties niet worden geschapen. Dus geen ver betering aanbrengen, alleen verslech teringen tegengaan. Tegen dit amendement van de heer Droesen had minister Mansholt grote bezwaren. Maar hij moest zwichten voor de meerderheid. Het amendement werd aangenomen met 71 teegen 41 stemmen. Tegen stemden de socialis ten en de heren Gerbrandy, Meulink en Fokkema (A.R.). In de tweede plaats wilde de heer Droesen voorkomen, dat er een land bouwkundige toetsing bij erving van vader op zoon zou plaats vinden. Dit vond hij ongewenst. Ook dus bij be- erving van los land. Het amendement werd bij zitten en opstaan aangeno men. Naast deze vrij gevoelige nederla gen heeft minister Mansholt echter nog een klein succes geboekt. De landbouwkundige toetsing bij beër ving in de rechte lijn zal wel moeten plaats vinden in reeds verkavelde ge bieden en in de nieuwe polders. Deze toetsing zou alleen betrekking hebben op een ondoelmatige verkaveling. Minister Mansholt heeft nog een an dere wijziging voorgesteld, waarmede de Kamer akkoord ging. Zowel in de pachtovereenkomsten in de reeds ver kavelde gebieden als pachtovereen komsten in andere gebieden, kan de norm voor bedrijfsgrootte zeer soepel worden toegepast. Een boer kan zijn land gedeeltelijk tijdelijk verpachten als hij gebrek heeft aan arbeidskrach ten. Over vele technische amendemen ten zal vandaag nog gestemd moeten worden. Dan zal blijken welke frac ties tenslotte de nieuwe Pachtwet kun nen aanvaarden. Het belangrijkste artikel, dat de landbouwkundige toetsing regelt, is inmiddels aangenomen met 86 tegen 26 stemmen. Voor stemden de K.V.P., P. v. d. A., C.H. en de heer Den Hartog (Lib.). Het hooggerechtshof van de Hon' gaarse hoofdstad heeft donderdag het doodvonnis van Guyla Obersowszki en Joseph Gali in respectievelijk le venslange en vijftien jaar gevangenis straf gewijzigd. De doodvonnissen werden de vorige maand na protesten die uit de gehele wereld binnenkwamen, opgeschort. De beide Hongaarse schrijvers wer den ter dood veroordeeld tijdens het eerste grote proces, dat te Boekarest fègen „contra-revolutionairen" werd gehouden. Vier andere beklaagden werden terecht gesteld. De schrijvers waren aanvankelijk in april tot gevangenisstraffen van één en drie jaar veroordeeld, daar zij tijdens de opstand kranten hadden geleid, die de politiek van Imre Nagy gunstig gezind waren. Geen overlevenden bij vliegongeluk in Pakistan Officieel is meegedeeld, dat er in 't wrak van het Pakistaanse vliegtuig, dat maandag op het eiland Tsjarlachi in de baai van Bengalen is neergestort geen overlevenden zijn aangetroffen. Er waren 24 mensen aan boord. Volgens betrouwbare schattingen van het aantal slachtoffers van de aardbe ving, die maandag een gebied ten noordoosten van de Perzische hoofd stad, Teheran, heeft geteisterd, zijn 1500 mensen omgekomen en meer dan 5000 gewond. Te Lardjan verblijven tienduizenden dakloze dorpsbewoners in de open lucht. Wegen zijn versperd. Het ramp gebied kan alleen met muilezels wor den bereikt. DE BILT ZEGT: Minder warm Zonnige perioden, maar ook plaat selijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind uit noorde- tje niet kunnen ontdekken, lijke richtingen en minder warm. Het mooiste van alles was, dat ter- „De zaken zullen op dezelfde voet en mogelijk beter dan voorheen wor den voortgezet", aldus het eerste of ficiële commentaar van Russische zij de over het ontslag van de vier Sow- jet-leiders. Eerste vice-premier Miko- jan, die dit meedeelde op een receptie ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag te Moskou, ver klaarde desgevraagd, dat er door de ontslagen geen politieke veranderin gen zullen komen. Molotof, Malenkof, Sjepilof en Kaganowitsj waren de genen die wijzigingen wensten. De Sowjet-regering zal de politieke lijnen van het 20ste partijcongres volgen, al dus Mikojan. Langzamerhand komen uit alle de len van de wereld reacties binnen over de Russische maatregelen. Ame rikaanse functionarissen geloven niet, dat er een einde is gekomen aan het collectieve leiderschap in de Sow jet- Unie, zelfs al zou Chroesjtsjef alleen maar ja-knikkers om zich heen heb ben. Al is zijn positie versterkt, Chroesjtsjef is geen tweede Stalin. Ook in Hongarije zijn de besluiten met grote instemming ontvangen, evenals trouwens in de Sowj et-Unie. Volgens radio-Moskou hebben in het gebied van Moskou ongeveer 60.000 sprekers op meer dan 8000 vergade ringen de maatregelen gesteund. Radio-Moskou heeft donderdag om geroepen, dat Molotof, Kaganowitsj en Malenkof van hun ministeriële func ties zijn ontheven. Pawlenko is in de plaats van Malenkof tot minister van De Tweede Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp om de vennoot schapsbelasting met vier punten te verhogen z.h.s. aangenomen. De S.G.P. fractie en de heren Weiter en Duin stee (K.V.P.) vroegen aantekening te hebben tegengestemd. De verhoging van de omzetbelasting werd eveneens z.h.s. aanvaard. Alleen de communis ten waren tegen. De andere wetsont werpen waren reeds gisternacht aan genomen. Het amendement Lucas (K.V.P.) om de helft van de vennootschapsbelas ting te blokkeren, werd tenslotte in getrokken. Het was volkomen kans loos. De gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, zal vandaag uit Biak naar Nederland ver trekken voor besprekingen met miniS- :er Helders. Hij zal ongeveer een week h Nederland blijven. Drie bemanningsleden van het Amerikaanse vliegdekschip „Lake Champlain" en een Fransman zijn woensdagochtend tijdens 'n brand in de haven van Marseille om het leven gekomen. De brand was uit gebroken in een vrachtschip en sloeg daarna over op het vliegdek schip, dat ervoor lag. Met een tweetal brandweerboten was men de brand snel meester. Op de foto onder ziet men het 40.000 ton metende vliegdekschip, dat juist voor een dertiendaags bezoek aan Marseille was afge meerd. Op de foto boven ziet men twee dekschuiten, waar de bran dende auto's van het vliegdek schip op overgebracht werden. Goos Kamphuis en Dick van Bom mel waren de Vossen. En achteraf bezien was het eigenlijk logisch, dat de Ned. Chr. Radio Ver. gisteravond deze twee stoere kerels naar de feest stad Vlissingen had gestuurd. Menige Zeeuw is op speurtocht gegaan naar deze reporters, die zich in min of meer moeilijke omstandigheden zo onopvallend mogelijk in de De Ruyter stad moesten verstoppen. Goos Kamp huis had het ongetwijfeld het zwaar ste, want hij moest bijna twee uur roerloos in een tijdschriftenkast „zit ten". Voor Dick van Bommel was het een „uitje", want hij moest volgens opdracht anderhalf uur met Jeanne Kentin over de Vlissingse boulevard en door de drukbevolkte straten „fla neren". Hij heeft zich meesterlijk van zijn taak gekweten, want de luisteraars aan het toestel, die onmiddellijk naar buiten waren gegaan toen zij hoorden, dat Vlissingen dit keer de uitgekozen stad was, hebben dit verliefde paar- wijl Goos Kamphuis in zijn schuil plaats werd ontdekt en de mevrouw, die het eerst met de blauw-geruite doek en het wachtwoord gereed stond, de opdracht van fel transpirerende Goos ontving, Dick van Bommel en zjjn meisje er rustig bij stonden te kijken en verslag uit brachten van de gebeurtenissen. V oorbereidingen En dit alles speelt zich in enkele uren af. Terwijl ongeveer dertien medewerkers: reporters met assisten ten, technici en „afleiders" want die zijn ook nodig, zo bemerkten we hard werken, beseft menigeen niet, (wij eerst ook niet), hoeveel uren van voorbereidend werk aan zo'n pretje zijn verbonden. Enkele weken ge leden reeds werd in grote lijnen het programma vastgesteld. Ingenieus Het is logisch, dat, wil zulk een uit zending slagen, alles zo min mogelijk in de gaten mag lopen. Er moet geen wagen van de Ned. Radio Unie in de stad zijn. Er kan niet met grote draag bare zenders en ontvangers worden ge lopen. Het zendtoestel is dan ook op zulk een ingenieuze manier op het lichaam van de reporter bevestigd, dat het vrijwel onmogelijk is, dit, niet dan na een grondig onderzoek, te ontdek ken. Ook de ontvangtoestellen zijn op waarlijk vindingrijke plaatsen ver stopt. Mevrouw Hoekstra """Het was mevrouw Hoekstra uit Kou- dekerke, die dan de ene vos heeft we ten te vinden. Of beter gezegd, het eerst met alle attributen klaar stond en de opdracht: f 8.99 voor het Rode Kruis te collecteren, had volbracht. Zij werd winnares van een schitteren de pich-up, die zij ook had kunnen inruilen voor een polshorloge. „Maar dat had zij al", zo vertelde ze. elektrische centralen benoemd. Hij was dit al eerder geweest, maar werd in 1955 door Malenkof vervangen. Molotof en Kaganowitsj verliezen de rang van eerste vice-premier. Boven dien is Molotof ontslagen als minister van staatscontrole. Volgens het Roemeense persbureau Agerpress zijn in Roemenië twee com munistische leiders afgezet. Het zijn Khisinevski, lid van het politbureau en secretaris van het centrale comita en Constantinesku, lid van het polit bureau. Dwergduikboot had moeilijkheden De Britse dwergduikboot „Sprat", die normaal een bemanning heeft van vijf koppen, heeft donderdagavond in het Nauw van Calais in moeilijkheden verkeerd. De „Sprat" moest in het be ging van de avond een oefenduik van een uur maken. Het begeleidende schip, dat het boven komen van het duikboot je moest melden, heeft niets van zich laten horen tengevolge van moeilijkheden met de radio. Enkele uren later seinde het ten zuiden van Dover verankerde lichtschip „Varne" dat de „Sprat" aan de oppervlakte was en kennelijk in moeilijkheden verkeer de. Op een verzoek om hulp werd onder meer gereageerd door het passagier schip „Oranje" van de Mij. Nederland, dat seinde, dat het naar de „Sprat" zocht. Later werd geseind dat de dwerg duikboot door een ander vaartuig op sleeptouw is genomen. De reddingboot van Dover meldde, dat de opvarenden van de „Sprat" in goede welstand verkeren. Onder de schepen, die koers gezet hebben naar de positie van de duikboot, bevond zich ook de Nederlandse onderzee bootjager „Rotterdam". De Britse labourleider Aneurin Be- van heeft donderdag op het congres van de socialistische internationale in Wenen felle kritiek geleverd op de Brits-Franse actie van vorig jaar tegen Egypte en de houding der Franse so cialisten ten aanzien van Algerije. Bevan riep de Franse socialisten op voor het Algerijnse vraagstuk een op lossing te zoeken die in overeenstem ming is met de beginselen van onaf hankelijkheid. Hij verweet zijn Franse geestverwanten, dat zij, wat Algerije betreft, de objectiviteit uit het oog hebben verloren. De Zwitserse Nationale Raad heeft woensdag een voorstel goedgekeurd tot verlaging der defensie- en omzet belasting met 60 miljoen frank per jaar. Er werden 86 stemmen voor en 20 stemmen tegen uitgebracht, terwijl de Socialisten zich van stemming ont hielden. De omzet- en defensiebelas ting is in Zwitserland de enige vorm van directe federale belasting. De in komstenbelasting geschiedt door de 25 afzonderlijke kantons zelf. Gistermiddag is bij het zwemmen in de Waal onder Ochten de 18-jarige mej. J. van der Voort uit Kesteren verdronken. Zij was de zwemkunst niet machtig. Een zeer grote raket voor weten schappelijk onderzoek, die donderdag door Amerikanen is gelanceerd in de Canadese provincie Manitoba, heeft een recordhoogte bereikt van 260 km. Deze proef is genomen als onderdeel van het onderzoek in het internatio nale geofysische jaar. 9 Prins Albert de Ligne is donder dagochtend op 82-jarige leeftijd in Brussel gestorven. De Prins was voor zitter van de Nationale Liga voor kankerbestrijding. 9 De oud-apostolisch vicaris van de Nederlandse Antillen, mgr. Van der Veen Zeppenfeldt, is na een lang durige ziekte donderdag in het zieken huis overleden. Kort voor het ter perse gaan van dit nummer werd gemeld, dat de Nederlandse kustvaarder „Margare- tha" 31 mijl uit de kust van Darmouth in het Engelse graafschap Davonsliire, in nood verkeert.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1